Test TOP 7 nejlepších teploměrů pro měření tělesné teploty 2024

test-teplomeruPokud i vy stojíte právě před rozhodnutím, který teploměr si vybrat, náš článek je určen přímo vám. Časy kdy se používaly ještě klasické rtuťové teploměry jsou už dávno pryč a nahradili jejich teploměry, které fungují na různých principech a jsou schopny měřit mnohem přesněji.

Tolik druhů teploměrů v prodejnách a vy najednou nevíte, zda si vybrat bezrtuťový, digitální, dětský, ušní nebo bezdotykový? Značky se předbíhají a každá tvrdí, že ten jejich je nejlepší a nejpřesnější? V našem článku se dozvíte, který je pro vás ten správný.

Na začátek bychom si měli shrnout co vlastně ten teploměr je. Pokud bychom ho měli definovat, tak bychom ho mohli popsat jako zařízení, které je určeno k měření teploty. Teploměr je nejznámějším fyzikálním přístrojem, a i když v současnosti už neexistuje člověk, který by nevěděl na co slouží, nebylo to tak vždy. Jen několik století dozadu by nikoho nenapadlo, že něco takového bude jednou existovat. Ale kdo za tímto vynálezem vlastně je?   

Náš test tělesných teploměrů vám představuje žebříček těch nejlepších tělesných teploměrů, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

TOP 7 nejlepší teploměry na měření tělesné teploty

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Berrcom JXB-178
teplomer Berrcom JXB-178
1 399 Kč
2.Cemio Metric 308 Smart bezkontaktní
teplomer Cemio Metric 308 Smart bezkontaktní
899 Kč
3.TrueLife Care Q7
teplomer TrueLife Care Q7
899 Kč
4.Hetaida HTD8813
teplomer Hetaida HTD8813
799 Kč
5.Microlife MT 850
teplomer Microlife MT 850
199 Kč
6.Microlife MT 16C2
teplomer Microlife MT 16C2
179 Kč
7.Domotherm Rapid
teplomer Domotherm Rapid
149 Kč

Jak vybrat ten nejlepší teploměr na měření tělesné teploty?

  1. Bezpečnost

Jedním z nejdůležitějších aspektů při výběru teploměru je určitě jeho bezpečnost. Odkdy skončila éra rtuťových teploměrů, můžeme říci, že při vývoji dalších teploměrů se dbalo především na bezpečnost. Hodně závisí i od uživatelů a toho, jak daný teploměr používají. Zdůrazňujeme, že je třeba řídit se návodem k použití, protože ne každý teploměr měří stejným způsobem.

Kdybychom však měli určit, který je ten nejbezpečnější, bylo by to docela náročné, protože každá značka prezentuje svůj výrobek jako ten nejbezpečnější. Pokud ale patříte k těm lidem, u kterých při výběru teploměru hraje velkou roli jeho bezpečnost a nedělá vám problém si za kvalitu připlatit, tak následující model je pravděpodobně přesně to, co hledáte.

První bezdotykový teploměr: Thermofocus 01500 a3 

Tento teploměr známý jako první bezdotykový teploměr na světě, která je výrobcem tohoto kvalitního zařízení. Jde o italskou společnost, která se zaměřuje na výrobu elektrických a elektronických zařízení pro zdravotnictví. Zařízení je vyráběno v přísně kontrolovaném prostředí a jeho kvalita se ověřuje externími nezávislými institucemi. Teploměr funguje na principu infračerveného záření s využitím technologie Thermofocus. Tato technologie je jedinečná v tom, že dokáže číst pomocí senzoru infračervené záření, které vydává povrch pokožky a převede jej do naměřené teploty.  

Systém LED vyzařuje dva světelné paprsky, které se ve správné vzdálenosti spojí v jeden červený bod a výsledná hodnota se objeví na LCD displeji. Tento model teploměru zaujme zejména svou jedinečností. Využívají ho mnozí lékaři právě proto, že jde o bezdotykový teploměr a dokáže naměřit hodnotu od 1 do 55 ° C z různých částí těla. Použít jej lze i na otevřené rány a vnitřní orgány po operaci, protože při měření nedochází ke kontaktu s pokožkou.

