Test TOP 7 nejlepších sedaček 2024

test sedacich soupravVýběr kvalitní sedačky je velmi důležitý. Pokud plánujete daný nábytek využívat dlouhodobě a každodenně, není snadné vybrat sedačku, která vám bude vyhovovat. To platí iv případě výběru kvalitní sedačky. Jelikož je nábytek dlouhodobou koupí, je důležité zohlednit vlastnosti vaší investice na příští roky. Přece jen jde o vaši pohodlnost v časech relaxu a ten si chcete dopřát každodenně.

Hned předem je třeba zmínit, že ne každá sedačka si je kvalitou a vlastnostmi rovná. Odlišují se nejen cenou, ale také kvalitou, rozměry, designem, potahy, výplní, konstrukcí, modularitou apod. Sedačky mohou být menší, vhodné například. do kanceláře, nebo větší, vhodné i ke zdřímnutí si či případný spánek. Jiné mohou být výrazně rozměrnější, poskytujíc tak velký prostor vhodný pro rodinný večer či jiné aktivity.

Náš test sedaček vám představuje žebříček těch nejlepších sedaček, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší sedačky

Jak vybrat nejlepší sedačku?

Výběr sedačky je podobný výběru jiných produktů – v tomto případě chcete co nejefektivnější koupi, která vám bude vyhovovat nejen cenově, ale i svými vlastnostmi. Ze zakoupeného nábytku chcete mít příjemný požitek při odpočívání, žádné přinášející komplikace a koupi v žádném případě nesmíte litovat. Občas je třeba udělat kompromis, ale ani v případě kompromisu byste litovat koupi neměli. Níže si můžete prohlédnout vlastnosti a parametry, které byste při koupi kvalitní sedačky měli jednoznačně brát v úvahu.

1. Rozměry

Nejčastějším problémem při koupi sedaček bývá nevyhovující rozměr sedačky. Přílišná sedačka v malý místnosti, která je již tak jako tak přeplněná nábytkem, dodává člověku pocit stísněnosti. Stejným problémem je i zhoršená manévrovatelnost v pokoji. Chcete-li zvolit sedačku správného rozměru, musíte umět zodpovědět následující otázky:

  1. Poskytuje připravené místo dostatečný prostor? Při výběru správného rozměru sedací soupravy nebo sedačky je v první řadě zapotřebí naplánovat si její umístění v místnosti.
  2. Bude okolní nábytek příliš blízko k sedačce nebo bude mezi sedačkou a nábytkem dostatečný prostor? Druhotným je umístění jiných nábytků v závislosti na sedačce. Stísněné prostory nelahodí ani oku ani psychice, také mohou člověka při pohybu skrze pokoj iritovat.
  3. Mějte na mysli počet osob v domácnosti. Od sedačky/pohovky chcete dostatečnou velikost, abyste si společně mohli užít filmové noci či jinou společenskou aktivitu. Je mnohem příjemnější být na sedačce spolu, než vidět jednoho či dva lidi jako sedí zvlášť v křeslech nebo na židlích.
  4. Budou rozměry dostatečné i pro občasné prospání? Občas nastávají situace, které vyžadují přesunutí do obývacího pokoje a případné prospání na sedačce. Případně, pokud víte, že často usínáte před televizí a ráno se probudíte ‚celý dolámaný‘, nynější sedačka pravděpodobně není dostatečně velká či ergonomicky vhodná pro takové prospání. Zvažte tedy, zda by se nevyplatilo investovat o něco více do rozměrově dostatečné a kvalitní sedačky, která by v takových případech mohla plně nahradit vaši postel.
  5. Chcete ji využívat jen k sezení, případně ji plánujete zakoupit do kanceláře? V takovém případě budou rozměrnější sedačky nevhodné.
  6. Máte menší obývací pokoj a plánujete využít sedačku i jako úložný prostor? V takovém případě je nejvhodnější najít zlatý střed – takovou sedačku s úložným prostorem, která by nebyla příliš velká ani příliš malá. Velikost ovšem závisí na rozměrech obývacího pokoje a na tom, jak moc je v něm ‚natištěný‘ jiný nábytek.

