Test TOP 7 nejlepších notebooků 2024

test notebookuPokud myšlenkami zabloudíte do minulosti a porovnáte si váš první počítač s těmi co jsou v současnosti na trhu, určitě jste zaznamenali množství změn. Máte pravdu, vývojáři neustále představují své nejnovější kousky, které jsou vždy o něco propracovanější, modernější než ty předchozí.

Jinak tomu není ani v případě stolních počítačů, ty stále více nahrazují lehké, přenosné a zejména výkonné notebooky nové generace. Vyznat se v jejich funkcionalitě může být někdy mírně obtížné. Právě proto jsme se rozhodli, že vám je trochu více přiblížíme.

Notebook je malé, přenosné zařízení s vnitřní baterií, základní jednotkou, displejem a klávesnicí s touchpadem. Slouží především k surfování po internetu, kancelářské práce, ale i přehrávání a upravování multimédií. To, co všechno ve skutečnosti notebook dokáže závisí na konkrétním typu a příslušných parametrů. V našem testu notebooků vám představíme 7 nejlepších a nejoblíbenějších notebooků různých cen, které stojí za koupi.

V našem testu notebooků najdete 7 nejlepších notebooků. V případě, že stále přemýšlíte a nevíte se rozhodnout, který notebook je pro vás ten pravý, určitě vám pomůže náš žebříček těch nejoblíbenějších notebooků na trhu.

Test – TOP 7 nejlepší notebooky

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Apple MacBook Air MLY33CZ/A
notebook Apple MacBook Air MLY33CZ/A
95 %; 12 recenzí29 990 Kč
2.HP ProBook 450 G10 85B90EA
notebook HP ProBook 450 G10 85B90EA
83 %; 3 recenze22 990 Kč
3.Asus Vivobook 16 M1605YA-MB039W
notebook Asus Vivobook 16 M1605YA-MB039W
-16 990 Kč
4.HP ProBook 455 G10 85B88EA
notebook HP ProBook 455 G10 85B88EA
100 %; 1 recenze14 990 Kč
5.HP 250 G9 6S7A0EA
notebook HP 250 G9 6S7A0EA
89 %; 7 recenzí11 990 Kč
6.HP 250 G10 859P3EA
notebook HP 250 G10 859P3EA
100 %; 2 recenze10 990 Kč
7.Umax VisionBook N15R UMM230151
notebook Umax VisionBook N15R UMM230151
96 %; 11 recenzí5 990 Kč

Jak správně vybrat ten nejlepší notebook?

Velmi důležité je při výběru správného notebooku dbát na následující hlediska:

1. Účel používání

Ještě před tím, než začnete hledat ten správný notebook, pouvažujte nad tím, jaké činnosti na něm budete vykonávat, jaké funkce by měl mít, zda jej budete používat i při cestování apod. Podle zaměření bychom tedy mohli mluvit o 3 základních kategoriích notebooků : domácí (a), herní (b) a pracovní (c).

a) V případě, že plánujete na notebooku provádět základní činnosti, surfování, psaní emailů, či základní kancelářské práce v programech Microsoft Word, PowerPoint a pod. postačí vám levnější, klasický notebook s menším výkonem a pamětí. Takový notebook je také přijatelnější pro lidi, kteří s moderními počítači a technologiemi nemají zkušenosti a chtějí se s nimi seznámit. Nabízí několik základních možností, jako jsou předinstalované programy uzpůsobené pro administrativu, psaní textů, poslech hudby a návštěvy internetu. Uspokojivou vlastností takových notebooků může být jejich výdrž, jelikož nejsou vyčerpávány množstvím graficky či paměťově náročných programů běžících na pozadí.

b) Pokud jste milovníkem nejnovějších her, vaše potřeby dokáže uspokojit herní notebook s minimálně 4 jaderným procesorem a neintegrovanou tvz. dedikovanou grafickou kartou.

c) Podnikatelé, případně lidé, kteří potřebují notebook výhradně pro firemní účely ocení pracovní notebook s pevnější konstrukcí a množstvím funkcí pro uložení potřebných dat, případně záchranu těch, která byla ztracena. Také je žádoucí dostatečně velké úložiště , popřípadě přístup k úložištím na internetu, která poskytuje velký objem dat. Mnozí podnikatelé preferují notebooky moderní vlny, s odnímatelnou obrazovou částí, která může zvláště sloužit jako plnohodnotný tablet.

