Test TOP 7 nejlepších vysokotlakých čističů 2024

test vysokotlakych cisticuVysokotlaký čistič (často označovaný jako wapka) je elektrické zařízení využívající fyzikální jevy na vytvoření dostatečně vysokého tlaku, který poskytne rychlé a efektivní čištění objektů a povrchů.

Jak funguje?

Všechny vysokotlaké čističe fungují na stejném principu. Přes přítok vstupuje voda do vysokotlakého čističe při nízkém tlaku. Následně, na druhu pohonu, který vysokotlaký čistič využívá, voda je pumpována buďto elektrickým nebo benzinovým motorem pod mnohem vyšším tlakem, proudícího přes trysku silným proudem schopným očistit různé objekty či povrchy. Za pomoci trysky a její úzkého hrdla, jakož i síly motoru je vysokotlaký čistič schopný vytvářet mohutné proudy vody (mohou být nebezpečné).

Je proto důležité už před koupí zvažovat nad jeho využitím – kde čistič plánujete využít, na jaké předměty (některé nemusí tento silný tlak vůbec vydržet a mohou se při koncentrovaném proudu velmi jednoduše rozbít). Na základě toho si musíte zvolit čistič s přijatelnými vlastnostmi.

 Náš test vysokotlakých čističů vám představuje žebříček těch nejlepších vysokotlakých čističů, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

 

Test – TOP7 nejlepší vysokotlaké čističe

Jak si vybrat ten správný vysokotlaký čistič?

Vysokotlaké čističe vám dokáží zpříjemnit, zkrátit a zjednodušit práci čištění, která by vám zabrala místo pár minut často i půlhodinu nebo více, na druhu velikosti plochy a komplexnosti objektu. Namísto kbelíku, vody, saponátu a jiných přípravků si tak budete moci očistit mnohé předměty, které najdete ve vaší zahradě, garáži či doma, za pomoci vody, která je vypouštěna přes trysku pod silným tlakem. Prvním a nejdůležitějším krokem je zvolit ten nejvhodnější vysokotlaký čistič. Určitě si nechcete zakoupit příliš silný, jehož výkon je nad vaše běžné potřeby a případně může poškodit váš majetek, nebo slabý, který kvůli nedostatku výkonu bude prodlužovat vaši práci a tak ztratíte více času a vody, jako byste ztratili v případě správné koupě.

Obecně můžeme vysokotlaké čističe rozdělovat do dvou (někdy tří) hlavních kategorií:

  • profesionální: jsou výkonnější, určené pro průmyslové a náročnější využití
  • domácí: určeno pro běžného spotřebitele, jejich cena je nízká a mnohem přijatelnější, určené na jednodušší práce

1. Cena

Pokud nemáte neomezený rozpočet, cena vysokotlakého čističe je důležitým faktorem ovlivňující vaše konečné rozhodnutí. To, kolik byste měli za čistič zaplatit záleží na vašem rozpočtu, jakož i vašich potřebách. Trh vysokotlakých čističů je spolarizovaný, jednak můžete najít poměrně neznámé a pochybně vypadající čističe za 1300Kč kterých stavba nevypadá nejkvalitnější a jejich výkon nemusí být dostatečný, na druhé straně najdete čističe za 15000Kč, které jsou použitelné pro ty nejnáročnější práce. V takovém trhu je pro vás, jako běžného spotřebitele, nejvýhodnější dívat se na produkty v rozmezí těchto extrémů.

Ty nejznámější a ověřené značky jsou často ty nejdražší, protože na trh přivádějí produkt s jistotou, že ho někdo už kvůli samotné značce zakoupí. Tyto produkty mohou být robustnější s mnohem kvalitnější konstrukcí, a práce s nimi bude zábavnější než v případě jejich levných protějšku, nakolik jejich motor bude často silnější a tišší. To ovšem neznamená, že je nutné sáhnout po často předražených jistotách. Na trhu se totiž nacházejí tak špatné, tak dobré čističe, jejichž cena nemusí být frustrující vysoká.

Čím více jste ochoten zaplatit za vysokotlaký čistič, tím výkonnější můžete získat. No v některých případech může být lepší investicí právě zakoupení průměrného čističe, než super skvělého. Vše závisí na vašich potřebách.

