Test TOP 7 nejlepších odolných telefonů 2024

test odolnych telefonuOdolný telefon je smartphone , který je z pevné a odolné konstrukce, vybavený nejnovějšími funkcemi, hardwarem i technologiemi. Nicméně výrobci při navržení a výrobě takových odolných telefonů výrazně dbají právě na tzv. schopnost přežití smartphonu , jakož i na jeho odolnost vůči různým přírodním živlům. Jejich alternativní název je také „outdoorový telefon,“ nakolik jsou tyto druhy smartphonů určené právě na využívání ve venkovních podmínkách – za prašného větru, deště či sněhu.

Díky jejich návrhu, sestrojení a technologiím použitým ve výrobním procesu je konstrukce těchto outdoorových telefonů vhodná právě na túry či do terénů (od výkopových prací po stavbu nebo na jiné, fyzicky náročné ruční práce při kterých existuje možnost případného fyzického poškození smartphonů ). Mnohé kvalitní, outdoorové smartphony jsou tak odolné vůči vodě, prachu a různým jiným částicím (piliny z dřeva, kamenů či železné piliny), tlaku i silným nárazům.

Náš test odolných telefonů vám představuje žebříček těch nejlepších odolných telefonů, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

TOP 7 nejlepší odolné telefony

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Samsung Galaxy Xcover 5 G525F 4GB/64GB Dual SIM
odolne telefony Samsung Galaxy Xcover 5 G525F 4GB/64GB Dual SIM
91 %; 68 recenzí5 490 Kč
2.Caterpillar CAT S42
odolne telefony Caterpillar CAT S42
95 %; 11 recenzí5 390 Kč
3.Doogee S86 PRO 8GB/128GB
odolne telefony Doogee S86 PRO 8GB/128GB
93 %; 6 recenzí4 990 Kč
4.Motorola Defy
odolne telefony Motorola Defy
92 %; 14 recenzí4 390 Kč
5.Doogee S59 PRO 4GB/128GB
odolne telefony Doogee S59 PRO 4GB/128GB
91 %; 14 recenzí4 090 Kč
6.Doogee S35T 3GB/64GB
odolne telefony Doogee S35T 3GB/64GB
96 %; 4 recenze3 290 Kč
7.Caterpillar CAT B26
odolne telefony Caterpillar CAT B26
91 %; 14 recenzí1 590 Kč

Jak vybrat ten nejlepší odolný telefon?

Na co dívat při koupi a jak si zvolit ten správný?

1. Proč si zvolit outdoorový telefon

Outdoorové telefony jsou samostatná kategorie smartphonů , vyplňující prázdno místo na trhu. Kvůli vlastnostem těchto smartphonů jsou nejčastěji zakoupené právě lidmi v riskantnějších profesích, kdy si častokrát vyžadují přítomnost smartphonu v jejich kapse.

Standardní smartphony nejsou téměř žádným způsobem přizpůsobené na náročné podmínky. Ačkoli existují vodotěsné smartphony , drtivá většina takových smartphonů je dostupná pouze v tzv. “ High-end“ (v nejdražší cenové kategorii) kategorii, kde smartphony dosahují ceny nad 400 €. Tyto mobily jsou zároveň náchylné k mnoha jiné faktory, které mohou vést k permanentnímu, částečnému poškození, až k úplné nefunkčnosti. Pořádně outdoorové telefony však v takových podmínkách excelují, a v případě nehody je riziko jakéhokoliv poškození minimalizovány.

2. Ochrana

a) Hodnocení odolnosti vůči prachu a vodě

Skutečné odolné smartphony jsou odolné vůči vodě i prachu. Tato odolnost je v specifikách daného smartphonu udávaná údajem „IPXX,“ kde XX jsou dvě cifry označující dvě různé odolnosti – vůči prachu (první cifra) a vůči vodě (druhá cifra).

