Test TOP 7 nejlepších křovinořezů 2024

test-krovinorezuKřovinořez je elektrický stroj poháněný palivem, akumulátorem nebo elektřinou ze sítě, jehož cílem je osekat plochy různého charakteru s různým porostem. Křovinořezy si lidé častokrát pletou s vyžínači. V tomto případě je možné hovořit o křovinořezy jako o tom výkonnějším a všestrannější stroji. Díky jeho výkonu a sestrojení je křovinořez schopen zpracovat velmi hustě zarostlé plochy, plochy, které jsou rovné a snadno přístupné, ale i těžko dostupné plochy, které jsou velmi náročné na posečení. Zároveň si dokáže poradit tak s řídkým, travnatým porostem, jakož i s hustě zarostlou plochou s dřevnatým porostem. 

Využívaje spalování pohonných látek nebo elektrickou energii, podstata funkčnosti křovinořezu se výrazně od sekačky neliší, jelikož se jedná o extrémně rychlou rotaci řezného kotouče (respektive sečných strun). Značným a důležitým rozdílem je však možnost využívat křovinořez na vykosení téměř jakéhokoli porostu a jakékoliv plochy, využívaje přitom jeho ergonomickou konstrukci na opracování těžší dostupných ploch. Energie z motoru se využívá k pohonu hlavy (ať už hlavy se sečnými strunami nebo řezným kotoučem), ta se točí specifikovanou rychlostí. Díky rychlým otáčkám je řezání porostu rychlé a efektivní, rychlost opracování plochy však závisí na výkonu jakož i od záběru hlavy.

Náš test křovinořezů vám představuje žebříček těch nejlepších křovinořezů, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

 

TOP 7 nejlepší křovinořezy

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Dolmar MS 335.4U
krovinorez Dolmar MS 335.4U
8 790 Kč
2.Riwall PRO RPB 360 4T
krovinorez Riwall PRO RPB 360 4T
3 990 Kč
3.BOSCH EasyGrassCut 18-230 0 600 8C1 A00
krovinorez BOSCH EasyGrassCut 18-230 0 600 8C1 A00
2 590 Kč
4.Riwall PRO RALT 3040
krovinorez Riwall PRO RALT 3040
2 790 Kč
5.Makita DUR181Z
krovinorez Makita DUR181Z
1 990 Kč
6.GEKO G81061
krovinorez GEKO G81061
2 390 Kč
7.Extol Craft 416125
krovinorez Extol Craft 416125
990 Kč

Jak vybrat ten nejlepší křovinořez?

Křovinořez versus vyžínač

Mnoho lidí si křovinořez plete s vyžínačem, je to zejména kvůli jejich velmi identickému tělu a prakticky stejnému způsobu opracování ploch. Rozdíl je však vidět v jejich práci. Zatímco je křovinořez schopen zkosit hustě zarostlé travnaté plochy, kde délka trávy může dosahovat desítky centimetrů, vyžínač je čistě zaměřen na finální opracování a doladění travnatých ploch.

  1. Domácí, poloprofesionální versus profesionální křovinořezy

Na trhu se nachází velké množství křovinořezů spadajících do různých cenových a jiných kategorií. Jednou důležitou kategorií je právě cílové využití daného křovinořezu. Díky své užitečnosti si křovinořez dokázal najít své místo a využití u mnoha lidí s různými zájmy. Z toho důvodu se začaly produkovat křovinořezy, které jsou určeny nejen amatérům, ale i profesionálům. Zatímco křovinořezy pro amatéry jsou stále klasifikovány jako křovinořezy, výkon jejich motoru a celková odolnost vůči různým tvrdším porostem je častokrát nižší ve srovnání s křovinořezem určeným pro profesionální využití.

Křovinořezy pro profesionály jsou svým vybavením vhodnější připravené na náročné terénní podmínky, jako např. v lese, kde může častokrát dojít k poškození křovinořezu. Tvrdší a ostřejší hlavy z kvalitnějšího a pokročilejšího materiálu, pevnější konstrukce a vyšší výkon motoru jsou třemi hlavními faktory, které dělí křovinořezy pro profesionální využití od křovinořezů pro domácnosti.

