Test TOP 7 nejlepších cyklosedaček 2024

test detskych cyklosedacekDětská sedačka na kolo, také známá pod slovním spojením dětská cyklosedačka (cyklistická sedačka) je instalovatelná sedačka určená pro děti. Tato sedačka se instaluje na konstrukci kola a je tedy určena pro pánské, dámské a unisex kola. Díky dětské sedačce tak rodič dokáže jezdit na kole i s dítětem, a s kvalitní dětskou sedačkou se rodič nemá čeho obávat, nakolik je dítě po celou jízdu v bezpečí cyklosedačky.

Ve své podstatě je cyklosedačka velmi podobná s autosedačkou a máločím se liší – má opěradlo, opěrky, sedící plochu a bezpečnostní pásy. Hlavním rozdílem je nainstalování sedadla na vozidlo. Zatímco dětská autosedačka by měla jako pravidlo být nainstalována na zadní sedadlo auta (až na výjimečné situace), a to z oprávněného bezpečnostního důvodu, v případě kola si dokážete cyklosedačku nainstalovat i dopředu.

Náš test cyklosedaček vám představuje žebříček těch nejlepších dětských cyklosedaček , které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

 

TOP 7 nejlepší cyklosedačky

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Thule RideAlong
cyklosedacka Thule RideAlong
3 199 Kč
2.Thule Yepp Nexxt Mini
cyklosedacka Thule Yepp Nexxt Mini
2 999 Kč
3.Hamax Caress
cyklosedacka Hamax Caress
2 799 Kč
4.Thule RideAlong Lite
cyklosedacka Thule RideAlong Lite
2 199 Kč
5.Hamax Siesta
cyklosedacka Hamax Siesta
2 099 Kč
6.Polisport Bilby
cyklosedacka Polisport Bilby
1 299 Kč
7.Polisport Koolah
cyklosedacka Polisport Koolah
999 Kč

Jak vybrat tu nejlepší cyklosedačku?

Jak vybrat tu nejlepší cyklosedačku ?

Na co se dívat při koupi a jak si zvolit tu správnou?

1. Pohodlnost

Dětské sedačky na kolo mohou být něco, co vaše dítě bude milovat, nebo nesnášet. Pokud jste milovníkem / milovnicí delší cyklistiky, pravděpodobně si tyto dlouhé jízdy budete chtít užít s dobrou náladou i vy, tak i s vaším dítětem. V tomto případě je pohodlí vašeho dítěte tou hlavní prioritou. Hledejte sedačku, jejíž potahový materiál, sedák a opěrka jsou nejergonomickejší a nejpříjemnější na dotyk

  • Na sedadle by se dítě nemělo nadměrně potit, některé umělé látky dokážou skutečně akumulovat teplo, což dítěti výrazně znepříjemňuje zážitek z cyklistiky s vámi, vrcholící během teplých letních dnů. Jelikož dítě musí mít na hlavě i přilbu, pocit sálavého tepla se může jen zvýšit. Dbejte tedy na to, aby materiál / látka efektivně odváděla teplo i vzduch.
  • Sedící plocha / podložka musí být ne příliš měkká, ani příliš tvrdá, což je velmi důležité pro správnou podporu páteře (a to platí obzvláště platí u dětí), nakolik je jejich páteř ve vývinu.
  • Opěradlo sedadla musí být ergonomické, nemělo by dítě tlačit v žádné oblasti, což může být problémem u některých dětských autosedaček – často tisknou např. v oblasti krku, to může následně křivit držení těla vašeho dítěte. Na to, abyste zabránili takovému vykřivení, je nezbytné, abyste zvolili správnou velikost sedačky pro vaše dítě. Správná výška opěradla by měla sahat až po hlavu.
  • Bezpečnostní pásy by se neměly zařezávat, kvalitní pásy jsou tedy často vypolstrované měkkými chrániči, které dítěti zpříjemňují bezpečnou jízdu.
  • Opěrky rukou jsou skutečně užitečné, a neměli byste je podceňovat. Ne všechny cyklosedačky jsou vybaveny opěrkami. Na těchto opěrkách si je dítě schopno odpočinout své ruce, ale opěrky také dopomáhají k správnému držení těla dítěte. Zvyšuje se tedy celková pohodlnost a potenciální ergonomie sedadla.