Nejvyšší ochrana je IP68, kdy je mobil zcela chráněn vůči prachu a částicím (ochrana úrovni 6), zatímco je voděodolný a to do hloubky hlubší než 1 metr, kde může pobýt na delší dobu než 30 minut (v případě ochrany úrovni 8). Tato hloubková odolnost je blíže specifikována výrobcem.

b) Odolnost vůči nárazům

Standard či hodnocení tohoto druhu odolnosti neexistuje. Výrobci ji však častokrát mohou uvést. Chcete tu nejvyšší odolnost, hledejte klíčové slovní spojení “ Mil-spec “ nebo „MIL“ (vojenská norma). Velmi odolný je i tzv. caterpillar mobil, který spadá pod značku populárních odolných mobilů.

c) Tvrdost displeje

Pokud hledáte co nejtvrdší displeje, hledejte slovní spojení „Gorila glass .“ Je to ochranné sklo, které jakékoliv nárazy pohltí namísto displeje. Čím vyšší číslo, tím novější verze Gorila glass , tím vyšší úroveň tvrdosti.

3. Výbava

a) Procesor

Procesor je mozek smartphonů skládající se z jader. Každé jádro má svou rychlost (takzvanou frekvenci) udávanou v Hertzích, tedy v „ticích“ (resp. Událost / výpočet) za sekundu. Zatímco frekvence udává výpočetní výkon procesoru, jádra pomáhají smartphonu tyto výpočty rozdělit, čímž ho odtažité. Díky tomu se budou některé jádra zabývat během operačního systému, další hrou, telefonátem, otevřenou mapou hor či jiným činným programem, výsledkem čehož je plynulejší chod všech aktivních aplikací.

Jádra: Levnější smartphony většinou obsahují procesory se čtyřmi jádry (tzv. “ Quadcore „), ty nejdražší disponují tzv. octacore procesory, poskytujíc uživateli osm jader pro plynulý výkon. Některé procesory obsahují např. čtyři jádra, která běží na vyšší frekvenci, zatímco zbývající čtyři jádra běží na nižší. Tímto smartphone dokáže vyhradit vysokovýkonné jádra na aplikace s náročnou výpočetní potřebou, nízkým výkonem zas na aplikace v pozadí, operační systém či nenáročné aplikace.

Frekvence a architektura procesorů: Frekvence procesoru je tedy schopnost provádět co nejvíce výpočtů za sekundu. Je to však komplikovanější. Totiž, výkon některých procesorů s nižší maximální frekvencí může být vyšší, než výkon procesorů s pořádně vysokou frekvencí. Hlavním důvodem je tzv. hardwarová architektura procesoru – jednoduše řečeno, jedná se o to, jak efektivně je navržen a zkonstruován daný procesor. Z toho důvodu může procesor iPhonu s 1.4 GHz trumfnout 1.8 GHz procesor na Xiaomi , a pod. 

b) Kamera

Rozlišení: Rozlišení kamer se udává v MP (Megapixel). Tento údaj určuje množství pixelů (bodů) na zachycené fotografii. Kvalita fotografií avšak nezávisí výhradně na rozlišení. Rozlišení je výsledný výstup (tedy fotografie) zachycených informací, a tedy pokud kamera nezachytává dostatečně velké množství světla, množství těchto informací je omezené. Výsledkem tedy je neostrá fotografie. Je proto důležité sledovat další specifika kamery.  

Senzor: Kamera obsahuje čipový senzor, který transformuje zachycovány světlo (informace) do jejich digitální podoby, díky čemuž vytváří konečný výsledek (fotografii). Čím větší senzor, tím více informací dokáže mobil svou kamerou zachycovat. Z toho důvodu, 12 MP smartphone s velikostně stejným čipem než ten s 20 MP kamerou bude mít kvalitnější fotografie. Zachycené informace se totiž nebudou roztahovat po prakticky uměle rozšířené fotografii, no budou soustředěny do velikostně menší, ale za to ostřejší fotografii.

Infračervená kamera: Tyto kamery jsou součástí mnoha outdoorových smartphonů . Jsou to specializované kamery, senzor nichž zachycuje infračervené světlo a transformuje jej do digitální podoby. Smartphony obsahující tyto kamery častokrát dokáží simultánně vytvářet i tzv. „Wireframe“ objektů, tedy obrysy daných objektů, abyste jednotlivé objekty v infračerveném rozhraní dokázali identifikovat.

TIP: Mobilní telefony se skvělými fotoaparáty naleznete v článku – nejlepší fotomobily

c) Displej

Displej většiny odolných smartphonů je obecně ve srovnání se standardními zaostalejší, a to se zvláště týká levných odolných smartphonů . Poskytují tedy nižší rozlišení, menší gamut (méně hýřivé barvy) atd.

