Test TOP 7 nejlepších herních klávesnic – 2024

test-hernich-klavesnicHerní klávesnice není typická kancelářská klávesnice, kterou často naleznete ve školách, kancelářích nebo za rodinným počítačem. Daný druh klávesnic obvykle disponuje robustní, kvalitní konstrukcí, propracovaným designem, rychlou odezvou a příjemnou, citelně kvalitní reakcí kláves na stisk. Plusem je kvalitní podsvícení s různými druhy, buďto mnohobarevné nebo jednobarevné podsvícení s různými režimy.

Herní klávesnice se dělí v závislosti na typu kláves (tj. jako jsou registrované stisky), v závislosti na velikosti, zda jsou napojeny kabelem nebo bezdrátovou technologií a v případě kvalitních, mechanických klávesnic i na typu „ switchů “, které dané klávesnice využívají. Herní klávesnice jsou určeny a navrženy pro zdolání co nejvyšší a nejpravidelnější zátěže, kterou pravidelní hráči vyžadují. Právě proto zvyknou být herní klávesnice robustní a kvalitní. Kromě toho musí poskytovat co nejmenší odezvu pro co nejrychlejší reakce na změny situace uvnitř hry, jakož i co nejpříjemnější používání během hodin používání.

Náš test herních klávesnic vám představuje žebříček těch nejlepších herních klávesnic, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší herní klávesnice

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Razer Huntsman Mini RZ03-03390200-R3M1
herni klavesnice Razer Huntsman Mini RZ03-03390200-R3M1
97 %; 4 recenze2 390 Kč
2.Yenkee Panzer YKB 3400
herni klavesnice Yenkee Panzer YKB 3400
94 %; 22 recenzí1 990 Kč
3.Logitech G213 Prodigy Gaming Keyboard 920-010738
herni klavesnice Logitech G213 Prodigy Gaming Keyboard 920-010738
92 %; 11 recenzí1 490 Kč
4.Logitech G213 Prodigy 920-008093
herni klavesnice Logitech G213 Prodigy 920-008093
90 %; 19 recenzí1 490 Kč
5.Niceboy ORYX K300X
herni klavesnice Niceboy ORYX K300X
91 %; 43 recenzí890 Kč
6.Connect It Neo CKB-3590-CS
herni klavesnice Connect It Neo CKB-3590-CS
88 %; 14 recenzí690 Kč
7.C-Tech Nereus GKB-13
herni klavesnice C-Tech Nereus GKB-13
90 %; 81 recenzí290 Kč

Jak vybrat tu nejlepší herní klávesnici?

Herní klávesnice je nesmírně důležitá v případě, že se považujete za seriózního hráče. Precizní, na pixel perfektní pohyby po mapě, ultrarychlé reakce na vaše stisky, komfortní používání a v závislosti na typu klávesnice i velmi příjemný zvuk. Za pomoci herní klávesnice máte možnost získat nad svým oponentem převahu, což platí desetinásobně v případě, že hrajete proti serióznímu protivníkovi, kde i ty nejmenší výhody mají velký konečný dopad na průběh vaší hry.

1. Velikost klávesnice

Podstatným při hraní je volný prostor, který používáte pro rychlé přesouvání herní myši . Ať už hrajete FPS nebo MOBA hry, rychlé přesouvání myši vyžaduje dostatek volného prostoru, to platí dvakrát, pokud máte nízkou citlivost myši. V případě, že máte primalý stůl, dokážete si volný prostor rozšířit zakoupením menší klávesnice, která je velikostně oříznuta.

Na základě velikosti můžeme klávesnice seřadit následovně:

  1. 100% nebo Standardní klávesnice – obsahují všechny klávesy
    • Velmi užitečné v případě, že nepotřebujete rozšířit svůj prostor pro hraní nebo potřebujete klávesnici využívat i pro různé operace či kancelářskou práci
    • Zvyknou být dražší
  2. 80% nebo TKL klávesnice – obsahují 80% ze všech kláves (dohromady 87 kláves), chybí jim však numerická klávesnice, čísla tedy musíte v případě používání českého rozložení klávesnice mačkat s klávesnicí SHIFT, případně si můžete dokoupit numerickou klávesnici, která bude vyžadovat vlastní USB port případně Bluetooth připojení
    • Populární velikost klávesnic, pro hráče nejsou numerické klávesy často nutné, proto představují zbytečné rozšíření kláves, pokud však hrajete na numerické klávesnici namísto WASD či šipek, absence daných kláves bude problémem
    • Pokud vyžadujete rychlý přístup k číslům, zvolte anglické rozložení kláves, dodatečně si dokupte numerickou klávesnici nebo zvolte raději standardní 100% velikost klávesnic
  3. 60% nebo Kompaktní klávesnice – dané klávesnice jsou ještě kompaktnější, nenajdete na nich šipky, funkční (FN) klávesy ale ani klávesy, jako jsou PRINT SCREEN, SCROLL LOCK, PAUSE BREAK, INS, HOME, PAGE UP, DEL, END, PAGE DOWN
    • Jedná se o populární velikost, kvůli čemuž můžete na takové klávesnice narazit poměrně jednoduše
  4. Mezi ostatní, poměrně vzácné klávesnice, můžeme zařadit 95%, 75%, 65% a 40% verze

2. Membránová vs. Mechanická klávesnice

Klávesnice může využívat membránový nebo mechanický mechanismus stisku klávesy. Dané mechanismy se od sebe různí v mnoha vlastnostech, a proto jde o velmi důležitý faktor při výběru.

Membránová klávesnice

Jak tomu napovídá již samotný název, membránová klávesnice využívá membránu, pod kterou se nachází elektrický obvod. Klávesy tedy nejsou odděleny, jak tomu je v případě mechanické klávesnice, a jsou nad jednotným elektrickým obvodem. Při stisku kláves dochází k vyslání elektrického signálu podél dané membrány, signál je následně po vyslání přes kabel zpracován procesorem počítače.

PLUSY:

  • Výhodou membránových kláves je jejich tichá provoz, proto jsou užitečné v kancelářském prostředí, kde se udržuje co nejtišší atmosféra.
  • Další důležitou výhodou je jejich nízký náklad na výrobu, díky čemuž jsou cenově dostupnější. Herní membránové klávesnice jsou proto vhodnou volbou v případě, že nechcete zaplatit příliš velké peníze.
  • Další častokrát přehlíženou výhodou membránových klávesnic je jejich nízká váha ale i vysoká odolnost vůči prachu, tekutinám, drobkům apod.
  • U mnoha membránových klávesnic je třeba dotlačit klávesu co nejníže k tomu, aby bylo stisknutí zaregistrováno. Jedná se o vhodnou volbu v případě, že chcete mít plnou kontrolu nad psaním.

MINUSY:

  • Kvůli používání membránové technologii může dojít k takzvanému „ ghosting “ efektu. Jedná se o nezaregistrování stisku klávesy. Většina membránových klávesnic podporuje maximálně 3 stisknuté klávesy najednou, v případě stisku čtvrté klávesy nedojde k zaregistrování daného stisku. Jedná se o problém, na který můžete narazit kdykoli během hraní. Kvalitnější membránové klávesnice se pyšní „ anti-ghosting “ technologií, která alespoň zčásti eliminuje daný problém.
  • Mezi problémy membránového typu klávesnic můžeme zařadit i nízkou životnost (každá klávesa může mít životnost jen několika milionů stisku).
  • Klávesy mají silný odpor na stisk, ten může vadit zejména během hraní, ne však při psaní, pokud nechcete mít zbytečně stisknuté klávesy v e-mailu, Excel souboru apod.

Mechanická klávesnice

Mechanický způsob registrování kláves je sice nejstarší, ale poskytuje výhody, se kterými se membránové klávesnice nemohou srovnávat. Každá klávesa má svůj vlastní spínač, který registruje stisk a následně vyšle elektrický signál ke zpracování. Mechanické klávesnice poskytují kompatibilitu s několika druhy spínačů, ty se liší svým odporem na stisk i zvukem.

PLUSY:

Mechanické klávesy se pyšní kvalitní konstrukcí, rychlou a příjemnou reakcí na stlačení, absencí „ ghosting “ efektu, extrémní odolností a možností přizpůsobit klávesnici podle potřeb.

