Test TOP 17 nejlepších mobilních telefonů 2024

test mobilnich telefonuBez mobilního telefonu si neumíme už náš život ani představit. Je pro nás každodenním společníkem, který nám mnohdy usnadňuje život v mnoha ohledech. Telefon již není jen přístroj určený k uskutečňování mluv, ale jde o zařízení, které má řadu jiných užitečných funkcí. Dnes už nepotřebujete drahý počítač k přístupu k informacím na internetu, stačí vám malé zařízení, se kterým máte přístup k celému internetu. Máte tak fotoaparát, internet, hudbu, filmy i maily na jednom místě.

Výběr telefonu však není snadnou záležitostí, nakolik je na trhu velké množství druhů, značek a parametrů, ze kterých máme možnost si vybrat. Rozhodně není nejlepší si pořídit nejlevnější model, protože to s sebou nese rizika ve spojitosti s nekvalitním provedením a nespolehlivým fungováním. Také to není třeba přehánět s drahými modely. Je nutné si uvědomit, co všechno chceme na telefonu provádět, jak dlouho a za jakým účelem. Je rozdíl v tom, zda si chceme koupit mobil pracovní nebo pro soukromé účely.

Náš test mobilních telefonů vám představuje žebříček těch nejlepších mobilních telefonů, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

TOP 7 nejlepší mobilní telefony

TOP 5 nejlepší mobilní telefony do 5000 Kč

V případě mobilních telefonů do 5000 Kč se jedná o ne tak výkonné modely. Jejich výkon je dostačující pro používání méně náročných aplikací. Mobily této cenové kategorie zvládnou tvorbu fotografií nižší až střední kvality.

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Xiaomi Redmi Note 11 4GB/128GB
mobilni telefon Xiaomi Redmi Note 11 4GB/128GB
4 799 Kč
2.Samsung Galaxy A22 A226B 5G 4GB/64GB
mobilni telefon Samsung Galaxy A22 A226B 5G 4GB/64GB
4 599 Kč
3.Realme 8 4GB/64GB
mobilni telefon Realme 8 4GB/64GB
3 999 Kč
4.Samsung Galaxy M12 M127F 4GB/64GB
mobilni telefon Samsung Galaxy M12 M127F 4GB/64GB
3 899 Kč
5.Xiaomi Redmi 9A 2GB/32GB
mobilni telefon Xiaomi Redmi 9A 2GB/32GB
2 299 Kč

TOP 5 nejlepší mobilní telefony do 2000 Kč (2500 Kč)

Pokud je váš rozpočet na koupi mobilu minimální, mobilní telefony do 2000 Kč jsou pro vás vhodnou volbou. Co se týče modelů této cenové kategorie, nejedná se o velmi výkonné mobilní telefony, ale splní ty nejzákladnější činnosti jako například telefonování, tvorba fotografií v nižší kvalitě či surfování na internetu.

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.UleFone Note 10 2GB/32GB
mobilni telefon UleFone Note 10 2GB/32GB
2 599 Kč
2.Xiaomi Redmi 9A 2GB/32GB
mobilni telefon Xiaomi Redmi 9A 2GB/32GB
2 299 Kč
3.Aligator S6500 Duo
mobilni telefon Aligator S6500 Duo
2 299 Kč
4.Realme C11 2021 2GB/32GB
mobilni telefon Realme C11 2021 2GB/32GB
2 099 Kč
5.Alcatel 1 2021 5033FR
mobilni telefon Alcatel 1 2021 5033FR
1 699 Kč

Na co se při zakoupení mobilních telefonů zaměřit?

1. Jaký typ telefonu preferujete ?

Na výběr máme v dnešní době v podstatě dva druhy telefonů. Klasický telefon nebo chytrý telefon . Obě mají své výhody a nevýhody, ale v dnešní době jsou populární právě smartphony , které nám přinášejí revoluci v komunikaci.

