Test TOP 7 nejlepších projektorů – 2024 (Jak vybrat? + TIPY)

test-projektoruProjektor je optické zařízení, které promítá obsah (text, obraz nebo video) vygenerovaný počítačovou technikou (počítačem, notebookem a podobně) a zobrazuje jej na zeď, promítací plátno nebo jiný povrch. Velikost projektoru lze přirovnat například k topinkovači a možná vypadá lehce, ale jeho váha může dosahovat i několika kilogramů.

Projektory nejsou určeny výhradně pro kinosály, kde slouží ke zlepšení zážitku ze sledování filmů. Jsou užitečné pro promítání různých druhů prezentací, převážně v zasedacích místnostech, kancelářích, na konferencích, školách a dalších podobných místech. Projektor může být použit dokonce i jako alternativa k televizoru nebo monitoru na velkých shromážděních.

Rádi chodíte do kina se svými přáteli či rodinou? V dnešní době nemusíte nikam chodit a můžete si také v pohodlí domova promítat svůj oblíbený film. Stačí, když si pořídíte projektor. Co to vlastně je a podle čeho se rozhodovat při jeho koupi si povíme v tomto článku.

Náš test projektorů vám představuje žebříček těch nejlepších projektorů, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší projektory

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Xgimi Horizon XK03K
projektor Xgimi Horizon XK03K
100 %; 2 recenze26 990 Kč
2.XGIMI Elfin XL03A
projektor XGIMI Elfin XL03A
95 %; 7 recenzí15 990 Kč
3.Samsung The FreeStyle
projektor Samsung The FreeStyle
87 %; 19 recenzí13 990 Kč
4.Optoma HD146X
projektor Optoma HD146X
97 %; 5 recenzí12 990 Kč
5.Vankyo Leisure 530W
projektor Vankyo Leisure 530W
94 %; 7 recenzí4 990 Kč
6.Vankyo Leisure 495W
projektor Vankyo Leisure 495W
93 %; 10 recenzí3 990 Kč
7.Kruger & Matz V-LED50
projektor Kruger & Matz V-LED50
87 %; 29 recenzí2 990 Kč

Jak vybrat ten nejlepší projektor?

Parametry, kterých je třeba si při výběru biokrbu všímat

Vybrat si kvalitní projektor není vůbec lehkým úkolem. Na našem trhu je výběr opravdu rozmanitý. K dispozici jsou projektory s různými funkcemi a vlastnostmi, od více výrobců a v různých cenových hladinách. Proto je pochopitelné, že vyznat se mezi jednotlivými modely je velmi obtížné. Abychom vám výběr usnadnili, udělali jsme za vás analýzu hlavních parametrů, kterých byste si při koupi měli všímat. Předtím, než si zakoupíte ten svůj projektor, zaměřte se zejména na následující parametry a vlastnosti.

1. Typy projektorů podle použití

Na začátku je důležité si uvědomit, ale co konkrétně budete projektor využívat. Ke sledování filmů, sportovních zápasů či hraní her nebo je budete využívat k práci. Každý typ se liší nabízenými funkcemi a vlastnostmi. Vzhledem k využití projektorů je můžeme rozdělit na následující typy:

A) Projektory pro domácí kino

Tyto typy projektorů jsou vhodné pro promítání vysoce kvalitních filmů, sportovních zápasů nebo hraní her. Poskytují vysokou kvalitu obrazu a vynikající kontrast.

B) Projektory pro podnikání / obchodní projektory

Používají se pro prezentační účely a většinou se připojují k notebookům a stolním počítačům. Jejich hlavním úkolem je umožnit přístup k programům jako Microsoft PowerPoint nebo Excel. Podle potřeby lze využít i jako učební pomůcky na školách a kurzech.

C) Projektory s krátkou projekční vzdáleností

Tento typ projektorů je určen na krátké vzdálenosti. To znamená, že je můžete umístit poblíž projekčního plátna a stále budou vytvářet slušný obraz, bez stínů. Jsou určeny do malých místností, do tříd, případně jsou skvělou alternativou pro domácí využití.

D) Mini projektory

Jsou malé, lehké a cenově dostupnější. Jejich výhodou je, že je můžete vzít kamkoli. Jsou ideální na cestování – jednoduše je můžete přenášet v tašce či batohu . Vzhledem k jejich velikosti poskytují tato zařízení velmi omezené možnosti promítání. V provozu vydrží kratší dobu, protože jsou obvykle napájeny bateriemi, případně lze využít napájení prostřednictvím USB kabelu. Avšak oproti klasickým projektorům mají řadu omezení a to zejména v podobě nižší rozlišení, svítivosti nebo kontrastu.

