Test TOP 7 nejlepších domácích meteostanic 2024

testy domacich meteostanicPočasí je jednou z věcí, které v životě nedokážete nijak ovlivnit. Musíte se mu přizpůsobit nejen vy, ale i vaše plány. K   tomu vám jistě pomůže i domácí meteostanice (meteorologická stanice), jejímž hlavním benefitem je co nejpřesnější předpověď počasí na následujících pár dní. Zatímco v televizi se týká předpověď počasí jednotlivých krajů, meteostanice vás seznamuje s počasím, které se přesně týká území, v kterém se nachází.

Prostřednictvím více měřicích sond, které posílají naměřené údaje například o vlhkosti vzduchu do měřicí základny, dokáže meteostanice zobrazit tak předpověď počasí, jakož i rychlost, směr větru, nebo čas západu slunce. Obecně však platí, čím více má stanice sond, tím je profesionálnější.

Správná meteostanice by vám měla nejen oznamovat počasí, ale i být pomocníkem při výběru vhodného oblečení do práce, naplánování dovolené či jednodenního výletu. Včetně množství užitečných funkcí oceníte také její malou velikost a nadčasový design, díky kterému se z ní stává moderní bytový doplněk.

Náš test meteostanic vám představuje žebříček těch nejlepších domácích meteostanic, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší domácí meteostanice

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Sencor SWS 12500 Wi-Fi
meteostanica Sencor SWS 12500 Wi-Fi
94 %; 44 recenzí4 490 Kč
2.GoGEN ME 3900
meteostanica GoGEN ME 3900
98 %; 30 recenzí3 890 Kč
3.Emos E 6018
meteostanica Emos E 6018
87 %; 58 recenzí990 Kč
4.GoGEN ME 2930
meteostanica GoGEN ME 2930
93 %; 51 recenzí1 190 Kč
5.SENCOR SWS 5600
meteostanica SENCOR SWS 5600
93 %; 36 recenzí1 090 Kč
6.Solight TE 81
meteostanica Solight TE 81
89 %; 153 recenzí990 Kč
7.EMOS E 0042
meteostanica EMOS E 0042
92 %; 155 recenzí390 Kč

Jak vybrat tu nejlepší meteostanici?

V současnosti se výrobci předbíhají nejen atraktivním designem domácích meteostanic , ale zejména funkcemi a cenami. Rozhodně si tedy máte z čeho vybírat. Jak však vybrat tu nejlepší domácí meteostanici , která by dokonale odpovídala vašim požadavkům?

  1. Využití – předtím než se vypravíte do obchodu důkladně zvažte, co od meteostanice očekáváte. Pokud jste nenáročný uživatel, kterému bude stačit základní předpověď počasí na následující dny sáhněte po levnější, tzv. základní meteostanici. V případě však, že od meteostanice očekáváte řadu dalších funkcí, například měření vlhkosti vzduchu, směru a rychlosti větru, nebo dokonce množství srážek svou pozornost zaměřte na výkonnější meteostanice s vestavěným tlakovým činidlem.
  2. Typ meteostanice – odvíjí se od vašich potřeb a očekávání. Aktuálně jsou na trhu tři základní typy domácích meteostanic:

a) Prvním jsou stanice s činidlem pro měření barometrického tlaku, díky kterému poskytují velmi přesné údaje. V rámci tohoto typu máte opět na výběr jednodušší modely se základní funkcí předpovědi počasí nebo složitější s více funkcemi, případně s možností připojení k počítači.

b) Na velmi podobném principu pracují i meteostanice druhého typu u kterých je však připojení k počítači s internetem nezbytností. Meteorologická data získávají prostřednictvím činidla a speciálního softwaru z meterologických serverů. Jejich nespornou výhodou je možné spárování s vaším tabletem a chytrým telefonem. Předpověď počasí, množství srážek a další údaje si tak můžete prohlédnout kdykoli rychle a jednoduše.

c) Třetí typ zahrnuje meteostanice švýcarského systému Meteotime . Ve srovnání s předchozím typem nevyžadují připojení k počítači. Fungují na principu zpracování dat a jejich následného zaslání do daného vysílače, odkud směřují společně s časovým signálem do jednotlivých stanic.

💡 Inteligentní meteostanice se mohou integrovat s jinými inteligentními domácími zařízeními, což umožňuje automatizované ovládání vnitřních a vnějších systémů na základě místních povětrnostních podmínek.

Parametry domácích meteostanic

1. Typ a velikost displeje

Důležitým parametrem při výběru vhodné a kvalitní meteostanice je její displej, především jeho osvětlení. Stanice s LCD displejem jsou charakteristické nižší spotřebou elektrickou energie, což se může zdát na první pohled výhodné. Je však třeba zdůraznit, že ne všechny modely s LCD displejem svítí i ve tmě. Pokud tedy plánujete využívat meteostanici jako budík, případně hodiny, vybírejte model s LED displejem, který svítí iv noci.

