Test TOP 7 nejlepších zvlhčovačů vzduchu 2024

test zvlhcovacu vzduchuVěděli jste o tom, že pro lidskou pokožku se doporučuje vlhkost vzduchu 40 až 55% v létě a 30 až 50% v zimě? Ve většině domácností, kanceláří a uzavřených prostorách je však vzduch mnohem sušší. Dlouhodobé zdržování se v prostorách se suchým vzduchem může mít za následek celou řadu zdravotních problémů. Nejčastěji dochází k vysoušení dýchacích cest, které jsou pak mnohem náchylnější k podráždění, alergie a nemoci. Zvlhčovač vzduchu je v celku kompaktní přístroj určený pro zvlhčování vzduchu, tedy udržování vhodné vlhkosti vzduchu v místnosti.

Na trhu je v současnosti více typů a modelů zvlhčovačů vzduchu, ve kterých je někdy těžké zorientovat se. V následujících paragrafech naleznete přehled typů zvlhčovačů vzduchu a parametrů, které je důležité zohlednit při koupi, ale i odpovědi na nejčastější otázky týkající se této problematiky

Náš test zvlhčovačů vzduchu vám představuje žebříček těch nejlepších zvlhčovačů vzduchu, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

TOP 7 nejlepší zvlhčovače vzduchu

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Philips HU4803/01
zvlhcovac vzduchu Philips HU4803/01
3 199 Kč
2.Airbi STAR
zvlhcovac vzduchu Airbi STAR
2 699 Kč
3.Airbi Twin
zvlhcovac vzduchu Airbi Twin
2 199 Kč
4.Hyundai HUM 770
zvlhcovac vzduchu Hyundai HUM 770
1 499 Kč
5.Concept ZV1010 Perfect Air
zvlhcovac vzduchu Concept ZV1010 Perfect Air
999 Kč
6.Concept ZV1000 Perfect Air
zvlhcovac vzduchu Concept ZV1000 Perfect Air
699 Kč
7.Wellife 25 W JF-010
zvlhcovac vzduchu Wellife 25 W JF-010
699 Kč

Jak vybrat ten nejlepší zvlhčovač vzduchu?

  1. Výkon

Mezi nejdůležitější parametry při výběru zvlhčovače vzduchu patří výkon. Výkon totiž přímo ovlivňuje to, v jaké velké místnosti můžete zvlhčovač používat. Při výkonu zvlhčovače bývá tedy napsaný i maximální rozměr místnosti, v níž pokud zvlhčovač používáte, je efektivní. Samotný údaj uvedený při výkonu určuje objem čistého vzduchu, který dokáže přístroj vytvořit za jednu hodinu. Výkon se udává v mililitrech za hodinu, přičemž pokud čím vyšší je, tím větší má přístroj spotřebu elektřiny.

Pro místnosti velké 15 až 25 m2 jsou vhodné zvlhčovače s výkonem 100 až 300 ml / h. Zvlhčovače s výkonem 400 až 500 ml / h se řadí k těm lepším a používají se pro místnosti s rozlohou do 60 m2. Ve větších místnostech jsou již zapotřebí zvlhčovače s výkonem 600ml / ha více nebo alespoň dva zvlhčovače s menším výkonem.

  1. Způsob zvlhčování vzduchu

Momentálně jsou na trhu dostupné zvlhčovače s třemi různými způsoby zvlhčování vzduchu. Přístroje pracují buď se sterilní teplou párou, chladnou parou nebo ultrazvukem.

Zvlhčování sterilní vodou je považováno za nejlepší dostupné a vhodné i pro alergiky. Tím, že se pára nahřeje, se z ní odstraní všechny bakterie, čili by neměla vzbuzovat alergické reakce. Zvlhčování studenou párou je také velmi dobré. Avšak pro alergiky se v tomto případě doporučují zvlhčovače s antibakteriální úpravou, kterou zajišťují zvlhčovací vložky zvlhčovače. Zvlhčování ultrazvukem je nejefektivnější, co se týče spotřeby elektřiny. Stejně jsou tyto zvlhčovače méně hlučné, protože používají ultrazvukové vlny, které lidé nejsou schopni slyšet.

