Test TOP 7 nejlepších tiskáren 2024

test tiskarenTiskárna je výstupní zařízení schopné potlačit povrchy (obvykle papírové) znaky, vzorce, grafy, návrhy nebo obrázky. Automatizovaný proces tisku je spuštěn zabudovaným procesorem uvnitř samotné tiskárny, odkud je řízen nejen samotný proces tištění, ale i její celkový chod. Druhým způsobem, jak ovládat tiskárnu, je přes osobní počítač, respektive přes jakékoliv zařízení spárované s tiskárnou. Rovněž je možné ovládat tiskárnu přes mobilní aplikace, avšak tato funkce není mezi tiskárnami velmi rozšířená.

Obrázek nebo dokument, který je určen k vytištění, musí pocházet ze zdroje – buďto z počítače / laptopu, od kterého se data vyšlou do tiskárny kabelem, síťovým kabelem nebo Wi-Fi signálem, nebo z USB klíče, respektive jiného paměťového média, které je přímo zapojené v tiskárně nebo počítači. Během procesu tisku, tiskárna zachází se čtyřmi barvami:

  • azurovou – C ( C yan )
  • tmavě purpurovou – M ( M agenta )
  • žlutou – Y ( Y ellow )
  • černou – K ( Blac k )

Přítomnost zvláštní černé barvy je nutná pro tisk černé barvy, nakolik čistou černou barvu není možné vytvořit smícháním prvních tří barev (CMY), dosáhnout by se tak dala jen velmi tmavá purpurová.

 Náš test tiskáren vám představuje žebříček těch nejlepších tiskáren, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

 

 

Test – TOP7 nejlepší tiskárny

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.HP Color LaserJet Pro M254dw T6B60A
tiskaren HP Color LaserJet Pro M254dw T6B60A
5 990 Kč
2.Canon Selphy CP-1300
tiskaren Canon Selphy CP-1300
3 390 Kč
3.Samsung SL-M2026W
tiskaren Samsung SL-M2026W
2 290 Kč
4.HP LaserJet Pro M15w W2G51A
tiskaren HP LaserJet Pro M15w W2G51A
2 190 Kč
5.Samsung SL-M2026
tiskaren Samsung SL-M2026
1 990 Kč
6.Brother HL-1210WE
tiskaren Brother HL-1210WE
1 890 Kč
7.HP LaserJet Pro M15a W2G50A
tiskaren HP LaserJet Pro M15a W2G50A
1 790 Kč

Jak vybrat tu nejlepší tiskárnu?

Druhy tiskáren podle způsobu tisku

a) Inkoustové tiskárny

Inkoustové tiskárny jsou v současnosti nejrozšířenější druh tiskáren, a to zejména díky své ceně. Své místo si nejčastěji najdou právě v domácnostech, kde tlačení školních projektů, fotek a popřípadě i daňových přiznání si nevyžaduje mnoho námahy. Technologie inkoustové tiskárny umožňuje přesnější a hezčí barvy v případě tlačení fotek či obrázků, a to nejen na obyčejném kancelářském papíře, ale také na tom fotografickém. Díky technologické nenáročnosti jsou inkoustové tiskárny cenově dostupnější než laserové, a tedy bývají pro rodinu tou první volbou, čemuž dosvědčuje jejich většinové zastoupení v domácnostech.

TIP: Počáteční cena inkoustových tiskáren zvykne být nižší, než cena laserových. To však nemusí platit při kupování náplní, ty totiž jsou v dlouhodobém horizontu oproti tonerem pro laserové tiskárny cenově nevýhodnější.

Samotný způsob tisku je založen na pohybu tiskové hlavy, která je naplněna inkoustem a pohybuje se podél papíru. Tisková hlava je složena z trysek obsahujících každou barvu důležitou pro vytištění finálního dokumentu, respektive obrázku. Obvykle se pro nanášení inkoustu na papír využívá právě tepelná metoda, díky níž kapičky inkoustu jsou z důvodu vysoké teploty, vystřelovány ‚právě tam, kde to mají obarvit. Za přesnost tisku odpovídá procesor tiskárny, který vysílá data do rezistoru. Rezistor, nacházející se v trysce, se tak začne nahřívat. Za okamžik se nahřeje na teplotu (nad 100 ° C) dostatečně vysokou na to, aby spustil vystřelení kapičky inkoustu na papír.

