Test TOP 7 nejlepších čističů oken 2024

test cisticu okenČisté okna jsou jedním ze způsobů, jak vylepšit vzhled vašeho domova. Dávají vašemu domovu svěží vzhled, příjemný pocit a umožňují proniknout záplavám přirozeného slunečního záření. Provádění domácích prací může vyžadovat obrovské množství času, a dokonce i poté, co se vám podaří okna vyčistit zjistíte, že nejsou umyté dokonale. To je důvod, proč většina lidí považuje důvěryhodný a spolehlivý čistič oken za správnou investici.

Principem čištění je prodloužena odsávací stěrka, která umožňuje setření celé plochy bez přerušování. Kombinace rozprašovací láhve stěrky z mikrovlákna jakož i odsávací funkce čističe oken se stará o maximálně efektivní čištění a zářivě čisté okna – bez šmouh a zbytků. Jedná se o obzvlášť hygienické čištění oken, protože nedochází ke kontaktu se špinavou vodou. Čističe oken většinou fungují na baterie, avšak s delší výdrží.

Čističe oken se používají především na čištění skleněných nebo hladkých povrchů, zrcadel či sprchových koutů. Určitě je oceníte hlavně při čištění velkých oken, kde vám značně nejen usnadní, ale hlavně urychlí práci. Navíc se zaručeným výsledkem.

Náš test čističů oken vám představuje žebříček těch nejlepších čističů oken, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

 

TOP 7 NEJLEPŠÍ ČISTIČE OKEN

Na co se při koupi čističů oken soustředit?

Při výběru toho správného spotřebiče je nutné vždy zohledňovat množství parametrů. Avšak co je důležité právě při výběru čističe oken? Každý spotřebič má své vlastní specifické parametry, na které je třeba se zaměřit. Aby byla vaše spokojenost zaručena určitě si všímejte parametry jako příkon, tlak objem nádoby hmotnost šířka stěrky či různé nabízené příslušenství . Hlavně od nich se totiž odvíjí i celková kvalita daného výrobku. Obecně se investovat do kvality zajisté vyplatí. Jaké jsou však ideální hodnoty daných parametrů? Na co se při výběru zaměřit?

  1. Příkon

Příkon motoru má přímý vliv na výkon čističe. Stejně důležité jsou samozřejmě i použité materiály, kvalita motoru a podobně. Na trhu se u čističů oken pohybuje příkon od 10 do 30 W. Čím vyšší příkon, tím vyšší je i výkon spotřebiče. Avšak výkonnější čistič na běžné domácí použití by měl disponovat příkonem okolo 20 W. Pokud na spotřebiči výrobce uvádí jen výkon, hledejte takový, který má minimálně 12 W.

  1. Tlak

I při tomto parametru platí, že čím vyšší tlak, tím je i čištění účinnějšírychleji efektivněji. Při výběru čističů oken proto dbejte na to, aby čistič disponoval tlakem alespoň 2,5 barů. Čističe s vyšším tlakem si hravě poradí is odolnou mastnou nečistotou či s extrémně znečištěnými povrchy.

  1. Výdrž baterie

Výdrž baterie většiny čističů oken se pohybuje od 20 do 40 minutDoba nabíjení je individuální, avšak většinu budete nabíjet 120 až 180 minut. Na trhu jsou však i takové, které je třeba nabíjet i několik hodin. Při tomto parametru zbystřete pozornost, pokud chcete používat čistič déle. Chcete-li totiž najednou umýt více oken či velkých skleněných povrchů výrobci nabízejí řešení. Mnoho čističů oken totiž disponuje i náhradní baterií. To vám v případě, že máte obě baterie plně nabité zdvojnásobuje čas na čištění.

  1. Objem nádoby

Čistič oken funguje na principu odsávání špinavé vody ze skleněných, hladkých, zrcadlových povrchů či kachliček. Samozřejmě někam musí být odsáta špinavá voda v čističi kumulovaná. K tomu právě slouží nádoba, jejíž objem je většinou okolo 100 až 150 ml. Měla by vám stačit na celou dobu čištění, takže se nemusíte obávat, že budete muset nádobu vyprazdňovat za každým umytým oknem.

