Test TOP 7 nejlepších vysavačů na listí 2024

test vysavacu na listiK zahradní technice včetně sekaček, nůžek na trávu a drtičů nepochybně patří i vysavač na listí. Jeho hlavní funkcí však není jen vysávání spadaného listí, ale i sbírání drobných nečistot ze zámkové dlažby, či drcení větviček po stříhání tújí. Navíc vysavač na listí poskytuje možnost přepínat jednotlivé režimy, díky čemuž můžete nejdříve foukáním shromáždit všechno listí ze zahrady na jedno místo, následně ho vysát a podrtit na menší kousky a tím výrazně ušetřit místo v sběrném pytli.

Včetně univerzálního využití se vyznačuje i poměrně lehkou konstrukcí, která se skládá z hlavní sací trubice, rukojeti a sběrného koše. Vzhledem k tomu je vysavač na listí praktický, dokonale přenosný a lehký.

 Náš test vysavačů na listí vám představuje žebříček těch nejlepších vysavačů na listí, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

 

Test – TOP7 nejlepší vysavače na listí

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.McCulloch GBV 325
vysavac na listi McCulloch GBV 325
4 299 Kč
2.Black & Decker GW3050
vysavac na listi Black & Decker GW3050
2 999 Kč
3.MAKITA UB1103
vysavac na listi MAKITA UB1103
2 299 Kč
4.Gardena ErgoJet 3000
vysavac na listi Gardena ErgoJet 3000
2 299 Kč
5.Bosch ALS 25
vysavac na listi Bosch ALS 25
1 999 Kč
6.BLACK & DECKER GW2500
vysavac na listi BLACK & DECKER GW2500
1 899 Kč
7.Fieldmann FZF 4010-E
vysavac na listi Fieldmann FZF 4010-E
799 Kč

Jak si vybrat ten správný vysavač na listí?

Podle čeho vybrat ten nejlepší vysavač na listí, který bude splňovat všechny vaše požadavky? Na jaké technické parametry nelze zapomínat?

  1. Funkce vysavače na listí

Co od samotného vysavače na listí očekáváte? Budete ho používat výhradně k vysávání listí, nebo sejde se vám i funkce foukání, či dokonce drcení?   Na trhu najdete množství modelů, které se neliší ani tak svým vzhledem jako funkcemi. Na základě nich rozlišujeme:

Vysavače na listí pouze s   funkcí vysávání: slouží výlučně k vysávání listí, větviček a jiných nečistot, které ale nedokáží nafoukat na hromádku ani rozdrtit. Jsou vhodné tedy spíše do menších zahrad na podzimní nebo občasný úklid spadaného listí a smetí.

Vysavače na listí tzv. fukary: patří do kategorie jednodušších a lehčích vysavačů bez sběrného pytle,   protože nedisponují funkcí vysávání. Prostřednictvím vyfukování vzduchu posouvají listí na hromádku, kterou si však už musíte odklidit samy. Jsou tedy ideální na odfouknutí drobných smítek a prachu z chodníku, či dlažby.

Vysavače na listí s funkcí vysavače, fukaru, drtiče: označují se také jako vysavače na listí 2v1 nebo 3v1, podle toho, zda poskytují pouze foukání a vysávání, nebo i drcení. Vzhledem k vyšší ceně se hodí především do větších zahrad s množstvím stromů, keřů a tújí. Jejich velkou výhodou je, že odpad nejen vysají, ale také nadrtíme, díky čemuž předejdete rychlému zaplnění nejen sběrného koše, ale i kompostéru.

  1. Typ motoru

Samotný výkon a další důležité parametry vysavače na listí se odvíjejí především od motoru, kterým disponují. Na trhu máte k dispoziic vysavače s benzínovým, akumulátorovým a elektrickým motorem. Poměrně vysokým výkonem a flexibilitou, avšak vyšší cenou a hlučností disponují vysavače na listí s benzínovým motorem. Ten může být dvoutaktní u jehož je nezbytné smíchat benzín s olejem nebo čtyřtaktní, který se může pochlubit nejen zvláštním mazáním motoru, ale také tišším chodem.

Přítomnost elektrické energie si do jisté míry nevyžadují ani akumulátorové motory, které osloví zejména svou cenou, praktičností a nízkou hlučností. Vzhledem však k jejich menší výkonu a omezenou kapacitu baterie, max. 90 minut na jedno nabití, najdou své využití spíše na zahradní chatce, nebo v menších zahrádkách.

Vysavače na listí s elektrickým motorem jsou v oproti předchozími typy nejlevnější a zároveň nejlehší. Dokonce nezaostávají ani výkonem, třeba si však uvědomit, že jejich fungování je limitováno přítomností elektrické energie a taktéž i délkou kabelu.

