Test TOP 7 nejlepších herních konzolí – 2024

test-hernich-konzolHerní konzole je elektronické zařízení určené pro hraní videoher , poslouží však i pro přehrávání multimédií. Díky svému jednoduchému návrhu jsou levné na výrobu, údržbu a jediné, co vyžadují, je dokupování her, popřípadě si můžete dokoupit jiné softwary jako například. Spotify. Herní konzole nevyžadují dodatečné hardware, například herní klávesnici, myš (herní myš) či sluchátka, ani softwary, jako např. antiviry, ovladače a pod. Aktualizace přicházejí samy a instalují se zpravidla automaticky. Proto je údržba konzolí zcela nenáročná.

Herní konzole fungují podobně počítači, jsou však zásadně odlišné co se týče návrhu. Konzola je připravena k použití již při koupi a nevyžaduje složitá nastavení či instalace. Stačí vložit jakékoli médium a po načtení nebo stažení stačí danou hru nebo multimédium spustit. Proto konzoli může používat kdokoli – od dítěte po seniora, nejpopulárnější jsou však u teenagerů.

Náš test herních konzolí vám představuje žebříček těch nejlepších herních konzolí, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat .

Test – TOP 7 nejlepší herní konzole

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.PlayStation 5
herni konzole PlayStation 5
97 %; 143 recenzí25 990 Kč
2.Microsoft Xbox Series X
herni konzole Microsoft Xbox Series X
97 %; 94 recenzí19 990 Kč
3.Nintendo Switch OLED
herni konzole Nintendo Switch OLED
97 %; 22 recenzí16 990 Kč
4.PlayStation 4 Slim 500GB
herni konzole PlayStation 4 Slim 500GB
94 %; 166 recenzí15 990 Kč
5.Nintendo Switch
herni konzole Nintendo Switch
92 %; 134 recenzí6 990 Kč
6.Microsoft Xbox Series S
herni konzole Microsoft Xbox Series S
92 %; 53 recenzí6 490 Kč
7.Nintendo Switch Lite
herni konzole Nintendo Switch Lite
95 %; 20 recenzí3 490 Kč

Jak vybrat tu nejlepší herní konzoli?

1. Rozdělení: Domácí vs. přenosné herní konzole

Nejhlavnějším dělením konzol je jejich dělení na základě velikosti a ovládání. Herní konzole se tak dělí do standardních, domácích konzol , které jsou rozměrově relativně velké a patří do pokojů, a přenosných konzol do ruky, které jsou určeny k trávení času zejména během cestování nebo když je výpadek proudu, případně se chcete zabavit na chatě či rybaření.

Domácí herní konzole

Standardní konzoly větších rozměrů poskytují vysoký výkon , dobrou prodyšnost , díky čemuž nedochází k přílišnému přehřátí komponentů a široké spektrum her a softwarů , které můžete využít. Mezi domácí konzole patří právě Xbox a PlayStation herní konzole. Zatímco staré verze těchto herních konzolí (PS3, Xbox 360) jsou cenově dostupnější, nové verze (PlayStation 4 a PlayStation 5, Xbox One a Xbox Series X) mají výrazně širší funkcionalitu, poskytují ostřejší a krásnější obraz nejen při hraní ale i pouštění filmů (podpora HDR), umožní vám hrát nejnovější hry a poskytují podporu ze strany výrobce na nadcházející roky. Nové herní konzole také umožňují hrát určité hry ze starších verzí konzolí.

