Test TOP 7 nejlepších navigací do auta – 2024

test navigaci do autaHustá provoz, velké kolony, nehody či uzavření některých úseků silnic jsou situace, se kterými se na našich silnicích setkáváme stále více. Pokud se tedy chystáte někde na dovolenou nebo na služební cestu, neměli byste nechat nic na náhodě. Kvalitní navigace do auta vám pomůže nejen trefit bezpečně do cíle, ale vás také seznámí s kritickými úseky a zdrženími.

Můžete tak včas zvolit objízdnou trasu a ušetřit množství času, který byste jinak ztratili v koloně. Navigace do auta je malé zařízení, které po zaznamenání GPS signálu ukáže řidiči aktuální polohu a umožní zadat cílovou adresu. Následně vyhledá a nabídne možnosti trasy na základě zvolených kritérií. Po volbě vhodné trasy začne jak slovně, tak i vizuálně navigovat řidiče na uvedenou adresu.

V tomhle testu navigací do auta najdete ty nejlepší navigace do auta. Pokud se nemůžete rozhodnout přitom, jak se snažíte najít tu nejlepší navigaci do auta, věnujte pár minut tomuto článku, kde se vám budeme snažit představit TOP navigace do auta.

Test – TOP 7 nejlepší navigace do auta

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.TomTom GO Discover 6
navigace do auta TomTom GO Discover 6
97 %; 3 recenze6 990 Kč
2.TomTom GO Classic 6˝
navigace do auta TomTom GO Classic 6˝
100 %; 3 recenze3 490 Kč
3.TomTom GO Classic 5˝
navigace do auta TomTom GO Classic 5˝
95 %; 10 recenzí2 990 Kč
4.Navitel E707 Magnetic
navigace do auta Navitel E707 Magnetic
80 %; 7 recenzí2 690 Kč
5.Navitel MS700
navigace do auta Navitel MS700
75 %; 55 recenzí2 290 Kč
6.Navitel E700 Lifetime
navigace do auta Navitel E700 Lifetime
77 %; 107 recenzí1 890 Kč
7.Navitel F150
navigace do auta Navitel F150
80 %; 16 recenzí1 250 Kč

1. Jak správně vybrat tu nejlepší navigaci do auta?

Jaká navigace do auta je tedy pro vás ta nejlepší? Podle jakých kritérií si vybrat tu správnou?

  1. Rozsah map – tak jako auto nemůže jít bez benzínu, tak ani navigace bez mapy. Při koupi navigace byste se měli zaměřit především na rozsah map, které jsou v navigaci uloženy. Plánujete cestovat pouze po Česku, nebo vyrazíte i do některého ze států Evropy, či dokonce na jiný kontinent? Na základě tohoto si zkontrolujte, které mapy států jsou v zařízení uloženy a naopak, jaké si budete muset v případě vycestování dokoupit.
  2. Aktuálnost mapy – při koupi navigace myslete i do budoucna a nezapomeňte si zkontrolovat aktualizaci jednotlivých map v navigaci. Některá zařízení nabízejí bezplatné aktualizaci map po celou dobu používání, jiné zas pouze za příplatek. Pokud si tedy budete chtít aktualizovat mapy v navigaci každé dva roky, může vás to stát i více než samotné zařízení. Investujte tedy raději do přístroje s doživotní aktualizací bez příplatku a buďte tak včas informováni o každé nově vybudované komunikací, která vám zkrátí cestu do cíle.
  3. GPS přijímač – má na starosti správné a především včasné ukázání směru cesty. Dbejte tedy na to, aby navigace disponovala kvalitním a především přesným GPS přijímačem. Měl by tedy podporovat příjem signálu z co největšího počtu družic a fungovat i bez externí antény, která se již z moderních auto navigací vytrácí.
  4. Úhlopříčka displeje – na trhu najdete množství navigací od těch, které mají nejmenší 3,5 palcový displej, až po ty větší s 5-6 palcovou úhlopříčkou. Výhodou menší navigace je nízká cena a malá velikost. Při uchycení na čelním skle vám nepřekáží ve výhledu a po příjezdu do cíle se vejde i do přístrojové desky nebo tašky. Navigace s 5 palcovou úhlopříčkou má také své benefity mezi které patří například dostatečně velké písmo, či větší rozsah mapy můžete tedy vidět nejen vyznačenou trasu, ale i její okolí. Zde je však třeba myslet také na velikost, která může na čelním skle či palubní desce překážet. Nejlepším řešením pro vás může být zlatá střední cesta, kterou představuje navigace s úhlopříčkou 4,3 palce.
  5. Rozlišení displeje – vedle výběru té správné velikosti myslete i na grafickou stránku. Čím větší rozlišení navigace poskytuje, tím lépe. Ideální však je pokud má 800 × 480 px. V létě při přímém slunci oceníte antireflexní vrstvu, díky které budou údaje a trasa na displeji dostatečně viditelná. Před samotnou koupí si tedy zkontrolujte, zda daná navigace disponuje touto vrstvou, případně možností nastavení jasu.
  6. Držák navigace – velmi důležitým aspektem při výběru navigace je i její držák, který je většinou součástí balení. Na trhu se můžete setkat s dvěma typy držáků: základním a aktivním. Levnější navigace disponují základním držákem, který si můžete připevnit na čelní sklo nebo na palubní desku. Leckdy ho můžete jednoduše odpojit, schovat a znovu zapojit. Je vhodný zejména pro ty, kteří používají navigaci pouze zřídka. Pro pravidelné cestovatele je vhodný aktivní držák, který je stabilně připevněn k palubní desce a vytahuje se z něj jen navigace. Výhodou je, že po vložení navigace ji automaticky zapne a v případě potřeby dobije baterii. Vzhledem ke své konstrukcí a funkcím patří však k dražším navigacím.

