Test TOP 7 nejlepších autorádií – 2024

test-autoradiiAutorádio je elektrické zařízení, které je vkládáno do palubní desky auta. Z praktického hlediska je autorádio miniaturní počítač, který je v závislosti na typu schopen vykonávat funkce od přehrávání rádia, hudby z různých médií, po přehrávání video souborů, zobrazování záznamu z kamery v reálném čase, zobrazování GPS souřadnic a mapy v reálném čase, apod. Mezi dalšími užitečnými funkcemi je spárování autorádia s Vaším mobilním telefonem, díky kterému se zbavujete potřeby vlastnění CD a DVD disků, paměťových karet a jiných přenosných médií. Autorádia se díky postupné digitalizaci a přidávání smart funkcí zbavují stále zastaralejších částí, jakými jsou například mechaniky.

Při výběru autorádia je třeba přehodnotit několik důležitějších faktorů, které Vám mohou zpříjemnit jízdu, zjednodušit orientaci na neznámých cestách, usnadnit parkování , obohatit dosavadní funkce a pomoci naplno využít moderní technologie .

Náš test autorádií vám představuje žebříček těch nejlepších autorádií, které naleznete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší autorádia

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Pioneer SPH-10BT
autoradio Pioneer SPH-10BT
92 %; 35 recenzí3 190 Kč
2.Sony DSX-A416BT
autoradio Sony DSX-A416BT
97 %; 29 recenzí2 990 Kč
3.Pioneer MVH-S420BT
autoradio Pioneer MVH-S420BT
94 %; 10 recenzí2 490 Kč
4.Sony DSX-A410BT
autoradio Sony DSX-A410BT
93 %; 9 recenzí2 490 Kč
5.Blow AVH-9810
autoradio Blow AVH-9810
94 %; 9 recenzí2 290 Kč
6.Pioneer MVH-S120UB
autoradio Pioneer MVH-S120UB
98 %; 14 recenzí1 490 Kč
7.Sencor SCT 3018MR
autoradio Sencor SCT 3018MR
87 %; 14 recenzí790 Kč

Jak vybrat to nejlepší autorádio?

1. 1DIN nebo 2DIN

Autorádia se v závislosti na velikosti dělí do dvou standardizovaných velikostí – 1DIN a 2DIN. Při zvažování nad koupí autorádia řeč jde nejen o kompatibilitě autorádia s palubní deskou vozidla, nebo jen o velikosti autorádia. Velikost autorádia totiž může mít dopad na konečnou funkcionalitu autorádia a tedy jeho celkový přínos pro řidiče. Čím větší je autorádio, tím více funkcí dokáže poskytnout.

1DIN autorádia

Rozměrově jsou 180 x 50 milimetrů (šířka na výšku), kvůli čemuž zabírají menší prostor na palubní desce a jsou tedy vhodné pro minimalisty, ale při minimalizování své velikosti mohou minimalizovat i svou funkcionalitu. Z důvodu malého rozměru nečekejte pokročilejší technologii, v drtivé většině případů jde o absenci většího displeje nebo dotykového displeje, kvůli čemuž neexistuje možnost přehrávání video souborů či záznamu z parkovací kamery. 1DIN autorádia jsou rozměrově nejkompatibilnější autorádia na trhu. V případě, že vlastníte auto s palubní deskou kompatibilní pro 2DINová autorádia, zatímco Vy vlastníte 1DINové autorádio, bude třeba dokoupit 2DINový redukční _ rámeček, do kterého uložíte 1DINové autorádio. Vyjde Vás to levněji, než koupě 2DINového autorádia.

Výhody 1DIN autorádia
+ Nižší nákupní cena+ Lze vložit i do 2DIN panelu po koupi redukčního rámečku+ Spolehlivější a odolnější+ Zabírá méně prostoru
Nevýhody 1DIN autorádia
– Absence vyspělejších technologií včetně video výstupu- Ovládání přes tlačítka- Méně funkcí- Žádný video výstup

2DIN autorádia

Jsou kompatibilní s vozidly 21. století , rozměrově jsou vyšší – 180 x 100 mm, díky výšce lze přidat i pokročilejší dotykové displeje s vyšším rozlišením. 2DIN autorádia jsou na rozdíl od 1DIN autorádií multimediální video výstup zaručuje možnost propojit s parkovací kamerou nebo přehrát filmy , klipy a pod.

