Test TOP 7 nejlepších gamepadů – 2024 (Jak vybrat?+TIPY)

test-gamepaduHraní her na herní konzole nebo počítači dokáže vytvořit perfektní a někdy až nezapomenutelný zážitek. Aby se však hráč mohl skutečně vžít do děje samotné hry a naplno si ji užívat, měl by využívat správného ovládacího zařízení. Mezi takové zařízení patří gamepad . V tomto článku se dozvíte, co to vlastně ten gamepad je, k čemu se používá a dozvíte se mnoho užitečných informací, které vám pomohou správně se rozhodnout při jeho koupi.

Gamepad je herní ovladač, který slouží k ovládání respektive hraní her na herních konzolích, jakými jsou například Xbox, PlayStation či Nintendo. V současnosti jej však využívají i vášniví hráči počítačových her. Je vybaven několika tlačítky a může mít jeden nebo dva malé joysticky, díky kterým je hraní her nejen pohodlnější, ale také mnohem více jednodušší a efektivnější.

Gamepad se drží v obou rukou a ovládá se pomocí prstů, přičemž nejvíce se k ovládání her využívají oba palce. Toto herní zařízení se používá ke hraní her několika typů, mezi které patří například střílečky, sportovní a logické hry a mnoho dalších.

Náš test gamepadů vám představuje žebříček těch nejlepších gamepadů, které naleznete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší gamepady

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.PlayStation 5 DualSense Edge PS719444190
gamepad PlayStation 5 DualSense Edge PS719444190
95 %; 2 recenze5 490 Kč
2.Razer Wolverine V2 RZ06-03560100-R3M1
gamepad Razer Wolverine V2 RZ06-03560100-R3M1
-2 390 Kč
3.PlayStation DualShock 4 V2 PS719870050
gamepad PlayStation DualShock 4 V2 PS719870050
95 %; 215 recenzí1 490 Kč
4.Microsoft Xbox Wireless Controller QAU-00087
gamepad Microsoft Xbox Wireless Controller QAU-00087
100 %; 2 recenze1 390 Kč
5.Microsoft Xbox Series Wireless Controller QAS-00002
gamepad Microsoft Xbox Series Wireless Controller QAS-00002
88 %; 13 recenzí1 190 Kč
6.Logitech F710 940-000145
gamepad Logitech F710 940-000145
88 %; 57 recenzí990 Kč
7.Gembird JPD-WDV-01
gamepad Gembird JPD-WDV-01
80 %; 10 recenzí490 Kč

Jak vybrat ten nejlepší gamepad?

Parametry, kterých je třeba si při výběru gamepadu všímat

Na našem trhu se nachází široký výběr gamepadů. Tento herní ovladač si můžete vybrat od různých výrobců a v závislosti na výrobci a hlavně parametrech se odvíjí jeho cena. Pokud nepatříte mezi technicky zdatné typy lidí, v takovém případě bude pro vás jeho výběr docela náročnou záležitostí. My vám chceme výběr co nejvíce usnadnit, a proto jsme pro vás připravili analýzu hlavních parametrů, díky kterým si budete umět vybrat správný gamepad pro vaši herní konzoli či počítač. Zaměřte se hlavně na následující parametry a vlastnosti:

1. Kompatibilita podle typu konzole nebo počítače

Před koupí gamepadu si musíte ujasnit, na jakém typu zařízení jej budete používat. Vybrat si můžete buď nějaký druh herní konzole nebo počítač/notebook. Gamepad nepatří k univerzálním herním ovladačům. Aby správně fungoval, musí být kompatibilní s platformou nebo operačním systémem. Na výběr jsou počítače (nebo notebooky) a herní konzole jako PlayStation, Xbox či Nintendo.

Gamepad na počítač / notebook

Na trhu se nachází široký výběr gamepadů, které jsou určeny pro počítač nebo notebook. Před samotnou koupí si ověřte, zda je daný gamepad kompatibilní s operačním systémem, který má vaše počítačové zařízení.

Aby však gamepad fungoval, je třeba jej k počítači (notebooku) nějak připojit. K dispozici jsou dva způsoby a to prostřednictvím USB rozhraní nebo pomocí technologie Bluetooth. Výhodnější je druhá možnost, neboli bezdrátové připojení, díky kterému můžete ovládat hry bez omezování nepříjemných kabelů.