2. Tlak vysokotlakého čističe

Tlak vody, která proudí přes trysku je udávána v barech. Tento tlak je indikátorem síly proudu vody, s jehož pomocí budete schopen očistit objekty a plochy. Platí, že čím vyšší tlak je čistič schopen vyvinout, tím více je stavěn na náročnější použití.

Pokud plánujete využívat váš budoucí čistič v domácnosti na jednodušší práce, jako je například mytí zahradních židlí, stolů, popřípadě vozidel, bude vám stačit čistič s tlakem do 120 barů. Pro o něco náročnější práce a jednodušší čištění vám doporučujeme sáhnout po čističi od 120 barů výše.

V případě, že to myslíte s čištěním vážnější, můžete sáhnout po čističi s tlakem od 130 do 140 barů. Takový čistič vám poskytne tlak dostatečný na vyčištění objektů, s nimiž by měl slabší čistič problémy, od chodníků po fasády, střechy, gril, bazény a jiné objekty či plochy ve vaší domácnosti.

Na trhu se nacházejí vysokovýkonné poloprofesionální / profesionální čističe s tlakem od 150 do 200 barů, ty poskytují dostatečný tlak na vyčištění téměř čehokoliv, co chcete vyčistit. Jsou schopné čistit velké haly, rozlehlé zahrady těžší čistitelné objekty a povrchy.

TIP: Pokud jste domácí uživatel, budete chtít čistič, který je všestranný, a tak pokud je to možné, bylo by pro vás jen výhodně sáhnout po takovém čističi, který obsahuje regulátor tlaku.

3. Průtok vysokotlakého čističe

Průtok je ukazatel množství vody, které proteče přes čerpadlo čističe za jednu hodinu. Pro některé je průtok důležitějším ukazatelem než tlak samotný. Nižší průtok (300l až 400l) je vhodný právě na menší objekty a plochy. Vyšší průtok (od 400l výše) znamená lepší čisticí vlastnosti při velkých plochách.

4. Pohon

Elektrický

Takový pohon umožňuje využívat čistič i uvnitř vašeho domova. Výkonově slabší, určený zejména na méně seriózní práce a čištění. Bývají lehčí a tišší.

Benzínový

Poskytují vysoký výkon a tedy rychlé a efektivní čištění různých ploch. Nevyužitelný uvnitř domova, je těžší a hlučnější. Ponecháním v nečinnosti mu můžete prohřát čerpadlo, čímž se může poškodit v případě narušení jistícího ventilu. V chladných klimatech je třeba během zimy používat nemrznoucí směs.

5. Cílový uživatel

Běžný spotřebitel

Čističe pro běžného uživatele jsou velmi cenově přijatelné a jsou určeny zejména pro ty, kteří chtějí, aby jejich dům vypadal čistě. Jsou vybaveny levnějším motorem a čerpadlem a nejsou určeny pro každodenní využití, spíše na člověka, který si myje své auto jednou za týden, nebo provádí jarní úklid.

Poloprofesionální využití

Vyplňuje prostor mezi wapkami určeny pro běžné spotřebitele a profesionály. Jsou vybaveny profesionálními čerpadly a o něco levnějším motorem, nebo profesionálním motorem a méně kvalitním čerpadlem. V obou případech jsou kvalitnější než v případě čističů pro běžné spotřebitele. Jsou určeny na pravidelné využití a pro lidi, kteří to myslí s čištěním vážněji.

Profesionál / Průmyslové využití

Levnější čističe jsou výkonnostně poměrně příbuzné. Pak jsou zde profesionální čističe, jejichž vlastnosti se od těch levnějších výrazně liší. Tyto čističe jsou určeny pro každodenní náročné využití při nichž by levné čističe předčasně shořely.

Často kladené otázky

Otázka: Pomůže mi vyšší průtok v čištění komplexních objektů, ke kterým se těžko dostanu?

Odpověď: Vysoký průtok u čističe nemusí automaticky znamenat, že je čistič schopen vyvinout stejně vysoký tlak. V takovém případě je to právě tlak, na který byste se měli zaměřit.


Otázka: Jakým způsobem mi může mráz poškodit wapku?

Odpověď: Jakákoliv zbytková voda uvnitř vysokotlakého čističe během minusových teplot zamrzne, čímž dochází k možnému poškození čističe. Je proto důležité zbavit se jakékoli vody zadržené v jeho nitru. Nezapomeňte na přidání nemrznoucí směsi v případě, že používáte benzínový čistič.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.7]

Napsat komentář

Leave the field below empty!