Test TOP 7 nejlepších kamer do auta 2024

test kamer do autaNa cestě je častokrát možné setkat neohleduplných řidičů. Ideální pomůckou jak se proti těmto nezodpovědným řidičům bránit je kvalitní auto kamera nainstalovaná ve vozidle.

Kamery určené do automobilu jsou malé zařízení funkcí velmi podobné klasickým kamerám. Slouží tak na focení, zachycení důležitých momentů v silničním provozu, jakož i na natáčení plynulosti jízdy a dění uvnitř vozu. Jejich instalace a samotné používání je velmi jednoduché. Kameru do auta můžete jinak znát i pod názvem černá skříňka do auta.

Prostřednictvím speciálních přísavek jejich připevníte na čelní sklo tak, aby vám nebránily k přímému výhledu na cestu. Kameru do auta následně prostřednictvím kabelu připojíte do zásuvky autozapalovače, doladíte základní nastavení podle příbalového letáku a můžete začít jezdit. Při správném připojení se kamera spustí současně při nastartování vozidla. Nemusíte se tedy bát, že ji zapomenete zapnout nebo vypnout. Nejlepší kamera do auta je tedy schopná být k dispozici ihned při zahájení jízdy. Některé modely kamer do auta obsahují GPS přijímač. V tomto článku máte k dispozici test kamer do auta, které jsou ty nejlepší na trhu.

Test kamer do auta je zpracován do přehledného testu, kterou tvoří tabulka. Věříme, že vám tento test kamer do auta pomůže při výběru té nejlepší kamery do auta.

Test – TOP 7 nejlepší kamery do auta (Autokamery)

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Mio MiVue 955W Dual
autokamera Mio MiVue 955W Dual
96 %; 14 recenzí7 090 Kč
2.Eltrinex LS600 GPS
autokamera Eltrinex LS600 GPS
96 %; 20 recenzí4 990 Kč
3.LAMAX S9 Dual GPS
autokamera LAMAX S9 Dual GPS
89 %; 97 recenzí4 190 Kč
4.MIO MiVue 818 WIFI
autokamera MIO MiVue 818 WIFI
92 %; 43 recenzí3 390 Kč
5.Mio MiVue J30 2.5K WIFI
autokamera Mio MiVue J30 2.5K WIFI
100 %; 7 recenzí1 890 Kč
6.Navitel R300 GPS
autokamera Navitel R300 GPS
92 %; 14 recenzí1 390 Kč
7.70mai Dash Cam 1S
autokamera 70mai Dash Cam 1S
93 %; 117 recenzí1 090 Kč

Jak vybrat nejlepší kameru do auta?

Trh nabízí velké množství kamer, od těch nejmenších s jedním displejem až po více funkční se dvěma obrazovkami. Při výběru se však není třeba řídit pouze velikostí, ale i jinými parametry:

1. Rozlišení obrazu

Prvořadým kritériem při výběru kamer by měla být kvalita obrazu. Je rozdíl, pokud budete u soudu operovat s videozáznamem, který je rozmazaný, nebo s jasným, dobře viditelným snímkem. Vhodné by bylo tedy zvolit kameru s HD rozlišením, případně jste-li ochotni zainvestovat tak s Full HD.

Kvalitu obrazu u jednotlivých kamer si případně můžete ověřit také prostřednictvím videí volně dostupných na internetu.

2. Úhel záběru

Hlavní funkcí auto kamery je zaznamenávat dění nejen v bezprostředním okolí vozidla, ale i za ním případně v protisměru.

Pozor, v tomto případě však neplatí tvrzení, čím větší zorné pole, tím lépe. S přibývající velikostí úhlu záběru klesá kvalita obrazu. Nejvhodnější je kamera se 150° úhlem pohledu, který nasnímá nejen vpředu, vzadu či vedle vás stojící automobily, ale také protijedoucí.

3. Počet snímků

Rychlost jednotlivých snímků za sekundu je ovlivněna více faktory. Kvalita a citlivost čipu je jedním z nich. Pokud nejste na čipy odborník, otestovat si je můžete opakovaným nahráváním určité situace. Nesmíte však zapomenout na dostatečné světlo, které citlivost čipu ovlivňuje. Čím lepší světlo, tím vyšší citlivost čipu a větší počet snímků, minimálně 25 za sekundu.

4. Typ obrazového snímače

Obrazový snímač přeměňuje optický obraz na elektrický signál, tedy slouží k tvorbě pravdivého obrazu. Kamera může být vybavena dvěma různými typy snímačů:

CCD snímač – je vhodný zejména do horších světelných podmínek, jelikož je citlivý na světlo. Přestože tento snímač nabídne kvalitnější záznam, celá kamera bude rozměrově větší a z hlediska ceny dražší.

