Test TOP 7 nejlepších fotomobilů 2024

test fotomobiluFotomobil je relativně nová klasifikace smartphonů, zaměřující se na schopnost smartphonu snímat kvalitní fotografie. Hlavními specifiky takového mobilního telefonu jsou tedy technologické, hardwarové a softwarové vymoženosti, které obecně zefektivňují jakékoliv fotografické procesy. Jelikož ne každý chce nebo má možnost neustále s sebou nosit velký a drahý fotoaparát, začaly se vyrábět smartphony, jejichž fotoaparáty jsou skutečně výjimečné.

Technologický pokrok ve sféře hardwarové miniaturizace umožnil vytvoření mnohem sofistikovanějších kamer pro smartphony, díky čemuž jsou fotky ostřejší, sytější, kontrastnější a reaktivnější na světlo více, než kdykoliv předtím. To, společně s pokrokem v umělé inteligenci a algoritmech vytváří ze smartphonu šikovný, kompaktní fotoaparát, který máme vždy po ruce. Otázka, zda smartphony plně nahradí skutečné profesionální fotoaparáty je v skutku diskutabilní, ale můžeme říci, že smartphony jsou oproti fotoaparátem podstatně limitované svou velikostí.

Náš test fotomobilů vám představuje žebříček těch nejlepších fotomobilů, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

TOP 7 nejlepší fotomobily

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Apple iPhone 14 Pro Max 256GB
fotomobily Apple iPhone 14 Pro Max 256GB
99 %; 9 recenzí39 990 Kč
2.Apple iPhone 14 Pro 256GB
fotomobily Apple iPhone 14 Pro 256GB
95 %; 13 recenzí36 990 Kč
3.Samsung Galaxy S22 Ultra 5G S908B 12GB/512GB
fotomobily Samsung Galaxy S22 Ultra 5G S908B 12GB/512GB
95 %; 36 recenzí26 990 Kč
4.Samsung Galaxy S21 Ultra 5G G998B 12GB/128GB
fotomobily Samsung Galaxy S21 Ultra 5G G998B 12GB/128GB
84 %; 34 recenzí24 990 Kč
5.VIVO X80 Pro 12GB/256GB
fotomobily VIVO X80 Pro 12GB/256GB
99 %; 14 recenzí23 990 Kč
6.ASUS Zenfone 9 16GB/256GB
fotomobily ASUS Zenfone 9 16GB/256GB
100 %; 8 recenzí22 990 Kč
7.Apple iPhone 13 128GB
fotomobily Apple iPhone 13 128GB
97 %; 122 recenzí18 990 Kč

Jak vybrat ten nejlepší fotomobil?

1. Rozlišení (udávané v MP – megapixel) 

Při výběru jakéhokoliv zařízení s kamerou, nám mnohdy záleží nejvíce právě na rozlišení. Každý touží po krystalicky čisté fotce, při níž může uživatel mnohonásobně přiblížit a stále vidět detaily pořízeného objektu. Avšak rozlišení udávané v MP není všechno, na co by si zákazník měl dávat pozor. S příchodem kamery na mobily a později na smartphony se totiž vyskytl zásadní problém, který kvalitu fotek ovlivňuje až dodnes. Tím jsou omezení z důvodu velikostí těchto zařízení.      

Zatímco fotoaparáty mají dostatečnou velikost pro, změštění se ‚větších senzorů, čoček a dalších důležitých komponentů pro kvalitní fotografování, mobilní telefony minulých let ale i novodobé smartphony se velikostně až tak nemění a ani pravděpodobně nebudou. Přestože s technologickým pokrokem dochází k miniaturizaci a pokročilé architektuře zlepšující konečné výsledky, fotografie pocházející z drahého smartphonu a z mid – end (střední třída) fotoaparátu může být stále diametrálně odlišná, nehledě na další nedostatky smartfónových kamer. Doba se však mění a technologie smartfónových kamer se rapidně zlepšuje. Vycházejí tedy nové fotomobily, při kterých si návrháři skutečně potrpěly na kvalitě fotek, díky čemuž se hranice mezi těmito dvěma zařízeními alespoň částečně rozmazává a ztenčuje.