Výhodou gamepadů určených pro počítač je, že je můžete připojit i více kusů a nejen jeden. Každý hráč má tak svůj vlastní herní ovladač a může se plně soustředit na hraní her.

Gamepad na PlayStation

Herní konzoli PlayStation vyvinula společnost Sony a v nabídce má i své vlastní gamepady. Kromě těchto originálních herních ovladačů je na našem trhu jen velmi málo gamepadů , které jsou s touto herní konzolí kompatibilní. Proto je nejjistější pořídit si originální gamepad od společnosti Sony. Kromě toho je třeba zmínit, že nejnovější generace gamepadů na Playstation nejsou kompatibilní se staršími verzemi herní konzole.

V případě gamepadů na tuto herní konzoli je třeba si dávat pozor na konkrétní generaci herního ovladače. To znamená, že musí být kompatibilní s typem herní konzole ( Playstation 2, Playstation 3..), jinak se může stát, že gamepad nebude fungovat správně, případně nebude možné používat všechny ovládací prvky.

V závislosti na připojení gamepadu k herní konzoli PlayStation, jsou na výběr dva typy. Vybrat si můžete buď bezdrátové herní ovladače, nebo ty s připojením prostřednictvím USB portu.

Gamepad na Xbox

Herní konzoli Xbox vyvinula společnost Microsoft a proto je pochopitelné, že funguje na operačním systému Windows. Podobně, jak výše zmíněná společnost Sony, tak i tato vyrábí své vlastní herní ovladače.

Stejně i v tomto případě je nutno si dávat pozor na verzi operačního systému herní konzole. Důvodem je, že gamepad musí být kompatibilní s danou verzí Xboxu. Pozor si dejte hlavně na nové verze Xboxu, které nemusí podporovat gamepady určené pro starší operační systémy.

Gamepad na Nintendo

Herní konzoli Nintendo vyrábí japonská společnost a jejich gamepady jsou velmi specifické. Nevýhodou je, že jejich herní ovladače nelze jen tak snadno nahradit těmi klasickými. Důvodem je, že gamepady na herní konzoli Nintendo jsou vyrobeny s ohledem na daný typ her – nakonfigurování ovládacích prvků je jiné, než u běžně dostupných gamepadů .

Gamepad na mobilní zařízení

V současnosti jsou k dispozici také gamepady na mobilní zařízení. Fungují bezdrátově prostřednictvím technologie Bluetooth. Tyto typy herních ovladačů mají nastavitelný vestavěný držák na mobilní telefon . Ovládací prvky se obvykle nacházejí po stranách gamepadu. I v tomto případě je nutno si dát pozor, aby byl gamepad kompatibilní s mobilním zařízením.

2. Operační systém

Kompatibilita operačního systému a gamepadu je důležitá v případě, že si chcete pořídit herní ovladač k počítači nebo notebooku. Pokud si vybíráte gamepad k herní konzoli , v takovém případě tento parametr nemusíte řešit.

Důležité je vybrat si takový gamepad, aby byl kompatibilní s operačním systémem na vašem počítači. Důvodem je, že na našem trhu se nachází široký výběr gamepadů, které jsou kompatibilní s různými operačními systémy. To znamená, že pokud máte například operační systém Windows 10, je třeba při výběru gamepadu k tomu přihlížet. Pokud ovšem máte jiný operační systém, například Linux nebo Mac, v takovém případě si gamepad nebudete moci koupit, protože výrobci těchto operačních systémů herní ovladače nevyrábějí.

3. Napájení gamepadu

Dalším důležitým parametrem při výběru gamepadu je jeho napájení. To dokáže ovlivnit komfort a pohodlí při hraní her. Pro uživatele je tento parametr jedním z nejdůležitějších. Existují dva typy napájení.

Gamepady s kabelem

Gamepady s kabelem se připojují k herní konzoli / počítači prostřednictvím USB konektoru a není nutné je nijak nastavovat, protože fungují pomocí technologie Plug&Play. Tato technologie se postará o automatické nastavení a nainstalování herního ovladače.