Výhody 2DIN autorádia
+ Mnoho nových a užitečných funkcí (GPS, parkovací kamera, handsfree , atd.)
+ Multimediálnost+ Jednoduché ovládání díky dotykovému displeji
Nevýhody 2DIN autorádia
– Není kompatibilní se všemi vozidly- Vyšší nákupní cena- Častější technické problémy

2. Přehrávání souborů a rádií – Způsoby a kompatibilita s formáty

Autorádio, stejně jako DVD přehrávač či programy na počítači, obsahují instrukční sady zodpovědné za přehrání určitých druhů souborů. Před koupí je proto třeba předem zjistit, jaké soubory dokáže dané autorádio přehrát. Starší a méně kvalitní 1DIN autorádia zvyknou mít v porovnání s novějšími 1DIN nebo 2DIN autorádiami menší rozsah kompatibilních formátů.

TIP: Pokud tedy vlastníte médium, na kterém máte uloženy oblíbené písničky, podcasty či audio knihy, případně filmy, ujistěte se, že dané autorádio je bude moci přehrát. Ušetří Vám to čas a zbytečnou frustraci, jelikož konvertování na kompatibilní formáty může být příliš dlouhé a příliš komplikované pro nezkušeného uživatele.

Možnosti přehrávání souborů – porty, konektory, mechaniky a bezdrátové technologie

Autorádia poskytují několik způsobů, jak přehrávat soubory:

 • Mechanika pro CD/DVD disky – ne každé autorádio na trhu disponuje mechanikou – některé modely je nemají z estetických důvodů či kvůli „modernizování“, zatímco u jiných absentují z důvodu nízkého rozpočtu – levné autorádia obvykle mají méně způsobů, jak přehrát soubory.
 • Slot pro SD kartu – SD karty jsou vysokokapacitní a zároveň miniaturní úložiště, jejich rychlost sice není příliš vysoká, přesto je dostatečná pro přehrávání filmů a skvěle funguje jako úložiště pro hudební mixy. V případě, že je autorádio schopno navigace, z SD karty lze načíst detailní mapové podklady.
 • Porty pro zařízení
  • USB – slouží pro přenos dat (např. z flashdisku ale iz mobilu či notebooku ) a napojení zařízení přímo na autorádio; pokud autorádio je dostatečně moderní, můžete i nabíjet svůj chytrý telefon , ačkoli nabíjení je pomalejší
  • AUX – pro propojení iPodu, MP3 či MP4 přehrávačů s autorádiem
  • 3,5 mm jack – další alternativa určená k přehrávání audio souborů
  • HDMI – umožní přehrávat filmy v maximálně podporované kvalitě autorádiem, vhodná alternativní možnost v případě, že máte na laptopu filmy a pod.
 • Bezdrátové technologie
  • Bluetooth – bezdrátová technologie, která využívá malé množství energie pro bezdrátovou konektivitu mezi volantem a autorádiem, ale také s chytrými telefony či laptopem, velmi užitečná i pro streamování multimédií (hudby, filmů) do autorádia či pro handsfree hovory
  • WiFi – vhodná pro rychlé přenášení a ukládání větších souborů
  • NFC – bezdrátová technologie, při které je zapotřebí velmi blízký kontakt mezi dvěma zařízeními, vysoce užitečná pro automatické spárování autorádia s chytrým telefonem, obejdete se tak bez manuálního spárování

Kompatibilita se soubory

WMA, MP3 a ACC patří k nejběžnějším audio formátům, díky čemuž nebude problém přehrát je v téměř všech autorádiích. Mezi problematické formáty mohou spadat relativně novější či méně používané formáty. bezztrátový FLAC , OGG ( Vorbis ) a jiné formáty. Méně standardní formáty však zvyknou být kompatibilní právě s autorádii založenými na Android operačním systému, který přichází s širší kompatibilitou s audio i video formáty.

Tuner rádia

Co se týče kompatibility s rádiovými vlnami, doporučuje se autorádio, které je schopno přijímat jak AM tak FM signály:

AM signály (frekvence v KHz) jsou starší signály, které jsou díky své nízké frekvenci schopnější vyšší penetrace přes stěny garáží a jiných budov, ale vzhledem k vlastnostem tohoto signálu jsou signály AM horší kvality, ale za to představují levnější způsob vysílání. Problémem AM frekvencí je také vyšší náchylnost k interferenci . Díky svým vlastním kvalitám jsou AM signály využívány pro podcasty , talkshow a pod.

FM signály naopak pracují ve frekvencích MHz a díky své šířce pásma jsou výrazně kvalitnější, což je činí vhodnými právě pro vysílání hudby. Mají však problém procházet přes stěny.