2. Speciální funkce navigace

Včetně naplánování trasy a usměrňování řidiče do cíle některé navigační zařízení disponují i ​​množstvím jiných, velmi užitečných funkcí:

a) asistent řazení do jízdních pruhů vám již v předstihu ukáže, který pruh je pro váš cíl jízdy ten správný. Nebudete se tak muset v poslední chvíli přesouvat z jednoho pruhu do druhého.

b) přijímač dopravních informací TMC slouží na včasné informování řidiče o aktuální situaci na cestách. Dejte si však pozor, aby navigace disponovala i speciální RDS TMC anténou, jejíž přijímání a zaznamenávání informací u mnoha navigací může být zpoplatněno. Rozhlížejte se tedy raději po navigacích, které tuto funkci poskytují bezplatně.

c) points of interest je funkce ukázání tzv. bodů zájmu, které představují kavárny, restaurace, benzinové pumpy a mnohé další. Takže, pokud se vydáte do neznáma a přijde na vás hlad, navigace vám ráda ukáže kde je nejbližší restaurace, nebo obchod.

d) hud funkce spočívá v možnosti promítání navigace na čelní sklo automobilu. Navigaci s head-up displejem stačí položit na palubní desku, zapnout a plán cesty i s jinými údaji se ukáže na čelním skle. Tato funkce je však využitelná pouze v noci, resp. po tmě, tehdy je obraz dobře viditelný.

e) hlášení povolené rychlosti oceníte zejména tehdy, pokud vám není dostatečně jasné, jaká je povolená rychlost v daném úseku. Při každém překročení povolené rychlosti vás navigace hlasovým znamením upozorní a zachrání před možnou pokutou. Té vás ušetří i velmi podobná funkce identifikace radarů a kamer. V dostatečné vzdálenosti vás opět vyrozumí na měření rychlosti.

f) fulltextové vyhledávání vám umožní při zadávání cíle trasy uvést pouze údaj, který znáte, a ostatní vyhledá za vás. Pokud tedy nevíte přesnou adresu nějaké instituce, u některých navigací stačí, když zadáte jen její název, nebo ulici.

g) funkce handsfree je ideálním pomocníkem v případě, že často na cestách telefonujete. Stačí si jen zapnout bluetooth na mobilním telefonu, spárovat ho s navigací, která poskytuje tuto funkci a můžete přijímat, uskutečňovat hovory prostřednictvím reproduktoru a mikrofonu na navigaci.

Nejmodernější navigace do aut v současnosti disponují skutečně propracovanými a užitečnými funkcemi, díky kterým se stávají stále atraktivnější a oblíbenější. Před samotnou koupí si dobře zvažte, co od navigace očekáváte, jaké funkce skutečně využijete a kolik jste ochotni do ní investovat. Navigace bude v první řadě sloužit vám.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.7]

Napsat komentář

Leave the field below empty!