V současnosti jsou na trhu také meteostanice s TFT displejem a fotorámečkem poskytující svým uživatelům možnost nastavit optimální jas a kontrast. Limitujícím faktorem uvedeného displeje může být jeho větší velikost, která při bližší vzdálenosti nepříjemně ovlivňuje váš zrak. V případě, že se chystáte meteostanici umístit někde na zeď, bude pro vás displej s velkou úhlopříčkou výhodou. Čísla a údaje tak dobře uvidíte iz větší vzdálenosti.

💡 Domácí meteostanice umožňují uživatelům analyzovat a kontrolovat vnitřní prostředí poskytováním údajů o kvalitě vzduchu, vlhkosti a teplotě, čímž přispívá ke zdravějšímu a pohodlnějšímu životnímu prostoru. (zdroj)

2. Drátová nebo bezdrátová meteostanice

Jak jsme již zmiňovali, součástí každé meteostanice je několik sond. U drátové meteostanice sonda, která je umístěna venku je spojena s meteostanicí kabelem. Nevýhodou tohoto typu je včetně kabelu i nedostatek funkcí, jelikož vnější sonda měří pouze vlhkost vzduchu.

Pokud tedy očekáváte od meteostanice více, zvolte jednoznačně meteostanici s bezdrátovými sondami. Mezi její hlavní benefity patří především spolehlivost, přesnost a dosah do vzdálenosti až 100 metrů. Některé bezdrátové sondy disponují také menším displejem, který ukazuje aktuální teplotu vzduchu, počasí, rychlost větru apod. Můžete si tak prohlédnout aktuální údaje nejen uvnitř na meteostanici, ale i venku na zahradě.

3. Rozsah měření a citlivost

Popisují přesnost měření. Samozřejmě nejlepší je zakoupit si přístroj s co nejvyšší citlivostí, ale netřeba to přehánět, abyste zbytečně neminuli peníze na něco, co samozřejmě ani nepotřebujete.

Rozsah měření teploty prostředí – většinou od -10°C do +60°C. Dolní hranice by mohla být pro naše pásmo klíčová, proto se jí patřičně věnujte a rozhodně se poohlédněte po přístroji s dolní hranicí alespoň -30°C.

Citlivost měření teploty prostředí – u lepších meteostanic 0,1°C, u levnějších 1°C. V tomto případě je lepší volba si připlatit, neboť citlivost značně ovlivňuje předpověď počasí.

4. Zobrazení jednotlivých údajů

Před samotnou koupí si nezapomeňte jednotlivé modely zapnout a důkladně prohlédnout co všechno a jaké údaje jsou na displeji zobrazeny. Ve většině případů meteostanice nezobrazuje výhradně naměřené údaje ze sond, ale také datum, čas, kalendář.

Dražší, profesionálnější a kvalitní meteostanice zobrazuje také hodnotu rosného bodu, jednotlivé fáze měsíce, graf tlaku vzduchu či tendenci vývoje počasí. V první řadě však dbejte, aby jednotlivé údaje byly jasné, viditelné a dobře rozlišitelné, zejména tehdy, pokud jich tam je více.

5. Způsob napájení

U levnějších modelů se jedná o napájení klasickými bateriemi au dražších modelů adaptérem do sítě. Tady záleží jen na tom, co vám více vyhovuje. Při zapojení na baterie se nemusíte starat o elektrickou zásuvku a meteostanici můžete umístit kdekoli. Při zapojení adaptérem nemusíte řešit výměnu baterií, ale potřebujete mít na blízkou zásuvku s elektrickou energií.

6. Rozměry a design

Menší modely jsou skladnější a mobilnější, ale zato hůře čitelné, protože mají menší displej. Větší jsou méně skladné, ale vyčtete z nich více díky dobře čitelnému displeji. Známe dva typy meteostanic podle místa umístění meteostanice. Závěsné na zeď nebo klasicky umístitelné položením. Samotný design už závisí na vašem vkusu a umíte si meteostanici sladit podle vašich představ. Meteostanice si můžete pořídit také v různém provedení, například typickým provedením je plastové provedení nebo kovové. Jejich údržba je nenáročná a nevyžaduje speciální péči.

7. Cena

Se odvíjí především od toho, jaké funkce vyžadujete.
– Cena do 800 Kč – nejlevnější meteostanice si umíte zakoupit už i za pár eur, ale velmi mnoho toho nenabídnou a jedná se spíše o teploměry nebo budíky. Většinou bez funkcí vlhkoměru a barometru.
– Cena od 800 Kč do 2000 Kč – najdeme zde už i modely i s barometrem a vlhkoměrem. Mají pokročilý displej a celou řadu různých nastavení. – Cena nad 2000 Kč – tyto modely obsahují již všechny pokročilé funkce. Ceny se pohybují až do výše několika tisíc korun.

8. Funkce meteostanic

Mohou výběr vhodné domácí meteostanice usnadnit. Mezi ty nejpraktičtější patří například vestavěný alarm. Prostřednictvím zvukového signálu vás meteostanice upozorní na zvýšenou rychlost větru, možné srážky nebo vysokou či příliš nízkou teplotu. Užitečnou funkcí je i vyhodnocení a následné zobrazení aktuální pocitové teploty-tzv. Windchill . Náročnější uživatele jistě potěší meteostanice s funkcí měření hodnoty UV záření , budík, nebo rádio.