Rozlišení: Udává se v pixelech, tedy v počtu bodů na horizontální a vertikální Osif displeje. Dnešním standardem je u standardních smartphonů Full HD (1080 × 1920) rozlišení. Tyto standardy se však outdoorových smartphonů netýkají, a tedy rozlišení těchto mobilů se mohou výrazně lišit. Čím vyšší rozlišení obrazovky, tím ostřejší obraz a tím větší prostor pro rozhraní operačního systému (rozhraní není nalepené na sebe a vypadá průhlednější a prostornější).

d) Ochranný obal

Obal chránící tělo outdoorových mobilů je pro tento druh smartphonů důležitou součástí, protože poskytuje ochranu proti škrábancům, nečistotám, nárazům a tlaku. Tyto obaly jsou nejčastěji v kovovém či gumovém provedení.

e) Kapacita baterie

Kapacita baterie je určena v mAh (miliampérhodinách). Čím vyšší hodnota, tím vyšší kapacita a tedy delší výdrž.

TIP: Pokud hledáte vhodný outdoorový smartphone na horské či lesní túry, zvažte koupi smartphonu s co nejvyšší kapacitou baterie, protože v případě nehody v mrznoucích horách může být vysokokapacitní baterie rozhodujícím faktorem mezi životem a smrtí.

4. Užitečné funkce

  • Možnost ovládat smartphone s oděnými rukavicemi
  • tlačítko SOS
  • PTT (vypínač, tato “ push -to- talk “ funkce dělá z vašeho telefonu vysílačku)
  • Podpora dvojitých SIM karet

5. Cenové kategorie odolných mobilů

Obecně se každá elektronika rozděluje do tří hlavních kategorií, v rámci kterých si člověk dokáže najít a vybrat jemu zde představuje variantu. Tyto kategorie odrážejí celkovou vybavenost a technologickou pokročilost daných zařízení. V případě odolných mobilů, tato cenová kategorizace přímo odráží nejen celkovou vybavenost, ale také jejich kategorii odolnosti.

a) Low -end / Budget (Rozpočtové telefony)

Tato kategorie smartphonů je zaměřena na lidi, kteří nemohou, respektive nechtějí zaplatit za odolný smartphone nemalé množství peněz. Z toho důvodu se na trhu nacházejí rozpočtové smartphony , které poskytují slušnou (i když častokrát neúplnou) ochranu za menší peníz. Ačkoli takový smartphone může mít mnohé kompromisy, na které může spotřebitel později doplatit, jeho ochrana a odolnost je zaručeně vyšší ve srovnání se standardními smartphony za stejnou či vyšší cenu.

Drtivá většina rozpočtových outdoorových telefonů se soustředí hlavně na svou odolnost než na výkon, či vzhled. Díky tomu víte, že opravdu získáte odolný telefon. Problémem takových telefonů je spíše jejich slabší výkon, skromná hardwarová vybavenost (jakou je například méně kvalitní kamera, úplná absence přední kamery, pomalejší procesor s nižším počtem jader apod.) Jakož i kompatibilita pouze se staršími verzemi Androidu.

Pro člověka, který nechce výrazně investovat do špičkového outdoorového smartphonu a nezáleží mu na vzhledu ani na silném výkonu, je taková rozpočtová, kompromisní volba určitě tou nejvhodnější.

Výhody rozpočtových odolných telefonů

+ Za menší peníz získáte slušný outdoorový smartphone
+ Odolnost a ochrana je navzdory nízké ceně častokrát slušná

Nevýhody rozpočtových odolných telefonů

– Ochrana není zrovna nejlepší, takový smartphone tedy může mít svou Achillovu patu (nižší odolnost vůči pádu, tlaku, vodě nebo jiným živlům a faktorem), není tedy plnohodnotným odolným smartphonem vhodným pro profesionální, terénní práce
– Hardwarový výkon je nízký
– Verze Android je častokrát nižší

b) Mid -end (Střední třída)

Střední třída odolných smartphonů je tou nejrozšířenější třídou, poskytuje nejširší sortiment a její cenové rozpětí sahá od 200 € až po 400 € +, kdy se střední třída dotýká (a někdy protíná) té nejvyšší. Mid -end outdoor telefony poskytují skutečnou kvalitu a dodávají jistotu, že získáváte důkladně zabezpečený a odolný telefon.