2. Tvrdost a ergonomie

Tvrdost sedačky a její ergonomie je velmi důležitým faktorem, na který byste si měli zvlášť dávat pozor. Tvrdost má totiž dopad nejen na vaše pohodlí, ale také na zdraví vaší páteře. Ještě před zakoupením sedačky se v prodejně osobně ujistěte, že Vám sedačka svojí tvrdostí a celkovou podporou páteře vyhovuje. Je sedací část příjemná? Necítíte zátěž na páteř? Je dostatečně měkká, případně tvrdá? Pokud je příliš měkká nebo příliš tvrdá, zkuste jinou. Vašim cílem při koupi kvalitní sedačky by měl být zlatý střed v měkkosti a tvrdosti, dbaje přitom na váhu a věk lidí, kteří sedačku budou využívat.

TIP: V případě, že plánujete koupit sedačku staršímu člověku nebo člověku s nadváhou, dbejte na dostatečnou tvrdost sedačky. Starší lidé kvůli opotřebované páteři a slabším svalům potřebují pevnější sed, než mladí lidé. V případě lidí s nadváhou je tvrdost stejně podstatná, měkká sedačka by neposkytovala dostatečnou oporu a vyseděla by se velmi rychle, výsledkem čehož by byla nerovnoměrně vysezena sedací část, a tedy i zkřivená páteř při sezení či ležení.

Rovněž dbejte na držení těla, do kterého Vás ergonomie sedačky přiměla. Vy se totiž přizpůsobujete sedačce, a ne naopak. I právě proto, pokud se přizpůsobíte nesprávně, tj. Vaše páteř bude při sezení v nepříjemné a nezdravé poloze, na danou sedačku jednoduše zapomeňte. Měkkost, případně přílišná tvrdost sedačky může způsobit nesprávné držení těla a zbytečnou zátěž na spodní a krční páteř. To může nejen vyvolat bolestivé stavy, ale také zapříčinit či zhoršit deformaci páteře.

Pokud plánujete koupit sedačku i pro spaní, je důležité, aby vaše páteř byla při spaní nejrovnější, jak jen to jde. Tlak vyvíjený Vaším tělem by se měl po délce sedačky rozložit tak, aby páteř nebyla ohnutá do písmene S, a aby spodní páteř nebyla ohnutá dolů nebo nahoru.

3. Potah, čalounění

Při koupi jednoznačně není třeba podceňovat ani samotný potah sedačky. Materiál, ze kterého je potah vyroben, dodává sedačce konečný pocit, který budete při sezení dennodenně cítit. Je proto důležité zvážit, jestli Vám bude vyhovovat látkový nebo kožený potah, případně jiné hybridy. Všechny materiály mají své plusy i své minusy, ty musíte zvážit v závislosti na Vašich tendencích, vkusu či přítomnosti domácích mazlíčků v domácnosti.

Materiál potahu sedačky má dopad na odolnost i stálobarevnost potahu. Zatímco odolnost potahu závisí na mechanickém tření, v případě stálobarevnosti potahu se jedná o různé faktory, které musí při testování brát v úvahu: ÚV záření, působení tepla ze slunečních paprsků či jiných zdrojů, tření, vlhkost či praní.

4. Látka a tkaniny

Látka je obecně velmi příjemná k sezení, je prodyšná a v dlouhodobém horizontu se její opotřebení nemusí projevit do takové míry, jako u jiných materiálů. Rovněž není třeba ji ani leštit. Problémem látky je však její přitahování prachových částic a jiných nečistot, jakými jsou například chlupy domácích mazlíčků. Dalším problémem látkových sedaček je tvorba „žmolek“, tj. textilních bulků. Nevhodná zejména pro alergiky.

