Test TOP 7 nejlepších powerbank (externích nabíječek) 2024

test powerbank externich nabijecekS rozvojem moderních technologií, smartphonů, notebooků či tabletů vzrůstá i poptávka po zařízeních, které jsou rychlým zdrojem elektrické energie. Jedním z nich je externí nabíječka tzv. PowerBank, jejíž primární funkcí je poskytnout dostatek energie pro plynulý chod telefonu nebo notebooku. Funguje na principu zabudovaného jednoho nebo hned několika Lithium-ion článků, které obsahují podobně jako klasické nabíječky určité množství energie.

Prostřednictvím ní si následně můžete za krátký čas dobít mobilní telefon bez nutnosti elektrické zásuvky. Včetně vysoké efektivity jistě oceníte její malé rozměry, díky kterým se vejde do kabelky, příruční tašky nebo batohu. Můžete si ji tedy vzít a využít prakticky kdekoliv. V případě, že se vám externí nabíječka vybije, stačí ji pouze opětovně nabít ať už prostřednictvím příslušné nabíječky, USB adaptéru, nebo solárního panelu. Pokud tedy často cestujete, chodíte do hor, jednoduše na místa kde není přístup k elektrické energie, PowerBanku jednoznačně využijete. Vždyť konec konců, není nic horšího než pohled na rychle vybíjející se telefon, který nutně potřebujete.

 Náš test powerbank vám představuje žebříček těch nejlepších powerbank, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

 

Test – TOP7 nejlepší powerbanky (externí nabíječky)

Jak si vybrat tu správnou PowerBanku?

Podle čeho si tedy vybrat tu nejlepší PowerBanku? Na jaké parametry byste rozhodně neměli zapomenout?

  1. Kapacita powerbanky

Patří k rozhodujícím kritériím při koupi nové powerbanky. Obyčejně ji najdete pod zkratkou mAh – mili ampér hodina. Od kapacity externí nabíječky se odvíjí nejen její velikost, ale především maximální počet nabití vašeho zařízení. To, kolikrát dokáže POWERBANK dobít váš mobilní telefon nebo notebook, závisí i od kapacity baterie uvedených zařízení. Před koupí si tedy důkladně zvažte, jaké zařízení, jak často budete prostřednictvím ní nabíjet a zjistěte si kapacitu baterie. Nezapomínejte, že kapacita powerbanky musí být vždy vyšší, než kapacita zařízení určeného k nabíjení, pokud chcete zařízení dobít na 100%.

Při výběru externí nabíječky s dostatečnou kapacitou vám může pomoci i následující orientační tabulka.

Kapacita baterie   Využití Typ zařízení, pro které je určena
do 2 000 mAh „první pomoc“, na   jednorázové dobití mobilní telefony
2 000- 6 000 mAh ideální pro cestování mobilní telefony, tablety
6 500- 10 000 mAh vhodná na vícenásobné nabití mobilní telefony, tablety, čtečky, GPS
10 000 – 15 000 mAh umožňuje několik opakovaných dobití mobilní telefony, tablety, čtečky, mininotebooky
15 000 mAh a více množství opakovaných dobití notebooky a všechny zmíněné zařízení

Ať už si vyberete POWERBANKU malé kapacity, která je menší a lehčí, nebo externí nabíječku větších rozměru s větší kapacitou pamatujte, že kapacita uvedená na obalu je téměř vždy o 20% menší než v skutečnosti.

  1. Rychlost nabíjení

Powerbanky podobně jako ostatní elektrická zařízení potřebují pro svoji činnost dostatečné množství elektrické energie. Po jejím vyčerpání se tak musí znovu dobít, což může u některých typů trvat i pár hodin. Jako budoucího uživatele/ku externí nabíječky na mobil by vás tedy měla zajímat včetně rychlosti nabití vašeho telefonu i rychlost dobití samotné powerbanky.

