Test TOP 7 nejlepších mikrovlnných trub 2024

test mikrovlnnych trubMikrovlnná trouba je dnes součástí každé kuchyně, a to z velmi dobrého důvodu. Lidé, kteří přicházejí z práce / školy pozdě, si neumí představit život bez mikrovlnné trouby. Toto zařízení nám totiž poskytuje možnost ohřát si jakékoli jídlo bez toho, abychom museli delší dobu stát za sporákem, pravidelně promíchávat, aby nám na spodku nic nepřipálilo. Díky, mikrovlnce jsme tedy schopni přijít domů ke prakticky zahřátému obědu. No díky neustálému vývoji tohoto zařízení, to není její jediná funkce.

Mikrovlnná trouba je schopná ohřívat, rozmrazovat, zapéct či dokonce grilovat. To dosahuje mikrovlnným zářením, což je druh elektromagnetického záření, které začne působit na molekuly vody přítomné v jídle. Díky tomuto záření se molekuly vody začnou rapidně polarizovat (mění svůj směr), výsledkem čehož jsou neustále se pohybující (kmitání) molekuly – je jim tedy dodávána kinetická energie. A energie = teplo.

 Náš test mikrovlnek vám představuje žebříček těch nejlepších mikrovlnných trub, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat .

Test – Top7 nejlepší mikrovlnné trouby

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Whirlpool MCP 349 BL
mikrovlnna trouba Whirlpool MCP 349 BL
5 990 Kč
2.Samsung MC 28H5015AW/EO
mikrovlnna trouba Samsung MC 28H5015AW/EO
3 790 Kč
3.LG MS23NECBW
mikrovlnna trouba LG MS23NECBW
2 690 Kč
4.Samsung F300G MS23F301TAS
mikrovlnna trouba Samsung F300G MS23F301TAS
2 290 Kč
5.Sencor SMW 1817BK
mikrovlnna trouba Sencor SMW 1817BK
1 199 Kč
6.Sencor SMW 1717WH
mikrovlnna trouba Sencor SMW 1717WH
1 199 Kč
7.ECG MTM 1771 WE
mikrovlnna trouba ECG MTM 1771 WE
1 099 Kč

Jak vybrat tu nejlepší mikrovlnnou troubu?

Při výběru byste měli přemýšlet nad několika faktory, které vám jistě pomohou při výběru:

a) Cena

Pro mnohé lidi je cena tím všudypřítomným a nevyhnutelným faktorem, a je to tedy mnohdy právě tím nejdůležitějším ukazatelem, díky kterému se člověk rozhodne při konečném výběru. Tak jak to zvykne být na trzích s různými zařízeními, i v případě mikrovlnných trub si můžete zakoupit slušnou a spolehlivou troubu za malý peníz nebo předraženou troubu, jejíž efektivitu začnete zpochybňovat už při prvním zahřátí si vašeho vychladlého oběda.

,Mikrovlnky‘ se díky technologickému boomu na trhu staly poměrně levnou záležitostí, ale to neznamená, že všechny modely jsou cenově dostupné pro všechny. Pokud si plánujete zakoupit mikrovlnnou troubu pouze na pravidelné ohřevy vašeho oběda, mikrovlnky výlučně s funkcí ohřevu je možné dostat už od 50 či 60 €. Tyto modely však nejsou ty nejúčinnější, co se týče konverze energie na teplo, a tedy jejich dlouhodobé využívání může negativnější přenést na vaše výdaje na elektřinu, než v případě investice na delší dobu, kdy byste sáhli po dražší, ale za to účinnější mikrovlnné troubě.

b) Příkon

Příkon je fyzikální veličina vyjadřující energetickou spotřebu daného spotřebiče za jednotku času (nejčastěji hodina). Obvykle se to udává v kW/h, jednotka spotřeby za hodinu a tedy například zařízení může mít příkon roven 1 kW / h – což představuje 1 kilowatthodinu.

c) Výkon a účinnost

Výkon prakticky vyjadřuje výkon spotřebiče, a poskytuje nám tedy údaj o tom, jak výkonně je schopen pracovat. Čím vyšší je výkon mikrovlnné trouby, tím rychleji se nám jídlo zahřeje.

