Test TOP 7 nejlepších střešních boxů 2024

test stresnich boxu„Kufr na střeše“. I takto někteří lidé nazývají střešní box, či nosič na svém autě. Ne každý automobil má velký zavazadlový prostor. Převézt komfortně například lyže na lyžovačku nebo pár kufrů navíc je i v těch největších zavazadlových prostorech téměř nemožné. Jaké všechny výhody nabízí střešní box, či nosič a na co se při výběru zaměřit?

Při výběru se doporučuje zohlednit hned několik věcí. Jednou z nich je například frekvence používání. Respektive zda plánujete střešní nosič využívat vícekrát do roka, nebo jen příležitostně. Dále je dobře vědět co všechno chcete na střešním nosiči převážet a jak moc by to měly být věci zabezpečeny. Je dobré vědět, zda chcete nosič na lyže, na kolo nebo střešní box, který je vhodné využít i na zavazadla. V neposlední řadě rozhoduje i cena, která se pohybuje od základních pár stovek až po tisíce eur a materiál, ze kterého je nosič vyroben. Jak tedy vybrat ten nejvhodnější střešní nosič pro své auto?

Náš test střešních boxů vám představuje žebříček těch nejlepších střešních boxů, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

TOP 7 nejlepší střešní box

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Thule Motion XT XL
stresni box Thule Motion XT XL
15 990 Kč
2.Neumann Eldorado
stresni box Neumann Eldorado
10 490 Kč
3.Thule Pacific 600
stresni box Thule Pacific 600
7 490 Kč
4.Thule Pacific 500
stresni box Thule Pacific 500
7 490 Kč
5.Hakr Magic Line 400
stresni box Hakr Magic Line 400
5 390 Kč
6.Hakr Magic 350
stresni box Hakr Magic 350
4 290 Kč
7.Neumann Adventure 130
stresni box Neumann Adventure 130
3 190 Kč

Jak vybrat ten nejlepší střešní box?

Nejoblíbenějším a nejvšestrannějším řešením je střešní box. Kromě převozu sportovního vybavení je vhodný i pro přepravu zavazadel. V tomto případě je lepší investovat do větších a kvalitnějších boxů, které nabízejí i vodě odolnost, bezpečnější uzamykání a jednodušší manipulaci.

 1. Frekvence používání

Na začátku koupě je dobré vědět, jak často budete střešní box využívat. Pokud plánujete box využít jen na dovolené, určitě vám nebude vadit delší doba montáže. Pokud byste však s boxem cestovali častěji, zaručeně potěší rychle-upínací systém. S prázdným boxem se totiž jezdit nevyplácí, i když oproti jiným druhům nosičů jsou jízdní vlastnosti a spotřeba mnohem lepší.

 1. Nosnost střechy

Při výběru střešního boxu je dobré zohlednit i maximální nosnost střechy. Každé zatížení střechy však ovlivňuje horší ovladatelnost auta, hlavně v zatáčkách a při brzdění. Při jízdě na to nesmíme zapomínat. S některými vyššími boxy se také nemusíte vejít do některých podzemních garáží.

 1. Typy střešních boxů

Na trhu existuje hned několik druhů střešních boxů, které se liší tvarem a rozměry. Délka boxů se většinou pohybuje od 130 do 240 cm. Některé typy jsou však speciálně určené k přepravě pouze určitých věcí nebo vybavení.

a) Krátké a úzké

Krátké a úzké boxy patří k nejrozšířenějším boxem. Jde o tradiční rozšíření kufru, protože tento typ boxů se využívá hlavně na převoz zavazadel, popřípadě kratšího sportovního vybavení, jako například golfové hole, tenisové rakety a podobně. Díky svým kratším rozměrům je vhodný zejména pro menší auta.

b) Krátké a široké

Vhodný typ na převoz kočárku, zavazadel, sportovního vybavení a celkově objemnějších věcí. Jelikož není dlouhý, hodí se i na krátké a malé vozy. Autobox je vhodný pro univerzální použití, avšak nejvíce jej využijete v létě.

c) Dlouhé a úzké

Dlouhé a úzké boxy dosahují délky až 240 centimetrů a nejvhodnější jsou na přepravu rybářského náčiní nebo zimního sportovního příslušenství, jako například běžky či lyže. Jelikož je box delší než jiné typy boxů, je vhodnější pro delší a větší auta. Je třeba si dát pozor, aby box nepřečníval až příliš a nebránil řidiči ve výhledu. Úzký box je opravdu úzký, a pokud to vaše střecha auta dovolí, klidně můžete vedle boxu připnout i držák na kola.

d) Dlouhé a široké

Opět se jedná o boxy s celkovou délkou až 240 centimetrů. Užitečné hlavně pro početnější rodiny, kdy může sloužit jako rozšíření kufru. Díky své velikosti dokáže převézt různé druhy zavazadel, sportovního vybavení, ale i takového žebříku či nafukovacího člunu i s pádly. Jako při předchozím typu auto boxu, i zde je třeba mít na paměti rozměry boxu a ujistit se, aby box velmi nepřesahoval.

e) Látkové střešní boxy

Boxy, které jsou primárně určeny k přepravě surfů, nafukovacích člunů, pádel a mnoho dalšího. Většina boxů je vyrobena z nepromokavého materiálu, který chrání vnitřek před poškozením. Díky jednoduššímu zpracování a lehkým materiálem oceníte snadnou a snadnou manipulaci, a to i ve výšce vozidla.

