Test TOP 7 nejlepších herních myší 2024

test-hernich-mysiUž od roku 1963, kdy americký vynálezce Doug Engelbart sestrojil první počítačovou myš, se toto zařízení stalo nejpoužívanějším nástrojem určeným pro přímou interakci s počítačem.

Zatímco první disponovaly jedním tlačítkem a mechanicko-optickým systémem založeným na pohybu kuličky, ty současné obsahují hned několik programovatelných tlačítek a na principu optiky dokážou poskytnout vysokou přesnost a milisekundovou odezvu.

Samostatnou kategorií jsou herní myši, které se od těch klasických liší konstrukcí, zpracováním, počtem tlačítek a jiných funkcí, které by běžný uživatel při práci jen těžko využil.

Náš test herních myší vám představuje žebříček těch nejlepších herních myší, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

TOP 7 nejlepší herní myši

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Logitech G Pro X Superlight Wireless Gaming Mouse 910-005880
herni mysi Logitech G Pro X Superlight Wireless Gaming Mouse 910-005880
92 %; 10 recenzí2 690 Kč
2.Logitech G Pro Wireless Gaming Mouse 910-005272
herni mysi Logitech G Pro Wireless Gaming Mouse 910-005272
94 %; 11 recenzí2 190 Kč
3.Razer Deathadder V2 X HyperSpeed RZ01-04130100-R3G1
herni mysi Razer Deathadder V2 X HyperSpeed RZ01-04130100-R3G1
100 %; 3 recenze1 390 Kč
4.Logitech G102 Lightsync 910-005823
herni mysi Logitech G102 Lightsync 910-005823
97 %; 25 recenzí790 Kč
5.Razer Viper Mini RZ01-03250100-R3M1
herni mysi Razer Viper Mini RZ01-03250100-R3M1
99 %; 6 recenzí590 Kč
6.Yenkee Zero YMS 3000
herni mysi Yenkee Zero YMS 3000
89 %; 9 recenzí549 Kč
7.A4Tech Bloody V7M Ultra Core 2
herni mysi A4Tech Bloody V7M Ultra Core 2
91 %; 268 recenzí419 Kč

Jak vybrat tu nejlepší herní myš?

Správný výběr herní myši, jakož i jiné elektroniky, je vždy důležitý. Na trhu se nachází hned několik druhů těchto zařízení, a většina z nich funguje na principu vysokorychlostního snímání obrazu (optická myš) nebo laseru.

1. Zvolte správný typ myši

Optická počítačová myš obsahuje snímač, který dokáže provést několik tisíc snímků za sekundu (od 1 000 až po 6 000). Na to, aby mohl tento snímač snímat obraz, potřebuje být snímaná plocha osvětlena. Proto jsou myši vybaveny barevným LED světlem. Nejčastěji červeným, protože červené LED diody jsou méně nákladné na výrobu, jako například modré či zelené. Právě kvůli nižší ceně svítí myši zespodu na červeno. Dalším důležitým komponentem je mikroprocesor. Ten disponuje obzvláště vyšším výkonem, protože jeho úkolem je vyhodnocovat snímaný obraz ze snímače, a převádět analogové hodnoty na digitální. Díky tomu je myš schopná zaznamenat pohyb, díky čemuž následně naviguje kurzor na obrazovce.

Laserové myši na rozdíl od optických využívají neviditelné spektrum, a tak světlo pouhým okem nevidíte. Díky laserové technologií mohou být lepší volbou hlavně pro hráče, protože se dá hodnota DPI manuálně nastavit a snímání jde bezproblémově iz lesklého povrchu bez podložky, například lesklé dřevo či sklo. O tom, zda jsou však laserové myši lepší volbou, než optické neexistuje žádné oficiální tvrzení a tak záleží jen od osobních preferencí.

2. Design herní myši

V dynamickém světě online her může výběr herní myši změnit hru.

Studie Jianliang Liu, publikovaná v Art and Design Review, se ponoří do složitého vztahu mezi designem herní myši a jejím dopadem na výkon hráče a ponoření se do něj.

