Test TOP 7 nejlepších moka kávovarů koťogó – 2024

test-moka-kotogo-kavovaruPití kávy a celkově její příprava se dnes považují za určitý speciální a slavnostní akt. Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě a dělá se na tisíce způsobů. Někteří ji připravují s mlékem, jiní bez. Někteří používají kávovary, jiní zase různé moka konvičky (moka konvičky, mokka konvice). Způsob přípravy se nejčastěji liší od země, ve které jste, ale také od samotného baristy. Pili jste však už někdy kávu, která se dělala v kávovaru koťogó?

Obliba kávy lety rostla. Dnes si můžete v kavárně kromě klasického espressa objednat různé druhy ochucených káv se sirupy, šlehačkou či speciálním druhem mléka. Fantazií se meze nekladou a stejně je to i u kávy. Díky různým nástrojům si však kvalitní a dobrou kávu umíte udělat i v pohodlí domova. Jak na to? Vyzkoušejte moka kávovar koťogó.

Náš test moka kávovarů koťogó vám představuje žebříček těch nejlepších moka kávovarů koťogó, které naleznete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší moka koťogó kávovary

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Bialetti Moka Express 6
moka kotogo kavovar Bialetti Moka Express 6
629 Kč
2.BIALETTI Venus 10
moka kotogo kavovar BIALETTI Venus 10
989 Kč
3.Bialetti Venus 6
moka kotogo kavovar Bialetti Venus 6
679 Kč
4.Bialetti Moka Express 4
moka kotogo kavovar Bialetti Moka Express 4
549 Kč
5.Bialetti Moka Induction 6
moka kotogo kavovar Bialetti Moka Induction 6
999 Kč
6.Bialetti Venus 4
moka kotogo kavovar Bialetti Venus 4
599 Kč
7.Bialetti Moka Express 3
moka kotogo kavovar Bialetti Moka Express 3
499 Kč

Jak vybrat ten nejlepší kotěgo kávovar?

1. Co to je – koťogó kávovar?

Na začátek bychom si měli vysvětlit, co koťogó vlastně je. Ne každý tento název zná, ale jakmile uvidíte ilustrační obrázek, budete vědět, o jaký nástroj se jedná, i když jste jej možná ještě nikdy nepoužili.

Kdy a kým byl ‚koťogó‘ kávovar vynalezen?  

2. Jak funguje?

Princip fungování moka kávovaru koťogó je poměrně jednoduchý. Základem je tlak, který se při vaření kávy vytváří. Pomocí něj se tvoří horká pára. Ta tlačí kávu filtrem směrem nahoru.

Po celém tomto jednoduchém procesu se vám v nádobce v kávovaru vytvoří velmi chutná a kvalitní filtrovaná káva, kterou si umíte dochutit přesně podle sebe. Usazeniny zůstávají ve filtru, který je třeba pravidelně čistit.  

Koťogó se skládá ze tří nádobek, které jsou pro uvaření kávy důležité. Do spodní nádobky dáváte vodu, do střední kávu a horní se musí zavřít tak, aby dobře těsnila. Následně už jen kávu uvaříte. Způsob, jakým se vaří, závisí na způsobu zahřívání. Jedná se o jeden z parametrů, který si vzpomeneme. 

3. Perlokátor

Ještě před výběrem moku kávovaru je důležité zmínit název perkolátor. Na trhu se s ním můžete setkat a vypadá velmi podobně jako koťogó. Má však jiné vlastnosti a funkce. Odlišuje se zejména tím, že voda neprochází tlakem. To se na chuti kávy výrazně projeví.

Při výběru koťogó se proto zaměřte čistě na něj a zjišťujte si, jestli si nedíváte právě perlokátor.

4. Typy koťogo

Ještě před samotným výběrem a parametry, podle kterých byste měli vybírat jednotlivé konvičky, byste měli vědět, na jaké typy se dělí a s jakými typy se umíte na trhu setkat.  

Základní dělení moka koťogó konviček je podle způsobu ohřevu:

 • Koťogó s vlastním zdrojem ohřevu
 • Koťogó s externím zdrojem ohřevu

Koťogó s vlastním zdrojem ohřevu

V případě, že si vyberete typ s vlastním zdrojem ohřevu, nemusíte řešit už nic kolem. Jednoduše si model zakoupíte a po připojení do elektrické energie si uděláte chutnou a kvalitní kávu. Je však třeba podotknout, že jde o dražší modely.  