TIP: Megapixely (MP) nejsou všechno

Nakolik je rozlišení tou hlavní charakteristikou kamery na základě, které daný produkt kupujeme, výrobci to využívají ve svých marketingových tazích. 20 MP zadní kamera, 12 MP přední kamera. Svědkem a výsledkem tohoto marketingu je skutečnost, že se na trhu nacházejí mobilní telefony stejné značky, které jsou levnější a pomalejší než jejich high – end (vyšší třída) produkty, ale poskytují kamery s vyšším rozlišením.

Na základě použitých senzorů a dalších součástí se může stát, že 20 MP kamera na levném smartphonu bude snímat podstatně horší fotky, než dražší smartphone téže značky s 12 MP kamerou. Za vším je souhra použitých součástek, ale důležitým faktorem je velikost senzoru. Pokud 20 MP kamera využívá senzor stejné velikosti jako 12 MP kamera, výsledek bude hezčí na kameře s nižším počtem megapixelů . Zároveň, taková fotografie pocházející z 20 MP kamery může vypadat Nejkvalitnější, ale klidně může být datově objemnější než ostřejší 12 MP fotografie.

Pokud oba takové telefony mají stejně velký / identický senzor, pixely na 20 MP kameře by musely být menší na to, aby se do výsledné fotografie vešly. A tady je ten problém: Menší pixely jsou více ovlivněny digitálním šumem. A to z toho důvodu, že ačkoli všechny pixely zachycují stejné množství digitálního šumu, větší pixely zároveň zachycují více, dobrých ‚, užitečných dat, které jsou potřebné při sestavení kvalitního výsledku.

2. Optická stabilizace

Optická stabilizace je pro handheld kamery (kamery držené v rukách) jakož i smartphony nesmírně důležitá. Jelikož ruce člověka nejsou stabilní a nikomu by se nechtělo neustále vysouvat a nastavovat stojan během rychlých momentek, bylo nutné vynalézt způsob by se obraz stabilizoval. V minulosti, náhle byť jen mikropohyby způsobovaly absurdní rozmazání fotek, a přestože mobil / smartphone podporoval relativně vysoké rozlišení fotek na tu dobu, fotka tomu nenasvedčovala právě kvůli rozmazání. S postupem času se vytvořily relativně slušné softwarové ale i hardwarové stabilizační vymoženosti, při natáčení videa je to např. EIS, které spočívá ve vyhlazení přechodu měnících se snímků. V případě fotek můžeme zmínit např. DSP proces. Je to algoritmus, díky kterému se fotka složí z co nejostřejších segmentů.

TIP: Pro ověření kvality optické stabilizace, doporučujeme prohlédnout si videorecenze / praktické ukázky na YouTube.

3. Přiblížení – Optické versus digitální

Přestože drtivá většina fotek otištěno smartphony nevyužívaly žádné přiblížení, momentky, při kterých přiblížení pomůže zachytit monumentálnost určitého objektu ze vzdálenosti, se najdou vždy. Díky přiblížení, tyto fotografie buď skutečně zachytí mohutnost objektu v objektivu, nebo zcela pokazí fotografii a ta následně poputuje ven z paměti.

Přiblížení není tedy funkcí, kterou budete využívat každý den, ale v některých případech se vám skutečně může sejít. V takovém případě je důležité mít kvalitní, zoomovací ‚schopnost.

Známe 2 základní typy přiblížení:

a) Optický zoom (přiblížení)

Optický zoom můžeme považovat za „skutečné“ přiblížení, najdete ho nejčastěji při dedikovaných kamerách a fotoaparátech. Takový zoom využívá optické fyzikální jevy pro bezztrátové přiblížení, a tedy poskytuje nejvyšší kvalitu. Optické přiblížení je zprostředkováno za pomoci čoček. Tyto čočky se do standardního fotoaparátu vejdou, avšak v případě smartphonů je tato funkcionalita, kvůli potřebě přítomnosti čoček, poměrnou raritou. Např. nový iPhone poskytuje 2.0x optické přiblížení.

TIP: Je také možné zakoupit si objektiv pro váš smartphone (kompatibilita však může být problém), který vám umožní přiblížit na snímaný objekt.

b) Digitální zoom

Když byly poprvé implementovány kamery do smartphonů, bylo za potřeby vymyslet způsob, jakým by byl uživatel schopen přiblížit snímaný obraz. Využívání čoček bylo v té době zamítající ze stolu, protože výrobní a vývojový proces v těch dobách by byl příliš nákladový a samotná technologie fotoaparátů na mobilech ale i starých, prvotních smartphonech, byla stále jen „v plenkách“. Z tohoto důvodu vznikla takzvaná funkcionalita “ digitálního přiblížení. „Toto přiblížení funguje na poměrně jednoduchém principu.

