Test TOP 7 nejlepších monitorů 2024

test monitoruMonitor je elektronický vizuální displej, který obsahuje obrazovku, obvody. Starší počítačové monitory využívali katodové trubice, které je dělaly velkými, těžkými a neefektivními. V současnosti se LCD monitory s plochou obrazovkou používají v zařízeních, jako jsou laptopy a stolní počítače, protože jsou lehčí a energeticky úspornější. Monitor je také známý jako obrazovka nebo vizuální zobrazovací jednotka.

Parametry monitoru se posuzují a rozlišují pomocí několika klíčových faktorů:
Poměr stran : vztah vertikální délky k horizontální délce monitoru (například 16: 9 nebo 4: 3).
DPI: počet rozlišitelných pixelů v jednom řádku na jednotku délky jeden palec (2,54 cm).
Rozlišení displeje: udává maximální počet rozlišitelných pixelů obrazovky.
Velikost: tento aspekt je určen diagonální velikostí obrazovky.

Náš test monitorů vám představuje žebříček těch nejlepších monitorů, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat .

Test – TOP 7 nejlepší monitory

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.DELL ALIENWARE AW3418DW
monitor DELL ALIENWARE AW3418DW
19 990 Kč
2.AOC C24G1
monitor AOC C24G1
4 990 Kč
3.Dell P2419H
monitor Dell P2419H
3 990 Kč
4.HP 27w
monitor HP 27w
3 990 Kč
5.Samsung C24F390FHU
monitor Samsung C24F390FHU
2 990 Kč
6.Samsung S24F350FHU
monitor Samsung S24F350FHU
2 990 Kč
7.Philips 243V7QDSB
monitor Philips 243V7QDSB
2 799 Kč

Jak vybrat ten nejlepší monitor?

Bez kvalitního zobrazení všechno, co děláte ve svém počítači, se zdá být nevýrazné. Ať už hledáte fotky, video nebo jiné mediální soubory, na tento fakt byste neměli zapomínat.

Výrobci monitorů si dobře uvědomují, jak se zkušenosti s PC mění s různými monitory a zaplavily trh všemi druhy možností. Které funkce jsou nejvíce cenné pro způsob, jakým budete používat monitor? Potřebujete 4K, 5K, Full HD nebo prostě HD? Jaký je mezi nimi rozdíl? Jsou skutečně důležité funkce, jako low blue light, G- Sync nebo FreeSync ?

Před výběrem toho správného monitoru právě pro vás, dbejte na následující parametry výběru:

1. Hlavní účel monitoru

Herní, profesionální nebo všeobecné použití. Obecně platí, že hráči by měli upřednostňovat rychlé obnovovací frekvence a časy odezvy. Profesionálové by měly upřednostňovat přesnost barev, zatímco uživatelé běžného používání mají méně specifických potřeb, ale často se rozhodnou pro monitor s panelem VA s vysokým kontrastem.

2. Doba odezvy

Čím je kratší, tím je to lepší. Není velkou prioritou, pokud nejste hráčem. Toto vám řekne, jak dlouho trvá, než váš monitor změní jednotlivé pixely z černé na bílou nebo z jednoho odstínu šedé na druhý (čas odezvy GTG). Delší doba odezvy může způsobit rozmazání pohybu při hraní her nebo při sledování rychlých videí. Nejvyšší čas odezvy, který pravděpodobně uvidíte, je 5 milisekund (ms), zatímco nejrychleji monitory mohou mít 1 ms čas odezvy.

3. Obnovovací frekvence

Vyšší hodnoty jsou lepší. Toto vám řekne, kolikrát se váš monitor aktualizuje s novými informacemi za sekundu a měří se v Hz. Větší čísla se rovnají lepšímu, plynulejšímu, méně trhanému obrazu.

Pokud jste hráčem, zvláště důležitá je obnovovací frekvence a budete chtít, aby byl monitor s frekvencí alespoň 75 Hz (většina monitorů navržených pro herní nabídku dosahuje minimálně 144 Hz) v kombinaci s nejnižším časem odezvy, který najdete. Pokud právě nehrajete, měla by se provést obnovovací frekvence minimálně 60 Hz.