  1. Hlučnost

Na trhu je k dispozici několik druhů zvlhčovačů s různými úrovněmi hlučnosti. Nejnižší hranice hlučnosti je okolo 20 dB. Takový zvlhčovač je vhodný zejména do dětského pokoje nebo ložnice, případně do místností kde se vyžaduje klidné a tiché prostředí. Hranice kolem 40dB je už o něco hlučnější, ale časem se tento šum začne ztrácet jako hluk v pozadí. Hlučnost zvlhčovače souvisí i od toho zda jde o zvlhčovač, který používá studený nebo teplý vzduch. Teplé zvlhčovače jsou o něco méně hlučné než studené, protože necirkuluje vzduch přes ventilátor. Nejtiššími zvlhčovači jsou však ultrazvukové zvlhčovače, protože fungují na principu produkování ultrazvukových vln s vyšší frekvencí, jakou jsou lidé schopni slyšet.

  1. Objem zásobníku

Objem zásobníku zvlhčovačů vzduchu se pohybuje v rozmezí 0,8 až 8 litrů. Při výběru správné velikosti zásobníku na vodu, je třeba myslet na to, že čím menší zásobník je, tím častěji v něm třeba měnit vodu. V případě menšího objemu, okolo 1 litru, je vodu třeba měnit po každém použití. Zvlhčovač s objemem 8 litrů zvládne fungovat i 3-4 dny bez potřeby měnit vodu. Standardem pro objem zásobníku jsou 3 až 4 litry.

  1. Spotřeba

Podobně jako při hlučnosti, i pokud jde o spotřebu, závisí na tom, o jaký typ zvlhčovače jde. Teplé zvlhčovače obecně spotřebují více elektřiny než ty se studeným ventilovaných. Důvodem je zejména to, že před zvlhčováním vzduchu si teplý zvlhčovač musí nahřát vodu, čímž pochopitelně spotřebuje více elektrické energie.

  1. Příkon

Příkon přesněji udává, jaké množství elektřiny jednotlivé typy zvlhčovačů spotřebují. Parní zvlhčovač mají největší příkon – okolo 150W. Při ultrazvukových zvlhčovačích je standardním příkon 35 W. Nejnižší příkon mají studené zvlhčovače – mezi 8 až 20 W.

  1. Časovač

Časovač je typický pro pokročilejší digitální a častokrát i dražší zvlhčovače. Existují dva typy – programovatelný časovač a časovač s odpočítáváním. Díky programovatelnému časovači lze nastavit kdy, a jak dlouho bude zvlhčovač zapnutý. Tím se šetří jednak voda v zásobníku i spotřeba elektřiny. Časovač s odpočítáváním umožňuje nastavit čas, po jehož uplynutí se zvlhčovač vypne, pokud už je zapnutý.

  1. Cena

Při koupi zvlhčovače bývá největší investicí samotná koupě. Nesmíme však zapomínat na to, že i provoz zvlhčovače má jisté náklady. Před koupí přístroje je důležité mít jasno v tom, na jaký účel a kde chcete daný zvlhčovač používat.

Parní zvlhčovače patří mezi nejlevnější, s cenou začínající okolo 25 €. Avšak mají nejvyšší spotřebu ze všech typů. Diskové zvlhčovače jsou o něco dražší, nejnižší modely se dají koupit od 30 €. Podobně jsou na tom i studené zvlhčovače, ale při tomto typu vznikají i dodatečné náklady, protože některé modely vyžadují vyměňování filtrů či zvlhčovacích vložek. Ultrazvukové zvlhčovače patří mezi nejpokročilejší, a tudíž jsou dostupné v různých cenových kategoriích. Některé modely koupíte od 40 €, ale běžný standard stojí okolo 60 €. Pro náročnější jsou k dispozici i vyšší modely, jejich cena se už ale pohybuje nad sto eur. U ultrazvukových modelů je v podstatě jediným nákladem, který vnikne, koupě přístroje.

