Test TOP 7 nejlepších mobilních telefonů pro seniory 2024

test-mobilnich-telefonu-pro-senioryNeustálý vývoj telefonů proměnil obyčejné zařízení na multifunkční inteligentní zařízení. Pro uživatele v pokročilejším věku se však tato zařízení staly nedostupné – cenově, ale hlavně co se týče ovládání. Obzvlášť pro lidi, kteří trpí slabším zrakem nebo zhoršenou motorikou. Telefon je však v dnešní uspěchané době nutnost a jde o nápomocné zařízení. Někteří výrobci mobilních zařízení se tak rozhodli vyrábět telefony určené přímo pro seniory .

Proč telefon pro seniory?

Někteří technicky zdatnější senioři dokážou s přehledem používat dotykové zařízení či dokonce používat různé aplikace a sociální sítě. Většinou však jde jen o výjimky, protože ne každý senior se chce novým technologiím neustále přizpůsobovat. Některý výrobci tak vyrábějí telefony, které jsou přizpůsobeny právě pro tuto skupinu populace – mobily pro seniory . Co nejjednodušší používání, odolnost a nízká cena. Právě na tyto aspekty se klade důraz nejvíce. Telefon pro seniory většinou nevypadá nejmodernější, neobsahuje 3 fotoaparáty, výkonný procesor a prémiové zpracování. Ve většině případů je co nejjednodušší, odolný vůči častým pádům a dostupný pro každého. A právě takovými tato zařízení jsou.

Náš test mobilních telefonů pro seniory vám představuje žebříček těch nejlepších mobilních telefonů pro seniory, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

TOP 7 nejlepší mobilní telefony pro seniory

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Nokia 3310 2017 Dual SIM
mobil pro seniory Nokia 3310 2017 Dual SIM
1 299 Kč
2.Evolveo EasyPhone XD
mobil pro seniory Evolveo EasyPhone XD
999 Kč
3.CPA Halo 18
mobil pro seniory CPA Halo 18
999 Kč
4.CPA Halo 11
mobil pro seniory CPA Halo 11
899 Kč
5.Aligator A670 Senior
mobil pro seniory Aligator A670 Senior
899 Kč
6.Aligator A321 Senior
mobil pro seniory Aligator A321 Senior
699 Kč
7.myPhone Halo Easy
mobil pro seniory myPhone Halo Easy
599 Kč

Jak vybrat ten nejlepší mobilní telefon pro seniory?

Hlavní rysy telefonu pro seniory:

  • Jednoduché ovládání
  • odolná konstrukce
  • zvýšená hlasitost
  • Dlouhá výdrž baterie
  • Extra funkce (světelná baterka, FM rádio)
  1. Velká tlačítka a čitelný displej 

Dotykový displej? To raději ne. Množství seniory trápí zhoršená motorika, slabší zrak a celková pomalejší reakce. Proto se používají primárně tlačítkové telefony s jednoduchým displejem. Tlačítka na telefonu by měly být dostatečně rozeznatelné a vzdálené od sebe tak, aby nedocházelo k nechtěnému stisknutí jiných tlačítek. Výhodou je, pokud tlačítka nabízejí zvukovou nebo vibrační odezvu. V horší viditelnosti pomáhá i jednoduché podsvícení jednotlivých tlačítek.

Zvětšenou měrku najdete také na displeji. Velké ikony a písmo, barevnost, minimum animací, snadné ovládání. Vzhledem k nízké ceně se využívají displeje s nízkým rozlišením – nejčastěji 320 × 240 px při úhlopříčce 2,4 “ nebo 160 × 128 px při úhlopříčce 1,8 „. Důležitý je dobrý kontrast a podsvícení displeje, aby se zaručila dobrá čitelnost i za horších světelných podmínek.