TIP: Je důležité podotknout, že klasifikace „amatérských,“ „poloprofesionální“ a „profesionálních“ křovinořezů se téměř nikde neuvádí. Tyto skupiny křovinořezů jsou však analogií obecnější klasifikace mezi rozpočtovými (low -end / mid -end) a vysoce kvalitními (high -end) zařízeními. Hlavním ukazatelem profesionality křovinořezu je výkon jeho motoru.

  1. Pohon

Pohon křovinořezů je rozděluje do tří skupin. Každý pohon má své plusy i mínusy, které ho doprovázejí během jeho aktivity.

a) Elektrický pohon

Křovinořezy využívající elektrický pohon obsahují elektrický kabel, který se natáhne přímo do elektrické sítě, díky čemuž má křovinořez neustálý tok energie přímo do jeho elektromotoru. Tyto křovinořezy jsou nejšetrnější a nejekologičtější k vaší zahradě či pastvině, nakolik nevydávají žádné přímé emise.

Díky jednoduchosti elektrických křovinořezů je jakákoliv údržba a obsluha výrazně jednodušší, a tudíž je takový křovinořez nejvhodnější volbou pro nováčky a nezkušené lidi, nebo lidi, kteří nemají čas ani chuť neustále udržovat svůj křovinořez. Zároveň jsou křovinořezy s elektrickým pohonem častokrát tou nejlevnější variantou, a tudíž jsou cenově nejpřístupnější. 

Přítomnost elektrického kabelu má však své problémy. V první řadě se zde naskýtá šance, že se daný elektrický kabel může dostat do rotující hlavy, v důsledku čehož může dojít k jeho přeseknutí. V druhé řadě elektrický kabel omezuje vzdálenost a je tedy vhodnější spíše na menší plochy.

TIP: Pokud máte zahradu kde zároveň pěstujete zeleninu, ekologičnost, cenová dostupnost a jednoduchost tohoto druhu křovinořezu se vám jako jakýsi vstupní bod do světa křovinořezů určitě vyplatí.

+ Tišší chod
+ Elektrická spotřeba není astronomicky vysoká, mnohé modely mohou být energeticky šetrnější
+ Je jednoduchý na údržbu a obsluhu
+ Je lehčí, díky čemuž uživatel nebude po delším používání unavený
+ Cenově nejpřístupnější

– Přítomnost kabelu omezuje efektivní plochu, kterou lze opracovat
– Výkon je nízký, nedostatečný na zkosení hustě zarostlých ploch či dlouhých / hrubých porostů
– Kabel se při nepozornosti může ocitnout v hlavě, kde může dojít k poškození a následnému ohrožení uživatele

b) Akumulátorový (AKU) pohon

Křovinořezy s akumulátorovým pohonem využívají baterii (akumulátor) na pohon kotouče / strun, díky čemuž je takový křovinořez mobilnější a není omezován kabelem. Díky elektrickému pohonu má prakticky nulové emise a je tedy naprosto ekologický vůči vašemu životnímu prostředí.

Ačkoli není výkon akumulátorových křovinořezů srovnatelný s motorovými křovinořezy, pro neprofesionální účely je zcela vyhovující. Díky tomu si své místo najde u každého člověka, který si potřebuje poradit s hustšími porosty. Akumulátorové křovinořezy však nejsou vhodné pro zpracování ploch, kde se nacházejí tlustší, dřevinná porosty, kde se kvůli svému nedostatečnému výkonu může křovinořez tohoto typu zasekávat.

Akumulátorové křovinořezy jsou vhodnou volbou zejména pro lidi, kteří nevyžadují vysoký výkon, potřebují pomoc křovinořezu jen z času na čas, nechtějí být vystaveni nadměrnému hluku a nechtějí za sebou tahat elektrické kabely. Jejich cena je však častokrát vyšší než cena křovinořezů s elektrickým kabelem.