Klasický tlačítkový telefon

Výhodou klasických mobilních telefonů je hlavně jejich dlouhá výdrž baterie. Jejich rozměry jsou menší, takže lze říci, že jsou o dost praktičtější. Nevýhodou je absence moderních aplikací, které usnadní každodenní život. Klasický telefon má jen základní funkce jako budík, SMS, MMS, kalendář, rádio, adresář a podobně. Také má mnohem méně kvalitní fotoaparát, se kterým rozhodně neuděláte dobrou fotku. Úložná paměť je malá, takže velké množství dat na něj neuložíte. Dnes má využití hlavně pro starší generaci, hlavně pro seniory. Má jednoduché ovládání a tak s ním senioři nemají problém pracovat.

Smartphone

Populárním typem telefonu je právě chytrý telefon , jehož funkce a využití se stále zlepšují. Poskytne vám velký displej, který se sejde při prohlížení webových stránek, videí, čtení novin či případně sledování filmů a hraní her. Je tak výborným společníkem pro práci s internetem a aplikacemi, kterých je už na světě nepočítaně. Nabízí nám propracovaný operační systém a výkonnou kameru a fotoaparát, se kterým již pořídíte i pěkné fotografie. Dražší modely pořizují lepší snímky než běžně prodávané fotoaparáty. Máte možnost instalace množství aplikací, kterými si umíte upravit vzhled prostředí telefonu a rozšířit i jeho funkce. Pohodlné a intuitivní ovládání dotykem přináší odstranění klávesnice, kterou nahradila ta virtuální. Hlavní nevýhodou je srovnatelně slabší výdrž baterie ve srovnání s klasickým telefonem.

2. Výběr operačního systému

Operační systém je mimořádně důležitý, protože zajišťuje softwarový chod telefonu. Samozřejmě známe několik druhů systémů. V dnešní době máme na výběr hlavně ze dvou možností, a to Android nebo iOS .

Android je operační systém typu open-source , takže si ho umí přizpůsobit každý výrobce podle vlastních představ. Uživatelům znalým v programování je tak umožněno i vyšperkování prostředí telefonu do nejmenších detailů. Android tak nabízí mnohem větší variabilitu prostředí telefonu, což ovšem není až tak dobré, protože to způsobuje větší potencionální bezpečnostní hrozbu. Nejnovější telefony nemají problém s aktualizacemi, ale ty starší se u většiny výrobců již moc neaktualizují. Také je na výběr větší množství aplikací, ale nejsou až tak kontrolovány jako u iOS . Většinou je však telefon se systémem Android levnější a tak je více populární v porovnání s jeho konkurentem.

iOS je operační systém od firmy Apple, který se veřejně považuje za bezpečnější, co se týče ochrany před nabouráním. Apple vydává pravidelně bezpečnostní aktualizace i pro starší modely, které jsou tak stále plnohodnotně využitelné i po několika letech. Také není na světě mnoho verzí tohoto systému, což usnadňuje zpětnou vazbu při řešení problémů bezpečnosti nebo aktualizaci. Na ovládání je také jednodušší, ale jeho prostředí nelze tak dobře upravovat, jak je to možné právě u Androidu. Také telefony se systémem iOS mají skvělou optimalizaci, což zajišťuje hladký chod telefonu. Nabídka aplikace stažitelných v App Store je chudší než u Androidu, ale aplikace jsou zpracovány kvalitněji a podléhají bezpečnostním kritériím.

3. Displej

Výběr displeje závisí hlavně na vašem rozpočtu. Mezi nejkvalitnější displeje patří OLED displej, který známe jako AMOLED pro lepší zobrazení černé barvy, kontrasty a pozorovací úhly nebo P-OLED využitý u malých displejů a hodinek. Druhou variantou je LCD displej, který má vyšší spotřebu a jejich konstrukce je levnější a méně kvalitní, takže se s ní setkáme u levnějších modelů. Zde patří Super LCS pro lepší zobrazení světlých barev, IPS pro pestrobarevné zobrazení u většiny středních modelů. LCD TN je levný na výrobu a obsažený v levných modelech. Tím se vyhněte. Pro nenáročného uživatele tak postačí IPS nebo Super LCD. Pro náročnějšího uživatele a nejlepší kvalitu obrazu je vhodné připlatit za OLED displej.

