Test TOP 7 nejlepších robotických vysavačů 2024

test robotickych vysavacuRobotický vysavač je samohybné elektrické zařízení, jehož cílem je vysávat podlahy a koberce vašeho domu. Jeho malé rozměry mu umožňují vysát plochy vašeho domu, ke kterým se snadno nedostanete. Díky jeho elektronickému designu je robotický vysavač praktickým pomocníkem v každé zaneprázdněné domácnosti. Možnost naprogramovat jeho chování vám umožní nastavit si ho podle vašich představ a potřeb, čímž si ušetříte hodiny práce měsíčně.

Jak funguje?

Funkcionalita a chování robotického vysavače je založena na instrukcích a algoritmech, díky kterým robotický vysavač dokáže pracovat pravidelně a provádět přitom různé funkce paralelně. Na druhu vyspělosti technologie, kterou využívá, se robotický vysavač může chovat:

 • racionálně, využívajíc logické výpočty a algoritmy, opticky mapující prostředí a vyhodnocovat práci společně s dalšími, pokročilými funkcemi
 • jednoduše / automaticky, kdy je robotický vysavač jednoduše naprogramovaný vysávat na základě určitého vzorci
Náš test robotických vysavačů vám představuje žebříček těch nejlepších robotických vysavačů, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší robotické vysavače

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Xiaomi Robot Vacuum X10+
roboticky vysavac Xiaomi Robot Vacuum X10+
97 %; 23 recenzí14 990 Kč
2.Xiaomi Robot Vacuum X10
roboticky vysavac Xiaomi Robot Vacuum X10
93 %; 2 recenze7 990 Kč
3.Xiaomi S10+
roboticky vysavac Xiaomi S10+
94 %; 11 recenzí7 490 Kč
4.ETA Falco Smart 2515 90000
roboticky vysavac ETA Falco Smart 2515 90000
94 %; 49 recenzí6 990 Kč
5.Xiaomi Robot Vacuum S10
roboticky vysavac Xiaomi Robot Vacuum S10
93 %; 8 recenzí4 990 Kč
6.TESLA RoboStar iQ100
roboticky vysavac TESLA RoboStar iQ100
86 %; 30 recenzí2 990 Kč
7.Sencor SRV 1000SL
roboticky vysavac Sencor SRV 1000SL
87 %; 78 recenzí1 990 Kč

Jak vybrat ten správný robotický vysavač

Před koupí je třeba zvážit mnoho faktorů, díky nimž si budete moci vybrat nejvíce vyhovující robotický vysavač pro vaši domácnost. V závislosti na náročnosti vašich požadavků a požadavků vaší domácnosti si můžete pořídit robotický vysavač, který může plně nahradit ruční vysávání podlahy a koberců. U robotických vysavačů plně platí, že čím sofistikovanější je model, tím více dokáže nahradit vaši práci a tím více energie a času ušetříte.

A) Technologie snímání

Pokročilé robotické vysavače

Využívají senzory a dokonce i optickou kameru k detekování objektů (např. nábytku). Díky této technologii předchází vysavač pádům ze schodiště a narážení do různých objektů ve vaší domácnosti. Takovýmto způsobem si také aktivně mapuje prostředí a dokáže si tak najít cestu do každého koutku vaší domácnosti. Pokročilejší zařízení obsahují laserové senzory, optické kameře, funkci „virtuálních stěn“ pro zmapování prostředí a senzory detekující špínu. Takové robotické vysavače jsou více než jen přístroji. S precizní přesností ovládají prostředí svého pracoviště. Když se v jejich cestě objeví překážka, se kterou se při minulém úklidu nesetkali, rychle ji detekují a vyhnou se jí.

Nejjednodušší robotické vysavače 

 1. A) Využívají Infračervené senzory, které chrání vysavač před spadnutím ze schodiště nebo vyvýšeného podlaží, tyto senzory mají velmi krátkou vzdálenost k rozpoznání překážky, nemusí mapovat prostředí.
 2. B) Nebo využívají senzory zaznamenávající nárazy, tyto levnější a méně pokročilé verze poznávají prostředí domácnosti hapticky, tedy Kontaktem s překážkami mohou mapovat prostředí, levnější však obvykle nemapují a proto nečekejte, že všechna zákoutí budou vysána.

