Test TOP 5 nejlepších robotických vysavačů 2023

test robotickych vysavacuRobotický vysavač je samohybné elektrické zařízení, jehož cílem je vysávat podlahy a koberce vašeho domu. Jeho malé rozměry mu umožňují vysát plochy vašeho domu, ke kterým se snadno nedostanete. Díky jeho elektronickému designu je robotický vysavač praktickým pomocníkem v každé zaneprázdněné domácnosti. Možnost naprogramovat jeho chování vám umožní nastavit si ho podle vašich představ a potřeb, čímž si ušetříte hodiny práce měsíčně.

Jak funguje?

Funkcionalita a chování robotického vysavače je založena na instrukcích a algoritmech, díky kterým robotický vysavač dokáže pracovat pravidelně a provádět přitom různé funkce paralelně. Na druhu vyspělosti technologie, kterou využívá, se robotický vysavač může chovat:

 • racionálně, využívajíc logické výpočty a algoritmy, opticky mapující prostředí a vyhodnocovat práci společně s dalšími, pokročilými funkcemi
 • jednoduše / automaticky, kdy je robotický vysavač jednoduše naprogramovaný vysávat na základě určitého vzorci
Náš test robotických vysavačů vám představuje žebříček těch nejlepších robotických vysavačů, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

 

Test – TOP 5 nejlepší robotické vysavače

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.iRobot Roomba 980
Robotický vysavač iRobot Roomba 980
26 999 Kč
2.iRobot Roomba 866
Robotický vysavač iRobot Roomba 866
12 990 Kč
3.Xiaomi Mi Robot
Robotický vysavač Xiaomi Mi Robot
11 000 Kč
4.iRobot Roomba 605
Robotický vysavač iRobot Roomba 605
5 900 Kč
5.EVOLVEO RoboTrex H5
Robotický vysavač EVOLVEO RoboTrex H5
4 900 Kč

Jak si vybrat ten správný robotický vysavač

Před koupí se dívejte na pět hlavních parametrů, které vám pomohou se lépe a kvalitněji rozhodnout.

1. Technologie snímání

 • Pokročilé robotické vysavače využívají senzory a dokonce i optickou kameru na detekování objektů (např. Nábytku). Díky této technologie předchází vysavač pádem ze schodiště a naražení do různých objektů ve vaší domácnosti. Tímto způsobem si také aktivně mapuje prostředí a dokáže si tak najít cestu do každého koutku vaší domácnosti. Pokročilejší zařízení obsahují laserové senzory, optické kameře, funkci „virtuálních stěn“ na zmapování prostředí a senzory detekující špínu.
 • Nejjednodušší robotické vysavače na druhé straně využívají infračervené senzory, aby nespadly přes okraj a pokud narazí do překážky, jednoduše změní směr. Primitivnost technologie a absence funkce mapování prostředí snižují celkové pokrytí vysátí plochy.

2. Ovládání

Robotické vysavače využívají různé formy ovládání a komunikace s koncovým uživatelem.

 • Dálkový ovladač
  Na trhu je možné najít vysavače, jejichž ovládání je založeno na dálkovém ovladači, díky němu si takový vysavač klidně můžete nastavit či nastartovat z pohodlí vašeho gauče.
 • Ovládání přes Wi-Fi a aplikaci
  Pro ty náročnější a zaneprázdněné lidi se na trhu nacházejí robotické vysavače s Wi-Fi technologií, díky které jste schopen spustit jej kdekoliv jste, i ve vaší práci. K využití jeho funkcionality je třeba mít na vašem smartphonu nainstalovanou aplikaci pro daný vysavač. Kompatibilita s operačním systémem iOS a Android na vašem smartphonu jim umožňuje využívat databáze, díky kterým si jednoduše dokážete pozřít analýzy jeho činností, a také samotnou mapu pokrytých prostor.

TIP: Mnoho robotických vysavačů vám umožní nastavit rozvrh vysávání. Je tak možné vysát domácnost v ten nejlepší čas. Pokud vyžadujete větší flexibilitu, pořiďte si vysavač jehož součástí je ovladač nebo spolehlivá kompatibilita s vaším mobilním zařízením.

TIP 2: Smart technologie ve vysavači vám poskytne více funkcí a mnohem větší přehled ohledně vašeho vysavače, a proto pokud jste pracovně vytížený a chcete mít kontrolu nad čistotou ve vaší domácnosti, smart technologie by měla být vaší prioritou.