Výhodou je, že se nemusíte starat o životnost baterie. To znamená, že není nutné dobíjet vestavěnou baterii / vyměňovat klasické tužkové baterie, jako je tomu v případě bezdrátových gamepadů. Nevýhodou je, že tyto typy gamepadů mají kabel, který může při hraní omezovat a vy tak nebudete mít zajištěno dostatečné pohodlí.

Bezdrátové gamepady

Bezdrátové gamepady se připojují k herní konzoli / počítači prostřednictvím technologie Bluetooth. Signál se přenáší pomocí vlnové frekvence 2,4 GHz. Dosah tohoto typu herních ovladačů je zhruba 10 až 20 metrů.

Aby gamepad mohl fungovat, musí být napojen na zdroj energie – může se jednat o vestavěný akumulátor, nabíjecí baterie nebo běžné alkalické baterie AA.

Výhodou bezdrátových gamepadů je, že vás neomezuje žádný kabel, čímž je zajištěn lepší komfort a pohodlí při hraní her. Nevýhodou je, že některé bezdrátové modely gamepedů mají mnohem horší odezvu.

4. Rozdělení gamepadů

Herní ovladače se dělí na dvě skupiny – analogové a digitální gamepady. Nyní si vysvětlíme, jaký je mezi nimi rozdíl.

  • Digitální gamepady – umožňují dvě polohy tlačítka (zapnuto a vypnuto)
  • Analogové gamepady – ve srovnání s digitálními gamepady navíc umožňují snímat i míru či sílu stisku

Pro lepší pochopení si uvedeme příklad. Například, pokud v závodní hře budete chtít zabočit do jedné strany (doleva nebo doprava) prostřednictvím tlačítka s digitálním spínačem, tak v takovém případě nelze regulovat sílu otáčení. Avšak v případě analogového joysticku je tato možnost umožněna – umožňuje snímat míru či sílu stlačení. Nebo velmi dobrý příklad lze uvést při brzdění v zatáčce při hraní závodní hry. V případě digitálního gamepadu můžete jen prudce brzdit nebo nebrzdit, protože jsou k dispozici jen dvě polohy tlačítka. V případě analogového gamepadu můžete jít do zatáčky plynule a nemusíte do tlačítek ťukat. Z toho tedy vyplývá, že pokud jste milovníky závodních her, pro vás je vhodnější analogový gamepad .

5. Tlačítka a ovládací prvky gamepadu

Většina gamepadů je vybavena obvykle deseti tlačítky, ale najdou se i takové modely, které mají méně nebo více tlačítek. Takže na trhu můžete najít herní ovladače, které jsou vybaveny minimálně šesti tlačítky a maximálně čtrnácti tlačítky. Tlačítka na herních ovladačích mohou mít pevnou funkci (neměnnou) nebo je lze naprogramovat (zajistí lepší komfort při hraní her).

Někteří hráči upřednostňují větší množství tlačítek, neboť jim umožňují plně si přizpůsobit ovládání her – pomocí nich lze zvládnout více úkonů. Pokud však hrajete jednodušší hry, v takovém případě vám bude zbytečně velký počet tlačítek, protože by vám jen zavazaly. V takovém případě vám postačí základní gamepad s menším počtem tlačítek.

Tlačítka a ovládací prvky mají na gamepadu své místo. V levé části herního ovladače je umístěn směrový kříž (nazývaný také D- pad ), který patří k základním ovládacím prvkům gamepadu. V pravé části herního ovladače se nacházejí čtyři ovládací tlačítka, která se odlišují buď barvou, čísly nebo tvary. Po stranách gamepadu se nacházejí další ovládací tlačítka, tzn. triggery. Rozlišují se podle strany – pravý trigger (zkratka RT) a levý trigger (zkratka LT). Běžným ovládacím prvkem na gamepadu je také joystick, což jsou vlastně analogové páčky, které umožňují lepší ovládání některých druhů her. Kromě zmiňovaných tlačítek se na gamepadu nacházejí i další ovládací prvky či tlačítka, mezi něž patří touchpad, tlačítko startu a výběru.

6. Ergonomie gamepadu

Každý model gamepadu má ergonomický tvar. Rozdíl je však v tom, že některé jsou ergonomicky mnohem více zdařilejší než jiné. Vlivuje na to nejen tvar herního ovladače, ale také rozmístění tlačítek.

