Test TOP 7 nejlepších rýžovarů 2024

test-ryzovaruRýže patří k nejvíce konzumovaným obilovinám na světě. Je mimořádně všestranná, díky čemuž je možné ji použít nejen jako přílohu, ale také jako hlavní surovinu do mnoha jídel. Uvařit rýži není zcela jednoduché. Příprava nadýchané rýže vyžaduje určité znalosti a zkušenosti – je nutné dodržet potřebný čas na vaření a důležité jsou také poměry vody a rýže.

Chcete-li uvařit chutnou rýži a zároveň si usnadnit její způsob přípravy, v takovém případě sáhněte po rýžovaru . Co to vlastně je a podle čeho se rozhodovat při jeho koupi si povíme v tomto článku.

Rýžovar je kuchyňský elektrospotřebič, který slouží k vaření rýže. Kouzlo rýžovaru spočívá v tom, že stisknete jedno tlačítko (některé modely mohou mít více tlačítek) a za několik minut máte dokonale nadýchanou rýži.

Rýžovar funguje poměrně na jednoduchém mechanismu – topné těleso zahřeje varnou nádobu na teplotu varu a když je rýže uvařená, tak se automaticky vypne nebo zůstane na funkci ohřívání. Samotná příprava rýže je jednoduchá. Stačí pomocí odměrky vložit do varné nádoby požadované množství vody a rýže, následně rýžovar zapnout a za několik minut máte připravenou lahodnou a zároveň nadýchanou rýži.

Náš test rýžovarů vám představuje žebříček těch nejlepších rýžovarů , které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší rýžovary

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Lauben Low Sugar Rice Cooker 1500AT
ryzovar Lauben Low Sugar Rice Cooker 1500AT
95 %; 79 recenzí2 190 Kč
2.Tefal RK103811
ryzovar Tefal RK103811
92 %; 16 recenzí1 490 Kč
3.Tefal RK102811
ryzovar Tefal RK102811
91 %; 118 recenzí1 290 Kč
4.ETA Granellino 4131 90000
ryzovar ETA Granellino 4131 90000
99 %; 6 recenzí1 990 Kč
5.Sencor SRM 0650SS
ryzovar Sencor SRM 0650SS
91 %; 45 recenzí790 Kč
6.Lauben Rice Cooker 600BC
ryzovar Lauben Rice Cooker 600BC
100 %; 31 recenzí690 Kč
7.Sencor SRM 0600WH
ryzovar Sencor SRM 0600WH
90 %; 601 recenzí490 Kč

Jak vybrat ten nejlepší rýžovar ?

Parametry, kterých je třeba si při výběru rýžovaru všímat

Při výběru jakéhokoli elektrospotřebiče nás obvykle zajímají dva hlavní atributy, kterými jsou cena a kvalita. V obchodech naleznete rýžovary od různých výrobců, v různých cenových hladinách as odlišnými parametry. Vybrat si správný model může být pro mnohé těžkým oříškem. My vám chceme výběr usnadnit, a tak jsme pro vás připravili analýzu hlavních parametrů, kterých byste si při koupi měli všímat. Předtím, než si zakoupíte svůj rýžovar , zaměřte se hlavně na následující parametry a vlastnosti:

1. Typy rýžovarů

V závislosti na tom, v čem se rýže vaří, tak rozlišujeme dva typy vařičů rýže – elektrický a rýžovar do mikrovlnné trouby.

  • Elektrický rýžovar – elektrospotřebič, který slouží k vaření rýže. Může být jednoduchý se základní funkcí vaření rýže nebo víceúčelový (multifunkční), který nabízí více funkcí a programů.
  • Rýžovar do mikrovlnné trouby – je to vlastně kvalitní plastová, silikonová nebo skleněná nádoba/miska s uzávěrem, která se vkládá do mikrovlnky. Tento typ rýžovaru nemá k dispozici žádné funkce ani programy. Typickým výrobcem je Tupperware . Na našem trhu není velký výběr tohoto typu rýžovaru .

V tomto článku jsme se zaměřili na elektrické rýžovary .

