Test TOP 7 nejlepších ergonomických vertikálních myší – 2024

test-ergonomickych-vertikalnich-mysiErgonomická vertikální myš, také zvaná jako vertikální nebo ergonomická myš, je speciálně navržená myš určená pro ergonomické, tedy pohodlné držení a na rozdíl od typické, horizontální myši, je navržena s důrazem na anatomii lidské ruky a dbá na prevenci vzniku nebo minimalizování projevu symptom tunelu. Vzhledem ke stále častěji se vyskytujícím kancelářským pracím, při kterých člověk tráví na počítači hodiny, naskytla se poptávka lidí po myši právě takového typu.

Ergonomická vertikální myš je na rozdíl od klasické myši vyšší, než je širší. Samotná myš má ještě k tomu oproti typické myši obloukovitý tvar, čímž se zefektivní její držení (tzv. ‚grip‘). Takový ergonomický design jí dodává unikátní tvar, který zaručuje snížení zátěže a zpomaluje tak opotřebování zápěstí, čímž může uživatel předejít vzniku výše zmíněného syndromu. Je důležité poznamenat, že při koupi vertikální myši musíte zvážit, zda konečný uživatel takové myši je levákem nebo pravákem.

Náš test ergonomických (vertikálních) myší vám představuje žebříček těch nejlepších ergonomických myší, které naleznete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší ergonomické (vertikální) myši

Jak vybrat tu nejlepší ergonomickou (vertikální) myš?

Specifika na zvážení

I při koupi ergonomické vertikální myši je třeba zohlednit její vlastnosti, jelikož žádná si není na 100% rovná. Rovněž vzhledem k tomu, že se jedná o vaše zdraví a komfort, při jejím dlouhodobém a pravidelném používání se jakékoli nedostatky myši či vaše výčitky vůči ní budou připomínat s každým dnem.

1. Myš pro leváky nebo praváky

Kvůli jejímu asymetrickému tvaru, vertikální myš zatočená doleva není vhodná pro leváky, zatímco vertikální myš zatočená doprava není vhodná pro praváky. Proto ještě před koupí dbejte na jejich tvar.

2. Drátová nebo bezdrátová

Vzhledem k jejich spíše kancelářskému využití, napojení ergonomických myší do notebooku či počítače nemusí mít příliš velký dopad na konečné používání, ale člověk si může potrpět na bezkabelovém pracovním stole.

Drátové myši

Poskytují nejnižší odezvu ze všech možných způsobů připojení, energie pro senzor a jiné elektronické části se dodává kabelem přímo z počítače. Drátové myši mohou mít vnější obal drátu buď pogumovaný nebo z tkaniny. Některé pogumované obaly mohou uživatele znervózňovat svým jednoduchým zachytáváním se o cokoli, o co se třou. Obaly z tkaniny jsou stylovější a mnohem snadněji se rozmotávají při případném zauzlení, také nemají problém se zachytáváním o různé materiály.

Drátové myši jsou díky napájení z počítače podstatně lehčí, právě kvůli nepřítomnosti baterek.

  • Zvyknou být snazší než bezdrátové, některé výrazně
  • Okamžitá odezva
  • Nižší pořizovací cena
  • Kabel může zavazet a zachytávat se o papíry či jiné objekty na stole
  • Menší přenosnost

Bezdrátové myši

Využívajíc menší baterky, bezdrátové myši jsou schopny pracovat bez potřeby jakéhokoli drátového připojení. Pro dodávání energie využívají baterky a pro odesílání dat určených k pohybu šipky používají bezdrátové technologie – ať už je to Wi-Fi nebo Bluetooth (ať své vlastní patentované technologie, např. technologie ‚Unifying‘ od Logitech)

Reakce bezdrátových myší: každá bezdrátová myš má odezvu, která může být méně či více citelná. Nejméně kvalitní myši mohou mít tuto odezvu příliš do takové míry, kdy je to citelné ba až očividné, což může koneckonců znepříjemnit používání dané myši.

  • Přenosnost
  • Zabírají USB port
  • Potřeba nabíjet/zakupovat baterky
  • Častokrát vyšší váha
  • Může mít vysokou odezvu
  • Vyšší cena

Hybridy

Hybridní myši jsou spíše bezdrátové myši. Jsou však schopny využívat také drátové připojení. Volba vhodná pro lidi, kteří jsou neradi překvapeni vybitými baterkami nebo lidi, kteří chtějí čas od času využít volnosti poskytované bezdrátovými technologiemi.