2. Technologie zobrazení

Aby mohl projektor zobrazovat konečný obraz, tak musí využívat nějaký druh technologie. Rozlišujeme tři základní technologie zobrazení – LCD, DLP a LCoS . Každá jedna technologie má své specifické vlastnosti a všechny fungují na různých principech.

A) Liquid Crystal Display (LCD)

Tato technologie vytváří obraz vysíláním světla (paprsku) z lampy přes hranol nebo sérii dichroických filtrů, které jej rozdělují na tři části. Každá část má svoji barvu (červená, zelená a modrá) a přechází přes vlastní LCD panel. Když světlo prochází přes tyto panely (ty mají stovky tisíc malých pixelů), tak jednotlivé pixely mohou být otevřeny, aby světlo prošlo nebo uzavřeno, aby se světlo blokovalo.

Kombinace otevřených a uzavřených pixelů může produkovat širokou škálu barev a odstínů v promítaném obraze. Když rozdělené světlo přejde přes filtry, následně se opět spojí do jednoho a putuje přes objektiv, který promítá na projekční plátno nebo jinou plochu. Projektory s touto technologií nemají roztřesený obraz (nejsou přítomny žádné vibrace), mají vyšší svítivost a z tohoto důvodu se doporučují používat zejména do světlejších místností. Využít je můžete i pro prezenční účely (pro různé druhy prezentací). Nejsou vhodné pro hraní her.

B) Digital Light Processing (DLP)

Tato technologie vytváří obraz (odráží světlo a barvy) pomocí mikroskopických zrcadel, které se nazývají Digital Micromirror Devic . Jedná se o systém, který je jádrem DLP projekční technologie. Mikroskopická zrcadla jsou umístěna v polovodičovém čipu a jsou velmi malá. Každé z těchto zrcadel promítá do obrazu jeden nebo více pixelů. Počet zrcadel obecně odpovídá rozlišení promítaného obrazu.

Pohyb zrcadel umožňuje zařízení DLP vytvářet barvy a odstíny šedé, které mohou vytvářet video obrazy. Všechny DLP čipy vyrábí společnost Texas Instruments. Projektory, které používají tuto technologii jsou vhodné pro prezenční účely (pro firmy nebo jako učební pomůcky na školách a kurzech) a stejně vhodné jsou pro sledování filmů či hraní her.

C) Liquid Crystal on Silicon ( LCoS )

Technologie, která pracuje na podobném principu jako LCD. Aby se vytvořil obraz, tak světlo svítí přes panel. Avšak namísto vyzařování světla přes jeden LCD panel, tato technologie odráží světlo od tří samostatných LCoS panelů, které se pak kombinují a vytvářejí obraz. Projektory s touto technologií mají kvalitně propracované černé a šedé barvy a právě proto se doporučují pro promítání filmů.

Nejsou vhodné pro hraní her, 3D obsah a sledování sportovních akcí. Může se stát, že u větších promítacích ploch než 130 palců nebudou schopny produkovat dostatek světla pro vyplnění celé promítací plochy. Nevýhodou je jejich vyšší cena, kterou ovlivňuje propracovaná technologie.

3. Zdroj světla

Každý jeden projektor musí mít v sobě zabudovaný nějaký zdroj světla. Ten má vliv nejen na životnost světelného systému, ale ovlivňuje také kvalitu obrazu. Na výběr jsou tři druhy zdroje světla:

  • Standardní lampa – každá lampa má nějakou životnost a rovněž je tomu v případě této standardní lampy, která se nachází v projektorech. Životnost lampy se liší v závislosti na modelu projektoru a zvoleném režimu. Pohybuje se přibližně v rozmezí od 2 000 do 10 000 hodin v režimu plného výkonu a od 2 500 do 20 000 hodin v režimu Eco. Nevýhodou je, že se může vypálit, případně ji lze mechanicky poškodit. Pokud plánujete dlouhodobě a pravidelně používat projektor se standardní lampou, pak počítejte s tím, že v případě nutnosti její výměny to bude finančně náročnější. Řešením je sáhnout po novějších modelech, které jsou za dostupnější ceny.
  • Laser – v provozu vydrží přibližně 20 000 hodin a nemusíte řešit jeho údržbu, případně jen minimálně. Tento zdroj světla je úspornější, přičemž poskytuje jasný a zářivý obraz.
  • LED – životnost tohoto zdroje světla je stejná, jako v případě laserových světel, tj . . 20 000 hodin. Jejich výhodou je, že produkují málo tepla a běží za studena, to znamená, že projektor nemusí být zevnitř chlazen ventilátorem. Tím pádem mají projektory tichý chod. Tato LED světla jsou vhodná pro mikro projektory a patří k nejúspornějším.

