Test TOP 7 nejlepších elektrických koloběžek 2024

test elektrokolobezekElektrická koloběžka, také zvaná ‚elektrokoloběžka‘ nebo e-koloběžka, je koloběžka s elektrickým pohonem. Díky elektromotoru vás elektrokoloběžka dokáže vést zcela samostatně. Jsou skvělou volbou do města, a to zejména díky jejich nulovým emisím, tichému pohonu a rychlému nabití. Nemají problém s větší vzdáleností a v případě vybití je můžete využívat jako klasickou koloběžku. Jejich baterie jsou vysokokapacitní, a tak na jedno několik hodin trvající nabití budete moci překonat desítky kilometrů.

Existují elektrokolobežky s pevnými či gumovými koly. Pevné kola mohou být problémem pro nerozvinutou městskou infrastrukturu, kde každý výmol nebo kamínek může ježdění na elektrokoloběžke znepříjemnit. Avšak využití elektrokolobežiek není tak omezující. Na trhu se pro náročnější lidi s vyšším rozpočtem nacházejí i takové elektrické koloběžky, výkon a konstrukce kterých je navržena pro zdolání členitějších terénů či mimoměstských cestiček.

Náš test elektrických koloběžek vám představuje žebříček těch nejlepších elektrokoloběžiek, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

 

TOP 7 NEJLEPŠÍ ELEKTROKOLOBĚŽKY

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Ninebot MAX G30E II
elektrokolobezka Ninebot MAX G30E II
21 999 Kč
2.Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2
elektrokolobezka Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2
11 999 Kč
3.Kugoo KIRIN M4
elektrokolobezka Kugoo KIRIN M4
13 999 Kč
4.MS Energy Neutron N3
elektrokolobezka MS Energy Neutron N3
10 999 Kč
5.Sencor Scooter Two Long Range
elektrokolobezka Sencor Scooter Two Long Range
10 999 Kč
6.Xiaomi Mi 1S
elektrokolobezka Xiaomi Mi 1S
8 999 Kč
7.Xiaomi Mi Essential
elektrokolobezka Xiaomi Mi Essential
6 999 Kč

Na co se zaměřit při výběru elektrokoloběžky?

Výkon elektromotoru

Výkon elektromotoru ovlivňuje pohodlnost jízdy i maximální možnou rychlost. Výkonný elektromotor je podstatným faktorem ve výsledné ceně elektrokoloběžky. Jeho rozsah se zpravidla pohybuje od 200 do 500 W.

Pokud plánujete využívat elektrickou koloběžku na městské chodníky, přesněji na to, abyste dopravili do práce nebo do školy, výkon nemusí být tak důležitým faktorem. Výkon zohledněte zejména tehdy, pokud město není zrovna nejrovinatější, pokud jeho stezky jsou místy zanedbané, pokud je váha uživatele vyšší a pokud chcete využívat elektrokoloběžku i na jiné aktivity – ať už vzít ji na túru nebo na nákupy či do školy s batohem na ramenou, kdy výkon se hodí zejména z důvodu dodatečné zátěže. Zlatý střed výkonu (~ 300 W) vám zcela postačí. Obecně je však jen dobré mít ve výkonu alespoň nějakou rezervu, abyste v případě neočekávaných okolností nebyli překvapeni, že baterie byla vystavena mnohem rychleji než kdykoliv předtím.

TIP: Vzhledem k zablokovanou rychlost drtivé většiny elektrokoloběžiek na 25 km / h se podstata výkonu postupně ztrácí.