Rozlišení displeje je klíčové a rozhodně na něm šetřit není třeba. Čím vyšší je rozlišení, tím je obraz více ostrý. HD rozlišení v levnějších modelech sice neohromí, ale není to žádná katastrofa. Rozhodně je však lepší investovat do telefonu s Full HD, neboť poskytne mnohem lepší obraz. Full HD je jakýmsi standardem ve střední třídě, který by každý kvalitní telefon měl splňovat. Vyšší rozlišení mají například WQHD, což už je téměř špička. Nebo 4K, který najdeme pouze u pár modelů jako zkušební, jelikož ještě není až tak rozšířený a potřebný.

Obnovovací frekvence displeje se až tak často neřeší, ale standardní hodnotou je 60Hz. Chcete-li plynulejší obraz máte možnost sáhnout po 90Hz a výše. 120Hz se vyskytuje u herních telefonů. Ale obrovské rozdíly pro běžného uživatele tam nejsou.

Velikost displeje závisí také na vás. Do pěti palců jsou telefony s malým displejem ovladatelné jednou rukou. Velikost od pěti do šesti palců se jeví jako kompromis mezi malým a obrovským displejem nabízející vhodnou velikost pro surfování, sledování filmů a hraní her. Od šesti palců výše jde už o obrovské displeje, ale na velké ploše se dělá vše jednodušší. Také baterie jsou větší, takže telefon má větší kapacitu baterky.

velkost-rozliseni-displeja-smartfonu

Zdroj: appstylo.com

4. Procesor a paměť RAM

Procesor má na starosti všechny výpočetní operace au smartphonů se počet jeho jader pohybuje od 2 až po 8. Dá se říci, že čím je větší počet jader, tím je telefon výkonnější. Větší počet jader znamená rozdělení práce většímu počtu podjednotek . Také je důležitá frekvence, která se v průměru pohybuje kolem 1,5 GHz. Pokud se hodnoty pohybují výše od 1,5 GHz tak se jedná o kvalitní kousek.

Paměť RAM je velmi důležitý komponent, který když je nedostačující, telefon nestíhá zpracovávat informace včas. Jedná se o dočasné úložiště dat pro informace operačního systému. Chcete-li využívat smartphone naplno, rozhodně nechoďte pod 1 GB RAM paměti a to z důvodu „zasekávání se a mrznutí“ telefonu. Nejlepší volbou jsou hodnoty 3 GB RAM paměti a vyšší. Zde máte jistotu, že klasické běžné aplikace jako Facebook, Instagram , YouTube a nenáročné hry nebudou dělat telefonu problém.

5. Baterie

Baterie je hlavní slabostí u chytrých telefonů . Čím vyšší počet miliampérhodin ( mAh ), tím se výdrž baterie zvětšuje. Běžné hodnoty jsou kolem 3200-3400 mAh, pod které byste rozhodně neměli u dnešních modelů klesat. Taková kapacita baterie vám zajistí výdrž kolem jednoho dne. Nad 3900 miliamperů je možné považovat tyto hodnoty za více než skvělé. Na spotřebu baterie mají vliv i ostatní hardwarové komponenty telefonu, takže pro lepší orientaci se udává pohotovostní doba.

U baterií máme možnost drátového a bezdrátového nabíjení. Dnes však jedinou výhodou bezdrátového nabíjení je asi absence kabelů. Takže záleží na vás co vám víc vyhovuje. Bezdrátové nabíjení se vyskytuje hlavně u dražších modelů. Využít můžete také nabíjení prostřednictvím externí nabíječky – powerbanky.