4. Rozlišení projektoru

Rozlišení projektoru má zásadní vliv na kvalitu obrazu. Označuje velikost promítaného obrazu, na který se díváte. To znamená, že udává počet pixelů na šířku a výšku, přičemž z nich vytváří promítaný obraz. V zásadě platí, že čím více pixelů, tak tím je výsledný obraz (neboli rozlišení) kvalitnější, ostřejší a detailnější.

Projektory nabízejí následující rozlišení :

  • SVGA (800 x 600 px ) – vhodné pouze pro promítání z DVD (ne však z počítače) a televize
  • XGA (1024 x 768 px ) – vhodné pro promítání textových prezentací a základní grafiku
  • SXGA (1280 x 1024 px ) – vhodné pro promítání firemních a školních prezentací, dokáže zvládnout i složitější grafiku
  • UXGA (1600 x 1200 px ) – vhodné pro promítání složitějších a propracovaných firemních prezentací
  • HD Ready (1280 x 720) – dokonale se hodí pro promítání fotografií a domácí promítání filmů (poskytuje základní kvalitu obrazu)
  • Full HD (1920 x 1080 px ) – vhodné pro promítání filmů s nejvyšší kvalitou obrazu
  • 4K (3840 x 2160 px ) – toto rozlišení využívají moderní projektory a jsou vhodné pro sledování filmů a sportovních zápasů

5. Poměr stran projektoru

Poměr stran projektoru označuje poměr šířky obrazu k jeho výšce. Projektory poskytují tři druhy poměrů stran:

  • Poměr stran 4:3 (standardní poměr) – projektory s tímto poměrem se používají převážně pro prezentační účely, zejména v kancelářích, ve škole, na kurzech.
  • Poměr stran 16:9 (širokoúhlý poměr) – projektory s tímto poměrem se používají k promítání vysoce kvalitních filmů, sportovních zápasů nebo hraní her, případně DVD
  • Poměr stran 16:10 – tento poměr stran je vhodný pro promítání širokoúhlého obrazu, využívá se však také pro promítání filmů

Bez ohledu na to, jaký formát poměru stran projektor používá, tak většina modelů jsou plně kompatibilní is ostatními poměry stran. Další poměry je možno si nastavit přímo v projektoru. Nevýhodou jiného formátu než výchozího je, že může roztáhnout nebo komprimovat obraz, případně může chybět část promítaného obrazu.

6. Konektivita

Každé zařízení nabízí množství vstupů a výstupů, díky nimž lze připojit rozličná zařízení (počítač, notebook, mobilní telefon a další). Jinak to není ani v případě projektorů. Před koupí je třeba si ujasnit, ke kterému zařízení chcete projektor připojovat a jaké konektory bude mít k dispozici zařízení. Projektory nabízejí následující vstupy:

  • HDMI
  • VGA/D-SUB
  • DisplayPort
  • DVI
  • S-Video
  • MHL
  • Kompozitní a komponentní

Pro projektory jsou samozřejmostí také konektory jako Audio Jack (vstup a výstup), USB 2.0 a USB 3.0. Velice praktický je vstup pro síťový kabel LAN, který umožňuje připojení k domácí síti. Mnohé projektory lze spárovat se zařízeními i pomocí bezdrátové technologie Wi-Fi. Některé modely mají v sobě zabudovanou čtečku paměťové karty, jejímž prostřednictvím můžete promítat uložený obsah.