  • Mnohé mechanické klávesnice mají pevnou, kovovou konstrukci , díky čemuž je jejich konstrukce výrazně odolnější , ačkoli problémem mohou být občasné elektrické šoky, ty mohou vznikat z několika důvodů, ale nejčastěji jde o špatné uzemnění.
  • Mechanický způsob mačkání kláves poskytuje při stisknutí skvělou odezvu, která je velmi potřebná pro co nejlepší herní zážitek.
  • Mechanické klávesy můžete stisknout velmi jemně a dané písmeno bude zaregistrováno. Jedná se o výhodu i v případě, že chcete na klávesnici více psát, než hrát. Některé spínače však vyžadují silnější stisk.
  • Za pomoci používané technologie není možné najít „ ghosting “ efekt na téměř žádné mechanické klávesnici.
  • Mechanické klávesnice se pyšní extrémně vysokou odolností, každá klávesa má životnost 50 milionů stisknutí, na rozdíl od jen několika milionů v případě membránových kláves.
  • Další výhodou mechanických klávesnic je možnost přizpůsobit je vašim potřebám a vkusu. Ať už chcete, aby se klávesy stlačovaly lehčí nebo aby byly tišší, na trhu máte možnost. Je možné si dokonce barevně zkombinovat nebo navrhnout klávesnici podle vašich představ .

MINUSY:

  • Za kvalitu se platí a to platí i v případě mechanických klávesnic. Ceny se mohou pohybovat 30 € po stovky eur, kvalitní modely však obvykle stojí více než 60 . V tom nejnižším cenovém rozsahu, tj. . Od 30 €, nečekejte kvalitní zpracování ať už kláves, spínačů nebo konstrukce.
  • Hlučnost mačkání kláves. Přestože hlučnost závisí také na typu spínačů, které klávesnice využívá, obecně jsou mechanické klávesnice výrazně hlučnější než jakékoli membránové. V případě, že chcete zakoupit mechanickou klávesnici do vaší kanceláře, zvažte koupi klávesnice s těmi nejtiššími spínači, případně dokoupením. Opět se však skutečná pořizovací cena zvýší.
  • Vyšší váha má dopad na přenosnost klávesnice, ne každému bude robustnost klávesnice vyhovovat.
  • Jelikož mnohé mechanické klávesnice mají vysoké, vyčnívající klávesy, mnohé modely nejsou zrovna nejlepší pro dlouhodobé psaní nebo kancelářskou práci.

Jiné druhy klávesnic

Mezi jiné druhy patří například. Chiclet a Scissor klávesnice, nejsou však doporučeny pro hraní i když můžete narazit na model či dva herní klávesnice se scissor spínači , jako např.. tato . Scissor spínače obvykle naleznete právě v noteboocích/ herních noteboocích , jde o dvě překřížené plastové součástky, které jsou počátečně nataženy do písmene X a při stisku klávesy se zarovnají na podklad klávesnice, fungují tedy podobně jako pružina pod tlakem. Díky tomu jsou scissor klávesnice tiché.

3. Materiál kláves

Přestože se daný parametr může zdát nesmyslným a zbytečným, materiál použitý při výrobě kláves má větší dopad na hraní a psaní, než si myslíte. Kvalitní plast je tužší, lépe na klávesnici sedá během stlačení, má vyšší výdrž, je výrazně odolnější vůči škrábancům a nezamastí se tak rychle.

V případě mechanických klávesnic si můžete jednotlivé klávesy zaměnit, obvykle se jedná o zaměnění nejčastěji využívaných kláves. Nejenže si můžete zakoupit sadu barevně odlišných kláves, dané klávesy mohou mít ještě kvalitnější materiály s lepším povrchem pro bříška prstů a vyšší odolnost (jmenovitě se jedná o materiály jako PBT nebo ABS).

4. Drátová nebo bezdrátová

S postupem času se design mnoha věcí snaží stát alespoň navenek jednodušším případně minimalističtějším, a to platí i v případě klávesnic, kde kabely mohou být považovány za zbytečnost, která uživateli na stole zavazí. Na trhu proto najdete bezdrátové klávesnice, které využívají nabíjecí baterii.

Bezdrátové klávesnice mají sice zpravidla vyšší cenu, poskytují však komfort, větší svobodu při uložení periferií a zároveň mohou disponovat menší obrazovkou, na které budou indikátory stavu baterie, času atp. Další funkcí může být i vestavěný touchpad, díky kterému nemusíte sahat po myši (v případě “ gamingu “ se bavíme o pojmu ‚ herní myš ‚). Bezdrátová klávesnice se v závislosti na modelu napojí přes Wi-Fi , Bluetooth a jako rezervu i přes USB kabel. Kromě vyšší ceny je problém i vyšší hmotnost, kvůli přítomnosti baterie případně baterek.

