Test TOP 7 nejlepších odvlhčovačů vzduchu 2024

test odvlhcovacuOdvlhčovač vzduchu (elektrický pohlcovač vlhkosti) je elektrické zařízení využívající fyzikální jevy (a v některých případech i chemické reakce) na akumulování vlhkosti ze vzduchu místnosti do své vlastní nádoby, případně odtoku. Díky jeho schopnostem zachycovat vlhkost je velmi užitečným nástrojem regulujícím škodlivě vysokou vlhkost v místnostech, nejčastěji v pokojích.

Jak funguje? Na zachytávání vlhkosti ze vzduchu místnosti využívá zvlhčovač různé technologie, přestože nejčastějším je způsob, kdy díky svému ventilátoru vytváří proudění vzduchu přes jeho vnitřek. Uvnitř se vzduch nejprve zchladí, čímž se vlhkost zkondenzuje na extrémně chladných cívkách. Odtud skondenzovaná vlhkost v podobě kapek vody stéká do nádoby na vodu, zatímco vzduch je stále poháněn přes vnitřek a prochází rozehřátou cívkou opět do vzduchu pokoje, čímž ho zpět zahřívá.

Náš test odvlhčovačů vzduchu vám představuje žebříček těch nejlepších pohlcovačů vlhkosti do bytu, které najdete na trhu. V naší tabulce naleznete doporučení na ty nejlepší odvlhčovače, ať už do ložnice, nebo do sklepa. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší elektrické odvlhčovače vzduchu

Název modeluHodnoceníParametryPřibližná cena
1.Rohnson R-9920 Genius WiFi
odvlhčovač Rohnson R-9920 Genius WiFi
91 %; 26 recenzí

TIP: Tento produkt je zároveň i odvlhčovač vzduchu s ionizátorem
Hlučnost: 36 dB
Ionizátor: ✅ ano
7 390 Kč
2.MeacoDry Arete One 12L
odvlhčovač MeacoDry Arete One 12L
99 %; 10 recenzí

TIP: Tento produkt je zároveň i odvlhčovač vzduchu s čističkou
Hlučnost: 38 dB
Ionizátor: -
4 990 Kč
3.Aerium DH12W HEPA Wi-Fi
odvlhčovač Aerium DH12W HEPA Wi-Fi
94 %; 14 recenzíHlučnost: 39 dB
Ionizátor: ❌ ne
4 990 Kč
4.TrueLife DH5 Touch
odvlhčovač TrueLife DH5 Touch
95 %; 68 recenzíHlučnost: 37 dB
Ionizátor: -
4 590 Kč
5.ROHNSON R-9612
odvlhčovač ROHNSON R-9612
95 %; 51 recenzíHlučnost: 37 dB
Ionizátor: -
4 290 Kč
6.Rohnson R-9912 Ionic + Air Purifier
odvlhčovač Rohnson R-9912 Ionic + Air Purifier
88 %; 22 recenzíHlučnost: 37 dB
Ionizátor: ❌ ne
3 990 Kč
7.Malatec Ruhhy 21846
odvlhčovač Malatec Ruhhy 21846
98 %; 3 recenzeHlučnost: 45 dB
Ionizátor: -
1 090 Kč

Nejtišší odvlhčovač vlhkosti

Nejtišší odvlhčovač vzduchu z našeho srovnání nejlepších odvlhčovačů je Rohnson R-9920, který pracuje s hlučností pouze 36 dB.

Tento model se vyznačuje vynikající efektivitou při minimálním hlukovém projevu, což ho činí ideální volbou pro použití do bytu, kde je důležité udržet vzduch v nízkých hladinách vlhkosti, aby nevznikala plíseň.

Jak si vybrat ten správný odvlhčovač vzduchu

1. Způsob zachycování vlhkosti

Na základě způsobu zachycování vlhkosti známe 2 typy odvlhčovačů:

a) Kondenzační odvlhčovač

Standardní, nejčastěji využívaný odvlhčovač (vysoušeč vlhkosti) využívá ochlazování na zachycování vlhkosti ze vzduchu. Funguje na podobném principu jako chladnička, využívá ventilátor na zachycení vzduchu, který se ochladí přes extrémně chladné cívky. Voda, která se zkondenzuje na cívkách, následně stéká do nádrže, odkud je třeba ji vynést.