+ Vysoký výkon
+ Univerzálnost, přehrávání DVD, Blu-ray, SD karet, USB, spárování přes Wi-Fi+ Prodyšnost zaručuje plynulý výkon komponent+ Široký výběr her

– Mobilita

Přenosné herní konzole (do ruky)

Velkou výhodou přenosných konzolí je jejich přenosnost, využívají totiž baterii, která vám umožní hrát hodiny. Délka výdrže baterie však záleží zejména na zátěži hry na konzoli. Rovněž dbejte na to, zda chcete koupit repasovanou přenosnou herní konzoli. Zatímco domácí konzole nemají baterii, kvůli čemuž by neměl být problém převzít domácí konzoli z rukou druhého spotřebitele, přenosná konzola může mít kvůli dlouhodobému používání znehodnocenou baterii. Čím více je baterie přenosné konzole opotřebovaná, tím více ztrácí na své přenosnosti, baterie se může vybít předčasně.

Výkon přenosných konzol není nejvyšší, je však dostatečný k tomu, abyste se pobavili. Nízké rozlišení nemusí být problémem, zejména s ohledem na malý displej, kterými tyto konzole disponují. Na výběr máte spoustu klasických her, nečekejte však dostupnost všech nejpopulárnějších her, jejichž ovládání by bylo na přenosných herních konzolích poměrně krkolomným.

+ Přenosnost a univerzálnost (pokud podporují Google Play, mohou přehrávat filmy, hudbu)
+ Specializace na pohodlné hraní her+ Slušný výkon

– Mohou se přehřát a vypnout, aby nedošlo k trvalému poškození komponent, vysoké teploty také mohou snížit životnost baterií –
Kapacita a životnost baterií v přenosných herních konzolích je častokrát nízká, na delších zájezdech budou vyžadovat nabitou powerbanku nebo napojení do automobilu za pomoci adaptéru- Omezená možnost přehrání multimédií, filmů

2. Domácí herní konzole – PlayStation vs. Xbox

Domácí herní konzole jsou dominovány dvěma legendárními konzolemi:

 1. PlayStation konzolí, kterou vyrábí japonská elektronická firma Sony
 2. Xbox konzolí, za kterou je zodpovědný americký Microsoft.

Všechny verze těchto herních konzolí mají své plusy i minusy, ale objektivní skutečností je, že porovnávat jejich generační protějšky bylo vždy diskutabilní a porovnávání se vždy zaměřovaly na ty nejmenší, pro spotřebitele častokrát nepotřebné detaily. Kvůli vysoké konkurenceschopnosti obou firem, všechny generační protějšky obou konzolí, ať už pocházejí od Microsoftu nebo Sony, jsou kvalitativní téměř na vlas totožné . To znamená, že po výkonnostní stránce je mezi danými herními konzolemi jen minimální rozdíl .

Nejdůležitějšími faktory ke zvážení by tedy měly být právě:

 1. obeznámenost spotřebitele s danou platformou, tedy předešlými zkušenostmi s PlayStation případně Xbox
 2. preference , co se týká exkluzivních her

PlayStation série herních konzolí

Herní konzole PlayStation 3 byla vydána v roce 2006 a přestože poskytuje Full-HD rozlišení, tedy 1920×1080, drtivá většina her poběží jen na 720p rozlišení a mnohé z nich mohou mít problémy s plynulým hraním. Podpora pro PS3 měla skončit v srpnu 2021, Sony se však po bouřlivé reakci komunity rozhodlo podporu ještě prodloužit. GTA Online mezitím na PS3 skončí v prosinci 2021.

PlayStation 4 byla vydána v roce 2013, poskytuje výrazně vylepšenou platformu a značně vyšší výkon oproti PS3. Po vydání PS5 se však Sony rozhodlo přerušit výrobu PS4. Online podpora je i nadále udržována v plném rozsahu, totéž platí pro hry, které na dané konzoli běží do současnosti. PS4 si i nadále udržuje plynulé vydávání nových her, které jsou však ve srovnání s PS5 častokrát okresány a ztrácejí tak na detailech. Sony vydalo také specializované verze této herní konzole s názvem Slim a Pro .