+ Vysoký výkon zaručí plynulý chod elektrokoloběžky i při vyšší zátěži či zložtejšom profilu trati
+ Při vyšším výkonu a vhodných kolech lze koloběžku brát do členitějších terénů

– Vyšší výkon umožňuje uživateli zatěžovat elektromotor více, což negativně ovlivňuje kapacitu a životnost baterie
– Navyšuje cenu elektrokoloběžky
– Pro menší děti a teenagery může být příliš výkonná elektrokoloběžka nebezpečným dopravním prostředkem, zejména pokud jsou brzdy méně spolehlivé, náhlá akcelerace díky vysokému výkonu může způsobit nekontrolovanosť elektrokoloběžky a vést k nehodám

Maximální rychlost

Maximální rychlost je vzhledem k regulaci rychlosti méně podstatnou vlastností elektrokoloběžiek a je ovlivněna tak výkonem elektromotoru, jakož i velikostí koleček resp. kol. V případě, že rádi pociťujete adrenalin z vysoké rychlosti, respektive chcete mít otevřenou možnost dohnat ztracené minuty kvůli zpoždění, maximální rychlost může být pro Vás právě jednou z nejdůležitějších vlastností elektrokoloběžky.

Většina elektrokoloběžiek má však maximální rychlost zablokovanou právě na 25 km / h, aby byly v souladu s EU regulací o elektrických dopravních prostředcích. Tato rychlost je pro koloběžku poměrně vysokou, pro děti jsou však elektrické koloběžky omezeny na výrazně nižší hodnoty – nejčastěji 5 km / h. Maximální rychlost je však možné na určitých modelech odblokovat.   

Zákon píše: Elektrokoloběžka, která není rychlostně omezena a je schopná překročit rychlost 25 km / h je považována za plnohodnotný dopravní prostředek, s kterým přicházejí i všechny náležitosti – tj. poznávací značka, příslušné řidičské oprávnění jakož i technické osvědčení se stávají povinnými. 

Dojezd

Dojezd je ovlivněn typem kapacitou baterie vybavením, které rovněž spotřebovává elektrickou energii. Dojezd je zároveň ovlivněn vnějšími, proměnnými faktory – hmotnost uživatele hmotnost nákladu, a nakonec, opotřebení baterie .

Je to důležitější vlastnost při výběru, a to zejména u lidí s oblibou jezdit po delší dobu nebo za prací či školou, která je od domova vzdálenější.

TIP : Pokud přemýšlíte nad dojezdem, dobrým pravidlem je, aby minimální dojezd elektrokoloběžky se rovnal nebo pohyboval nad 25 km.

Materiál rámu a celková hmotnost elektrokoloběžky 

Elektrická koloběžka má být svou konstrukcí pevná, spolehlivá a co nejlehčí zároveň. Díky nízké váze dokážete s elektrokoloběžkou efektivněji manévrovat, je skladnější na túry či dovolenou a jednodušší ovladatelná v případě vybití baterie.

 • Elektrokoloběžky s konstrukcí z tvrzeného plastu jsou běžné zejména v nižším cenovém rozsahu a poskytují nízkou váhu a dostatečnou pevnost při nenáročné jízdě. Může však dojít k jednoduchému poškození a rychlému opotřebení jednotlivých částí.
 • Hliník je lehký a pevný materiál, využívaný v konstrukcích i středně drahých elektrokoloběžiek. Neposkytuje však pevnost než ocel.
 • Ocel je levným, velmi pevným no, zato těžším Ocelová konstrukce elektrokoloběžiek je tedy zárukou pevnosti, ale z důvodu vyšší hustoty oceli je výsledná váha podstatně vyšší než např. ve srovnání s hliníkovou konstrukcí.
 • Dural je slitina hliníku a oceli, výsledkem tohoto procesu je lehký a pevný materiál, běžně využívaný právě v konstrukci elektrokoloběžiek.

Nosnost

Nosnost poukazuje na kvalitu materiálu rámu a jeho kritických částí – kloubů apod. Dražší elektrokoloběžky mohou poskytovat nosnost nad 100 kg, kdežto levnější modely pod 70 – 80 kg (obvykle se jedná o modely pro ženy, děti).     

