Test TOP 14 nejlepších vysavačů 2024! (Jak vybrat? + TIPY)

testy vysavačůKu úklidu neodmyslitelně patří čistá podlaha, právě vysavač dokáže podlahu pořádně vyčistit od všech nečistot a odpadků. Dnešní nejnovější a nejlepší vysavače již dokáží vysávat nejen prach a smetí ale dokáží se dokonce poprat i s těmi nejmenšími nečistotami, jakými jsou mikroskopické nečistoty, např. výkaly roztočů. Některé kvalitní vysavače dokonce dokáží šamponováni koberce, což je v mnoha případech velmi užitečné. Dnes si dokážete vybrat za relativně nízkou cenu již velmi slušný vysavač.

Test vysavačů, který vám přinášíme – vám pomůže se rozhodnout a porovnat vysavače v různých kategoriích. Ať už e-shopy nebo kamenné prodejny jsou plné vysavačů a právě proto vám přinášíme objektivní testy vysavačů a informace o nich. Vždy se snažíme dbát na aktuálnost informací, tak abychom poskytovali vždy čerstvé recenze a testy.

Testy vysavačů jsme rozdělili do 3 základních kategorií:
sáčkové vysavače
• bezsáčkové vysavače
• ruční akumulátorový vysavače

Test – TOP 5 nejlepší sáčkové vysavače

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Rowenta RO 7487 EA
sackovy vysavac Rowenta RO 7487 EA
91 %; 118 recenzí4 990 Kč
2.Electrolux EUOC9GREEN
sackovy vysavac Electrolux EUOC9GREEN
99 %; 27 recenzí4 990 Kč
3.Sencor SVC 9300BK
sackovy vysavac Sencor SVC 9300BK
97 %; 10 recenzí4 590 Kč
4.Eta Avanto 3519 90000
sackovy vysavac Eta Avanto 3519 90000
93 %; 182 recenzí2 890 Kč
5.Kärcher WD 3 1.628-101.0
sackovy vysavac Kärcher WD 3 1.628-101.0
94 %; 17 recenzí1 990 Kč

Test – TOP 5 nejlepší bezsáčkové vysavače

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Rowenta RO 3786 EA
bezsackovy vysavac Rowenta RO 3786 EA
88 %; 139 recenzí2 490 Kč
2.Rowenta RO 2981 EA
bezsackovy vysavac Rowenta RO 2981 EA
97 %; 44 recenzí2 290 Kč
3.ETA Ambito 0516 90000
bezsackovy vysavac ETA Ambito 0516 90000
97 %; 54 recenzí1 490 Kč
4.Sencor SVC 511TQ
bezsackovy vysavac Sencor SVC 511TQ
90 %; 91 recenzí1 390 Kč
5.Hyundai VC 009
bezsackovy vysavac Hyundai VC 009
90 %; 14 recenzí1 290 Kč

Test – TOP 4 nejlepší ruční akumulátorový vysavače

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.TESLA LifeStar UV550
rucni vysavac TESLA LifeStar UV550
98 %; 60 recenzí2 190 Kč
2.Bosch GAS 18V-1 Professional 0.601.9C6.200
rucni vysavac Bosch GAS 18V-1 Professional 0.601.9C6.200
94 %; 45 recenzí1 890 Kč
3.Concept VP 4380
rucni vysavac Concept VP 4380
95 %; 66 recenzí1 590 Kč
4.ETA Verto 1442 90000
rucni vysavac ETA Verto 1442 90000
89 %; 26 recenzí690 Kč

Jak správně vybrat ten nejlepší vysavač?

1. Jaký bude způsob používání – podlaha/koberec?

Vždy předtím než půjdete kupovat vysavač se zeptejte sami sebe, jestli potřebujete vysavač na tvrdé podlahy jako jsou například plovoucí podlaha, dřevěná podlaha nebo nějaký typ podlahy, nebo zda chcete vysavač, který perfektně zvládá vysávání koberců.

Toto musíte mít na paměti, jelikož vysavač, který dobře vysává koberce by měl mít vyšší výkon, protože vlákna koberce vyžadují vyšší sací sílu než plovoucí podlaha. Na vysávání podlah si vystačíte také s vysavačem s nižším výkonem, avšak na vysávání koberců už potřebujete vyšší výkon. Standardem pro vysávání koberců je vysavač s výkonem minimálně 320W.