TIP: Pokud jste však rodič, který chce kolo využívat z času na čas, a to zejména na kratší trasy, na kterých vaše dítě stráví v sedačce jen minuty nebo pár desítek minut, tak v tom případě vám určitě padne vhod i průměrná, rozpočtová no zároveň kvalitní, dětská cyklosedačka. Každopádně, určitě zvažte co nejvyšší komfort sedačky pro vaše dítě.

2. Odolnost materiálu a konstrukce

Samotný materiál dětské cyklosedačky nemá být jen komfortní, ale také i odolný. Je tedy důležité, aby sedačka byla pevná v jejích základech, a aby její případná modulárnost nebyla její slabostí.

3. Váha sedačky

Vertikálnost kola dodává kolu mnohé plusy, ale také i mínusy. Jedním z minusů je právě šance převrátit se. Ta se zvyšuje přímo úměrně s tím, čím více je váš kolo zatíženo. Nadměrná váha na kole může nakonec vést k pádu, ať už v stacionární poloze, nebo v pomalých rychlostech, kdy musíte urychleně ubrzdit. Je tedy důležité, abyste vaše kolo příliš nezatěžovaly, nakolik jsou vaše svaly vytříbené na určitou váhu kola, jakož i potřebnou sílu šlapání na pedál pro jeho vybalancování. Z toho důvodu se snažte sáhnout po takové dětské cyklosedačce, váha jejíž je co nejnižší, aby celková váha kola po uložení dítěte do této cyklosedačky nebyla příliš vzdálená od té, na kterou jste zvyklí.

4. Nosnost

Každá dětská cyklosedačka má určitou doporučenou nosnost. V souvislosti s rychlým růstem dítěte zvažte koupi cyklosedačky s vyšší nosností, abyste nemuseli o rok kupovat další. Díky tomu nebudete překvapeni, pokud za několik měsíců bude nosnost cyklosedačky velmi rychle dosažena.

5. Výška a váha dítěte

Dbejte na to, aby byla sedačka dítěti přiměřeně velká, aby ho kvůli jeho výšce netlačila, a podobně.

Váha dítěte je dalším důležitým faktorem. Váha totiž ovlivňuje manipulování s kormidlem kola, zároveň je v případě vyšší váhy třeba zvážit nosnost samotné cyklosedačky.

6. Upevnění a kompatibilita

Dětské sedačky na kolo je možné upevnit na přední nebo zadní části kola. Oba způsoby upevnění ovlivňují ovládání kola, ale také mají vliv na komfort a bezpečnost dítěte. Způsob upevnění je tedy pravděpodobně tím nejdůležitějším faktorem, který budete muset při koupi cyklosedačky zvážit.

Přední upevnění

Výhody předního upevnění

+ Dítě máte neustále na očích
+ S dítětem dokážete mluvit
+ Dítě má skvělý výhled
+ Vhodné zejména na krátké vzdálenosti a nenáročné scenérické túry 

Nevýhody předního upevnění

– Nepohodlné místo, dítěti může vadit kormidlo
– Poloha sedačky může negativně ovlivnit vaši mobilitu na kole
– V případě foukání silnějšího větru mu dítě bude vystaveno – V případě kolize je dítě v nebezpečné pozici.