Potěší také dotyková obrazovka, díky které může ekonomický analytik nebo marketingový poradce snadno a rychle organizovat svá data. Sledování více obrazů současně je vítanou změnou. Přinášejí ji moderní notebooky s dotykovým displejem. Gesty prstů se můžete jednoduše přesouvat z jedné karty do druhé a sledovat tak dění ve světě, u vás doma i ve vašem bankovním kontě.

pracovni notebook

2. Procesor

Hnacím a zároveň také nejdůležitějším motorem celého notebooku je jeho procesor. Na tomto malém zařízení závisí celkový výkon notebooku. Nejlepší volbou jsou novější procesory například Core i5 či Core i7, které jsou jedny z nejvýkonnějších na trhu.
V souvislosti s procesory dbejte při výběru na to – kolikjádrovým procesorem daný notebook disponuje. Obecně platí, že čím více jader – tím větší výkon. Tedy, určitě pokud plánujete používat notebook na hraní, či práci v různých grafických programech , měli byste sáhnout už po čtyřjádrovém procesoru. Výkonnost se odrazí na plynulém používání notebooku, který ocení každý, jehož náplní práce je používání náročných grafických softwarů, programů pro úpravu videí a fotografií, jakož i aktivní počítačoví hráči.

3. Kapacita pevného disku a paměť RAM

Uživatelé, kteří plánují na notebooku dívat fotky, sem tam něco vyhledávat na internetu úložiště svého počítače nějak moc nemusí řešit. V případě, že často díváte a stahujete filmy, stahujete z internetu různá videa, hry či obsáhlé programy, měli byste se poohlédnout po notebooku s větším úložným prostorem. V každém notebooku naleznete pevný disk – HDD , který je základní a dlouhodobou úschovnou všech vašich dokumentů, dat a pod.

notebook-na-doma-domaci-notebook

Velikost HDD je různá, platí však, že čím je jeho paměť větší, tím lépe, zvláště pokud nedisponujete externím paměťovým diskem. Optimální je tedy vybrat notebook s minimálně 500GB. V novějších typech notebooků můžete najít pevný disk s označením SSD, který se v porovnání s předchozím HDD vyznačuje mnohem rychlejším přenosem dat ale i samotným procesem zapínání notebooku či přenosu souborů v rámci disku. Disk SSD oproti klasickému HDD disku zaostává v otázce životního cyklu.

Postupem času dochází ke znehodnocení flesh NAND pamětí. To ovšem neznamená, že vám SSD disk nemůže sloužit pěkných pár let.

Koneckonců se může stát, že pevný disk HDD odejde z důvodu otřesů či teplotních výkyvů ještě dříve. Nic proto není jednoznačné a výběr disku byste měli zvážit na základě vašich preferencí. Pevný disk je sice kvalitním a většinu času i bezpečným úložištěm dat, v případě poškození nebo degradace nějaké jeho části může dojít ke ztrátě dat. Proto si citlivé informace vždy ukládejte na minimálně jeden další, buď externí, nebo internetový disk.

Pro náročnější uživatele je však ideální nejnovější hybridní disk, který je kombinací velkého, až 2,5 TB HDD a rychlého SSD. Výkonnější typy notebooků se mohou pyšnit až dvěma pevnými paměťmi. SSD disk je ideální pro uskladnění operačního systému a jiných citlivých údajů, protože je výkonnější a také spolehlivější. Naopak pevný disk HDD výborně poslouží jako úložiště pro řadu ostatních dat. HDD to zvládne bez problémů, má totiž podstatně větší kapacitu než SSD disk.

Při koupi notebooku je velmi důležité si všímat i velikosti operační paměti (RAM), která je zodpovědná za rychlost většiny procesů v notebooku. RAM je druhem paměti s přímým přístupem k údajům, díky čemuž slaďuje chod více programů a systémů pro lepší zážitek z používání notebooku. Její kapacita je omezená, platí proto, že čím je RAM větší, tím lépe pro vás. RAM vašeho budoucího počítače by měla být velká minimálně 8GB.