CMOS snímač – je méně citlivý na světlo, a tudíž dělá méně kvalitní záznamy. Zároveň je ale levnější a rozměrově menší. CMOS snímač se používá v drtivé většině kamer, které jsou na trhu dostupné.

5. Datum a čas

U klasických kamer pokládáme zobrazení aktuálního data a času na fotografií, nebo videa za samozřejmost. U kamer určených do aut to ovšem samozřejmostí není. Před koupí si tedy raději ověřte, zda kamera, kterou jste si vybrali, disponuje touto funkcí. Může vám to pomoci jako hodnověrný důkaz při policejním vyšetřování.

6. Paměť autokamery

Při výběru autokamery je důležité brát v úvahu i velikost paměti. Na velikosti paměti totiž závisí jak dlouhý záznam bude kamera schopna zaznamenat.
V současnosti je většina autokamer vybavena paměťovými kartami o kapacitě 64 až 128 GB.

Velikost samotného video záznamu se odvíjí od rozlišení, ve kterém je video nahráváno. Když si vezmeme video soubor v HD a Full HD rozlišení, Full HD video může být až 5krát větší než HD video. Jinak řečeno, pro nahrání stejně dlouhého videa ve Full HD musí mít kamera mnohem větší paměť.
Před koupí si tedy určitě ujasněte jak velkou paměť potřebujete, zamyslete se zejména nad délkou vašich jízd.

7. Napájení

Co se týče napájení autokamer , na trhu jsou dostupné dvě varianty: napájení přes autoadaptér a napájení baterií.

Napájení přes autoadaptér – Všechny modely autokamer s tímto napájením jsou uzpůsobeny k napájení 12V, některé i na 24V. Kamery, které podporují více typů napájení, umíte využít o něco flexibilněji, například když jezdíte na různých autech a stále chcete používat jednu kameru.

Napájení baterií – Autokamery napájené baterií fungují díky vestavěné baterii, tudíž je není třeba připojovat do autoadaptéru . Při koupi autokamery s baterií je třeba zvážit zejména kapacitu takové baterie, protože na ní přímo závisí, jak dlouhé cesty budete moci s kamerou snímat.

8. Velikost displeje

Standardně jsou autokamery vybaveny LCD displejem s úhlopříčkou mezi 1,5 až 3 palce.

Displej kamery slouží zejména k ovládání zařízení, k přehrávání videí je příliš malý. Přestože na trhu jsou i modely s větším displejem, nejsou tou nejlepší volbou, protože řidiči mohou vadit ve výhledu. Novější modely nabízejí možnost automatického vypnutí displeje při chodu kamery, čímž se šetří baterie a zároveň vás zařízení při jízdě neoslňuje.

9. Jazyková nastavení

Při výběru autokamery si ověřte zda je zařízení vybaveno i českým nebo českým jazykem. Některé značky tyto jazyky totiž nenabízejí, což vám může neměle znepříjemnit používání zařízení.

10. Cena

Autokamery jsou rozděleny do více cenových kategorií. Obecně platí, že čím je model dražší, tím lepší je vybavení kamery a celková funkčnost.

Nejlevnější kamery stojí pod 50 €, avšak kromě záznamu cesty nedisponují žádnými přidanými funkcemi. Další kategorii tvoří kamery do 80 €. Tyto kamery nabízejí lepší rozlišení a snímací vlastnosti, přičemž u některých značek se můžete setkat is přídavnými funkcemi.

Autokamery s cenovkou mezi 90 až 200 € již nabízejí všechny funkce potřebné pro běžného uživatele. Mají dostatečně velkou kapacitu baterie a paměti a zároveň pořizují velmi dobré videozáznamy i při zhoršených světelných podmínkách.

Další kategorii tvoří autokamery s cenovkou od 200 €. Tyto modely jsou vybaveny pokročilými funkcemi a někdy bývají kombinovány také s GPS navigací do auta.

Ve srovnání se staršími typy auto kamer se ty dnešní mohou pochlubit nejen vyšší kvalitou, ale také různorodostí svých funkcí .

Typy autokamer

Klasické kamery – patří mezi nejoblíbenější a nejdostupnější kamery. Přestože snímají pouze prostor před vozidlem, cenově jsou ze všech druhů nejlevnější. Ve většině případů se umisťují do horní části čelního skla.