Funkce signalizace slabých baterií vás zase dokáže upozornit, klesne-li úroveň nabití pod určitou hodnotu a to pomocí zvuku nebo světla. Také některé meteostanice mají podsvícení displeje, takže je uvidíte i v noci. Dražší modely vám také umožní data nahrát do počítače a později s těmito údaji pracovat. Můžete tak pomocí údajů vést například statistiku. Domácí meteorologické stanice mohou ukazovat tyto údaje:

    • Teplota – teplota vzduchu venku a uvnitř
    • Čas a datum
    • Budík
    • Fáze měsíce
    • Čas východu a západu Slunce
    • Pocitová teplota
    • Relativní vlhkost vzduchu – obsah vody ve vzduchu v procentech.
    • Tlak vzduchu
    • Rosný bod
    • Rychlost a směr větru – napoví vám, kterými světovými stranami fouká vítr
    • Úhrn srážek – množství vody z deště na jednotku plochy.
    • Hodnotu UV záření

Jak správně nastavit domácí meteostanici

Co se týče nastavení meteostanic nemusíte se bát, není to nic náročného. Nejdůležitější je správné rozmístění sond. Ty by měly být ve výšce minimálně jeden metr nad zemí a v blízkosti domu, ne bezprostředně položeny na domě.

Neměly by být přímo na slunečním záření, protože může dojít ke zkreslení předpovědi počasí.

Senzory na dešťové kapky umístěte na vodorovnou plochu, kde zástavba neovlivní množství dopadených srážek. Voda ze zařízení musí i dobře odtékat, to je třeba si pamatovat.

Ideálními místy jsou například zahradní domek, parapeta nebo terasa. Po jejich umístění stačí zapnout meteostanici, nastavit nadmořskou výšku, tlak vzduchu a vaše souřadnice. Tím je vaše domácí meteostanice připravena k použití. Nezapomeňte pravidelně kontrolovat stav baterií.

Tipy a rady ohledně koupě meteostanice

1/ Recenze

Na internetu je množství informací o domácích meteorologických stanicích. Díky těmto informacím si vyhlédnete produkt z pohodlí domova bez návštěvy prodejny. Na internetu naleznete různé recenze a názory lidí, kteří již mají s danou meteostanicí zkušenosti. Vy tak máte možnost získat informace z první ruky od zákazníků, kteří již s produktem mají zkušenost.

2/ Unboxing videa

Pokud jste zvědavý na běžný provoz domácí meteorologické stanice po prvním odbalení, rozhodně si prohlédněte různé unboxing videa. Uvidíte tak první kontakt se zařízením hned po vybalení z originálního balení a máte možnost zjistit nedostatek, kterého byste si jinak nevšimli.

Tipy a rady pro používání domácí meteorologické stanice

  • Vyhněte se bazarovému prodeji, abyste nekoupili poškozený nebo zastaralý model.
  • Čidla můžete často dokoupit dodatečně.
  • Dokupované příslušenství musí být stejné značky a typu. Vyhnete se nevyhovujícím dílům, které by nemusely pasovat nebo by nebyly dostatečně kvalitní.
  • Můžete si doplatit za prodloužení záruky, která vám může ušetřit výdaje s pozdějšími opravami.
  • Investujte do recenzenty ověřeného produktu.
  • Snímače mohou být vybaveny také displejem.
  • Nejlevnější stanice seženete už i do 20eur.
  • Teploměr umístěte na severní stranu objektu a senzory vlhkosti či tlaku nesmí být zakryty.
  • Sondy by neměly být položeny na horkých předmětech nebo předmětech, které jsou dobrými vodiči tepla, protože to může ovlivnit přesnost měření.
  • Voda ze senzoru deště musí dobře odtékat.

Často kladené otázky ohledně meteostanic

Jaké jsou možnosti při vadném výrobku nebo poruše výrobku?

Každá značka má svůj autorizovaný servis, takže reklamovat můžete na místě zakoupení v rámci záruční doby. Nezapomeňte však dodržet potřebné podmínky k tomu, aby vám záruka nepadla. Dobře si proto přečtěte návod k použití.

Má význam investovat peníze do známější značky domácí meteorologické stanice?

Značka, která je na trhu déle a je známější ve svém oboru, je rozhodně lepší volbou. Připlatíte si za lepší vedení reklamace, rychlejší vyřízení reklamace, kvalitní technické podporu a pozdější servis. Firmy, které jsou méně známé, mohou zkrachovat a vy se tak reklamace již nedomůžete.

Je třeba něco provést pro nastavení domácí meteorologické stanice?

Ano, při prvním zapnutí nastavit několik parametrů jako nadmořská výška, tlak či souřadnice. Také je třeba senzory umístit na vhodné místo. V části jak nastavit meteostanici se tomu podrobněji věnujeme.

Jak domácí meteorologická stanice předpovídá počasí?

Předpověď se uskutečňuje na základě změny atmosférického tlaku.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 9 Průměrně: 4.6]

Napsat komentář

Leave the field below empty!