Zařízení funguje díky napájení AAA bateriemi, které jsou přiloženy v balení. Jejich životnost se odhaduje na 10 000 měření či 3 roky v závislosti na používání.

Výhody

+ Absolutně hygienický (bez kontaktu s pokožkou)
+ teploměr je možné použít i na měření teploty jiných objektů (dětská výživa, kojenecká láhev …)
+ paměť dokáže zobrazit až 9 posledních měření
+ v pohotovostním režimu automaticky ukazuje pokojovou teplotu

Nevýhody

– vysoká cena

V případě, že jste se nerozhodli pro výše uvedený teploměr a stále hledáte ten, který by vám vyhovoval víc, přečtěte si pokračování následujících parametrů, na které je třeba při výběru přihlížet.

  1. Místo měření teploty

Při výběru teploměru je nutné, abyste si zvážili odkud chcete měřit teplotu. I podle místa měření se dělí jednotlivé druhy teploměrů a také jejich způsob měření je odlišný.

Měření v podpažní jamce

Obvykle se používá tento způsob měření teploty a je velmi doporučený právě proto, že je považován za nejpřesnější a nejpohodlnější. No pravda je taková, že je jen jedním z nejpohodlnějších způsobů, ale nejpřesnější určitě není. Při tomto způsobu je však možné naměřit pouze teplotu kůže. Špičku teploměru umístíme do nejhlubšího a nejteplejšího místa v podpažní jamce a přidržujeme tak, aby byl teploměr dobře zafixovaný a zároveň chráněn před teplotou okolí.

Pro měření v podpažní jamce se používá klasický digitální teploměr, ale jeho měření na tomto místě je poměrně nepřesné a výsledná hodnota by se měla brát pouze orientačně.

Měření v ústech

Špička teploměru se umisťuje nalevo nebo napravo od uzdičky jazyka. Tam by měl teploměr zůstat po celou dobu měření. Při špatném umístění může dojít k odchylce, proto špičkou teploměru nehýbejte. Měl by být v neustálém kontaktu se sliznicí během měření.

Pro měření v ústech se používá klasický digitální teploměr a dudlík digitální teploměr. Rtuťový se v žádném případě nedoporučuje při tomto způsobu měření.

Měření v konečníku

Při tomto typu měření se špička teploměru zavede do análního otvoru 1,5 až 2 centimetry. Před použitím se doporučuje natřít špičku teploměru olejem. Měření teploty v konečníku patří k těm na nepohodlnějším a pokud se dá tak se lidé tímto teploměrem vyhýbají. I když je toto měření trochu nepříjemné as dítětem je to mnohdy boj, patří k těm nejpřesnějším způsobem měření.

Pro měření v konečníku se používá klasický digitální teploměr s pružnou špičkou určený na rektální měření teploty.

Pokud patříte k těm, co se nechtějí při výběru teploměru zabývat místem měření, tak doporučujeme bezdotykový teploměr. Tento teploměr je momentálně nejmodernější a nejvyhledávanější na trhu. Funguje na principu infračerveného záření, které jsme zmiňovali při Thermofocus 01500A3.

  1. Rychlost a přesnost měření

Nejdůležitějším parametrem, kterým je třeba při výběru teploměru řídit je přesnost měření daného teploměru. Vždyť kupujete si ho proto, abyste věděli co nejpřesněji změřit teplotu a ideální za co nejkratší dobu. Výroba moderních teploměrů se zaměřila zejména na tyto parametry a tím se dostáváme opět k vyhledávaným bezdotykovým teploměrem, které tyto požadavky splňují. Pokud vám nezáleží na rychlosti měření teploměru, sežeňte si klasický, ale pozor si dejte aspoň na jeho přesnost, která by měla být uvedena na stránkách e-shopů.