4. Zakřivené nebo ne?

To závisí na preferencích. Logika za zakřivenými monitory spočívá v tom, že lépe napodobují zakřivený způsob, který vidí vaše oči. Také se vám nemusí líbit vzhled zakřiveného monitoru. Mnozí vám řeknou, že zakřivený monitor je bezcenný, pokud je menší než 76 cm, což má i cenové důsledky. Pokud si nejste jisti, vyzkoušejte jeden z nich a uvidíte, zda si všimnete nějaký rozdíl.

5. Rozlišení monitoru

Obrázky na monitoru se skládají z milionů malých pixelů. Každý pixel se skládá ze tří sub -pixelov, jeden pro každou primární barvu. Rozlišení monitoru poskytuje délku obrazovky podle šířky v pixelech. Čím více pixelů můžete zapadnout na každý čtvereční cm monitoru, tím je realističtější a hladší obraz.

Můžete zjistit, kolik pixelů má monitor na základě názvu jeho rozlišení. Některé rozlišení mají několik jmen. Níže jsou uvedeny nejčastější rozlišení od nejlepších (nejvyšší počet pixelů) k nejhorším (nejmenší počet pixelů).

5K 5,120 * 2,880
4K 4,096 * 2,160
ULTRA HD 3,840 * 2,160
QUAD HD 2,560 * 1,440
2K 2,048 * 1,080
WUXGA 1,920 * 1,200
1080p – FHD 1,920 * 1,080
720p – HD 1,280 * 720

Zatímco více pixelů představuje obecně lepší rozlišení, dva podstatné fakta mohou udělat monitor s vysokým rozlišením méně vhodným.

  1. a) Výkon grafické karty – čím více pixelů máte, tím vyšší výkon zpracování musí vaše grafická karta vytvářet, aby tyto pixely včas změnila. 5K monitory zobrazují úžasné obrázky, ale pokud váš systém není schopen ovládat 14,7 milionu pixelů, vaše celkové uživatelské zkušenosti budou trpět a extra rozlišení se skutečně stane překážkou.
  2. b) Schopnost operačního systému měnit písmo – windows je nejlepší při hustotě pixelů 90 až 100 pixelů na palec. Při vyšších hodnotách se objekty a text stávají extrémně malými a potenciálně nemožnými číst. Změna měřítka se liší v kvalitě mezi monitory a není vždy jisté, kdy je text příliš malý.

Jaký panel potřebuji (v případě výběru LCD monitoru)? TN, VA nebo IPS?

Panelové technologie (LCD monitory) – pokud jde o zobrazení, TN <IPS ≠ VA. TN monitory jsou nejrychlejší, ale nejlevnější kvůli horším pozorovacím úhlem. IPS monitory mají mírně rychlejší časy odezvy a vykazují lepší barvy jako panely VA, ale monitory VA mají lepší kontrast než displeje IPS. Panelové technologie se však týkají LCD monitorů

V dnešních LCD panelech se používají tři hlavní technologie: TN panel, vertikální vyrovnání (panel VA) a přepínání v rovině (IPS panel) . Každá z nich má několik variant, které nabízejí různé výhody, jako jsou lepší úhel pohledu, rychlejší reakce panelu, nižší spotřeba energie a podobně. Nebudeme se dostat do komplikovanosti toho, jak fungují tyto rozdílné panely. Namísto toho si prostudujte tabulku a uvidíte, jak každý typ panelu ovlivňuje kvalitu obrazu.

  TN VA IPS
výkon Nejrychleji: nízké časy odezvy, nejvyšší obnovovací frekvence, minimálně rozmazání pohybu; Nízké vstupní zpoždění Dlouhá doba odezvy; Vyšší obnovovací frekvence jsou možné Pomaleji časy odezvy jako TN, rychlejší odezvy než VA
zobrazení Nejhorší úhly pozorování; nejhorší barva Zorné úhly jsou obvykle lepší než TN, horší než IPS; Dobrá barva; Nejlepší kontrast; Nejlepší hloubka obrazu Nejlepší úhel pohledu; nejlepší barva
cena Nejlevnější Cenové modely mohou mít výkon srovnatelný s TN nejdražší
využití Hraní Obecné použití profesionální

 

Všeobecné využívání monitorů: Které funkce jsou důležité?

