Test TOP 7 nejlepších excentrických brusek 2024

nejlepsi-excentricke-bruskyBrusky jsou zařízení, která slouží k broušení ale i leštění povrchů z různého materiálu. Excentrické brusky, v zahraničí známe jako Dual Action, jsou speciální brusky určené zejména pro konečné úpravy povrchů, jmenovitě jde o leštění, jsou ovšem schopny i broušení. Dokáží provést i náročnější práci, ale vše závisí na použitém příslušenství a výkonu brusky.

Brusky s excentrickým pohybem, mají zakomponovaný nejen typický rotační pohyb, ale také vykonávají i náhodné pohyby kolem kružnice vytvářené rotačním pohybem. Díky těmto dvěma pohybům najednou zaručují kvalitní a zejména snadno zvládnutelný finiš, a právě kvůli tomuto počtu pohybů se nazývají v zahraničí „Dual Action“. Za snadnost používání může uživatel vděčit vlastnostem excentrického pohybu, díky kterému jsou jakékoli chyby vyplynuté z používání brusky výrazně méně viditelné, což činí excentrické brusky tou lepší volbou pro amatérské broušení i leštění povrchů. No tím její výhody nekončí a to je koneckonců důvod, proč je používána i profesionály.

V našem testu excentrických brusek najdete srovnání těch nejlepších excentrických brusek. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší excentrické brusky

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Metabo SXE 450 TurboTec Metaloc 600129700
excentricka bruska Metabo SXE 450 TurboTec Metaloc 600129700
94 %; 43 recenzí3 990 Kč
2.Makita BO5041
excentricka bruska Makita BO5041
97 %; 72 recenzí2 990 Kč
3.Makita DBO180Z
excentricka bruska Makita DBO180Z
96 %; 19 recenzí2 690 Kč
4.Bosch GEX 125-1 AE Professional 0 601 387 500
excentricka bruska Bosch GEX 125-1 AE Professional 0 601 387 500
94 %; 66 recenzí2 490 Kč
5.Makita BO5031
excentricka bruska Makita BO5031
93 %; 52 recenzí2 390 Kč
6.DeWALT DWE6423
excentricka bruska DeWALT DWE6423
96 %; 48 recenzí2 290 Kč
7.Metabo FSX 200 Intec 609225500
excentricka bruska Metabo FSX 200 Intec 609225500
92 %; 40 recenzí1 790 Kč

Jak vybrat tu nejlepší excentrickou brusku?

Jednoduchost používání excentrických brusek otevírá lidem možnost začít provádět povrchové úpravy i doma a to bez větších obav způsobených nezkušeností. Při výběru excentrických brusek je však třeba dbát na účel, aby si spotřebitel mohl najít tu nejoptimálnější brusku. Tento druh brusek je užitečný vzhledem k jeho univerzálnosti, kvalitní modely mohou leštit či brousit povrchy téměř všech materiálů, ale závisí jak na používaném příslušenství, tak na samotném modelu.

Excentrické brusky jsou v mnoha garážích, amatérských či profesionálních, nejpoužívanější brusky na leštění karoserií aut a to díky tomu, že mají nejvhodnější vlastnosti na leštění – díky excentrickému pohybu je obtížnější spálit lak či barvu na místech, na kterých se pracuje, zároveň dokáže efektivně pracovat na zaoblených místech, na které u karoserií aut natrefíte často.

1. Určení – Na jaký materiál? Pro koho?

Mnohé nástroje mají svou cílovou skupinu, na kterou jsou zaměřeny. V případě brusek však může jít zároveň io to, na jaký povrch se bruska bude používat. U některých modelů toto faktorem není, u jiných budete při příliš vysoké zátěži narážet na neoptimální výsledky a pětiminutová práce by trvala déle a to s ne nejlepšími výsledky.

Materiály

Jelikož se jedná o broušení, brusky mohou zpracovávat povrchy od těch nejměkčích, tedy dřevo, po ty nejtvrdší, jmenovitě různé oceli a jiné kovy, sádrokartony či další pevnější materiály. Vzhledem k této široké škále povrchů s různými vlastnostmi je třeba dívat nejen na specifické příslušenství ale i na samotnou brusku – zda je dostatečně výkonná na obrábění kovu nebo spíše jen dřeva, zda jsou otáčky za minutu a průměr kotouče dostačující k dosažení toho, co chcete, za přijatelný čas, a zda je případně třeba dokoupit příslušenství.

Pro koho?

Ne každá bruska si je rovná, díky čemuž si profesionál může najít brusku s bohatými funkcemi, které by hobby uživatel nepoužil ani jednou za celou dobu používání. Jakmile identifikujete vaše potřeby, budete si moci začít vybírat z určitého cenového rozsahu, díky čemuž můžete při koupi ušetřit. Výhoda excentrické brusky je v tom, že je používána jak amatéry, tak profesionály, proto si mezi nimi najde každý to, co chce. Pokud jste amatér a plánujete brusku používat spíše u dřeva pro nenáročné, vzácné a krátkodobé broušení či leštění, určitě zvažte, zda potřebujete takové vymoženosti jako například 1100 wattový příkon, prémiový ergonomický design díky kterému se neunavíte nebo relativně vysoké otáčky za minutu. Vyhraďte si vaše priority a tak budete moci najít zhruba to, co skutečně potřebujete a také využijete, čímž koneckonců ušetříte.