3. Kapacita baterie

Většina robotů přichází s dockem, kde si robotický vysavač přijde „odpočinout“ a nabít se na další vysávání. Robot se po vysátí vrátí do docku, kde se nabije a tak je kapacita baterie ne vždy důležitým faktorem. Nejvíce záleží právě na rozloze vašeho domu / bytu. Pokud víte, že plocha vašeho domu / bytu je rozsáhlá, sažení po vysavači s vyšší kapacitou baterie je jen plusem. Může se totiž stát, že po příchodu z práce uvidíte nedokončenou práci, protože se vysavačová baterie vybila během jeho činnosti. Naštěstí se na trhu nacházejí robotické vysavače, které půjdou nabít do docku v případě, že jejich baterie dosáhne kritické hodnoty a po dobití budou pokračovat ve vysávání. Díky technologii mapování si vysavač jednoduše zapamatuje pozici, a tak bude vysavač schopen znovu vysávat tam, kde skončil.

TIP: Pokud plánujete sáhnout po levnějších modelech a váš dům nebo byt je rozsáhlejší, je důležité, abyste udělali kompromis mezi vysavačem se smart technologií a nízkou kapacitou baterie, kdy smart technologie ho nabije, a vysavačem s vysokou kapacitou baterie kdy se nemusíte obávat o vybití během činnosti.

TIP 2: Nízká kapacita baterie je vhodná výlučně pro byty, menší domy a jednoduché plochy, které velmi nezatěžují chod vysavače.

4. Kapacita na odpad

Kapacita robotického vysavače je důležitým faktorem zejména pro zaneprázdněné lidi. Robotický vysavač poskytující automatizované vysávání v pravidelném časovém horizontu může pro vás znít jako skvělá investice, zejména pokud se zastavíte doma jen o víkendech. Avšak může se stát, že takový robot má nízkou kapacitu na odpad. V tomto případě je důležitá pravidelná a častá výměna.

TIP: Pokud sáhnete po vysavači s vysokou kapacitu na odpad, tím méně se o něj budete muset starat.

5. Tvar a rozměry

Tvar vysavače ovlivňuje to, do jakých prostorů se vysavač dokáže dostat. Jeho výška může ovlivnit to, zda se vysavač, který jste si zakoupili, dostane pod váš šatník nebo nízko položenou postel. Šířka na druhé straně ovlivňuje jeho přístup k úzkým prostorem.

TIP: Vysavače ve tvaru D-čka snadněji vysají těžko dostupná místa díky jejich tvaru a poloze štětinek které vysavač využívá k vysávání.

TIP 2: Ne vždy je nižší robotický vysavač lepší. Pokud si ho plánujete zakoupit, je důležité dívat tak na prostory pod vaším nábytkem, jakož i na samotnou rozlohu vašeho bytu / domu. Pokud přece jen sáhnete po nižším, je možné, že jeho kapacita na odpad bude kvůli nižší výšce snížena, a tak pokud máte velkou plochu na výsledky čištění a jste časově vytížený, volba nižšího vysavače nemusí být tou správnou volbou. Rovněž není dobré zvolit si příliš vysoký vysavač s vysokou kapacitou na odpad, nakolik se nemusí dostat pod váš nábytek.

Často kladené dotazy – FAQ

 1. Otázka: Vidím, že robotický vysavač má v popisu nízký sací výkon. Jaký to má dopad na účinnost vysávání?

Odpověď: V případě robotických vysavačů je sací výkon druhořadým faktorem. Na výsledky čištění, robotické vysavače nevyžadují vysoký výkon, protože odpad nemusí stáhnout přes dlouhou trubici jako je tomu v případě standardních vysavačích. Je v pořádku sáhnout i po nižších sacích výkonech, ale pokud se ve vaší domácnosti nacházejí domácí mazlíčci, chlupy nemusí být dostatečně vysáté. V takovém případě je vhodnější sáhnout po vyšších výkonech.


 1. Otázka: Má robotický vysavač problémy s určitým povrchem?

Odpověď: Různé vysavače reagují na určité povrchy jinak.

 • Vyspělejší modely nemají problém procházet přes různé povrchy a jednoduše je vysají. Objekty, které jim překážejí v cestě mohou jednoduše obejít, a nemusí se nikde zaseknout.
 • Na druhé straně, levnější modely mohou mít problémy s obtížnějším povrchem na čištění. Další problémové povrchy a objekty u některých vysavačích mohou být třásně na konci koberce, poškozené kobercové vlákna, rozvázáno tkaničky z bot nebo misky s vodou nebo jídlem pro vašich domácích mazlíčcích.

 1. Otázka: Nacházejí se na trhu robotické vysavače pro alergiky?

Odpověď: Na trhu je možné najít standardní vysavače a vysavače pro alergiky. Pokud trpíte alergií nebo se chcete prachu zbavit efektivněji, sáhněte po vysavačích s vestavěnými HEPA filtry. Tyto filtry do sebe vtahují alergeny ze vzduchu vašeho domova.

 

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.7]

Napsat komentář

Leave the field below empty!