Tento výzkum odhaluje, že nejlepší herní myši nejsou jen o vysokém DPI nebo ergonomickém designu; jde o to, jak dobře převádějí fyzické pohyby hráče do virtuálního herního světa. Různé hry vyžadují různé typy myší, od těch optimalizovaných pro rychlé kliknutí ve hrách RTS/MOBA po ty s přesným ovládáním pro hry FPS a dokonce i ty s více tlačítky pro MMORPG.

Studie zdůrazňuje, že herní myš nejvyšší úrovně by měla nabízet bezproblémovou kombinaci funkčnosti a pohodlí, což hráčům umožní plně se ponořit do herního prostředí.

Díky vašemu pochopení těchto nuancí můžete činit informovanější rozhodnutí a vybrat si myš, která vám nejen padne do ruky, ale také vašemu hernímu stylu, což ve výsledku zlepší váš celkový herní zážitek.

3. Bezdrátová nebo drátová?

V dnešní době se již téměř vše ubírá bezdrátovým směrem. Pokud je však nějaké zařízení připojeno prostřednictvím kabelu, neznamená to automaticky že je zastaralé nebo nekvalitní. Právě naopak.

Drátové myši disponují nízkou odezvou a rychlým připojením. Nevýhodou může být samotná přítomnost kabelu, která může uživatele mírně limitovat. Zapomenout nelze ani na cenu, která je v porovnání s bezdrátovými myšmi nižší o desítky eur. Proto jsou u hráčů oblíbenější.

Bezdrátové myši mají většinou vyšší odezvu. Jsou i bezdrátové myši s odezvou pod 2 ms, ty jsou však mnohem dražší, protože obsahují vysokovýkonný procesor. Ten však při výpočtech spotřebuje větší dávku energie, což znamená, že tato zařízení vydrží funkční pár hodin. Následně je třeba dobytí. Některé myši využívají nabíjecí akumulátor, jiné tužkové nebo mikrotužkové baterie. V průměru však herní počítačová myš vydrží nabitá desítky dní. Pro připojení se často využívá bluetooth nebo WiFi, kdy je do portu pro USB vložený malý WiFi přijímač.

Drátová myš

+ Nízká odezva
+ Nižší cena
– Limitovaná kabelem

Bezdrátová myš

+ Dosah až 10 metrů
– Vyšší cena
– Vyšší odezva

Některé bezdrátové myši je možné připojit i pomocí kabelu, čímž se zvýší její odezva.

4. Odezva je důležitá

Snad nejdůležitější aspekt při výběru myši je doba odezvy. Jde o údaj, který udává dobu, za kterou se informace z myši dostanou do počítače. Standardní doba odezvy USB portu je 8 ms (milisekund). To je však příliš. Obzvláště při hraní her, kde rozhodují přímo milisekundy.

Některé myši však vědí tuto hodnotu snížit až na 0,2 ms. S dobou odezvy souvisí frekvence komunikace, nebo jinak řečeno „polling rate“. Udává se v Hertzích a přirozeně platí, že čím vyšší frekvence, tím menší odezva. Pro srovnání, s frekvencí 125 Hz je doba odezvy 8 ms. S frekvencí cca 1050 Hz je už doba odezvy jen 1 ms. Myši s nižší odezvou jsou dražší, ale rozdíl je při hraní cítit.

5. Styl hraní a žánr 

Při výběru herní počítačové myši záleží i typ hry, pro kterou je myš určená. Hráči, kteří si rádi zahrají akční hry by měli raději sáhnout po kompaktnějších myších s menším počtem tlačítek. Obvykle stačí levé (hlavní) tlačítko, pravé (kontextové) tlačítko a kolečko na scrollování. Na hraní akčních her, převážně stříleček, je možné vybrat si i myši s funkcí double-shoot nebo triple-shoot, kdy po kliknutí zbraň vystřelí dvakrát nebo třikrát.

Pokud raději hráváte strategické hry, sáhnout byste měli po myších s vyšším DPI (4 000 a více), díky čemuž se můžete rychleji pohybovat po mapě. Užitečná je také přítomnost více programovatelných tlačítek, které si můžete nakonfigurovat podle vlastní potřeby.

Pokud patříte k hráčům MMO her, sáhněte po myších s největším počtem tlačítek. Při MMO hrách hráči využívají množství herních kombinací, a tak jsou některé speciální modely vybavené i 24 programovatelnými tlačítky. Takové myši jsou rozměrově o něco větší a těžší.