  1. Snadné používání

Senioři nevědí až tak intuitivní vyhledávat. Ovládání telefonu by tak mělo být co nejjednodušší. Jednoduché menu s minimem důležitých aplikací, které jsou vyobrazeny velkými ikonami. Už z domovské obrazovky by měl být přístup ke kontaktům a SMS zprávám. Ty využívají senioři nejčastěji. Složitější přístup by je mohl odradit od posílání zpráv a od celkového používání telefonu. Senior musí nabýt pocit, že má nad telefonem plnou kontrolu a ví přesně, co dělá. Složitý systém může seniora odradit. Stejně by se měl k důležitým úkonům dostat co nejrychleji.

  1. Hlasitost a vibrace

Ani nejhlasitější není nikdy dost hlasitě. Senioři se nejčastěji stěžují, že neslyšeli vyzvánění nebo jinou notifikaci. Pokročilý věk má mnohdy dopad právě na zhoršující se sluch. Proto jsou tato zařízení vybavena hlasitým reproduktorem , díky čemuž je hlasitost zvonění výrazně vyšší , zejména v porovnání s běžnými mobily. Většina zařízení pro seniory poskytuje nadstandardní hlasitost vyzvánění.

  1. Použití s ​​ušním strojkem

Někteří senioři používají ušní strojek, respektive ušní zesilovač zvuku. Používání telefonu je pro takové lidi nepříjemné a nemožné, protože strojek při bližším kontaktu s telefonem vydává nepříjemný pisklavý zvuk, díky čemuž je hovor zkrátka nemožný. Pro tento případ existují 2 řešení:

  • Nepoužívat při telefonování strojek. V režimu “ handsfree “ je díky silnému reproduktoru možné hlasité odposlouchávání, takže ušní strojek ani není nutný.
  • Některé telefony pro seniory obsahují technologii, která potlačuje zpětnou vazbu, díky čemuž se neobjevuje nepříjemné pískání a je možné telefonovat i se zapnutým strojkem .
  1. Dlouhá výdrž baterie

Podstatná věc pro každý telefon, ale pro tento typ telefonu to platí dvakrát. Starší lidé prostě nemyslí na časté nabíjení telefonu. Zařízení by tak mělo bez problémů vydržet minimálně týden a jeho nabíjení by mělo být snadné. Některé telefony obsahují i nabíjecí stanici , nebo jinak řečeno nabíjecí dok, do kterého stačí telefon jen zastrčit a nabíjí se. Většina se však nabíjí prostřednictvím kabelu.

  1. Odolnost

Telefony pro seniory jsou vyrobeny z odolnějších materiálů než ty běžné. Tvrzený plast a odolné sklo , které kryje displej, se postarají, aby telefon přežil nejeden pád a přitom se nerozbil a nadále funkčně fungoval. Přece jen se s nimi zachází trošku náročnější. Některé telefony mají speciální ergonomické tvarování pro lepší úchyt do jedné ruky a mají kompaktnější rozměry.  

  1. SOS tlačítko

Některé seniorské telefony obsahují zabudované tlačítko SOS , které stačí v případě nouze stisknout a ihned začne telefon vytáčet přednastavené telefonní číslo. Například číslo příbuzného. Pokud hovor nepodaří uskutečnit, automaticky vytáčí další číslo v pořadí. Takto lze nastavit až 5 čísel. Tlačítko se dá nastavit i na přivolání policie, rychlé zdravotní služby nebo odeslání předem nastavené SMS. Některá zařízení umožňují i nastavení zvukového upozornění, kdy začne telefon vydávat hlasitý výstražný zvuk, čímž upozorní kolemjdoucích lidí, že se něco děje. Jde o velmi šikovnou a užitečnou funkci, která nejednou dokáže zachránit lidský život.

  1. Stručný manuál

Balení kromě telefonu obsahuje i velmi stručný manuál , kteří poslouží k rychlému a jednoduchému nastavení telefonu. Manuál bývá v rodném jazyce a je psán větším písmem, doplněný o ilustrační obrázky popisující jednotlivé kroky. Díky manuálu je prvotní nastavení zařízení rychlé a jednoduché, díky čemuž ho bez problémů zvládne i zmíněný senior.

