Test TOP 7 nejlepších webkamer 2024

test webkamerBěžnou videokameru, která slouží k natáčení videí zná téměř každý z vás. Víte však, k čemu slouží webkamera? V tomto článku se dozvíte, co to vlastně webkamera je, k čemu slouží a podle čeho se máte rozhodovat při její koupi.

Webkamera je digitální kamera, která se obvykle připojuje k počítači a umožňuje snímat statický nebo pohyblivý obraz prostřednictvím internetu. Jedná se o malé, jednoduché a flexibilní zařízení, které můžete bezdrátově nebo prostřednictvím USB kabelu připojit k vašemu počítačovému zařízení (počítač, notebook, tablet a další). Umístit se může buď přímo na počítačové zařízení, nebo vedle něj.

Webkamera se nejčastěji používá pro videokonference, ale užitečná může být i v případě monitorování nějakého prostoru, kdy bude sloužit jako bezpečnostní kamera. Můžete ji shlédnout na silnicích nebo dálnicích, díky čemuž dokáže zobrazovat aktuální dopravní situaci. Toto zařízení umožňuje streamování videa nebo obrázků ze zajímavých míst, jako jsou například zoologické zahrady, muzea, turistická místa, destinace a podobně.

Náš test webkamer vám představuje žebříček těch nejlepších webkamer, které naleznete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší webkamery

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Logitech StreamCam C980
webkamera Logitech StreamCam C980
87 %; 6 recenzí2 990 Kč
2.Logitech Brio 500
webkamera Logitech Brio 500
83 %; 4 recenze2 490 Kč
3.Logitech C922 Pro Stream Webcam
webkamera Logitech C922 Pro Stream Webcam
97 %; 14 recenzí2 290 Kč
4.Logitech C920s Pro HD Webcam
webkamera Logitech C920s Pro HD Webcam
91 %; 8 recenzí1 990 Kč
5.Logitech HD Pro Webcam C920
webkamera Logitech HD Pro Webcam C920
92 %; 51 recenzí1 990 Kč
6.Niceboy Stream Elite 4K
webkamera Niceboy Stream Elite 4K
88 %; 14 recenzí1 290 Kč
7.Aukey PC-LM1E
webkamera Aukey PC-LM1E
96 %; 13 recenzí690 Kč

Jak vybrat tu nejlepší webkameru?

Parametry, kterých je třeba si při výběru webkamery všímat

V obchodech naleznete webkamery od mnoha výrobců a v různých cenových hladinách. Jednotlivé modely se odlišují svými parametry a funkcemi. Pokud nejste typ člověka, který je technicky zdatný, v takovém případě se vám bude mezi dostupnými modely jen stěží rozhodovat. Abychom vám výběr usnadnili, zpracovali jsme za vás analýzu hlavních parametrů, kterých byste si při koupi měli všímat. Při výběru webkamery byste je neměli podceňovat, protože významně ovlivňují kvalitu snímaného obrazu. Zaměřte se hlavně na následující parametry a vlastnosti:

1. Rozlišení webkamery

Rozlišení patří k nejdůležitějším parametrům, ke kterému byste měli přihlížet při výběru webkamery. Důvodem je, že se odráží na kvalitě výsledného obrazu, který je u těchto zařízení tak nezbytný. Rozlišení můžeme charakterizovat jako násobek výška a šířky snímku v obrazových bodech. To znamená, že udává, z kolika bodů se skládá snímek. V jednoduchosti to znamená, že rozlišení udává maximální rozměr obrazu, který je získán z webkamery. Tento parametr se udává v pixelech.

Při výběru webkamery byste se měli zamyslet, k čemu ji primárně budete využívat. Pokud chcete webkameru využívat k natáčení videí a jejich sdílení na internetu, v takovém případě určitě vybírejte model s vyšším rozlišením. Pokud vybíráte jednoduchý model webkamery pro amatérské účely, pak vám postačí i nižší rozlišení. V každém případě, při výběru se držte pravidla – čím vyšší rozlišení má webkamera, tak tím bude kvalitnější a detailnější obraz. A naopak, čím je rozlišení webkamery nižší, tak tím je výsledný obraz zrnitější.

Velmi důležité je zmínit, že na rozlišení má vliv internetové připojení. Pokud máte slabý internet, zbytečně budete vybírat špičkovou webkameru s vysokým rozlišením. Nebude vám poskytovat vynikající kvalitu obrazu, jelikož čím pomalejší internetové připojení máte, tím je výsledná kvalita obrazu nižší. Stejně to platí i pro lidi, kteří budou zapojeni do vašeho videohovoru .

