Test TOP 7 nejlepších wi-fi routerů – 2024

test-wifi-routeruV současnosti je internet pro mnohé lidi nezbytný. Lidé jej využívají pro práci, studium, relax či kontakt s blízkými. Abychom mohli používat internet, je zapotřebí Wi-Fi signál. Ten umožňuje připojit zařízení (například počítač, notebook, tablet či chytrý telefon) k internetu. Potřebný je i Wi-Fi router, který tento signál řídí. Co to vlastně Wi-Fi router je a podle čeho se rozhodovat při jeho koupi si povíme v tomto článku.

Wi-Fi router je elektronické zařízení, které odesílá data přijatá z internetového kabelu do dalších zařízení. Funguje také jako bezdrátový přístupový bod, ze kterého se sdílejí data pomocí rádiových signálů. Slouží k tomu, aby převáděl datový tok poskytovaný vaším internetovým připojením na rádiové signály. Tyto signály přijímají zařízení podporující Wi-Fi, mezi něž patří smartphony, notebooky a tablety.

Wi-Fi router plní funkce směrovače a bezdrátového přístupového bodu. Používá se k zajištění přístupu na internet nebo do soukromé počítačové sítě. V závislosti na výrobci a modelu může pracovat v kabelové lokální síti, v bezdrátové síti nebo ve smíšené kabelové a bezdrátové síti.

Náš test wi-fi routerů vám představuje žebříček těch nejlepších wi-fi routerů, které naleznete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat .

Test – TOP 7 nejlepší wi-fi routery

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Asus 90IG06T0-MO3100
router Asus 90IG06T0-MO3100
99 %; 6 recenzí3 790 Kč
2.Asus RT-AX55
router Asus RT-AX55
95 %; 41 recenzí1 890 Kč
3.TP-Link Deco E4, 2ks
router TP-Link Deco E4, 2ks
95 %; 41 recenzí1 790 Kč
4.ASUS RT-AX53U
router ASUS RT-AX53U
93 %; 6 recenzí1 690 Kč
5.TP-LINK Archer AX23
router TP-LINK Archer AX23
94 %; 24 recenzí1 490 Kč
6.TP-Link Archer C6
router TP-Link Archer C6
93 %; 399 recenzí990 Kč
7.TP-Link Archer C6 v3.2
router TP-Link Archer C6 v3.2
92 %; 57 recenzí890 Kč

Jak vybrat ten nejlepší wi-fi router?

Parametry, kterých je třeba při výběru Wi-Fi routeru všímat

Na českém trhu naleznete široký výběr Wi-Fi routerů. Tato zařízení jsou dostupná v různých cenových hladinách a na výběr je od více výrobců. Každý model poskytuje odlišné parametry. Vyznat se a vybrat si mezi tolika modely může být pro člověka neznalého velmi obtížné. My vám chceme výběr usnadnit, a proto jsme pro vás připravili analýzu hlavních parametrů, kterých byste si měli při koupi všímat. Před samotnou koupí Wi-Fi routeru se zaměřte na následující parametry a vlastnosti:

1. Frekvenční pásma

Frekvenční pásma jsou rozsahy frekvencí rádiových vln, které se používají pro přenos dat v bezdrátovém spektru a mohou se dále rozdělit na kanály Wi-Fi. Znamená to, že čím vyšší je frekvence, tím rychlejší je přenos dat a kratší rozsah signálu.

Každý Wi-Fi router pracuje s frekvenčními pásmy. Rozdíl mezi frekvencemi je v počtu kanálech, které při svém provozu Wi-Fi router využívá. Počet kanálů ovlivňuje nejen stabilitu, ale také rychlost připojení k síti. Rozlišujeme dvě frekvenční pásma:

  • Frekvenční pásmo 2,4 GHz

Toto frekvenční pásmo poskytuje pouze 3 nepřekrývající se kanály a je vhodné pro základní úkony a věci, jako je například surfování na internetu a využívání e-mailových klientů. Výhodou je nižší cena, delší rozsah, lepší překonávání překážek (například stěn), navíc poskytuje lepší podporu a je dostupné pro všechna koncová zařízení. Mezi jeho nevýhody patří výrazné zatížení, pomalejší propustnost a méně dostupných kanálů.

