Test TOP 20 nejlepších kávovarů – 2021

testy kavovaruŠálek kvalitní kávy s pronikavou vůní je neodmyslitelnou součástí ranního rituálu mnohých lidí. Vzhledem k hektickému způsobu života a touze po kvalitní kávě se podniky nabízející kávu s sebou těší stále větší oblibě.

Vždyť jak by také ne, mletá káva zalitá vroucí vodou se lahodnému espressu z čerstvě pomleté kávy nevyrovná. Právě proto se stále více kávovar dostává do domácnosti a zastává nezastupitelné místo na kuchyňské lince. Jak jsme již naznačili, hlavní funkcí kávovaru je rychlá příprava kvalitní kávy stiskem jednoho tlačítka.

Samotný způsob výroby kávy od jejího pomletí, zalití, až po napěnění mléka závisí na druhu kávovaru a jeho specifických vlastností. Pokud tedy zvažujete koupi kávovaru a nevíte se rozhodnout, přinášíme vám přehled základních druhů kávovarů a pár kritérií, na které je třeba při jeho výběru myslet. Tento článek, který obsahuje testy kávovarů pro vás porovnává různé kávovary, abyste měli jednodušší rozhodování při nákupu.

V našem testu kávovarů najdete srovnání těch nejlepších kávovarů. V případě, že jste nerozhodný, který kávovar byste si měli koupit, určitě vám pomůže náš test těch nejoblíbenějších kávovarů na trhu.

Test – TOP7 nejlepší automatické kávovary

 Název modeluHodnoceníPřibližná cena 
1.DeLonghi ECAM 510.55.M
automaticky kavovar DeLonghi ECAM 510.55.M
19 999 Kč
2.DeLonghi ECAM 45.760 W
automaticky kavovar DeLonghi ECAM 45.760 W
16 999 Kč
3.DeLonghi Dinamica ECAM 350.55.B
automaticky kavovar DeLonghi Dinamica ECAM 350.55.B
14 999 Kč
4.DeLonghi ETAM 29.660 SB
automaticky kavovar DeLonghi ETAM 29.660 SB
13 999 Kč
5.DeLonghi ECAM 22.110 B
automaticky kavovar DeLonghi ECAM 22.110 B
6 999 Kč
6.DeLonghi ECAM 22.360 S
automaticky kavovar DeLonghi ECAM 22.360 S
14 999 Kč
7.DeLonghi ESAM 4500 Magnifica
automaticky kavovar DeLonghi ESAM 4500 Magnifica
11 999 Kč

Test – TOP7 nejlepší pákové kávovary

 Název modeluHodnoceníPřibližná cena 
1.DeLonghi EC 680
pakovy kavovar DeLonghi EC 680
5 999 Kč
2.Catler ES 4050
pakovy kavovar Catler ES 4050
9 999 Kč
3.DeLonghi EC 685.W
pakovy kavovar DeLonghi EC 685.W
3 999 Kč
4.DeLonghi ECO 311.W
pakovy kavovar DeLonghi ECO 311.W
2 999 Kč
5.DeLonghi ECP 35.31
pakovy kavovar DeLonghi ECP 35.31
3 299 Kč
6.Krups XP 320830
pakovy kavovar Krups XP 320830
1 999 Kč
7.SENCOR SES 4010 SS
pakovy kavovar SENCOR SES 4010 SS
2 799 Kč

Test – TOP3 nejlepší kapslové kávovary

 Název modeluHodnoceníPřibližná cena 
1.DeLonghi EN 80.B
kapslovy kavovar DeLonghi EN 80.B
2 299 Kč
2.Nescafé Dolce Gusto Mini Me Krups KP123B31
kapslovy kavovar Nescafé Dolce Gusto Mini Me Krups KP123B31
1 699 Kč
3.Nescafé Dolce Gusto Piccolo Krups KP100BCE
kapslovy kavovar Nescafé Dolce Gusto Piccolo Krups KP100BCE
999 Kč

Test – TOP3 nejlepší překapávače kávovary

 Název modeluHodnoceníPřibližná cena 
1.Braun KF 47/1 WH
prekvapkavace Braun KF 47/1 WH
999 Kč
2.Sencor SCE 5000
prekvapkavace Sencor SCE 5000
699 Kč
3.ECG KP 129
prekvapkavace ECG KP 129
599 Kč

Jak vybrat ten nejlepší kávovar?