 • PS4 Slim je o 30% menší , 16% lehčí verze a spotřebovává o 30% méně energie než standardní verze PS4, zároveň je nejlevnější verzí ze všech PS4 verzí
 • PS4 Pro poskytuje nejvyšší výkon oproti standardní i Slim verzi, díky čemuž zaručuje stabilní hraní se zachováním vysokých detailů , podporuje HDR a 4K , rovněž podporuje graficky vylepšené verze her, které poskytují detailnější svět než standardní verze (mezi vylepšené verze her patří např. Red Dead Redemption 2, Destiny 2, Horizon: Zero Dawn a další), daná verze má však vyšší spotřebu energie

TIP: PS4 konzole lze vylepšit dokoupením a nahrazením pevného disku diskem SSD, který je minimálně třikrát rychlejší a výrazně spolehlivější

PlayStation 5 byla vydána v listopadu 2020 a představuje novou generaci herních konzolí a ovladačů DualSense. Svým designem je PS5 oproti předchozím generacím zcela odlišná: je užší, ale zato vyšší. Z toho důvodu, na rozdíl od Xbox a předchozích verzí, se PS5 nemusí vejít do užších prostor vašeho nábytku. Zároveň kvůli svému barevnému designu nemusí ladit s každým pokojem. Výkonnostně je však oproti starým verzím nesrovnatelně výkonnější a díky skutečně pokročilým komponentům PS5 podporuje plynulé hraní na 4K rozlišení a to na 120 obrázcích za vteřinu , podporuje také ray tracing technologii, HDR , zpětnou kompatibilitu pro hry na starších verzích a mnoho jiného.

Xbox série herních konzolí

Xbox 360 byl vydán ještě v roce 2005 jako následník původního Xboxu a měl konkurovat PlayStation 3. Poskytuje podporu pro HD rozlišení a dokáže uměle zvýšit rozlišení i na Full-HD, pokud to televizor podporuje. Podpora pro Xbox 360 sice pokračuje, ale některé hry, jako například. Halo a GTA Online, mají v plánu zrušit podporu pro tuto herní konzoli.

Xbox One byl vydán v roce 2013 a byl výrazným pokrokem oproti 360 jak ve funkcionalitě, tak i výkonu.

 • Xbox One S verze je kompaktnější, ale podporuje HDMI 2.0, Bluetooth 4.0, disponuje mírně výkonnější grafickou kartou a podporuje umělé navýšení rozlišení z 1080p na 4K, nejde však o nativní 4K rozlišení
 • Xbox One X poskytuje SSD s kapacitou 1 TB, podporuje plynulé, nativní 4K rozlišení a výrazně výkonnější grafickou kartu (4,5x výkonnější oproti standardnímu Xbox One), procesor je také výrazně výkonnější oproti Xbox One S a paměť RAM se rovněž neobešla bez výrazných výkonnostních změn

Xbox Series X a Series S je nejnovější série Xbox herních konzolí, která poskytuje výrazně vyšší výkon , častokrát i dvojnásobně vyšší oproti předchozím generacím a to společně s kvantem nových, užitečných funkcí. Cena (500 € a výše) je vzhledem ke skutečně vysokému výkonu a podporování funkcí, jakými je ray tracing a 4K rozlišení běžící na 120 obrázcích za sekundu překvapivě nízká , problémová je však dostupnost dané konzole. Microsoft pro mnohé staré hry běžící na starších generacích již zavedlo zpětnou kompatibilitu, budete tak moci hrát starší hry na nejnovější verzi Xbox.

3. Přenosné herní konzole

Na kolej, cestu či chatu. Přenosné konzole poskytují nenáročné a přenosné hraní díky konzoli založené na baterii. Výkonově nejsou s domácími herními konzolemi srovnatelné, ale důraz se při navrhování kladl právě na přenosnost, výdrž a poskytování hraní kdekoli, kdykoli. Ani trh přenosných herních konzolí není moc pestrý a delší dobu jej dominovala firma Nintendo s jeho konzolí Nintendo Switch , avšak s novinkou na trh přenosných herních konzolí přišla firma Valve , která představila Steam Deck .