6. Úložný prostor

Úložný prostor, tedy konkrétně jeho velikost, by měla záviset na tom, kolik dat chcete v telefonu uchovávat. Jedná se o fotografie, hudbu, videa, filmy, aplikace. Dnešním standardem je 8GB, které jsou již dnes nutností. 16GB je už hodnota, která potěší, ale při větším množství dat je stále nepostačující. Od 32 GB výše můžeme mluvit o dobrém úložném prostoru, který je dostačující pro běžného nebo středně náročného uživatele. Telefony s Androidem mají možnost vložení paměťové karty, jejíž velikost je omezena výrobcem telefonu. Takže u Androidu lze svůj úložný prostor ještě více rozšířit.

7. Fotoaparát

Počet megapixelů

Ke zhotovení pěkných fotografií máme k dispozici zadní fotoaparát, který je charakterizován počtem megapixelů. Avšak podle hodnoty megapixelů se rozhodně není třeba orientovat, protože i telefon s menším počtem megapixelů umí pořídit reálně krásnější fotku než ten s větším počtem. Někteří výrobci proto často volí telefony s menším počtem megapixelů.

Světelnost

Důležitá je i světelnost, tedy to, jak se fotoaparát vypořádá s nedostatkem světla, například pokud se venku již stmívá. Takže čím je hodnota menší, tím lepší. Průměrné hodnoty jsou f/2 až f/2,5, ty lepší a dražší kolem f/1,6.

Stabilizace

Tady známe elektronickou, kterou mají levnější modely, ale ta častokrát ještě kvalitu fotky může zhoršit. Proto se v kvalitnějších fotoaparátech využívá optická, která pořizuje mnohem krásnější fotografie.

Záznam videa

Při záznamu videa je rozhodující rozlišení videa, kde pro kvalitní videa je zapotřebí alespoň FULL HD, případně až 4K. Při nižších hodnotách nemusí být kvalita videa velmi dobrá.

8. Konektivita

LTE/4G je podpora vysokorychlostního internetu, která vám zajistí rychlý mobilní internet na rozdíl od 3G. Pro dnešní smartphony by to měla být již samozřejmost, jelikož se čím dál zvyšují požadované rychlosti při internetovém přenosu. 5G je dnes novinkou v rychlosti, ale v našich končinách jej ještě nevyužijete, jelikož není podporován operátory.

GPS využijete při potřebě navigačního systému a sledování polohy vašeho mobilního telefonu aplikacemi. Každý kvalitní chytrý telefon by ho měl mít.

WiFi a Bluetooth jsou již dnes samozřejmostí a slouží k bezdrátové komunikaci. Také technologie NFC umožňuje platbu telefonem v obchodech nebo oboustranný přenos dat a informací.

Při focení také využijete i LED blesk , pro zlepšení kvality a světlosti fotek. Případně jako baterku nebo blikačku .

DUAL SIM umožňuje například využívání dvou SIM karet zároveň. To umožňuje například využití volání u jednoho operátora a využití mobilních dat u druhého operátora, což může snížit výdaje spojené s fakturou. Nebo můžete druhý slot využít pro pracovní telefonní číslo.

ESIM umožní využívání telekomunikačních služeb bez nutnosti vkládání fyzické SIM karty. Jednoduše si přehrajete kartu přes síť vašeho operátora. Zatím však nelze využít více ESIM najednou.

9. Cena

Cena telefonů je velmi pestrá, některé seženete i za 1000-1500 Kč. A za některé si připlatíte o tisíce navíc. Reálně se však jedná o jeden z nejhlavnějších parametrů, neboť cenová hladina určuje, jaká kvalita se skrývá uvnitř zařízení.

Nižší třída, tedy třída méně výkonných smartphonů, nabízí zařízení, jejichž cena se pohybuje kolem 2000-3000 Kč. Taková cenová třída vám poskytne základní funkce a výkonově to nebude žádný zázrak. Ale pro méně náročnějšího zákazníka jsou i takové modely dostačující.