4. Operační systém

Nezbytným doplňkem pro samotný chod počítače je jeho operační systém. Většina prodávaných notebooků se prodává již spolu s ním, najdou se ovšem i takové notebooky, kde si musíte operační systém sami dokoupit a nainstalovat, což jsou již technicky náročnější operace. Pokud se k takovému kroku nedokážete odhodlat, buď z důvodu absence zkušeností nebo volného času, navštivte specializovaný servis.

Základním a celosvětově uznávaným operačním systémem je Windows, jehož ovládání zvládne i běžný uživatel.

V případě operačního systému Linux se vám může stát, že některé programy, které potřebuje nebudou s tímto systémem kompatibilní, proto doporučujeme raději klasiku v podobě Windows. Varianty systému Linux jsou dodávány zdarma ak jejich provozu nejsou zapotřebí extra aplikace. Co se týče grafického rozhraní, všechny verze operačního systému Linux jsou vybaveny plným rozsahem.

Zvláštní kategorií je Mac OS, který je standardem pro všechny notebooky značky Apple.

Operační systém Mac OS je osobitý ve více směrech a zpravidla je zaměřen na bohatší klientelu, tvořenou převážně byznysmeny, lidmi pracujícími v oblasti financí, marketingu atp. Pro někoho, kdo své počítačové znalosti tříbil na noteboocích pracujících s operačním systémem Windows, může být přechod na Mac OS bolestivý a zdlouhavý. Kdo si však minimalistický, výkonný, sociální a nesmírně přehledný systém od firmy Apple osvojí, otevřou se mu nové možnosti.

Může se také stát, že narazíte na notebook bez operačního systému, respektive obsahující základní verzi systému Free DOS. Měli byste však vědět, že koupí takového notebooku rozhodně neušetříte. Systém Free DOS bez grafického rozhraní je při aktivnějším používání na přítěž a dříve či později zřejmě sáhnete po notebooku s nainstalovaným operačním systémem. Výrobce takového zařízení nemusí podporovat všechny verze operačních systémů a instalace s nastavením ovladačů operačního systému je pro amatérského uživatele nezvládnutelná úloha.

praca-s-notebookem

5. Značka notebooku

Také značka notebooku hraje při výběru velkou roli. Přesto u produktů velkých a ověřených značek máte mnohem menší riziko, že produkt který si zakoupíte bude vadný nebo nespolehlivý. Známé značky, které na trhu notebooků existují již mnoho let, si dávají záležet na tom, aby jejich produkty byly co nejkvalitnější. Podle magazínu laptopmag jsou nejlepší značky co se týče notebooků: Lenovo , Asus , Dell , HP , Acer , či Apple.

6. Velikost obrazovky a rozlišení displeje

V současnosti si můžete vybrat notebook s obrazovkou různých rozměrů a rozlišením.

a) Nejmenší s úhlopříčkou 11″ – 12″ palcové jsou vhodné spíše pro cestování a časté přenášení, jelikož jsou malé a lehké, váží kolem 1 kg. Tyto notebooky většinou disponují 1366 x 768 rozlišením, které je dostačující pro běžné, nenáročné počítačové úkony. Počítačovou hru si na nich zřejmě nezahrajete, ale ke sledování videí jsou jako stvořené. Pro svoji nízkou hmotnost jsou ideálním společníkem na dlouhé cesty vlakem. Jsou vhodné pro práci mimo pracovní stol, protože jsou lehké a bez problémů si je položíte na kolena.

b) Do druhé kategorie patří notebooky s 13″ – 14″ Svým výkonem a rozměry uspokojí i náročnější uživatele. V rámci dvou předchozích kategorií naleznete v nabídce také ultrabooky – luxusní, stylová, tenká zařízení, do 2,5 cm a 1,5 kg. Ve srovnání s klasickými notebooky se pyšní delší výdrží baterie až 6 hodin, rychlým spuštěním z režimu spánku-do neuvěřitelných 2 sekund a výborným FULL HD rozlišením 1920 x 1080.

c) Třetí kategorii tvoří notebooky s 15 , 6″ obrazovkou, které jsou cenově výhodné, výkonné a vhodné i pro občasné přenášení. Můžete je koupit s klasickým 1366 x 768, nebo s větším FULL HD rozlišením.

d) Hráčům a grafikům však doporučujeme sáhnout po noteboocích s největší úhlopříčkou 17″ -18″ a Ultra HD rozlišením 3840 x 2160. Díky těmto parametrům lze při hrách vidět i ty nejmenší detaily. Jisté typy počítačových her na předešlých druzích notebooků nespustíte vůbec. Může za to především jejich extrémní grafická i výkonnostní náročnost.