  • Frekvenční pásmo 5 GHz

Toto frekvenční pásmo poskytuje 23 nepřekrývajících se kanálů, díky čemuž je vhodné pro streamování videí ve vysoké kvalitě, hraní on-line her, stahování velkých souborů. Výhodou je vysoká rychlost a spolehlivost připojení, rychlejší propustnost. Jelikož je dostupných více kanálů, tak jsou méně přetížené a je k dispozici více kanálů, které se nepřekrývají. Mezi nevýhody patří vyšší cena, kratší rozsah, nepropustnost stěn a nekompatibilita se staršími koncovými zařízeními.

2. Standard WI-FI

Standard Wi-Fi je velmi důležitým parametrem, neboť vypovídá o rychlosti připojení. Přenosová rychlost Wi-Fi routeru se udává v megabitech za sekundu (zkratka Mbit/s). V minulosti se označovaly standardy Wi-Fi prstrednictvím písmen (a, b, g, n, ac ..), od roku 2019 je toto označování jednodušší a to pomocí číslice (1,2,3,4..). Číslice udává, o kterou generaci se jedná.

Podle rychlosti můžeme Wi-Fi routery rozdělit do šesti kategorií:

  • 1. generace – Wi-Fi 1 (starší označení 802.11a) – standard je provozován v pásmu 2,4 GHz. Poskytuje rychlost připojení pouze 2 Mbit/s, což je velmi málo a proto je vhodná pouze pro krátké prohlížení internetových stránek či vyřizování e-mailových zpráv.
  • 2. generace – Wi-Fi 2 (starší označení 802.11b) – tento standard je rovněž provozován v pásmu 2,4 GHz. Poskytuje však rychlost připojení 11 Mbit/s (teoretická rychlost, v praxi je o něco nižší). Je vhodný pro prohlížení náročnějších stránek, chatování na internetu a samozřejmostí je vyřizování e-mailových zpráv.
  • 3. generace – Wi-Fi 3 (starší označení 802.11g) – standard je provozován v pásmu 2,4 GHz a 5GHz. Dokáže poskytnout rychlost připojení až 54 Mbit/s (což je uváděna teoretická rychlost). Tento standard je vhodný pro prohlížení náročných internetových stránek. Pásmo 5 GHz umožňuje náročnější činnosti jako je například hraní méně náročných online her či sledování filmů.
  • 4. generace – Wi-Fi 4 (starší označení 802.11n) – stejně jako předchozí, tak i tento standard je provozován ve dvou pásmech – 2,4 GHz a 5GHz. Dokáže poskytnout rychlost připojení až 600 Mbit/s (uváděná teoretická rychlost, skutečná je nižší). Zvýšené rychlosti je dosaženo díky technologií MIMO (zkratka z angličtiny Multiple Input Multiple Output). Tento standard je vhodný pro multimediální vyžití, mezi něž patří hraní on-line her či streamování videí.
  • 5. generace – Wi-Fi 5 (starší označení 802.11ac) – využívá dvě pásma 2,4 GHz a 5GHz současně. Nejnovější modely mohou poskytnout rychlost připojení až 3 Gbit /s, což zaručí nadstandardně rychlý internet. Je vhodný pro profesionální činnost na internetu ( streamování videí ve vysokém rozlišení, poslech hudby) a bezpochyby zvládne i náročnější on-line hry.
  • 6. generace – Wi-Fi 6 (starší označení 802.11ax) – nový standard, který bude schopen vysílat na všech pásmech. Kvalitní modely Wi-Fi routerů budou schopny poskytnout rychlost připojení až neuvěřitelných 11 Gbit /s. Pro běžné lidi nemají stoprocentní využití, jsou spíše vhodné pro velké firmy.

Pokud se právě zamýšlíte, který Wi-Fi router si máte vybrat, tak nic nezkazíte, pokud sáhnete po minimálně čtvrté generaci Wi-Fi 4 (starší označení 802.11n). Díky tomu bude připojení k internetu dostatečně rychlé.

3. Antény

Antény na Wi-Fi routery mají velký vliv pro vysílání a dosah signálu. Má na to vliv nejen druh antén, ale také jejich počet. V jednoduchosti platí, že čím více antén bude mít Wi-Fi router, tak tím lépe pro signál. Wi-Fi router může mít zabudované antény ve své konstrukci nebo může mít externí antény, které jsou pohledem jasně viditelné. Externí antény lze měnit nebo přidávat.