  1. Údržba

Při výběru zvlhčovače třeba myslet také na to, jakou údržbu bude přístroj vyžadovat.
Nejmenší údržba je nutná při ultrazvukových zvlhčovačích. Jsou tedy vhodné, pro ty, kteří nemají čas pravidelně kontrolovat filtry a zásobník. Pokud jde o diskové a parní zvlhčovače, údržba záleží na typu, jaký máte. Není však obzvláště náročná. Studené zvlhčovače také nejsou náročné na údržbu. Pouze v případě pokud obsahují antibakteriální úpravu, při které je třeba měnit zvlhčovací vložky každé tři měsíce.

Při výběru zvlhčovače vzduchu je důležité brát v úvahu výše zmíněné parametry, protože každý z nich nějakým způsobem ovlivňuje funkčnost, spotřebu či údržbu zvlhčovače vzduchu. Proto byste si už na začátku měly určit to, co od zvlhčovače očekáváte a na základě těchto kritérií hledat vhodný model. Dopředu si však promyslete i rozpočet na koupi, abyste později nemuseli dělat příliš velké kompromisy.

Typy zvlhčovačů

Ultrazvukové zvlhčovače

Ultrazvukové zvlhčovače jsou nejefektivnější a nejtišší zvlhčovače vzduchu. Jsou tou správnou volbou do bytů, zejména ložnic, a kanceláří. Systém funguje na vyfukování malých kapek vody, které se následně vypařují a vážou na vzduchové částečky, čím skutečně zvyšují vlhkost vzduchu. Zároveň vypouštějí jemnou mlhu, která působí uklidňujícím dojmem. Tyto zvlhčovače fungují na principu produkování ultrazvukových vln s vyšší frekvencí, jakou jsou lidé schopni slyšet, takže kromě občasného bublání a nastavitelných zvukových signálů jsou zcela tiché. Ultrazvukové zvlhčovače mají jednu z nejnižších spotřeb elektrické energie. Jelikož patří mezi nejpoužívanější, při jejich koupi je možnost vybrat si z různých barevných provedení i tvarů, aby přesně zapadly do místnosti, do které chcete přístroj umístit. Do některých modelů se dají vložit i vonné tyčinky.

Diskové zvlhčovače

Diskové zvlhčovače patří mezi oblíbený typ zejména díky nízké hlučnosti a jednoduchosti používání. Nejčastěji se používají v bytech. Tyto zvlhčovače zvlhčují vzduch pomocí diskových filtrů pokrytých vodou. Zvlhčovač nasává vzduch z místnosti, ten pak prochází disky, které ho zvlhčí a očistí od nečistot a ventilátorem je vháněn zpět do místnosti. Výhodou tohoto systému je, že diskové filtry netřeba měnit a problémům nebude ani vodní kámen. Ale na druhé straně, antibakteriální filtry

Parní zvlhčovače

Parní zvlhčovače patří mezi nejlevnější na trhu. Jsou vhodné zejména pro ty lidi, kteří mají rádi aromaterapii, protože se do nich velmi jednoduše umísťují vonné tyčinky.
Princip parních zvlhčovačů spočívá v tom, že produkuj horkou páru nahříváním vody ze zásobníku, kterou pak mísí s chladnějším vzduchem a přes antibakteriální filtr vypouštějí do místnosti. Parní zvlhčovače mají trochu vyšší spotřebu elektrické energie, protože páru nahřívají, ale většinou jsou vybaveny regulací intenzity vypouštění páry, a tudíž si to uživatel ví přizpůsobit.

Studené zvlhčovače

Studené zvlhčovače nepotřebují téměř žádnou údržbu, ale zároveň nejsou vhodné pro všechny.
Fungování studených zvlhčovačů spočívá v tom, že disk a ventilátor, kterými jsou vybaveny, rozprašují vodu po prostoru. Na rozdíl od parních zvlhčovačů ty studené nevypouštějí páru, čili nemůže dojít k přesycení vzduchu v místnosti. Některé modely vzduch nejen zvlhčují, ale i filtrují, zda obohacují o aromatické vůně. Ačkoliv při studených zvlhčovačích stačí minimální údržba, nejsou zrovna nejpoužívanější. Je to způsobeno zejména tím, že nejsou vhodné pro astmatiky a alergiky, protože pouze vyšší a zároveň dražší modely obsahují antibakteriální filtr.