TIP: Při inkoustových tiskárnách je důležité nenechat inkoust zaschnout. Doporučuje se tedy pravidelné tlačení, díky kterému předejdete zaschnutí inkoustu a tak následnému čištění, respektive výměně kazety (kartridže, zásobníku).

 

+ Cena tiskáren je nízká

+ Kvalitní výtisky fotografií a jiných barevných / komplexních dokumentů / obrázků

+ Oproti laserovým tiskárnám menší a lehčí

+ Před tiskem se nemusí zahřívat

+ Rychlost tisku

+ Tichá tisk

+ Umožňuje potisk DVD / CD disků

 

– Náklady na dlouhodobé a časté využívání

– Nehospodární na tlačení velkých kvant černobílých dokumentů

– Výrazně kratší životnost tiskárny i kartridže, zvláště pokud sáhnete po levnějších

 

b) Laserové tiskárny

Laserové tiskárny poskytují precizní a rychlý tisk za pomoci relativně nové technologie. Nejčastěji si své místo najdou právě v profesionálním světě, jmenovitě v kancelářích, kdy se vyžaduje kvalita výtisku a spolehlivost tiskárny i při dlouhodobém a každodenním vytížení. To ovšem neznamená, že se na trhu nenacházejí cenově dostupné laserové tiskárny – mnohé rodiny je ve svém domě vlastní. Pokud od tiskárny nevyžadujete náročný barevný tisk, popřípadě potisk DVD disků, laserová tiskárna vám může padnout vhod víc, než ta inkoustová.

TIP: Díky technologii laserového tisku poskytuje laserová tiskárna velmi kvalitní výtisky textových dokumentů, které dodají každému, kdo vytištěné dokumenty čte, nádech profesionalismu. Laserové výtisky zvyknou mít obecně vyšší rozlišení tisku, než ty inkoustové.

Inkoustové vs . laserové tiskárny vždy byly častou debatou a otázkou v souvislosti s koupí tiskárny. Mechanismus laserové tiskárny je pokročilejší a může se považovat za evoluci tisku, ačkoli inkoustový tisk svým způsobem nahradit nedokáže. Papír je ze zásobníku podán do vnitřku tiskárny, kde prochází přes několik válečků (bubnů) s různými funkcemi. Během tohoto procesu se na papír nanáší toner (fotocitlivý prášek), který je následně za pomoci laseru zapečený. Výsledek je příjemně teplý papír s velmi ostrým textem.

TIP: Díky používanému prášku je laserová tiskárna ekonomičtější pro dlouhodobé tlačení, jakož i při tlačení větších množství dokumentů. Tento faktor je koneckonců důvodem, proč mnohé rodiny sahají právě po laserových tiskárnách a ne inkoustových. Zároveň je třeba dodat, že díky této technologii, tiskárna neobsahuje inkoust, který by mohl zaschnout – a tedy při nepravidelném využívání neriskujete žádné zaschnutí. Pozor však na toner, který se ze zásobníku může vysypat!

TIP: Pokud rozpočet není problémem a plánujete tisknout i barevné objekty (grafy a podobně), klidně sáhněte po kvalitní barevné laserové tiskárně. Technologie laserového tisku jdou neustále kupředu, a zastaralé pravidlo hovořící o tom, že inkoustová tiskárna je daleko lepší pro tlačení barevných dokumentů, už pravidlem skutečně není. Problémem je, že pro stejně kvalitní barevné tlačení si budete muset o něco připlatit.

TIP: Cena kartridže laserových tiskáren je vysoká a může dosahovat cenu nového smartphonu. No 25 € kartridže inkoustový vytiskne 500 stran, zatímco 200 € kartridže pro laserovou tiskárnu může vytisknout až 6900 stran. Náklady na stranu jsou tedy 4,9 centů / strana při inkoustové, a 2,8 centů / strana při laserové. To je jeden z mnoha důvodů, proč si byznysy nutno zakoupit právě laserové tiskárny.

 

+ Profesionální ostrý tisk textu a jiných jednodušších objektů

+ Spolehlivost a výdrž

+ Dlouhá životnost

+ Ekonomický tisk (centy na stranu)

+ Tichý proces tištění

+ Rychlost tisku

+ Nevyžaduje pravidelný tisk, toner nezasychá

+ Možnost kvalitně barevného tisku

 

– Zvyknou být těžší a rozměrnější

– Nákupní cena zvykne být vyšší

– Vysoká cena kartridže

– Před tiskem musí zahřát

– Mnohé nejsou určeny k tisku komplexních objektů (fotografií, ilustrací a pod.)