  1. Hmotnost

Hmotnost je velmi závažným parametrem hlavně v případě, že ho plánuje používat žena. Příliš těžký čistič by vám mohl znemožňovat práci, ba dokonce kromě nepohodlí může způsobit i zdravotní problémy jako například bolesti zad apod. Jelikož důvodem, proč si chcete čistič oken pořídit je zřejmě zjednodušení si práce a komfort při úklidu, volte raději snadněji spotřebiče. Ideálně by měly čističe vážit méně než 700 gramů. Koupi těch, které váží i 1,5 kg raději zvažte.

  1. Šířka stěrky

Šířka stěrky samozřejmě ovlivňuje efektivnost čištění. Pokud se jedná o velké plochy zajisté oceníte co nejširší stěrku. Avšak v případě, že potřebujete umýt menší okno, může to být problém. Většina čističů disponuje stěrkou se šířkou 28 cm. Na trhu však samozřejmě najdete i kompaktnější, užší stěrky. Je tedy jen na vás na co potřebujete čistič používat a jaká šířka bude vašim plánem vyhovovat.

  1. Příslušenství

Čistič oken může obsahovat kromě základního vybavení jako je baterie kabel s nabíječkou i různé jiné příslušenství. Standardně se jedná o utěrku z mikrovlákna či čisticí prostředek. Mnoho příslušenství je však možné dokoupit si dodatečně.    

Velmi praktická je například teleskopická tyč. Ta vám zajistí pohodlné, a hlavně bezpečné mytí z pevné země. Ocení to hlavně majitelé velkých francouzských oken, zda lidé, kteří mytí ze židle nemají v oblibě, nebo ze zdravotních důvodů je to pro ně velmi namáhavé.

Také je zajisté možnost dokoupit si jiný rozměr sací stěrky či hubice. Většinou se tedy jedná o menší kompaktnější rozměry sací stěrky. Tak se jednoduše dostanete i do užších prostorů a snadno umyjete i menší okna.

V širokém sortimentu příslušenství najdete například i návlek z mikrovlákna. Ten je možné zakoupit do interiéru i exteriéru. Zaručuje optimální odstranění špíny z hladkých povrchů jednoduše a rychle. Abrazivní vlákna napomáhají jednoduchému vyčištění i velmi znečištěných oken.   

Velmi praktická může být i bederní taška na čistič oken. Budete ho mít po ruce a zajisté se vám nemůže stát, že čistič někde zapomenete.

Velmi vyhledávaným artiklem mezi příslušenstvím je právě náhradní baterie. Díky ní prodloužíte čištění o jednou tak dlouhý čas jako by to bylo bez ní. Samozřejmě v případě, že budete mít obě baterie plně nabité. Každopádně se to hodí v případě, že chcete najednou umýt vše co potřebujete.

Nezapomeňte také na koncentrát. Ten se vám při čištění oken sjede stejně jako samotný čistič. Mnoho krát závisí totiž kvalita čištění i od přípravku, který na to použijete. Pokud však chcete uklízet s použitím minimu chemie, účinně čistí i ocet. Avšak při čištění s octem se musíte smířit i s jeho aroma co zas ne každému vyhovuje.

Druhy čističů oken

I u čističů na okna máte na trhu široký výběr produktů. Ty se mohou lišit různými parametry ale i principem na jakém fungují. Existuje množství typů, mezi kterými si zajisté vybere i ten nejnáročnější zákazník. Jedná se například o akumulátorové, robotické, parní či čističe oken s odsáváním.

Akumulátorové vysavače na okna

Akumulátorové vysavače na okna jsou mezi spotřebiteli velmi oblíbené. Jsou oproti ostatním druhům finančně výhodnou variantou, avšak vyžadují i ruční práci. Principem je odsávání tekutiny z okna. Speciální gumová stěrka zajišťuje nejen odsávání, ale také zabraňuje vzniku šmouh. Jak jsme již zmínili, voda, kterou čistič odsaje putuje do nádoby, která je v čističi umístěna a víte ji po ukončení čištění jednoduše vyprázdnit. Patří mezi velmi efektivní a cenově dostupné čističe pro všechny.