+ Absence přívodního kabelu, nehrozí tak zamotání a nejste omezen dálkou
+ Relativně tichý chod
+ Střední cenová kategorie, pro lidi je stále cenově přístupný
+ Jednodušší údržba

– Váha je kvůli akumulátoru citelně vyšší
– Akumulátor má svou kapacitu a jste tedy omezován časově
– Nižší výkon, častokrát nedostatečný na zkosení dřevnatých porostů
– Kvůli kapacitě vhodný jen na menší plochy, při zátěži (např. V hustě zarostlých porostech) se přímo úměrně zvyšuje spotřeba energie
– Vyšší cena

c) Motorový pohon

Motorové křovinořezy jsou nejrozšířenějším druhem křovinořezů a poskytují skutečný výkon. Motor je poháněn spalováním benzínu, v důsledku čehož je takový křovinořez náročnější nejen na údržbu, ale také i na palivo. Motory těchto křovinořezů se dělí na dvoutaktní a čtyřtaktní. Zatímco dvoutaktní motory jsou jednodušší, levnější a lehčí, čtyřtaktní jsou těžší, odolnější a spolehlivější.       

Motorové křovinořezy si díky svému výkonu dokážou poradit s hustými porosty a hrubšími křovinami, a jsou tedy osvědčenou volbou profesionálů. V případě motorových křovinořezů nejste nijak omezen na elektřině či kapacitě akumulátoru, jediným omezujícím faktorem je množství paliva. Díky tomuto faktoru je motorový křovinořez schopen upravit rozsáhlé plochy s jednoduchostí.

Výkonný motor motorových křovinořezů je citelně těžký a je proto důležité, abyste dbali na pohodlnost při jeho používání. Tento výkonný motor dělá z motorových křovinořezů hlučné zařízení, v důsledku čehož se při pravidelném a dlouhodobém používání může sluch uživatele nenávratně poškodit. Spalovací motor si z důvodu spalování paliva vyžaduje pravidelnou údržbu, což dělá z motorového křovinořezu nejnáročnější druh na údržbu.

+ Skutečně vysoký výkon, uživatel je schopen opracovat velké plochy, husté travnaté a tenčí, dřevnaté porosty
+ Nespoléhá se na elektrický pohon
+ Není omezován kapacitou akumulátoru ani délkou kabelu

– Vysoká váha z důvodu přítomnosti motoru (váha může být ještě vyšší, záleží na druhu motoru)
– Motor je hlučný, při pravidelné práci může dojít k poškození sluchu
– Plynné emise v důsledku spalování paliva
– Náročná a pravidelná údržba
– Vysoké náklady na palivo

  1. Zdvihový objem

Zdvihový objem je objem, který vyplní píst při svém zdvihu. Čím vyšší zdvihový objem, tím více síly je třeba vynaložit k nastartování motoru.

POZOR: Zdvihový objem ≠ Objem motoru

  1. Výkon motoru

Výkon motoru se udává v kW (kilowatt) a má velkou vypovídací hodnotu. V první řadě, výkon nám udává schopnost křovinořezu poprat se s hustým a hrubším porostem (hodnota výkonu přímo úměrně odpovídá využitelnosti křovinořezu v těžších podmínkách, porostech a terénech). V druhé řadě, výkon motoru určuje, zda se jedná o křovinořez pro profesionály nebo pro domácnosti. Obecně se jedná o profesionální křovinořez, pokud jeho výkon dosahuje, resp. přesahuje hodnotu 3 kW. Křovinořezy určené pro domácnost dosahují výkon do 1 kW, což postačuje k sečení travnatých ploch v zahradě. Poloprofesionální křovinořezy se nacházejí v rozmezí od 1 kW do 3 kW, poskytujíc nejrozmanitější výběr. Tyto křovinořezy jsou určeny pro sekání hustších porostů.     

  1. Otáčky

Počet otáček určuje (otáčky za minutu), jak rychle se hlava křovinořezu otáčí. Vyšší hodnota otáček znamená efektivnější sekání porostů.