TIP: Díky pokroku v technologii jsou některé textilní potahy odolnější, čehož bylo dosaženo přidáním doplňkového materiálu hned na povrchové vrstvě potahu. Mezi takové patří například teflonová úprava, která odpuzuje vodu, prach či mastnotu a obecně dodává potahu odolnost. Čištění teflonového povrchu je zároveň velmi jednoduché.

Látkový potah sedaček poskytuje díky vlastnostem látky kvantum pestrých, různobarevných variací, stejně jako široký výběr vzorců. Díky tomu si budete moci sladit obývací pokoj podle vašich představ.

Z hlediska vlastnosti si při výběru látkových potahů všímejte jejich odpovídající gramáž, která poukazuje na odolnost a celkovou kvalitu látkového potahu. Rovněž, pokud je to možné, se pokuste najít údaje o testu odolnosti látky vůči mechanickému poškození, tedy přetržení textilních vláken. Jedná se o tzv. Martindale test (zkratka MTD), kde výsledné číslo reprezentuje kolik otáček na dané textilii je třeba provést, aby se látka přetrhla. Čím vyšší číslo, tím vyšší odolnost.

Výhody materiálu - Látka a tkaniny
+ Levnější
+ Pohodlná a jemná, dodává pocit útulnosti
+ Příjemná v zimě i v létě
+ Poskytuje pestrou škálu různých barev i vzorců
Nevýhody materiálu - Látka a tkaniny
– Po čase může začít ‚ žmolkovat‘
– Snadno chytá prach a chlupy
– Nevhodná do kanceláře a profesionálního prostředí
– Těžší se čistí, je třeba zbavovat se nahromaděného prachu a roztočů
– Potřeba prát a následně nechat kompletně vyschnout

Poddruhy textilních sedaček

Mikrovlákno

Asi nejrozšířenější potahový materiál na sedačky, je tvořen z miniaturních vláken, která společně tvoří dostatečně odolný potah. Potah je jednoduchý na údržbu a čištění, ve většině případů stačí použít vodu a potah je jako nový.

Bavlna

Přírodní potah, příjemný na dotek, ale velmi těžkopádný na čištění.

Mikroplyš

Vzácný potahový materiál s vysokou odolností a snadnou údržbou díky vrchní vrstvě tvořené z polyesteru. Výsledný materiál je tedy nejen pevný a snadno čistitelný, je rovněž velmi jemný na dotek. Mikroplyš však působí jako magnet na prachové částečky, je proto zapotřebí pravidelné čištění.

Ženilový potah, žinylka

Potahový materiál jemný na dotek, ale těžkopádný na čištění. Je však dostatečně odolný a levný. Jemností se podobá mikroplyši.

Ekokůže

Levnější, umělá, etická obdoba kůže. Má prémiový vzhled, pokročilejší druhy ekokůže jsou odolnější. Ekokůže je skvělou volbou pro alergiky ale i v případě, že máte nižší rozpočet na sedačku. Její čištění a celková údržba je opravdu jednoduchá.

Výhody materiálu - Ekokůže
+ Levná+ Snadno se čistí, odolnost vůči prachu, roztočům, chlupům
+ Pro určitou skupinu lidí je ekokůže etičtější
+ Prémiový vzhled
+ Barva obvykle vydrží déle ve srovnání s kůží
+ Širší výběr barev
Nevýhody materiálu - Ekokůže
– Může mít nižší odolnost vůči tření a vlhkosti, určité levnější ekokůže mohou časem začít praskat. Levnější ekokůže je nechvalně známá svou nízkou odolností, dbejte proto na recenze uživatelů

5. Odnímatelnost potahů a polštářů

Častokrát neoceněným obrovským plusem je modulárnost sedačky a odnímatelnost jednotlivých částí. Některé modely sedaček mohou mít svůj potah neodnímatelný, což může zejména v případě látkových sedaček způsobit problémy při čištění a praní. Díky možnosti odstranit potah i jednotlivé polštáře si ušetříte jak čas, tak i námahu. Pokud Vám na tom záleží, ještě před koupí se ujistěte, že snímatelnost je opravdu možností.