2. Příkon a spotřeba rýžovaru

Příkon úzce souvisí se spotřebou elektrické energie, přičemž oba parametry se odvíjejí od velikosti rýžovaru , přesněji od jeho objemu. Platí, že čím je větší objem, tím je i větší příkon a samotná spotřeba. Ovšem rýžovar je malý elektrospotřebič, který není v provozu každý den. Mnoho domácností jej využívá jen občasně a zejména krátkodobě.

Tím pádem není nutné řešit spotřebu. Zajímat by vás měl zejména jeho příkon. Udává se ve wattech a v závislosti na modelu se pohybuje obvykle od 300 W až do 1000 W . Na našem trhu můžete najít také modely, jejichž příkon je jen 210 či 220 W.

3. Objem rýžovaru

Při výběru rýžovaru je důležité dbát na jeho objem. Ten udává, kolik uvařené rýže se do něj vejde. Před samotnou koupí je vhodné si ujasnit, pro kolik lidí budete rýži připravovat. Jedná se o zásadní otázku a důvod je docela jednoduchý. Pokud si vyberete rýžovar s malým objemem a budete chtít uvařit větší množství rýže, může se stát, že vám začne vytékat voda nebo kypět rýže (případně část rýže bude nedovařená a druhá rozvařená).

To platí i v opačném případě. Pokud si pořídíte rýžovar s velkým objemem a budete chtít uvařit jen jednu porci, v takovém případě se malé množství rýže nemusí dobře uvařit.

Na českém trhu jsou k dispozici rýžovary o objemu od 0,6 l až do 5 l . Abyste si podle objemu uměli vybrat správný rýžovar , nabízíme vám jednu malou pomůcku – rozdělení růžovačů podle objemu.

Podle objemu můžeme rýžovary rozdělit do tří skupin:

  • Malé rýžovary – běžné modely rýžovarů , které nabízejí objem od 0,6 až do 1l. Jsou určeny pro jednotlivce, páry nebo tříčlennou rodinu.
  • Střední rýžovary – poskytují objem od 1 do 1,8l. Jsou vhodné pro více člennou domácnost (ideální pro čtyřčlennou rodinu) nebo pro rodiny, kde se vaří ve větším množství.
  • Velké rýžovary – obvykle se jedná o multifunkční zařízení se specifickými funkcemi, kde kromě rýže lze uvařit i více pokrmů. Poskytují objem od 2 la více. Tento typ rýžovarů je vhodný pro vícegenerační domácnost nebo se dokonale hodí do restauračního zařízení.

4. Design a použitý materiál

Rýžovary jsou obvykle vyrobeny z nerezu , plastu nebo v kombinaci obou materiálů. Nerezové rýžovary působí luxusnějším dojmem, ale nevýhodou je jejich náročnější údržba. Výhodou plastových rýžovarů je, že nabízí více barevných provedení.

Vnitřní část rýžovaru , neboli nádoba na vaření/ hrnec , může být vyrobena ze tří materiálů – litina, nerez nebo teflon. Jedná se o kvalitní materiály, díky kterým se rýže ve spotřebiči nepřipálí.

5. Velikost a rozměry rýžovaru

Rýžovar patří k menším a skladnějším kuchyňským spotřebičům. Pokud však doma nemáte dostatek úložného prostoru, v takovém případě si před koupí rýžovaru ujasněte, kde jej budete chtít skladovat . Aby se nestalo, že pro něj nenajdete místo. Pokud máte více prostoru pro odkládání, berte v úvahu nejen rozměry, ale také jeho tvar. Důvodem je, že pokud byste ho chtěli umístit například na kuchyňskou linku nebo někde na polici či do skříňky, tak aby se nestalo, že se vám tam nevejde – ať už na šířku nebo výšku.

6. Ovládání rýžovaru

Rýžovary jsou vybaveny jedním nebo více jednoduchými ovládacími spínači, které slouží ke spuštění procesu vaření. Na složitost ovládání má vliv cena rýžovaru .

Základní rýžovary za dostupnou cenu mají intuitivní a jednoduché ovládání – spotřebič se obvykle ovládá pomocí jednoho tlačítka, které slouží k zapnutí/vypnutí.