7. Typ grafické karty

Grafická karta v notebooku je zabudovaný čip, jehož úkolem je vykreslovat obraz. Výtvorem grafické karty je prakticky každý jeden pixel vykreslen na vaší obrazovce. I nyní, při čtení tohoto textu, grafická karta vašeho notebooku zpracovává enormní množství údajů, aby se vám před očima mohla zobrazovat tato písmena. Před koupí notebooku byste si měli ujasnit, k čemu jej chcete používat. Když si potrpíte na luxusní kvalitu a videa o kvalitě nižší než Full HD ani nezapínáte, pak potřebujete výkonnou grafickou kartu. Jinak na tom nejsou ani vášniví hráči počítačových her. Načíst jednu 3D open world videohru zvládne jen kvalitní grafická karta. Grafické karty se člení na tři kategorie:

a) Dedikovaná grafická karta je výkonná grafická karta, ideální pro hráče počítačových her. Jedná se o sólo čip. Díky své nezávislosti na matiční desce notebooku je možné ji efektivně zchladit, čímž její výkonnost stoupá a zachovává si původní vlastnosti.

b) Začleněné do procesorů vytvářejí integrované grafické karty. APU procesory, čímž rozšiřují jejich záběr z procesorových jader o grafickou kartu. Pečují o co nejnižší spotřebu. Z toho stanoviska se však vyznačují slabým výkonem a v dnešní době jsou využívány hlavně u levných a méně výkonných modelů notebooků. Vývoj integrovaných grafických karet však neustále podléhá vývoji. Dnes už neplatí, že integrovaná grafická karta je začleněna do matice, dokonce ani to, že je slabá a použitelná jen omezeně. S dávkou štěstí se vám podaří narazit na integrovanou grafickou kartu, která bez problémů zvládne přehrát video vysoké kvality. Možná si s ní zahrajete i nějakou hru.

c) Velké oblibě se v současnosti těší kombinovaný systém, který využívají vývojářské společnosti ke snížení zátěže a optimalizaci spotřeby. Grafické karty slučující vlastnosti integrovaných i samostatných grafických karet jsou výkonné a šetrné.

8. Konektory

Čím méně konektorů, tím vypadá notebook elegantněji ai manipulace s ním a jeho přeprava jsou záležitostí vteřin. V současné době dává většina výrobců notebooků přednost bezdrátovému připojení na internet před klasickým kabelovým, ale i dnes se setkáte s notebookem, v jehož boční liště se nachází několik vstupů pro rozličné kabely.

a) WiFi připojení se v moderních zemích považuje za samozřejmost a na světě snad není technologické zařízení, které by touto možností bezdrátového připojení neoplývalo. Přesto existuje několik dalších způsobů, jak se připojit k internetu.

b) RJ-45 je připojení prostřednictvím kabelu přes síťovou kartu do univerzální, volně dostupné lokální počítačové sítě. Využitelné je v oblastech bez signálu.

c) Port pro USB je samozřejmostí, zřídka se však může stát, že notebook, který jste si vyhlédli, má takový vstup pouze jeden, dokonce na obtížně přístupném místě. USB vstupy se běžně používají pro připojení počítačové myši, externího disku, tiskárny nebo klávesnice. Existuje nespočet způsobů, jak USB port využít, proto se nespolehněte s tím, že je váš vysněný notebook vybaven jen jedním takovým vstupem.

d) HDMI obrazový výstup by měl být samozřejmostí.

e) Se čtečkou paměťových karet se u moderních notebooků většinou nesetkáme. Pokud má pro vás tento parametr obzvlášť významné postavení, budete muset pátrat. Počítejte s tím, že u většiny modelů se s ním nesetkáte.

f) Stejně jako čtečka paměťových karet, ani optická mechanika se už dnes jen tak nevidí. Klasické fyzické disky, jako jsou CD, DVD nebo Blu-ray, do většiny notebooků nedostanete. Spolehlivě je nahradily menší a výkonnější externí disky.