Střední třída již výkonnějších chytrých telefonů se pohybuje kolem 5000-8000 Kč, a taková zařízení zaručeně uspokojí potřeby běžného uživatele. Zvládají multitasking, hry či náročnější aplikace.

Vyšší třída chytrých telefonů se pohybuje kolem 12000 Kč a výše, kde najdete svůj vysněný kousek pro vaše nejnáročnější požadavky.

10. Vzhled

Nehleďte na to co je in, ale na to co vám vyhovuje. Pořiďte si telefon, který vám přijde na pohled sympatický. Je to přece něco, co budete využívat každodenně.

Nejznámější značky mobilních telefonů

Huawei patří mezi nejprodávanější mezinárodní značky mobilních telefonů na světě. Značka je typická velmi dobrým poměrem cena a výkon. Telefony mají dobrou kvalitu a pozitivní odezvu. Jedná se o čínskou značku mobilních telefonů. Pod ně patří také značka Honor , která poskytuje stejně kvalitní kousky jako samotný Huawei.

Xiaomi je také čínskou značkou, která je charakteristická elegantním vzhledem a nabízí telefony se slušnými parametry za docela výhodné ceny. V poslední době se tato značka stává stále populárnější. Také oplývá kvalitním dílenským zpracováním.

Samsung je jihokorejská společnost, která velmi rozšířená a známá i mobilními telefony. Poskytuje kvalitní kousky za dobré, možná trošku vyšší ceny než výše zmíněné značky.

Apple je americká společnost nabízející špičkově odladěné telefony, o jejichž software pečují i roky po jejich uvedení na trh. Jedná se velmi populární, ale cenově mnohem dražší telefony. Nabízejí vyladěný software i hardware, který zajistí zákazníkovi spokojenost.

Lenovo je čínská firma a nabízí chytré telefony s novinkami, které se snaží zpřístupnit v dobré cenové relaci.

Mezi další významné značky patří Asus , Motorola, LG, Sony. Víceméně nezáleží na značce mobilního telefonu, ale na jeho parametrech. Koupě známější značky vám však zaručí pravidelné aktualizace a lepší zákaznickou podporu. Proto se raději vyhněte méně známým značkám.

Tipy a rady ohledně koupě

1/ Recenze

Na internetu si ke každému z telefonů umíte zjistit dopodrobna všechny parametry a přednosti. To ovšem není to jediné, co máte k dispozici. Kromě získaných parametrů si při výběru telefonu můžete prohlédnout internetové recenze již aktuálních zákazníků, kteří si daný produkt zakoupili. Tak zjistíte reálný pohled na daný chytrý telefon a máte dobrou možnost zjistit případné neduhy nebo nedostatky zboží přímo od lidí, kteří již měli s daným produktem jakousi zkušenost. Případně se můžete zeptat známého, který má podobný model a zjistit tak jeho pohled a názor na dané zařízení.

2/ Unboxing videa

Snažíte-li se zjistit, jakým dojmem telefon působí a jak se například drží v ruce, můžete se informovat pomocí internetových unboxing videí. V nich hezky uvidíte, co se skrývá v balení zařízení a přímo uvidíte přibalené příslušenství. Autor videa se komentáři pokusí přímo přiblížit vzezření, tvar, materiál či chod telefonu. Zjistíte tak možná informace, které neobjevíte jen tak na seznamu parametrů daného zařízení. Rozložení ikonek na ploše, klouzání telefonu z ruky, špatně umístěná tlačítka hlasitosti, nešikovné ovládání či nekvalitní zpracování. Tomu všemu se lze vyvarovat právě takovýmto způsobem.