Ještě před tím než se rozhodnete vstoupit do obchodu, nebo aktivně vyhledávat kávovary na internetu si odpovězte na otázky: Co od kávovaru očekáváte? Jak často ho budete používat? Případně zvažte svou technickou zdatnost a samozřejmě finanční možnosti. Usnadní vám to výběr a samotnou orientaci v kávovarech.

Samotné kávovary se dělí do 4 základních kategorií:

 1. Pákové kávovary – Pro ty z vás, kteří si potrpíte spíše na chuť a vůni čerstvé kávy je ideální pákový kávovar. Jeho obsluha však vyžaduje dostatek času a alespoň základní zkušenosti. Neobsahuje zásobník určený na kávu, takže pokud toužíte po šálku čerstvé kávy musíte si ji v po první semlít, a až pak můžete naplnit sítko a začít s přípravou.
  Po skončení musíte zas manuálně vypnout proud vařící vody, páku se sítkem vybrat a důkladně umýt. Čas, který do přípravy i údržby kávovaru investujete se vám vrátí v podobě čerstvé kávy s výraznou chutí a aroma. Pákový kávovar je dražší, ale stále cenově přijatelný.
 2. Automatické kávovary – Do vyšší cenové skupiny však nepochybně patří automatický kávovar, jehož cena začíná od několik tisíc korun. V oproti předchozím modelem vám ušetří množství času. Většina těchto kávovarů si sama semele kávová zrna, vyčistí se, případně odstraní nepříjemný vodní kámen.
  Stačí si jen na displeji zkontrolovat, zda máte dostatek vody, nebo kávy, stisknout tlačítko a vše ostatní udělá kávovar za vás. Velmi rychle tak dostanete čerstvou, lahodnou kávu bez jakékoliv námahy.

  VIDEO:

 3. Kapslové kávovary – Kromě výše zmíněných kávovarů na trhu dostanete i speciální kapslový kávovar, jehož velkým omezením jsou však právě kapsle. Ty musí být kompatibilní s konkrétním typem kávovaru. Neocenitelnou výhodou je ale jednoduchá příprava, pouze doplníte vodu, vložíte kapsli a po chvilce je káva hotová.
  Kapsle jsou k dispozici ve více příchutích a kombinacích, můžete si tedy udělat to, na co máte chuť například oblíbené kapučíno, či silné espresso. Samotný kávovar patří do kategorie těch levnějších, avšak koupí kapslí se náklady na šálek kávy zvyšují, s čím třeba při koupi počítat.
 4. Překapávače – Pokud tedy patříte mezi kávových fanatiků, kterým záleží spíše na počtu káv, jak na samotné chuti, zaměřte se na překapávače kávovary.
  Fungují na principu postupného překapávání zalité mleté kávy do větší nádoby, čímž získáte velké množství kávy za krátký čas.

Parametry kávovaru

V případě, že tedy už zhruba víte, jaký druh kávovaru bude pro vás ten nejlepší netřeba zapomínat ani na vlastnosti jaké by měl splňovat. Podle čeho tedy vybrat ten správný kávovar?

1. Teplota vody – při přípravě kávy hraje důležitou roli. Pouze při správné teplotě se z kávy uvolní všechny potřebné látky a káva má lahodnou chuť s pronikavou aroma. Nejideálnější teplota se pohybuje v rozmezí 87- 93 stupňů, což znamená, že voda by se neměla začít v kávovaru vařit. Některé kávovary umožňují nastavení vlastní teploty, jiné zas teplotu vody ani neuvádějí. S teplotou vody velmi úzce souvisí i produkce páry, která je nezbytná pro správné napěnění mléka. Čím déle tedy kávovar produkuje páru tím lépe.

2. Spařovací jednotka – je velmi důležitým prvkem zejména tehdy, pokud máte rádi silnější kávu s výraznou chutí. Představuje nádobu, v které se káva utlačuje a následně jí protéká horká voda. Čím je tedy kapacita spařovací jednotky větší, tím lépe. Kromě velikosti si však nezapomeňte všimnout, zda daný kávovar umožňuje její snadné vyjmutí a vyčištění. V případě, že se vám ucpe, nebo zanese, nemusíte běžet do servisu, vyčistíte si ji sami doma.