Wi-Fi router může mít následující druhy antén:

  • Všesměrové antény – už podle názvu je mnohým jasné, že signál se přijímá a vysílá všemi směry a to v okruhu 360°, co se však týká dosahu, ten je krátký. Jsou ideálním řešením pro otevřené prostory, jako například kanceláře či zasedací místnosti.
  • Směrové antény – signál se přijímá a vysílá pouze jedním směrem. Jejich výhodou je velký dosah v jednom směru, který se hodí například do firem, kde je nutno napojit na síť jedno celé patro.
  • Sektorové antény – pokrývají širší úhel vyzařování, obvykle od 30° do 180°, takže tento druh Wi-Fi routeru je vhodné umístit do rohu místnosti.

4. Konektivita a porty

Součástí každého zařízení jsou vstupy a výstupy, díky kterým lze připojit různá zařízení. V případě Wi-Fi routeru nesmí chybět vstup, který slouží k jeho připojení do elektriky. Mezi další vstupní a výstupní porty na Wi-Fi routery patří:

  • LAN ( Local Area Network ) – port se nachází na zadní straně Wi-Fi routeru a slouží k připojení jednotlivých zařízení (počítače, notebooky, tablety a další) do lokální sítě, přičemž musíte použít síťový kabel. Na Wi-Fi routeru se obvykle nacházejí 4 vstupní porty LAN a jsou označeny názvem (LAN).
  • WAN ( Wide Area Network ) – tento port se také nachází na zadní straně Wi-Fi routeru a je znám jako internetový port. Nachází se na každém Wi-Fi routeru a slouží k propojení Wi-Fi routeru a internetu nebo modemu. Tento vstup můžete poznat podle modrého zabarvení a značení názvem (WAN).
  • GLAN – port se nachází u modelů s vysokou rychlostí a díky němu lze dosáhnout vyšší přenosové rychlosti.
  • Konektor pro optický kabel – ten je potřebný v případě, že máte v domácnosti optický internet.
  • USB – tento port slouží k připojení externích zařízení. Například externího disku, který slouží jako sdílené úložiště a umožňuje přístup ze všech zařízení připojených do dané sítě. Případně se pomocí něj může připojit tiskárna, kterou také mohou využívat všechna zařízení, která jsou připojena k síti. Z hlediska USB konektorů se Wi-Fi routery liší použitým standardem. Mohou podporovat standard USB 2.0 (starší port) nebo USB 3.0. (rychlý port).

5. Bezpečnost

Bezpečnost je velmi důležitá, obzvláště v této době, kdy se hackerské útoky konají na denním pořádku. Wi-Fi routery umožňují stažení citlivých informací (jakými jsou osobní údaje, hesla, která používáte na internetu) a umožňují připojení neznámých uživatelů, čímž se váš internet zpomalí. Abyste se zmiňovaným problémům vyhnuli, je nutné dbát na bezpečnost. Každý Wi-Fi router by měl být zajištěn minimálně šifrováním a pomocí hesla.

Pro bezpečnost se používají následující zabezpečení:

  • WEP ( Wired Equivalent Privacy ) – jedná se o starou metodu, která je snadno prolomitelná, takže ji dokážou překonat i začátečníci, v současnosti se již moc nepoužívá.
  • WPA (WiFi Protected Access) – vznikla na základě první metody, která se dala snadno prolomit, takže je účinnější než výše zmíněná WEP. I tato metoda se dá prolomit, je to ovšem mnohem složitější.
  • WPA2 (WiFi Protected Access 2) – nejvíce využívaná metoda. Jedná se o zlepšení předchozí metody WPA, v porovnání s ní je mnohem více účinná a ještě nebyla prolomena. V současnosti se řadí mezi nejbezpečnější.

Kromě zabezpečovacích metod existují i šifrovací protokoly, díky kterým je přístup k síti zvenčí více složitější a náročnější. Mezi tyto šifrovací protokoly patří:

  • TKIP ( Temporal Key Integrity Protocol ) – jedná se o zastaralý protokol, který lze snadno překonat
  • AES ( Advanced Encryption Standard) – tento protokol je mnohem více účinnější a zatím nebyl prolomen. Toto šifrování spolu s metodou WPA2 představuje nejlepší kombinaci zabezpečení

Mezi další způsoby ochrany patří:

  • WPS (Wi-Fi Protected Setup ) – jedná se o standard zabezpečení bezdrátové sítě, který se snaží o rychlejší a jednodušší připojení mezi Wi-Fi routerem a bezdrátovými zařízeními. Funguje pouze pro bezdrátové sítě, které používají heslo šifrované pomocí bezpečnostních protokolů WPA Personal nebo WPA2 Personal . WPS nefunguje na bezdrátových sítích, které používají zastaralé zabezpečení WEP, které může snadno prolomit každý průměrný hacker.
  • Whitelist (bílá listina) – umíte si vytvořit tzv. bílkovinu. Whitelist a v něm bude určeno, která zařízení budou mít přístup do vaší sítě
  • Guest zone – síť, která je určena pouze pro hosty