2. Pohon (typ excentrické brusky)

Brusky mají různý pohon, na trhu jsou ale nejpopulárnější a nejpoužívanější právě elektrické a elektrické s akumulátorem. Pohon je třeba zvážit na základě toho, co přináší uživateli a jaké jsou s ním problémy. Nejlevnější a nejméně náročné jsou elektrické, proto jsou také nejpoužívanější a to zejména v amatérském prostředí.

A) Akumulátorové brusky

Při zmínění čehokoli běžícího na akumulátorech, včetně excentrických brusek, je nutné zmínit nejen nadbytečnou váhu kvůli přítomnosti baterie, ale také životnost akumulátorů, jejich výkon a výdrž se totiž s častým používáním bude přirozeně snižovat. Poskytují však vysokou mobilitu a alternativní připojení na elektrickou síť.

VÝHODY NEVÝHODY
· Mobilita · Vyšší váha
· Možnost přímého připojení či používat akumulátor · Omezenost životnosti akumulátoru
  · Vyšší pořizovací cena
B) Elektrické brusky

Výhoda elektrických brusek je právě jejich spolehlivost, nižší váha a nižší pořizovací cena, největším problémem je přítomnost kabelu, který může občas zavazovat při přesunech a trpí tím tedy i celková mobilita zařízení.

VÝHODY NEVÝHODY
· Spolehlivost

· Žádná nadbytečná součástka

· Výkon

· Přítomnost kabelu = omezená mobilita
excentricka bruska makita

Broušení s elektrickou excentrickou bruskou Makita BO 5031

C) Pneumatické brusky

Pneumatické brusky jsou méně používané, méně populární a méně dostupné, a to kvůli mnoha důvodům. Jejich největší nevýhodou je potřeba vysokovýkonného kompresoru, napojení k němu za pomoci skutečně hrubého kabelu, hlučnost pneumatické brusky, její náhlý kopací start a rotace kotouče není nejhladší. Výkon pneumatických brusek závisí na výkonu kompresoru a jeho průtoku vzduchu, udávaného v litrech za minutu. Kompresory nejsou nejlevnějším špásem, proto jde o nadbytečnou a to výraznou finanční zátěž pro nástroj, který se nemůže pyšnit těmi nejlepšími vlastnostmi.

VÝHODY NEVÝHODY
· Výkon · Potřeba zakoupení kompresoru

· Výkon závisí na výkonu, tedy průtoku vzduchu kompresoru

· Náročnější používání a kontrolování

· Přítomnost hrubého kabelu, omezená mobilita

· Hlučnost

· Chcete-li použít brusku u kamaráda, musíte sklidit i kompresor

3. Příkon a výkon (Watty)

  • Příkon je technický ukazatel spotřeby energie daného zařízení za 1 hodinu aktivity.
    • Příklad: 500 W
  • Výkon je technický ukazatel výsledné energie určené k provádění čehokoli, k čemu je zařízení určeno. (Volné, neexaktní definice určené pro snadné objasnění veličin.)
    • Příklad: 350 W

To znamená, že výkon bude a musí vždy být nižší než příkon, protože neexistuje, aby ze získané energie vzniklo ještě více energie. Vždy tedy probíhá ztráta použité energie, ztráta probíhá zejména ve formě tepla.

V praxi zvykne platit, že vysoký příkon je znakem výkonnějšího zařízení. Příkon může tedy spotřebitel považovat za pomyslný strop výkonu zařízení. Pokud je tedy příkon brusky, na kterou jste narazili vyšší než příkon u jiných brusek, zpravidla to můžete považovat za důkaz toho, že jde o výkonnější brusku, určenou pro náročnější obráběcí práce a zvládne tak zpracovávat i tvrdší, těžkopádnější povrchy. Bohužel ne všechno ve světě elektroniky je tak přímočaré a v praxi můžete narazit i na to, že dvě brusky se stejným příkonem budou mít různý výkon. Dochází k tomu proto, že kvalitnější zařízení zvyknou přeměňovat spotřebovanou energii efektivněji, čili 500 wattové zařízení za 100 € může mít výkon 300 wattů, kdežto 150 € bruska se může pyšnit výkonem o 50 wattů více. Takto ušetříte na čase a energiích, tedy na výdajích. Taková bruska je totiž schopna udělat to, co od ní chcete za kratší dobu.

4. Otáčky za minutu (ot /min)

BEZPEČNOST NA PRVNÍM MÍSTĚ! DANÝ ÚDAJ NA BRUSCE ČI KOTOUČÍ NESMÍ BÝT ODIGNOROVANÝ!

Brusky jsou zařízení schopná ublížit na zdraví, proto otáčky udávané na kotoučích nesmí být přesáhnuty . Otáčky za minutu jsou přímo ovlivněny tím, jak velký je průměr brusného kotouče. Větší kotouče budou mít rázově menší otáčky za minutu, než kotouče s menším průměrem.