Rozlišení si můžete vybrat v rozmezí od 0.1 MP (640×480 px ) až do 2 MP (1920×1080 px ):

  • 0.1 MP – nejnižší kvalita obrazu, vhodná pro amatérské využití
  • 0.3 MP – střední kvalita obrazu, vhodná pro videokonference
  • 1.3 MP – vysoká kvalita obrazu, vhodná pro videokonference na profesionální úrovni a snímání prostoru
  • 2.0 MP – nejvyšší možná kvalita obrazu, vhodná pro uživatele s vysokými požadavky

2. Snímková frekvence

Snímková frekvence udává, kolik snímků během jedné vteřiny dokáže webkamera pořídit. Výsledná hodnota se udává v jednotce snímku za sekundu a označuje se zkratkou FPS (z anglického “frames per second”).

Webkamery, které dosahují 15 FPS jsou vhodné zejména pro monitorování okolí. Kvalitnější webkamery, které jsou určeny pro videokonference, poskytují snímkovou frekvenci v rozmezí od 30 až do 60 FPS. Profesionální webkamery dosahují až 120 FPS.

Zde opět platí jednoduché pravidlo – čím je rychlost snímání videa vyšší, tím tím je obraz (video) plynulejší. Pokud si vyberete webkameru s nižší snímkovou frekvencí než je 30 FPS, přenášený obraz bude trhaný.

Snímkovou frekvenci ovlivňuje několik faktorů. Nejdůležitějším je rozlišení, které určuje ostrost videa. Uvedeme si jednoduchý příklad. Pokud má webkamera 60 FPS, nemusí vždy zachytit 60 snímků za sekundu. Při rozlišení 720 p může webkamera zachytit 60 FPS, avšak při rozlišení 1080 p dokáže tatáž webkamera zachytit pouze 30 FPS. Mezi další faktory, které mají vliv na snímkovou frekvenci patří software webkamery či množství světla v místnosti.

3. Mikrofon

Kromě dobré kvality videa byste se měli ujistit, zda má vaše webkamera mikrofon pro zachycování zvuku. Webkamery jsou k dispozici s integrovaným mikrofonem nebo bez něj. Výběr závisí na tom, na co budete webkameru používat. Kvalitní mikrofon (zabudovaný nebo externí) do výrazné míry zlepší celkový dopad na zvuk jakéhokoli videohovoru .

Nyní si vysvětlíme, jaké typy mikrofonů mohou být zabudovány ve webkameře. Na našem trhu jsou k dispozici webkamery buď se stereo, nebo mono mikrofonem. Mnoho modelů má v sobě zabudovaný stereo mikrofon. Není to pravidlem, ale většinou to zjistíte tak, že na webkameře jsou z obou stran mřížky. Takové modely webkamer se stereo mikrofonem poskytují lepší zvuk než ty, které mají mono mikrofon. Avšak může se stát, že ani stereo mikrofon nedokáže dostatečně zajistit kvalitní zvuk. Pokud potřebujete opravdu vynikající zvuk, v takovém případě budete muset použít externí mikrofon.

Většina modelů webkamer s integrovaným mikrofonem poskytuje slabší zvuk, dokonce vám může znít plechově. Pokud nepatříte mezi náročné uživatele a budete webkameru využívat pro video hovory například prostřednictvím Skype, pak vám postačí i takový model webkamery s vestavěným mikrofonem. Pokud však webkameru budete využívat pracovny nebo na profesionální úrovni, v takovém případě je lepší pořídit si kvalitní externí mikrofon a webkameru, která umožňuje jeho připojení.

4. Zorné pole

Zorné pole určuje šířku obrazu, který dokáže zachytit webkamera. Tento parametr se udává ve stupních. Nejčastěji se můžete setkat se třemi druhy zorného pole:

  • 60° zorné pole – webkamera zachycuje jednu osobu, která sedí za počítačem / notebookem
  • 78° zorné pole – dostatečně široké zorné pole, kdy webkamera dokáže zachytit dvě osoby, které sedí za počítačem / notebookem
  • 90° zorné pole – ideální pro skupinové videohovory nebo pro prezentaci tabule

(Zdroj: www.newegg.com)

Výběr zorného pole závisí na počtu účastníků a na tom, kolik z místnosti chcete při videohovoru zobrazit a jak blízko se ke kameře chcete dostat. Širokoúhlé webkamery jsou ideální pro skupinové videohovory , dokáží zachytit i více účastníků. Na druhé straně, při menším počtu lidí nebo jedné osobě, může takový model zkreslovat (zvětšovat) vzhled obličeje. Pokud se neumíte rozhodnout, tak rozhodně nic nezkazíte, zvolíte-li zlatý střed, čili 78° zorné pole.