2.1 Rychlost nabití vašeho zařízení z powerbanky

Na trhu se můžete setkat s různými modely externích nabíječek. Zatímco jedné může trvat nabití telefonu klidně i čtyři hodiny, druhá to zvládne do hodinky. Vše závisí na hodnoty výstupního proudu, která se může pohybovat v rozmezí 0,5 A až po 2,4A. Obecně ale platí, čím vyšší hodnota výstupového proudu, tím lépe. Doporučujeme tedy sáhnout po externí nabíječce s hodnotou výstupového proudu minimálně 1 A, která nabije mobilní telefon za 2 – 4 hodiny. Pokud však plánujete POWERBANKU využívat často, nebojte se zainvestovat do rychlejšího modelu s  2, 1, nebo 2,4 A, který nabije zařízení za 60- 90 minut.

2.2 Rychlost dobití powerbanky

Odvíjí se tak od její kapacity, jakož i typu vstupního portu a dalších vlastností. S nejdelším nabíjením počítejte u externích nabíječek s kapacitou 10 000 – 20 000 mAh, u nichž se čas nabití ze sítě pohybuje okolo 180 až 540 minut. Dokonce při nabíjení z počítače jedno dobití powerbanky může trvat až 3 210 minut. Nejrychlejším způsobem je nabíjení ze sítě, už od 60 minut se mohou naopak pochlubit externí nabíječky s kapacitou 5000 mAh.

  1. Baterie

V   současnosti jsou na trhu powerbanky s dvěma typy baterií: Li-lon a Li-Pol. Cenově dostupnější jsou jednoznačně Li-lon – lythiumiontové baterie při kterých byste se měli vyvarovat úplnému vybití a vysokým teplotám. Tyto aspekty mohou zkrátit životnost baterie a také snížit její kapacitu. Dražší, ovšem podstatně kvalitnější jsou Lithium polymerové baterie označované jako Li-Pol. Díky unikátnímu gelovému elektrolytu jsou lehčí, menší a nepodléhají samo vybíjení.

  1. Zpracování

Včetně technických parametrů nezapomínejte ani na venkovní provedení externí nabíječky. To by se mělo odvíjet od jejího dalšího využití. Pokud si ji tedy chystáte brát pravidelně na hory, dbejte nato, aby měla odolný gumový obal a označení IP 67 nebo IP 68. Modely s tímto označením poskytují úplnou ochranu proti prachu a vodě. Během cestování, nebo na chatě vám však postačí i levnější plastová POWERBANKA – IP 54, IP 56, či IP 65.

Příslušenství a funkce

Rozhodujícím faktorem při výběru té správné externí nabíječky na mobil mohou být i její funkce.

Jednou z nich jsou LED diody, které vás seznámí o aktuálním stavu baterie a upozorní na nutnost dobití.

Netřeba však zapomenout ani na počet a typ vstupů a výstupů powerbanky, která musí být kompatibilní s vašim zařízením. obzvláště pokud plánujete dobíjet notebook vyžadující specifický výstupní konektor. Také si promyslete, kolik zařízení budete najednou dobíjet, většina externích nabíječek disponuje dvěma USB výstupy, jsou však i dražší modely s více než 3 výstupy.

Velmi praktické jsou powerbanky se zabudovaným kabelem na nabíjení, který více nebudete muset nosit s sebou.

Novinkou na trhu jsou tzv. solární nabíječky s přímo vestavěným nebo externím solárním panelem. Od klasických externích nabíječek jich diferencuje způsob dobíjení prostřednictvím sluneční energie.

Při výběru správné powerbanky byste ještě měli vědět:

Jakým chybám se při používání externí nabíječky na mobil vyhnout?

  • Snažte se ji nevystavovat přímému slunečnímu záření a extrémně vysokým teplotám nad 26°C na které jsou lithiové baterie uvnitř velmi citlivé.
  • Nenechávejte externí nabíječku dlouhodobě nečinnou a vybitou, vždy ji dobijte minimálně na 50%.
  • Vyhýbejte se úplnému vybití powerbanky, které zkracuje životnost baterie. Dobíjejte ji často a pravidelně.
  • Používejte originální nabíjecí kabely a během nabíjení zařízení s ním nepracujte.
Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.7]

Napsat komentář

Leave the field below empty!