3. Tlak kávovaru – na samotné chuti kávy se do jisté míry podílí i hodnota tlaku, který je v kávovaru po celou dobu přípravy kávy. Je třeba však zdůraznit, že vyšší tlak, 15, 16, 17 a více barů vůbec neznamená kvalitnější kávu, protože většina kávovarů během spařování dosáhne tlakové maximum, které postupně klesá. Tlak by měl být během celého procesu stejný a dosahovat hodnotu minimálně 9 barů.

4. Kávovar s mlýnkem – při automatických kávovarech je kromě výše zmíněných bodů velmi důležité si všímat, zda součástí daného kávovaru je i mlýnek s nastavitelnou tloušťkou mletí. Budete mít tak každý den nejen čerstvě namletou kávu, ale i do takové tloušťky, která je pro vás ta nejlepší.

5. Údržba kávovaru – zahrnuje zejména pravidelné odvápňování, čištění spařovací jednotky a jednotlivých částí kávovaru. Pokud na tyto úkony nemáte dostatek času a ráno pijete kávu za pochodu, neustále čištění by vás jen zdržovalo a po čase určitě přestalo bavit. Důkladně tedy zvažte své časové možnosti, pokud máte dostatek financí zvolte raději kávovar, který má tak funkci čištění, jakož i odvápňování a dalších potřebných úkonů.

6. Příkon a spotřeba kávovaru – nejde o zcela nejdůležitější parametry, neboť kávovar bývá málokdy zapnutý déle než pár minut, ale je dobré vědět co znamenají.
Příkon kávovaru ovlivňuje jak rychle se přístroj nahřeje jakož i to, kolik mu bude trvat samotná příprava zvoleného nápoje. Při vyšším výkonu kávovar spotřebuje i více elektrické energie. Zároveň však kávu připraví rychleji.
Spotřeba nebývá uvedena na všech kávovarech, ale jednoduše se dá vypočítat z příkonu. Obecně si zvýšenou spotřebu elektřiny kávovarem s vyšším výkonem nějak zvlášť nevšimnete, pokud ji však chcete šetřit, doporučujeme kávovar s funkcí automatického vypnutí. Tato funkce zajistí, že i když kávovar zapomenete vypnout, vypne se sám. Další alternativou je kávovar s funkcí úsporného režimu. Díky této funkci se kávovar při nepoužívání úplně nevypne, ale zároveň nebude zbytečně čerpat elektřinu.

7. Ovládání – při koupi kávovaru byste určitě měli vzít v úvahu i ovládání kávovaru.
Pokud patříte mezi náročné uživatele, doporučujeme sáhnout po kávovaru vybaveném displejem. Displej jednak slouží k ovládání, ale také jako komunikační kanál, přes který vám kávovar oznámí potřebu doplnění vody nebo čištění.
Na trhu jsou také dostupné přístroje s ovládáním pomocí tlačítek. Ovládání přes tlačítka je jednoduché, většinou zahrnuje pouze zvolení nápoje a několika specifikací.

8. Cena – cena kávovarů závisí zejména na funkcí, kterými je kávovar vybaven. Přinášíme vám krátký přehled cenových kategorií, ve kterých se při koupi kávovaru můžete pohybovat. Nejlacnejší modely nestojí více než pár desítek eur. Kvalitou ale značně zaostávají za zbytkem trhu. Kávovary, při kterých už budete mít jistou záruku kvality stojí od 75 € do 145 €. Většina z nich nabízí základní funkce, případně nějaké menší vychytávky. V kategorii od 150 € do 250 € se už setkáte s více pokročilými funkcemi. S množstvím funkcí stoupá i kvalita výsledné kávy, proto pokud patříte ke kávovým gurmánům, doporučujeme orientovat se právě v této kategorii. Kávovary nad 250 € patří již k opravdu moderním zařízením s množstvím funkcí. Když mluvíme o ceně kávovarů, cenový strop v tomto případě skoro neexistuje. Dnes jsou dostupné například i kávovary s cenovkou kolem 1000 €. Funkce a kvalita kávy se však zlepšují přímo úměrně s cenou a milovníky kávy určitě nezklamou. Pokud se díváme na jednotlivé typy kávovarů, největší počáteční investici vyžaduje automatický kávovar. O něco méně stojí kapslový kávovar, ale u tohoto typu se výdaje zvyšují opakovaným kupováním kapslí. Pákové a překapávače kávovary patří k levnějším variantám, přičemž stále nabízejí dobrou kvalitu.