Vzduch je následně opět ohřátý a proudí zpět do místnosti jako teplejší a sušší vzduch. To snižuje celkovou vlhkost v místnosti. Na ochlazování cívek využívají vestavěný kompresor, který umožňuje využívat větší cívky nakolik je schopen je ochlazovat. Díky větším cívkám je tedy možné zachytit více vlhkosti ze vzduchu.

Vlhkost zachycují nejúčinněji pouze v případě, že je vlhkost vyšší než 60% a teplota místnosti je minimálně pokojová nebo vyšší. Jsou tedy skvělé na pokoje a místnosti, ve kterých je vyšší vlhko a teplo, zejména v místnostech kde spí více osob společně. Právě z tohoto důvodu jsou nejrozšířenější. Obecně využívají méně elektriky než adsorpční druh odvlhčovače.

Metoda chladicího odvlhčování patří mezi první techniky pro odstraňování vlhkosti. Funguje na principu ochlazování vzduchu až do bodu, kdy dojde ke kondenzaci vodní páry, což vede ke snížení absolutní vlhkosti vzduchu.

Zároveň odvlhčovač vzduchu snižuje vlhkost v místnosti, což výrazně přispívá k prevenci vzniku plísní. Tento přístroj je účinným řešením proti plísním, které se mohou tvořit v nadměrně vlhkých prostorách.

Jak funguje kondenzační odvlhčovač

Ilustrace toho, jak fungují kondenzační odvlhčovače

b) Adsorpční odvlhčovač

Adsorpční odvlhčovač funguje na principu využití desikantní chemikálie, která do sebe absorbuje vlhkost ze vzduchu. Ventilátor přitahuje vlhký vzduch přímo do odvlhčovače, uvnitř prochází desikant (také zvaný, adsorbent ‚). Tento desikant se nachází na pomalu se otáčejícím kolečku. Část kolečka, které se nevyužívá je následně zahřívané, což způsobuje, že zachycena vlhkost stéká do nádoby na vodu. Vzduch je následně ohřátý, a přes ventilátor vypumpovaný v suché formě zpět do místnosti, snižujíc vlhkost v místnosti.

VIDEO: Jak vybrat odvlhčovač vzduchu

2. Velikost místnosti kde ho plánujete použít (Výkon přefiltrování vzduchu)

Pokud si plánujete zakoupit odvlhčovač do místnosti, která má vysokou vlhkost, je důležité změřit tuto místnost a následně zakoupit odvlhčovač, dívaje se při tom na jeho výkon přefiltrovaného vzduchu. Obecně platí, že odvlhčovač by měl být schopen přefiltrovat vzduch v místnosti dvakrát za hodinu.

Rovnice je jednoduchá: jde o násobek plochy podlahy × výšky stropu × 2 = požadovaný výkon přefiltrování [m3 / h]

3. Výkon odvlhčení za den

Údaj výkonu odvlhčení závisí na objemu vody, kterou je zvlhčovač schopný zachytit ze vzduchu během dvaceti čtyř hodin. Nakolik je takový údaj velmi relativní od současného stavu vzduchu (přesněji od jeho teploty a vlhkosti), standardem je jeho výkon odvlhčení vzduchu při třiceti stupních a 80% vlhkosti. Čím vyšší objem vody je odvlhčovač schopen za den zachytit, tím má vyšší výkon odvlhčení.

Studie publikovaná na NCBI uvádí, že systém pro mechanické odvlhčování vzduchu s membránovou rekuperací tepla celkově využívá minimální množství primární energie.

4. Hlučnost

Hlučnost odvlhčovače je dána v decibelech. Je to údaj ne stejně důležitý pro všechny. Pokud ho plánujete položit do vlhkých místností, které často neobýváte, klidně sáhněte po hlučnějším no zato výkonném odvlhčovači.

TIP: Pokud nemůžete v noci usnout kvůli příliš vlhkému a teplému vzduchu, a přitom nechcete slyšet nepravidelné vyrušujúce zvuky přicházející z ulice či města samotného kvůli otevřenému oknu, je pro vás důležité sáhnout po dostatečně výkonném a tichém odvlhčovači. Je ovšem důležité poznamenat, že při zapnutém odvlhčovači, přesto že produkuje monotónní hluk, je těžké usnout. Pokud však potřebujete udělat kompromis, sáhněte po klidném odvlhčovači, který si položíte do vaší ložnice, popřípadě si zakupte výkonnější a hlučnější, ale vložte ho do chodby a dveře nechte pootevřené (v tomto případě bude účinnost výkonu značně snížena).