Digitální přiblížení funguje následovně:

  1. Zaznamenává se celý obraz v celé své velikosti
  2. Po přiblížení se snímaný obraz ořízne na základě aktuálního přiblížení
  3. Oříznutý obraz je automaticky roztažen tak, aby zaplnil celou obrazovku
  4. Na to, aby zaplnil celou obrazovku, musí procesor smartphonu dopočítat chybějící pixely (tzv. Proces interpolace)
  5. Výsledkem je obraz, jehož ztráta kvality přímo úměrně závisí na nynějšího přiblížení

V minulosti bylo digitální přiblížení prakticky nevyužitelné pro pěkné fotky, avšak postupem času se digitální přibližování stává stále přesnějším. Za pomoci výkonnějších procesorů a sofistikovanějších algoritmů které pracují v reálném čase, se digitální přiblížení stalo mnohem přijatelnější. No digitální přiblížení neposkytuje až tak skvělou kvalitu. Přestože se algoritmy zlepšují každým rokem, vytvoření perfektně ostrého a přesného pixelu z několika sousedních pixelů (interpolace) není zatím možné. Toto je doménou umělé inteligence, která se stále vyvíjí. Ta se každým sumarizaci pixelů zlepšuje, přičemž využívá databázi předešlých její procesů. Avšak ani umělá inteligence se nebude moci vyrovnat skutečnému optickému zoomu.

TIP: Fotky snímány za pomoci digitálního přiblížení mají velmi viditelný šum, ten je sestaven z rozmazaných pixelů, které jsou výsledkem interpolace. Na redukci tohoto šumu se doporučuje mít co nejlepší světelné podmínky, kdy senzor zachycuje co nejvíce informací z dopadajícího světla.

4. Automatické zaostření (Autofocus)

Funkce automatického zaostření je dnes již samozřejmostí, ale je lepší si její přítomnost před koupí ověřit. Díky automatickému zaostření se vytváří “ Depth effect ,“ tedy hloubkový efekt který zaostří kameru na objekt v popředí a rozmaže pozadí. Vaše fotky, i když jsou snímány smartphonem s 20 MP kamerou a kvalitním senzorem nebudou vypadat tak dobře, jak fotky s automatickým zaostřením.

5. HDR

Přítomnost HDR je důležitá pokud chcete snímat kvalitní, outdoor ‚fotografie . Se zapnutým HDR si všimnete, že váš smartphone snímá fotografii o něco déle. Je to z toho důvodu, že kamera snímá několik fotografií s různou expozicí, tyto fotografie následně za pomoci algoritmů sjednotí do jedné fotky. Fotografie díky tomu obsahuje skutečnější černé barvy, pestřejší paletu barev a vyšší rozsah jasu.

6. Přítomnost 4K, Full HD @ 60fps

4K je nového Full HD. Ještě před deseti lety byly na YouTube videa v 240p a 360p kvalitě, následovaly videa v 720p kvalitě (HD) s rozlišením 1280 × 720 a postupně se to rozšířilo na 1080p (1920 × 1080). Už dnes však můžeme najít videa s rozlišením 2K, 4K a už i 8K. 4K videa s sebou přinášejí nejen vysoké rozlišení, ale také možnost HDR a 10-bitové barvy.

Povinností a dnes už asi i standardem je možnost snímat Full HD videa se 60 snímky.

7. Počet kamer

Duální kamery jsou poměrnou novotou na trhu, ale již nyní vycházejí smartphony s třemi kamerami. Smartphony s duálními kamerami poskytují lepší výkon v podmínkách se slabým světlem, lepší optický zoom, lepší bílé barvy či kvalitní hloubkový efekt. 

TIP: Kvalita fotografii není přímo úměrná počtu kamer! Na trhu se nachází množství smartphonů, které dokáží sfotiť výrazně kvalitnější fotku za pomoci jediné kamery. Uplatňujte proto pravidlo „kvalita nad kvantitou.“ Je lepší mít jednu pořádnou kameru než dvě průměrné.

8. Světelnost, čočka a senzor

Pro fotografy je čočka tím nejdůležitějším komponentem jakéhokoli fotografického zařízení. Za pomoci čočky se světlo soustřeďuje do senzoru (světelnost). Čím kvalitnější čočka, tím více světla do senzoru dostává a tím ostřejší je výsledný obraz . Světelnost se udává v číslech, např .: 1,8f. Čím nižší číslo, tím lepší světelnost.

