Test TOP 7 nejlepších čteček knih 2024

test ctecek knihČtečka elektronických knih je digitální zařízení se obvykle 6 palcovým, černobílým displejem, které slouží ke čtení elektronických knih. Zařízení funguje zcela jednoduše. Koupíte si elektronickou knihu v kterémkoliv on-line knihkupectví, nebo jiném specializovaném obchodě. Po zaplacení, obvykle přes sms, nebo platební kartou si můžete knihu ihned stáhnout, nebo poslat na email.

Takto si můžete vytvořit velkou knihovnu, která vám nezabere v domácnosti žádné místo a lze ji vzít prakticky kdekoliv.
Výhodou je nejen její nízká váha, ale i výdrž baterie a výborná cena. Knihu od vašeho oblíbeného autora tak koupíte v elektronické podobě o pár eur levnější než v tištěné podobě.

Na trhu najdete velké množství různých tipů čteček, od těch nejlevnějších se základními parametry, až po ty kvalitnější s více funkcemi. Pro lepší orientaci vám v našem testu čteček knih nabízíme několik bodů, na které byste při koupi tohoto šikovného zařízení měli myslet.

Pro mnohé z vás jsou knihy dnes nedílnou součástí života. Příběhy či krátká poezie se stávají jakýmsi pohlazením pro duši, inspirací a nepopsatelným uměleckým zážitkem. V současnosti si však už můžete svou oblíbenou knihu přečíst v elektronické podobě díky čtečce knih. Proto nepřehlédněte náš test čteček knih, kde se dozvíte více.

Test čteček knih je zpracován do přehledného žebříčku. Věříme, že vám pomůže při výběru a rozhodování ohledně koupě čtečky.

Test – TOP 7 nejlepší čtečky knih

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Pocketbook 740 InkPad 3 Pro
ctecky knih Pocketbook 740 InkPad 3 Pro
87 %; 23 recenzí5 790 Kč
2.PocketBook 740 InkPad 3
ctecky knih PocketBook 740 InkPad 3
90 %; 58 recenzí4 990 Kč
3.PocketBook 700 ERA Stardust Silver PB700-U-16-WW
ctecky knih PocketBook 700 ERA Stardust Silver PB700-U-16-WW
100 %; 4 recenze4 890 Kč
4.Amazon Kindle Paperwhite 5
ctecky knih Amazon Kindle Paperwhite 5
99 %; 16 recenzí3 690 Kč
5.PocketBook 632 Touch HD 3
ctecky knih PocketBook 632 Touch HD 3
92 %; 132 recenzí3 690 Kč
6.Amazon Kindle Paperwhite 3
ctecky knih Amazon Kindle Paperwhite 3
92 %; 177 recenzí2 990 Kč
7.PocketBook 628 Touch Lux 5
ctecky knih PocketBook 628 Touch Lux 5
91 %; 55 recenzí2 690 Kč

Jak správně vybrat nejlepší a vyhovující čtečku knih?

1. Formát elektronických knih a typ čtečky

Jednou z nejdůležitějších věcí je formát, ve kterém si knížku stáhnete. Ne každá čtečka podporuje všechny formáty, proto je dobré umět se orientovat v základních formátech, ve kterých se elektronické knihy prodávají a stahují.

MOBI
MOBI je formát vyvinutý společností Amazon, která je ve světě elektronických knih ikonou.
Čtečky Amazon Kindle jsou na tento formát knih přizpůsobeny, zatímco ostatní modely už méně. Popularita samotné značky Amazon však ovlivňuje i to, že většina knih je dostupná zejména v tomto formátu.

ePUB
ePUB je druhým nejběžnějším formátem elektronických knih. V slovenských a českých knihkupectvích žebříček dokonce vede, takže pokud máte zájem spíše o domácí než zahraniční literaturu, určitě po něm sáhněte.

PDF
PDF je všeobecně známý formát, ve kterém se ukládají zejména dokumenty. Co se týče elektronických knih, nejde o standardní formát, ale některý vydavatelé ho přesto používají. Čtečky knih někdy mají s přečtením PDF souboru problém, proto je vhodné před koupí ověřit zda daný model umožňuje také čtení v „krajina režimu“, tedy otočení na šířku.
Další formáty
Na trhu je dostupných ještě několik dalších formátů. Většinou jsou to však formáty konkrétních značek, a tedy se málokdy dají otevřít na jiných zařízeních, než nabízí daná značka. Známé jsou například tyto formáty: AZW (Amazon), DOC a DOCX (Microsoft Office), TXT, HTML, PDB.Niektorí z vás však stahují převážně zahraniční knihy ve formátu MOBI, což je ideální formát pro Amazon Kindle čtečky.