9. Velikost – kávovar patří mezi středně velké elektrické zařízení, proto při jeho koupi třeba brát ohled i na tento parametr. Velikost kávovaru je u každého typu o trošku jiná. Plnoautomatické kávovary bývají ze všech největší. Před koupí je tedy nezbytné ujistit se, že pro ně v kuchyni máte dostatek místa.
Překapávače kávovary jsou o něco menší, ale stále zabírají poměrně hodně místa. Pákové a kapslové kávovary jsou rozměrově menší, a tudíž jsou vhodnou volbou do menších kuchyní.

Včetně předchozích kritérií je velmi dobré si všimnout, zda kávovar dokáže předehřát šálek nebo v případě, že ho necháte zapnutý se vypne sám. Také zvažte, kde ho v kuchyni umístěte, tak aby vám ladil se zbytkem kuchyně. Pokud se tedy chystáte koupit kávovar, neunáhlete se, klidně si nechte udělat v něm kávu, přečtěte si recenze a ptejte se cokoliv, co vás napadne.

Další specifické parametry výběru kávovaru

Kvalita kávy
Ačkoliv vás to možná překvapí, ale na typu kávovaru záleží jak kvalitní kávu budete nakonec pít. Rozdíly při tom nejsou viditelné pouze mezi jednotlivými typy, ale i modely.
Nejlepší kávu vám připraví automatické a pákové kávovary. Taštičkové a překapávače jsou na tom o něco hůře, ale kvalita kávy je stále velmi dobrá. Kvalita výsledného nápoje ale také závisí značky kávy nebo kapslí, které na přípravu kávy používáte. Stejně i na kvalitě celého přístroje, která úzce souvisí s jeho cenou.

Ohřívač šálku
Ohřívač šálku je typický zejména pro kávovary z vyšších cenových kategorií, ale pokud je jím kávovar vybavený, kávový zážitek se posouvá na novou úroveň. Úkolem ohřívače šálku je šálek ohřát ještě před tím, než do ní kávovar připraví nápoj. Jde zejména o to, že studená šálek předčasně neochladí kávu. Vlažná káva totiž ztrácí téměř vše kouzlo.

Pěnění mléka
Díky funkci pěnění mléka si kromě skvělé kávy můžete pochutnat i na čerstvě našlehané pěně. Pěnění mléka zajišťuje parní tryska a u některých modelů si dokonce víte nastavit různé stupně pěnění.

Design kávovaru
V dnešní době plné vychytávek již kávovar není obyčejným spotřebičem. Stále častěji se stává doplňkem moderních kuchyní, proto není divu, že i samotní výrobci se snaží přizpůsobit a nabízejí designy od výmyslu světa. Kávovary najdete v desítkách barev a materiálových provedení také není málo. Specifickou kapitolou jsou limitované edice, které z jednotlivých modelů dělají ještě větší vzácnost. Ačkoli nejoblíbenější jsou stále jednobarevné kávovary, do popředí se dostávají i různé netradiční kombinace více barev nebo vzorů. Co se týče materiálů, ze kterých se kávovary vyrábějí, nejčastěji se používá nerezový kov. U levnějších kávovarech většinu přístroje zase tvoří plast.

Automatické odvápňování přístroje
Jelikož kávovar je spotřebič, kterým při přípravě kávy neustále prochází voda, dříve či později se to ukáže v podobě usazenin na vnitřní konstrukci. Kávovar je proto třeba pravidelně a důkladně čistit. Funkce automatického odvápňování tuto činnost usnadňuje a urychluje. Zároveň přispívá k lepší kvalitě připravené kávy.