Externí kamery – snímají prostor před a také za vozidlem. V tomto případě jde o dražší investici, avšak účinnější zejména co se týče dokazování některých nehod a incidentů.

Duální kamery – kromě prostoru před a za autem snímají také jeho vnitřek. Duální kamery tedy poskytují komplexní záznam událostí během provozu vozidla, ale jsou podstatně dražší než ostatní typy.

Fotoaparát autokamery

Přestože fotoaparát není nutnou výbavou autokamery, většina modelů jím disponuje. Je užitečný zejména tehdy, nemáte-li po ruce telefon a potřebujete vyfotit okolí auta, například škody po nehodě na autě či veřejném majetku.

Co je funkce motion detect ?

Jednou z nich je také tzv. detektor pohybu ( motion detect ). Funkce užitečná zejména pro ty z vás, kteří parkujete před panelákem nebo na jiných veřejných parkovištích. Pokud kamera zaznamená v blízkosti vašeho vozidla pohyb jakéhokoli automobilu zapne se a spustí nahrávání. V případě poškrábání, nebo jiného poškození vašeho vozidla tak rychleji naleznete a usvědčíte viníka.

Co je G senzor?

Zajímavý je i senzor G užitečný zejména v případě silného nárazu během dopravní nehody. Správným nastavením jeho citlivosti se pár vteřin po nehodě vypne a automaticky uloží celý průběh dopravní nehody. Nemusíte se tedy bát, že se vám důkazní materiál vymaže nebo neuloží v plném rozsahu.

Co je WDR?

Součástí kvalitní kamery by měla být i funkce WDR. Citlivost snímacího čipu je natolik citlivá, že během vjezdu do tunelu nebo podzemní garáže se kontrast jednotlivých barev vyrovná. Videonahrávka bude tedy iv tmavší místnosti jasná, jako by byla natáčena při denním světle.

Funkce HDR

HDR představuje zkratku pro „High Dynamic Range“, tedy dynamický rozsah. Tato funkce vám zajistí kvalitní videa za jakýchkoli podmínek. Její efekt je nejvíce patrný při záznamech v prostředí s nevyváženými barvami.

Funkce cyklického nahrávání

Cyklické nahrávání spočívá v tom, že nejnovější video se v případě zaplnění místa na paměťové kartě automaticky uloží namísto nejstaršího videa. Kamera s touto funkcí vám tak bude fungovat dlouhodobě, aniž byste paměť museli ručně promazávat.

Další zajímavé funkce

Možnost vypnutí mikrofonu

Kamera s možností vypnutí mikrofonu vám umožní zaznamenávat videa bez zvukové stopy. Takové soubory většinou zabírají méně místa, avšak tato funkce je běžná pouze u dražších modelů.

GPS lokátor

GPS lokátor není GPS navigace, ale dokáže zaznamenat ujetou trasu, polohu vozidla a rychlost. Takový záznam využívají zejména firmy s firemními auty. Jednak tato data napomáhají logistice, například pomohou najít nejrychlejší cestu, ale zároveň jsou velmi důležitá v krizových situacích, zejména při nehodách.

Noční vidění

Autokamera s funkcí nočního vidění nabízí možnost zvýšení světla snímané scény. Tato funkce zvyšuje kvalitu videozáznamu za nepříznivých světelných podmínek a v noci. Přestože efekt není srovnatelný s běžnými kamerami, rozdíl v záznamu snímaném s nočním viděním a bez něj se všimnout dá.

Funkce LDWS

Funkce LDWS, z anglického „Lane Departure Warning System “, slouží jako bezpečnostní systém, který zvukovými signály upozorní řidiče o opuštění jízdního pruhu. Tuto funkci využijete zejména na cestách I. třídy během noci.

Detekce rychlostních radarů

Tato funkce pomocí GPS modulu propojuje autokameru s databází radarů a vyhodnocuje jejich vzdálenost od vozidla. V případě, že se nějaký radar blíží, řidič obdrží zvukové upozornění.

Autokamera vs smartphone

V dnešní době se technologie posouvají dopředu každým dnem, proto je na místě otázka, zda se autokamera nedá nahradit chytrým telefonem. Podívejme se tedy na porovnání používání autokamery a chytrého telefonu pro zaznamenávání průběhu jízdy.

Autokamery jsou speciálně vyrobeny zařízení pro snímání jízdy autem, takže nabízejí kvalitnější obraz, mají širší úhel záběru a jsou vybaveny stabilizací obrazu. Kromě toho nabízejí více funkcí než mobilní telefon, například cyklické nahrávání.
Nevýhodou chytrým telefonem je to, že při příchozím hovoru se přeruší záznam videa. Telefony jsou však o něco praktičtější než běžné autokamery a většina lidí je má vždy po ruce.