5. Zaostřování

Zaostřování patří k parametrům, kterých byste si při výběru webkamery měli všímat. Ne však každý model webkamery může tuto funkci poskytovat. Podobně, jak fotoaparát nebo videokamera, tak i webkamera potřebuje zaostřit. Na výběr jsou dva druhy zaostření:

  • Automatické zaostřování ( autofocus ) – webkamera v záběru zaostřuje osobu nebo objekt (ve stoje nebo v pohybu) automaticky. Díky tomu je dosaženo kvalitního a ostrého obrazu. Nevýhodou je, že může způsobit problémy v prostředích se slabým osvětlením. Tento typ zaostřování má v současnosti téměř většina modelů webkamer, přičemž některé jsou lepší a rychlejší než jiné.
  • Manuální zaostřování – klasické zaostřování, které si musíte nastavit ručně, umíte si jej však přizpůsobit podle svých potřeb. Obvykle ho mají webkamery, které jsou cenově dostupnější.

6. Korekce při slabém osvětlení

Podobně, jak výše zmíněné zaostřování, tak i korekce při slabém osvětlení patří mezi nápomocné funkce webkamery. Jejím úkolem je zesvětlit a upravit snímky v tmavé místnosti. Korekce při slabém osvětlení je velmi užitečná, zvláště pokud budete potřebovat použít webkameru časně ráno nebo pozdě večer. V této době není dostatek světla v místnosti a váš obličej potřebuje mnohem více světla, než jen záři z monitoru.

7. Funkce webkamery

Existují funkce, které na své webkameře používat nebudete a zbytečně za ni zaplatíte více peněz. Obvykle každá jedna funkce je totiž započítána do ceny tohoto výrobku. Zde je krátký seznam funkcí, které jsou pro někoho nepotřebné a považuje je za zbytečnou ztrátu peněz, pro někoho však mohou být velmi užitečné. Proto před výběrem webkamery pečlivě zvažte, které funkce ve skutečnosti využijete.

  • Potlačení šumu – velmi užitečná funkce, je-li součástí webkamery mikrofon. Dokáže potlačit nepříjemné a rušivé okolní zvuky.
  • Sledování obličeje – funkce, která neustále automaticky zaostřuje tvář. Výhodou je, že se člověk může plně soustředit na videohovor a obraz zůstane ostrý.
  • Vestavěné LED osvětlení – LED světlo je nápomocné, zvláště pokud potřebujete provést videohovor za horších světelných podmínek. Webkamera má v sobě zabudované LED diody, díky čemuž je zajištěno lepší světlo při videohovoru a zároveň se tím zlepší jeho kvalita. Touto funkcí jsou vybaveny obvykle dražší modely.
  • Zoom – jedná se o přiblížení obrazu. Webkamera poskytuje na výběr dva druhy. První je optický zoom, který zajišťuje přiblížení obrazu bez ztráty na kvalitě. Druhou možností je digitální zoom, který sice přibližuje, obraz tím však utrpí na kvalitě. Zajišťuje jej software v počítači.
  • Plug and play – tato počítačová technologie umožňuje používat webkameru okamžitě po zapojení do počítačového zařízení. Nemusíte se starat o žádné instalace ani nic podobného, tato funkce to vyřeší za vás (automaticky nainstaluje vše potřebné).
  • Dálkové ovládání – umožňuje pohodlné ovládání webkamery.

8. Způsob uchycení webkamery

Každý model webkamery je třeba nějakým způsobem uchytit, čímž se umožní jeho používání. Na výběr jsou tři způsoby uchycení:

  • Webkamera s klipem/stahovacím šroubem – tento typ uchycení se používá nejčastěji. Díky klipu (případně stahovacímu šroubu) můžete webkameru uchytit přímo na rám monitoru. Je to obzvláště užitečné při videohovorech , kdy voláte a zároveň potřebujete vnímat monitor.
  • Webkamera se stojanem – součástí webkamery je stojan, který umožňuje její stání. Tento způsob uchycení však vyžaduje rovné místo, ať už stůl, židličku, případně polici.
  • Kombinace klipu a stojanu – některé modely webkamer nabízí obě možnosti uchycení. V tomto případě lze stojan oddělit a následně webkameru za pomoci klipu upevnit o monitor.