Nastavitelná výška výpusti
Výška výstupu, tedy výšky, v níž bude umístěn pohár, se u novějších modelů nastavuje velmi jednoduše. Při starších s ní však někdy nepohnete, protože je zabudovaná napevno. Výhodou nastavitelné výšky výstupu je to, že při nízký šálcích nebude obsah stříkat kolem, a tudíž se šálek nezašpiní. Zároveň pod trysku nebudete mít problém umístit ani větší sklenice.

Uložení oblíbeného nápoje
Funkce uložení oblíbeného nápoje je neocenitelným pomocníkem zejména vt edy, když kávovar používáte s více lidmi, například v rodině nebo v práci. Díky této funkci si kávovar zapamatuje vaše specifické požadavky na přípravu nápoje. Nebudete tak opakovaně muset zadávat velikost šálku, pěnění mléka, či množství vody.

SHRNUTÍ TIPŮ PRO VÝBĚR SPRÁVNÉHO KÁVOVARU

 • Pokud uvažujete nad koupí kávovaru, nejprve je důležité zodpovědět si několik otázek, které vám pomohou v rozhodování.
 • Jako první věc byste si měli udělat jasno v tom, jak často budete kávovar používat. Od toho se totiž odvíjí typ i model kávovaru, který pro vás bude vhodný. Také si promyslete zda kávovar chcete pouze na přípravu kávy nebo i jiných nápojů.
 • Z praktického hlediska si zjistěte kolik místa pro kávovar na kuchyňské lince máte a kolik času jste schopen věnovat přípravě kávy a údržbě kávovaru. Také si dobře rozmyslete rozpočet na koupi přihlédnutím další možné výdaje (například kapsle při kapslových kávovarech).
 • Na základě odpovědí na výše zmíněné otázky si důkladně projděte doporučené parametry, které byste před koupí kávovaru měli zvážit. V případě nejasností týkajících se parametrů konkrétního modelu doporučujeme kontaktovat výrobce nebo se zeptat prodejce na bližší informace. Kávovar je přístroj, který budete používat každý den, proto si na jeho výběru dejte patřičně záležet.
 • Po koupi kávovaru si prostudujte všechny funkce a parametry, kterými vámi zvolení přístroj disponuje. Vyhnete se tak problémům při používání.
 • Během používání kávovaru dbejte na správné zacházení s jednotlivými částmi a také na údržbu, která výrazně prodlouží životnost kávovaru. Pro případ reklamace nebo nákupu náhradních dílů je nutné uchovat si všechny doklady o koupi zařízení jako i záruční list.

ČASTÉ DOTAZY

Jaké nápoje se dají připravit pomocí kávovaru?
Kávovar je určen zejména k přípravě různých druhů káv. Můžete si tak pochutnat ať už na espressu, cappuccinu nebo latte. Kromě toho však většina výrobců přidává i funkci pro přípravu čaje.
V případě kapslových kávovarů je výběr ještě větší. Jelikož vše závisí na obsahu kapsle, připravit si můžete i horkou čokoládu.

Je káva z kávovaru lepší než obyčejná zalévaná káva? Káva z kávovaru se od té zalévané liší zejména kvalitou a chutí. Kávovar totiž nabízí několik možností a různé úrovně zpracování kávy. Odborníci se shodují na tom, že zpracování kávovarem dělá výslednou kávu lahodnější. Rozdílný je i čas potřebný na přípravu kávy a náročnost samotné přípravy. Kávovar udělá většinu práce za vás, zatímco při obyčejné kávě se musíte postarat o vařící vodu jakož i přípravu šálky a jejího obsahu. 

Dají se kapsle z kapslových kávovarů použít opakovaně? Kapsle na více použití nebyly donedávna dostupné. V současnosti si však už několik velkých značek v tomto odvětví zvolilo ekologičtější cestu a kapsle pro opakované použití nabízejí. Nekupujete tak stále nové kapsle, ale ty na několik použitý naplňujete mletou kávovou. Pokud plánujete používat ekologické kapsle, před koupí kávovaru se ujistěte zda použití takových kapslí daný model podporuje. Informace vám poskytne prodejce nebo výrobce. 

4.8/5 - (6 votes)

Leave a Reply