TIP: Je lepší mít v nosnosti rezervu, než riskovat opotřebení / poškození ať už samotného rámu nebo kloubů, případně jiných důležitých součástí. Proto berte na vědomí, že dodatečný náklad i jezdec může váhově kolísat. Platí však, že čím vyšší nosnost, tím kvalitnější a bezpečnější konstrukce.

Cena

Pro začátečníky, děti a nenáročné

Na trhu najdete elektrické koloběžky, které cenově přesahují 100 €, ale nepřevyšují 300 €. Navzdory své ceně dokážou adekvátně a spolehlivě posloužit. V nižší části této cenové kategorii hledejte spíše elektrickou koloběžku pro vaše dítě než pro dospělého jedince s vyšší hmotností. Důvodem je nižší výkon elektromotoru, nižší kapacita, resp. primitivnější baterie, či nižší nosnost z důvodu využití méně náročných materiálů. Kromě kvality konstrukce je kapacita baterie jakož i výkon elektromotoru pro vaše dítě poměrně irelevantní. Ve vyšší části tohoto cenového rozsahu se nacházejí decentní elektrokoloběžky pro dámy či lehčích pány se základnější vybavením.

+ Splňuje požadavky nenáročných
+ Nižší váha
+ Vhodné na rovinaté terény, do města

– Nižší životnost baterie
– Součástí je obvykle právě olověná baterie
– Nižší nosnost a kvalita konstrukce
– Rychlejší opotřebení
– Jízda nemusí být plynulá při problematičtějších cestách

Zlatý střed

Pokud nechcete utratit stovky eur, ale také nemáte dobrý pocit z nákupu levnějších variant, elektrické koloběžky s cenou nad 300 € a pod 500 € vám splní vaše nároky. Jedná se o elektrické koloběžky, které jsou zkonstruovány na pohodlnou jízdu, dlouhodobou výdrž vyšší nosnost spolehlivost . Mezi další plusy patří vyšší výkon elektromotoru, přidáno možnosti přizpůsobení jezdci a příjemné rozhraní s možností spárovat elektrickou koloběžku s vaším mobilním zařízením (iOS, Android …). Přestože se nejedná o vrchol kvality a vymožeností, můžete zde najít i specializované koloběžky vhodné na členitější terény, které ho zvládnou tak po výkonové, jakož i konstrukční stránce.        

+ Vysoký výkon a vyšší kapacita baterie
+ Voděodolnost
+ Kvalitní konstrukce, vyšší nosnost
+ Pevnější kola s větším průměrem
+ Určité modely jsou vhodné i na túry mimo města
+ Možnost párování s mobilním zařízením
+ Skvělé pro cesty do práce či školy

–  Sofistikovanější modely se mohou jednoduše vyšplhat i nad 500 €

Pro náročnější

Kvalitnější a trvanlivější elektrické koloběžky nejsou nejlevnějším spásy a jejich cena se může vyšplhat nad 500 €. V této cenové kategorii očekávejte velmi kvalitní konstrukci nižší váhou vysokou pevností, vysokokapacitní lithiovou baterii, vysokovýkonný elektromotor, vyšší standard voděodolnosti, kvalitní elektromagnetickému brzdu a druhotné doplňkové systémy, jakož i intuitivní ovládání.

+ O třídu výš elektrokoloběžky v téměř všem
+ Skvělé brzdné a jízdní vlastnosti

– Velmi vysoká cena

Do města nebo na výlety

Elektrické koloběžky jsou primárně určeny na přesun v městské infrastruktuře. Existují však koloběžky, vlastnosti, kterých vám umožní přesun i na neměstského cestičkách.

Do města

Elektrické koloběžky do města jsou tím nejobvyklejším druhem. Průměr kol je menší, kola mohou být tvrdé a ne nafukovací (ačkoli to není pravidlem), jsou konstrukčně jednodušší, skladnější a lehčí, díky čemuž je jejich manévrovatelnost jednoduchá.