Nintendo Switch

Nintendo je legendární značkou a její dominance na trhu přenosných herních konzolí je toho důkazem. Díky relativně vysokému výkonu , nabídkou legendárních her v novém ošacení, možností odpojit joystick od displeje a spojit jej pro komfortnější hraní, díky přenosnosti a životnosti baterie je Nintendo Switch skvělou volbou pro hraní mimo domov. Byl vydán v roce 2017, kvůli čemuž má po výkonnostní stránce problém s novějšími hrami, přesto stále splňuje svůj účel ke hraní nenáročných her.

Mezi nabízenými Hrami můžete najít takové hry jako The Legend of Zelda, Minecraft, hry z tématu Super Mario včetně světoznámé Mario Kart hry, Among Us, Diablo 3, Pokémon hry, Fortnite, Rocket League, Apex Legends a mnohé jiné.

Nintendo Switch nabízí také zhlédnutí videí na YouTube ale i filmů přes streamovací službu Hulu působící výlučně na území USA.

+ Zpočátku dostatečně vysoká životnost baterie
+ V nabídce má legendární Nintendo hry ale i populární hry dneška+ Kompaktní design+ Možnost koupení Nintendo Switche s vysoce kvalitním OLED displejem+ Akceptovatelná cena

– Nedostatečný výkon na nové hry, hry jako Apex Legends neběží na dané platformě zrovna nejlépe
– Baterie je Achilovou patou přenosných zařízení, pravidelné zatížení baterie zejména hraním výrazně sníží její životnost- Přehřívání

Steam Deck

Valve ohlásilo přenosné zařízení určené ke hraní her na Steame s názvem Steam Deck. Očekávaná dostupnost je ve druhém čtvrtletí roku 2022. Výkonnostně je Steam Deck nesrovnatelně vyšší oproti Nintendo Switch. Poskytuje 16 GB RAM , grafickou kartu podobnou té na PS4 , čtyřjádrový AMD procesor na nové architektuře a minimálně 64 GB kapacitu . Steam Deck je některými lidmi, vzhledem k jeho výkonu, považován spíše za přenosný počítač, než herní konzoli, ovládání Steam Decku je však joystickové .

V nabídce bude mít Steam Deck mnoho Steam her a podle slov Valve, „nemohli na Steamu najít hru, kterou by Steam Deck nezvládl“ . Problémem však je páčkové ovládání, které bude v mnoha PC hrách problematické, jakož i životnost baterie, která bude jistě nepříznivě ovlivněna výkonnými komponenty, které jsou uvnitř dané konzole.

Na předobjednání máte 3 možnosti:

 1. 10 990 Kč verze s 64 GB úložištěm
 2. 14.990 Kč verze s 256 GB SSD úložištěm a exkluzivitami
 3. 17.990 Kč verze s 512 GB SSD úložištěm, antireflexní obrazovkou a exkluzivitami

+ Vysoký výkon hodný počítače
+ Skutečně pestrý výběr her+ Přenosnost

– Oproti Nintendo Switch větší, těžší
– Životnost baterie – Přehřívání během dlouhodobého hraní či kvůli vysoké zátěži – Cenová dostupnost – Ještě nejsou známy všechny detaily

4. Herní konzole umožňuje hrát více lidem najednou

Díky této vlastnosti si dokážete zahrát zábavné ale i naučné hry společně s vaším dítětem , případně si mohou zahrát s kamarády či sourozenci a to, aniž by se střídali.

POZOR: Ne všechny hry však tuto možnost podporují, proto si při koupi her pořádně přečtěte popisy a značky na obalu.

5. Namísto kupování her máte možnost platit za měsíční členství

Díky měsíčnímu placení za služby máte přístup ke stovkám her , aniž byste museli za každou jednu zaplatit jednotlivě, mnohé z těchto her mohou jednotlivě stát i 40 až 50 €. Předplatitelská služba je proto často ekonomicky výhodná , zvláště pokud si vaše dítě neumí najít svou oblíbenou hru .