2. Jaký bude způsob čištění?

Existují 2 typy vysavačů, které mají 2 odlišné typy čištění. První typ vysavače je bezsáčkový vysavač, který nemá žádné sáčky, a tím pádem musíte čistit plastovou nádobku. V případě sáčkových vysavačů není nutné čistit žádnou nádobku, jelikož tyto typy vysavačů k vysávání potřebují sáčky, které je třeba časem měnit.

3. Jaký způsob sběru nečistoty by měl mít váš vysavač

Na výběr máte 3 druhy sběru nečistoty: suché vysavače, mokré vysavače a robotické vysavače.

Suché vysavače jsou naprosto klasické vysavače, které nečistoty jednoduše vysají.

Mokré vysavače jsou takové, které prach a nečistoty sají do nádobky s vodou, přičemž je nutno tuto nádobku po každém vysávání čistit.

Robotické vysavače, už jak z názvu vyplývá, jsou takové, které budou vysávat za vás.

💡 Studie o dopadu vysávání na kvalitu vzduchu v interiéru zjistila, že při použití vysavačů s sáčkem, mokrých vysavačů a vysavačů bez sáčku s omyvatelným filtrem došlo ke zvýšení koncentrací částic PM10, zatímco při použití vysavače s HEPA filtrem nedošlo k žádnému zvýšení koncentrace částic PM10.

PM10 částice – jsou inhalovatelné částice s průměry, které jsou obecně 10 mikrometrů a menší.

4. Akční rádius

Akční rádius je parametr, který udává, jak velký prostor můžete vysavačem vysát bez přepojování kabelu do bližší elektrické zásuvky.

Tento parametr pochopitelně závisí na délce kabelu, kterým je vysavač vybaven. Ideální je vysavač s délkou kabelu minimálně 10 metrů , protože tato délka vám vystačí na většinu místností a zároveň kabel není příliš dlouhý.

5. Filtrace

Filtrace zajišťuje, aby se vysáté nečistoty nešířily zpět do okolního vzduchu. Čím lepší je filtrace vašeho vysavače, tím lepší a zdravější vzduch v domácnosti máte. Každý výrobce používá jiné filtry a jejich vrstvení, setkat se můžete s antibakteriálními, uhlíkovými nebo vodními filtry.

Co se týká účinnosti filtrů dělí se následovně:

HEPA filtry jsou vhodné a užitečné zejména pro lidi s alergií. Jejich účinnost vysávání je totiž velmi vysoká, některé typy si dokážou poradit také s miniaturními nečistotami.
MEMA filtry jsou ještě o něco více účinné než HEPA filtry, ale zároveň si za ně značně připlatíte. Pokud však máte v rodině alergika s alergií na roztoče, taková investice určitě stojí za zvážení.
ULPA filtry představují ještě vyšší level odstraňování nečistot než předchozí dva typy filtrů. Dokáží totiž vysát i ty nejmenší částečky nečistot.

6. Objem vysavače

Objem vysavače určuje, jak velkou plochu dokážete vysát bez měnění sáčku ve vysavači.

Chcete-li vysávat prostor do velikosti 50 m2, ideální pro vás bude model s přibližně dvoulitrovou kapsou. V případě prostoru do 150 m2, sáhněte po vysavači o objemu tři až čtyři litry. Pokud plánujete vysávat větší prostory, nad 150m2, nezbytná je sáček o objemu 4 litry a více.

7. Materiál hadice vysavače

Nejlevnější vysavače jsou charakteristické hadicí vyrobenou výlučně z plastu.

Přestože jsou tyto hadice lehké a poměrně ohebné, jsou více náchylné k poškození než kovové. Kovové hadice, většinou z chromované oceli nebo hliníku, jsou běžné ve vyšších cenových kategoriích. Jedná se tedy o vyšší počáteční investici, ale ta se vám může vrátit v tom, že hadice vydrží bez poškození opravdu dlouho.

Na trhu jsou dostupné i vysavače střední cenové třídy, pro které jsou typické kombinované hadice, jejichž jisté části jsou vyrobeny z plastu, ale nejvíce namáhané části jsou buď celokovové, nebo alespoň kovem vyztužené.

8. Hmotnost a rozměry

Hmotnost a rozměry vysavače jsou důležité zejména proto, že mají přímý vliv na to, jak se vám bude s vysavačem pracovat.