Přestože je autokamera považována za spolehlivější zařízení pro zaznamenávání videa během jízdy autem, smartphony je začínají nahrazovat stále častěji. Příkladem je dostupnost aplikací, které telefonům přidávají některé funkce autokamer.

Výběr mezi autokamerou a chytrým telefonem tedy záleží na preferencích konkrétního řidiče nebo firmy, pro kterou pracuje.

Často kladené dotazy o autokamerách

Proč je dobré mít v autě autokameru ?

Autokamera slouží k zaznamenávání celého průběhu jízdy vozidla, takže je velmi nápomocná při nehodách či nebezpečných situacích v silničním provozu. Zároveň vám pomáhá chránit vaše auto během jízdy nebo zaparkované na parkovišti.

Jaké místo je nejlepší pro umístění autokamery ?

Autokameru je nejlépe umístit do horní poloviny čelního skla do středu nebo napravo (při pohledu zevnitř). Při jejím umisťování zkontrolujte, zda monitoruje správnou část výhledu v závislosti na typu, který vlastníte.
Pokud kamera nabízí možnost přepnutí do širokoúhlého režimu, je dobré tuto funkci použít, protože se tak zvětší záběry kamery do šířky.

Kde vést kabel nabíječky autokamery ?

Kabel nabíječky má standardně 3,5 metru, takže se dá jednoduše skrýt do gumového těsnění nebo pod polstrování. Kde přesně má vést záleží na typu auta, ve kterém chcete kameru umístit.

Zaznamenává autokamera i zvuk?

Ano, autokamera natočí videozáznam i se zvukovou stopou. Dražší modely jsou vybaveny funkcí vypnutí mikrofonu, takže si můžete zvolit, zda chcete mít videozáznam se zvukem nebo bez něj.

Je autokamera dobrá i pro zaznamenávání incidentů na parkovišti?

Určitě ano. Lepší modely jsou vybaveny funkcí detekce pohybu, která se spustí právě tehdy, když do záběru něco vejde, ačkoli je auto zaparkováno na parkovišti.

Souvisí používání autokamery s dodržováním nějakých zákonů?

Používání autokamery je na Slovensku dovoleno, avšak má několik podmínek. Autokamera musí být umístěna na takovém místě, kde nepřekáží řidiči ve výhledu. Zároveň tváře osob zachycených na záznamu nesmí být rozpoznatelné (kvůli zákonu o ochraně údajů) a natočené záběry nesmíte veřejně šířit. Ve většině případů může být záznam z kamery použit jako důkaz u soudu.

Je třeba formátovat paměťovou kartu?

Ačkoli to není nutné, doporučuje se, abyste alespoň před prvním použitím kamery paměťovou kartu naformátovali. Předejdete tak zamrzání kamery a nebudete mít problémy s ukládáním různých druhů souborů.

Může se kamera používat ve více vozidlech?

Ano, v případě, že jezdíte více auty, stejnou kameru můžete používat ve všech vozidlech. Před koupí si ale zkontrolujte, jaké napájení kamera potřebuje (12V nebo 24V) a zda takový adaptér máte ve všech autech. Případně můžete zvolit kameru s vestavěnou baterií, čímž se vyhnete případným problémům s napájením.

Dá se autokamera použít jako GPS navigace?

V současnosti jsou na trhu dostupné modely autokamer , které v sobě spojují více zařízení, takže v autokameře můžete zároveň mít i navigaci. Takové vybavení je však charakteristické pouze pro vyšší cenovou kategorii, proto určitě stojí za zvážení, zda pro vás nebudou vhodnější dvě zvláštní zařízení.

Je nutné promazávat stará videa uložená na paměťové kartě?

Problém s vymazáváním starých videí řeší funkce cyklického nahrávání, díky které se nejnovější video ukládá do paměti namísto toho nejstaršího. Pokud je vaše kamera touto funkcí vybavena, s ručním promazáváním starých videí mít problém nebudete.

Jak dostat videa z autokamery do počítače nebo jiného zařízení?

Ke většině autokamer existují originální mobilní aplikace, které vám umožní videa přenést do mobilu během několika minut. Kromě toho můžete autokameru propojit s jiným zařízením i přes HDMI kabel nebo A/V (TV) výstup.
Videa můžete také stáhnout na USB klíč nebo přenést přímo z paměťové karty.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.7]

Napsat komentář

Leave the field below empty!