Test TOP 20 nejlepších kávovarů – 2020

testy kavovaruŠálek kvalitní kávy s pronikavou vůní je neodmyslitelnou součástí ranního rituálu mnohých lidí. Vzhledem k hektickému způsobu života a touze po kvalitní kávě se podniky nabízející kávu s sebou těší stále větší oblibě.

Vždyť jak by také ne, mletá káva zalitá vroucí vodou se lahodnému espressu z čerstvě pomleté kávy nevyrovná. Právě proto se stále více kávovar dostává do domácnosti a zastává nezastupitelné místo na kuchyňské lince. Jak jsme již naznačili, hlavní funkcí kávovaru je rychlá příprava kvalitní kávy stiskem jednoho tlačítka.

Samotný způsob výroby kávy od jejího pomletí, zalití, až po napěnění mléka závisí na druhu kávovaru a jeho specifických vlastností. Pokud tedy zvažujete koupi kávovaru a nevíte se rozhodnout, přinášíme vám přehled základních druhů kávovarů a pár kritérií, na které je třeba při jeho výběru myslet. Tento článek, který obsahuje testy kávovarů pro vás porovnává různé kávovary, abyste měli jednodušší rozhodování při nákupu.

V našem testu kávovarů najdete srovnání těch nejlepších kávovarů. V případě, že jste nerozhodný, který kávovar byste si měli koupit, určitě vám pomůže náš test těch nejoblíbenějších kávovarů na trhu.

Test – TOP7 nejlepší automatické kávovary

 Název modeluHodnoceníPřibližná cena 
1.DeLonghi ECAM 510.55.M
automaticky kavovar DeLonghi ECAM 510.55.M
19 999 Kč
2.DeLonghi ECAM 45.760 W
automaticky kavovar DeLonghi ECAM 45.760 W
16 999 Kč
3.DeLonghi Dinamica ECAM 350.55.B
automaticky kavovar DeLonghi Dinamica ECAM 350.55.B
14 999 Kč
4.DeLonghi ETAM 29.660 SB
automaticky kavovar DeLonghi ETAM 29.660 SB
13 999 Kč
5.DeLonghi ECAM 22.110 B
automaticky kavovar DeLonghi ECAM 22.110 B
6 999 Kč
6.DeLonghi ECAM 22.360 S
automaticky kavovar DeLonghi ECAM 22.360 S
14 999 Kč
7.DeLonghi ESAM 4500 Magnifica
automaticky kavovar DeLonghi ESAM 4500 Magnifica
11 999 Kč

Test – TOP7 nejlepší pákové kávovary

 Název modeluHodnoceníPřibližná cena 
1.DeLonghi EC 680
pakovy kavovar DeLonghi EC 680
5 999 Kč
2.Catler ES 4050
pakovy kavovar Catler ES 4050
9 999 Kč
3.DeLonghi EC 685.W
pakovy kavovar DeLonghi EC 685.W
3 999 Kč
4.DeLonghi ECO 311.W
pakovy kavovar DeLonghi ECO 311.W
2 999 Kč
5.DeLonghi ECP 35.31
pakovy kavovar DeLonghi ECP 35.31
3 299 Kč
6.Krups XP 320830
pakovy kavovar Krups XP 320830
1 999 Kč
7.SENCOR SES 4010 SS
pakovy kavovar SENCOR SES 4010 SS
2 799 Kč

Test – TOP3 nejlepší kapslové kávovary

 Název modeluHodnoceníPřibližná cena 
1.DeLonghi EN 80.B
kapslovy kavovar DeLonghi EN 80.B
2 299 Kč
2.Nescafé Dolce Gusto Mini Me Krups KP123B31
kapslovy kavovar Nescafé Dolce Gusto Mini Me Krups KP123B31
1 699 Kč
3.Nescafé Dolce Gusto Piccolo Krups KP100BCE
kapslovy kavovar Nescafé Dolce Gusto Piccolo Krups KP100BCE
999 Kč

Test – TOP3 nejlepší překapávače kávovary

 Název modeluHodnoceníPřibližná cena 
1.Braun KF 47/1 WH
prekvapkavace Braun KF 47/1 WH
999 Kč
2.Sencor SCE 5000
prekvapkavace Sencor SCE 5000
699 Kč
3.ECG KP 129
prekvapkavace ECG KP 129
599 Kč

Jak vybrat ten nejlepší kávovar?

Ještě před tím než se rozhodnete vstoupit do obchodu, nebo aktivně vyhledávat kávovary na internetu si odpovězte na otázky: Co od kávovaru očekáváte? Jak často ho budete používat? Případně zvažte svou technickou zdatnost a samozřejmě finanční možnosti. Usnadní vám to výběr a samotnou orientaci v kávovarech.