Poměr výkonu a příkonu nám poskytne údaj o účinnosti spotřebiče, tedy o tom, jak dobře umí dané zařízení konvertovat dodávanou energii (příkon), na finální práci (výkon). Díky tomuto ukazateli (účinnosti) je spotřebitel schopen rozhodnout se zakoupit ten nejúčinnější a nejekonomičtější spotřebič, šetří tak v dlouhodobém horizontu na energetických výdajích.

d) Objem

Nejlevnější a standardní mikrovlnné trouby mají ty nejmenší objemy, začínající od 14 litrů, nakolik se od nich neočekávají komplexní úkoly či ohřevy velkých obědů. Takový objem je zcela postačující pro ohřev oběda či plné misky. Takové mikrovlnné trouby tedy bohatě postačují pro rodinné používání.

Pokud však máte velkou rodinu, popřípadě máte plány ohřívat větší jídla pro několik lidi najednou, na trhu se nacházejí mikrovlnné trouby, jejichž objem dosahuje až 40 litrů. Ty vám umožní ohřívat velké porce jídla, aniž byste museli každou porci ohřívat jednotlivě.

Různé funkce mikrovlnných trub

 • Ohřívání

Prvotní a primární funkce mikrovlnných trub, umožňuje ohřev jídel při různých stupních a délkách ohřevu

 • Rozmrazování

Poskytuje funkci rozmrazování potravin, výrazně zkrátí čekací dobu na rozmrazení masa, zeleniny a podobně

 • Gril

Funkce přítomna v dražších a vyspělejších mikrovlnných troubách, poskytuje možnost grilovat či zapékat jídla za pomoci spirály umístěné v horní části mikrovlnné trouby

 • Crisp

Za pomoci využití speciálního talíře, mikrovlnná trouba s touto funkcí dokáže zajistit křupavost jídla ze všech stran (i shora i zdola)

 • Horký vzduch

Funkce umožňující rovnoměrný ohřev / pečení jídel za pomoci horkého vzduchu

 • Jet Start

Funkce zrychluje ohřev jídel, v nichž je vysoký poměr vody (jídla bohatá na omáčku, polévky…)

 • Vaření v páře 

Na způsob dušení, umožňuje vařit různé potraviny za pomoci páry, díky čemuž si jídla zachovávají svou nutriční hodnotu (vitamíny, proteiny, minerály…) blíže k původním, předohrevným hodnotám

 • Quick Heat

Funkce, která předehřívá mikrovlnnou troubu, stejně jako je to v případě peci / standardní trouby

 • Auto Reheat

Zautomatizovaný ohřev předpřipravených jídel

 • Sixth Sense (šestý smysl)

Díky senzorům je mikrovlnná trouba schopná zaznamenávat aktuální teplotní a vlhkostní stav pokrmů uvnitř trouby.

Na základě získaných dat reguluje činnost trouby, čímž zaručí její energetickou účinnost, jakož i dosažení požadovaného výsledku.

Volně stojící nebo zabudovaná mikrovlnná trouba?

Na výběr se mohou vyskytnout dvě druhy mikrovlnných trub:

 1. a) Jedním druhem je volně stojící mikrovlnná trouba, kterou si po odpojení snadno můžete přesouvat kdekoliv to uznáte za vhod.
 2. b) Druhým je vestavěná / zabudovaná mikrovlnná trouba, která je nainstalována do kuchyňské linky, díky čemuž ušetříte životní prostor ve vaší kuchyni. Pokud máte kuchyňskou linku která je navržena právě na to (dbejte na rozměry mikrovlnky !) , Určitě přemýšlejte nad koupí takové trouby, nakolik vám zefektivní pracovní plochu.

Často kladené otázky (FAQ)

Otázka : Je pravda, že do mikrovlnky nemohu vložit příbor či jiný kov?

Odpověď : Příbory, pozlacené talíře, kovové části nádobí a jiné vodivé materiály nejsou vůbec vhodné pro používání uvnitř mikrovlnné trouby. Mikrovlnné záření polarizuje molekuly vody. Polarizace se však netýká výlučně molekul vody. Tak jako voda, i kov je velmi vodivý, zatímco zlato je jedno z najvodivejších kovů. Jakýkoliv kontakt kovu s takovým polarizačním vlněním může velmi jednoduše zanechat škodu v troubě. (zdroj)   

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Napsat komentář

Leave the field below empty!