Neexistuje jeden model herního ovladače, který by vyhovoval všem. Důvodem je, že každý hráč má jiný tvar a velikost rukou. Takže je pochopitelné, že ten model, který vyhovuje jednomu, tak nemusí pasovat druhému hráči. Jednoduše každému vyhovuje něco jiného. Proto je dobré před samotnou koupí si gamepad chytit do ruky, případně je-li to možné, tak si jej i vyzkoušet. Pokud si budete moci gamepad i reálně vyzkoušet, tak při hraní můžete zjistit pozitiva herního ovladače a rovněž můžete odhalit i jeho nedostatky.

7. Rozměry a hmotnost gamepadu

Možná byste nevěřili, ale rozměry a hmotnost gamepadu jsou velmi důležité parametry, které mají velký vliv při jeho výběru. Toto si ovšem uvědomíte až po několika hodinách či dnech hraní her. Důvod je docela jednoduchý – je velký rozdíl, pokud držíte v rukou gamepad, který váží 200 gramů nebo takový, který je jednou tolik těžší a tedy váží 400 gramů.

Běžné rozměry gamepadů mají šířku přibližně kolem 15 cm a na výšku a tloušťku zhruba 10 cm. Co se týká hmotnosti, tak běžná hmotnost je od 200 gramů až do 300 gramů. Hmotnost do značné míry ovlivňuje i pohodlí během delšího hraní her.

8. Funkce gamepadu

Při výběru gamepadu je dobré se zaměřit také na funkce, které by měl gamepad poskytovat. Ty mají vliv na hraní her, například mohou hraní usnadnit. Mezi nejznámější funkce gamepadu patří následující:

  • Vibrování (vibrační odezva) – jedná se o zpětnou odezvu, která upozorňuje hráče hry na nějaký proces nebo situaci během hraní hry. Běžné modely gamepadů mají jednotnou intenzitu, u dražších a kvalitnějších modelů může být vibrační odezva různá. Dokonce některé modely umožňují nastavení intenzity vibrování.
  • Vstup port pro sluchátka/ headset – některé modely gamepadů mohou být vybaveny vstupním portem s 3,5mm konektorem (3,5mm Jack), díky kterému si může hráč připojit sluchátka nebo headset s mikrofonem. Mnoho herních sluchátek nebo headsetů má krátký připojovací kabel a tím pádem byste museli být velmi blízko u obrazovky. Výhodou je, pokud se tento port nachází na bezdrátovém gamepadu – díky němu můžete pohodlně sedět i dále od obrazovky
  • Senzory pohybu – díky této funkci lze gamepad ovládat i samotným pohybem a nejen pomocí tlačítek. Tuto funkci podporují jen některé druhy her, jako například závodní hry, kde můžete vozidlo ovládat pohybem herního ovladače směrem doleva/doprava.
  • Nastavení herních režimů – tato funkce umožňuje nastavení gamepadu podle typu hrané hry. Nastavit lze více ovládacích prvků, které mění citlivost reagování (například začnou / nezačnou analogově reagovat)
  •  Podsvícení – ovládací prvky na gamepadu jsou podsvícené, což plní funkci praktickou, respektive estetickou. Kromě toho však tato funkce umožňuje měnit barvu podsvícení a to podle toho, jaká je atmosféra ve hře, tedy když se během hraní hry něco děje – gamepad bliká zeleně, modře nebo červeně
  • Plocha pro přídavné závaží – některé modely gamepadů mají v sobě úložné plochy pro uložení miniaturních závaží. Tato funkce slouží k vyvážení herního ovladače – závaží umožňují přesunout těžiště gamepadu, čímž lze zlepšit stabilitu a ergonomii. Tuto funkci vyhledávají převážně zkušení a profesionální hráči.

9. Design gamepadu

Na našem trhu se nachází široký výběr gamepadů, které jsou dostupné v různých designech. Vybrat si můžete herní ovladače různých tvarů a barev. Mezi klasické patří černé a bílé gamepady, ale na výběr jsou i jiná barevná provedení. Navíc některé modely jsou vybaveny designovým podsvícením, které se mění podle atmosféry hry.

Design si vyberte podle vašich preferencí a požadavků. Je však třeba podotknout, že si musíte dát pozor na to, aby designové prvky nebyly na úkor funkčnosti.