5. Objem nádrže

Objem nádrže kde stéká zkondenzovaná voda je určena v litrech. Čím vyšší její objem, tím méně budete muset vylévat nahromaděnou vodu.

6. Způsob udržování vody

Způsob, kterým odvlhčovač udržuje vodu. Standardně jsou odvlhčovače vybaveny miskou, do které zkondenzovaná vlhkost odtéká, tu je třeba vylévat pravidelně.

Nestandardně a často o něco dražší jsou odvlhčovače, při kterých je možnost připojit odvod zkondenzované vody za pomoci samospádem.

Nejdražší způsob zbavování se vody je plně zautomatizovaný díky vestavěnému čerpadlu, které automaticky a dlouhodobě odvádí zkondenzovanou vodu za pomoci hadičky do umyvadla nebo kdekoliv uživatel bude chtít.

Pokud plánujete zakoupit standardní odvlhčovač do vašeho pokoje a nemáte problém s pravidelným vyléváním uměle doplňované vody, odvlhčovač s nádobou na sběr zkondenzované vody položíte jednoduše jenom na podlahu. V případě odvodu samospádem je důležité umístit odvlhčovač takovým způsobem, aby samospád byl schopen vodu odvádět, tedy do určité výšky odkud bude voda stékat – takový odvlhčovač je užitečný pro lidi, kteří jsou často zaneprázdnění a neplánují pravidelně utrácet svůj čas na maličkosti, při kterých je možná jednodušší alternativa, nebo pro lidi, kteří nechtějí mít svůj odvlhčovač na zemi, zabírající už dost zabraný prostor v místnosti.

Ostatní funkce odvlhčovače vzduchu

  • Měřič vlhkosti v místnosti. Odvlhčovač se automaticky vypne v případě dosažení nastaveného bodu vlhkosti.
  • Ionizátor vzduchu zkvalitňuje ovzduší v místnosti.
  • Časovač naprogramuje start a konec odvlhčovače.
  • Regulátor výkonu automaticky nastavuje výkon na základě aktuální vlhkosti ovzduší, čímž snižuje hlukové znečištění v domácnosti i spotřebu energie.
  • Automatické vypnutí se aktivuje v případě naplnění nádoby.

Často kladené otázky

Kde bych měl odvlhčovač uložit?

V případě velké místnosti odvlhčovač položte ke zdroji vlhkosti. POZOR na odvlhčovače bez filtru, v případě umístění ke zdroji vlhkosti bude odvlhčovač vtahovat různé částice i nečistoty, v takovém případě jsou důležité filtry, ale tyto filtry se při přílišném výskytu částeček (např. v blízkosti zdroje vlhkosti) mohou ucpat. V případě malé místnosti je ideálním umístěním její střed. Pro nejlepší výkon ponechejte dveře a okna zavřené.

Mohu ho použít do sklepa?

Sklep je ideálním místem pro odvlhčovač vzduchu. Mnohé sklepy jsou příliš vlhké kvůli vlhkosti zeminy, která ji obklopuje. Uložení odvlhčovače vzduchu do sklepa snižuje vlhkost ovzduší, čímž se předchází nebezpečné vlhkosti která, může poškozovat stabilitu struktury domu. Stejně zabraňuje tvorbě plísní. Pozor na výkon odvlhčovače a velikost sklepa/místností sklepa.

Bude mi odvlhčovač vyhřívat místnost do které ho položím?

Při práci elektrických zařízení dochází k nežádoucí přeměně elektrické energie na teplo, totéž platí pro odvlhčovač. Takový údaj nemusíte při koupi odvlhčovače vůbec najít. Je proto důležité sledovat recenze uživatelů. Nekvalitní odvlhčovač s nízkou účinností přeměny energie na práci může vydávat dostatek tepla na to, aby znepříjemnil ovzduší v místnosti místo aby ho očistil.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.9]

Napsat komentář

Leave the field below empty!