  • Počet otáček při volnoběhu: Údaj určující jak rychle se otáčí kotouč, když není pod zátěží.
  • Počet otáček při zatížení: Údaj určující jak rychle se otáčí kotouč během práce, pod zátěží.

5. Minimální a maximální průměr brusného kotouče (mm)

Každá bruska má vlastní maximální a minimální průměr kotouče určený v milimetrech, tento údaj se nesmí překročit a nesmí ani spadat pod určený limit. Následkem přesahu či nedosáhnutí limitu může být destabilizace kotouče a jeho následná fragmentace, výsledkem čehož jsou kousky letící kolem se skutečně vysokou rychlostí, tedy i kinetickou energií. Může dojít k bezprostřednímu ohrožení vašeho zdraví ale i jeho trvalému poškození, dbejte proto při manipulaci s bruskou na všechny bezpečnostní pokyny.

6. Přítomnost regulace výkonu

Díky regulaci výkonu může uživatel efektivněji pracovat na určitých místech povrchu, přičemž může ušetřit i na elektrických výdajích. Přestože se nejedná o nesmírně důležitou věc, je vhodné a praktické mít takovou vymoženost na vaší brusce.

7. Odsávání částic

Částice z práce s jakýmkoli materiálem jsou prokázány jako zdraví škodlivé a mnohé z nich, včetně pilin, potenciálně karcinogenní. Je proto důležité, aby se při práci s materiály dodržovaly všechny bezpečnostní pokyny, které by zabránily respektive minimalizovaly styk pracovníka s těmito částicemi. Kromě možnosti nasadit si filtrační masku, přesněji respirátor, který je schopen zachytávat částice, je zde možnost pořídit si brusku schopnou odsávat částice. Díky odsavači si uchováte nejen zdraví, ale i vaše pracovní plocha bude výrazně čistší. Odsavač však nenahradí masku schopnou filtrovat částice.

Prohlédněte si video jak vypadá maska použitá jen po 2 dnech broušení.

Často kladené dotazy FAQ

Vzniká při broušení všech materiálů prach? Záleží-li mi na zdraví, je přítomnost odsavače až tak potřebný?

Množství produkovaných částic záleží na materiálu i procesu. Materiály, jako dřevo či sádrokarton, obvykle produkují nejvíce částic. Při leštění nedochází k produkci tak velkého objemu částic jako při broušení, jelikož broušení je z pohledu struktury obráběného materiálu invazivnější a agresivnější. Odsavač částic je užitečným doplňkem a skutečně vám ochrání vaše zdraví, zejména jste-li profesionál, který je těmto částicím vystaven pravidelně a dlouhodobě, případně jste-li astmatik a máte tendenci trpět výraznější reakcí na přítomnost částic ve vzduchu. Větší částice suspendované ve vzduchu zvyknou být relativně efektivně vyfiltrovány nosem, odkud je můžete dostat pryč kýcháním či foukáním, ale to vás nijak nezachrání v případě broušení. V závislosti na tom, jak velký je objem částic který zahltil plíce, obranný systém plic poháněný makrofágy může být natolik přetížen množstvím vdechnutých částic, že si nebude splňovat svůj úkol a následek je viditelně zhoršený zdravotní stav. Menší částice, které jej mohou jednoduše přemoci zvyknou být vdechnuty přímo do plic a jejich kanálků či měchýřků, kde mají karcinogenní a zánětlivý účinek. Je proto opravdu důležité mít zejména při pravidelné práci s bruskou masku schopnou filtrovat částice (od standardu FPP2 a výše), kde odsavač je jen velkým plusem. Nezapomeňte také na ochranné brýle.

Čím se liší excentrická bruska od jiných?

Excentrická bruska má, jak je výše zmíněno, ještě dodatečný pohyb kromě rotačního. Provádí tedy dvě pohyby, které zaručují, že při práci s lakem a barvou nedojde k jejich poškození třením a tedy vytvářením nadbytečného tepla. Jsou jednodušší, respektive tolerantnější v rukou začátečníka a pomohou vám dodat laku skutečně lesklý finiš. I proto mezi excentrickými bruskami můžete najít takzvané leštičky, zařízení specializovaná na dodání nesrovnatelného lesku. Excentrické brusky jsou rovněž skvělé v případě, že plánujete obdělávat nerovné plochy.

Jsem amatér, na co si mám při výběru dávat pozor?

V první řadě je třeba vzít v úvahu, jak pravidelně ji plánujete používat. Odsavač je užitečný doplněk a totéž platí pro regulátor výkonu, jelikož ne každý povrch si je roven a v některých případech bude optimálnější výkon snížit, ale dá se obejít bez obou. Výkon je také důležitý ke zvážení, pokud plánujete pracovat na tvrdších površích, zda chcete mít jistotu kvalitního zpracování jakéhokoli materiálu, na který narazíte. Pokud ovšem plánujete pracovat zejména se dřevem a ne pevnějšími materiály, výkon nemusí hrát tu nejhlavnější roli.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!