Na túry mimo města

Modely určené i na výlety mimo města by měli mít nafukovací kola většího průměru vysokovýkonným elektromotorem. Nafukovací kola svou měkkostí absorbují otřesy zpříjemňují jízdu, jsou tedy vhodné i do města s méně rozvinutou infrastrukturou. Vyšší výkon a také baterie s vyšší kapacitou je jednoznačně zapotřebí, jelikož nerovný terén si bude vyžadovat sílu elektromotoru a bude tím pádem zatěžovat baterii mnohonásobně více. Jednoznačně zvažte odolnost konstrukce případně celkovou váhu, kde čím lehčí je elektrická koloběžka, tím lépe se bude s ní po nerovném terénu jezdit a tím méně bude zatížena baterie.    

Baterie

Kapacita baterie

Kapacita baterie je nejdůležitějším činitelem ovlivňujícím na dojezd elektrokoloběžky a měří se v ampérhodinách (Ah). Toto číslo, a tedy výdrž baterie se postupem času kvůli neustálému vybíjení a nabíjení snižuje, články baterie se totiž tímto procesem opotřebovávají.

TIP: Zvažte kapacitu baterie jako jednu z nejdůležitějších vlastností elektrické koloběžky, po vybití baterie je elektrokoloběžka vzhledem k její vyšší váhu těžší na kontrolování, a tak po práci či škole můžete dojít domů unavenější. 

Rychlost nabití

Pokud nechcete čekat šest hodin, než se baterie nabije doplňuje, zvažte i rychlost / dobu nabíjení. Ty nejrychleji se mohou nabít doplnuje za 2 hodiny. Pro lidi, kteří vstávají brzy ráno, může takové rychlé nabití ladit s jejich harmonogramem a po dvou hodinách mohou jít s dostatečně nabitou elektrokoloběžkou do práce či školy.

Baterie elektrických koloběžek má vysokou kapacitu, a proto bude nabíjení delším procesem, než jste při elektronických věcech zvyklý. Nejčastěji se tedy jedná o rozsah 2 až 6 hodin do plného nabití.  

Druh baterie

Lithiové baterie jsou sofistikovanější a technologie, na které jsou založeny, jim poskytuje řadu výhod oproti olověným. V první řadě je jejich životnost výrazně vyšší, než je tomu v případě olověných, nepřidávají na váze elektrokoloběžke tak výrazně a díky efektivnosti využité technologii je zde možnost využít menší množství kilowatthodin kapacity baterie na jedno nabití. Nevyžadují pravidelnou údržbu ani větrání a jsou obecně bezpečnější než v případě olověných.         

Olověné baterie jsou těžší s nižší, častokrát i 4násobně nižší životností ve srovnání s lithiovými. Jsou však cenově dostupnější a zcela postačují na méně náročné méně časté používání elektrokoloběžky. Na jedno nabití dokáží obvykle zdolat 10 až 18 km.

V případě, že myslete na přírodu: Pokud jste člověkem, který si potrpí na co nejnižší zátěži přírody, je nutné poznamenat, že lithiové baterie se téměř vůbec nerecykluje. Olověné baterie jsou naopak jednodušší recyklovatelné, výsledkem čehož je v některých zemích až 99 % recyklování tohoto druhu baterie. Olovo je však těžký kov, a nejen při jeho těžbě, ale i při jeho recyklaci může dojít ke kontaminaci prostředí a lidí.

Umístění baterie

Umístění baterie ovlivňuje manévrovatelnost elektrokoloběžky. Právě baterie nacházející se vpředu je nejvhodnější pro snadnější manévrování.

POZOR: teplota je jedním z nejhorších nepřátel baterie a příliš vysoká či příliš nízká teplota může negativně ovlivnit dojezd elektrokoloběžky či dokonce ji v extrémních případech poškodit, nejvhodnější teplotní rozsah pro baterie obecně je od 10 do 25 ° C , nezáleží na druhu baterie, ačkoli lithiová je tolerantnější zejména vůči nižším teplotám a vyšším teplotám v létě.