8. Nejlepší značky notebooků

Po noteboocích je poslední roky poptávka více než po počítačích. Lidé víc cestují, nebo pracují z domova, a svůj notebook potřebují mít stále u sebe. Přizpůsobili se tomu i nejznámější výrobci a svoji nabídku notebooků neustále modernizují. Znáte ty nejlepší značky na trhu?

Apple

Nelze začít jinak, než tímto americkým gigantem, který vládne hlavně ve světě telefonů. Spousta lidí, kteří vlastní i telefon této značky, chtějí mít doma i MacBook . Věděli jste, že Apple do světa vypustil svoji první verzi notebooku v roce 1991? Jistě, jednalo se o PowerBook 100, který působil jako malý kufřík, ale na tu dobu to byl obrovský progres.

Jejich první MacBook Pro spatřil světlo světa v roce 2006 a byl to opravdu progresivní model. Od něj se pak začala odvíjet evoluce dnešních MacBooků , a v roce 2008 byl představen i tenoučký a lehký MacBook Air. MacBooky jsou stále populární, a to hlavně díky rychlosti, kvalitě operačního systému a unikátnímu designu. Počítejte s vyšší cenou, protože platíte i za jméno. Nejnovější verze MacBook Air má vyjít na podzim 2022.

Acer

Od Apple se přesuneme k levnějšímu a často podceňovanému konkurentovi, tajwanské firmě Acer. Ten už v roce 1999 uvedl na trh první notebook – Aspire 1151 , který byl sice velký a těžký, ale relativně výkonný. V roce 2002 byl vyměněn za AcerPower sérii, která se stala stálicí této značky.

Lidé, kteří mají doma notebook značky Acer si ho pochvalují , přestože mnozí tuto značku považují za variantu pro ty, co si musí sáhnout hlouběji do kapsy. Nejnovější model Enduro Urban splňuje vše, co od kvalitního notebooku potřebujete, za velice příjemnou cenu. V nabídce mají i ultra tenké modely Swift či „ vymakanou “ sérii Nitro pro gamery. Z obrovské nabídky Aceru si vybere opravdu každý.

Asus

Další tajwanská značka , přímý konkurent Aceru. Už v roce 1997 poslali do světa svůj první laptop, který byl mimochodem vyslán i do vesmíru , kde bez problémů více než 600 dní fungoval. V roce 2008 se dostal na trh i jejich první gamerský notebook ROG G70 , a v roce 2012 způsobily revoluci s prvním ASUS Transformer Book , laptopem, který spojoval tablet a hybridní notebook.

Asus je skvělý pro všechny, kteří potřebují výkonný a tenký laptop na doma, přičemž experti se shodli, že kvalitou může jejich série ZenBook konkurovat i Applu , a to v mnohem elegantnějším provedení a podobné ceně. Jako bonus k němu obdržíte optické pero, které funguje na sekundární obrazovce.

Dell

Další americká firma, o které si mnozí myslí, že má už časy největší slávy za sebou. Při enormní popularitě Applu se jí těžko konkuruje, i když její historie sahá až do roku 1984 . U nás méně známá značka, které všechny produkty zákazníci na evropském trhu neznají. První laptop představili již v roce 1989, tedy ještě před Applem .

Jejich modely ze série Latitude pracují skvěle i v profesionálních podmínkách, a začínají na bezkonkurenčních cenách. Série XPS nabízí multitasking pro všechny kreativce , a ty co pracují s fotografiemi. Kromě toho, Dell má v nabídce laptopy pro žáky, super odolné s cenou, která rodiče jistě potěší.

HP

HP je zkratka pro další kalifornskou značku Hewlett – Packard. Historie sahá až do roku 1934! Už v roce 1968 vyvinuli první „osobní počítač“, který byl jakousi předhistorickou verzí dnešních počítačů. HP nabízí širokou škálu notebooků, které jsou populární i na Slovensku.

HP má v portfoliu několik opravdu výjimečných modelů. Například elegantní Elite Dragonfly Max n otebook, který nabízí skvělý výkon a zvuk, sérii HP ENVY, ultra tenký s výkonným Intel procesorem, nebo HP Pavilion, který lze konvertovat na tablet, nebo přizpůsobit ke zhlédnutí filmů.