RDS ( Radio Data System ) je protokol , který je vysílán s FM signálem, poskytuje autorádiu meta data, tedy informace o skladbě , poslouchaném podcast a pod. Daný protokol je také zodpovědný za automatické naladění na rádio stanici pro co nejlepší signál.

Mezi nové rádiové signály lze zařadit DAB a DAB+, využívané v Evropě a Austrálii. Jsou založeny na digitální, ne analogové technologii jako v případě FM/AM. Jejich velkou výhodou je zvýšena penetrace a lepší kvalita (alespoň z teoretického hlediska) oproti FM, v praxi je však kvalita srovnatelně slabší oproti FM z jednoho důvodu: DAB umožňuje vysílat více stanic na téže frekvenci, kvůli čemuž je kvalita konečného zvuku slyšitelně nižší. Právě tento problém má vyřešit DAB+ , díky kterému se dosahuje optimalizace signálu pro dosažení co nejvyšší kvality navzdory přítomnosti jiných kanálů na stejné frekvenci.

3. Možnost propojení s vozidlem (SWC)

Autorádia jsou multifunkční zařízení, některá však svou funkčnost rozšiřují ještě dále a to možností ovládání za pomoci volantových tlačítek, díky kterým můžete ovládat autorádio velmi jednoduše, aniž byste se museli ohlédnout jinde, než je čelní sklo. Propojení lze získat dvojí: manuálně za pomoci propojovacího kabelu (a následné montáže) nebo za pomoci softwaru, díky kterému je možné napojení přes bezdrátovou technologii (Bluetooth).

4. Konektor ISO

Autorádia mají dva 8pinové konektory, přes které se autorádio napojí přímo do auta. Zde je však třeba dávat pozor na skutečnost, že pořadí pinů těchto konektorů se může lišit v závislosti na výrobci auta, proto bude třeba zkontrolovat, zda pořadí vyhovuje s pořadím ve Vašem automobilu, případně dokoupit adaptér.

5. Porty pro reproduktory, subwoofer a externí zesilovač

V případě, že jste milovníkem hudby a je vám zřejmé, že kvalita zvuku ve vaší automobilové sestavě je nedostatečná, díky RCA Audio výstupu na zadní straně autorádia budete moci napojit externí zesilovač. Je třeba předem upozornit o tom, že zesilovač vyžaduje jeden pár RCA výstupů, stejně jako pravý a levý reproduktor dohromady vyžadují _ jeden pár RCA výstupů. Dohromady to činí minimálně 2 páry RCA výstupů, které je třeba rezervovat.

POZOR: Koupě externího zesilovače nemusí mít takový dopad, jaký pravděpodobně očekáváte. V závislosti na výkonu autorádia může být dodatečná koupě externího zesilovače zbytečná – autorádio nebude schopno dodat potřebné množství energie zesilovači, v důsledku čehož nebude probíhat zesilování zvuku. Proto ještě před koupí ať už zesilovače nebo autorádia zvažte výkon autorádia.

6. Port pro parkovací a vedlejší kamery

Video RCA výstup umožňuje propojení autorádia s externí parkovací nebo jinou kamerou, díky kterému bude v reálném čase vysílaný obraz přímo z kamery do displeje Vašeho autorádia. Kamery jsou užitečné pro parkování, kdy nebude potřeba dívat se do zpětného zrcátka, ale jsou užitečné pro celkovou bezpečnost i orientaci.

7. Výkon autorádia a maximální výkon reproduktorové sestavy v autě (Watty)

Velikost výkonu autorádia má své opodstatnění a důležitost, v důsledku čehož je výkon poměrně důležitým faktorem při výběru toho správného autorádia, a to zejména v případě, že si potrpíte na kvalitním zvuku s kvalitními výškami i basami. Výkon je standardně uváděn ve wattech (W) ak tomu je vždy uváděno číslo, které svědčí o maximálním výkonu. V praxi to vypadá následovně:

4×50 W, kde 50 W je maximální výkon reproduktoru a 4x určuje, kolik reproduktorů najednou lze do autorádia zapojit. Hodnota výkonu je přímo úměrná s hlasitostí reproduktorů – čím vyšší výkon, tím vyšší je hlasitost zvuku vycházející ze sestavy reproduktorů.

