Test TOP 7 nejlepších sekaček 2024

test sekačekSekačka na trávu je zahradní stroj, jehož řezné součásti poháněné motorem nebo ručním pohonem sekají nebo zastřihují travnatý povrch do stejné přednastavené délky. Jeho čepele jsou obvykle poháněny akumulátorem, motorem s vnitřním spalováním, elektromotorem nebo silou člověka.V takovém případě, člověk, který tlačí sekačku předem umožňuje kolům točit se, a tak čepele, mechanicky napojené na tyto kola, zastřihují / sekají travnatou plochu.

Výslednou délku trávy je možné nastavit za pomoci součástky. Elektrické sekačky jsou poháněny elektromotorem, který je nutné mít zapojený v elektrické síti po dobu sečení.Akumulátorová sekačka je poháněna akumulovanou energií v baterii, a tak nevyžaduje napojení k síti.Motorové sekačky využívají spalování benzínu na pohon, obecně jsou to nejrozšířenější sekačky na trhu.

V případě sekaček je nejdůležitější zvážit druh pohonu. Tento faktor ovlivňuje téměř vše – od životnosti, po údržbu a výkon. Obecně by měl spotřebitel brát ohled zejména na velikost travnaté plochy, kterou plánuje sekat.Od toho se odvíjí pohon a druh sekačky, kterou by spotřebitel měl zakoupit.

Náš test sekaček vám představuje žebříček těch nejlepších sekaček, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP5 nejlepší benzínové (motorové) sekačky

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.STIGA Combi 55 SVQ H
benzínová sekačka STIGA Combi 55 SVQ H
14 500 Kč
2.VeGA 545 SXHE 7in1
benzínová sekačka VeGA 545 SXHE 7in1
10 500 Kč
3.AL-KO Classic 5.16 VS-B Plus
benzínová sekačka AL-KO Classic 5.16 VS-B Plus
9 990 Kč
4.Riwall PRO RPM 4635 E
benzínová sekačka Riwall PRO RPM 4635 E
8 999 Kč
5.Vega 485 SXHE
benzínová sekačka Vega 485 SXHE
8 490 Kč
6.VeGA 46 HWXV
benzínová sekačka VeGA 46 HWXV
6 990 Kč
7.Fieldmann FZR 4616-B
benzínová sekačka Fieldmann FZR 4616-B
6 500 Kč

Jak vybrat tu nejlepší sekačku? | Typy sekaček

V první řadě byste se měli rozhodnout, jaký typ sekačky bude pro vás tou nejlepší volbou. Známe 4 základní typy:

Motorové sekačky

Na trhu také pod názvem „benzinové sekačky“ jsou sekačky poháněné motorem s vnitřním spalováním.Nejrozšířenější na trhu ze všech, nabízejí vysoký výkon umožňující posekat větší travnaté plochy.Taková motorová sekačka je buďto bez pojezdu, tedy člověk stojí za ní a obsluhuje ji vlastní silou, nebo s pojezdem, kdy jsou kola sekačky poháněné motorem.V tom prvním případě je sekačka účinnější ve spotřebě, nakolik je tlačena lidskou silou a tak je spalování určené výlučně k pohánění čepelí, zatímco v druhém případě má sekačka vyšší spotřebu nakolik jsou poháněny kola, a tak sekání větších travnatých ploch je mnohem pohodlnější.

Motorové sekačky nevyžadují napájecí kabel, jak je tomu v případě elektrických sekaček, poskytují tedy volnost při sečení.Jejich výkon je vyšší, společně s objemem koše, ale nejsou až tak cenově dostupné než jiné varianty.Další mínus je údržba motorových sekaček – je důležité vyměňovat filtr a dokupovat benzín.Pravidelná údržba zajistí nezávadný chod.Motor takových sekaček je hlučnější než u elektrických či jiných sekaček.Skvělá volba pro větší travnaté a komplikovanější plochy, kde není přístup k rozvodné síti.Motorové sekačky často dosahují hlučnost 95 dB a výše.

Elektrické sekačky

Sekačky, jejichž pohon je závislý na neustálém elektrickém napájení do sítě.Přítomnost kabelu tak zabraňuje v jednoduchosti manévrování a naskýtá se možnost přeseknout kabel čepelemi.Jejich výkon je nižší narozdíl od motorových.V případě hlukové zátěže je elektrická sekačka mnohem šetrnější na lidský sluch, obecně vydávajíce hluk nižší než 75 dB.Elektrické sekačky jsou výhodnější na menší plochy.Mezi jejich plusy patří lehčí konstrukce (absence motoru či baterie), údržba nevyžaduje komplikovanější zásahy do součástek či výměnu.Přítomnost kabelu znamená, že elektrické sekačky nejsou vhodné na komplikovanější terén, kde je nutné táhnout za sebou kabel, to také omezuje plochu.

Akumulátorové sekačky

Akumulátorové sekačky jsou poháněny akumulovanou energií v bateriích. Svým způsobem jsou to elektrické sekačky, ale nevyžadují neustálé připojení elektrického kabelu do síti, nakolik si svou energii čerpají přímo z baterie / baterií.Množství znovunabíjatelných baterií (obvykle od 1 až 4) ovlivňuje i konečnou váhu sekačky.Stejně jako kabelové elektrické sekačky, akumulátorové sekačky poskytují tišší chod narozdíl od motorových.Délka chodu se pohybuje obvykle okolo 1 hodiny, a tak je akumulátorová sekačka vhodná zejména na menší plochy.Lithium-iontový akumulátor poskytuje účinné nabíjení a poskytování energie, nabíjení Li-ion akumulátorů je kratší a účinnější než u starších technologií.Jejich problém je ve výkonu a ceně.

Vřetenové sekačky

Sekačka, kterou je nutné tlačit, čepele jsou mechanicky spojeny s koly a při pohybu technicky nesečou, ale zastřihují díky konstrukci čepelí naproti sobě.To umožňuje precizní a kvalitní „ostříhání“ trávníku.Výsledek tedy není roztřepená tráva.Jejich velkým plus je nulová závislost na pohonných hmotách, ale je možnost zakoupit si motorovou nebo elektrickou vřetenovou sekačku, a to buď s akumulátorem, nebo s elektrickou šňůrou.V případě těch ručních je třeba je tlačit.Velké plus je velmi jednoduchá údržba, kvalitní střih trávníku a nízká cena.Skvělé na reprezentační trávníky.

Druhy sečení

Rotační sekání
Nejběžnější druh sečení, kdy rychle rotující čepele sekají trávu.

Bubnové sečení
Sekačka s bubnovým sekáním umožňuje posečení vysoké trávy, ale i trávy v komplikovaném terénu.

Strunové sekání
Rychle se točící struny sekají trávu.Výhodné při těžko dostupných plochách, při keroch, stromech a podobně.

Vřetenové sečení
Čepele jsou zkonstruovány naproti sobě, při pohybu je tráva precizní zastřižena oproti se pohybujícími čepelemi.

Jiné parametry sekaček

Záběr nože
Tento parametr udává velikost travnaté plochy, kterou mohou nože zabrat.

Výška střihu
Záleží na individuální sekačce.Obecně platí, že sekačky s nižším výkonem (ele. a aku.) Mají nižší maximální výšku střihu.

Mulčování
Sekačka může poskytovat funkci mulčování – tráva je rozsekána na malé částečky které lze použít jako kompost, malé kousíčky se efektivně rozloží.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.7]

Napsat komentář

Leave the field below empty!