Dražší modely rýžovarů , které lze označit i jako multifunkční zařízení mají o něco komplikovanější ovládání. Nabízejí k výběru několik funkcí (například nastavit teplotu, časovač, případně zvolit odložený start a podobně), díky kterým si umíte proces vaření rýže přizpůsobit dle vašich požadavků.

7. Údržba rýžovaru

Při výběru rýžovaru se ujistěte, že daný model umožňuje odnímatelné části mýt v myčce na nádobí. Díky tomu bude údržba elektrospotřebiče jednodušší. Pokud však výrobce nedoporučuje mýt jednotlivé části v myčce na nádobí, v takovém případě je budete muset čistit ručně za pomoci jemného čistícího prostředku.

Rýžovar je nutno čistit po každém použití , zabráníte tak přilepení rýže a tím pádem i tvoření těžko odstranitelných zbytků. Pravidelná údržba rýžovaru zajistí delší životnost spotřebiče a rýže v něm bude vždy chutnat skvěle.

8. Funkce a programy rýžovaru

Rýžovary jsou většinou jednoduché spotřebiče, přesto existují modely (mohou to být rýžovary nebo multifunkční zařízení), které poskytují více programů a funkcí. Teď si je představíme:

  • Automatické vypnutí – velmi praktická funkce, díky které se rýžovar po dovaření rýže vypne automaticky. Tím se zabrání převaření rýže a rovněž poškození spotřebiče.
  • Bezpečnostní funkce – každý kuchyňský spotřebič musí mít určité bezpečnostní pojistky, aby byla dodržena bezpečnost při práci a jinak to není ani v případě rýžovaru . Důležitá je ochrana proti vyvření vody. Pokud dodržujete přesný postup vaření rýže, který uvádí výrobce, nemělo by se stát, že vám rýže vykypí. Ale pokud by se tak stalo, právě tato ochrana zajistí, že se rýžovar okamžitě vypne. Tím pádem se předejde možnému nebezpečí. Nesmí chybět ochrana proti přehřátí, která zajišťuje, aby se rýžovar nepřehříval a tím pádem nepoškodil. Další důležité bezpečnostní funkce jsou tepelně izolovaný povrch a odolné rukojeti vůči teplu. Poklice na rýžovaru by měla být vybavena otvory, díky kterým bude zajištěn únik horké páry. Na škodu nejsou protiskluzové nožičky, které zajistí, že se rýžovar nepohne z místa (zůstane tam, kam jej položíte).
  • Časovač – pomocí této funkce můžete nastavit čas, kdy se rýžovar zapne a v určený čas rýži připraví. Jednoduše stačí předem vložit rýži a vodu do hrnce a nastavit časovač, kdy chcete, aby byla rýže hotová. Ideální, pokud chcete mít připravenou čerstvou a teplou rýži ihned po příchodu domů.
  • Program podle druhu rýže – každý druh rýže potřebuje různý čas na přípravu a ten v konečném důsledku ovlivňuje jeho konečnou kvalitu. Díky této funkci bude každý jeden druh rýže připraven dokonale a chutně zároveň.
  • Udržení teplého pokrmu (funkce “ keepwarm ”) – tato funkce se postará o to, aby rýže zůstala po uvaření teplá a to bez jakéhokoli připálení. V závislosti na modelu rýžovaru to může být například 3 hodiny, 6 hodin nebo i více.
  • Ovládání přes mobilní aplikaci – touto funkcí jsou vybaveny dražší modely rýžovarů . Rýžovar lze ovládat za pomoci mobilní aplikace přes váš smartphone.

Kromě výše zmíněných funkcí mohou některé modely rýžovarů poskytovat i pokročilejší funkce . Mezi ně patří volba programu pro přípravu dalších potravin. Díky této funkci si umíte nastavit i další způsoby vaření jako je například dušení, paření nebo pečení. Takové pokročilejší funkce mají obvykle dražší rýžovary nebo multifunkční zařízení, která umožňují přípravu rýže.

9. Příslušenství k rýžovaru

Různé druhy příslušenství vám pomůže využívat rýžovar na maximum. Patří sem například nádoby, které se používají k uchovávání a udržování kvality vařené rýže a specifické náčiní, určené pro přípravu a podávání rýže.