6. Správné držení

Na trhu jsou kromě univerzálních myší i zařízení určená specificky pro leváky nebo praváky. Vynikají speciálním ergonomickým tvarem a zpracováním. Některé modely disponují i místem pro odložení malíčku, avšak jde většinou o osobní preferenci. Nic se však nemění na tom, že výběr správné tvarované myši je velmi důležitý. S častým používáním nesprávně tvarované myši se zvyšuje riziko onemocnění karpálního tunelu.

7. Co je to DPI?

Z angličtiny, “ dots pro inch „, označuje počet bodů, které dokáže myš vzít na jednom palci. Čím je bodů více, tím citlivější myš registruje pohyb. Herní myši s 4 000 DPI a více jsou proto preferovány u hráčů strategických her, protože jim při pohybu po mapě stačí kratší pohyby myší. Při laserových myších lze hodnota DPI měnit individuálně v nastaveních. Také pozor na nastavení operačních systémů, které umí citlivost myši také ovlivnit. Tato nastavení můžete měnit v nastavení zařízení.

8. Barva, hmotnost či tvar

Ostatní vlastnosti myši záleží více o individuálních preferencích a nastaveních. Patří zde například vzhled. Velmi oblíbenými jsou u hráčů podsvícené myši. Nejlevnější modely nabízejí většinou jednobarevné podsvícení, které je neměnné a nedá se vypnout. O něco dražší, vícebarevné myši, nabízejí 5-8 barev, které lze libovolně měnit a podsvícení je možné i vypnout. Úplným vrcholem jsou RGB podsvícené myši. Ty nabízejí až 16,8 milionu barev a v nastaveních si můžete navolit svou vlastní barvu. Na výběr jsou i barevné efekty, jako blikání, prolínání apod. Tato zařízení je vhodné zkombinovat s podsvícenou klávesnicí či sluchátky, které můžete sladit do jedné barvy nebo libovolných barevných kombinací.

Přečtěte si: Porovnání sluchátek – nejlepší sluchátka

Některé myši nabízejí i možnost upravení hmotnosti pomocí závaží, které můžete přidat nebo odebrat. Také se dá pracovat i s rozměry myši. Hovoříme zde však o myších s cenovkou nad 70 eur.

9. Cenové rozpětí

Cena tradičních drátových herních myší se pohybuje již v pár desítkách eur (cca do 30 eur). Při bezdrátových myších cena přirozeně narůstá. Odvíjí se však hlavně od funkcionalit daného zařízení. Podsvícené myši s jednou barvou koupíte již do 20 €, s vícebarevným podsvícením do 70 €. Herní myši s RGB podsvícením nejednou stojí 75 € a více. DPI cenu příliš neovlivňuje, avšak myši s vysokým DPI pohybujícím se v tisících jsou o něco dražší. Na ceně však přidá i materiál a zpracování, neboť herní myši mají, oproti běžným kancelářským, pevnější konstrukci a povrchovou úpravu, aby byl úchop přesnější a myš se v ruce neklouzala.

Bezdrátové myši s nízkou odezvou pod 2 ms stojí i stovku eur a jedná o profesionální herní zařízení.

Při ceně však záleží i na výběru značky a modelu zařízení. Oblíbené jsou hlavně zařízení značky Razer , Trust , Logitech či A4tech , které mají ve svém portfoliu zařazeny desítky modelů jak pro začátečníky, tak i pro profesionální hráče.

Příslušenství herních myší

Hlavně při optických myších je reakce myši ovlivňována povrchem, na kterém se myš používá. Při lesklých površích, jako například lakované dřevo či sklo, vzniká odraz, který snímač horší registruje, což má za následek odchylky a nesprávné reagování. Tento problém umí napravit podložka pod myš. Nejčastěji je vyrobena z gumy nebo polykarbonátu, a povrch je vizuálně přizpůsoben, ať už barevně nebo tematicky. Jde o investici v pár desítkách eur, ale rozdíl při používání je citelný.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 12 Průměrně: 4.8]

Napsat komentář

Leave the field below empty!