Senzor mezitím, je srdce kamery, je to součástka která má na starosti zachycovat toto soustředěné světlo a přeměňovat jej na informace. Čím větší je senzor, tím více světla zachycuje, díky čemuž má fotografie více informací a je tím i kvalitnější. Díky velikosti senzoru se tak 12 MP kamera s větším senzorem stává kvalitnější než kamera s 20 MP která má menší / stejně velký senzor.

TIP: X-leté kompakty nemusí v některých ohledech vůbec obstát vůči novodobým smartphonem, právě kvůli senzoru a čočkám 

V roce 2016 přišel Apple na trh s mobilem který obsahoval 2 kamery. Nestandardní vzhled však měl poměrně velké přínosy, díky čemuž byly duální fotoaparáty následně využity i dalšími značkami které si uvědomili jejich užitečnost. Díky tomuto páru jsou smartphony schopné snímat fotky efektivněji, a to taktéž iv podmínkách s malým světlem, notorické pro znásobení viditelnosti digitálního šumu. Bylo to tedy nedávno, co smartphony začali skutečně konkurovat kompaktním fotoaparátem. Obecně jsou to fotoaparáty, které nejsou určeny pro profesionální využití a jsou mnohem cenově dostupnější, protože využívají nepříliš pokročilé technologie. Ovšem některé kompakty v některých ohledech (jmenovitě např. Snímání pohybujícího se objektu) stále vedou, ale smartphony z nich odkrojily pořádnou část prodejů.

Technologie smartphonů postupuje mnohem rychleji než technologie kompaktních kamer, která obecně vypadá, že stagnuje. Mnohé starší kompakty tak mohou obsahovat čočky menší velikosti než čočky kvalitních smartphonů, a na závěr, stará technologie senzorů (ačkoli často větších) jen zhoršuje výslednou kvalitu fotek.

Na internetu je možné najít srovnání mezi novějším smartphonem a starším kompaktem, jedno srovnání můžete najít i ZDE

Často kladené otázky (FAQ)

Otázka: Liší se fotomobil zásadně od smartphonu? Udělám chybu, pokud budu prostě hledat smartphone?

Odpověď: Termín „fotomobil“ je označení pro smartphony, které mají nadstandardně kvalitní foťák. Jakýkoliv smartphone s nadstandardně kvalitní kamerou / kamerami tedy automaticky spadá do této nově vytvořené podkategorie. Pokud budete hledat v obecné kategorii „Smartphony,“ je šance, že na fotomobil natrefíte. Šance se však bude přímo úměrně zvyšovat ceně.

Otázka: Jsou všechny fotomobily tak drahé? 

Odpověď: Drtivá většina fotomobilů spadá minimálně do mid – end (střední) a high -end (vyšší) kategorie. Fotomobily tedy stojí v průměru od 400 €. Najdou se však i rozpočtové, ekonomické smartphony, jejichž kamera je nadstandardní a v některých ohledech se může vyrovnat i těm vlajky, jednou z nich je Xiaomi Mi A2, kamerocentrický smartphone.

Pro příklad, porovnání kamery Mi A2 s více než dvojnásobně dražším Huawei P20 si můžete prohlédnout ZDE

Otázka: fotomobil nebo fotoaparát?

Odpověď: Co se týče kvality fotografií, fotomobily se neustále zlepšují. Stále se však nemohou srovnávat s fotoaparáty. V mnohém jim dopomáhá software, algoritmy a AI, jakož i použitelnost na sociálních sítích. Stačí se vyfotit, použít filtr a nahrát na Instagram / Facebook. S kamerami je tento proces složitější, a ne až tak intuitivní. Avšak kamera poskytuje potenciál přiblížit bez ztráty, poskytuje kvalitnější fotky při západu slunce či v noci a je jednoduše standardem pro profesionální fotografy.

TIP: Pokud budou vaše fotky zobrazovány na smartphonech (přes Messenger, Instagram či Facebook), fotky pocházející ze smartphonů budou zcela postačovat. Pokud však chcete profesionální fotky, které se mají zobrazovat na grafických monitorech, fotoaparát je jednoznačnou volbou.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 13 Průměrně: 4.8]

Napsat komentář

Leave the field below empty!