V případě výběru autorádia je tedy třeba zvolit takové autorádio, které bude schopno dodávat dostatečnou energii reproduktorové sestavě a v případě, že plánujete zakoupit externí zesilovač, budete muset ještě počítat s rezervou. Obecně se doporučuje mít maximální výkon reproduktorů jen o něco vyšší ve srovnání s výkonem autorádia, aby se předešlo případnému výraznému přebytku energie.

TIP: Jako zlatý střed můžete považovat autorádio o výkonu 4×40 W (některé zdroje to mohou považovat za absolutní minimum). Vyžadujete-li však od svého auta skutečně kvalitní zvuk, na trhu lze nalézt i autorádia is výkonem 60 W či výše.

8. Kompatibilita se zařízeními Android a iOS

Moderní autorádia disponují bezdrátovou technologií, díky které dokáží s sebou spárovat mobilní zařízení, která běží pod různými operačními systémy. Ne všechna autorádia na trhu však mohou být kompatibilní se všemi operačními systémy. Pokud tedy vlastníte iPhone nebo smartphone běžící na Androidu, je třeba si ujasnit, zda Vámi zvolené no ještě nezakoupené autorádio bude kompatibilní s Vaším zařízením. Rovněž pozor na verzi operačního systému.

Spárování autorádia s chytrým telefonem má mnoho výhod, díky čemuž není třeba vše ovládat přes autorádio. Ať už jde o GPS navigaci, Spotify , přehrávání filmů či podcastů , spárování autorádia s chytrým telefonem zpříjemní a zjednoduší jízdu.

POZOR: ne všechna autorádia budou schopna spárovat se s chytrým telefonem za pomoci bezdrátových technologií a místo toho mohou využívat těžkopádnější kabelová propojení (využitím USB nebo 3,5 mm mini jackem). Pokud nemáte v oblibě příliš mnoho kabelů, pozorně si prohlédněte vlastnosti autorádia.

TIP: Nezapomeňte propojit tlačítka na volantu s autorádiem pro co nejjednodušší a nejbezpečnější ovládání spárovaného autorádia i během jízdy.

9. Paměť autorádia

Paměť autorádia je určena k ukládání jednotlivých radiostanic, mezi kterými si díky uložení budete moci rychle a jedním stiskem přepínat. Paměť autorádií se liší v závislosti na modelech.

10. Dodatečné vybavení

Mikrofon

Vestavěný mikrofon do autorádia je neodolatelnou součástí pro neustálé pracujících lidí, kteří od svého vozu vyžadují handsfree hovory. Ovladatelnost je dodatečně vylepšena v případě, že tlačítka na volantu jsou propojena s autorádiem, díky čemuž může řidič přijmout hovor okamžitě bez ztráty pozornosti, kterou soustředí na vozovku.

Ochrana proti otřesům

Díky ochraně proti otřesům bude Vaše autorádio chráněné v případě, že se ocitnete nebo pravidelně ocitáte na nerovných terénech či nekvalitních a neupravených cestách. Vhodná zejména na autorádia s displejem, který zvykne být nejkřehčí částí tohoto zařízení.

11. Dodatečné funkce

Odnímatelnost předního ovládacího panelu

Díky odnímatelnému přednímu panelu lze Vaše autorádio ukrýt před zvědavými lidmi se záměrem ukrást ho. Autorádia jako dražší elektronika, jsou častokrát středobodem pozornosti zlodějů a mnohdy byly důvodem, proč bylo auto vytipované a následně vykradené. Odnímatelný přední panel zaručuje, že autorádio bude skryto, dokdy budete chtít.

Zakódování autorádia

Zakódování autorádia slouží jako poslední možná pojistka vůči krádeži, případně může sloužit ke znefunkčnění odcizeného autorádia. V případě odcizení autorádia bude zloděj nemile překvapen, když zjistí, že autorádio je nevyužitelné. Samotné zakódování však nemusí potenciálního zloděje odradit od krádeže v případě, že o této skutečnosti neví. Právě z toho důvodu se doporučuje tuto informaci vylepit na skla.

Ekvalizér

Díky ekvalizéru lze dosáhnout kvality hudby, po jaké toužíte. Ať už se jedná o Vám vyhovující výšky, středy a nízké tóny, ekvalizér Vám umožní nastavit znějící zvuky podle Vašich představ. Některé autorádia přicházejí i s automatickým ekvalizérem, ale tento automatický proces nemusí odpovídat Vašim standardům.

Bass Boost

Kvalita basy je pro mnohé takzvané „autičkáře“ skutečně důležitá a neumí si představit jízdu, aniž by basy nebyly dostatečně hluboké. Díky funkci Bass Boost dokážete zlepšit znění bás při každé skladbě.