Telefony v této kategorii jsou již serióznější volbou, poskytujíc voděodolnost , ochranu proti částicím různého původu, odolné sklo, pouzdro atd. Výrobci těchto mobilů si dávají záležet už i na modernosti jejich hardwarového vybavení, kdy se dbá na výkon procesoru, jasnější a ostřejší displej s vyšším množstvím barev, větší funkcionalitu (přítomnost např. NFC čipu pro bezkontaktní placení, podpora 4G internetu, snímání otisků prstů, FM rádio a mnoho jiných, užitečných funkcionalit) atd.

Výhody odolných telefonů střední třídy

+ Mobily střední třídy jsou stále cenově dostupné
+ Vybavenost a funkcionalita je úplnější
+ Výkonnostně jsou výrazně napřed oproti rozpočtovým telefonem
+ Obsahují novější verze Androidu
+ Mobily této kategorie nejsou v porovnání s rozpočtovými mobily kompromisem

Nevýhody odolných telefonů střední třídy

– High-end funkce často chybí, např. infračervená kamera
– Jejich odolnost nemusí dosahovat nejvyšší standardy ochrany
– Výkonnostně jsou stále pozadu oproti high -end třídě

c) High -end (Nejvyšší třída)

Špičkové outdoorové mobily jsou stvořeny k tomu, aby odolaly těm nejtěžším a nejrizikovějším podmínkám. Jsou tedy určeny pro každodenní využití, včetně pracovních dní. Tyto mobily jsou navrženy právě na to, aby si je mohl člověk, který vykonává fyzicky náročnou práci na stavbě, v horách či lese, brát s sebou, a to aniž by se nadměrně musel obávat permanentního a neopravitelného poškození. Tímto smartphonem se na trhu nic nevyrovná, nakolik disponují tou nejlepší ochranou, vybaveností a výkonem. Díky tomu jsou tyto mobily všestranné a využitelné za každých podmínek.    

Výhody odolných telefonů nejvyšší třídy

+ Poskytují špičkovou ochranu
+ Jejich vybavení a funkcionalita nemá obdoby
+ Vhodné za každých podmínek
+ Srovnatelné se špičkovými standardními smartphony
+ Displej poskytuje křišťálově čisté rozlišení s hýřivými barvami, zatímco je pevný a dokáže odolat nárazům
+ Skutečně tvrdé tělo obklopené chránícím obalem
+ Při koupi neděláte žádné kompromisy

Nevýhody odolných telefonů nejvyšší třídy

– Cena
– Některé funkce budou pro mnohé lidi nadbytečné
– Váha a tloušťka

TIP: Dbejte na recenze a videorecenze 

Recenze jsou pro spotřebitele užitečným zdrojem. Všímejte si však objektivitu recenzí, jakož i jejich informační a vypovídací hodnotu. Videorecenze jsou častokrát také velmi informativní, protože vám ukazují daný produkt v jeho živé verzi a komentují jeho vlastnosti, klady a zápory is ukázkou.

Často kladené otázky (FAQ)

Je mezi standardním smartphonem a odolným smartphonem velký rozdíl?

V obou případech se jedná o smartphone. Zatímco standardní smartphone se soustřeďuje na běžného uživatele, kterému jde spíše o design (vzhled) a výkon smartphonu, outdoorové smartphony dávají přednost odolnosti před designovým minimalismem. Tyto smartphony povětšinou běží i na stejném operačním systému (Android).

Rozhoduji se mezi standardním a odolným smartphonem, ačkoli jsem běžný uživatel a nepracuji v terénu, ani nechodím na túry do hor či do lesa. Dělám správnou volbu, pokud si zvolím solidní mobil?

Tato rozhodnutí se týkají spíše osobních preferencí. Pokud však neplánujete investovat větší peníz do koupě odolného smartphonu, a zároveň očekáváte plynulejší chod, hezčí displej a fotky, zvažte koupi standardní, neodolná verze.

Je IP67 horší ochrana, než IP68? Co v případě, že žádný standard nemohu najít?

IP67 je, kvůli druhé cifře (7), horší jen ve voděodolnosti. Odolnost vůči prachu (číslo 6) je stejná, a tedy nejvyšší možná (úplná ochrana proti prachu). Jestliže standard skutečně nikde nemůžete najít, je možné, že výrobce ignoroval standardy, respektive nechtěl své výrobky dát podstoupit daným testem pro vyhodnocení odolnosti jeho produktů.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 12 Průměrně: 4.8]

Napsat komentář

Leave the field below empty!