Koťogó s externím zdrojem ohřevu

V rámci tohoto typu je při výběru důležité sledovat ještě jeden parametr, a to je typ ohřevu média. Ať jde o plyn, elektřinu nebo indukci. Je to důležitý parametr, který ovlivňuje celkový způsob přípravy. 

Více si o obou modelech povíme níže.

Samozřejmě, koťogó lze dělit i podle jiných parametrů na další typy jako například:

 • Malé koťogó kávovary – připraví 3–4 šálky kávy
 • Středně velké koťáky kávovary – připraví do 6 šálků kávy
 • Velké koťáky kávovary – připraví 8–10 šálků kávy

A spousta dalších.

Hlavní parametry

Koťogó má mnoho parametrů, podle kterých byste jej měli vybírat. Ani jeden z nich byste neměli žádným způsobem přeskočit, protože je velmi důležitý a mohl by následně ovlivnit způsob dělání kávy.

Mezi parametry, které je důležité sledovat se řadí:

 • Zdroj ohřevu a typ
 • Objem kávovaru a rozměry
 • Materiál kávovaru a celkový design
 • Další vlastnosti a parametry jako například údržba, značka, cena a množství dalšího

Pojďme si ke každému parametru říci něco víc.

5. Způsob ohřevu

Snad nejdůležitějším parametrem, který byste u koťáka kávovaru měli sledovat, je způsob ohřevu. Dle tohoto parametru můžeme rozdělovat kávovary na dva typy a to:

 • Externí zdroj
 • Vlastní zdroj

Externí zdroj

V případě externího zdroje tepla jde o to, že při pořizování kávy jednoduše koťogó postavíte na určitý typ zdroje tepla a kávu začnete vařit. Může se jednat o plynový sporák či elektrickou desku. Takový model se na trhu objevuje nejčastěji a je také nejoblíbenější. Cenově je ve velmi příjemné kategorii a je přizpůsobitelný. 

U tohoto typu je ovšem důležité sledovat typ ohřevu daného média a to, na jaký je koťogó vhodný. Některé jsou vhodné jen na plynové sporáky, jiné zase na elektrické. V tomto případě se vám naskytují tři typy:

 • Plynový sporák
 • Elektrická deska
 • Varná deska s indukcí

Moka kávovary koťogó určené na plynový sporák mají zpravidla silnější a hrubší dno. Jsou totiž vystaveny přímému ohni a musí mu odolávat. V případě, že byste si koupili model na elektrickou plotnu a používali jej na plynové, byste si koťogó mohli velmi rychle zničit. 

Na elektrickou plotnu najdete koťogó, které nemusí být tak odolné. Je však přizpůsobeno vyšším teplotám, kterých plotna dosahuje. 

A nakonec varná deska s indukcí. Mnozí určitě vědí, že tato varná deska vyžaduje speciální povrch, se kterým pracuje. Běžné typy hrnců či koťátka na ni jednoduše nefungují. Při výběru na to rozhodně nezapomínejte.

Vlastní zdroj

V případě vlastního zdroje se jedná o dražší typy kávovarů. Koťogó stačí zapojit do zástrčky a začne fungovat. Na trhu kromě těchto modelů naleznete dokonce modely, které fungují na základě kapalného paliva či plynu. NIE jsou však tak oblíbené.

Tento typ moka kávovarů je vhodný například na cesty. Kávovar s sebou můžete vzít téměř kdekoli, kde máte připojení na elektřinu, aniž byste měli sporák. Menší nevýhodu jsme již zmínili. Tyto modely bývají často dražší.

6. Materiál těla

Tak jako u většiny výrobků, tak i u moka kávovarů koťogó funguje přímá úměra. Čím kvalitnější materiál byl použit k jeho výrobě, tím kvalitnější výrobek máte a tím déle vám vydrží. Do moka konvičky se rozhodně vyplatí investovat. Je to výrobek, který vám bude sloužit dlouhá léta a bude vám dělat pravidelně, každý den kávu.  