Kolečka (velikost, materiál a druh)

Je podstatné nepodceňovat kolečka elektrických koloběžek, nakolik mají přímý dopad na ovladatelnost přátelskost jízdy na různých površích.

Nafukovací nebo pevné

Výhoda nafukovacích kol je v jejich absorpci nárazů, díky čemuž jsou tím správným výběrem na cestičky mimo chodníků či na zanedbané chodníky a cesty. Nejsou však imunní vůči defektům, v případě defektu musíte postupovat stejně, jako byste postupovali při kole. Kola tohoto typu jsou větší a širší, ovládání elektrokoloběžky v obydleném městě se tak stává obtížným a riskantním, což může ještě zhoršit vysoká rychlost. Při volení elektrokoloběžky s takovým druhem kol je třeba zvážit i vlastnosti dezénu – čím hlubší, tím horší akcelerace, ale za to lepší jízdní vlastnosti v deštivém počasí.

Pevné kolečka naopak díky jejich menšímu průměru a úzkosti dělají z elektrokoloběžky manévrovateľnejší prostředek, skvělý na městskou infrastrukturu. Problémem mohou být případné otřesy na cestě způsobené kamínky, výmoly, nekvalitním asfaltem apod. Kolečka jsou trvanlivější a celkově odolnější oproti nafukovacím.

Průměr

Velikost kol ovlivňuje maximální rychlost, manévrovatelnost a schopnost překonat větší překážky jako např. kámen. I zkušený jezdec může mít problém jezdit na elektrokolobežke s velkými koly, kdy je manévrovatelnost obtížnější. Proto je nejlepší, v případě že jste nováčkem, sáhnout po elektrokolobežke s menšími kolečky.                

Voděodolnost a ochrana vůči prachu 

Elektrokolobežka má elektrický pohon a zvykne mít i displej, tyto části mohou být vystaveny dešti či louži a v případě nedostatečné ochrany je může trvale poškodit zkrat.

IP54 : Voděodolnost standardu IP54 poskytuje ochranu součástek citlivých na vodu na úrovni stříkající vody z každého směru.

IP55 : Poskytuje ochranu proti tryskající vodě.

IP56 : Ochrana proti intenzivně tryskající vodě.

Brzdy

Elektrické koloběžky mají obecně brzdy tří druhů.

 1. Mechanická brzda

Typická mechanická brzda na zadním kole při našlápnutí zatlačí o kolo, okamžitě a velmi účinně zastavujíce, resp. zpomalujíc elektrokolobežku. Nachází se na značné části modelech jakékoliv cenové skupiny. Účinnost tohoto druhu brzdy se snižuje během deštivého počasí.

 1. Kotoučová brzda

Kotoučová brzda využívá stejný mechanismus, jaký je na kole. Spouštěcí mechanismus se nachází na řídítkách a obvykle má každé kolo samostatnou brzdu.

 1. Elektromagnetická kotoučová brzda

Považována za nejbezpečnější brzdu, využívá fyzikální jev magnetismu, který je znásoben elektrickou energií. Systém elektromagnetické brzdy je obvykle implementován spíše na dražších, high-end modelech.

Skladateľnosť

Skladateľnosť berte v úvahu zejména v případě, že plánujete využívat elektrokolobežky na túry, chaty či na dovolenou. Zároveň ji zvažte v případě, že žijete na vyšším patře v bytovce bez výtahu.

Faktory ovlivňující skladateľnosť jsou váha a rozměry elektrokolobežky. Ne všechny elektrokolobežky jsou skládatelné.

Spárování s mobilním zařízením 

Elektrokolobežka může poskytovat možnost párování smartphonem, díky čemuž získáte metrické údaje statistiky přímo z elektrokolobežky, ty se ukládají do paměti, a tedy můžete k nim později přistoupit. Nejedná se o velmi důležitou funkci, ale jednoznačně se vám sejde, pokud si plánujete měřit vaši (ne) aktivitu a na základě ní přizpůsobit své fitness plány či načasovat si rozvrh dne na základě trvání cesty z bodu A do bodu B.

