Test TOP 5 nejlepších domácích meteostanic 2023

testy domacich meteostanicPočasí je jednou z věcí, které v životě nedokážete nijak ovlivnit. Musíte se mu přizpůsobit nejen vy, ale i vaše plány. K   tomu vám jistě pomůže i domácí meteostanice (meteorologická stanice), jejímž hlavním benefitem je co nejpřesnější předpověď počasí na následujících pár dní. Zatímco v televizi se týká předpověď počasí jednotlivých krajů, meteostanice vás seznamuje s počasím, které se přesně týká území, v kterém se nachází.

Prostřednictvím více měřicích sond, které posílají naměřené údaje například o vlhkosti vzduchu do měřicí základny, dokáže meteostanice zobrazit tak předpověď počasí, jakož i rychlost, směr větru, nebo čas západu slunce. Obecně však platí, čím více má stanice sond, tím je profesionálnější.

Správná meteostanice by vám měla nejen oznamovat počasí, ale i být pomocníkem při výběru vhodného oblečení do práce, naplánování dovolené či jednodenního výletu. Včetně množství užitečných funkcí oceníte také její malou velikost a nadčasový design, díky kterému se z ní stává moderní bytový doplněk.

Náš test meteostanic vám představuje žebříček těch nejlepších domácích meteostanic, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

 

Test – TOP5 nejlepší domácí meteostanice

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Sencor SWS 270
Domáci meteostanice Sencor SWS 270
890 Kč
2.Emos AOK-5018B
Domáci meteostanice Emos AOK-5018B
590 Kč
3.Emos E 5062
Domáci meteostanice Emos E 5062
699 Kč
4.Sencor SWS 260
Domáci meteostanice Sencor SWS 260
750 Kč
5.Sencor SWS 280
Domáci meteostanice Sencor SWS 280
800 Kč

Jak vybrat tu nejlepší meteostanici?

V současnosti se výrobci předhánějí nejen atraktivním designem domácích meteostanic, ale zejména funkcemi a cenami. Rozhodně si tedy máte z čeho vybírat. Jak však vybrat tu nejlepší domácí meteostanici, která by dokonale odpovídala vašim požadavkům?

  1. Využití – dříve než se rozhodnete meteostanici koupit, důkladně zvažte, co od meteostanice očekáváte. Pokud jste nenáročný uživatel, kterému bude stačit základní předpověď počasí na následující dny, sáhněte po levnější, tzv. základní meteostanici. V   případě však, že od meteostanice očekáváte řadu dalších funkcí, například měření vlhkosti vzduchu, směru a rychlosti větru, nebo dokonce množství srážek, svou pozornost upřete na výkonnější meteostanice s vestavěným tlakovým činidlem.
  2. Typ meteostanice odvíjí se od vašich potřeb a očekávání. Aktuálně jsou na trhu tři základní typy domácích meteostanic:
    a) Prvním jsou stanice s činidlem pro měření barometrického tlaku, díky kterému poskytují velmi přesné údaje. V rámci tohoto typu máte opět na výběr jednodušší modely se základní funkcí předpovědi počasí, nebo složitější s více funkcemi, případně s možností připojení k počítači.
    b) Na velmi podobném principu pracují i meteostanice druhého typu u kterých je však připojení k počítači s internetem nezbytností. Meteorologické údaje získávají prostřednictvím činidla a speciálního softwaru z meterologických serverů. Jejich nespornou výhodou je možné spárování s vašim tabletem a smartphonem. Předpověď počasí, množství srážek a další údaje si tak můžete prohlédnout kdykoliv rychle a jednoduše.
    c) Třetí typ zahrnuje meteostanice švýcarského systému V oproti předchozím typem nevyžadují připojení k počítači. Fungují na principu zpracování dat a jejich následného zaslání do daného vysílače, odkud směřují společně s časovým signálem do jednotlivých stanic. Pokud však nebydlíte v blízkosti míst, kde se nacházejí stanice, uvedená předpověď počasí není velmi přesná, spíše orientační.

Parametry domácích meteostanic

1. Typ a velikost displeje

Důležitým parametrem při výběru vhodné meteostanice je její displej, především jeho osvětlení. Stanice s LCD displejem mají charakteristicky nižší spotřebu elektrickou energie, což se může zdát na první pohled výhodné. Je však třeba zdůraznit, že ne všechny modely s LCD displejem svítí i v tmě. Pokud tedy plánujete využívat meteostanici jako budík, případně hodiny, vybírejte model s LED displejem, který svítí i v noci. V současnosti jsou na trhu i meteostanice s TFT displejem a fotorámečkem poskytující svým uživatelům možnost nastavit optimální jas a kontrast. Limitujícím faktorem uvedeného displeje může být jeho větší velikost, která při bližší vzdálenosti nepříjemně ovlivňuje váš zrak. V případě, že se chystáte meteostanici umístit někde na stěnu bude pro vás displej s velkou úhlopříčkou výhodou. Čísla a údaje tak dobře uvidíte i z větší vzdálenosti.

2. Drátová nebo bezdrátová meteostanice

Jak jsme již zmínili, součástí každé meteostanice je několik sond. Při drátové meteostanici sonda, která je umístěna venku je spojena s meteostanicí kabelem. Nevýhodou tohoto typu je včetně kabelu i nedostatek funkcí, protože vnější sonda měří pouze vlhkost vzduchu. Pokud tedy očekáváte od meteostanice více, zvolte jednoznačně meteostanici s bezdrátovými sondami. Mezi její hlavní benefity patří především spolehlivost, přesnost a dosah do vzdálenosti až 100 metrů. Některé bezdrátové sondy disponují i menším displejem, který ukazuje aktuální teplotu vzduchu, počasí, rychlost větru a pod. Můžete si tak prohlédnout aktuální údaje nejen uvnitř na meteostanici, ale i venku na zahradě.

3. Zobrazení jednotlivých údajů

Před samotnou koupí si nezapomeňte jednotlivé modely zapnout a důkladně podívat co všechno a jaké údaje jsou na displeji zobrazeny. Ve většině případů meteostanice nezobrazuje výhradně naměřené údaje ze sond, ale také datum, čas, kalendář. Dražší, profesionálnější meteostanice zobrazují také hodnotu rosného bodu, jednotlivé fáze měsíce, graf tlaku vzduchu, anebo tendenci vývoje počasí. Nejprve však dbejte, aby jednotlivé údaje byly jasné, viditelné a dobře rozlišitelné, zejména tehdy pokud je jich tam víc.

4. Funkce meteostanic

Mohou výběr vhodné domácí meteostanice usnadnit. Mezi ty nejpraktičtější patří například vestavěný alarm. Prostřednictvím zvukového signálu vás meteostanice upozorní na zvýšenou rychlost větru, možné srážky nebo vysokou či příliš nízkou teplotu. Užitečnou funkcí je také vyhodnocení a následné zobrazení aktuální pocitové teploty – tzv. Náročnější uživatele jistě potěší meteostanice s funkcí měření hodnoty UV záření, budík nebo rádio.

Jak správně nastavit domácí meteostanici

Co se týče nastavení meteostanic nemusíte se bát, není to nic náročné. Nejdůležitější je správné rozmístění sond. Ty by měly být ve výši minimálně jeden metr nad zemí a v blízkosti domu, ne bezprostředně položené na domě.

Ideálními místy jsou například zahradní domek, parapet nebo terasa. Po jejich umístění stačí zapnout meteostanici, nastavit nadmořskou výšku, tlak vzduchu a vaše souřadnice.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 8 Průměrně: 4.5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!