Podsvícení – statické či dynamické

Autorádia do auta jsou také estetickým doplňkem a mnozí výrobci si to plně uvědomují. Z toho důvodu značná část autorádií disponuje podsvícením, které v závislosti na kvalitě a přepracování autorádia dokáží svítit staticky nebo dynamicky a v nabídce mohou mít několik módů. Kvalitnější autorádia budou svítit viditelně kvalitnější – barvy na takových modelech jsou skutečně syté a hýřivé, právě v noci mohou svým kvalitním světlem učinit interiér Vašeho auta ještě útulnější.

Levnější autorádia buď nedisponují podsvícením nebo mají jen statické podsvícení. Některé mohou poskytovat i změnu barvy podsvícení.

Kvalitnější autorádia mohou disponovat kvalitním podsvícením s několika módy (změna barev, pulzování apod.). Podsvícení může být nastavitelné v autorádiu, kde se může nastavit podsvícení jednotlivých částí autorádia. V nastaveních lze nalézt i intenzitu podsvícení či nastavit podsvícení v závislosti na intenzitě okolního světla.

MirrorLink

MirrorLink funkce slouží pro zrcadlení aktuálního obrazu z Vašeho mobilního telefonu či tabletu přímo do autorádia s displejem. Čím kvalitnější a větší displej, tím krásnější a jasnější obraz. Toto zrcadlení slouží pro ovládání tabletu či chytrého telefonu za pomoci autorádia s dotykovým displejem.

GPS Navigace

Díky navigačnímu modulu (zejména na 2DIN autorádiích) získá autorádio velmi užitečnou funkci – s GPS navigací nebude potřebné využívat chytrý telefon neustále napojen na internet. Navigace je napojena na satelity, které poskytují velmi přesné satelitní údaje a přesnou polohu Vašeho vozidla.

Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)

Q: Mohu nabíjet chytrý telefon přes autorádio?

A: Ano v případě, že Vaše autorádio bude disponovat i USB portem a je dostatečně moderní na to, aby umožnilo nabíjení. Díky nabíjecímu kabelu tedy budete moci napojit a zároveň nabíjet svůj chytrý telefon v každém moderním autorádiu. Nabíjení však bude pomalejší, pokud tedy potřebujete rychlé dobití, na trhu se nacházejí buď powerbanky nebo autonabíječky.

Q: Zkoušel/a jsem všechno, ale nedokážu propojit volantová tlačítka s autorádiem za pomoci Bluetooth. Jak to mám tedy udělat?

A: V případě, že skutečně neposkytuje vůz Bluetooth propojení volantu s autorádiem, jediným řešením je fyzické propojení za pomoci propojovacího kabelu. Montáž a koupě kabelu Vás může stát i 70 eur.

Q: Má autorádio smysl?

A: Autorádio je víc, než jen jakýsi doplněk pro poslech hudby. Autorádio splňuje velmi důležitou funkci – vyplňuje monotónnost během dlouhé jízdy. Vytížení lidé s nedostatečným či nekvalitním spánkem mohou z důvodu monotónnosti jízdy a vozovky velmi rychle upadnout do mikrospánku . Článek z roku 2014 se odkazuje na oficiální statistiku, ve které každá pátá autonehoda je způsobena právě mikrospánkem . Autorádio dokáže díky hudbě, podcastu a jiným funkcím řidiče pravidelně přebírat z počátečních epizod mikrospánku . Hudba má totiž velký stimulační vliv na mozkovou aktivitu a může zlepšit koncentraci . Dalším velkým plusem autorádia je, že umožňuje propojit volantová tlačítka s autorádiem a autorádio lze spárovat s mobilem, díky čemuž lze volat handsfree , přepnout skladbu či stanici tlačítkem na volantu a pod.

Q: Existují také 1DIN autorádia s velkým displejem?

A: Na trhu se nacházejí i autorádia typu 1DIN, které poskytují displejové rozhraní (od 3“ po 7“), je však raritou narazit na takové autorádio a funkcionalitou se nemusí podobat autorádii typu 2DIN.

Q: Jak dodatečně můžu ochránit mé autorádio?

A: Kromě již zmíněných možností ochrany lze autorádio ochránit i bezpečnostní kartou, případně přizpůsobením autorádia k palubní desce ještě během výroby, díky čemuž není možné autorádio jednoduše vyjmout.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 4 Průměrně: 4.8]

Napsat komentář

Leave the field below empty!