10. Ověřené značky

Dobrá značka není vždy zárukou dobré či vyšší kvality. Ale pokud jsou mnozí zákazníci se značkou spokojeni, je lepší vsadit na takovou ověřenou značku než na neznámou. Gamepady jsou dostupné na trhu od více výrobců. Mezi nejznámější značky těchto herních ovladačů patří:

Sony

Japonská společnost Sony vznikla 7. května 1946. Zakladateli byli mladý inženýr Masaru Ibuka a fyzik Akio Morita . V současnosti tato společnost patří k japonským gigantům na trhu s elektronikou. Vyrábí televizory, rádia, počítače, kamery, fotoaparáty, herní konzole, gamepady , mobily a mnoho dalšího.

Pro Sony byl rok 1994 přelomovým. Společnost vydala svoji první herní konzoli PlayStation, která v té době vynikala perfektní grafikou a rychle se stala revolučním zařízením. I v současnosti je zmiňovaná herní konzole populární a velmi oblíbená.

Microsoft

Americká firma Microsoft Corporation vznikla 4. dubna 1975. Založili ji Bill Gates a Paul Allen. V současnosti patří k nejbohatším a největším firmám na světě. Mezi nejznámější produkty patří operační systém Microsoft Windows a herní konzole Xbox. Ve své nabídce má firma také své gamepady (bezdrátové modely a gamepady s kabelem).

Nintendo

Nintendo je japonská společnost, která vznikla v roce 1889. Založil ji Fusadžiro Jamauči . Společnost se orientuje na výrobu herních konzolí a videoher. Mezi nejznámější arkádovou hru patří Super Mário (postavou ve hře je instalatér Mário). V nabídce naleznete i různé typy gamepedů – klasické i designové.

11. Cena, poměr ceny a kvality

Pokud se rozhodnete koupit nový gamepad, jako první by vás měla zajímat maximální cena, kterou jste ochotni do něj investovat. Na našem trhu naleznete široký výběr herních ovladačů, které jsou dostupné v různých cenových hladinách. Jejich cena je závislá na parametrech nebo samotné značky.

Základní provedení gamepadů s kabelem se pohybuje od 6 do 12 eur. U těchto modelů však nepočítejte s perfektní kvalitou a stejně ani nemůžete očekávat, že herní ovladač v této cenové kategorii bude mít spoustu funkcí.

Za kvalitnější gamepady s kabelem si připlatíte o něco více – pohybují se v ceně zhruba od 12 do 20 eur. Pokud máte zájem o bezdrátový gamepad se základními funkcemi, tak kvalitní model si umíte pořídit již od 45 eur.

Pokud ovšem chcete kvalitní gamepad s nadupanými funkcemi, a který i co to vydrží a zároveň splní i vaše náročnější požadavky, budete si muset připlatit. Nejkvalitnější designové gamepady s větším množstvím funkcí vás mohou stát i více než 100 eur.

Často kladené otázky o gamepadu

Existuje univerzální gamepad?

Odpověď není zcela jednoznačná. Pokud chcete používat gamepad například na herní konzoli PlayStation a zároveň na počítači nebo notebooku, v takovém případě existuje univerzální ovladač.

Pokud byste však chtěli jeden a tentýž gamepad používat na PlayStation a Xbox, tak v tomto případě neuspějete. Neexistuje univerzální gamepad na herní konzole. Každá jedna konzole má svůj specifický herní ovladač.

Jaký je rozdíl mezi digitálním a analogovým gamepadem?

Digitální gamepady umožňují pouze dvě polohy tlačítka (zapnuto/vypnuto), přičemž analogové herní ovladače navíc umožňují snímat míru či sílu stisku.

Jsou gamepady dostupné jen v černé barvě nebo i v různých barevných provedeních?

Gamepady jsou na našem trhu dostupné v různých barevných provedeních. Mezi běžné barvy patří černá a bílá, dostupné jsou ovšem i další barvy, například červená, modrá, zelená a další.

Které gamepady jsou levnější – s kabelem nebo bezdrátové?

V současnosti jsou velmi oblíbené bezdrátové gamepady, které nejsou omezující délkou kabelu. Jsou však ve vyšších cenových hladinách než klasické gamepady s kabelem. Takže levnější modely gamepadů jsou jednoznačně ty s kabelem.

 

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!