2. Rozlišení displeje

Rozlišení displeje je parametr, který udává počet vykreslování pixelů či bodů na dané ploše. Od rozlišení závisí kolik informací displej dokáže zobrazit av jaké kvalitě budou. Při rozlišení displeje platí pravidlo, že čím větší je rozlišení, tím lepší bude samotný zážitek z používání. Také je však důležité brát v úvahu velikost úhlopříčky displeje. Nejčastěji se používá rozměr 600 x 800 pixelů pro čtečky se šesťpalcový displejem a v případě Osmipalcový displeje rozměr 1024 x 768 pixelů .

3. Podsvícení displeje

Podsvícení displeje se odvíjí od jeho typu.
LCD displeje jsou podsvícené všechny, protože je to nezbytné pro správné fungování. Světla, které podsvícení zajišťují, jsou umístěny pod displejem. Výhodou LCD displeje je to, že vám umožní obsah číst i v horších světelných podmínkách či tmě. Nicméně, neustále podsvícení unavuje oči mnohem víc než E-Ink displej.

Co se týče E-Ink displejů , čtečky s nimi se dělí na dvě kategorie.

První, levnější, podsvícením většinou nedisponuje, co uživatelé pocítí negativní hlavně v horších světelných podmínkách.

Dražší modely podsvícením vybavené jsou, dokonce jde o mnohem lepší technologii než používají LCD displeje. Podsvícení zprostředkovávají diody a optická vlákna, díky kterým je displej osvětlen rovnoměrně. E-Ink displeje jsou také lepší pro oči, které se při čtení z nich namáhají méně.

4. Velikost displeje

Co se týče velikosti displeje u čteček knih, nejčastěji používanou velikostí jsou 6-palcové čtečky . Avšak pokud neplánujete čtečku knih používat velmi často měla by vám vystačit i čtečka s 5-palcovou úhlopříčkou. Také známe i variantu s velikostí displeje 8″, které jsou vhodné zejména pro lidi, kteří preferují větší velikost displeje.

5. Ovládání čtečky

Ovládání čtečky je parametr, který úzce souvisí s její displejem a má velký vliv na celkovou funkčnost zařízení.

U levnějších modelů se setkáte výhradně s ovládáním pomocí tlačítek. Co se týče o něco vyšších modelů, standardem je dotykový displej. Tlačítkové ovládání je pro vás vhodné, pokud čtečku chcete používat hlavně na čtení, protože posouvání stran a základní operace se pomocí tlačítek ovládají velmi snadno.

Dotykové ovládání je zase správnou volbou pro ty, kteří očekávají od čtečky více. Ovládání některých aplikací nebo zadávání textu je totiž přes tlačítka méně pohodlné.

6. Velikost vnitřního úložiště

Většina čteček má vnitřní úložiště, kolem 4GB , což pro běžné uživatele zcela stačí. Pokud však patříte mezi opravdové knihomoly sáhněte po čtečce s možností vložení paměťové karty, tak si budete moci kdykoli zvětšit úložný prostor čtečky knih ve formě vložení paměťové karty. Takto budete mít několik tisíc knih stále při sobě a zůstane vám místo i pro další, nové tituly.

7. Výdrž baterie

Co se týče baterie, čtečky, které mají inkustový displej vydrží podstatně déle ve srovnání s těmi, které mají LCD displej. Je to způsobeno tím, že čtečky knih, které využívají technologii s inkoustové displejem využívají energii pouze když přecházíte na další stránku. Tedy v praxi to znamená, že jestli danou stránku čtete 30 sekund nebo 2 hodiny, stále jste spotřebovali stejné množství energie, protože jste neprošli na druhou stránku a displej tak nemusel vykreslit novou. V tomto případě tedy LCD čtečky knih a jejich baterie vydrží podstatně kratší, protože baterie jejich případě využívá energii po celou dobu jako displej čtečky knih svítí.

8. Možnosti připojení

Čtečky knih se nejčastěji nabíjejí přes USB kabel a právě ten slouží i na jejich připojení k počítači. Drtivá většina čteček je také vybavena připojením Wi-Fi . Funkčnost Wi-Fi se ale liší od modelu k modelu. U některých slouží toto připojení pouze na nákup a stahování elektronických knih z e-shopu. V pokročilejších modelech se můžete setkat také s možností prohlížení základních webových stránek. Rychlost připojení je ale mnohem pomalejší než u tabletech nebo počítači.

Wi-Fi připojení je někdy nahrazeny připojením přes mobilní data, a to pomocí SIM karty, která se vkládá do čtečky. Jinou technologií umožňující bezdrátové připojení je Bluetooth. Toto připojení spočívá v tom, že se vždy spojují dvě zařízení, například počítač a čtečka. Bluetooth umožňuje mezi těmito zařízeními sdílení souborů.