6. Režimy

Wi-Fi routery mohou pracovat ve více režimech. Tyto režimy však nemusí být součástí každého Wi-Fi routeru. Před koupí je dobré, abyste zkontrolovali, zda se tam dané režimy nacházejí, abyste je jako zařízení nemuseli dokupovat zvlášť. Wi-Fi routery mohou využívat následující režimy:

  • AP (Access Point) – jedná se o přístupový bod a může to být režim nebo samostatné přídavné zařízení. Jeho úkolem je umožnit komunikaci mezi klienty vybavenými bezdrátovou kartou nebo adaptérem a Access Pointem. Je k dispozici ve většině Wi-Fi routerů.
  • Repeater ( opakovač ) – režim nebo zařízení (vkládá se do elektrické zásuvky) a využívá se ke zkvalitnění i zesílení signálu, který je vysílán Wi-Fi routerem. V tomto případě se můžete setkat také s názvem extender nebo Wi-Fi zesilovač .

7. Ověřené značky

Ne vždy platí pravidlo, že značka svědčí o kvalitě. U této elektronice to neplatí, protože značka výrobce je poměrně důležitá. Jak ovšem poznat kvalitního výrobce či značku? Držte se dvou pravidel. Výrobce by měl nabízet větší výběr modelů. Pokud má značka na trhu jeden druh tohoto zařízení, tak těžko můžeme očekávat, že dokáže konkurovat zvučným a populárním výrobcům. Prohlédněte si přehled značek, které jsou na našem trhu ověřeny. Mezi nejznámější značky těchto elektronických zařízení patří:

  • Asus
  • D- Link
  • Linksys
  • Netis
  • Tenda
  • TP- Link
  • ZyXEL

Jednotlivé modely Wi-Fi routerů se odlišují ve funkcích a vlastnostech, na základě čehož se odvíjí i cena.

8. Cena, poměr ceny a kvality

Koupě nového Wi-Fi routeru není levnou záležitostí. V obchodech si můžete vybírat modely v různých cenových hladinách. Výše ceny je závislá na nabízených parametrech a vlastnostech, přičemž rozhodujícím faktorem je i značka. Mnoho z vás nepotřebuje nejnovější model Wi-Fi routeru, který je extra výkonný, stačí mu klasický výkon za přijatelnou cenu.

Wi-Fi routery, které pracují na frekvenci 5 GHz zaručí spolehlivé a kvalitní připojení, nicméně je to zohledněno na vyšší ceně. Pokud vám stačí internet pro běžné používání a vyřizování e-mailových zpráv, v takovém případě vám postačí i základní verze Wi-Fi routeru. Cena za takový model se pohybuje od ceny zhruba 80 eur a výše.

Často kladené otázky o wi-fi routerech

Jak lze zesílit signál na Wi-Fi routeru ?

Wi-Fi routery umožňují zesílit signál několika způsoby. Nejjednodušším řešením je použít externí anténu. Tento způsob lze využít pouze v případě, že daný model umožňuje připojení externí antény. Další možností je využít extender nebo repeater, což je vlastně externí zesilovač Wi-Fi signálu. Ten se zapojí do elektrické zásuvky a funguje na principu, že přijímá signál a následně jej posílá dál. Využít můžete i systém WDS ( Wireless Distribution System ), který rozšíří bezdrátovou síť pomocí více přístupových bodů a to bez propojení kabelů.

Vyplatí se vybrat si Wi-Fi router od ověřeného výrobce?

Na trhu naleznete široký výběr Wi-Fi routerů, které se liší funkcemi a cenou. Modely od méně známých výrobců vás možná přesvědčí cenou, na druhé straně je však sporné, zda budou dostatečně fungovat. Pořídit si Wi-Fi router od ověřeného výrobce je nejlepší volbou, pro kterou se můžete rozhodnout. Poskytnou spolehlivost a stabilitu. Mezi ověřené výrobce patří například Asus , Zyxel , TP- Link , D- Link , Tenda a Netis .

Kam umístit Wi-Fi router?