  • Zlatý střed
  • Univerzálnost
  • Přenosnost
  • Vyšší cena

3. Senzor a dpi

Senzor myši může být citlivější nebo méně citlivý, může přesněji zachytávat ty nejmenší pohyby nebo méně přesně. Není to ovšem všechno, co kvalita senzoru ovlivňuje. Například senzor nemusí být schopen přesně zaznamenat velmi prudký posun myši, což může způsobit anomálie (šipka na monitoru se nepohne ve vámi určené trajektorii, ale může se zcela náhodně stočit). V případě kancelářské práce není kvalita senzoru zcela podstatná a jedná se spíše o doplněk, případně to padne vhod, chcete-li hrát rychleji FPS, RTS či jiné druhy her s vaší vertikální myší.

DPI je mnohým dosud neznámý marketingový tah výrobců myší. DPI (Dots per inch, tedy počet bodů na palec), je ukazatel ‚přesnosti‘ senzoru . Při obecně standardní 400 DPI, myš nebude během malování ve skicáři schopna provést přesné, hladké kontury, zatímco u 8000 DPI si můžete všimnout, jak krásně vyhlazené kontury linii jsou, nicméně takové vysoké DPI rovněž zvyšuje rychlost přesouvání šipky na obrazovce.

Využití vysoké DPI v kancelářském ale dokonce i v hráčském prostředí je naprosto minimální, a tuto vlastnost, případně schopnost myši změnit DPI hodnotu na tisícové hodnoty můžete klidně ignorovat.

4. Velikost

Vertikální/ergonomické myši jsou ve srovnání se standardními myšmi větší, proto je podstatné ještě před jejich koupí zohlednit jejich rozměry.

Velikosti a odpovídající délka ruky (cm)

S 17 cm a méně

M 17 – 19 cm

L 19 – 21 cm

XL 21 cm+

5. Povrch myši

Modely myši se mohou lišit svojí povrchovou úpravou. Vlastnosti jednotlivých materiálů mohou výrazněji ovlivnit využívání myši, proto je třeba zohlednit i takovouto vlastnost. Tyto povrchové úpravy mají následující dopady:

  • Mohou zlepšovat či zhoršovat držení (také známé jako ‚grip‘, tedy jak pevně se drží v dlani bez vysmeknutí a jak snadno se s ní během držení manipuluje)
  • Mohou zmírňovat případně zhoršovat zachytávání mastnoty, prachu a jiných nečistot
  • Mohou způsobovat nadměrné pocení dlaně

Pogumovaný

Pogumované povrchy jsou užitečné zejména svým pevným gripem. Guma je totiž skvělá pro bezproblémové a snadné přesouvání myši, a to i se zpocenou rukou. Problémem je, že pryžový povrch se jednoduše zamašťuje a dokáže akumulovat na sobě spoustu nečistot. Pogumované povrchy můžete nalézt zejména u dražších myší.

TIP: Skvělým prostředkem k odstranění mastnoty a nečistot je jakýkoli dezinfekční prostředek, nejvhodnější je však přípravek založený na jakémkoli alkoholu. Při čištění klaďte důraz na to, aby se tekutina nedostala přes štěrbiny na jednotlivé elektronické obvody, které uvnitř v drtivé většině nejsou nijak izolované!

  • Skvělý grip
  • Lehce se zamašťuje a znečistí
  • Ruka se může na syntetickém povrchu nadměrně potit

Povrch s tenkou vrstvou pryže či matným plastovým povrchem

Některé myši mohou mít na sobě jen velmi tenkou vrstvu pryže. Z toho důvodu se oproti pryžovému povrchu zamašťuje slabší a poskytuje mírně lepší grip na rozdíl od čistě plastové. Při zpocené ruce se může držení kvůli plastu zhoršit, ale matný plastový povrch či tenká pryžová vrstva grip zlepšují.