Měli byste proto zvážit jak velký vysavač potřebujete a také si určit, kde jej chcete používat. V bytě byste neměli mít problém pohodlně zacházet is větším modelem. Pokud však bydlíte ve vícepatrovém domě, při přenášení zařízení se vám bude lépe manipulovat s menším a lehčím zařízením.

Váha klasických vysavačů může klidně dosáhnout i deset kilogramů. V případě tyčových vysavačů je váha podstatně nižší, kolem tří až čtyř kilogramů.
Když se podíváme na rozměry vysavače, s větším se téměř vždy manipuluje hůře. Také potřebuje více prostoru pro uskladnění. Některé vysavače pohodlně odložíte do skříně, například robotický nebo tyčový vysavač. Klasický vysavač už bude vyžadovat speciální místo. Před koupí si proto dobře rozmyslete, kde a jak budete vysavač používat.

9. Hlučnost

Hlučnost není zrovna nejdůležitější parametr při výběru vysavače, protože přímo neovlivňuje kvalitu vysávání, ale jistou roli hraje as příliš vysokou hlučností určitě spokojeni nebudete.

Nejlevnější modely bývají často i těmi nejhlučnějšími. Úroveň hlučnosti při nich někdy dosahuje až 80 decibelů, což je srovnatelné s hlukem na průměrně rušné ulici. Ve střední třídě vysavačů je hlučnost o něco nižší, kolem 60 decibelů . Dražší vysavače bývají ještě tišší, přičemž nejméně hluku tvoří robotické vysavače.

10. Energetická třída

Energetická třída je podobně jako u jiných elektrických spotřebičů důležitá iu vysavačů. Energetickou stupnici od A po G naleznete na energetickém štítku spotřebiče. Vysavač kategorie A je nejúspornější, zatímco vysavač kategorie G nejméně úsporný.

Většina vysavačů dostupných na trhu však patří právě do kategorie A, případně B. Přestože se stále můžete setkat is nižšími kategoriemi, téměř vždy jde o poslední kusy nějakého staršího modelu. Doporučujeme vám však investovat do úsporného zařízení, protože vyšší počáteční investice se vám jistě vrátí nižší spotřebou a lepší spolehlivostí zařízení.

11. Cena

Vysavače se prodávají v různých cenových kategoriích, přičemž jejich cena závisí na několika parametrech či konkrétním modelu.
Nejlevnější modely klasických vysavačů seženete již kolem 40 €, pokud však chcete alespoň průměrnou kvalitu, takový vysavač vás vyjde kolem 80 €. Nejkvalitnější klasické vysavače stojí i více než 200 €, ale za tuto cenovku se dostanete již k opravdu kvalitním zařízením.

Pokud plánujete koupit tyčový vysavač, kvalitní zařízení seženete od 75 €. Pokročilejší modely se cenově pohybují výše, kolem 200 €, proto si dopředu zvažte jaké funkce od vysavače očekáváte.
Robotické vysavače patří mezi nejdražší na trhu. Průměrně kvalitní přístroj stojí 200 €, nejlepší modely až kolem 6-9 stovek. Pro běžné používání v domácnosti vám postačí průměrný model, případně si můžete připlatit za více funkcí.

Ruční vysavače jsou zase téměř nejlevnější, základní kvalitu seženete již od 30 €. Nejvíce se však prodávají vysavače ze střední třídy, která cenově vychází mezi 50 až 70 € a nabízí více funkcí.

Druhy vysavačů

Klasický vysavač patří mezi nejdostupnější vysavače na trhu. Je tomu tak zejména proto, že takový vysavač nabízí nejlepší poměr ceny vůči výkonu a zároveň je dostupný v každém dobrém obchodě či e-shopu. Klasický vysavač je vhodný pro vysávání koberců i tvrdých podlah.

Multifunkční/Průmyslový vysavač je podobný klasickému vysavači, ale odlišuje se větší kapacitou nádoby, do které se během vysávání sbírají nečistoty. Zároveň je vybaven trošku vyšším výkonem a můžete jej používat pro vysávání mokrých i suchých povrchů. Umíte jej tak použít k mokrému čištění koberců a čalounění. Nejčastěji se používá pro vysávání velkých prostor, například kanceláří nebo dílen.

Tyčový vysavač se od předchozích dvou liší svojí stavbou, která je přizpůsobena tak, aby se vysávající člověk nemusel téměř vůbec ohýbat. Jedná se v podstatě o zjednodušenou verzi klasického vysavače, neboť tento druh vysavače se skládá pouze ze sací hlavice a trubice. Tyčový vysavač oceníte zejména díky tomu, že má nízkou hmotnost a lze jej velmi snadno přenášet. Ovšem jeho výkon není zrovna vysoký, takže se nehodí k vysávání koberců.