Umístění Wi-Fi routeru není třeba brát na lehkou váhu. Třeba si ujasnit, zda budete zařízení (počítač, notebook, tablet..) připojovat bezdrátově nebo za pomoci ethernetového kabelu. Pokud chcete připojit zařízení přes kabel, musíte k tomu zvolit vhodné místo, případně zajistit, aby byl kabel dostatečně dlouhý. Kromě toho, záleží nejen na jeho umístění, ale také na natočení antén.

Při umístění Wi-Fi routeru vám mohou pomoci následující rady:

  • Wi-Fi router byste měli umístit na místo, na kterém bude schopen přijímat nejsilnější signál. Ideální bez jakéhokoli rušení nebo alespoň s minimálním. Nejlepším řešením je umístit Wi-Fi router do středu vaší domácnosti. Díky tomu umíte zajistit dostatečnou intenzitu signálu.
  • Wi-Fi router se nedoporučuje položit na zem nebo podlahu, ke stěně a rovněž není vhodné jej umístit ani ke kovovým předmětům. Navíc platí, že čím méně bude překážek mezi zařízením a routerem, tak tím lépe.

Na internetu si prohlížím jen internetové stránky. Budu potřebovat drahý Wi-Fi router?

V případě, že za internetem nesedíte celý den, ale prohlížíte pouze internetové stránky, odpovídáte na poštu na sociálních sítích nebo si vyřizujete e-mailovou poštu, pro vás bude výběr Wi-Fi routeru velmi jednoduchý. Nemusíte do jeho koupě investovat moc peněz (postačí vám základní model) a kromě toho se nemusíte zabývat jeho rychlostí, počty antén či dalšími parametry.

Jak lze doma zajistit bezdrátovou síť?

Zabezpečení domácí bezdrátové sítě je nezbytné. Důvodem je, že síťový signál může vysílat i mimo domov. Pokud není zabezpečená síť, v takovém případě je možné, že se k vašim údajům a uloženým heslům v zařízení (počítač, notebook, tablet a další) dostane někdo další.

Pro nastavení bezdrátové domácí sítě je užitečné, pokud před používáním změníte výchozí uživatelské jméno a heslo. Kromě toho se doporučuje vytvořit přístupové heslo nebo klíč zabezpečení. Na základě něj se dokáže uživatel přihlásit do sítě. Zabezpečením domácí bezdrátové sítě pomocí hesla se vyhnete nechtěným uživatelům.

Je Wi-Fi router a modem jedno a totéž?

Wi-Fi router a modem není jedno a totéž. Mnoho lidí si to mýlí, protože modemy jsou vybaveny zabudovaným routerem. V jednoduchosti řečeno, Wi-Fi router je směrovač, který slouží k přenosu internetového spojení. Modem lze charakterizovat jako vstupní bránu k internetu.

Jak nastavit bezdrátovou síť?

Nastavení bezdrátové sítě není žádná věda. My vám nabízíme všeobecný návod, který se však může lišit v závislosti na výrobci. Bezdrátovou síť nastavíte následovně:

  1. Na zařízení přejděte do záložky Wi-Fi nebo WLAN. V této záložce musíte nastavit výchozí název sítě. SSID. Nezapomeňte změnit heslo.
  2. Dále je nutno zvolit, na jaké frekvenci má Wi-Fi router pracovat. Na výběr máte frekvence 2,4GHz, 5GHz nebo jejich kombinaci. Zde nezapomeňte na nastavení kanálu – vyberte si ten, který je nejméně zatížen. Oceníte to hlavně na kvalitě a stabilitě připojení. Váš internet by již měl fungovat (přes Wi-Fi a také prostřednictvím kabelu).
  3. Doporučujeme nastavit NTP server, který určuje čas, jakým se bude vaše síť řídit.
  4. Na závěr si nezapomeňte změnit přihlašovací údaje, které přísluší k Wi-Fi routru .

Jak připojit počítač nebo notebook k bezdrátové síti?

Pokud máte nastaven Wi-Fi router, tak samotné připojení zařízení je jednoduché. Na počítači nebo notebooku vyberte ikonku sítě, která se nachází v oznámení. Obvykle se tato ikonka nachází na liště, v pravém dolním rohu. Následně se vám zobrazí seznam sítí a vy si musíte vybrat tu vaši (umíte ji poznat podle zadaného názvu, který jste uvedli při nastavení Wi-Fi routeru) a kliknout na tlačítko „Připojit“. Následně od vás bude vyžadováno heslo nebo klíč zabezpečení. Po zadání bude vaše zařízení připojeno k bezdrátové síti.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!