Test TOP 7 nejlepších televizorů – 2024

testy televizorůNad otázkou „jaký televizor koupit“ se pozastavuje stále více lidí, avšak kvalitní televizory se dnes dají koupit už v relativně levných cenových relacích. Konkurence mezi televizory je velmi velká a tak už téměř každý televizor má velmi slušný balík základních funkcí. Mezi nejoblíbenější televizory dnes určitě patří LED televizory, které poskytují vysoký dynamický kontrast. SMART televize jsou určeny pro lidi, kteří rádi připojují k TV množství připojitelných zařízení, případně rádi surfují na internetu. A pro ty nejnáročnější existují 3D televizory, které umožňují sledovat trojrozměrný obraz, který diváka doslova pohltí.

Při takovém množství výrobců a kategorií televizorů je poměrně náročné vybrat si ten správný. V našem testu televizorů se vám snažíme doporučit televizory, které jsou kvalitní a zároveň nejsou extrémně drahé. Náš test televizí obsahuje přehled LED, SMART a 3D televizorů, kde na základě důkladné analýzy a objektivní vypracovaného žebříčku se můžete rozhodnout velmi jednoduše.

Náš test televizorů vám představuje žebříček těch nejlepších televizí, které naleznete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší televizory

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.LG OLED65C31
televize LG OLED65C31
100 %; 7 recenzí42 990 Kč
2.LG OLED55C31
televize LG OLED55C31
99 %; 13 recenzí29 990 Kč
3.Samsung QE55QN85C
televize Samsung QE55QN85C
98 %; 20 recenzí24 990 Kč
4.TCL 55C745
televize TCL 55C745
94 %; 9 recenzí16 990 Kč
5.Panasonic TX-50LX650E
televize Panasonic TX-50LX650E
89 %; 11 recenzí10 990 Kč
6.Samsung UE55CU7172
televize Samsung UE55CU7172
94 %; 28 recenzí10 790 Kč
7.Samsung UE43CU7172
televize Samsung UE43CU7172
91 %; 49 recenzí7 990 Kč

Jak správně vybrat ten nejlepší televizor?

1. Velikost úhlopříčky

Pokud si kladete otázku: Jaký televizor vybrat? Určitě při výběru dbejte na parametr – velikost úhlopříčky. Právě velikost úhlopříčky je jistě hlavním rozhodovacím faktorem. Vždy záleží jaký televizor, s jakou velikostí úhlopříčky vyhovuje vašim představám a jak velký televizor se hodí do místnosti, kde jej plánujete používat.

Vzdálenost diváka od televizoru (v metrech) Vhodná úhlopříčka (v palcích)
Do 1,8m 17″ ─ 27″
1,9 m ─ 2,5 m 27″ ─ 40″
2,6 m ─ 3,6 m 40″ ─ 47″
3,7 m ─ 4,2 m 47″ ─ 56″
Nad 4,3m 56″ a více

2. Frekvence a plynulost obrazu

Frekvence vyjadřuje počet obrázků, které se na obrazovce za určitou dobu vystřídají. U televizorů je standardem frekvence 50Hz za sekundu. Co se týče ideální frekvence, platí, že čím vyšší je, tím lepší je finální obraz.
Mnohé modely televizorů jsou ale vybaveny i přídavnými funkcemi, například Motion Flow nebo True Motion , které kvalitu obrazu zvyšují.

3. Rozlišení displeje televizoru

Rozlišení je údaj, který udává počet bodů tvořící obraz na displeji televizoru. V tomto případě platí, že větší rozlišení nabízí lepší zážitek pro diváka. Obraz s větším rozlišením je totiž ostrý, bez rozostření a působí přirozeně.

Na trhu se dnes setkáme s různými rozlišeními. Někteří výrobci používají rozlišení HD, které odpovídá rozlišení 1280 x 720 pixelů. Jedná se o běžné rozlišení, dostačující pro televizory s menší úhlopříčkou. Standardem se ale už stalo rozlišení Full HD, čili 1920 x 1080 pixelů, které nabízí opravdu skvělý zážitek ze sledování televize. Vyšší třída televizorů dokonce disponuje rozlišením Ultra HD, zvaným také 4K rozlišení, které nabízí 3840 x 2160 pixelů.