ZPĚTNÉ ZÍSKÁVÁNÍ BATERIE

Rekuperace baterie je funkce, která přesměruje nadbytečnou vygenerovanou energii během brzdění zpět do baterie. Pohodlí při delších trasách s častým brzděním, kdy se tato energie naakumuluje a může zkrátit případný čas nabíjení nebo zpomalit vybití baterie. Tuto funkci najdete spíše ve střední až vyšší cenové kategorii.

Tempomat

Tempomat umožňuje jezdci nastavit rychlost, kterou má elektrokolobežka neustále jít. Vhodné zejména při delších, klidných cestách. Nastavuje se obvykle přes tlačítko.

DALŠÍ VLASTNOSTI A FUNKCE NA ZVÁŽENÍ 

 • Gyroskop – koloběžku se aktivně snaží vyrovnat gyroskop, vhodné pro lidi s problémem udržet balanc
 • Způsob zrychlování a zpomalování – modely elektrokolobežiek mají různé způsoby přidávání nebo ubírání plynu, některé je mají jako na motorkách, kdy se otáčí řídítka rukou, nebo mají páčku ovládanou palcem
 • Protiskluzová nášlapná deska – poměrně důležitou vlastností je protiskluzová úprava povrchu, na kterém bude jezdec stát, v případě koupě elektrokolobežky pro dítě by to mělo být prioritou
 • Nastavitelnost výšky řídítek – skvělé v případě, že ji budou využívat i jiné osoby různé výšky nebo teenager, který je v období puberty a rychle roste

Často kladené otázky (FAQ)

Otázka: Je možné jezdit na elektrické koloběžce i po vybití baterie?

Odpověď: Ano, taková manuální jízda je možná. Pohodlnost takové jízdy však závisí na celkové váhy elektrokolobežky a jednoduše manévrování s ní. Jedná se však zpravidla o „nejhorší možný scénář“, jelikož elektrokolobežka by měla být vždy nabitá, aby posloužila jezdci svojí samostatnou jízdou. Jednoznačně je však taková jízda možná a každý výrobce s ní počítá, proto své modely přizpůsobí i manuálnímu způsobu jízdy. Pokud tedy máte rádi i takový druh jízdy, při koupi zvažte hmotnost a vlastnosti kol.     

Otázka: Jak pečovat o elektrokolobežku? 

Odpověď: V první řadě je třeba baterii zbytečně nezatěžovat a Nevystavujte ji do úplného konce. Pokud je zcela vybitá, v žádném případě nepokoušejte se elektrokolobežku neustále zapínat, může dojít i k trvalému poškození baterie. Baterii v případě pravidelné zátěže i pravidelně nabíjejte. V druhé řadě dbejte na kola – gumové nafukovací kola udržujte v nominálním tlaku a dívejte na opotřebení dezénu, v případě pevných kol je dobré je udržovat v čistotě, případně je i nabruste. třetí řadě pravidelně dívejte na napnutí řetězu a případně ji namažte, uvolněnější či nedostatečně namazaný řetěz může negativně ovlivnit dojezd elektrokolobežky.   

Otázka: Jsou specializované koloběžky na túry vhodné i do městské infrastruktury?

Odpověď: Jízdní vlastnosti sice nebudou stejné, jako je tomu v případě městských elektrokolobežiek, ale jsou jednoznačně schopné jízdy i na chodnících. Ovladatelnost a manévrovatelnost nemusí být kvalitativně stejná, ale díky zvýšenému výkonu může být jízda méně problémová při stoupání a díky nafukovacím kolům budete moci jezdit i na zanedbaných chodnících či cestičkách.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 9 Průměrně: 4.9]

One Response

 1. Mira 25. dubna 2023

Napsat komentář

Leave the field below empty!