3/ Paušály

Někteří operátoři poskytují mobilní telefony k paušálům, ale je sporné, zda se něco takového vyplatí. Někdy se daná akce vyplatí a získáte tak kvalitní telefon za zlomek ceny. Třeba si však zkontrolovat zda náhodou cenu telefonu zbytečně nepřeplatíte a sami zhodnoťte zda není lepší si raději telefon koupit samostatně. Možná to bude levnější, možná ne. Záleží na nabídce operátora.

4/ Na splátky

Dnes máte možnost si pořídit dokonce telefon i na splátky a některé firmy vám poskytnou i nulovou akontaci nebo nebo i nulové úroky. Třeba si však dávat pozor, abyste nepřeplatili hodnotu telefonu, protože z dlouhodobého hlediska při vyšších úrocích, je ekonomičtější si daný telefon koupit hned v celkové hodnotě a neřešit nákup na splátky.

5/ Pojištění

Přemýšlejte jestli se vám neplatí pojistit si váš telefon před krádeží či náhodným poškozením. Není nic horšího než vidět letět svůj nový smartphone displejem o podlahu. Raději si měsíčně připlaťte a pojistěte si své zařízení a užívejte si jeho vymoženosti bez stresu o jeho ztrátu či poškození.

Tipy a rady pro používání chytrého telefonu

  • Dbejte na to, jaké aplikace si instalujete do zařízení ak čemu všemu jim umožňujete přístup. Získáte tak kontrolu nad zneužitím vašich údajů ze třetích stran.
  • Za některé aplikace si raději připlaťte, budete je mít bez reklam as větším množstvím funkcí.
  • Nenechávejte mobily po ukončení nabíjení v napájení, protože to může vést k poškození baterie telefonu nebo zmenšení její kapacity.
  • Nepřehánějte to se spoustou aplikací. Možná je váš telefon výkonný, ale i on má své hranice. Zbytečně velké množství aplikací jej může zbytečně zpomalit. Proto aplikace, které nevyužíváte raději odstraňte.
  • Nestahujte si písničky ručně, ale využijte streamování služby, kde máte možnost vytvářet si playlisty , prohlížet si trendy v hudbě či stahovat dané skladby pro poslech offline . Za malý měsíční poplatek tak máte vlastní orchestr přímo v kapse kdykoli a kdekoli k dispozici a ve špičkové kvalitě přehrávání.
  • Zakupte si pro svůj chytrý telefon krycí obal či pouzdro a snižte tak pravděpodobnost poškození mobilního telefonu.
  • Zaheslujte si telefon a předejděte tak ztrátě údajů a nežádoucím únikům

FAQ – Často kladené dotazy o mobilních telefonech

Má význam investovat peníze do dražší značky telefonu?

Snažte se upřednostnit mobilní telefon, který je vyroben známou společností, protože právě ona vydává bezpečnostní záplaty a také řeší reklamace či vede například technickou podporu. U neznámých značek můžete narazit na softwarový problém či nekompatibilitu aplikací.

Jaká je reálná výdrž baterie chytrého telefonu?

Záleží to na typu smartphonu. Obecně je průměrná výdrž baterie smartphonu 1 až 1,5 dne. Při častém nebo nepřetržitém používání to však může klesnout rapidně níže.

Jakou velikost paměťových karet lze přidat do telefonu?

Je to omezeno výrobcem, takže to záleží na konkrétním modelu. Je však třeba si uvědomit, že u značky Apple vložení paměťové karty není možné.

Jaké jsou možnosti opravy při poruše telefonu?

Větší a známější výrobci mají své autorizované prodejny, takže telefon můžete dát reklamovat na místě, kde jste zakoupili dané zařízení. Oni se postarají o zbytek. V rámci záruky.

Vyplatí se pojištění telefonu?

Rozhodně ano! Jistota je jistota. Dnes je pojištění mobilu velmi dobrá volba a není ani finančně náročné, samozřejmě je to na vás a záleží i na samotné ceně mobilního telefonu.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 4 Průměrně: 4.5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!