6. Bezpečnost dítěte a vašich financí

Kromě opravdu nenáročné obsluhy jsou konzole navrženy tak, aby rodiče měli dohled na své děti . Aktivity svých dětí můžete mít prohlédne zobrazované ve svém chytrém telefonu. Kromě toho, herní konzole poskytují jednoduché možnosti, mezi nimi například. možnost omezovat herní čas dítěte a mnoho jiného:

 • Pokud si tak nastavíte, budete moci odsouhlasit nebo neodsouhlasit koupi hry a pod.
 • Můžete si zobrazit, kolik času tráví hraním , co navštěvuje, co nakupuje a pod.
 • Dítěti můžete vytvořit pokladničku , do které jednoduše můžete ukládat kapesné, které dítě může využít ke koupi v digitálních obchodech, ke koupi her, softwarů, písniček či filmů
 • Dokážete omezit herní čas , zakázat hrát určité hry
 • Dokážete filtrovat obsah (hry, filmy apod.), který je založen na hodnocení ESRB, který hodnotí obsah na základě věkových skupin
 • Dokážete ochránit soukromí vašeho dítěte
 • Dokážete omezit to, aby dítě používalo hlasové zprávy , mikrofon
 • Rovněž můžete zakázat dítěti napájet se do online her
 • Můžete zapnout cenzuru , která bude filtrovat vulgarismy
 • V případě, že jste našli obsah , který jde proti pravidlům, jej můžete jednoduše nahlásit
 • Dokážete zablokovat lidí , čímž nebudou moci kontaktovat účet vašeho dítěte

7. Jednoduchost jako základní pilíř návrhu

Herní konzole byly navrženy pro snadnou přístupnost, ovládání, používání a údržbu. Filozofie konzol je proto po otevření obalu okamžitě jasná: konzoli stačí napojit na televizor nebo monitor za pomoci kabelu, a po zapnutí lze konzolu jednoduše nastavit podle toho, co si přejete.

 • Cenově dostupná , herní konzole je navržena pro nenáročné uživatele
 • Aktualizace herní konzole a her jsou automatické , ale mohou být vypnuty
 • Rozhraní je intuitivní
 • Nevyžadují se údržby komponentů
 • Vysoce bezpečný , antivirus není nutný
 • I nově vydáno hry se přizpůsobují výkonu starých konzolí , konzole tak nevyžadují dokoupení nových komponent nebo častou, finančně náročnou výměnu za nové herní konzole

8. Cena

Herní konzole je z pohledu návrhu zjednodušená platforma, založená na masové výrobě. Díky tomu se výrazně snižují náklady na výrobu. To příznivě ovlivňuje cenovou _ dostupnost konzolí, ne každému však vyhovuje utratit nemalou částku za herní konzoli.

Cena nejnovějších modelů domácích herních konzolí, jakými jsou například PlayStation 5 či Xbox Series X a S , ale i přenosných konzolí, se může vyšplhat i na 500 600 . Kvůli nedostupnosti se zároveň můžete ke svému zaplacenému modelu dostat až o několik týdnů později.

Na výběr máte i starší, ale stále dostatečně výkonné a plně podporované verze konzol jako např. Xbox One či PlayStation 4 , které jsou cenově ještě dostupnější a nové verze z obchodů mohou stát od 200 € do 300 € , což je mnohem akceptovatelnější částka. Podpora pro tyto konzole pokračuje i nadále, stejně na tom je vydávání nových her, proto se nemusíte obávat, že online hry přestanou fungovat jen pár měsíců po koupi herní konzole. To však nemusí platit v následující kategorii.