Každý robotický vysavač, který nedokáže detekovat překážky před srážkou, je vybaven nárazníkem, který tlumí nárazy a na základě toho, který nárazník pocítil náraz, se robotický vysavač rozhodne změnit směr. Existují však i takové vysavače (např. Roomba ), které díky senzorům zpomalují, jak se přibližují k překážce, takto dokáží zjistit, zda překážka je překonatelná, tedy zda se jedná o závěs nebo plachtu.

V tomto VIDEU si můžete prohlédnout úžasné inženýrství za čisticími roboty

Abyste předešli škodám ať už na vysavači nebo na objektech nacházejících se na úrovni podlahy, po koupi takového vysavače se vyvarujte odkládání křehkých a cenných předmětů v prostorách, ve kterých se takový haptický robotický vysavač pohybuje. To platí dvojnásob v případě misek s vodou ať už pro psy nebo kočky, voda se může při nárazu rozhýbat případně vylít a permanentně poškodit samotný vysavač

Jak funguje?

Funkcionalita a chování robotického vysavače je založena na instrukcích a algoritmech, díky kterým robotický vysavač dokáže pracovat pravidelně a provádět přitom různé funkce paralelně. Záleží na vyspělosti technologie, kterou využívá, robotický vysavač se může chovat:

 • Racionální, využívajíc logické výpočty a algoritmy, opticky mapujíc prostředí a vyhodnocovat práci společně s dalšími, pokročilými funkcemi
 • Jednoduše/automaticky , kdy je robotický vysavač jednoduše naprogramován vysávat na základě určitého vzorce

VIDEO: Uživatelská recenze robotického vysavače Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro

B) Ovládání

Robotické vysavače využívají různé formy ovládání a komunikace s koncovým uživatelem.

 • Dálkový ovladač
  Některé robotické vysavače, které lze sehnat na trhu, jsou uzpůsobeny k ovládání prostřednictvím dálkového ovladače. Jedná se o nesmírně užitečnou technologickou hračku. Můžete díky němu zapnout vysavač přímo ze sedačky nebo z postele. Stačí jeden stisk a robotický vysavač se pustí do práce.
 • Bez ovládání
  Zakoupit lze také robotický vysavač, ke kterému v balení nenajdete žádný dálkový ovladač ani nic podobného. Nebojte se, nejde o chybu. Zřejmě jste si jen koupili jeden z levnějších robotických vysavačů. U těchto se občas stává, že fungují bez jakéhokoli ovládání. Algoritmy, kterými je robotický vysavač vybaven, udělají práci za vás. Nemusíte se starat, jestli jste vysavač poslali všude tam, kde je to třeba. Máte jistotu, že se vysavač naprogramovanými trajektoriemi pohybu dostal do každého koutu domácnosti.
 • Ovládání přes Wi-Fi a aplikaci
  Pro ty náročnější a zaneprázdněné lidi se na trhu nacházejí robotické vysavače s Wi-Fi technologií, díky které jste schopni spustit jej kdekoli jste, i ve vaší práci. Robotické vysavače s takovou funkcí bývají většinou dražší. Toto je však důvod, kdy se vyplatí utratit pár eur navíc. Nárůst komfortu při používání robotického vysavače je díky Wi-Fi opravdu cítit. Pro využití jeho funkcionality je třeba mít na vašem chytrém telefonu nainstalovanou aplikaci pro daný vysavač. Kompatibilita s operačním systémem iOS a Android na vašem chytrém telefonu jim umožňuje využívat databáze, díky kterým si snadno dokážete prohlédnout analýzy jeho činností, a také samotnou mapu pokrytých prostor. A to všechny přímo tam, kde se aktuálně nacházíte. Můžete vysavač spustit z práce či auta. Nezáleží na tom, protože díky Wi-Fi technologii jste s vysavačem v neustálém kontaktu.

ukazka-aplikace-robotickeho-vysavaca-roborock-s7-maxv-series

Ukázka smartphone aplikace robotického vysavače Roborock S7 MaxV Series

Zdroj: https://global.roborock.com/pages/roborock-s7-maxv

TIP: Mnoho robotických vysavačů vám umožní nastavit rozvrh vysávání. Je tak možné vysát domácnost v ten nejvyhovující čas. Pokud vyžadujete větší flexibilitu, pořiďte si vysavač jehož součástí je ovladač nebo kompatibilita s vaším mobilním zařízením.