 

c) Jehličkové tiskárny

Jehličkové tiskárny si své místo našly už před dekádami – jejich technologie je nejstarší ze všech tří. I z toho důvodu, člověk nemůže při tomto typu tiskáren počítat s vysokokvalitní tiskem. Jsou tedy především určeny na nízkonákladový tisk, nejčastěji si je můžete všimnout při kasách, v čekacích lístcích na poště / úřadech, či v autobusech. Během tisku bývají hlučné, ale tato mechanická hlučnost může být snížena zvýšeným počtem jehliček.

Název jehličkové tiskárny vychází právě z jejího jednoduchého tiskového mechanizmu – jehličky narážejí přes barvící pásku přímo na zatočený podklad (rolka papíru).

 

TIP: Jehličkové tiskárny jsou skvělou ekonomickou volbou v profesionálním prostředí, kde nezáleží na kvalitě tisku.

 

+ Náklady na údržbu jsou v dlouhodobém horizontu výrazně nižší

+ Vysoká životnost

+ Flexibilita tisku, podkladem mohou být různé druhy papíru

+ Tiskne se na roli papíru a ne na zvláštních papírech

 

– Cena tiskárny zvykne být vyšší než cena inkoustových

– Rozlišení může být maximálně 240 DPI

– Rychlost tisku

– Kvalita tisku

 

Další parametry tiskáren

Rozhraní tiskáren

Tiskárny jsou schopny komunikovat s počítačem, laptopem či mobilem přes různá rozhraní.

Mnohé tiskárny dneška obsahují síťové karty, které umožňují komunikaci s počítačem za pomoci síťového kabelu (LAN / RJ-45) nebo Wi-Fi připojení.

Další rozhraní: sériové, paralelní , FireWire , USB a SCSI .

Rozlišení tisku (DPI)

Rozlišení výsledné potisku je udávané v DPI – Dots Per Inch , tedy počet teček na palec (1 palec = 2,54 cm). V zkratce – čím vyšší DPI, tím, ostřejší výsledek.

Inkoustové tiskárny poskytují kvalitnější výtisky fotografií a obrázků s komplexnějšími přechody barev, no to nezávisí tak od DPI, jak od technologie tisku kterou využívají (inkoustové tlačení).

Pokud si potrpíte na profesionálně vypadajících výtiscích, vizitkách a jiných firemních dokumentů, sáhněte po tiskárně s vyšší DPI. Rozlišení tisku ovlivňuje výslednou cenu tiskárny.

 

Často kladené otázky (FAQ)

Q: Jsou laserové tiskárny schopny tisknout barevné obrázky či jiné dokumenty?

A: Pokud je vaše laserová tiskárna schopná barevného tisku, ano. Samotný výsledek však závisí na technologické pokročilosti modelu, který jste si zakoupili.

Q: Je pro rodinu výhodnější inkoustová nebo laserová tiskárna?

A: Na tuto otázku se nenachází jednoznačná odpověď. Laserová tiskárna je ekonomičtější v nákladech na 1 stranu, zatímco inkoustová zvykne stát méně (není to pravidlo a mnohé laserové jsou cenově stejné). Záleží tedy na tom, na co ji plánujete využívat, a zda ji plánujete využívat častěji, nebo jen z času na čas.    

Inkoustovou tiskárnu byste měli pravidelně využívat, aby inkoust nezaschnul. Avšak častý tisk na inkoustové tiskárně není tak ekonomický, jak tisk na laserové. Pokud však plánujete tisknout poutavé barevné prezentace, grafy či školní projekty, inkoustová tiskárna zvykne poskytnout hezčí barvy a hezčí barevný výsledek. 

Laserová tiskárna je v dlouhodobém horizontu ekonomičtější, kartridže vydrží mnohem déle a tiskárna zvykne mít delší životnost. Problémem jsou však barevné tisky, kdy kvalita nemusí být uspokojivá. Týká se to zejména levnějších laserových tiskáren.  

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 9 Průměrně: 4.8]

Napsat komentář

Leave the field below empty!