7. Svítivost projektoru

Svítivost projektoru je úroveň jasu a představuje světlo, které projektor vyvíjí. Výsledná hodnota se udává v lumenech a označuje se zkratkou lm. (Zdroj: www.projectorninja.com )

Hodnoty svítivosti dle světelných podmínek:

  • Projektory, které nepřekračují svítivost nad 1500 lumenů – hodí se do tmavých místností s minimálním osvětlením, do zastíněných prostor nebo promítání v noci
  • Projektory, které poskytují svítivost od 1500 do 2500 lumenů – vhodné do místností s mírným prosvětlením (například učebny nebo konferenční místnosti, kde lze zatáhnout žaluzie)
  • Projektory, které poskytují svítivost více než 3000 lumenů – vhodné do velkých a světlých místností, dokonale se hodí i do exteriéru (používat je můžete klidně i ve dne)

Při výběru projektoru je třeba držet se jednoduchého pravidla – čím více světla se nachází v místnosti, tím je potřebnější jasnější projektor, čili takový, který nabízí vyšší svítivost.

8. Kontrast projektoru

Kontrast vypovídá o tom, jaký je rozdíl mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem obrazu. Udává se v poměru, například 10 000:1. Projektory s nízkým kontrastním poměrem vytvářejí rozmazaný nebo tmavý obraz. Naopak projektory s vysokým kontrastním poměrem mají kvalitnější obraz. Při výběru tedy pamatujte na jedno základní pravidlo – čím je kontrast vyšší, tím kvalitnější a detailnější obraz získáte.

Při výběru projektoru by měli přihlížet ke kontrastu zejména ti, kteří jej budou používat doma, k promítání filmů. V případě používání projektoru pro prezentační účely (zobrazování prezentací a podobně) se nemusíte držet tohoto parametru.

9. Projekční vzdálenost

Pozorovací nebo projekční vzdálenost udává minimální a maximální vzdálenost, která by měla být mezi projektorem a promítací plochou (plátnem, stěnou..). Tento parametr výrazně ovlivňuje výslednou kvalitu obrazu, úzce souvisí s úhlopříčkou obrazu a rozlišením.

Obecně platí, že čím dál budete sedět od promítací plochy, tím větší by měla být pozorovací vzdálenost a zároveň by měl být použit model projektoru s vyšším rozlišením.

10. Hlučnost

Většina projektorů při provozu vydává hluk. Ten je způsoben ventilátorem, který se stará o vnitřní chlazení. A právě chod ventilátoru může narušit klid a atmosféru při promítání.

Hlučnost se udává v decibelech a její hodnota se označuje zkratkou dB. Velmi dobrou pomůckou je následující pravidlo – čím je místnost, ve které se bude promítat menší, tak tím nižší hlučnost byste měli volit při výběru projektoru.

Tento faktor by měli zohlednit zejména ti, kteří si chtějí pořídit projektor na promítání filmů. Chcete-li nerušeně sledovat filmy, v takovém případě zvolte projektor s maximální hlučností 30 dB. Pokud budete používat projektor ve velké místnosti, v takovém případě nemusíte hlučnost brát jako primární parametr.

11. Rozměry a hmotnost

Rozměry a hmotnost nepatří mezi hlavní parametry, které významně ovlivňují konečný výběr projektoru. Na hmotnost je třeba přihlížet v případě, budete-li projektor častěji přenášet, případně, budete-li jej chtít umístit na nějakou polici s omezenou nosností. Rozměry obvykle také nejsou důležité, ledaže byste měli pro umístění projektoru vyhrazené konkrétní místo. Zde je třeba zmínit, že projektor musí být položen na místě, kde mu nic nebude zavazovat a ani jej nijak omezovat ve fungování.

12. Ověřené značky

Při nákupu kvalitního projektoru je vhodné sázet na kvalitu. To znamená, že byste si měli vybrat značku, která je známá a ověřená více zákazníky. Na našem trhu jsou k dispozici projektory od mnoha výrobců. Mezi nejznámější značky těchto optických zařízení patří:

  • Epson
  • Optoma
  • BenQ
  • Panasonic
  • ViewSonic
  • Acer
  • Vankyo
  • Asus
  • Philips
  • Sony
  • Samsung
  • Xiaomi
  • XGIMI
  • LG
  • InFocus a další

13. Funkce

Každé zařízení je vybaveno nějakými funkcemi. V případě projektoru se může jednat o základní funkce nebo o speciální, které ovlivňují kvalitu sledování a významně usnadňují manipulování s projektorem. Mezi takové funkce patří:

  • Zoom – umožňuje měnit velikost promítaného obrazu a bez nutnosti pohybu projektoru (postará se o zvětšení/zmenšení).
  • Korekce lichoběžníkového zkreslení – tato funkce slouží k vyrovnání promítaného obrazu. To znamená, že projektor nemusí být umístěn přesně na střed směrem k promítací ploše. Může se umístit kdekoli po stranách.
  • Reproduktor – mnoho modelů projektorů má v sobě zabudovaný reproduktor, který slouží k přehrávání zvuku. Nemusíte tak připojit další externí zařízení, abyste při promítání zabezpečili zvuk. Tento zvuk sice neposkytuje plnohodnotný zvuk při sledování filmů, ale k promítání prezentací se zvukem vám padne vhod.
  • Tichý režim – tato funkce dokáže snížit hlučnost projektoru při provozu (snižuje rychlost otáček vnitřního ventilátoru), díky čemuž vás nebude při promítání rušit hlučnější chod projektoru.
  • Picture in Picture ( PiP ) – funkce, která umožňuje projektoru promítat současně dva nebo více obrazů z různých vstupů současně.
  • Miracast – bezdrátová technologie, která umožňuje přenos obrazu nebo obsahu přímo z mobilního telefonu, tabletu nebo notebooku (zařízení musí podporovat tuto funkci).
  • Integrovaná baterie – díky ní dokáže projektor fungovat bez nutnosti zapojení do elektrické sítě, zajistí provoz i na několik hodin.
  • 3D technologie – tato funkce dokáže zajistit obraz s 3D efektem. Třeba mít však k dispozici brýle k tomu určené.
  • Dálkové ovládání – slouží k pohodlnějšímu a praktičtějšímu ovládání projektoru. Vhodné v případě projektorů, které jsou umístěny v držáku na stropě.

14. Cena, poměr ceny a kvality

Rozhodnete-li se koupit projektor, jako první si musíte stanovit, kolik jste ochotni do něj investovat. Díky tomu se pro vás dostupné možnosti velmi rychle zúží. Máte-li zájem o kvalitní projektor, odrazí se to ve vyšší ceně. Nemluvě o tom, že během používání se může koupě prodražit. Vliv má na to vnitřní zdroj světla (standardní lampa, laser, LED), který dosahuje určité životnosti a po jejím skončení se musí světlo vyměnit, aby mohl projektor opět fungovat. V závislosti na použitém světle může být výměna za pár eur, ale i za několik stovek.

Ceny za projektor se mezi výrobci velmi liší. Pokud se dokážete uskromnit is jednoduchostí a se zcela základními funkcemi, tak projektor koupíte od 120 do 400 eur. Pokud máte zájem o projektor, který bude dosahovat nejlepšího poměru mezi cenou a kvalitou, připravit se můžete na ceny od 400 až do 1200 eur. Za takovou cenu lze pořídit dokonce i projektor, který nabízí 3D obraz. Pro náročnější zákazníky jsou dostupné projektory od 1200 až do 3000 eur. V této cenové hladině získáte velmi slušnou svítivost, vysoké rozlišení a také různé užitečné funkce.

A ty nejdražší modely, profesionální projektory, stojí od 3000 a mohou se vyšplhat až do několika tisíc korun. Při takových vysokých částkách můžete čekat, že projektor bude mít nejen nízkou spotřebu, ale také kvalitní 4K obraz a bude poskytovat dostatečně dlouhou životnost. Jedná se však o naprostou špičku mezi projektory.

Často kladené otázky o projektoru

Které parametry jsou důležité při výběru projektoru?

Při výběru projektoru se zaměřte zejména na tři parametry, kterými jsou rozlišení, kontrast a svítivost. Co se týče funkcí, vše závisí na vašich požadavcích, tedy tom, co očekáváte, aby daný model projektoru splňoval.

Jakou značku projektoru si vybrat?

Na našem trhu se nacházejí projektory od více výrobců. Mezi nejznámější a zároveň nejkvalitnější značky projektorů patří Epson, Optoma, BenQ, Sony, Philips, Panasonic či Acer.

Jaká je ideální vzdálenost projektoru od promítacího plátna či jiné plochy?

U této otázky nelze jednoznačně a hlavně hromadně, na každý jeden projektor, odpovědět správně. Důvodem je, že každý model projektoru je specifický a má vymezenou svou minimální a maximální promítací vzdálenost. Tato hodnota se obvykle pohybuje od 1 do 10 metrů. To znamená, že neexistuje jedna ideální promítací vzdálenost, kterou je třeba dodržovat u každého modelu projektoru.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!