Test TOP 7 nejlepších tyčových vysavačů 2024

test tycovych vysavacuRůzné vymoženosti a spotřebiče usnadňující komfort můžeme vidět na každém kroku. Jedním z  množství příkladů je nepochybně i tyčový vysavač, který stále více konkuruje klasickým domácím vysavačem s dlouhou trubicí a elektrickým kabelem.

Jak již samotný název předpovídá, mluvíme o poměrně malém domácím spotřebiči, který je primárně určen k vysávání nečistot z podlahy. V oproti klasickým vysavačem však dokáže mnohem více. Díky své konstrukci a nižší hmotnosti může sloužit k vysávání prachu z poliček, nebo parapetních desek. Je tedy ideálním pomocníkem i na těžko dostupných místech.

Některé modely tyčových vysavačů dokonce nepotřebují pro svůj chod ani elektrickou energii, fungují na principu napájení z baterie, která se po vybití jednoduše nabije a opět používá. Vzhledem k výše uvedené specifikace, hlavními benefity tyčových vysavačů jsou především jednoduchá manipulace, díky čemuž je dáte nejen do skříně, ale své místo si najdou klidně i v rohu místnosti.

Náš test tyčových vysavačů vám představuje žebříček těch nejlepších tyčových vysavačů, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

 

Test – TOP 7 nejlepší tyčové vysavače

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Philips PowerPro Duo FC6168/01
tycovy vysavac Philips PowerPro Duo FC6168/01
3 990 Kč
2.Eta Milio 3446
tycovy vysavac Eta Milio 3446
3 599 Kč
3.Sencor SVC 8621TI
tycovy vysavac Sencor SVC 8621TI
2 999 Kč
4.Rowenta RH 6751 WO
tycovy vysavac Rowenta RH 6751 WO
2 999 Kč
5.Rowenta RH 6543 WH
tycovy vysavac Rowenta RH 6543 WH
2 499 Kč
6.ETA Moneto 0449 90000
tycovy vysavac ETA Moneto 0449 90000
1 999 Kč
7.Sencor SVC 7612 VT
tycovy vysavac Sencor SVC 7612 VT
1 699 Kč

Jak si vybrat ten správný tyčový vysavač?

1. Využití

Před tím, než začnete koukat a porovnávat jednotlivé modely si odpovězte na několik základních otázek:

Jak často budu tyčový vysavač používat?Jaký povrch budu vysávat?Budu vysávat i těžko přístupná místa, či poličky?Plánuji ho využívat výhradně pouze na vysávání, nebo očekávám od tyčového vysavače více, například mokré stírání?

Po odpovídání na zmíněné otázky už budete mít určitou představu, jaké podmínky by měl váš tyčový vysavač splňovat a na jaké parametry se zaměřit.

2. Typ napájení

U tyčových vysavačů se můžete setkat s dvěma typy napájení. Jednoznačně pohodlnější je napájení prostřednictvím zabudované baterie, která však může mít různou výdrž. Tyčové vysavače s takovým typem napájení se nazývají akumulátorové a jsou ideální pro ty, kteří plánují vysávat na těžko dostupných místech, případně tam, kde není k dispozici elektrická energie.

Pokud tedy uvažujete o akumulátorovém vysavači nezapomeňte si zkontrolovat dobu používání, tedy čas, který vydrží baterie na jedno nabití. Nejlepší je pokud baterie vydrží aktivní minimálně 30 minut, v případě však, že plánujete vysávat déle, sáhněte po tyčovém vysavači se silnější baterií s minimálně 60 minutovou dobou používání.

Při koupi si nezapomeňte zkontrolovat i dobu nabíjení baterie, která u některých modelů může přesáhnout i 10 hodin, což není překážkou při občasném vysávání, dva krát za týden. V   případě, že vysáváte každý den, doporučujeme sáhnout spíše po modely s co nejkratší dobou nabíjení, max. 4 hodiny.

Druhým typem napájení je tzv. síťové napájení prostřednictvím napájecího kabelu. U   tohoto typu tyčových vysavačů však dbejte na to, aby měl elektrický kabel dostatečnou délku alespoň 5 m, samozřejmě čím bude delší, tím lépe.

3. Filtrace

Množství a typ filtrů jakými tyčový vysavač disponuje bezprostředně ovlivňuje kvalitu vyfukovaného vzduchu z vysavače. Tyčový vysavač s nedostatečnou filtrací, nekvalitními filtry může způsobit vážné zdravotní komplikace, zvláště pokud jste alergičtí na prach či jiné nečistoty.

K špičkovým filtrem rozhodně patří tzv. HEPA filtry, které v oproti tkáňovými mikrofiltry zachytí podstatně větší množství nečistot a bakterií. Při každém HEPA filtru je číslo, které znázorňuje stupeň očištění vzduchu, čím je číslo větší, tím více prachových částí filtr zachytí.

Včetně uvedených filtrů se můžete setkat i s tzv. vodními filtry, kde všechny nečistoty jsou zachycovány v nádržce s vodou, kterou po vysávání stačí vylít a před vysáváním zas nalít čistou.

4. Sběrná nádoba

Podle toho, kde shromážděné nečistoty odcházejí, rozdělujeme tyčové vysavače na sáčkové a bezsáčkové. První druh, sáčkové vysavače fungují na principu papírového nebo látkového sáčku, které po naplnění buď vyperete (látkové) nebo vyhodíte a dáte nové (papírové).