Součástí většiny rýžovarů (v závislosti na výrobci) je originální příslušenství, které vám usnadní práci. Mezi takové základní příslušenství patří:

  • Odměrka – ideální pomůcka, která usnadňuje přípravu rýže. Jedná se obvykle o plastovou sklenici, díky kterému nemusíte vážit množství rýže/vody. Návod, který je součástí spotřebiče upřesňuje, kolik odměrek je třeba do daného modelu rýžovaru použít.
  • Dřevěná / plastová lopatka – používá se k servírování rýže nebo promíchání po dovaření. Může být vyrobena ze dřeva nebo kvalitního plastu. Díky tomuto materiálu se nepoškodí nepřilnavý povrch nádoby (teflonová nebo nerezová vrstva), ve které se připravuje rýže.

V případě dražších modelů rýžovarů může být k dispozici kromě základního příslušenství i další. Patří sem:

  • Cedník / sítko – má malé otvory, které usnadňují a zabezpečují důkladné oplachování rýže před vařením.
  • Síťka na rýži – jedná se o síťku, která během vaření drží rýži v kupce. Díky ní se po dovaření rýže snáze zbaví přebytečné vody a navíc usnadňuje i samotné čištění nádoby rýžovaru .
  • Nádoba na sushi rýži – plně izolovaná nádoba, která se používá k uchování hotové sushi rýže. Zajistí správnou teplotu a potřebnou konzistenci.
  • Nádoba na napařování – taková nádoba se vkládá přímo do rýžovaru a umožňuje připravit další pokrmy v páře, jako například pařenou zeleninu či dokonce buchty.

10. Ověřené značky

Na trhu jsou dostupné rýžovary od více výrobců. Mějte na paměti, že dobrá značka nemusí vždy znamenat nejvyšší kvalitu. Má však na ni značný vliv. Kromě toho, obvykle se značka odráží ve vyšší ceně. To však neznamená, že méně známí výrobci nedokážou vyrobit kvalitní rýžovar . Nejlepší je vybrat si rýžovar nejen s ohledem na značku, ale je třeba si vybírat podle recenzí ověřených zákazníků.

Pokud byste se přece jen rozhodli vybírat rýžovar podle značky, tak mezi nejznámější patří:

  • ECG
  • Guzzanti
  • Klarstein
  • Russell Hobbs
  • Sencor
  • Taurus
  • Tefal
  • Tristar

11. Cena, poměr ceny a kvality

Před koupí rýžovaru byste si měli ujasnit maximální cenu, kterou jste ochotni do něj investovat. Rýžovary nepatří k drahým spotřebičům. Základní modely si umíte pořídit již za 13 eur, vybrat si však můžete i dražší profesionální modely, které se pohybují od 70 až do 250 eur.

Ceny za rýžovar jsou v závislosti na výrobci odlišné. Nejlevnější a nejjednodušší rýžovary si umíte koupit od 13 do 25 eur. V této cenové kategorii jsou základní modely rýžovarů , které jsou určeny pouze k vaření rýže. Neočekávejte žádné speciální funkce ani složité ovládání. Většinu modelů zapnete/vypnete za pomoci jednoho tlačítka.

Nejlepší poměr ceny a kvality poskytují rýžovary od 25 do 70 eur. A nejdražší rýžovary , které se řadí do multifunkčních a profesionálních zařízení se pohybují od 70 eur a mohou sahat až do výše 250 eur a více. Jsou však špičkou ze všech rýžovarů , co se týče funkcí, ovládání či designu.

Užitečné tipy, které je třeba dodržovat, aby rýžovar připravil vždy nadýchanou rýži

Používání rýžovaru je velmi jednoduché a může vám výrazně usnadnit vaření rýže. Zde je několik tipů, které byste měli dodržovat, abyste zajistili, že váš rýžovar vždy připraví nadýchanou rýži.