  • Mírně lepší grip
  • Oproti gumě mírnější pocení během držení
  • O něco více zachycuje mastnotu a jiné nečistoty než čistě plastové

Plastový s pogumovanými boky

Záležící na provedení, plastové povrchy mohou být opravdu užitečné. Jiné, levnější, mohou během používání způsobovat jen problémy. Ty kvalitnější myši mají důležitější části (po bocích, kde záleží na ‚gripu‘) často pogumované, zatímco ty méně podstatné mají plastovou povrchovou úpravu. Tím se dosahuje kvalitního držení a jen zřídkakdy musí uživatel celou myš očistit od mastnoty. Problém však nastává tehdy, pokud dané pogumované části se zamastí, což je jen otázkou času. V takovém případě se grip myši zhoršuje a je zapotřebí tuto část zbavit mastnoty.

  • Guma je tam, kde je jí skutečně potřeba
  • Ruka se méně potí
  • Skvělý grip
  • Pogumované části se zamastí jednodušší a tehdy se grip automaticky zhoršuje

Plastový lesklý povrch

Nejstandardnější provedení. Pokud se vaše dlaně potí, plastové provedení může zhoršit držení myši. Vertikální myši jsou však navrženy takovým způsobem, že plastový povrch nemusí nijak výrazně způsobovat problémy.

Během horkých dnů je však plast skvělým pomocníkem, jelikož se během několikahodinového držení, na rozdíl od gumy, neohřívá tak snadno, díky čemuž se dlaň nepotí nadměrně.

  • Ruka se nejčastěji potí nejméně právě na lesklém plastovém povrchu
  • Pokud je však ruka zpocená, s myší se manipuluje obtížně
  • Slabý grip

6. Optická nebo laserová

Ve zkratce: senzory těchto druhů nemají žádný extra dopad na používání, kdysi byla laserová svou přesností nesrovnatelně přesnější oproti tehdy zastaralé optické technologii, avšak optické senzory za poslední roky řádně pokročily a častokrát dohánějí nebo předbíhají svou přesností a výkonem ty laserové.

Optický senzor

Využívá diodu a kameru, kde světlo z diody zachycuje světlo citlivá kamera a procesor v myši následně počítá změny v poloze. Tyto změny zasílá do počítače. Mnohé optické myši mají viditelné optické signály (infračervené), některé však nemusí mít své světlo viditelné, neberte to tedy za jednoznačný způsob, jak je rozlišit. Proto pro jistotu důkladně přečtěte vlastnosti modelu myši na stránce obchodu nebo výrobce.

Optický senzor má však potíže zachytávat světlo vyprodukované diodou na lesklých površích. Je proto vhodné dokoupit si jakoukoli matnou podložku pod myš, nejlépe textilní.

  • Kvalitní optický senzor je velmi přesný
  • Nekvalitní myši mohou mít zastaralý, problematický optický senzor
  • Nevhodný na lesklé povrchy

Laserový senzor

Laser je tenký paprsek (tedy proud) světla, ten z myši směřuje na povrch az povrchu se odráží zpátky do kamery, funguje tedy prakticky na stejném způsobu, jak optický senzor. Výhodou laserového senzoru je ovšem ta, že laser je díky svým vlastnostem schopen odrážet se od téměř všech možných površích a může tedy fungovat dokonce i na skleněném povrchu. To má ovšem i své nevýhody – laser může proniknout hlouběji do povrchu, kde nastává lámání paprsku a následně odrážení paprsku může posouvat mikroprocesoru v myši nesprávné informace. Tato nepřesnost se při náhlých mycích laserové myši může ještě více zhoršit. Taková vlastnost může napovídat io kvalitě (tedy přesnosti) senzoru.

  • Přesný a použitelný i na lesklých površích
  • Laser může zažívat problémy na určitých, několikavrstvých površích
  • Méně kvalitní laserový senzor může být nepřesnější při náhlých pohybech

7. Počet tlačítek a jejich naprogramování přes ovladač myši

Nejstandardnější a nejlevnější myši mají klasická tři tlačítka – pravé a levé tlačítko a kolečko, které se může otáčet dopředu a dozadu. Ty pokročilejší mohou mít dodatečných tlačítek mnoho, záleží na výrobci a modelu – některé mohou obsahovat dohromady více než 10 tlačítek, jiné jsou minimalističtější a nabízejí uživateli jen 2 navíc.