Drátová klávesnice je dosud nejrozšířenějším druhem klávesnic, je cenově dostupnější nakolik neobsahuje baterii ani potřebné součásti pro umožnění bezdrátového napojení.

TIP : Pokud zvažujete nad koupí drátové, ale neradi vidíte kabely, případně vám častokrát překážejí, koupením spony, pásky nebo stojanu na kabely tento problém jednoduše odstraníte. Zároveň, některé herní monitory mají díru ve stojanu, určenou k tomu, abyste přes ni vedli kabely periferií.

5. Software pro přizpůsobení klávesnice a makra

Ne každá klávesnice vyžaduje nebo disponuje softwarem, za jehož pomoci byste si mohli klávesnici přizpůsobit. Pokud si potrpíte na úpravě podsvícení přes software a ne přes klávesy FN, jak to některé klávesnice mají, případně používáte makra, je třeba si detailně přečíst specifikace vámi vyhlédnuté klávesnice.

Za pomoci maker dokážete jednoduše naprogramovat určité klávesy, aby vykonávaly určité funkce po určitou dobu, případně donekonečna. Nejvíce používané hráči MOBA her. Pomocí softwaru si budete moci měnit profily, které si sestavíte na základě her, které hrajete. Takovým způsobem si budete moci tato makra vypnout a zapnout podle vašich potřeb.

6. Podsvícení

Podsvícení je moderní, stylovou a estetickou součástí elektronických zařízení a periferií. Jelikož je klávesnice široká, mnozí výrobci rádi vyzdobí své produkty podsvícením, avšak není podsvícení jako podsvícení.

BARVA:

Na trhu můžete najít klávesnice, které svítí:

  • jen jednou barvou
  • více barvami
  • RGB barvami, dané klávesnice mohou zobrazit jakoukoli barvu, kterou přes software klávesnice nastavíte, zde však jde již spíše o více vyspělé modely, které stojí nemalý peníz
  • Narazíte však i na takové klávesnice, které zpočátku vypadají, že poskytují krásné, duhové barvy, ale nakonec si všimnete, že je to jen jeden režim, kde ani jedna barva se nijak nemění, a jediné, co můžete nastavit je, zda bude toto statické podsvícení vypnuto nebo zapnuto. Daný druh podsvícení mají nejčastěji ty nejlevnější klávesnice a jedná se o marketingový tah. Zároveň je třeba dodat, že dané podsvícení nemusí být zrovna nejkvalitnější a nejjasnější.

REŽIMY:

Klávesnice mohou mít možnost zvolit:

  • podsvícení určitých kláves, například WASD klávesy, které hráči využívají nejčastěji, společně s mezerníkem, alfanumerickými 1234 (čísla nacházející se nad písmeny, ne v pravé části klávesnice), jakož i CTRL a SHIFT klávesami. Jiné režimy mohou poskytnout:
  • statické, neměnící se podsvícení všech kláves najednou
  • dynamické, proměnlivé podsvícení
    • podsvícení nedávno stisknutých kláves, které postupem času zhasne
    • podsvícení, které se pohybuje podél klávesnice jako mexická vlna
    • pulsující vysvícení
    • vysvícení, které vysvítí celou klávesnici od klávesy, kterou jste právě stiskli, stejně jako exploze
    • jiné

K režimům lze dodat i schopnost klávesnice zvýšit nebo snížit intenzitu podsvícení.

TIP: Pokud vaše klávesnice tyto režimy podporuje, ale nemá dostupný ovladač (software pro změnu a přizpůsobení klávesnice), přečtěte si manuál klávesnice. Klávesnice bude mít vyhrazené kombinace kláves, za jejichž pomoci budete moci nastavit klávesnici podle vašich představ.

7. Nesoustřeďte se jen na jedinou značku

Při výběru produktů je důležité dívat se na a porovnávat více produktů najednou a to od více výrobců. Existuje šance, že narazíte na výhodnou nabídku nebo model klávesnice, který vám bude vyhovovat více, a přestože nebudete mít značkově sladěnou sestavu, budete mít možnost dělat přesně to, co jste chtěli, bez zbytečného omezování se značkou.