  1. Značka a cena

Značka sice pro mnohé při výběru nehraje až tak velkou roli, ale cena už ano. Někdo hledá jen teploměr, který orientačně změří teplotu za co nejnižší cenu a někdo chce takový, který změří co nejpřesněji a je ochoten si za kvalitu připlatit. Na to si dejte pozor! Nemusíte hned kupovat ten nejdražší teploměr, protože zbytečně vysoká cena nemusí znamenat i kvalitu.

V tomto případě se raději zaměřte na celosvětově uznávané značky, které zaručují přesnost a spolehlivost. Samozřejmě, že za ty lepší si budete muset připlatit, ale je jen na vás, kolik jste ochoten za teploměr zaplatit a od toho by se měl odvíjet i váš výběr.

  1. Druhy teploměru

  • kapalinové bez rtuti
  • digitální
  • infračervené – dotykové, bezdotykové

Kapalinových teploměr bez rtuti

Na trhu je možné dostat kapalinové teploměry, ale bez rtuti. Rtuť nahradily jiné kapaliny jako např. líh, gallium, indium, které jsou netoxické. Princip, podle kterého funguje kapalinový teploměr je založen na rozpínání kapalin. Kapalina se zahříváním rozpíná a na stupnici přes úzkou trubku stoupá a při ochlazování klesá.

Velkou výhodou těchto teploměrů je, že k tomu, aby fungovaly nepotřebují baterky. Nevýhodou ale může být, že na výslednou naměřenou hodnotu se déle čeká a někomu může dělat problém odečítání hodnoty z klasické stupnice. Další nevýhodou je i to, že pokud chcete, aby byl teploměr připraven na další měření je třeba teplotu nejprve srazit.

Digitální teploměr

Nejčastěji používané jsou digitální teploměry, protože jsou poměrně rychlé a naměřenou hodnotu snadno odečtete. Digitální teploměr funguje prostřednictvím elektrického proudu v kovech, který je ovlivňování změnami teploty. Při zahřátí mě některý z nich větší odpor, který teploměr uvnitř zaznamená a přepočítá velikost odporu do naměřené hodnoty.

Výhodné jsou zejména proto, že jsou téměř všude dostupné za nízkou cenu a postačí na běžné domácí měření. Jako nevýhodu bychom mohli uvést krátkou životnost a ve většině případů i nepřesnost po delším čase používání.      

Infračervený teploměr

Infračervený bezdotykový teploměr patří momentálně mezi nejmodernější teploměry. Fungují na principu infračerveného záření, které není viditelné pouhým okem, ale vyzařuje ho lidské tělo. Bezdotykový infračervený teploměr tvoří zabudované senzory, které dokáží zachytit infračervené záření a následně ho proměnit v měrnou jednotku, která se zobrazí na displeji. Co se týče místa měření, tak nejlépe je měřit v uchu nebo na čele.

Velkou výhodou je, že měření s tímto druhem teploměru je rychlé, pohodlné a pochvalují si ho zejména maminky. Dětem se měří teplota těžší as tímto teploměrem je možné ji změřit i v době, kdy dítě spí. Nevýhodou je, že tyto teploměry se prodávají za podstatně vyšší cenu než jiné.

Nejčastější kladené otázky

Proč už neseženete rtuťový teploměr?

Od 3. dubna 2009 byl zakázán prodej rtuťových teploměrů v zemích Evropské unie, protože rtuť je považována za vysoce jedovatý a toxický kov. Při rozbití rtuťového teploměru je velké riziko vdechnutí toxických par z rozlité rtuti.

Rtuť v těle je pro člověk velmi nebezpečná, protože může způsobit velké zdravotní problémy. Dokonce u těhotných žen může rtuť v těle způsobit vážné mentální poškození novorozence.

Co mám dělat v případě, že mám ještě stále doma rtuťový teploměr?