9. Specifické funkce

Při koupi čtečky byste si měli zvážit i její funkci . Ti, co plánujete aktivně stahovat novinky z internetu, číst knihy a přitom poslouchat hudbu, investujte do čtečky s Wifi a mp3 přehrávačem, případně jinými aplikacemi. Další přídavnou funkcí velkého počtu čteček knih jsou hry, prostřednictvím kterých si můžete krátit čas, obvykle bývají již součástí systému. Pokud však upřednostňujete pouze čtení knih, dbejte především na kvalitu displeje a výdrž baterie.

Očekává se, že globální počet uživatelů v oblasti „eKnih“ na trhu digitálních médií bude mezi lety 2023 a 2027 stále stoupat. (zdroj)

Mezi typické pokročilé funkce patří zejména tyto:

Psaní dokumentů

Tato funkce je primárně určena pro zápis poznámek k jednotlivým knihám, ale protože jde o jednoduchý textový program, může se využít i na psaní jiných dokumentů.

Používání slovníků 

Většina čteček knih, které jsou dostupné na trhu, jsou vybaveny funkcí překladu slov nebo nalezení jejich významu. Uživatel jednoduše označí neznámé slovo a čtečka mu nabídne vysvětlení z výkladového slovníku nebo překlad z toho překladatelského.

Převod textu na řeč 

Funkce „text-to-speech“, převádí text knihy na řeč. Pokud je čtečka vybavena touto funkcí, celou knih u si můžete poslechnout přes hlasové předčítání. Důležité ale je, aby čtečka podporovala jazyk, ve kterém je elektronická kniha napsána.

Přehrávání hudby 

Pokud je čtečka vybavena přehrávačem hudby stává se z ní multifunkční zařízení, s kterým se zabavíte téměř stále. Takto vybavená čtečka nemá problém přehrát hudbu ve formátu MP3, přičemž nabízí možnost použití sluchátek a pokud je vybavena i reproduktorem, i přehrávání hudby nahlas.

Procházení internetu 

Některé čtečky knih umožňují prohlížení základních webových stránek. Díky této funkci si například můžete přečíst maily nebo novinky ze zpráv. Hry Některé modely čteček knih nabízejí možnost stažení a hraní her. Obecně ale jde o dražší modely, přičemž jejich grafika se málokdy vyrovná té na tabletu či počítači.

10. Jazyk zařízení

Jelikož čtečka knih je výdobytkem světové moderní techniky, základní jazyk , kterým tato zařízení disponují je angličtina. Nabídka ve většině případů zahrnuje i další světové jazyky, například francouzštinu nebo němčinu. Pokud jde o češtinu či češtinu, tyto jazyky nejsou až takovou samozřejmostí u všech modelů. Častokrát závisí od samotného výrobce a toho, kde se čtečky prodávají. Když mluvíme o jazyku zařízení, jde o jazyk, ve kterém probíhá instalace, mění se nastavení a zobrazují upozornění. Elektronické knihy, které v čtečce čtete mohou být i v jiných jazycích, než jsou ty v nastaveních. Doporučujeme si to však ověřit u prodejce nebo výrobce. K ovládání zařízení v jiném jazyce stačí jeho základní znalost, proto se nemusíte bát sáhnout i po zahraničním modely, pokud vám vyhovuje více.

11. Cena

Momentálně je na trhu velké množství čteček knih v různých cenových hladinách. Nejlevnější modely stojí do 80 € .Takáto čtečka je však vybavena pouze základními funkcemi, což může zkazit celkový dojem Čtečku střední třídy koupíte za 80 až 130 €. Jde o pokročilejší zařízení, jehož funkce jsou lepší a je jich o něco více oproti levnějším modelem. Čtečky s cenovkou vyšší než 130 € jsou určeny těm nejnáročnějším uživatelům, kteří mají zájem o multifunkční a opravdu spolehlivé zařízení. V této cenové kategorie je většina doplňkových funkcí samozřejmostí.

Typy čteček knih

Čtečky s E-Ink displejem
čtečky s elektronickým inkustom, tedy technologií elektronického inkoustu, jsou charakteristické tím, že při čtení budete mít pocit, jako byste v rukou drželi skutečnou knihu skutečnou knihu . Elektronický inkust totiž napomáhá tomu, že text je v největší možné kvalitě, ale zároveň s nepříliš velkým osvětlením.

Čtečky knih s LCD displejem
čtečky s LCD displejem jsou velmi podobné tabletem, které jsou také vybaveny LCD displejem. Takové čtečky nejsou vhodné pro dlouhé nepřetržité čtení, protože LCD displej používá větší jas na to, aby byl text dobře čitelný. Kromě toho se obsah na displeji při silném denním světle leskne. Výhodou čteček knih s LCD displejem je ale to, že jsou více přizpůsobeny i pro jiné činnosti kromě čtení.

Jaký je rozdíl mezi čtečkou knih a tabletem?