TIP 2: Smart technologie ve vysavači vám poskytne více funkcí a mnohem větší přehled ohledně vašeho vysavače, a proto pokud jste pracovně vytíženi a chcete mít kontrolu nad čistotou ve vaší domácnosti, smart technologie by měla být vaší prioritou.

C) Kapacita baterie

Většina robotů přichází s dockem, kde si robotický vysavač přijde „odpočinout“ a nabít se na další vysávání. Když vysavač dokončí svou práci, vrátí se do nabíjecí stanice, kde načerpá energii pro další úklid. Z toho důvodu moc nezáleží na kapacitě baterie, protože robotický vysavač má přísun energie vždy po ruce. Problém může nastat v případě, že rozloha jeho pracovní plochy přesahuje limity jeho možností. Rozloha bytu/domu je klíčová a měl by ji vzít v úvahu každý, kdo uvažuje nad koupí robotického vysavače. Obzvlášť ty levnější mají tendenci v případě rozsáhlých prostor selhat.

Pokud víte, že plocha vašeho domu/bytu je velká, vysavač s vyšší kapacitou baterie je pro vás ten pravý. Plusem je, že do nabíjecího docku stihne dorazit předtím, než baterie selže. Levnější robotické vysavače s nízkou kapacitou baterie v tomto ohledu za konkurencí stále zaostávají. Robot se po vysátí vrátí do docku kde se nabije a tak je kapacita baterie ne vždy důležitým faktorem.

Nejvíce záleží právě na rozloze vašeho domu/bytu. Pokud víte, že plocha vašeho domu/bytu je rozsáhlá, sáhnutí po vysavači s vyšší kapacitou baterie je jen plusem. Může se totiž stát, že po příchodu z práce uvidíte nedokončenou práci, protože se vysavačová baterie vybila během jeho činnosti. Naštěstí se na trhu nacházejí robotické vysavače, které se půjdou nabít do docku v případě, že jejich baterie dosáhne kritické hodnoty a po dobití budou pokračovat ve vysávání. Díky technologii mapování si vysavač jednoduše zapamatuje pozici, a tak bude vysavač schopen opětovně vysávat tam, kde skončil.

TIP: Pokud plánujete sáhnout po levnějších modelech a váš dům nebo byt je rozsáhlejší, je důležité, abyste udělali kompromis mezi vysavačem se smart technologií a nízkou kapacitou baterie, kdy smart technologie jej nabije, a vysavačem s vysokou kapacitou baterie kdy se nemusíte obávat o vybití během činnosti.

TIP 2: Nízká kapacita baterie je vhodná výlučně pro byty, menší domy a jednoduché plochy, které velmi nezatěžují chod vysavače.

D) Kapacita na odpad

Kapacita robotického vysavače je důležitým faktorem zejména pro zaneprázdněné lidi. Robotický vysavač poskytující automatizované vysávání v pravidelném časovém horizontu může pro vás znít jako skvělá investice, zvláště pokud se zastavíte doma jen o víkendech. Nicméně může se stát, že takový robot má nízkou kapacitu na odpad.

V tomto případě je důležitá pravidelná a častá výměna. Za žádných okolností byste se neměli spoléhat, že vysavač bez problémů posbírá veškerou špínu a zůstane mu v úložišti na odpad dostatek místa, aby tento proces zopakoval i na další den a den po něm následující. Také je třeba kapacitu na odpad přizpůsobit podmínkám.

TIP: Pokud sáhnete po vysavači s vysokou kapacitou na odpad, tím méně se o něj budete muset starat. Za sáčky na odpad sice nezaplatíte mnoho, ale cesta do prodejny vás bude stát čas. Z dlouhodobého hlediska jsou vysavače s velkou kapacitou na odpad dobrou investicí.

TIP 2: Pokud je někdo ve vaší domácnosti alergik, zvažte vysavače s vestavěnými HEPA filtry.

E) Tvar a rozměry

Tvar vysavače ovlivňuje to, do jakých prostor se vysavač dokáže dostat. Jeho výška může ovlivnit to, jestli se vysavač, který jste si zakoupili, dostane pod váš šatník nebo nízko položenou postel. Šířka na druhé straně ovlivňuje jeho přístup k úzkým prostorám. Pokud se v prostorách vašeho bytu/domu nacházejí objekty, které by mohly značně omezit pohyb robotického vysavače, zvažte jejich odstranění. Alespoň na dobu, než se v místnosti pohybuje vysavač.