V případě, že pracujete v kanceláři a častokrát potřebujete provádět určitou operaci (nebo klávesovou zkratku) v programech. Microsoft Office, dodatečná tlačítka myši vám mohou výrazně napomoci v produktivitě, zjednodušit častokrát frustrující, opakující se kroky, které byste zvládli jediným kliknutím namísto natahování prstů na klávesnice. Jedná se o takzvaná ‚makra’, což jsou prakticky instrukce zasílané z myši do počítače a po jejich zvládnutí a zapamatování si vám mohou napomoci ve zvýšení produktivity.

Makra jsou nastavitelná přes ovladač modelu myši. Někteří výrobci mají skutečně těžkopádné a zbytečně složité ovladače (jmenovitě se jedná o výrobce z Číny a jiných asijských zemí, kde si na design nepotrpí a chtějí dostat na obrazovku co nejvíce obsahu), jiní výrobci poskytují jednoduchou, pestrou a průhlednou nastavitelnost ať už myši nebo tlačítek. Pokud má myš svůj software/ovladač, musí být přibalen i se samotnou myší. Pokud ovšem kvůli neznámé příčině není, jednoznačně musí být online. Zvolte správný model myši a následně stáhněte ovladač. Přibalené CD/DVD může mít starší verzi ovladače, která ve vás nemusí vyvolat ten nejlepší dojem, proto je nejlepší přece jen sáhnout po ovladači z OFICIÁLNÍ stránky výrobce myši.

TIP: Pro pokročilejší uživatele se naskytuje možnost napsat si vlastní makra, tedy vlastní instrukce pro určité klávesové zkratky či úkony. Zorientování se v prostředí ovladače a způsobem, jak to programovat může chvíli trvat, ale výsledkem bude zvýšení efektivity.

8. Podsvícení

Kancelářské myši obvykle nemají podsvícení. Je to spíše znak toho, že myš je určena ke hraní. Pokud si však potrpíte na estetice: myš může mít několik druhů podsvícení.

Myši s nejlevnějším podsvícením mají své podsvícení nevýrazné a barva je omezena do základních barev, které svojí sytostí nemusí skutečně reprezentovat zvolenou barvu. Takové myši mají ve svém nitru obvykle jen jednu jedinou diodu.

Pak tady je “RGB backlight”. Sice se už nejedná o novinku, ale RGB podsvícení lze nalézt právě v dražších modelech známých výrobců. Známí výrobci herních a profesionálních myší (SteelSeries, Corsair, Razer apod.), kteří mají rádi RGB podsvícení však téměř plně absentují na trhu vertikálních myší, proto je dostat se k RGB podsvícení u vertikálních myší skutečně obtížné.

9. Frekvence (polling rate)

Udávána v Hz, určuje, jak často se změny v poloze odesílají z myši do počítače. V teorii to zlepšuje přesnost posunu šipky. Pro kancelářské prostředí je tato vlastnost prakticky zbytečná.

Standardem je frekvence od 100, 250 do 500 Hz. Od 500 až po 1000 Hz se jedná spíše o čísla, která využívají zkušenější hráči počítačových her.

TIP: Zajímavostí a důležitou informací je i to, že při 1000 Hz se může slabší procesor během rychlých pohybech myši výrazně zatížit (i o desítky procent své výpočetní kapacity). Proto pokud to nepotřebujete, můžete klidně frekvenci nastavit za pomoci ovladače na 100 či 250 Hz pro minimalizování zátěže.

10. Cena

Myš, ať už vertikální nebo typická, nemusí vyjít draze. Jedná se totiž o prakticky stejnou technologii, jen s jiným tvarem a mírně jiným rozložením tlačítek. Proto není zapotřebí, abyste při její koupi zbytečně utráceli příliš mnoho peněz. Tuto myš je však možné klasifikovat jako ortopedickou pomůcku, což by mohlo případnou vyšší cenu odůvodnit.

Cena ergonomických vertikálních myší se tedy obvykle pohybuje ve stejných číslech, jako je tomu u klasických myší. Najdou se však i takové, jejichž cena může šplhat až ke stovce eur nebo ji dokonce i převyšovat. Důvodů pro takové prudké cenové navýšení je několik, převážně se však jedná o profesionální bezdrátové modely s precizním senzorem, lehkou váhou a kvalitním materiálem. Ne každému však takové vysoké ceny vyhovují a dokonce i 15 eurová vertikální myš může skvěle a postačující posloužit při jednoduché kancelářské práci.

