Test TOP 7 nejlepších mobilních klimatizací 2024

test mobilnich klimatizaciMobilní klimatizace je přenosný nezávislý systém určený na aktivní zchlazování pokojů a místností. Obvykle je jejich místo právě na podlaze odkud vykonávají svou činnost. Některé mají kolečka, díky kterým je přesouvání z místnosti do místnosti mnohem příjemnější a jednodušší. Na to, aby fungovala, je potřebná zásuvka jako zdroj energie, jakož i vývod pro odstraňování teplého vzduchu a častokrát i samotnou vlhkost.

Jak funguje?

Mobilní klimatizace funguje na principu ochlazování horkého / teplého vzduchu, který je kontinuálně vtahován z pokoje do interiéru zařízení. Odtud se zchlazený vzduch dostává zpět do místnosti, nejčastěji do horní části místnosti kde se koncentruje největší množství teplého vzduchu. Horký vzduch je mezitím vypouštěn ven přes okenní instalaci určenou pro odpadové hadice, nebo přes pootevřené okno (takové vypouštění výrazněji ovlivňuje efektivnost zařízení).

 Náš test mobilních klimatizací vám představuje žebříček těch nejlepších mobilních klimatizací, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

 

Test – TOP7 nejlepší mobilní klimatizace

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Olimpia Splendid Dolceclima AirPro 13 A+
mobilni klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima AirPro 13 A+
16 990 Kč
2.Sinclair AMC-14P
mobilni klimatizace Sinclair AMC-14P
13 990 Kč
3.Daitsu APD 12 HX Premium Wi-Fi
mobilni klimatizace Daitsu APD 12 HX Premium Wi-Fi
13 699 Kč
4.Sencor SAC MT1230C
mobilni klimatizace Sencor SAC MT1230C
9 999 Kč
5.Klarstein New Breeze 7 bílá
mobilni klimatizace Klarstein New Breeze 7 bílá
7 599 Kč
6.Noaton AC 5109
mobilni klimatizace Noaton AC 5109
6 699 Kč
7.Trotec PAC 2010 E
mobilni klimatizace Trotec PAC 2010 E
5 999 Kč

Jak si vybrat tu správnou mobilní klimatizaci?

Cena

Trh mobilních klimatizací je posetý různými značkami různé kvality a s různými funkcemi. Přestože je cena výrobku důležitým faktorem, důležitějším jsou zejména jeho vlastnosti. Jedná se totiž o zařízení, jehož elektrický příkon je relativně vysoký, je tedy mnohem výhodnější sáhnout po energeticky účinné klimatizaci, za kterou si mírně připlatíte. Energetická účinnost je stejně označena jako u jiných zařízení, jako jsou např. pračky či televizory. Nejúčinnější třídou je A +++ a nejnižší třída je třída G.

Chladicí výkon

Chladicí výkon je důležitým ukazatelem udávajícím schopnost (tedy výkonnost) zařízení zchlazovat místnost určité velikosti. V tomto případě nechcete, příliš silnou ani slabou mobilní klimatizaci, která ze sítě bere příliš velké množství energie v obou případech. Příliš slabá klimatizace bude muset běžet déle než obvykle, čímž se opotřebuje rychleji, zatímco bude brát více elektrické energie než správně zakoupena klimatizace. Každá klimatizace by měla mít v popisu napsáno, na jak velkou místnost je nejvhodnější.

Daný v BTU / h, čím vyšší hodnota, tím vyšší účinnost ochlazování.

TIP: Pokud máte velmi sluneční ložnici či obývací pokoj, klidně sáhněte po o něco výkonnější klimatizaci, která si poradí s teplem způsobeným intenzivními slunečními paprsky.

Hlučnost

Pokud plánujete poslouchat rádio či sledovat televizi během toho, jak oddychujete, nechcete aby klimatizace přehlušovala zdroj vaší zábavy. Mobilní klimatizace je vysokovýkonné zařízení, z toho důvodu nejenže využívá velké množství energie, ale také je poměrně hlučné. Často platí, že čím výkonnější klimatizace je, tím je hlučnější. Tišší varianty mohou být dražší.

TIP: Hlučnost (akustický výkon) jako ukazatel v decibelech nemusí být v popisu udávaný. Stejně jako při jakémkoliv produktu, který plánujete zakoupit, i zde si důkladně přečtěte smysluplné recenze.