Ruční vysavač patří mezi malá elektronická zařízení, a jak už samotný název říká, velikostí je uzpůsoben k používání jednou rukou. Takový vysavač umíte velmi jednoduše přenášet, takže jím můžete vysát sedátko v autě a zároveň ho vzít do kanceláře na úklid prachu.

Robotický vysavač je moderní vychytávka , která v sobě spojuje efektivnost s pohodlným používáním. Robotický vysavač totiž udělá práci za vás, tedy vysaje zvolený prostor, zatímco vy se můžete věnovat něčemu jinému.

Pokud se ptáte: jaký robotický vysavač koupit?“, podívejte se na náš článek -> nejlepší robotické vysavače

Kromě tradičních druhů vysavačů jsou na trhu dostupné i méně tradiční, které vznikly jako odpověď na požadavky doby a nových potřeb lidí:

Vysavače na okna vám pomohou zejména s čištěním oken, ale také zrcadel či obkládaček v domácnosti. Fungují na principu odsávání vody, když ji dokážou odstranit spolu se špínou. Jejich výhodou je hlavně to, že výrazně zkracují čas, který musíte věnovat čištění výše zmíněných ploch.

Vysavače na listí se používají většinou na podzim, protože jak už název říká, pomohou vám ze zahrady odstranit listí. Zároveň se vyhnete časově náročnému hrabání. Vysavače na listí mají zpravidla i funkci foukání listí, kterou oceníte, pokud listí chcete shrnout na hromadu.

Vysavače na popel jsou zde zejména pro lidi, kteří mají v domácnosti krb nebo zvyknou grilovat. Tyto vysavače usnadňují odstraňování popela. Může se jimi vysávat studený popel, ale některé modely zvládají i popel do 60°C.

Nejlepší značky vysavačů

Pokud i v domácnosti nemáte příliš mnoho spotřebičů, vysavač je pravděpodobně jedním z těch, který u vás určitě nebude chybět. Zde jsou nejlepší značky vysavačů, které jsme pro vás vybrali:

Miele

Značka Miele nepatří mezi nejlevnější, nicméně to na její oblíbenosti skutečně neubírá. O tom svědčí i rok jejího vzniku, který je 1899. Značka také deklaruje, že jako jeden z mála, ba dokonce jako jediný výrobce ve svém odvětví testuje společnost Miele své produkty na životnost až do 20 let. Vysavače, ale také celé portfolio produktů, které tvoří myčky nádobí, kávovary, varné desky až po zmíněné vysavače, jsou nadčasové, elegantní a moderní.

Concept

Značka Copcent je naopak dostupná, praktická, jednoduchá, ale kvalitní. Jedná se o českou společnost, která byla založena v roce 1991 v Chocni. Už v roce 1995 byla vytvořena první slovenská pobočka. Po 30 letech své existence má značka kromě stylových vysavačů v portoliu téměř všechny malé, velké, ale i vestavné spotřebiče, které mohou být v domácnosti užitečné.

Kärcher

Tato značka nabízí poloprofesionální techniku, kterou ocení především majitelé domů a zahrad. Pokud toužíte po sofistikovanější technice, právě tato značka vám to nabídne. Historie značky sahá až do roku 1935 do Německa, kde byla značka založena v první řadě za účelem vyrábět profesionální techniku. Postupně se však její produkty staly také produkce pro náročnější domácnosti.

Philips

Značkou Philips pravděpodobně nikdy nic nezkazíte, a to platí i v tomto případě. Má obrovské množství druhů produktů od osobní péče, přes vysavače až po světelnou techniku. Designová studia Philips se nacházejí v 11 městských oblastech na celém světě, každý s jeho vlastními expertizami a prodeji. Mimo jiné se společnost za poslední desetiletí přetransformovala na soustředěného lídra i v oblasti zdravotnických technologií.

Rowenta

Rowenta vznikla v roce 1909 a pochází z Německa. Od začátku své existence přitahuje spíše náročnější zákazníky, kteří touží po kvalitě. Kombinuje spolehlivý technologický výkon, moderní design a praktickou stránku. Celá skupina, pod kterou společnost patří, uvádí každý rok na trh více než 250 nových produktů. I v tomto případě je portfolio velmi široké a tvoří jej inteligentní řešení pro vysavače, žehličky, parní generátory, vysoušeče vlasů a epilátory a mnohé jiné produkty.