Materiál ovšem ovlivňuje i to, jak bude celý kávovar vypadat a to, jak se bude čistit a udržovat. Nejčastěji používané jsou dva materiály a to:

 • hliník
 • nerez

Oba jsou velmi oblíbené, protože jsou kvalitní, poměrně lehké a stylové. Na druhé straně, nerez je známý svou negativní vlastností. Velmi obtížně se udržuje čistý a jednoduše na něm necháte otisky prstů. Mnohé nové výrobky oděné do nerezu však mají speciální vrstvu, která zamezuje otiskům a zanechává povrch déle čistý. Bylo by dobré, kdyby váš kávovar něco takového měl. 

Hliník je ovšem také velmi oblíbený. Velice dobře umí vést teplo a zajišťuje tím pádem rovnoměrný ohřev. Stejně jako nerez, i hliník dokáže poskytnout stylový a moderní vzhled.  

Dokonce, dnes na trhu najdete i různé jiné modely, které jsou například ze skla. Pokud byste hledali něco zajímavého a hezkého, rozhodně se poohlédněte po těchto modelech. Jejich nevýhodou může být těžší údržba.

7. Materiál úchytek

U kávovaru koťogó je důležité sledovat ještě jednu věc, která se pojí s materiálem. Jedná se o úchyty a rukojeti. Ty by měly být kvalitní, aby se jen tak nezničily nebo nějakým způsobem neodpadly. Na druhé straně, musí splňovat ještě jednu důležitou funkci.

Úchytky by měly být z takového materiálu, který nevodí teplo. Koťogó kávu zahřívá na vysoké teploty a pokud se nechcete popálit, úchyty musí být zcela studené. Mnohé modely kávovarů využívají například plast, který zůstane studený i po delším zahřívání jeho okolí. Nabarvený je stejnou barvou jako zbytek, aby se zajistil ten nejlepší vzhled a design. 

8. Objem

Na trhu naleznete desítky různých typů koťáků kávovarů, které se od sebe liší různými parametry. Jedním nejvýznamnějším je objem. Některé kávovary jsou totiž větší, jiné menší. Vše závisí na samotné rodině, ve které je a to, jak často kávu připravujete a děláte.

Obecně platí, že čím větší rodina, tím větší by měl být kávovar. Pravdou ovšem je, že ne každý v rodině kávu pije a občas se vypije více kávy v menší rodině než v té větší. Proto je důležité sledovat spíše počet šálků kávy.

A právě velikost koťáků kávovarů se udává na jednotlivé šálky. Nejmenší modely vám poskytují 3 – 4 šálky kávy. Ty největší, které se často používají iv hotelech, mají možnost udělat až 8 – 10 šálků. 

Do běžných rodin, kde se káva pije pravidelně, se hodí kávovary o objemu, který je zlatou střední cestou a poskytuje do 5 – 6 šálků. Důvod je ten, že kávu, kterou si v kávovaru uděláte, byste měli vypít, dokud je ještě horká a neměla byste ji znovu nějakým způsobem ohřívat. Ztratí se její pravá chuť, kvůli které jste si koťáky kupovali.

9. Rozměry

S objemem tak trochu souvisí i rozměry konvice. Jedná se o důležitý parametr, který je třeba si všímat hned po objemu. Kávovar by měl mít velký objem, ale přesto poměrně kompaktní rozměry. Důvod je prostý. Koťogó není klasický velký kávovar, který postavíte na kuchyňskou linku a už s ním nehnete.

Mnozí po koťogó sáhnou právě tehdy, když nemají na klasický kávovar místo nebo chtějí chytrý nástroj, který se jim vejde úplně všude a budou ho moci s sebou kamkoli brát. Právě proto by měly být jeho rozměry kompaktní a příjemné. Dokonce i tehdy, když se jedná o větší typ, který dokáže najednou udělat 8 – 10 šálků káv.  

Přesné a ty nejlepší rozměry koťáků se nedají jen tak určit. Každý model je má jiné. Porovnávejte je mezi sebou a hledejte ten nejlepší model, který se vám bude hodit. Nezapomínejte ani na to, že daný model by se vám měl vejít do skříňky, kde bude uložen. 

10. Design

A sice design vůbec neovlivňuje to, jak výkonný koťogó bude nebo jaké funkce poskytuje, musíme zmínit i ten. Koťogó totiž patří mezi designové vychytávky, které přitáhnou v kuchyni pozornost. Měl by být proto stylový a hezký. Samozřejmě, ne na úkor výkonnosti či kvality provedené kávy.