TIP: Vysavače ve tvaru D- čka snáze vysají těžko dostupná místa díky jejich tvaru a poloze štětinek, které vysavač využívá k vysávání.

TIP 2: Ne vždy je nižší robotický vysavač lepší. Pokud si ho plánujete zakoupit, je důležité dívat jak na prostory pod vaším nábytkem, tak na samotnou rozlohu vašeho bytu/domu. Pokud přece jen sáhnete po nižším, je možné, že jeho kapacita na odpad bude kvůli nižší výšce snížena, a tak pokud máte velkou plochu na vysátí a jste časově vytíženi, volba nižšího vysavače nemusí být tou správnou volbou. Rovněž není dobré zvolit si vysoký vysavač s vysokou kapacitou na odpad, protože se nemusí dostat pod váš nábytek.

Další parametry

Hlučnost

Pokud žijete v domácnosti s dětmi či domácími zvířaty, máte nervózního souseda nebo vy sám jste člověkem, který k práci a relaxaci potřebuje ticho, sáhněte po robotickém vysavači, který má nízkou úroveň hlučnosti. Vhodné vysavače jsou takové, jejichž úroveň hlučnosti se pohybuje na úrovni 55 dB. Jejich přítomnost téměř nezaregistrujete a budete se moci nerušeně věnovat vašim zájmům.

Suché vs mokré vysávání

Základní otázku, kterou by si měl položit každý zájemce o robotický vysavač, zodpovíme na příkladu. Pokud potřebujete uklízet povrchovou špínu (prach a drobné nečistoty), definitivně hledáte právě robotický vysavač pro suché vysávání. Na tvrdé podlahy, které odolávají jemným štětinám vysavače, se hodí robotický vysavač vybavený mopem, díky kterému podlahu nejen vysaje, ale také pomyje.

VIDEO: Robotický vysavač Roborock s7 využívá technologii sonického mopování (sonické vibrace až 3000x za minutu – zefektivňují mopovoanie jako takové)

Délka vysávání a dobíjení

Standardní robotické vysavače dokáží aktivně vysávat zhruba 2 hodiny, dražší modely i déle. V extrémních případech to mohou být až 4 hodiny. Stejně variabilní je i doba dobíjení. Obvykle nepřesáhne 3 hodiny. U luxusních robotických vysavačů je doba nabíjení podstatně kratší. Nabitý na 100% může být již do jedné hodiny.

Kartáče

Při výběru robotického vysavače hrají důležitou roli kartáče. Různí se ve velikosti, tloušťce, hustotě i ve způsobu čištění. Zapomínat byste neměli na to, že kartáče se pravidelným používáním znečišťují a je na místě je jednou za čas odmontovat z vysavače a vysát je klasickým vysavačem. V opačném případě nemohou sloužit svému účelu.

Zvířecí chlupy

Pokud žijete v domácnosti, ve které se pravidelně pohybují domácí zvířata, měli byste se poohlédnout po modelu robotického vysavače, který má silný tah. Silným tahem jsou typické spíše dražší a luxusnější typy robotických vysavačů. Při běžném vysávání na síle tahu nezáleží, jelikož vysavač je v těsném kontaktu s podlahou a nemusí dostat špínu dlouhou trubicí až do úložiště na odpad.

Utírání povrchů

Důležitou funkcí přítomnou v mnoha modelech robotických vysavačích je schopnost utírat povrchy, které byly vysáty. To výrazně zvyšuje efektivitu čistícího procesu na zejména hladkých površích, jako jsou podlahy různého materiálu.

Schopnost zdolat překážky určité výšky (cm)

Pokud máte dům, případně byt, který je příliš členitý a není dostatečně rovinatý pro plynulý přechod robotického vysavače z jedné místnosti do jiné, zvláště kvůli přítomnosti hrubých koberců či prahů, je třeba si obzvlášť dávat pozor na tento parametr. Čím vyšší je daný parametr, tím bude mít menší problém dané překážky překonat.

Rozpoznávání hlasu

Smart technologie stále dále postupují a sofistikované funkce se dostávají do stále levnějších elektronických zařízení a modelů, totéž platí i pro robotické vysavače, které mohou přicházet právě s touto funkcí. Díky hlasovému rozpoznání lze na povel spustit nebo pozastavit vysávání apod. Je to jedna z několika alternativ, jak ovládat vysavač. Pokročilejší vysavače dokonce dokáží rozeznat, odkud se ozval hlas a po povelu si to namíří právě tam, kde jste si všimli, že vysavač nevysál. Některá rozpoznávají hlasová gesta – stačí dvakrát zatleskat a to díky mikrofonu vysavač rozpozná jako povel k pozastavení vysávání.