Lenovo

Čínská firma Lenovo se také nemusí stydět, na trhu si drží stálé místo právě kvůli popularitě svých notebooků. Kdo jednou měl notebook od Lenovo, ví, že mu bude stále fungovat i po 10 letech. Například generace ThinkPad notebooků je vlastně taková mobilní kancelář, tyto laptopy byly speciálně vyvinuty do kanceláří.

Lenovo má na svém webu opravdu širokou nabídku notebooků, prakticky rozdělenou do kategorií jako práce – laptop pro každodenní používání – škola – gaming – laptop pro kreativce . Ultra tenká série Lenovo Yoga potěší všechny cestovatele, tento notebook je hybridní, dá se použít jako tablet, skládat a rozkládat. Lenovo se opravdu vyplatí.

Jaký typ displeje notebooku si vybrat?

Při koupi notebooku byste vedle technických věcí neměli zapomínat ani na ty praktické. Jednou z nich je typ displeje.

Matný oceníte kdekoli tam, kde se mění intenzita světla nezávisle na vás – v přírodě, ve vlaku nebo na terase. Obrazovka bude vždy dobře viditelná a čitelná . Velkou výhodou matné obrazovky je, že méně zanechává stopy po doteku prstů. Obvykle tomu neumíme zabránit a nosit s sebou na cesty hadřík na čištění obrazovky je nepraktické.

Lesklý displej je naopak vhodný pro používání v interiéru, kde není světlo tak ostré a lze jej regulovat. Jeho výhoda oproti matnému displeji je ta, že dokáže věrněji a detailněji zobrazovat barvy, stíny a světla.

Nezapomeňte ani na řadu konektorů, výdrž baterie, kvalitu a uspořádání klávesnice, konstrukci notebooku, délku záruky a samozřejmě značku. Koupě notebooku není levná záležitost, právě proto si dopřejte čas, důkladně si každý notebook poohlédněte, přečtěte recenze a zvažte i ty nejmenší detaily. Častokrát jsou to oni, které vám pomohou se správně rozhodnout.

Často kladené otázky o noteboocích

Která značka notebooků je nejlepší?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Před koupí je třeba si ujasnit dvě věci: na co budu notebook používat a jaký mám finanční rozpočet. Samotná značka notebooku při výběru nehraje až tak velkou roli. Orientujte se spíše na základě parametrů, které jsou důležité při výběru toho správného notebooku z našeho článku.

Jaký je rozdíl mezi tabletem, notebookem a počítačem?

V dnešní době hybridních modelů se tyto rozdíly stále více stírají. Avšak jak jistě víte, počítač je přístroj s větším hardwarem , a doplňky jako například externí klávesnice a myš, také má větší úhlopříčku obrazovky. Notebook je ve své podstatě zmenšená verze počítače, přičemž výkon nezaostává na úkor velikosti, i když stolní PC se stejným hardwarem jako u notebooku bude o něco levnější. Nejmenší verzí jsou tablety, které jsou bez externí klávesnice, a slouží spíše k zábavě než k práci. Moderní hybridní a ultra tenké notebooky ale suplují obojí.

Kolik stojí kvalitní notebook?

Také se nedá říct jedna univerzální cena, záleží na značce a samozřejmě typu notebooku, a také zda se jedná o nejmodernější model. Za nejnovější model nahoře oblíbených značek nedáte méně než 600 eur. U modelů které jsou řekněme o generaci starší samozřejmě cena klesá. Na takzvané „školní“ notebooky vám bude stačit i 300 eur.

Co dělat, když se mi na notebook vylila tekutina?

Ano, i takové nehody se stávají. Netřeba podléhat panice. Pokud se jedná o čistou vodu, a nedostala se za klávesnici, to by neměl být až takový problém. Ale pokud se jedná o horké a lepkavé nápoje, to už problém bývá. Tekutinu usušte kuchyňskou utěrkou všude kde se dá, vypněte z elektřiny a vyjměte baterku. Nespoléhejte se na babské recepty typu, ponoření do rýže, ale pěkně jej zaneste do servisu. Pokud vám tekutina vážně nepoškodila vnitřek, tak vám jej dají do pořádku.

Mohlo by vás zajímat: Přečtěte si také náš test tabletů

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 9 Průměrně: 4.8]

Napsat komentář

Leave the field below empty!