Často kladené otázky (FAQ)

Q: Kvůli dlouhému hraní trpím karpálním syndromem. Je vertikální myš vhodná i pro hraní?

A: Největší překážkou při používání takové myši na hry je právě její sklon a výška. Vybudovaná svalová paměť během používání standardních myší se u ergonomických vertikálních myší nebude projevovat naplno. Z teoretického hlediska je možné využívat tento druh myši na jakékoli hraní, ovšem pokud ji plánujete využívat na hraní rychlých FPS nebo RTS her, kde je třeba mikromanažovat jednotky a budovy v rychlém sledu, všimnete si, že takovýto tvar myši není zrovna nejadekvátnějším k rychlému a přesné přesuny. Senzor je ovšem stejný jako u standardních myší, problémem je však způsob, jak se daná myš drží a jak se klikají daná tlačítka. Po letech držení standardní myši může být váš mozek i vaše svaly překvapeny, pokud se v dlani najednou ocitne vertikální myš. No tak jak to bylo se standardní myší či joystickem, s postupem času si vy a vaše svaly zvyknou a takzvané „mikroúpravy“ se budou s vertikální myší dělat stále jednodušší, čímž se exponenciálně zlepší vaše přesnost.

Objektivní skutečností je však to, že vertikální myši nejsou primárně navrženy pro hraní, ale pro jednoduché kancelářské/domácí využití a z toho důvodu nemusí splňovat specifické podmínky pro náročné hraní.

Q: Netrpím syndromem karpálního tunelu, ale tvar myši mě zaujal. Poskytuje nějaké jiné výhody oproti standardní myši?

A: Vertikální myš je navržena takovým způsobem, aby zmírnila zátěž na svaly a šlachy v oblasti zápěstí, čímž předcházíte potenciálnímu vývoji tohoto syndromu, případně zmírňujete jeho symptomy. Jedná se o hlavní marketingový bod, který má prodávat daný druh myši. Je těžké najít jiné plusy, jelikož standardní myš si rovněž prošla svojí evolucí a na trhu se nachází kvantum různých tvarů standardních horizontálních myší, které vám svým tvarem a jinými doplňky mohou vyhovovat více. Vertikální myši jsou však plnohodnotnou myší stejně jako v horizontálních. Po čase si vaše dlaň a vy zvyknete jak na její přesouvání, tak i klikání. Ohlasy na tento druh myší jsou velmi pozitivní, nejedná se totiž o jakýsi experiment, samotný design a vytvoření takové myši má své vědecké opodstatnění.

Q: Jak pečovat o myš?

A: Myš je zařízení, které chytáme dennodenně a držíme ji v dlani několik hodin do dne. Je tedy skvělým fomitem (zdrojem bakterií a jiných patogenů). Myš nejenže poskytuje bakteriím skvělé prostředí ve formě nečistého povrchu tvořeného z mastnoty, prachu a jiných nečistot, ale také je daný povrch zahříván naší dlaní a dodáváme mu vlhko našim potem. Z toho důvodu je hlavním bodem pečování o myš hygiena. Je důležité dezinfikovat klávesnici a myš pravidelně, nejlépe s dezinfekčními prostředky, které obsahují vyšší podíl alkoholu. Povrch je třeba zanechat mokrým po dobu kolem jedné minuty. Jiné, těžko dostupné záhyby je dobré vyčistit například. vatovou tyčinkou namočenou v daném prostředku.

Z hardwarové stránky dbejte na čistotu povrchu, na kterém se nachází myš, aby senzor fungoval správně a aby se uvnitř myši neakumuloval prach a jiné nečistoty, které později mohou způsobit problém se senzorem, tlačítky či kolečkem.

V neposlední řadě je třeba zmínit tzv. ‚skejty‘. Jsou to nálepky nejčastěji vyrobené z pryže, které jsou nalepeny na spodku myši. S myší bez skejtů se manipuluje velmi obtížně, protože neposkytuje plynulý pohyb, což může uživatele frustrovat. Skejty se velmi jednoduše opotřebují třením v případě, že jsou využívány na jiném povrchu než textilní či plastová podložka.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 19 Průměrně: 4.7]

Napsat komentář

Leave the field below empty!