V bazarech se můžete dostat ke kouskům těch nejstarších verzí herních konzolí , nejpopulárnějšími z nich je Xbox 360 a PlayStation 3 . Jedná se o konzole, na kterých vyšly mnohé populární hry, ale standard hraní na daných konzolích je v porovnání s novějšími verzemi nesrovnatelně nižší a občas i frustrující. Cenově jsou však tyto herní konzole mimořádně dostupné. Problémem, kromě staré technologie , slabého výkonu či nedostupnosti v obchodech je také online podpora her , která může skončit již v následujících letech.

9. Exkluzivní hry dostupné na Xbox a PlayStation

Jednotlivé konzolové značky si pořídily exkluzivní vývoj her na je platformě , takové hry se nemusí dostat na druhou konzolovou platformu či PC. Jedná se o marketingový trik, kterými se snaží přesvědčit konzolové hráče pro koupi jejich herní konzole. Z tohoto důvodu je nabídka her častokrát nejdůležitějším faktorem při výběru konzole.

TIP: Plný seznam exkluzivních her lze nalézt kdekoli na internetu. Ne všechny hry jsou zpětně kompatibilní.

Mezi „vlajkové lodě“ exkluzivních her na platformě PlayStation patří legendární hry jako The Last of Us Remastered, jeho příběhové pokračování The Last of Us: Part 2, Death Stranding, Street Fighter, Ratchet & Clank, dobrodružná série Uncharted, Shadow of the Collosus, Ghost of Tsushima, Detroit: Become Human, The Last Guardian, Marvelův Spider-Man, Horizon Zero Dawn, Days Gone (vydáno i na PC) či God of War.

Xbox rovněž poskytuje velmi populární exkluzivní hry . Je třeba dodat, že Microsoft se nedávno rozhodl pro odkoupení firmy Bethesda , která je zodpovědná za publikování sérií jako The Elder Scrolls, Fallout, DOOM příští Starfield, a firmu Obsidian Entertainment mezi jinými. Microsoft se takovýmto způsobem snaží konkurovat firmě PlayStation svojí exkluzivitou. Xbox + PC exkluzivita Bethesda sérií však ještě ne je oficiální potvrzena . Mezi exkluzivní hry na Xbox patří hry jako série Halo, Forza Motorsport, série Forza Horizon, Sea of Thieves, série Gears of War, Dead Rising, Age of Empires, Flight Simulator, Among Us, budoucí hra Starfield od Bethesdy, STALKER 2 a mnoho jiných.

FAQ (Často kladené otázky)

Otázka : Co znamená pro herní konzoli konec podpory? Budu moci hrát hry i nadále?

Odpověď: Konec podpory znamená nepokračování v řešení problémů na platformě, nepokračování v řešení chyb ve hrách, v některých případech může dojít ik zrušení online části her. Hrát hry budete moci i nadále, avšak dojde-li ke zrušení online serverů pro danou hru, nebudete ji moci hrát přes internet s jinými hráči kolem světa.

Otázka : Jsou starší herní konzole (Xbox 360 a PlayStation 3) nevhodné jako dárek?

Odpověď: Vzhledem k jejich zastaralosti, nízkému výkonu a dnes již nevyspělosti, pro mnohé lidi mají spíše nostalgickou hodnotu. Přesto však mohou poskytovat skvělou zábavu, byť levnou. Největším problémem je vysoce pravděpodobné přerušení podpory pro hry a platformy samotné v nadcházejících letech.

Otázka : V čem jsou herní konzole lepší oproti počítači?

Odpověď: Konzole zpočátku měly konkurovat počítačům v oblasti hraní. Design byl právě kvůli této skutečnosti navržen v duchu jednoduchosti, přístupnosti ke hrám a pod. Mezi dalšími kladnými vlastnostmi herních konzolí je jejich cenová přístupnost. Zatímco za nejnovější Xbox Series X zaplatíte 500 € a výše, počítač se stejným výkonem by mohl stát i několikanásobně více , a to zejména kvůli nedostatku grafických karet na trhu. Herní konzole je také mnohem bezpečnější a je prakticky nemožné infikovat konzoli virem.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!