9. Způsob připojení webkamery

Aby mohla webkamera fungovat, musíte ji nějakým způsobem zapojit. Obvykle se zapojuje pomocí USB kabelu. Vybrat si můžete také webkamery , které umožňují bezdrátové připojení přes WiFi. Tyto modely patří do vyšší cenové kategorie.

Výběr způsobu uchycení závisí zejména na vašich požadavcích. Nicméně je třeba brát v úvahu, že v případě zapojení prostřednictvím USB kabelu, musíte dbát na jeho délku. Aby se nestalo, že kabel bude krátký a vy tak nebudete moci webkameru umístit na potřebné místo.

10. Osvětlení webkamery

Některé modely webkamer nejsou schopny dokonale zvládat extrémnější světelné situace. Pokud je místnost příliš světlá nebo tmavá, případně kombinace obou, pak může vytvořit výrazný kontrast mezi světlými a tmavými oblastmi, nepřesné barvy, vizuální anomálie, zkreslení, rozmazání pohybu a přeskočené snímky.

Aby webkamera snímala správně, je nutné dosáhnout co nejrovnoměrnějšího osvětlení. Velmi dobré je zajistit alespoň jeden dodatečný zdroj světla. Například lampu nebo LED světlo, které dokážou vyrovnat nedokonalé světelné podmínky.

Některé modely webkamer již mají v sobě zabudované světlo, většinou však bývá nevhodně umístěno (svítí přímo do tváře). Proto je lepší vybrat si webkameru, která není vybavena integrovaným světlem, ale raději zvolit vlastní dodatečné osvětlení.

11. Ověřené značky

Webkamery jsou na našem trhu dostupné od mnoha výrobců. Jednotlivé modely se odlišují převážně dostupnými funkcemi, parametry a cenou. Vybrat byste si měli takovou značku, která je známá a ověřená u zákazníků. Mezi nejznámější značky webkamer patří:

  • Logitech
  • Sandberg
  • Ausdom
  • Poly
  • AVerMedia
  • DUX
  •  Genius
  • Yealink
  • TRUST

12. Cena, poměr ceny a kvality

Vybrat si můžete webkameru různých cenových kategorií, v závislosti na tom, jaké mají parametry, funkce či podle toho, jaké jsou značky. Každý hned nepotřebuje nejnovější model s vynikajícím 4K rozlišením, který patří mezi nejdražší. Některým bude stačit levnější model za přijatelnou cenu, který poskytuje dobrou kvalitu obrazu.

Při výběru webkamery je důležité, jakou maximální cenu jste ochotni do ní investovat. Pořizovací cena se odvíjí od různých ukazatelů. Závisí zejména na vaší náročnosti. Pokud se dokážete uskromnit i s jednoduchostí a pouze základními funkcemi, tak ty nejlevnější webkamery koupíte do 25 eur. Modely v této cenové kategorii jsou vhodné pro běžné video hovory (přes Skype, Facebook a další). Nejlepší poměr ceny a kvality poskytují webkamery, které se pohybují v rozmezí od 25 do 70 eur. Ty nejdražší webkamery stojí od 70 eur a více. Jejich cena se může vyšplhat klidně i na několik stovek eur. Pokud patříte k náročnějším uživatelům a vyžadujete špičkovou webkameru pro snímání profesionálních videí, v takovém případě sáhněte po takových dražších modelech.

Užitečné tipy při koupi webkamery

Pokud jste se rozhodli pro koupi nové webkamery, mohlo by vás zajímat, jak si vybrat co nejrozumněji. Vyhnete se tak tomu, že byste později litovali nesprávné koupi zařízení, které nesplňuje všechny vaše požadavky. Připravili jsme pro vás 5 užitečných tipů, díky kterým si koupíte ideální webkameru pro vás:

  1. Určete si výši rozpočtu

Při výběru webkamery je základem stanovit si rozpočet. V tomto případě se vám dostupná nabídka velmi rychle zúží. Základní modely si umíte pořídit již od 15 eur. Webkamery s více funkcemi a vynikající kvalitou zvuku i obrazu vás mohou stát i kolem 1000 eur. Proto pečlivě zvažte, kolik jste ochotni utratit.