Nejčastěji kladené otázky

Proč je dobré používat zvlhčovač vzduchu?

Význam zvlhčovače vzduchu souvisí zejména s tím, že v dnešní době je ve většině paneláků a domů ústřední topení, velmi dobrá tepelná izolace a mnoho elektrických přístrojů. Tyto přístroje a zařízení jednak produkují nadbytečné teplo, ale také víří prach. Zvlhčovač vzduchu slouží k udržování vhodné vlhkosti vzduchu v místnosti, čímž vytváří lepší prostředí pro dýchání.

Má smysl používat v uzavřených prostorách zvlhčovač vzduchu, když ve venkovních prostorách vzduch zvlhčován není? 

Určitě ano, protože v bytech a kancelářích trávíme hodně času. Přestože v exteriéru se setkáváme s různými nečistotami a alergeny, v domácím prostředí je důležité vytvořit ovzduší, z něhož bude mít náš organismus prospěch. Zároveň je to i prevence proti alergiím či vážnějším onemocněním dýchacích cest.

Kde v domácnosti umístit zvlhčovač vzduchu? 

Zvlhčovač vzduchu je nejlepší umístit na suchý, rovný a stabilní povrch. Jednotliví modely mají v návodu přesně určené v blízkosti jakých přístrojů se nesmí nacházet. Obecně platí, že zvlhčovač by neměl být umístěn na zemi, ale minimálně půl metru nad ní. Stejně třeba dávat pozor na to, aby nebyl příliš blízko záclon nebo závěsů, které by mohl poškodit. V neposlední řadě se ujistěte, že napájecí kabel je dostatečně dlouhý, aby dosáhl do elektrické zásuvky.

Jaký zvlhčovač zvolit do dětského pokoje?

Do dětského pokoje je nejlepší volbou ultrazvukový zvlhčovač. Kromě toho, že je opravdu velmi tichý, dětem nehrozí žádný úraz. Vhodnou alternativou je i studený zvlhčovač.
Například při parních zvlhčovačích může dojít k převrácení a vylití horké vody ze zásobníku, proto do dětského pokoje vhodné nejsou.

Jaký zvlhčovač zvolit, pokud mám domácí zvířátko?

Pokud máte doma zvířátko, určitě nekupujte ultrazvukový zvlhčovač. Tyto zvlhčovače jsou velmi tiché, protože fungují na principu ultrazvukových vln, které lidé neslyší. Většina domácích zvířátek však tyto vlny zachytit ví a dost jim vadí. Proto raději zvolte jiný typ zvlhčovače.

Ochlazuje zvlhčovač vzduchu vzduch v místnosti? 

Funkcí ochlazování vzduchu v místnosti bývají vybaveny pouze nejvyšší modely zvlhčovačů, i to ne všechny značky. Parní zvlhčovače mohou za určitých podmínek teplotu v místnosti jemně zvýšit. Na regulaci teploty v místnosti jsou však vhodnější klimatizace.

Jaké filtry se používají do zvlhčovačů vzduchu?

Co se týče filtrů, jednotlivé značky zvlhčovačů používají specifické filtry. Jejich přesný popis, případně model, bývá vždy uveden v návodu k použití zvlhčovače. Existují i kompatibilní filtry, tedy takové, které se dají použít ve více typech zvlhčovačů, ale před koupí se doporučuje ověřit si kompatibilitu s modelem, který máte.

Jakou vodou má zvlhčovač vzduchu doplňovat?

Vhodnou vodu na doplňování zásobníku v zvlhčovači určuje výrobce. Proto je nutné důkladné prostudování návodu. Přístroje od některých výrobců jsou přizpůsobeny pouze na destilovanou vodu, jiní používají na pročištění filtry, které je třeba z času na čas vyměňovat. Dají se však najít i modely, které můžete doplňovat vodou z vodovodního kohoutku.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 13 Průměrně: 4.5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!