Design ve velkém ovlivňuje materiál, ze kterého je kávovar vyroben. Nerez neposkytuje žádná barevná provedení. Je ovšem moderní sám o sobě a hodí se do každé jedné stylové kuchyně.

Naopak hliník již poskytuje různá barevná provedení. Koťogó v tomto případě najdete v základních barvách jako černá či bílá, ale také v krásných zářivých odstínech jako například červená. Barevných odstínů se nebojte, ale dávejte si na ně pozor. Nemuseli by se vám hodit do kuchyně. 

Samostatnou kategorií je sklo, které vypadá perfektně v každé jedné místnosti. Skvěle se hodí zejména do minimalisticky zařízené kuchyně. Jedná se o krásné typy, které jsou často i dražší. Jediný problém, který se s nimi pojí je obtížné udržování skla. Sklo se velmi rychle ušpiní a zůstávají na něm skvrny od vody.

Výběr designu je čistě na vás. Nenechte se však zlákat pěkným designem koťogó, aniž byste zjistili, co všechno ostatní vám poskytuje.

11. Země původu

Víte, jak jsme na začátku zmiňovali, že koťogó je určitým způsobem částí italské kultury? Tento fakt použijeme znovu v parametru ohledně země původu. Důvod je velmi jednoduchý.

Na trhu najdete desítky levných koťáků, které sice vypadají skvěle, ale nejsou vůbec kvalitní a po čase se vám rozpadnou. Tyto modely jsou vyráběny v Číně as klasickým a kvalitním koťákem nemají společné kromě designu nic.  

Pokud hledáte kvalitní model, který bude vypadat kvalitně a poskytovat přesně to, co má, podívejte se po těch, které jsou vyrobeny v Itálii. Za takové modely si sice připlatíte, ale rozhodně to stojí za to.

V případě, že nevíte, jak hledat takové modely a setkali jste se jen s těmi čínskými, není třeba se bát. V dalším parametru si vzpomeneme nejznámější značky, které jsou nejen velmi známé, ale také poskytují ty nejlepší kotě kávovary.

12. Značka

Zatímco u mnoha jiných výrobků značka nemusí hrát tak důležitou roli, u koťáků je to přesný opak. Světová a známá značka je zárukou kvality a dobrých kávovarů, které vám vydrží léta.  

Mezi ty nejoblíbenější se řadí:

 • Bialetti
 • Hario
 • Tescoma
 • Bergner
 • Pezzetti
 • Ariete

Nejznámější italskou značkou, která se orientuje na výrobu moka kávovarů nese jméno zakladatele a vynálezce kávovarů koťogó. Jedná se o značku Bialetti, která má za sebou dlouhou historii a svůj první moka kávovar přinesla v roce 1933 s názvem Bialetti Moka Express.

Od té doby vyrobila desítky kvalitních koťáků, které se řadí mezi ty nejlepší. Pokud tedy hledáte záruku kvality a toho nejlepšího výsledku při dělání kávy, právě jste našli toho správného výrobce.

Další značky se řadí mezi velmi oblíbené také. Nejsou však předním výrobcem, jak právě zmíněná značka Bialetti. Jejich výrobky jsou stále velmi dobré a vyplatí se. 

13. Cena

Od značky, velikosti a mnoha jiných parametrů se odvíjí také cena. Koťogó kávovary bychom mohli dělit do tří hlavních cenových skupin a to: 

 • Cena do 20 € – jde o základní typy kávovarů, které jsou často zcela nejmenší a určené na sporáky. Neposkytují tak vlastní ohřev a vhodné jsou do domácností, kde kávu pijí maximálně dva lidé.
 • Cena do 50 € – zlatá střední cesta, která je vhodná pro každého, kdo má rád dobrou kávu a pije jí víc. Tyto kávovary mají totiž vyšší objem a dokážou udělat 6 – 8 šálků kávy najednou. Mají také vlastní ohřev a poskytují stylový design.
 • Cena nad 50 € – nejdražší skupina kávovarů nad 50 € poskytuje velký objem, možnost vlastního ohřevu a stylový design. Nemluvě o tom, že jsou velké a dokážou na jedenkrát udělat i 10 šálků kávy. Jsou vhodné do větších rodin, kde se káva pije pravidelně. Jedná se o luxusnější typy, které jsou často ze skla.