Mezi nejpopulárnější značky kvalitních herních klávesnic patří:

  • HyperX
  • SteelSeries
  • Corsair
  • Logitech
  • ASUS

Mezi nejpopulárnější rozpočtové značky na československém trhu patří:

  • Connect It (česká)
  • Genesis (polská)
  • Niceboy (česká)
  • Yenkee (česká)
  • Trust (holandská)

8. Lokalizace klávesnice

Ne každá klávesnice má klávesy s potiskem, která by odpovídala vašemu mateřskému jazyku, proto budou některé klávesnice popsány jako „americká“, „slovenská“, „česká“ apod. Ačkoli to nemá přímý vliv na její používání, jelikož si rozložení klávesnice nastavujete v operačním systému, může to mít dopad pro lidi, kteří nejsou zběhlí v psaní a dívají se na klávesnici, kde jaká klávesa se nachází.

TIP: Pokud tedy bude klávesnici využívat váš rodič nebo někdo, kdo si nepamatuje polohu měkkých souhlásek a dlouhých hlásek na klávesnici, zkuste najít vámi vyhlédnutý model v české lokalizaci.

Cena a kvalita

Cena je pro mnohé spotřebitele všudypřítomným, permanentním faktorem při výběru čehokoli a jiné tomu není ani při výběru herní klávesnice. Kvalitní herní klávesnice mohou stát od několika desítek eur po stovky eur. Tento široký cenový rozdíl nasvědčuje tomu, jak kvalitní a propracované klávesnice mohou být. V případě, že rozpočet není problém, kvalitní a osvědčené značky vám poskytnou tu nejlepší technologii a ten nejpříjemnější pocit z používání klávesnice.

Není však herní jako herní. Pokud máte omezený rozpočet, přílišným šetřením při výběru klávesnice můžete narazit na nepříjemnou skutečnost – vaše nová, levná „herní“ klávesnice může být jen podsvícená, levná verze řádové kancelářské klávesnice s přihlašným, nekvalitním zvukem as nepříjemnými klávesami na dotek. Na trhu se nachází kvantum produktů, které zvolí z pohledu marketingu tu nejužitečnější nálepku. Jednou z nich je právě nálepka „herní/herní“. Herní klávesnice nejsou proto žádnou výjimkou a musíte být při výběru na pozoru. V pestré nabídce klávesnic najdete levné klávesnice, které mají sice zdánlivě pěkné podsvícení a pyšní se mnoha, zajímavými metrikami, ale ve skutečnosti jde jen o marketingové tahy, kterými vás chtějí přesvědčit o koupi. Jak tedy zjistit, zda se jedná o kvalitu?

Dbejte na recenze – vlastnosti klávesnice, její odolnost a kazivost

Videorecenze , recenze na fórech, v žurnálech a jiných médiích mohou být skvělým ukazatelem kvality, nejvýpovědnější hodnotu však mají videorecenze , které většinou obsahují detailní rozebrání vlastností klávesnice i zvuky mačkání kláves. Pokud si tedy potrpíte na příjemném zvuku, určitě si předem prohlédněte, zda existuje na danou klávesnici videorecenze .

Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)

Je výkon bezdrátové klávesnice odlišný ve srovnání s drátovou klávesnicí? Nedochází k pomalejší odezvě?

Záleží na modelu klávesnice, ale v praxi, k pomalejší odezvě často dochází právě v případě, že používáte bezdrátovou technologii. Ne každá firma však používá stejnou metodu bezdrátové komunikace a firmy, jako například Logitech, mají vlastní patenty pro extrémně rychlou bezdrátovou komunikaci. Vyvinuly technologie zaručující výrazné zlepšení v odezvě a v určitých případech takové produkty mohou předběhnout i samotné drátové klávesnice.

Může docházet k interferenci během používání bezdrátové klávesnice?

Ano. Obvykle je v případě bezdrátových periferií používána 2,4 GHz frekvence, která je dosud nejpřesycenější frekvence ze všech. Pokud se nenacházíte ve Faradayově kleci, k interferenci bude docházet i nadále. V mnoha případech však bude interference zanedbatelná, ale v případě, že žijete v panelákovém bytě, stínění jiných 2,4 GHz signálů ve vašem okolí může vaše bezdrátové připojení narušovat neustále.

Jsou levné herní klávesnice lepší než kancelářské klávesnice?

Záleží na vlastnostech klávesnic, ale obvykle i levné herní klávesnice jsou navrženy minimálně tak, aby alespoň do určité míry zpříjemnily herní zážitek a poskytovaly o něco lepší připojení a odolnost. Vždy se však orientujte na základě recenzí a dbejte na to, zda počítač bude používat i někdo, komu by případná anglická lokalizace klávesnice nevyhovovala.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!