Různé extra funkce

a) Nastavení mobilního telefonu na dálku prostřednictvím jiného smartphonu

Při výběru zařízení pomohou i méně důležité extra funkce telefonu. Jednou z nich je například speciální funkce, pomocí které dokážete mobil nastavit na dálku pomocí svého smartphonu nebo mu posílat fotografie či hudbu pomocí připojení Bluetooth nebo WiFi.

b) Možnost přizpůsobení barevnosti displeje pro osoby s poruchou zraku

Další užitečnou funkcí je možnost přizpůsobení barevnosti displeje pro osoby s poruchou zraku . Potěší také různé aplikace, jako světelná baterka či FM Rádio. To však funguje pouze při připojení sluchátek, které následně slouží jako anténa. Pro poslech rádia nahlas však stačí jen přepnout na reproduktor. 

c) Schopnost rozeznat pád

Některé dražší a modernější zařízení jsou vybavena gyroskopem, GPS a speciální funkcí, která dokáže identifikovat pád osoby, která mobil používá a následně kontaktovat rodinného příslušníka nebo jej informovat předem nastavenou SMS.

d) Fotoaparát

Další přídavnou funkcí je fotoaparát . Ten je však přizpůsoben pouze na občasné focení a aby telefon extra neprodražuje a nezatěžoval systém telefonu, nabízí pouze nízké rozlišení. Na dnešní dobu možná i komicky nízké – 0.3 Mpx až 2 Mpx. Pro seniory a občasné záběry je však plně dostačující. Nízké rozlišení má však pozitivní vliv na velikost fotek, které zabírají pár kilobajtů. Většinou totiž bývají telefony vybaveny malou pamětí – v některých případech ani ne 1 GB. Avšak paměť lze rozšířit externí paměťovou kartou až do 32 GB.

e) Bluetooth

Pro sdílení souborů, fotek a hudby obsahují některé telefony funkci Bluetooth . Ty lépe WiFi. Avšak tím pádem jsou io trošku náročnější na používání a přirozeně i dražší. Pro seniora je však posílání souborů prožitek, a tak se bezproblémově bez této funkce obejde. Telefon již od výroby obsahuje pár obrázků a melodií pro nastavení vyzvánění.

f) Funkce proti náhlému vypnutí

Jde o pojistku, která brání nechtěnému vypnutí zařízení, například neplánovaným přidržením tlačítka nebo nechtěným stisknutím tlačítka v kabelce či kapse. Pro reálné vypnutí telefonu je tak ještě třeba opětovné potvrzení.

Cena

Telefony pro seniory se snaží být i cenově dostupné, aby si je zmíněný senioři mohli vůbec dovolit. Základní modely začínají již na 20 €. Jde o telefony s menším 1,8 palcovým barevným TFT plastovou displejem a jednoduchou konstrukcí. Některé dražší modely se dokáží vyšplhat i na 60 €. V porovnání s běžnými telefony, které dnes používáme jde o velmi přijatelnou nízkou částku. Dražší modely disponují také funkcí GPS, větší kapacitou baterie, kvalitnějším fotoaparátem a lepšími extra funkcemi. Nadále si však zachovává jednoduchost a odolnost.

Doporučené značky

Výrobou telefonů pro seniory se zabývají hlavně značky Evolveo , Aligátor a CPA, které nabízejí širokou škálu různých modelů. Některé značky nabízejí i vyklápěcí telefony. Ty také splňují výše zmíněné aspekty, a tak záleží jen od osobních preferencí. Mezi oblíbené značky těchto zařízení patří i Finska Nokia s modelem 3310 a méně známá firma iget.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 13 Průměrně: 4.8]

Napsat komentář

Leave the field below empty!