Robotické čističe oken

U robotických vysavačů se dočkáte skvělého výsledku s téměř nulovou námahou. Ve svislé poloze jejich drží buď magnet nebo podtlak, který vytváří motor. Ovládání je zajištěno pomocí dálkového ovládání, využít však můžete i různé přednastavené režimy. V podstatě to funguje jako známé robotické vysavače na podlahu. Senzory zabudované v čističi detekují rám okna a tak robotický čistič oken důkladně, automaticky a precizní okno umyje. Šetří to velmi mnoho času, avšak bohužel třeba počítat i s vyšší cenou.

Parní čističe oken

Parní čistič oken funguje podobně jako například parní čističe na podlahu. Tedy čistí absolutně bez chemikálií. Při důkladném vyčištění zničíte téměř 99% bakterií. Kromě oken jej můžete použít například i na digestoře, varné desky či dlaždice. Díky páře totiž odstraní i mastné skvrny či silné nečistoty. Je vhodný zejména pro rodiny s malými dětmi, kde je nutné dbát zvýšené čistotu. Parní čistič oken víte využít k množství hladkých povrchů. Zajistíte si tak mimořádně čistou a dezinfikovanou domácnost bez bakterií a virů.

Čističe oken s odsáváním 

Čističe oken s odsáváním představují typ čističe, který perfektně a jednoduše čistí bez šmouh a kapání. Vhodné jsou například na mytí střešních oken. Rychle odsají špinavou vodu. Mytí vašich oken se tedy obejde bez kapající špinavé vody, bez šmouh a hlavně bez námahy.

Na co si dávat při výběru pozor

Cena

Kromě všech zmíněných parametrů, které jsme zmiňovali výše je pro mnohé důležitá při výběru i cena. Cena však podle našeho názoru odráží i kvalitu. Ta se většinou pohybuje od 30 do 350 €. V tomto cenovém rozmezí najdete jednoduché čističe, kvalitnější výrobky, jakož i plně robotické čističe.

Pokud vašim nárokům bude vyhovovat levný čistič, který na jedno nabití baterie zvládne umýt max. 10 oken připravte si v průměru kolem 50 €. Takové čističe jsou většinou menších rozměrů, takže jsou také snadno ovladatelné. Nižší hmotnost také zajistí dobrou manipulaci. Je však možné, že budete muset během mytí několikrát vyprázdnit nádobku na špinavou vodu, kvůli její menšímu objemu.

Jak jsme již zmínili dříve, výkon daného čističe přímo souvisí i s jeho příkonem. Ty čističe, které disponují více wattovým příkonem jsou samozřejmě i o třídu dražší. Avšak i samozřejmě účinnější s delší výdrží baterie. Umyjete tak najednou více oken na jedno nabití baterie. Popřípadě si v této třídě zakoupíte i čistič s extra dlouhou výdrží baterie.

Nejdražší jsou samozřejmě robotické čističe oken. Při těchto čističi není samozřejmě absolutně nutná vaše práce. Za to si samozřejmě i připlatíte. Dražší modely mohou cenově pohybovat i kolem 350 € a více.

Popřemýšlejte proto důkladně o tom, jak často budete vysavač oken používat a zda vám stojí za to vrážení peněz do něčeho, co ve skutečnosti nebude používat pravidelně.

Doba běhu

Zatímco vysavač oken s průměrnou dobou nabíjení baterie 35 minut, může být dokonale v pořádku v případě, že potřebujete umýt pár oken, ti, kteří mají třípatrový dům, to budou muset akceptovat, nebo zainvestovat do čističe s delší výdrží, nebo s náhradní baterií. Standardně se však uvádí, že byste měli v průběhu půl hodiny umýt okolo 10 oken, záleží však samozřejmě i na jejich velikosti. Vzhledem na tento fakt si už hravě spočítáte jakou výdrž baterie budete pravděpodobně od vašeho čističe vyžadovat.