  1. Vyberte vhodné rozlišení

Před koupí webkamery byste měli brát v úvahu hlavně jeden parametr, kterým je rozlišení. Ověřte si, jaké rozlišení daný model webkamery nabízí. Průměrné rozlišení standardního videa by mělo být alespoň 640 x 480 pixelů. Pokud potřebujete webkameru pro video ve vysokém rozlišení (HD), hledejte takový model, který má minimální rozlišení 1 600 x 1 200 pixelů. Čím vyšší rozlišení, tím kvalitnější obraz vám webkamera poskytne.

  1. Zvolte si správnou snímkovou frekvenci

Kromě rozlišení je dalším důležitým parametrem snímková frekvence. Nižší hodnota snímků za sekundu (FPS) může způsobit trhané video a nesynchronizovaný zvuk. Vyberte si takový model webkamery, která dosahuje minimálně 30 FPS nebo více snímků za sekundu.

  1. Jaké funkce požadujete od webkamery

Pokud plánujete snímat videa, v takovém případě bude užitečný ZOOM, tedy funkce přiblížení. Důležitý je také zvuk. Vyberte si webkameru, která má dostačující zvuk, případně zvolte model, kde lze připojit externí mikrofon.

  1. Vyhodnoťte citlivost na světlo

Některé webkamery nabízejí výjimečnou citlivost při slabém osvětlení, zatímco jiné ne. Pokud budete webkameru používat při zhoršených světelných podmínkách, jistě se přesvědčte, zda daný model bude fungovat dobře, i když bude v místnosti slabší osvětlení.

Často kladené dotazy o webkameře

K čemu slouží webkamera?

Webkamera poskytuje široké využití. Nejčastěji slouží ke zprostředkování videohovorů s rodinou, přáteli či kolegy. To znamená, že je vhodná pro studenty, učitele a profesory, pracovníky, podnikatele a firmy. Jednoduše pro každého, kdo se potřebuje spojit prostřednictvím internetu s jiným člověkem nebo skupinou lidí. Umožňuje online kontakt s lidmi, kteří mohou být vzdáleni i několik tisíc metrů. Kromě toho se může používat pro monitorování nějakého prostoru, kde se vyžaduje bezpečnostní kamera. Nápomocná je i na silnicích nebo dálnicích, kde snímá aktuální dopravní situaci. Webkameru využívá mnoho zařízení a míst pro streamování videí nebo obrazu. Obvykle na základě snímání informuje své potenciální zákazníky o stavu naplněnosti, počasí a podobně. Mezi ně patří zoologické zahrady, muzea, turistické destinace a další. 

Je nutné webkameru instalovat nebo nějak nastavovat?

Téměř většina modelů webkamer funguje za pomoci počítačové technologie Plug and Play. To znamená, že webkameru zapojíte pomocí USB nebo WiFi k počítačovému zařízení a následně se tato technologie postará o automatické instalování všech potřebných nastavení a ovladačů. Existují však také modely, které vyžadují ruční nastavení, které zajistí kvalitní snímaný obraz a to přesně podle vašich požadavků. Obvykle se jedná o dražší modely webkamer.

Je možné používat webkameru i při nedostatečném osvětlení místnosti?

Osvětlení místnosti na samotné používání webkamery nemá vliv. Odrazí se to však na kvalitě snímaného obrazu. Pokud požadujete kvalitní obraz, dostatečné osvětlení místnosti je nezbytností. Pokud nemáte zajištěny dostatečné světelné podmínky, poohlédněte se po webkameře, která je vybavena vestavěným LED světlem. Druhou možností je zajistit si lampu nebo externí LED světlo, které dostatečně osvětlí prostor v místnosti.

Je potřebný ke webkameře mikrofon?

Téměř každá webkamera má v sobě zabudován jeden nebo dva mikrofony. Kvalitněji mají dva a méně kvalitní modely pouze jeden mikrofon. Ojediněle se může stát, že natrefíte i na model, který je bez mikrofonu.

U zvuku je spíše důležité, zda potřebujete základní kvalitu zvuku nebo vysokou. Běžnému uživateli bude stačit webkamera s vestavěným mikrofonem. Náročnější uživatel by si měl zajistit samostatný mikrofon, který vytváří zvuk na profesionální úrovni. V tomto případě je třeba si vybrat model webkamery, která umožňuje připojení externího mikrofonu.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!