Jak fungují bezdrátová sluchátka?

bezdratova-sluchatkaPrvní bezdrátová sluchátka spatřila světlo světa v roce 2004 a okamžitě způsobila revoluci v poslechu zvuku. Není se čemu divit, protože umožnily připojit se k různým zařízením bez nepříjemných kabelů a omezení pohybu. Díky tomu si získaly velkou popularitu mezi profesionály, ale i běžnými lidmi.

Pokud vás zajímá, jak bezdrátová sluchátka fungují nebo se chcete dozvědět jednoduchý návod, jak připojit bezdrátová sluchátka k mobilnímu telefonu, pak je tento článek určen právě pro vás.

Princip fungování bezdrátových sluchátek

Aby mohla bezdrátová sluchátka fungovat, tak potřebují dvě věci, a to sluchátka a vysílač. Vysílač se nachází v zařízeních (jako jsou například mobilní telefony, televizory, počítače, notebooky či herní konzole) ve formě malého čipu, který má Bluetooth a software, který umožňuje vzájemné propojení mezi zařízeními. Sluchátka slouží jako převodník rádiových signálů a doprovázejí tyto zvukové výstupy na rádiovou frekvenci, která se přenáší vzduchem.

Bezdrátová sluchátka jsou obvykle napájena z baterie. Mají integrovaný rádiový přijímač, který slouží pro příjem přenášených zvukových signálů a jejich převod na odpovídající zvukové informace. Tato zvuková informace je to, co slyšíme, když použijeme sluchátka pro přehrávání oblíbených melodií.

Jak se přenáší zvuk/hudba z chytrého telefonu do bezdrátových sluchátek?

Zvuk nebo hudba se přenáší z chytrého telefonu do sluchátek prostřednictvím kodeku . Kodeky jsou programy, které komprimují data pro rychlejší přenos a poté je po přijetí znovu dekomprimují . Kodek komprimuje digitální zvukový signál z mobilního telefonu, který se následně přenáší vzduchem přímo do vašich bezdrátových sluchátek.

Bezdrátová sluchátka a možnosti jejich připojení k zařízením

bezdratova-sluchatka2Bezdrátová sluchátka lze připojit k různým zařízením, jakými jsou například mobilní telefony, televizory, počítače, notebooky či herní konzole. Velkou výhodou je, že nemusíte používat žádné omezující kabely.

Existují tři způsoby bezdrátového připojení zařízení – infračervené, rádiové a Bluetooth. Každé jedno z nich má své výhody i nevýhody, o kterých se nyní dozvíte:

  • Připojení přes infračervený signál – funguje na stejném principu jako dálkový ovladač. Výhodou tohoto připojení je vysoká kvalita zvuku, na druhé straně je nevýhodou, že signál se může přerušit (přestanete slyšet zvuk ze sluchátek) kvůli překážkám. Tento přenos je ideální pro ochranu soukromí, protože infračervená bezdrátová technologie dokáže vytvořit pouze jedno spojení mezi vysílačem a jedním přijímačem. Využívá se hlavně v malých místnostech, kde se vyžaduje bezdrátové připojení sluchátek k televizorům a jiným zdrojům zvuku například v kinech, zasedacích místnostech a soudních síních.
  • Přehrávání zvuku rádiovou vlnou – toto bezdrátové připojení poskytuje největší rozsah pokrytí podle vzdálenosti od zdroje signálu. V tomto případě jsou bezdrátová sluchátka schopna zachytit rádiové vlny až do vzdálenosti 150m. Nevýhodou však je, že vzdálené připojení má vliv na kvalitu zvuku, která bude mnohem nižší
  • Bluetooth připojení – bezdrátová sluchátka lze připojit k zařízení pomocí technologie Bluetooth. Dosah připojení se pohybuje od 10 do 15 metrů. Zásadní výhodou tohoto připojení je, že signál lze přenést i přes různé překážky (například stěny)

Nejvíce používané připojení, ze všech tří výše uvedených, je v případě bezdrátových sluchátek technologie Bluetooth. Díky tomu jsou bezdrátová sluchátka označována také jako Bluetooth sluchátka. Fungují na jednoduchém principu – stačí je připojit, respektive spárovat s požadovaným zařízením a budou do několika minut fungovat.

Jednoduchý návod, jak připojit bezdrátová sluchátka k mobilnímu telefonu

Připravili jsme si pro vás návod, díky kterému budete umět připojit bezdrátová Bluetooth sluchátka k mobilnímu telefonu. V závislosti na výrobci mobilního telefonu a sluchátek je možné, že bude připojení o něco odlišné, když vám však nebude fungovat níže popsaný návod, použijte ten, který je uveden v manuálu ke sluchátkům.

Všeobecný návod, díky kterému se vám podaří spárovat mobilní telefon s bezdrátovými Bluetooth sluchátky:

  1. Ujistěte se, zda jsou bezdrátová Bluetooth sluchátka plně nabitá. U mnoha výrobců se stává, že baterie na sluchátkách není dostatečně nabitá.
  2. Ve svém mobilním telefonu spusťte Bluetooth připojení.
  3. Na sluchátkách najděte tlačítko pro spuštění a když jej najdete, delší dobu jej podržte. Díky tomu začne spárování sluchátek s mobilním telefonem.
  4. Ve vašem mobilním telefonu se následně objeví notifikace o novém Bluetooth zařízení. Klepněte na toto nové Bluetooth zařízení a automaticky by se sluchátka měla spárovat s vaším mobilním telefonem.

Pro snazší ovládání a nastavení zvuku sluchátek si můžete stáhnout aplikaci, kterou doporučuje výrobce k danému modelu sluchátek.

Pokud by vám výše uvedený návod k připojení bezdrátových Bluetooth sluchátek nefungoval, zkontrolujte následující:

  • stav nabití sluchátek i mobilního telefonu
  • zda je zapnut Bluetooth v mobilním telefonu
  • nesmí být zapnut šetřící režim telefonu
  • při párování mějte sluchátka v těsné blízkosti mobilního telefonu

Pokud by vám stejně připojení sluchátek nefungovalo, zkuste sluchátka a mobilní telefon vypnout nebo restartovat. Případně zkuste z mobilního telefonu nejprve odstranit Bluetooth zařízení, která nepoužíváte a nezapomeňte jej následně restartovat.

Výdrž baterie bezdrátových sluchátek

Výdrž baterie bezdrátových sluchátek je v závislosti na konkrétním modelu odlišná. Standardní výdrž baterie u bezdrátových sluchátek se pohybuje v rozmezí od 8 do 11 hodin. Na našem trhu naleznete také modely bezdrátových sluchátek, které nabízejí nadstandardní výdrž baterie, zhruba kolem 20 hodin, avšak v tomto případě se připravte na vyšší investici.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!