Hoover

Za vynález vysavače se značka může zavděčit muži jménem James Spangler . Jako astmatik hledal způsob, jak se zbavit potíží s dýcháním, a proto se snažil co nejvíce omezit vdechování prachu. Spangler svůj vynález představil své sestřenici, Susan Hoover, která ho s nadšením ukázala manželovi. Ten jako prozíravý podnikatel okamžitě koupil patent a zahájil výrobu. Historie společnosti The Hoover Company začala tak v roce 1908. Dnes její portfoliu tvoří i pračky, sušičky či americké chladničky.

Electrolux

Značka Electrolux pochází ze Švédska, což svědčí o její jednoduchosti, ale kvalitě a také propracovanosti. Vznikla v roce 1919 a jednou z jejích nejdůležitějších hodnot je nejen vytvářet lidem jednodušší život, ale také dosáhnout udržitelnosti a starat se přitom o planetu. Portfolio tvoří především malé spotřebiče.

Často kladené otázky o vysavačích (FAQ)

Který vysavač je lepší? Ten s vyměnitelnými sáčky (sáčky) nebo bezsáčkový vysavač?

Tady jde opět o to, co preferujete. Sáčkové vysavače, které potřebují sáčky (sáčky) mají nevýhodu v tom, že musíte po několika vysáváních sáčky vyměnit, na druhé straně u bezsáčkových vysavačů musíte tu nádobku čistit. Čili je už na vás či raději vyměníte sáček nebo umyjete nádobku. Nicméně, sáčkové (sáčkové) vysavače zvyknou mít vyšší výkon, což byste mohli ocenit, zvláště pokud ve vaší domácnosti máte větší množství koberců.

Kde je možné koupit náhradní sáčky do sáčkových vysavačů?

Zakoupíte je v kamenných elektroprodejnách, které prodávají vysavače nebo jednodušší cesta je e- shop . Jejich cena se pohybuje v rozmezí 5 – 10 €.

Jaký je rozdíl mezi sacím výkonem vysavače a jeho příkonem?

Sací výkon vám poskytuje informaci o tom, jakou silou vysavač vysává nečistoty. Obecně platí, že vysavač s vyšším sacím výkonem je lepší, neboť efektivně odstraní větší množství nečistot z podlahy i koberců než vysavač s nižším sacím výkonem. Příkon vysavače udává spotřebu energie, se kterou musíte při používání daného typu vysavače počítat.

Jak o vysavač správně pečovat?

Podobně jako u jiných spotřebičů, i o vysavač je třeba pečovat. Pravidelnou údržbou zabezpečíte delší životnost svého přístroje a zároveň se tak můžete vyhnout technickým problémům v budoucnosti. V případě sáčkových vysavačů je základem pravidelné měnění sáčků, do kterých vysavač sbírá nečistoty. Pro bezsáčkový vysavač zase platí, že nádobku na nečistoty je třeba pravidelně vyprazdňovat a čistit. Pozornost si zaslouží také filtry vysavače. Ty je třeba pravidelně mýt nebo vyměňovat v závislosti na modelu. Předejdete tak zanesení hadice vysavače a dalším problémům technického charakteru.

Co je energetický štítek a jaké informace na něm najdu?

Energetický štítek je pomůcka, která zákazníkovi zjednoduší nákup a zpřehlední mu výběr. Obsahuje různé informace o energetické účinnosti elektrických spotřebitelů.

Na energetickém štítku se nacházejí následující informace:

  • Reemise prachu – stupnice od A – G (A=nejlepší), údaj, který udává jaké procentuální množství prachu by se mohlo dostat mimo nádobky/sáčku vysavače
  • Účinnost čištění koberců – stupnice od A – G (A=nejlepší), vyjadřuje účinnost čištění koberců (G – minimální čistící výkon 70%)
  • Účinnost čištění tvrdých podlah – stupnice od A – G (A=nejlepší), vyjadřuje účinnost čištění tvrdých podlah (G – minimální čistící výkon 95%)
  • Spotřeba energie – průměrná roční spotřeba energie v kWh
  • Hlučnost – hlasitost vysavače při aktivním používání vyjádřená v dB (decibelech)
Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 9 Průměrně: 4.8]

Napsat komentář

Leave the field below empty!