POZOR: Gesta, hlasové povely aj. se liší v závislosti na výrobci.

Detekování nečistých míst

Využitím akustických senzorů dokáží pokročilejší robotické vysavače detekovat místa, která vyžadují výraznější péči ze strany vysavače. Daná funkce se může zdát jako nepotřebná, ale čím je robotický vysavač plnější svou funkcionalitou, tím více nahrazuje ruční práci a šetří Váš čas.

Nabídka úklidových režimů

Úklidové režimy jsou speciálně určeny pro co nejefektivnější úklid v závislosti na situaci v domácnosti (např. vysávání na maximální výkon, vysávání v tichém módu, standardní mód, náhodný mód apod.), také jsou specializovány na různé jiné situace, kdy je třeba vysávat. Pojmenování těchto režimů a co přesně obsahují se liší v závislosti na výrobci.

Často kladené dotazy o robotických vysavačích – FAQ

Vidím, že robotický vysavač má v popisu nízký sací výkon. Jaký to má dopad na účinnost vysávání?

V případě robotických vysavačů je sací výkon druhořadým faktorem. Na vysátí robotické vysavače nevyžadují vysoký výkon, protože odpad nemusí stáhnout přes dlouhou trubici jako je tomu u standardních vysavačů. Je v pořádku sáhnout i po nižších sacích výkonech, ale pokud se ve vaší domácnosti nacházejí domácí mazlíčci, chlupy nemusí být dostatečně vysáty. V takovém případě je vhodnější sáhnout po vyšších sacích výkonech.

Má robotický vysavač problémy s určitým povrchem?

Různé vysavače reagují na určité povrchy jinak. Vyspělejší modely nemají problém přecházet přes různé povrchy a jednoduše je vysávají. Objekty, které jim zavazují v cestě, mohou jednoduše obejít, a nemusí se nikde zaseknout. Na druhé straně, levnější modely mohou mít problémy s obtížnějším povrchem k vysátí. Další problémové povrchy a objekty u některých vysavačů mohou být třásně na konci koberce, poškozená kobercová vlákna, rozvázané tkaničky z bot nebo misky s vodou nebo jídlem pro vaše domácí mazlíčky.

Nacházejí se na trhu robotické vysavače pro alergiky?

Na trhu lze nalézt standardní vysavače a vysavače pro alergiky. Trpíte-li alergií nebo se chcete prachu zbavit efektivněji, sáhněte po vysavačích s vestavěnými HEPA filtry. Tyto filtry do sebe vtahují alergeny ze vzduchu vašeho domova.

Může robotický vysavač plně nahradit ruční vysavač?

Problematickým bodem tohoto srovnání je zejména lidská možnost posoudit, zda je povrch skutečně řádně vysát, zda je třeba přejít přes povrch ještě jednou nebo je třeba použít i jiné prostředky. Robotické vysavače však dosud nejsou navrženy takovým způsobem, aby plně nahradily lidskou práci, proto je ruční vysávání a úklid nenahraditelné a potřebné, navzdory využívání robotického vysavače. Zde ovšem samozřejmě platí, že čím vyspělejší robotický vysavač je, tím kvalitněji vysává a vyčistí plochy – na trhu se nacházejí vysavače, které díky akustickým a jiným senzorům dokáží rozeznat výrazné nečistoty a na taková místa se obzvláště zaměří. Druhým problematickým bodem v tomto srovnání je právě sací výkon. Teoreticky je sací výkon u robotických vysavačů méně podstatný, jelikož nevyžaduje dostatečný tah, aby vtáhl nečistoty a prach přes hadici, přesto je výkon potřebný k důkladnému vysátí. Nekvalitní robotický vysavač neschopný mapování prostředí se slabým sacím výkonem nejenže nepokryje všechny kouty místnosti, ty které pokryje, nemusí vysát adekvátně. Přesto i levný robotický vysavač vám díky pravidelné práci pomůže ve zkracování délky ale i ve zjednodušení vysávání.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.7]

Napsat komentář

Leave the field below empty!