  1. Záběr hlavy

Kotoučová a strunová hlava mají své vlastní, takzvané záběry – je to plocha, kterou může hlava křovinořezu pokrýt v daný moment. Čím menší záběr, tím menší plochu dokáže hlava pokrýt a tím déle bude práce trvat.  

TIP: V případě, že chcete upravovat menší plochy, je obecně doporučeno sáhnout právě po nižším záběru hlavy. Díky menšímu záběru je práce s křovinořezem přesnější. Pokud plánujete využívat křovinořez na větší prostory, velký záběr hlavy vám ušetří čas.

  1. Rukojeť

Držadlo

Držadlo tvoří typická rukojeť, která není tak pohodlná jako řídítka, ale zato nepřidává křovinořezu na váze a činí ho skladnější.

Řídítka

Díky řídítkům je křovinořez ovladatelnější, lépe se s ním při práci zachází a používání je tedy pohodlnější. Problémem je menší skladnost a vyšší váha.

  1. Váha

Váha křovinořezu je důležitá. Nakolik je křovinořez tvořen z mnoha důležitých součástí, je třeba vzít v úvahu několik faktorů. V první řadě, kvalitní a silný motor bude výrazně těžší. Kvalitní a pevná konstrukce společně s pohodlnými řídítky mu také přidají na váze. Pokud jste profesionálem, kvalitní křovinořez má mít svou váhu. Pokud však plánujete využívat křovinořez ve vaší domácnosti, určitě využijete jeho skladnost a nižší váhu.

Recenze

Recenze jsou důležitým ukazatelem a jejich zvážení nám v rozhodování dokáže nejednou napomoci k té správnější a vhodnější volbě. Jako potenciální spotřebitel byste měli zvážit každou a jednu plnohodnotnou a objektivní recenzi.

Často kladené otázky (FAQ)

Otázka: Měl bych sáhnout po strunové sekačce nebo lehčím křovinořez?

Odpověď: Velká většina křovinořezů je modulární, díky čemuž je možné nahradit jeho řezný kotouč sečnými strunami a využívat ho na těžko přístupném terénu. Strunová sekačka je mezitím užitečná pouze na rovnějších travnatých plochách. Díky své modularitu a následné všestrannosti je křovinořez pro mnohé lidi užitečnějším pomocníkem než strunová sekačka. Pokud však vlastníte pozemek, kde terén není těžko přístupný, kde porost není hustý a keře tam nerostou, křovinořez může být zbytečnou volbou.

Otázka: Jaký je rozdíl mezi vyžínačem a křovinořezem?

Odpověď: Pokud máte členitější a těžší dostupný terén, jehož travnatou plochu chcete upravit, na trhu se nacházejí tzv. vyžínače. Vyžínač je schopen vykosit porost na těžko dostupných místech (kolem stromů, kamenů, kolem stěn apod.), Kdežto strunová sekačka je určena na rovnější, nenáročné terény av složitějších úsecích není tak precizní jako vyžínač. Vyžínač však není schopen opracovat hustší či dřevnatejší porosty (např. Keře), kde nastupuje na řadu právě křovinořez. Křovinořezy jsou určeny pro opracování hustých porostů různého druhu (záleží však na výkonu modelu) v těžko dostupných místech.

Otázka: Je akumulátorový křovinořez vhodný pro profesionální využití?

Odpověď: Ačkoliv akumulátorový křovinořez není omezován kabelem, je omezován kapacitou baterie. Následné nabíjení tak prodlužuje práci. Zároveň, výkon takového křovinořezu nemusí dosahovat standardní výkon motorových křovinořezů, v důsledku čehož může dojít k celkovému zpomalení prací. Akumulátorové jakož i elektrické křovinořezy jsou předurčeny k opracování menších ploch, zejména v domácnostech nebo při rodinných chatách. Z toho důvodu nejsou akumulátorové křovinořezy tou nejlepší volbou pro profesionální využití.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.6]

Napsat komentář

Leave the field below empty!