  1. Příkon vysavače na listí

Každý typ motoru disponuje specifickým výkonem, u všech však platí, čím větší výkon, tím lépe. V případě, že se rozhodnete pro elektrický vysavač na listí doporučujeme sáhnout po modelu s příkonem minimálně 2500W s kterým nebudete mít problém vysát i mokré či přilepená listí. U benzínových vysavačů na listí je příkon nižší v rozmezí 700 po 950W, avšak rovněž postačující k vysávání větších listů či větviček.

  1. Rychlost proudění vzduchu v sací trubici a sací výkon

Od výkonu vysavače na listí se bezprostředně odvíjí i rychlost proudění vzduchu během vysávání, případně foukání. Při klasických vysavačích na listí se pohybuje v rozmezí 200 km / h po 350 km / h, na trhu však najdete i modely s rychlostí proudění vzduchu až 400 km / h. Ty jsou však určeny spíše pro vysávání rozsáhlejších ploch s množstvím stromů a větví. Pro běžného uživatele na malou a středně velkou zahrádku postačí vysavač listí s prouděním vzduchu okolo 250 km / h.

Důležitou informací je i sací výkon vysavače na listí, t.j. jaké množství listí a za jaký časový interval dokáže vysát. Výrobci ho obvykle uvádějí v krychlových metrech za hodinu, přičemž by měl dosahovat hodnotu minimálně 600 – 800m3 / h.

  1. Materiál ventilátoru

Při vysávání listí se často stává, že spolu s ním se dovnitř dostanou i drobné kamínky, které mohou vážně poškodit vnitřní ventilátor. Právě proto dbejte na to, aby byl vyroben minimálně z tvrzených plastů, které jsou odolné vůči mechanickému poškození.

Velmi pevné a kvalitní jsou i kovové ventilátory, ty jsou však vzhledem k použitému výrobnímu materiálu podstatně dražší, než vysavače s plastovým ventilátorem. Při koupi se tedy snažte vyhnout vysavačem na listí s ventilátorem z levného, měkkého plastu, který snadno ohne či zlomí i malý kamínek.

  1. Objem sběrného koše

Součástí vysavače na listí je i sběrný koš, do kterého putují všechny shromážděné listy a nečistoty. To, jak často ho budete chodit vysypávat závisí především na jeho objemu, který se pohybuje od 17 až po 106 litrů. Opět však platí, na vysávání menší zahrady nebo zámkové dlažby vám postačí sběrný koš s objemem 40 litrů, v případě větší zahrady či ovocného sadu doporučujeme sáhnout spíše po sběrném pytli s objemem minimálně 70 litrů.

  1. Tvar a velikost sací trubice

K sběrnému pytli je připojena sací trubice, jejíž velikost a tvar také ovlivňuje výkon vysavače na listí. Na trhu máte na výběr ze sacích trubic kulatého a hranatého tvaru. A právě ty vás osloví nižší cenou, avšak v porovnání s kulatými sacími trubicemi se podstatně více ucpávají. Eliminovat riziko častého ucpání či přilepení listů na trubici může i průměr otvoru sací trubice, který by měl být minimálně 15 cm, samozřejmě čím větší, tím lépe.

Praktické rady na závěr

Hmotnost vysavače na listí, která se pohybuje již od 2 kg, avšak u větších modelů může dosáhnout hranice až 7 kg. Před koupí si tedy důkladně vyzkoušejte, jak se vám bude nést daný model.

Pozornost upřete i na rukojeť, jak se vám drží, zda není dostatečně tvrdá. Některé modely disponují právě v oblasti rukojeti měkkou výstelkou, která přispívá nejen k lepšímu komfortu, ale také zjemňuje vibrace při vysávání.

Manipulaci s vysavačem na listí výrazně usnadní i odnímatelné kolečka, které je možné kdykoliv sundat, nebo naopak nasadit na spodní část sací trubice. Tu tedy nebudete muset nosit v rukou, ale při vysávání pouze posouvat.

Součástí balení vybraných modelů jsou i několik nástavců různých velikostí, které si můžete vyměňovat podle toho, co jdete vysávat. Výměna foukacích a sacích trubic je důležitá zejména u vysavačů, které obsahují i funkci foukání. V současnosti se však na trhu stále vyskytují modely, které fungují na principu přepínání režimů foukání a vysávání. V porovnaní s vyměňováním sacích trubic je tento způsob přepínání prostřednictvím páky praktičtější a cenově dostupnější, avšak podstatně snižuje výkon a sací sílu zařízení.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.7]

Napsat komentář

Leave the field below empty!