Takový druh sběrné nádoby je ideální pro alergiky jelikož se shromážděnými nečistotami v případě papírového sáčku nepřicházíte vůbec do kontaktu. V současnosti však již většina tyčových vysavačů, bezsáčkových disponuje speciální pevnou sběrnou nádobou do které přicházejí všechny shromážděné nečistoty. Po naplnění se dá jednoduše vyjmout, vyprázdnit nečistoty a dát zpět.

5. Velikost sběrné nádoby

Je důležitým kritériem tak v případě sáčkových, jakož i bezsáčkových tyčových vysavačů. U těch je ale velikost nádoby omezena na maximální objem 1,5 l což však na běžné vysávání úplně stačí.

Sáčkové vysavače mají kapsy různých velikostí, od menších 0,5 l až po větší 5 litrové, které jsou ideální na časté vysávání větších místností. Před koupí si tedy důkladně promyslete, jak často a jaké místnosti budete vysávat, neustále měnění malých papírových sáčků vyžaduje nejen více času, ale hlavně financí.

6. Výkon

Mluví o tom, co všechno tyčový vysavač dokáže, jakou silou saje. Je třeba zdůraznit, že dnes již existují na trhu tyčové vysavače, které mají výkon srovnatelný s klasickým domácím vysavačem, ne-li i lepší.

Optimální výkon tyčového vysavače by však neměl klesnout pod hranici 300 W. Takový model vám dokonale postačí na vysátí nečistot z plovoucí podlahy, nebo linolea. Pokud plánujete vysávat koberce, nebo rohožky, doporučujeme tyčový vysavač s vyšším výkonem, minimálně 500W.

7. Důležité funkce

Míra komfortu při používání tyčového vysavače závisí i na jeho funkcích. Množství času a námahy ušetříte s tyčovým vysavačem tzv. 3 v 1, který zahrnuje nejen vysávání, ale i mokré stírání. V souvislosti s naplněním sáčku, nebo samotné sběrné nádoby oceníte indikátor plnosti, který vás upozorní na nutnost vyměnit kapsa, nebo vyprázdnit sběrnou nádobu.

Na vysávání v nedostatečně osvětlených prostorách disponují některé modely speciálními LED diodami, které osvětlí okolí vysavače. Za pozornost určitě stojí i funkce regulace výkonu, díky které si můžete nastavit výkon podle povrchu, který jdete vysávat.

Na plovoucí, laminátové či dřevěné podlahy vám postačí nižší sací síla, jako například na vysávání koberce, kde potřebujete nejenže větší sací sílu, ale i speciální nástavec. Některé modely dokonce disponují i držákem na tyto nástavce, nemusíte je tedy pokaždé schovávat do skříně a při použití opět vytahovat.

Tipy při používání tyčových vysavačů

Vedle výše uvedených parametrů byste tedy neměli zapomenout ani na PŘÍSLUŠENSTVÍ a KOMPATIBILITU daného modelu s příslušnými nástavci.

TIP:
Při vysávání tvrdých, dřevěných podlah doporučujeme vyměnit klasické za měkčí, pogumovaná kolečka čímž eliminujete riziko poškrábání podlahy.

Pokud máte domácího mazlíčka, s nežádoucími chlupy se popasujete prostřednictvím turbokartáčů, který vás jejich zbaví rychlými točivými pohyby během několika minut.

Na těžko dostupných a   úzkých místech vám pomůže štěrbinová trubice s kompaktními rozměry a nízkou hmotností.

Často kladené otázky

Otázka: Dají se tyčové vysavače přizpůsobit i na ruční vysávání?

Odpověď: Ano, na trhu si můžete vybrat z tyčových vysavačů 2 v 1, ty mají v hlavní trubici zabudovaný ruční vysavač, který se dá jednoduše odpojit a v případě potřeby používat samostatně.


Otázka: Jaký je rozdíl mezi bateriemi Li-Ion a Ni-Mh?

Odpověď: V souvislosti s bateriemi Ni-Mh tyčových vysavačů mluvíme o tzv. paměťovém efektu, který funguje na principu dobíjení nevybitá baterií, čímž se snižuje kapacita baterie. Proto jsou lepší možností Li-Ion baterie, které sice nedisponují paměťovým efektem, avšak při častém úplném vybití může jejich kapacita klesnout. Při pravidelném nabíjení a péči vydrží 300 až 500 nabíjecích cyklů.


Otázka: Jakým způsobem nabíjet baterku tak, aby si zachovala svou kapacitu co nejdéle?

Odpověď: U Ni-Mh baterií se doporučuje co nejčastěji baterii zcela vybít, minimálně jednou za měsíc, samozřejmě čím častěji tím lépe. V případě Li-Ion baterií se zas naopak snažte vyhnout úplnému vybití baterie.


Otázka: Jak se přiměřeně pečovat o   tyčový vysavač?

Odpověď: Mezi nejdůležitější části vysavače patří filtr a vstupní hadice, které vyžadují i náležitou péči ve formě důkladného a pravidelného čištění od zachycených nečistot. U sáčkových vysavačů netřeba zapomínat ani na sběrné kapsy, které je nezbytné po naplnění ihned vyměnit za nové, doporučené výrobcem. Také dbejte na používání vhodných nástavců a ochranu vysavače před přehřátím.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 12 Průměrně: 4.6]

Napsat komentář

Leave the field below empty!