Tvar a rozměry stěrky 

Potřebujete mýt velké skleněné povrchy, nebo se bude ve vašem případě jednat o mytí menších oken? Právě to rozhoduje o tom jaká stěrka bude pro vás nejvhodnější. Popřípadě si můžete k čističi dokoupit větší či menší stěrku pro různě velké skleněné povrchy. Mnoho spotřebitelů volí variantu dokoupení jiného rozměru houby či stěrky, protože díky tomu máte doma mnohem variabilnější čistič.

Nejznámější výrobci čističů oken

Na trhu najdete množství značek kvalitnějších i méně kvalitních čističů oken. Většina lidí sahá právě po výrobcích od známějších výrobců, hlavně kvůli zaručené kvalitě. Budou samozřejmě asi o něco dražší, avšak do kvality, kterou nabízejí se podle našeho názoru vyplatí investovat. Mezi nejznámější výrobce patří například KÄRCHER, LEIFHEIT či VILEDA.

KÄRCHER

Kärcher je předním světovým výrobcem a dodavatelem různých čistících přístrojů, techniky či přípravků. Sortiment, který nabízejí je skutečně velmi široký. Stále hledají nové způsoby čištění a nebojí se inovací. Jen v samotném roce 2011 uvedl Kärcher na trh přes 100 nových produktů. Koupě produktů od tohoto výrobce zaručuje vaši spokojenost.

LEIFHEIT

Značka Leifheit byla založena v roce 1959 manželi Ingeborg a Günter Leifheit v Německu. LEIFHEIT se soustředí na různé produkty do domácnosti. Samozřejmě jejich sortiment zahrnuje také čističe různého druhu. Zajímavý je také design jejich výrobků. Samozřejmě estetiku doprovází i dobrá kvalita.

VILEDA

Výrobky Vileda jsou známé jako u předešlých výrobců a dodavatelů svojí kvalitou, dlouhou životností a neustálými inovacemi. Zaměřují se na různých pomocníků do domácnosti hlavně z oblasti čištění či úklidu. Výrobky Vileda vám určitě tuto nepříliš oblíbenou činnost zpříjemní a zjednodušší.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY A ODPOVĚDI (FAQ)

Jak mohu vylepšit výsledky čištění?

Nalijte všechen dodáván koncentrát čisticího prostředku (20 ml) do dodávané sprejové láhve a naplňte ji vodou. V závislosti na tom, jak je okno znečištěné, bude nutné jej vyčistit i několikrát. Podržte vysavač na okna tak, aby byla stěrka kolmá na tabuli a nevyvíjela příliš velký tlak. Doporučujeme také pravidelně čistit stěrku a odstraňovat zbytky nečistot. Stěrku můžete vytáhnout ze strany. Pokud je stěrka opotřebená, měla by se vyměnit. Okno nastříkejte tak, aby bylo celé vlhké.

Co dělat, pokud ze štěrbin vychází voda?

Ujistěte se, že nádrž na znečištěnou vodu není příliš plná, zejména pokud zařízení používáte v horizontální poloze nebo nad hlavou.

Co mám dělat, když se zařízení nespustí nebo se samo vypne?

Nabijte baterii, pokud je provozní displej vypnutý nebo pokud pomalu bliká. Jestliže displej bliká rychle, obraťte se na některého ze servisních partnerů nebo na opraváře.

Proč čistič oken zanechává šmouhy?

Okna by se nikdy neměly čistit na přímém slunečním světle. Pokud tak učiníte, roztok čisticího prostředku zaschne příliš rychle na okenní tabuli a zanechá za sebou nevzhledné pruhy. Pokud se v roztoku použije příliš mnoho čisticího prostředku, na okně se může vytvořit mastný film.

Co mohu v čističi oken použít?

Můžete použít například kapku saponátu a octa ve vodě. Možná bude nutné otřít kulaté hrany, prahy či parapetní desky suchým hadrem.

Jak dlouho trvá, než se čistič oken nabije?

25 minut stačí k dosažení zářivých výsledků na různých rovných površích v domácnosti. Avšak s 25 minutami čištění na jedno nabití. Pokud tedy plánujete čistič více a déle je vhodné nechat baterii nabít doplna, popřípadě si pořídit náhradní baterii.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 8 Průměrně: 4.9]

Napsat komentář

Leave the field below empty!