  1. Před vařením rýži opláchněte – většinu druhů rýže je vhodné před vařením opláchnout. Hnědou rýži stačí propláchnout jednou a bílou několikrát. Třeba použít jemný cedník nebo sítko. Opláchnutím odstraníte všechny přítomné nečistoty, povrchový škrob (ten způsobuje, že rýže je gumovitá), zajistíte nadýchaná a pevná zrna rýže a snížíte množství pěny, čímž se zabrání probublávání při vaření .
  2. Použijte správný poměr vody a rýže – aby byla rýže dobře připravena, musíte zvolit správný poměr vody a rýže. S rýžovarem to je jednoduché, protože v uživatelské příručce každý výrobce uvádí, kolik odměrek máte použít.
  3. Zvýrazněte chuť rýže – aby byla rýže chutná, musíte do ní přidat sůl, trochu kvalitního másla nebo oleje. Nebojte se však ani neobvyklejších chutí a zkuste přidat bobkový list, kardamon , celou skořici, kari či jiné orientální koření.
  4. Po uvaření nechte rýži odstát – když se rýžovar vypne a přepne do topného režimu, tak nezačněte hned rýži servírovat. Počkejte ještě alespoň 5 nebo 10 minut, než rýže dojde. Tím zajistíte vypaření přebytečné vlhkosti a rýže se důkladně dovaří.
  5. Během vaření nenakoukejte do rýžovaru – během vaření rýže v žádném případě neotevírejte hrnec. Budete-li podchvílí nakoukat do hrnce, při každém odkrytí bude unikat pára. Následně to způsobí, že uvařená rýže nebude dobrá, ale bude vysušená. Důvodem je, že rýže se kombinuje s přesným množstvím vody, kterou potřebuje, aby byla dobře uvařená.

Často kladené otázky o rýžovaru

Co je rýžovar ?

Rýžovar je kuchyňský spotřebič, který se používá pro přípravu rýže s minimální kontrolou. Pomáhá uvařit rýži velmi jednoduše, bez námahy a za minimální čas.

Je třeba, aby se rýže během vaření v rýžovaru míchala?

Při používání rýžovaru se musíte starat jen o to, abyste do něj dali rýži a vodu, případně ochucovadla. O vše ostatní se přístroj postará sám. Do procesu přípravy už nijak nemusíte zasahovat – rýži v průběhu přípravy nemícháte a ani nemusíte na ni dohlížet.

Jaké jsou výhody přípravy rýže v rýžovaru ?

Největší výhodou je, že tento kuchyňský elektrospotřebič připraví rýži za vás automaticky a udrží ji určitou dobu teplou. Není třeba, abyste se nad rýžovarem stáli a trápili se jako při vaření rýže v klasickém hrnci. Stačí změřit rýži s vodou a vložit do hrnce, následně ho zakrýt poklicí/víkem a zapnout rýžovar. Po dokončení cyklu se vařič rýže sám vypne a některé modely mají k dispozici i funkci ohřívání – to znamená, že rýže bude stále teplá a připravená k servírování. Další velkou výhodou je, že rýže se vaří šetrnějším a tedy i zdravějším způsobem. Je v ní obsaženo více vitamínů a živin. A v neposlední řadě je velkým plusem chuť rýže – není tvrdá, suchá, ani převařená, ale je vždy dokonale připravená.

Jak čistit rýžovar ?

Rýžovar je nutno čistit po každém použití. Zde je rychlý návod, jak jej důkladně vyčistit:
1. Nechte rýžovar vychladnout na pokojovou teplotu.
2. Rozeberte rýžovar.
3. Odnímatelné části vložte do myčky nádobí / omyjte za pomoci čisticího prostředku.
4. Části rýžovaru nechte důkladně vysušit.
5. Vyčistěte vnitřek a vnějšek vařiče na rýži.
6. Sejměte rýžovar.

Je údržba o rýžovar náročná?

Některé modely rýžovarů umožňují jednotlivé části mýt v myčce nádobí. V tomto případě je údržba velmi jednoduchá, neboť stačí oddělit odnímatelné části a ty vložit do myčky nádobí. Jsou však také modely, které vyžadují čistit jednotlivé části ručně. Takové čištění je o něco pracnější , ne však náročné. Při čištění vnitřního povrchu hrnce je třeba dát pozor na nepřilnavou vrstvu, aby se nepoškrábala, jinak se při vaření může rýže připálit.

Může se rýžovar použít i pro přípravu jiných pokrmů?

Některé modely, obvykle ty dražší, umožňují přípravu dalších pokrmů. Například vaření luštěnin, napařování zeleniny či přípravu pařených buchet.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!