 1. Objem

Důležitým parametrem při výběru střešního boxu je jeho objem. Ten je, stejně jako u kufrech, uváděný v litrech. Většinou se objemy boxů pohybují od 270 do 640 litrů. Třeba však počítat, že užitný prostor je zhruba o 10 procent menší.

 1. Na co si dát pozor?

V první řadě je nutné dát pozor na kompatibilitu. Střešní box by měl přesně pasovat na zahrádku. Neměl by ani přesahovat rozměr střechy. Pokud by přečníval dozadu, tak by se omezilo otevírání pátých dveří a pokud by přečníval vpředu, mohl by omezit výhled řidiče. Pozor je třeba dát i na materiály, které jsou na střešním boxu použité – box by měl být vyroben z lehčích ale pevných materiálů, aby se s ním lépe manipulovalo.

 1. Jak sbalit věci do boxu?

Věci v boxu by měly být dobře zajištěny proti pohybu. Pro tyto účely slouží gumové upínače a ráčnové popruhy. První druh je vyroben z elastického materiálu a je vhodný pro uchycení lehčích předmětů. Ráčnové popruhy jsou naopak velmi pevné a slouží k uchycení těžších předmětů. Popruhy a upínače však nejsou vždy součástí výbavy boxu, a tak je dobře si v případě absence toto příslušenství dokoupit.  

Dbát byste měli také na dobré rozložení hmotnosti, které by mělo odpovídat 1/5 – 3/5 – 1/5. To znamená, že ve středu boxu měly být až 3/5 hmotnosti celkové zavazadel, což odpovídá zhruba 60 %. Správným vyvážením se jízdní vlastnosti ovlivní jen minimálně.

 1. Centrální zamykání

Střešní boxy již od základů obsahují jistý druh bezpečnosti. Ty s otevíráním zezadu nabízejí většinou jeden zámek. Boxy s otevíráním na boku mohou obsahovat několik zámků, které uzamykají pouze jistou část boxu. Nejlepším řešením je takzvané centrální zamykání. Jde o nejlepší typ uzamykání, kdy je box prostřednictvím jednoho zámku uzamčen na více místech současně. Obzvláště pokud je v boxu uložené dražší sportovní vybavení nebo luxusnější zavazadla, je dobré myslet na spolehlivé zabezpečení.

 1. Vzhled

I když nejde o nějaký významný parametr, podle kterého byste si box vybrali, rozhodně při výběru záleží. Hlavně dražší modely působí díky prémiovému zpracování přímo luxusním dojmem a dají se i modifikovat. Ideální je tak trefit „zlatý střed“ – box se slušným vzhledem a uspokojivými parametry.

 1. A co na to spotřeba?

Nejobávanějším negativním faktorem je pro mnohé právě spotřeba. Je dokázáno, že při jízdě se střešním nosičem spotřebujete v průměru o 20% paliva více. Pokud nechcete vidět vysoká čísla na spotřebě, zvolte pomalejší a ležérnější typ jízdy. Velkou roli totiž hraje aerodynamika a odpor vzduchu.

 1. Co na to legislativa?

Na střešní boxy se nevztahuji žádná speciální omezení, protože jsou vnímaná jako součást vozidla. Co se týče maximální povolené rychlosti, tak je možné s nimi jezdit i rychlosti 160 km/h, samozřejmě je však potřeba dodržovat cestní podmínky přepravy podle toho v jaký krajině se právě nacházíte. V české republice je maximální povolená rychlost na dálnicích 130 km/h.

 1. Cena

Střešní boxy patří k nejdražší alternativě střešního nosiče. Vzhledem k ceně však nabízejí největší využití a jedinou nevýhodou je objemnější skladování, protože box se již nijak nedá rozložit. Vzhledem k jízdním vlastnostem, spotřebě a celkovému designu je však nejlepší volbou. Základní střešní boxy je možné koupit již od 130 €. Cenovka za ty nejkvalitnější kusy se umí vyšplhat i na 1 000 eur. Většinou však jde o značkové kusy se speciální povrchovou úpravou, vhodné primárně pro luxusnější značky aut typu Audi, BMW, Mercedes …

 1. Příslušenství

Při koupi střešního boxu se vám do nabídky zajisté dostane nabídka na různé druhy příslušenství.

Jedním z nich je i ochranný obal, který lze využít hlavně při skladování. Obal ochrání box před nečistotami, deštěm a možným manuálním poškozením.

Větší rozměry střešních boxů mohou být problematické i na uskladnění. Pro lepší uskladnění se doporučuje nástěnný stojan, do kterého můžete box uchytit.