Tento zákaz se nevztahuje na teploměry, které se již používají a není nutné je všechny likvidovat. Nicméně třeba si zvážit, zda budete teploměr dále používat, protože riziko rozbití tohoto teploměru je opravdu velké. Pokud se rozhodnete, že chcete tento teploměr zlikvidovat, v žádném případě ho nevyhazujte spolu s komunálním odpadem. Teploměr má toxický a jedovatý obsah, proto je nutné tento teploměr zanést do sběrny odpadů, které se specializují na likvidaci nebezpečných látek.

Proč teploměr měřil nepřesné?

Neuvedli jste, o jaký typ teploměru jde, proto důvody mohou být skutečně různé. Mnozí odborníci tvrdí, že ne teploměry měří nepřesně, ale mnohdy lidé nevědí, jak je správně používat. Výš v článku najdete, jak správně měřit teplotu na jednotlivých místech a jaký teploměr se na toto měření používá. Doufáme, že vám tyto informace pomohou.

Podle čeho mám určit, kdy ide len o zvýšenou teplotu nebo už o horečku?

Průměrná tělesná teplota se pohybuje od 36 ° C až k 37 ° C. Pokud jde o zvýšenou teplotu, naměřená hodnota přesahuje 37 ° C. O horečce můžeme mluvit tehdy, pokud naměřená hodnota přesahuje 38 ° C. Pokud je ale naměřená hodnota nižší než 35,5 ° C, mluvíme již o podchlazení. Nižší hodnoty se mohou objevit v případě poranění s velkou ztrátou krve nebo při nadměrné konzumaci návykových látek. Tyto látky totiž ovlivňují celkové vnímání chladu.

Tradiční princip teploměru

Princip, podle kterého tato zařízení fungují je založen na tepelné roztažnosti jednotlivých látek, kdy je objem měrné látky závislý na teplotě. Tyto teploměry se nazývají dilatační. Avšak v dnešní době již existují mnohé další metody pro určování tělesné teploty a stejně tak i různé teploměry, protože vývoj těchto zařízení jde neustále kupředu.    

Správné naměření tělesné teploty se odvíjí zejména od výběru správného teploměru , od zvoleného místa na měření teploty (různé části těla), postupu měření, správného odečítání a vyhodnocení naměřené hodnoty a záznamu naměřených hodnot, abychom věděli určit co nejpřesnější hodnotu. 

Historie teploměru

Dnes se už nikdo nezamýšlí nad tím odkud tento vynález přišel ani kdo ho vlastně objevil. Přesto je třeba si toto jméno připomenout. Bez tohoto objevu bychom dnes jen velmi těžko věděli určit akutní stav pacienta s horečkou nebo s jiným onemocněním, které je doprovázeno vysokými teplotami . V době, kdy toto zařízení ještě neexistovalo se stav pacienta určoval jen podle tělesných pocitů nebo tradičním způsoby jako např. přiložení dlaně na čelo pacienta, zarudlá pokožka, nevolnost, třes, pocení atd.

Objevení teploměru se připisuje italskému vědci Galileovi. Tento vědec v roce 1592 se nejvíce přiblížil ke vzniku teploměru. To co vynalezl on mělo v té době název ,, termoskop “ a můžeme říci, že byl předchůdcem teploměrů na měření tělesné teploty. Šlo o skleněnou trubičku dlouhou asi 30 cm, která byla zakončena bankou a neměla ještě ani stupnici.

Po Galileovi experimentovali i další vědci s podobnými teploměry as nažili se jejich zdokonalit. Nejprve používali jako teploměr látku vodu, ale velkou nevýhodou byla malá roztažnost. Začali hledat proto jiné vhodné tekutiny, které by ji nahradili. Mezi nejvhodnějšími tekutinami se osvědčil liech a rtuť . Za vynálezce prvního lihového teploměru je považován toskánský velkovévoda Ferdinad II. Medici , který ho sestrojil v roce 1641.   

Poslední věc, kterou bylo nutné dořešit byla už jen stupnice, která je také součástí historie teploměrů.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 13 Průměrně: 4.6]

Napsat komentář

Leave the field below empty!