Zadní upevnění

Výhody zadního upevnění

+ Volný prostor vpředu, obecněji pohodlnější jízda pro jezdce i dítě
+ Komfortnější pro dítě, což umožňuje delší cyklotúry
+ V případě, že sedačka umožňuje sklopení, dítě si může lehnout a usnout
+ Opěrka může být vyšší, Neblokující výhled rodiči
+ Při nárazu je nižší riziko, že spadnete na sedačku s dítětem 

Nevýhody zadního upevnění

– Nedokážete se na dítě podívat, aniž byste zastavili
– Vaše záda musí častokrát být volný, bez batohu
– Může dojít k srážení piet o nižší část sedadla (odzkoušejte si před koupí, přečtěte si recenze) – Kvůli závaží na zadní části bude kolo o něco méně kontrolovatelný, zejména při zatáčení  

7. Reflexní prvky

Reflexní prvky jsou důležitou součástí. Pokud tyto prvky na cyklosedačce chybí, můžete si je různými způsoby na cyklosedačce doplnit. Nejlepší je však mít cyklosedačku, která má tyto prvky již zabudované (máte jistotu, že nehrozí riziko odpadnutí těchto prvků, a že jsou na skutečně viditelném, promyšleném místě). Tyto reflexní prvky dokážou pomoci řidičům už v šeru rozeznat vaše kolo s dítětem, a to zejména pokud je cyklosedačka vašeho dítěte nainstalována na zadní straně.

8. Bezpečnostní pásy / postroje

Přestože jsme již bezpečnostní pásy zmínili v článku výše, musíme je opět zmínit, a to kvůli jednomu zásadnímu důvodu – bezpečnost. Díky kvalitnímu pásu je vaše dítě neustále v bezpečí. Správný bezpečnostní pás by měl být uchycen minimálně na třech bodech (některé poskytují i 5-bodové bezpečnostní pásy), a měl by poskytovat pojistku vůči tomu, aby dítě nebylo schopno rozepnout se samo.

9. Izolování nohou

Dítě je v cyklosedačce neustále vystaveno pohyblivým částem kola. Je tedy pro jeho bezpečnost důležité, aby nohy nelétali z boku na bok, přičemž by mohlo dojít ke kolizi. Můžeme tedy říct, že správná a bezpečná sedačka poskytuje izolaci prostoru pro nohy, chrání je od pohyblivých částí kola. Mnohé kvalitnější sedačky také poskytují i nastavitelnost upevnění, co dělá sedačku univerzální jak pro těžší, tak i pro hubenější děti.

10. Recenze

Recenze uživatelů se mohou z času na čas mýlit, ale v případě recenzí produktů jsou lidé po většině féroví a objektivní. Pokud se lidem produkt nezalíbí, pokud má neintuitivní provedení, mylné a klamavé technické specifikace, nekvalitní sestrojení a jiné problematické rysy, lidé (zklamaní zákazníci) to dají najevo v recenzích. Pro nás, jako spotřebitele, jsou tak tyto recenze klíčovými. Ne všechny recenze jsou však plnohodnotné. Čtěte recenze, které jsou objektivně zkonstruovány, poukazují na plusy i mínusy a píšou o svých zkušenostech profesionálněji.

Tip: Co mohu udělat pro to, abych si mohla užít cestování s dítětem v cyklosedačce?

Je třeba, aby dítěti bylo sezení komfortní. Zajistěte, že zakoupená dětská cyklosedačka dítěti vyhovuje – od ergonomie, po použité materiály.

Často kladené otázky (FAQ)

Je dětská sedačka na kolo vhodná pro mé dítě? Kdy bych mohla začít s dítětem chodit na menší cyklistické túry po parcích?

Tuto otázku si klade mnoho rodičů. Obecně by dítě mělo mít dostatečný věk na to, aby mohlo sedět delší dobu. Cyklosedačky jsou povoleny pro děti od devíti měsíců. Pokud chcete vsadit na jistotu, nad dětskou cyklosedačkou uvažujte, až když vaše dítě dosáhne věku osmnácti měsíců. Avšak dítě od dítěte je jiné, a proto se to může lišit.

Na základě čeho bych se měla rozhodnout mezi koupí zadní nebo přední cyklosedačky?

V případě předního sedadla máte své dítě neustále na očích, všímáte si tedy jeho činností, dokážete ho popřípadě uklidnit. Je to velké plus, ale dětská cyklosedačka upevněná na přední části kola má své nevýhody, které jsme již zmínili výše. Je tedy na vás, zda preferujete přední nebo zadní upevnění na kole.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.9]

Napsat komentář

Leave the field below empty!