Pro lepší pochopení rozlišení displeje televizorů vám doporučujeme přečíst si tento zahraniční článek: What you should know about TV resolution

4. Technologie obrazovky

Při výběru televizoru je důležitá i technologie obrazovky, neboť přímo ovlivňuje další parametry televizoru. Souvisí například s rozlišením, jasem a kontrastem, ale také správným vyvážením barev.

LED (Light Emitting Diode) obrazovky, které správné vyvážení barev řeší LED podsvícením. LED diody mohou být umístěny na dvou místech – buď na stranách obrazovky, nebo po její celé ploše. Diody na stranách obrazovky jsou sice úspornější, ale kvalitnější obraz nabízejí diody rozmístěné po celé ploše obrazovky.
I LED obrazovky lze vylepšit, a tak vznikly OLED obrazovky. U těchto obrazovek je podsvícení řešeno organickými diodami, které finální obraz ještě více přibližují realitě.

LCD (Liquid Crystal Displaz) obrazovky, jsou charakteristické tím, že jsou velmi tenké a lehké. Při nízké spotřebě a malých rozměrech umí poskytnout opravdu dobré rozlišení. Ovšem správné vykreslování barev je pro ně problémem a ani promítaný obraz není zcela plynulý.

5. Jas a kontrast

Jas a kontrast jsou obzvláště důležité pro dosažení výborné kvalitu obrazu. Jas udává svítivost televizoru při zobrazení bílé barvy, zatímco kontrast určuje poměr zobrazení bílé a černé barvy. Čím vyšší jsou oba tyto údaje, tím lepší obraz vám televizor poskytne.

U jasu ale platí, že ideální rozmezí je 450 až 550cd na metr čtvereční. Takový jas vám poskytne skvělý obraz za jakýchkoli světelných podmínek a zároveň si příliš nebudete namáhat oči.
Po koupi televizoru byste si měli oba parametry zkontrolovat a ručně nastavit na hodnoty, které vám nejlépe vyhovují.

6. Zvuk

Kvalita a čistota zvuku jsou dalšími parametry, které se při výběru televizoru vyplatí brát v úvahu. Pokud si chcete vychutnat kvalitní a čistý zvuk při sledování televize, měli byste si vybrat model, jehož reproduktory dosahují výkonu alespoň 10W. Zvuk však můžete vylepšit i dodatečně, pořízením domácího kina nebo Hi-Fi systému.

7. Konektivita

Konektivita představuje způsob propojení televizoru s ostatními zařízeními. Existuje kabelové a bezdrátové připojení.

USB port je také běžnou součástí většiny televizorů. Díky němu k televizoru bez problémů připojíte USB klíč či přenosné úložiště s filmy, videi nebo fotkami. Dobré televizory jsou vybaveny alespoň dvěma nebo třemi USB porty.

HDMI konektor slouží k propojení televizoru s různými přehrávači multimédií, s hracími konzolemi či dokonce počítačem.

Čtečka paměťových karet není zcela běžnou součástí televizorů, ale má jisté výhody. Pokud si chcete prohlédnout fotky z fotoaparátu na větší ploše, televizor může být skvělou volbou. Čtečka paměťových karet vám to ještě více usnadní, protože nebudete muset fotky nejprve přenášet do počítače, jednoduše do televizoru vložíte paměťovou kartu přímo z fotoaparátu.

VGA konektor se do jisté míry podobá HDMI konektoru, avšak slouží zejména k připojení starších počítačů, když si obraz z nich chcete prohlédnout ve větším rozlišení.

SCART konektor patří mezi stálice, co se týče vybavení televizorů. K televizoru umožňuje připojit set-top box i přehrávače na video či DVD.

8. Typ signálu

Typ signálu, který je televizor schopen přijímat je pro skutečný požitek ze zhlédnutí velmi důležitý. Jde totiž o to, že málokdo dívá jen filmy z DVD. Většina lidí má zájem i o přímé vysílání různých stanic, pro jehož zprostředkování musí být váš televizor vybaven tunery. Televizor může být vybaven několika druhy tunerů, které určují, jaký typ vysílání bude schopen přijímat.

DVB-T tuner přijímá běžné, zemní digitální vysílání. Jeho kvalita není ovlivňována počasím a přenos vln je čistý. V blízké budoucnosti bude toto vysílání nahrazeno o něco lepším vysíláním DVB-T2.