6. Tvar

Klasická sedačka

Klasické druhy sedaček jsou rozměrově a designem nejvhodnější do kancelářských prostor ale i do menších bytů či místností. Obvykle se jedná o jednu, celistvou část sedačky, přestože můžete najít i rozdělené sedačky. Sedačka je lehčí, a tedy jednodušší na přesun. Péče o ni nezabere tolik času, jako u komplikovaných sedaček.

Jsou skvělou volbou pro mladou rodinu, relax o samotě či kancelářské využití. Cenově zvyknou být nejpřijatelnější.

Rohové sedačky (Tvar „L“)

Rohové sedačky jsou sedačky většího rozměru. Obvykle mívají roh nalevo nebo napravo, ačkoli existují modely se symetrickým rohem, kdy je roh sedačky uprostřed. Obvykle jsou rozkládací a mohou poskytovat také úložný prostor. Díky možnosti rozložení jsou sedačky vhodné jako rezervní postel. Jsou vhodné pro usnutí či rodinné večery.

Sedací souprava (Tvar „U“)

Soustava sedacích částí, která společně tvoří jednu velkou sedačku. Skvělá pro velké rodiny či do společných prostor, kde si blízcí přátelé užívají čas spolu. Tato souprava je často modulární a můžete tak využít jen některé části, pokud Vám v daném momentě nevyhovují jiné. Díky své velikosti poskytují nejvíce úložného prostoru, pokud jej tedy daný model poskytuje. Nevhodná do profesionálních prostor či rozměrově skromných bytů.

TIP: Rozměrné sedací soupravy dodávají nádech luxusu rozměrným obývákům.

7. Cena

Cena kvalitních sedacích souprav se pohybuje od pár stovek do tisíců eur a v tomto cenovém rozsahu můžete najít cokoliv, co Vám bude vyhovovat – od menšího gauče s dostatečně dobrou konstrukcí ale nepříliš vhodným potahem, po luxusní, rozměrnou sedací soupravu s drahým potahem a masivní, trvanlivou konstrukcí. Kvalitní sedačka však nemusí stát hory dolů a můžete ji získat i za levnější peníz. Předem doporučujeme sledovat dostupné recenze a vybírat sedací soupravu osobně v prodejnách.

8. Vkus

Dbání na vkus se při koupi sedačky určitě vyplatí. Pokud jste interiérovým ‚fajnšmekrem‘, jednoznačně dbejte na jednotlivé vnější vlastnosti sedačky ještě intenzivněji, jelikož zakoupení sedačky nesprávné barvy nebo s nevyhovujícím potahovým materiálem budete litovat. Proto při koupi sedačky doporučujeme dvakrát nebo třikrát měřit a následně stříhat.

Vzorované sedačky

Pro někoho příliš ‚oldschool‘, pro jiné krásná dekorace.

Jak využít vzorované sedačky? Kombinováním. Tak například: Pokud míváte v obývacím pokoji zavěšené květináče růží, případně se růže nacházejí na parapetu a barva stěn je bílá nebo béžová, na trhu můžete najít elegantní sedačky, které se s bílým pozadím a vzorci růží přirozeně sladí s celkovým tématem vašeho obývacího pokoje. Pokud máte tapety nebo stěny namalované zajímavými linkovanými či kruhovitými vzorci, určitě zvažte barevné sladění sedačky se stěnami a popřemýšlejte, zda je sladění možné doplnit nějakými vzorci.

TIP: Barevně jednolitá sedačka v místnosti se stěnami, na kterých jsou namalovány zajímavé různobarevné vzorce, může příliš vynikat a nudit svou monotónností. To můžete změnit, pokud potah bude mít vhodně sladěné vzorce.