Střešní nosič na lyže a snowboard 

Pokud plánujete převážet pouze tento druh sportovního vybavení, jednou z možností je střešní nosič na lyže. Aktuálně známe 2 druhy nosičů, které se liší způsobem uchycení.

 1. Nosiče na zahrádku

Nosiče přichycené na zahrádku patří k nejběžnějším a ekonomicky nejvýhodnějším typem nosičů. Instalují se na střešní složky. Pokud je ještě na autě nemáte, je třeba si je zakoupit. Složky se montují buď přímo na střechu nebo na takzvané hagusy (podélníky). Střešní příčky nejsou univerzální, a tak třeba zvolit přesný typ příček podle modelu auta. Cena za složky se pohybuje zhruba od 40 do 300 eur (záleží na materiálu, výrobce a provedení). Nosiče se následně montují na tyto podélníky. Celková instalace nosiči trvá okolo 10 až 20 minut a je technicky náročnější.

Většina nosičů pro lyže je přizpůsobena pro 4 páry lyží nebo 2 snowboardy. Záleží od modelu.

 1. Magnetické nosiče

Druhým typem jsou méně známé magnetické nosiče, které se upevňují na střechu auta pomocí silného magnetu. Je však třeba, aby byla střecha vyrobena z plechu. Pro bezpečnější používání je možné nosiče pojistit popruhem. Výhodou oproti klasickým nosičem je, že magnetické nosiče nepotřebují podélníky a jejich instalace je rychlá a nenáročná. Cenově se tento druh nosičů pohybuje od 70 do 100 eur.

Nevýhodou je slabší uchycení na střeše a použití jen na plechových střechách. Nelze je upnout na skleněnou, profilovanou nebo hliníkovou střehu a střechu se střešním oknem. Omezená je i jejich kapacita – většinou je možné převézt 2 páry lyží nebo 1 snowboard.

 1. Lyže v boxu nebo na nosiči? 

Lyže můžete kromě nosiči převážet iv střešním boxu. Jaký je tedy rozdíl? V otázce ceny má navrch ať magnetický nebo klasický nosič na zahrádku. Nevýhodou však může být znečištění. Hlavně pokud plánujete převážet dražší sportovní vybavení, je lepší sáhnout po střešním boxu, kde jsou lyže před prachem, deštěm a jinými nečistotami dobře chráněny.

Střešní nosič na kola

Umístění kol na střešní nosič patří k nejrozšířenějším typem přepravy kol. Výhodou je hlavně nízká cena ve srovnání s nosiči na tažné zařízení a páté dveře. Pro každý kolo se kupuje jeden samostatný nosič, který se připevní, tak i nosič na lyže, na zahrádku, respektive podélníky. Takovým způsobem dokážete na jedné střeše odvést 4 až 5 kol vedle sebe. Jelikož je nosič určen pro jednotlivý kolo, má kompaktní rozměry, a tak se snadno skladuje. Pokud ho nepoužíváte, dá se jednoduše uschovat v zavazadlovém prostoru. Střešní nosiče na kolo jsou většinou univerzální, a tak je můžete používat i při změně auta.

Vedle pozitivech se však najde i pár negativ. Třeba počítat s těžší manipulací s kolem, neboť je třeba kolo zvednout do výšky střechy a následně ukotvit na stojan. Jako u všech střešních nosičích, tak i zde třeba počítat s omezenou rychlostí – nejčastěji do 120 km / h. Při jízdě třeba mít na paměti, že na autě převážíte ještě kola a tak je auto o nějaký ten metr a půl výše. Abyste nebyli překvapeni při vjezdu do některých nižších tunelech, podzemních nebo klasických garáží, kde se kvůli výšce nemusíte vejít dovnitř. Rovněž je třeba myslet na zhoršené jízdní vlastnosti, zejména v zatáčkách, zvýšený odpor vzduchu a tím pádem i zvýšenou spotřebu.

 1. Materiál

Střešní nosiče na kolo se vyrábějí z dvou materiálů, a to ocel a hliník. Hliníkové nosiče jsou dražší, ale za to snadněji.

 1. Cena

Samotná cena nosičů se pohybuje od 20 do 60 eur. Jde však o cenu za jeden nosič na jeden kolo. Pokud chcete na střechu připevnit čtyři kola, potřebujete 4 stojany. Většinou se na střechu vejdou 4 nosiče, ale při některých stojanech je možnost jejich připevnit až 5. Upevnění v stojanu funguje na základě zafixování předního a zadního kola. U většiny stojanů nezáleží na tloušťce ráfků a kol, neboť upínání lze vždy manuálně nastavit.

Zhoršený komfort za cenu většího prostoru

Pokud plánujete využívat střešní nosič, a je jedno jakého druhu, kromě zmíněného vlivu na některé jízdní vlastnosti se připravte i na zvýšený hluk. Ten je způsobován přirozeně odporem vzduchu během jízdy. I zde platí přímá úměra – čím rychleji jedete, tím větší hluk nosič způsobuje. Je to jakási daň za přídavný zavazadlový prostor.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 12 Průměrně: 4.8]

Napsat komentář

Leave the field below empty!