Samotné kávovary se dělí do 4 základních kategorií:

 1. Pákové kávovary – Pro ty z vás, kteří si potrpíte spíše na chuť a vůni čerstvé kávy je ideální pákový kávovar. Jeho obsluha však vyžaduje dostatek času a alespoň základní zkušenosti. Neobsahuje zásobník určený na kávu, takže pokud toužíte po šálku čerstvé kávy musíte si ji v po první semlít, a až pak můžete naplnit sítko a začít s přípravou.
  Po skončení musíte zas manuálně vypnout proud vařící vody, páku se sítkem vybrat a důkladně umýt. Čas, který do přípravy i údržby kávovaru investujete se vám vrátí v podobě čerstvé kávy s výraznou chutí a aroma. Pákový kávovar je dražší, ale stále cenově přijatelný.
 2. Automatické kávovary – Do vyšší cenové skupiny však nepochybně patří automatický kávovar, jehož cena začíná od několik tisíc korun. V oproti předchozím modelem vám ušetří množství času. Většina těchto kávovarů si sama semele kávová zrna, vyčistí se, případně odstraní nepříjemný vodní kámen.
  Stačí si jen na displeji zkontrolovat, zda máte dostatek vody, nebo kávy, stisknout tlačítko a vše ostatní udělá kávovar za vás. Velmi rychle tak dostanete čerstvou, lahodnou kávu bez jakékoliv námahy.
 3. Kapslové kávovary – Kromě výše zmíněných kávovarů na trhu dostanete i speciální kapslový kávovar, jehož velkým omezením jsou však právě kapsle. Ty musí být kompatibilní s konkrétním typem kávovaru. Neocenitelnou výhodou je ale jednoduchá příprava, pouze doplníte vodu, vložíte kapsli a po chvilce je káva hotová.
  Kapsle jsou k dispozici ve více příchutích a kombinacích, můžete si tedy udělat to, na co máte chuť například oblíbené kapučíno, či silné espresso. Samotný kávovar patří do kategorie těch levnějších, avšak koupí kapslí se náklady na šálek kávy zvyšují, s čím třeba při koupi počítat.
 4. Překapávače – Pokud tedy patříte mezi kávových fanatiků, kterým záleží spíše na počtu káv, jak na samotné chuti, zaměřte se na překapávače kávovary.
  Fungují na principu postupného překapávání zalité mleté kávy do větší nádoby, čímž získáte velké množství kávy za krátký čas.

Parametry kávovaru

V případě, že tedy už zhruba víte, jaký druh kávovaru bude pro vás ten nejlepší netřeba zapomínat ani na vlastnosti jaké by měl splňovat. Podle čeho tedy vybrat ten správný kávovar?

 1. Teplota vody – při přípravě kávy hraje důležitou roli. Pouze při správné teplotě se z kávy uvolní všechny potřebné látky a káva má lahodnou chuť s pronikavou aroma. Nejideálnější teplota se pohybuje v rozmezí 87- 93 stupňů, což znamená, že voda by se neměla začít v kávovaru vařit. Některé kávovary umožňují nastavení vlastní teploty, jiné zas teplotu vody ani neuvádějí. S teplotou vody velmi úzce souvisí i produkce páry, která je nezbytná pro správné napěnění mléka. Čím déle tedy kávovar produkuje páru tím lépe.
 2. Spařovací jednotka – je velmi důležitým prvkem zejména tehdy, pokud máte rádi silnější kávu s výraznou chutí. Představuje nádobu, v které se káva utlačuje a následně jí protéká horká voda. Čím je tedy kapacita spařovací jednotky větší, tím lépe. Kromě velikosti si však nezapomeňte všimnout, zda daný kávovar umožňuje její snadné vyjmutí a vyčištění. V případě, že se vám ucpe, nebo zanese, nemusíte běžet do servisu, vyčistíte si ji sami doma.
 3. Tlak kávovaru – na samotné chuti kávy se do jisté míry podílí i hodnota tlaku, který je v kávovaru po celou dobu přípravy kávy. Je třeba však zdůraznit, že vyšší tlak, 15, 16, 17 a více barů vůbec neznamená kvalitnější kávu, protože většina kávovarů během spařování dosáhne tlakové maximum, které postupně klesá. Tlak by měl být během celého procesu stejný a dosahovat hodnotu minimálně 9 barů.
 4. Kávovar s mlýnkem – při automatických kávovarech je kromě výše zmíněných bodů velmi důležité si všímat, zda součástí daného kávovaru je i mlýnek s nastavitelnou tloušťkou mletí. Budete mít tak každý den nejen čerstvě namletou kávu, ale i do takové tloušťky, která je pro vás ta nejlepší.
 5. Údržba kávovaru – zahrnuje zejména pravidelné odvápňování, čištění spařovací jednotky a jednotlivých částí kávovaru. Pokud na tyto úkony nemáte dostatek času a ráno pijete kávu za pochodu, neustále čištění by vás jen zdržovalo a po čase určitě přestalo bavit. Důkladně tedy zvažte své časové možnosti, pokud máte dostatek financí zvolte raději kávovar, který má tak funkci čištění, jakož i odvápňování a dalších potřebných úkonů.

Včetně předchozích kritérií je velmi dobré si všimnout, zda kávovar dokáže předehřát šálek nebo v případě, že ho necháte zapnutý se vypne sám. Také zvažte, kde ho v kuchyni umístěte, tak aby vám ladil se zbytkem kuchyně. Pokud se tedy chystáte koupit kávovar, neunáhlete se, klidně si nechte udělat v něm kávu, přečtěte si recenze a ptejte se cokoliv, co vás napadne.