Tepelné čerpadlo

Mobilní klimatizace nemusí fungovat výlučně na ochlazování vzduchu. Některé mohou klidně pomáhat s vytápěním vašeho pokoje, a to efektivně a bez jakýchkoli přímých emisí. Zařízení vtahuje vzduch z pokoje do svého nitra, kde ho ohřívá a následně vypouští zpět do pokoje. Přestože nenahradí celodomové či celobytové vytápění, pokud máte ložnici která je chladnější během zimy než kuchyň nebo jiné místnosti, s touto funkcí si budete moci dopomoci k dosažení příjemné teploty, aniž ostatní pokoje či místnosti nebyly až nepříjemně vyhřáté. Výkonnost udávána v označení COP.

Dvě odpadové hadice vs. jedna odpadová hadice.

Některé mobilní klimatizace mají výhradně jednu odpadovou hadici, zatímco jiné mohou mít dvě – jedna určená na přísun vzduchu z okolí, druhá na výstup pokojového horkého vzduchu.

  • Mobilní klimatizace s jednou odpadní hadicí vtahuje vzduch z místnosti, v níž je, zchladí a většinu vzduchu vypouští zpět do místnosti. Během tohoto procesu je malé množství tohoto vzduchu využity na zchlazení samotného zařízení a následně vypuštěné ven z bytu přes hadici. To vytváří mírně negativní tlak v pokoji, který je ochlazován. Pokud se do tohoto pokoje dostává vzduch z vedlejší místnosti, dochází ke snížené účinnosti ochlazování.
  • Mobilní klimatizace s dvěma odpadními hadicemi využívá jednu hadici na přísun čerstvého vzduchu z vnějšku, ochlazující tím zařízení, zatímco druhou využívá na vypouštění pokojového horkého vzduchu. Díky tomuto procesu se v pokoji nevytváří negativní tlak. Jediným problémem je, že takové klimatizace využívají teplejší, neochladený vzduch na ochlazování, což vede k nižší účinnosti. Kvůli tomu využívají dvě vnitřní ventilátory, které mohou výrazně zvýšit spotřebu energie.

Časovač

Díky časovači si dokážete nastavit odkdy, dokdy bude klimatizace v aktivním režimu. Taková funkce vám může pomoci zejména tehdy, pokud nemáte čas neustále si nastavovat vaše zařízení v domácnosti, popřípadě pokud chcete přijít z práce do příjemně vychlazené ložnice, kde si lehnete a odpočinete. Časovač je jednou z nejzákladnějších funkcí, která se vám určitě jednoho dne sejde.

Funkce odvlhčovače

Mobilní klimatizace mohou obsahovat funkci odvlhčování. Během ochlazování vzduchu bude klima ze vzduchu odebírat vlhkost. Funkce vhodná zejména pro domácnosti, které mají problém s vysokou vlhkostí a bytovou plísní.

Filtr HEPA

Některé klimatizace obsahují HEPA filtr, ten dokáže ze vzduchu filtrovat různé nečistoty – od bakterií po prachové částice a jiné alergeny.

Funkce vypařování vody

Mobilní klimatizace poskytují tři způsoby zbavování se naakumulované vlhkosti.

  • Samospád: vysrážená voda stéká přes odpadovou trubku
  • Nádoba: vysrážená voda jednoduše stéká do nádoby na vodu, kterou je třeba pravidelně vyměňovat
  • Vypařování vody: vlhkost je vypařována a následně odváděna přes odpadovou hadici ven z bytu

Často kladené otázky

Otázka: Mohu ponechat zapnutou mobilní klimatizaci bez odpadové hadice?

Odpověď: V takovém případě bude klimatizace vydávat horký vzduch zpět do místnosti. Pointa ochlazování vzduchu klimatizací je, že klimatizace se horkého vzduchu zbaví přes odpadovou hadici. Pokud odpadní hadice není připojena, motor se velmi snadno přetíží a prohřeje protože provádí ochlazování, aniž jakékoliv ochlazení dosáhl.


Otázka: Je mobilní klimatizace schopna ochlazovat několik místností najednou?

Odpověď: Podobně, jako je tomu v případě statických klimatu, i v tomto případě je klima účinná pouze v místnosti, ve které je nainstalována. Ochlazený vzduch se nedostane přes úzké prostory, ale pokud váš dům má široké otvory, je možné, že trocha ochlazeného vzduchu se dostane i do chodby samotné. V takovém případě můžete použít ventilátory, které pomohou v distribuovaní chladného vzduchu přes celou domácnost.


Otázka: Je mobilní klimatizace energeticky náročná?

Odpověď: Záleží na její energetické účinnosti i účinnosti chlazení. Koneckonců, mobilní klimatizace má poměrně vysokou spotřebu, a je tedy důležité dávat si pozor na přetížení zásuvky zařízeními, které vyžadují vysoký příkon.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.7]

Napsat komentář

Leave the field below empty!