Na první pohled se zdá , že čtečka knih má na trhu konkurenci v podobě podobného zařízení – tabletu . Není to však zcela pravda , tyto dva výdobytky moderní techniky se značně liší.

Tablety disponují moderním LCD displejem, který při čtení na slunci není tou nejlepší volbou . Ostré sluneční paprsky a lesk displeje výrazně snižují viditelnost textu. Prostřednictvím čtečky můžete číst klidně i na slunci , E-Ink displej s nastavitelným osvětlením se vám dokonale přizpůsobí.

Odlišná je i výdrž baterie. Zatímco baterie na tabletu vydrží maximálně několik hodin, čtečka vám vydrží bez nabíjení i několik týdnů . Co se týče aplikací a samotné funkčnosti, tablet je nabízí nespočet. Od sledování filmů, auto navigace až po fotoaparát či možnost vložení sim karty.

V porovnání s čtečkou knih mu však chybí možnost převodu textu do zvukového záznamu. Čtečka je tedy vhodná zejména pro ty, kteří milují čtení a nechtějí být při něm ničím rozptylováni. Tablet naopak potěší milovníky vyhledávání nejnovějších aplikací a surfování na webu. Cena obou zařízení závisí od značky, paměti, displeje a dalších parametrů.

Čtečka elektronických knih se stane vaším věrným přítelem na dovolené, ve vlaku, nebo jen tak doma na gauči.

ČASTÉ DOTAZY

Jak do čtečky knih nahrát knihy?
Pro nahrání nových knih do čtečky knih můžete použít několik způsobů. Nejjednodušší je knihy stáhnout přímo do čtečky přes internetové připojení. Případně můžete využít jiné bezdrátové připojení – Bluetooth. Stejně však můžete na nahrání použít USB kabel, který je výhodný, pokud máte knihy stažené v počítači. Proces nahrávání není zvlášť náročný nebo zdlouhavý. Trvá několik minut a většinou je doprovázen zobrazováním oken, které informují o tom, jak je třeba postupovat.

Jaké jsou výhody čtení knih přes čtečku?
Největší výhodou používání čtečky knih je to, že umožňuje mít sebou desítky či stovky knih, aniž jste to cítili na váze či nedostatku místa v zavazadle. Z technického úhlu pohledu je skvělou volbou, protože čtečka nabízí možnost přizpůsobení si textu, tedy jeho zvětšení či zmenšení nebo celkové úpravy fontu. Lákadlem pro koupi čtečky je určitě i to, že čtení knih nemusí být jedinou činností, na kterou čtečku používáte. Do některých se totiž dají přidat hry, zatímco jiné umožňují prohlížení internetu. Za povšimnutí ale stojí i to, že díky čtečce si jakoukoliv knihu víte opatřit téměř okamžitě, stačí vám přístup na internet.

Jak budu vědět, kde mám knihy v čtečce uložené? 
Na třídění knih uvnitř čteček se používají automaticky nebo uměle vytvořené složky. Správa těchto složek je velmi podobná jako u počítačů. Uživatel si tedy jednoduše vytvoří složku a jednotlivé knihy si do něj uloží. Přesun a úprava složek je také provedena takovým způsobem, jaký se používá v počítačích.

Vyžaduje si čtečka knih nějakou údržbu?
Podobně jako tablet nebo notebook, i čtečka knih je náchylná na poškození displeje či proniknutí prachu nebo vody dovnitř zařízení. Údržba tedy spočívá zejména ve vhodném zacházení s čtečkou během jejího používání i mimo něj.

Displej čtečky by se měl čistit suchým hadříkem, případně přípravky, které doporučuje výrobce. Jiné přípravky mohou celé zařízení vyřadit. Vhodnou investicí určitě je i ochranné sklo na displej, které ho ochrání před škrábanci nebo prasklinami.

Během skladování čtečky nebo čtení při cestování, doporučujeme mít čtečku v ochranném obalu. Tyto obaly jsou snadno dostupné a velmi podobné těm na mobilní telefony.

Kde koupit elektronické knihy?
Elektronické knihy se kupují v internetových knihkupectvích.
Pokud plánujete číst Slovenská literaturu, zvolte ty domácí, v případě zájmu o cizojazyčnou zase ty zahraniční. Některé elektronické knihy se však dají sehnat i zdarma. Jde zejména o ty, kterým již vypršely autorská práva.

Při koupi doporučujeme zkontrolovat i samotný formát knihy a kupovat pouze ty, které vaše čtečka knih přečte.

Kolik elektronické knihy stojí?
Cenu elektronických knih určují především vydavatelství, přičemž prodejci ji někdy ještě upravují. Obecně platí, že elektronická kniha je přibližně o 30% levnější než stejná v tištěné podobě.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.7]

Napsat komentář

Leave the field below empty!