DVB-C tuner dokáže přijímat kabelové vysílání. Takové vysílání nejvíce využívají menší lokální televize.

DVB-S2 tuner přijímá satelitní vysílání, nejvíce využívané celosvětovými televizemi. Tento přijímač ale nebývá zabudován ve všech televizorech, ve většině případů je zapotřebí dodatečné pořízení satelitní antény nebo set-top boxu.

LAN/ WLAN port slouží k připojení televizoru ke kabelovému internetu. Tímto portem jsou vybaveny pouze novější televize i to ne všechny.

9. Spotřeba

Spotřeba energie je údaj, který by měl zajímat každého kupce nového televizoru. Velká obrazovka a více funkcí znamená, že musíte počítat s větší spotřebou než u těch menších a jednodušších modelů. Spotřeba elektrické energie se stejně jako u ostatních elektrospotřebičů uvádí v kilowatthodinách (kWh) za rok. Běžné typy televizorů mají spotřebu kolem 100 kWh, větší a technologicky vyspělejší i 200 kWh/rok.

Spotřeba televizoru může být také vyjádřena mírou energetické úspornosti (energetický štítek). Ta podle norem EU posuzuje míru účinnosti spotřebiče.

10. Pozorovací úhel

Pozorovací úhel představuje rozmezí úhlů, ze kterých se na obraz na televizoru dá dívat, aniž by ztratil na kvalitě. Jde totiž o to, že na televizor se nedíváte vždy jen čelně, ale také ze stran pod různými úhly.
Čím větší je pozorovací úhel, tím více se ze strany na obraz televizoru dá dívat, aniž by došlo ke ztrátě kvality. Ideální pozorovací úhel je 175 stupňů.

Různé typy televizorů

A. CRT televize

CRT televizory jsou symbolem konce předchozího století, vyráběly se zejména v letech 1990 až 2000. Přestože je dnes na pultech prodejen již nenajdete, v mnoha domácnostech se stále používají.

Tyto televizory jsou charakteristické většími rozměry i hmotností, než na jakou jsme zvyklí u dnešních televizorů. Zároveň nabízí široký pozorovací úhel a přirozené zobrazení barev. Také mají pozoruhodně dlouhou životnost, ale na přijímání digitálního vysílání můžete zapomenout, protože většina modelů neobsahuje port pro instalaci set-top boxu nebo jiného přijímače.

B. Projekční televize

Projekční televizory jsou vzhledem velmi podobné CRT televizorům a sdílejí i většinu výhod a nevýhod. Rozdílné je však produkování výsledného obrazu. Projekční televize totiž obsahují tři lampy – červenou, modrou a zelenou. Obraz produkují tak, že paprsky těchto lamp projdou před zobrazením se na velké obrazovce soustavou čoček, hranolů a zrcadel, která obraz dynamicky mění.

C. Plazmové televizory – PDP

Plazmové televizory jsou vzhledem zcela odlišné od předchozích dvou typů. Vyznačují se tenkými panely a plochou obrazovkou, která poskytuje velmi dobrou kvalitu obrazu. Obraz je v plazmových televizor tvořen pixely s malými buňkami, které pokrývají celou plochu obrazovky.

Přestože kvalita obrazu plazmových televizorů může konkurovat i té, kterou poskytují LED televizory, výroba plazmové televize je daleko nákladnější. To je zároveň hlavní důvod, proč většina výrobců televizorů upustila od technologie plazmy.

D. LED televize

LED televize jsou obecně nejoblíbenější a nejvyhledávanější. Fungují na principu polorizace světelného toku. Světlo v tomto případě pochází z LED diod, které osvětlují bílou skleněnou desku a při působení elektrického proudu vykreslují finální obraz, který jako divák vidíte.

LED televize jsou charakteristické nízkou hmotností, poměrně kompaktními rozměry a přijatelnou cenou.

E. OLED televize

OLED televizory jsou ve srovnání s předchozími typy ještě o něco lepší. Pro tvorbu obrazu používají organické diody, a tedy dosahují nejlepšího možného kontrastu obrazu i vyvážení barev. Zároveň nabízejí velký pozorovací úhel, přičemž často mají zakřivené obrazovky. Co se týče vzhledu, jsou velmi tenké a lehké. Ve srovnání s ostatními typy jsou na tom také lépe s elektrickou spotřebou, která je výrazně nižší.

