Test TOP 7 nejlepších kompaktních (digitálních) fotoaparátů 2024

test kompaktnich digitalnich fotoaparatuV životě každého se už určitě odehrály momenty, nebo situace, které si prostě zaslouží fotku. Kvalitních fotoaparátů najdete na trhu nespočet od zrcadlovek, až po malé kompaktní fotoaparáty do kapsy. Vzhledem ke své malé velikosti a nízké hmotnosti jsou ideálním pomocníkem všude tam, kde nošení velké zrcadlovky nepřipadá v úvahu.

Kompaktní fotoaparát (jinak řečeno digitální fotoaparát) se skládá ze zabudovaného objektivu, kterým prochází světlo až k snímacímu čipu. Právě to umožňuje, že všechno co se odehrává před objektivem můžeme vidět i na LCD displeji. Netřeba zapomínat ani na zabudovaný blesk a tlačítka s množstvím funkcí.

Nejnovější kompaktní fotoaparáty disponují automatickými funkcemi, které se při stisknutí tlačítka synchronizují a vytvoří pěkný, ostrý záběr. Včetně jednoduchého ovládání a menších rozměrů, hlavním benefitem kompaktního fotoaparátu stále zůstává jeho poměrně nízká cena. Je tedy tou nejlepší volbou pro všechny, kteří hledají levný fotoaparát vhodný na příležitostné focení. Více se dozvíte v našem testu digitálních fotoaparátů.

Náš test kompaktních fotoaparátů vám představuje žebříček těch nejlepších kompaktních fotoaparátů. Přemýšlíte, který model kompaktního fotoaparátu by vyhověl vašim požadavkům? Zkuste se inspirovat našim testem těch nejlepších a nejoblíbenějších kompaktních fotoaparátů.

 

Test – TOP7 nejlepší kompaktní (digitální) fotoaparáty

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Sony Alpha A5100
digitalni fotoaparat Sony Alpha A5100
9 999 Kč
2.Sony Cyber-Shot DSC-RX100
digitalni fotoaparat Sony Cyber-Shot DSC-RX100
8 999 Kč
3.Nikon Coolpix B500
digitalni fotoaparat Nikon Coolpix B500
6 999 Kč
4.Sony Cyber-Shot DSC-HX60
digitalni fotoaparat Sony Cyber-Shot DSC-HX60
4 999 Kč
5.Nikon Coolpix A300
digitalni fotoaparat Nikon Coolpix A300
2 999 Kč
6.Sony Cyber-Shot DSC-W830
digitalni fotoaparat Sony Cyber-Shot DSC-W830
2 999 Kč
7.Nikon Coolpix A100
digitalni fotoaparat Nikon Coolpix A100
1 999 Kč

Jak vybrat ten nejlepší kompaktní fotoaparát?

V   současnosti máte možnost najít na trhu velké množství kompaktních fotoaparátů, vybrat si tedy ten správný není vůbec jednoduché. Přinášíme vám několik důležitých parametrů, na které byste při koupi nového kompaktu měli myslet:

  1. Účel použití – před tím než se rozhodnete navštívit prodejnu nebo internetový obchod si promyslete, v jakých situacích plánujete fotoaparát používat. Na fotografie z   rodinných oslav, akcií, nebo z výletu jsou ideální fotoaparáty, které disponují automatickými režimy. V praxi to znamená, že automaticky vyretušuje fotografii, upraví jas či odstín fotografie. Pokud však plánujete fotit přírodní úkazy, nebo předměty, které vyžadují důkladné přiblížení, zaměřte se na kategorii ultrazoomů s   možností extrémního přiblížení. Vodotěsné fotoaparáty jsou zase nejlepším řešením pro ty, kteří plánují fotografovat pod mořskou hladinou, případně v nepříznivých povětrnostních podmínkách. Poslední kategorii tvoří profesionální fotoaparáty, které se pyšní nejen nejkvalitnějšími fotografiemi, ale i nejvyšší cenou. Jsou tedy vhodné jak pro profesionály, tak vášnivé fotografy, kteří si potrpí na kvalitu.
  2. Digitální čip – ať už se rozhodnete pro vodotěsný fotoaparát, nebo s   automatickým režimem, nezapomeňte si všimnout velikost senzoru, resp. digitálního čipu. Zde jasně platí, čím větší digitální čip, tím kvalitnější snímek. Pokud tedy chcete pěkné snímky s minimálním obrazovým šumem v pozadí, sáhněte po fotoaparátu s minimálně 1 / 2,3 „, nebo ještě větší 1 / 1,7″ úhlopříčkou.
  3. Digitální snímač – za pozornost určitě stojí i rozlišení samotného snímače, tj množství obrazových bodů (pixelů), které se podílejí na tvorbě obrazu. Výsledný počet je uváděn v megapixelech (MPx), přičemž 1 MPx = 1000 000 pixelů. Fotoaparát s vysokým rozlišením nemusí být však tou nejlepší volbou a to zejména, pokud fotíte příležitostně, fotky koukáte v počítači, případně si občas nějakou vytisknete. V takovém případě vám zaberou v počítači zbytečně mnoho místa, protože se stoupajícím rozlišením narůstá i jejich velikost. Většina kompaktních fotoaparátů disponuje rozlišením od 5Mpx – 24Mpx. Pokud tedy neplánujete fotit profesionálně, výstavní fotografie postačí vám i fotoaparát s   8 – 10Mpx.   V takovém rozlišení bez problémů vytisknete pěknou fotografii formátu A3 a ještě ušetříte místo v počítači.
  4. Citlivost snímače – rovněž ovlivňuje výslednou podobu snímku. Označuje množství světla, které potřebuje snímač na vyhotovení fotografie. V příbalovém letáku, nebo v nastaveních fotoaparátu citlivost snímače daného modelu naleznete pod zkratkou ISO. Mezi základní citlivosti, kterými dnes disponuje většina kompaktních fotoaparátů patří ISO 100, 200 a Samozřejmě na trhu najdete i dražší kompakty, kde si můžete nastavit vyšší citlivost 800 či dokonce až 1600 ISO. Na první pohled se vám může zdát, že větší citlivost snímače je lepší a dokážete s ní udělat kvalitní fotografie i při minimálním osvětlení. Zdání však klame, vyšší hodnota citlivosti vám sice zkrátí čas nezbytný pro expozici, ale i znehodnotí fotografii digitálním šumem. To znamená, že fotografie bude rozmazaná a neostrá. Ideálním řešením je tedy fotoaparát umožňující výběr z většího počtu citlivostí. Dokonce některé kompaktní fotoaparáty disponují i automatickým nastavením citlivosti vzhledem ke světelným podmínkam ve kterých fotíte.
  5. Zoom – objektiv je tzv. tělem každého fotoaparátu a mezi jeho přední vlastnosti nepochybně patří i zoom, tedy míra přiblížení daného objektu. U kompaktních fotoaparátů rozlišujeme dva druhy zoomů. Digitální zoom není při koupi fotoaparátu důležitý, spočívá spíše v oříznutí snímky, co můžeme v konečném důsledku učinit i na počítači. Svou pozornost upřete spíše na optický zoom, který po přiblížení nemění kvalitu fotografie. Většina fotoaparátů poskytuje 3x až 8x násobný zoom. Ideální však je, pokud má fotoaparát max. 6x násobný zoom. Při větším by byla fotka bez stativu rozostřená.
  6. Stabilizátor obrazu – podobně jako u zmiňovaného stativu, jeho hlavní funkcí je zamezení rozostření fotky, například v důsledku trasu ruky. U kompaktních fotoaparátů rozeznáváme digitální stabilizaci, která spočívá v upravení času expozice, nebo citlivosti. Mnohem účinnější je optický stabilizátor uložen přímo v objektivu, který funguje na principu posouvání čoček. Pokud by však i kompaktní fotoaparát nedisponoval stabilizátorem, nemusíte se bát, při běžném přiblížení dokážete také udělat krásnou, ostrou fotografii. Jak jsme již zmínili stabilizátor nebo stativ je nezbytný především při větších rozlišeních.

Specifické funkce kompaktních fotoaparátů

Včetně výše zmíněných technických parametrů, na které byste měli při koupi kompaktního fotoaparátu myslet, nezapomeňte ani na specifické funkce, například detekce obličeje, úsměvu. Fotoaparát s těmito funkcemi dokáže nejen zaostřit na obličej, ale i cvaknout při rozpoznání úsměvu. Oceníte také zabudované GPS, díky kterým zaznamená a uloží souřadnice místa, kde jste udělali danou fotografii. Můžete se tak po čase vrátit přesně na tytéž místa. Co se týče praktických možností fotoaparátu dbejte na dostatečnou výdrž baterie, způsob nabíjení, samotnou hmotnost, konstrukci a rozlišení LCD displeje. Pamatujte, že kompaktní fotoaparát má být především praktický pro vás, důkladně si ho tedy vyzkoušejte, ohmatejte a nenechte se zlákat cenou. Nejdražší fotoaparát nemusí být pro vás ani zdaleka ten nejlepší.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 9 Průměrně: 4.9]

Napsat komentář

Leave the field below empty!