9. Barva

Při výběru barvy sedačky je podstatné dbát na:

  • Barvu podlahy
  • Barvu stěn
  • Barvu okolních nábytků

Určitě nechcete sedačku, která bude námořnická modrá, zatímco váš okolní nábytek bude oříškově hnědý a plovoucí podlaha bude světle hnědá. Je proto podstatné sedačku barevně sladit. Sedačku nemusíte v žádném případě odstínově přesně sladit s nábytkem či podlahou, spíše se jim tónově přiblížit.

TIP: Pokud si neumíte vybrat barvu, zeptejte se prodejce, případně se poraďte s někým z domácnosti nebo přítel(ka)mi. Chcete-li se rozhodnout sami, bezpečnou volbou bude sáhnout po sedačkách neutrální barvy, tj. odstíny bílé, černé, hnědé a modré. Barvy nesmí být příliš ostré.

Opěradlo

Pokud plánujete sedačku využívat právě k sezení a málokdy ke spánku, určitě sáhněte po sedačce s vyšším opěradlem, které bude Vaši páteř v dobách sezení dostatečně podporovat.

TIP: Pokud míváte problémy s krční páteří, vysoké opěradlo společně s dostatečnou tvrdostí sedáku musíte brát za nejpodstatnější vlastnosti Vaší příští sedačky.

Za plus můžete považovat také nastavitelnou opěrku na hlavu, která v případě sledování televizního pořadu může v různých úhlech a výškách uvolnit Váš namáhaný krk.

10. Konstrukce

Chcete-li kvalitní sedačku, vnitřek sedačky musí být pevný a odolný. Takto sedačka vydrží roky ne-li dekádu bez jakýchkoli problémů. Kvalitní dřevo společně s pevnou kovovou konstrukcí poskytnou skvělou oporu pro celou sedačku a jakékoli vrzání se nemusí projevit, dokud sedačka nedovrší 8 či 10 let.

Mezi méně kvalitní konstrukce patří např. ‚ratanové‘ či konstrukce z dřevotřísky. Ty Vám svoji nekvalitnost připomenou již za několik let ve formě vrzání. Jejich plusem je přijatelnější váha, a tedy snazší přesouvání.

Často kladené otázky o sedacích soupravách (FAQ)

Proč nejsou sedací soupravy vhodné do více profesionálních prostor?

Velikost sedacích souprav navozuje atmosféru ležérnosti, útulnosti domova, kde rozměrná plocha měkké sedačky má reprezentovat klid a relaxaci domova. Proto je pro profesionální využití doporučena právě klasická sedačka, která svojí velikostí připomíná maximálně o něco komfortnější, širší židli s příjemným opěradlem a sedákem.

Je vhodné zakoupit sedačku namísto normální postele?

Záleží na kvalitě a adekvátní tvrdosti sedačky. Je třeba se ujistit, zda Vám sedačka bude vyhovovat ke spánku. To si naneštěstí pár vteřinovým či minutovým odzkoušením v prodejně neověříte. Pokud jste si již sedačku zakoupili a už víte, že kvalita spánku se nepodobá kvalitě spánku v posteli, je možné si dokoupit užší matraci na sedačku, která Vám může spánek zpříjemnit. Ty dostanete dokonce i v pružinové verzi.

Neumím si vybrat mezi rohovou sedačkou a sedací soupravou. Po čem bych měl sáhnout?

Sedací souprava je rozměrnější a složitější. Proto je třeba se soustředit hlavně na velikost místnosti, kam plánujete sedačku umístit. Jednoznačně zvažte to, zda je v místnosti dostatečný prostor. Pokud máte menší místnost, ale láká Vás velikost sedací soupravy společně s velkým úložným prostorem. Na první pohled se to může zdát jako zlatý střed, ale důsledkem bude to, že tento menší obývací pokoj bude neustále vypadat stísněně. Proto by v tomto případě bylo efektivnější sáhnout právě po rohové sedačce, která sice poskytuje o něco skromnější úložný prostor, ale za to nebude zabírat příliš velkou plochu a místnost bude i nadále vypadat prostorně.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!