F. 3D televize

Dnešní trh nabízí již i 3D televizory, tedy televizory s trojrozměrným obrazem.
Tyto 3D televizory se dělí na 3 skupiny na základě technologie. Existují 3D televizory, k nimž musíte mít pasivní brýle, přičemž se ztrácí určitá část rozlišení. Existují i aktivní brýle, které však nejsou z dlouhodobého hlediska velmi zdravé, jelikož při sledování dost zatěžují oči. Třetí novou technologií 3D televizorů je 3D zobrazování bez brýlí, ke kterému nepotřebujete brýle, ale obraz při této technologii není tak přepracovaný a pozorovací úhly jsou na nízké úrovni.

G. 4K televize

4K televizory se řadí mezi zařízení pro náročné zákazníky, a tomu odpovídají i funkce a zážitek, který nabízejí. Od zbytku televizorů se tyto televizory odlišují zejména technologií, kterou jsou vybaveny. Tato technologie se zvykne označovat jako 4K UltraHD, ale můžete se setkat a také s kratším označeným 4K. V každém ze zmíněných případů však jde o totéž a toto označení odpovídá technologii podporující extra vysokého rozlišení s hodnotami až 3 840 × 2 160 pixelů a poměrem stran 16:9.
Název 4K technologie je odvozen od horizontálního rozlišení, které má hodnotu téměř 4000 pixelů. Zajímavým faktem je také to, že 4K rozlišení odpovídá čtyřnásobku rozlišení Full HD.

Technologie 4K nabízí lepší obraz, zejména co se týká ostrosti, když je schopna ostře zobrazit i úplné detaily promítaného obrazu. Zároveň velmi dobře vykreslí tmavý i světlý obraz, který je na obrazovku promítán, protože optimalizuje promítání scén s různobarevným pozadím, aniž by barvy ztrácely sytost. Přechody mezi jednotlivými snímky obrazu si díky tomu zachovávají dynamiku, a tudíž nabízejí skutečný divácký zážitek.
Tyto skutečnosti ale platí jen u televizorů s úhlopříčkou minimálně 55 palců. Teprve od této velikosti je přínos 4K technologie skutečně viditelný i pro běžného diváka.

H. SMART TV

SMART TV, v překladu inteligentní televizor, v sobě spojuje všechny funkce běžného televizoru s pokročilými funkcemi připojení k dalším médiím. V souvislosti s chytrými televizory se nejvíce zmiňuje možnost připojení k internetu, kterou jsou vybaveny. Při sledování filmů nebo televizních pořadů tak nejste omezeni aktuální nabídkou stanic, protože si svůj vytipovaný pořad umíte jednoduše dohledat.

Většina Smart televizorů má také vlastní galerii nebo obchod her a aplikací, takže takový televizor se ještě více přibližuje možnostem mobilů a počítačů.
Technologické vybavení Smart televizoru se liší podle toho, jaký výrobce je autorem. Obecně ale platí, že tyto televizory jsou vybaveny minimálně rozlišením Full HD a kvalitní obrazovkou, která hravě zvládá promítání filmů a pořadů a zároveň zobrazování internetových stránek či hraní her.

Často kladené dotazy o TV (FAQ)

Jaké jsou výhody LED TV?

V podstatě se stále jedná o LCD televizory, které běžně známe, ale právě LED televizory navíc disponují LED podsvícením, což poskytuje dosahování lepších parametrů obrazu. LED televize tak spotřebitelům nabízejí vyšší dynamický kontrast a nulový únik světla. Společně tato technologická vylepšení ovlivňují celkovou vyšší kvalitu obrazu televizoru.

Proč Smart TV? Co nabízí?

Právě Smart televizory zcela okořeňují celkovou funkcionalitu televizoru. Na Smart TV se můžete snadno připojit k internetu a browsovat vaše oblíbené stránky. Smart TV mívá v sobě obvykle implementovány i různé aplikace, které primárně slouží k zábavě – jako jsou různé hry apod. Jelikož Smart TV lze připojit na internet, tak oblíbenou činností bývá i komunikace přes internet a různé komunikační programy a aplikace jako je např. WhatsApp, Facebook Messenger, či Skype.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 8 Průměrně: 4.9]

Napsat komentář

Leave the field below empty!