Kontrast považujeme za měřítko kvality obrazu s nasycením barev, přesností a rozlišením. Když má displej velký dynamický rozsah, obraz je realističtější a 3D-podobný. Panely VA nabízejí tři až pětinásobek kontrastu obrazovek IPS nebo TN. Pokud umístíte monitor VA a IPS vedle sebe navzájem s odpovídajícími úrovněmi jasu a kalibračními standardy, obrazovka VA snadno vyhraje z hlediska kvality obrazu.

Většina operačních systémů, včetně systému Windows 10, má režim, který je navržen tak, aby redukoval modré světlo, které může narušovat kvalitu spánku. Zmenšení modrého jasu ovlivňuje všechny ostatní barvy, můžete tak však zaznamenat nepřirozený vzhled v grafice a fotografiích. Je to zvlášť rušivé v hrách a videích.

Profesionální monitory: Které funkce jsou důležité?

Pokud chcete nastavit kalibraci, tak existují dva způsoby, jak toho dosáhnout: na obrazovce a software . Možnosti kalibrace by měly obsahovat volby pro různé barevné škály, teploty barev a gama křivek. Minimálně by měly existovat standardy s RGB a Adobe RGB, barevná teplota v rozmezí od 5 000 do 7 500 K a gama předvolby od 1,8 do 2,4 . 

Jakou bitovou hloubku potřebuji?

Vyšší je lepší a odborníci potřebují nejméně 10 bitů . Pokud je to možné, zvolte 12-bit . Hluboký barevný monitor vám nepomůže, pokud vaše grafická karta nemůže generovat 10 nebo 12-bitový signál.

Ano, monitor doplní extra informace, ale pouze interpolací. Tak jako při škálování pixelů, displej nemůže přidat informace, které tam nejsou na prvním místě; může se tomu jen přibližovat. Mnoho grafických karet pro spotřebitele je omezených na 8bitový výstup.

LED monitory

LED monitor je plochá obrazovka, plochý počítačový monitor nebo televize. Má nižší barevnou hloubku a jsou lehké z hlediska hmotnosti. Skutečný rozdíl mezi tímto a typickým LCD monitorem je podsvícení. LCD monitory použili CCFL namísto LED na osvětlení obrazovky.

Výhody monitoru LED

LED monitory nabízejí mnoho výhod ve srovnání s těmi, které jsou osvětleny CCFL včetně:

Obvykle jsou levnější

Rozšířený rozsah stmívání

Celkově spolehlivější

Fungují při nižší teplotě a spotřebují mnohem méně energie, až o 20 wattů

Vyšší dynamický kontrastní poměr

Delší životnost a menší dopad na životní prostředí

Pokud hledáte LED monitor, jsou zde 3 důležité technické věci, které byste měli vědět před nákupem monitoru:

Velikost obrazovky – Je to rozměr diagonály obrazovky, který je zobrazen v palcích (nebo centimetrech). 21,5 palce a 24 palců jsou standardní velikosti doporučené všem za normálních podmínek používání.

Rozlišení – V posledních letech se poměr stran 16: 9 stal běžnějším u monitorů. Rozlišení 1920 × 1080 ( FullHD ) najdete ve většině nejnovějších modelů monitorů s plným HD rozlišením.

Řešení barev a kontrastu – Po rozlišení je nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje zážitek ze sledování. Jednoduše řečeno, čím vyšší je počet barev a kontrastní poměr, tím lepší je kvalita zobrazení, kterou dostanete. Kontrastní poměr je vlastností zobrazení, definované jako poměr luminiscence nejjasnější barvy (bílé) k té nejtmavší barvě (černé), kterou systém dokáže produkovat.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 15 Průměrně: 4.8]

Napsat komentář

Leave the field below empty!