14. Údržba

O moka kávovar koťogó je třeba správně pečovat. Musí být vždy dobře čistý a připravený na to, že bude dělat tu nejlepší kávu . Dobrou zprávou je, že kávovary koťogó se čistí mnohem jednodušeji než klasické kávovary.  

Stačí, abyste po udělání kávy vysypali filtr s ostatky z kávy. Také je třeba vyčistit misku na vodu, sítko na kávu a horní část, kde se káva tvoří. Pravidelným čištěním se vyhnete problémům a zkažení modelu.

Práce s koťogó je jednoduchá a stejně jednoduchá je i údržba. Pokud ji však zanedbáte, můžete si přivést problémy, kterým byste se jinak jednoduše vyhnuli.  

15. Výhody a nevýhody

Moka kávovary koťogó mají své výhody a nevýhody. Před jejich koupí byste o nich měli rozhodně vědět, abyste při přípravě nebyli překvapeni.  

Největší výhody:

 • jednoduchá obsluha
 • stylový design
 • možnost udělat najednou kávu pro více lidí
 • kvalitní materiál
 • skvělá chuť kávy
 • rychlá příprava
 • mnohé modely mají svůj vlastní ohřev
 • široké množství modelů na výběr
 • příjemná cena.

A spousta dalších. Zmíněné výhody jsou jen zlomkem toho, co všechno získáte, když si kávovar koupíte.

Tak jako má však i mince dvě strany, tak i kávovary koťogó mají své nevýhody.

Největší nevýhody:

 • Káva se při dělání může přepálit.
 • Najednou uděláte vždy více kávy. Pokud tedy žijete sami, je to nevýhoda, protože nejmenší koťogó dělají minimálně 3 šálky.
 • Když chcete kvalitní a nejchutnější kávu, musíte ji dělat z kávových zrní. K jejich pomletí však budete potřebovat další nástroj ve formě mlýnku.
 • Složitější příprava kávy.

Nejčastější otázky

Je třeba ovládat nějaká základní pravidla, jak udělat kávu v koťogó?

Kávu v koťogó dokáže udělat úplně každý. Dokonce i člověk, který s ním nikdy nedělal nebo ten, kdo si kávu dělal jen tak, že si ji zaléval vroucí vodou z rychlovarné konvice. Když si budete dělat první kávu, budete pravděpodobně potřebovat jednoduchý návod, jak na to. Následně si však osvojíte svoji vlastní taktiku a způsob. Dělání kávy bude v následující ráno či odpoledne již velmi jednoduché a rychlé.

Je lepší kávovar koťogó s vlastním zdrojem ohřevu nebo bez něj?

To závisí na vás a na tom, kde a jak budete kávu dělat. Pokud plánujete kávovar využívat jen doma, klidně zvolte kávovar bez vlastního ohřevu. Když však rádi cestujete a kávovar si sebou berete na cesty, rozhodně byste měli vzít model s vlastním zdrojem ohřevu.

Obecně však platí, že kávovar s vlastním zdrojem ohřevu je praktičtější a vhodnější pro dělání kávy.

Podle čeho se určuje objem?

Objem koťogó kávovarů se neurčuje podle litrů nebo mililitrů, ale podle toho, kolik šálků kávy vám na jedenkrát udělá. Menší modely poskytují 3 – 4 šálky, ty největší do 10 šálků. Při výběru je třeba se orientovat na to, jak často pijete kávu a kolik členů ji pije. Následně si vyberte.

Objevují se problémy s koťogó velmi často?

Pravdou je, že u běžných kávovarů se často objevují problémy s vodním kamenem nebo jinými věcmi, které jsou „uvnitř“ stroje. Koťogó je ovšem nástroj, který funguje na velmi jednoduchém principu. Právě proto se často nekazí a neničí.

Pokud se však chcete vyhýbat zbytečnému porušení a zkažení, rozhodně byste neměli podceňovat čištění a pravidelnou údržbu, vždy po provedení kávy.

Shrnutí

Kávovary koťogó patří mezi velmi oblíbené nástroje pro dělání kávy. Jsou jednoduché a poskytují perfektní chuť, která je nezaměnitelná. Pokud plánujete koupi tohoto stroje i vy, rozhodně se zaměřte na základní parametry jako je způsob ohřevu či objem. Právě ty jsou základem správného a toho nejlepšího výběru.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 31 Průměrně: 4.7]

Napsat komentář

Leave the field below empty!