Test TOP 7 nejlepších freestyle koloběžek – 2024

test-freestyle-kolobezekJízda na freestyle koloběžce patří v současnosti k velmi oblíbeným a vyhledávaným akčním sportům nejen u mladých, ale i dospělých lidí. Co to vlastně ta freestyle koloběžka je a podle čeho se rozhodovat při její koupi si povíme v tomto článku.

Freestyle koloběžky jsou speciálně upravené koloběžky, které umožňují provádět různé skoky, kousky a triky. V porovnání s běžnými koloběžkami mají menší kolečka, jejich řídítka mají pevnou výšku (bez možnosti nastavení) a jejich rám je také menší a odlehčený. Freestyle koloběžky jsou tvořeny z pevných a mnohem kvalitnějších materiálů, díky čemuž vydrží i náročnější či agresivní zacházení, mezi něž patří předvádění různých triků, skoků a otoček.

Freestyle koloběžka se používá pro ježdění ve skateparcích , kde můžete cvičit různé skoky, triky či slidy na překážkách. Jezdí se tam například na U-rampách, zábradlí, schodech a na dalších pomůckách či překážkách, které jsou určeny k provádění akrobatických kousků a triků. Kromě toho ji však můžete využít i pro běžnou jízdu na rovném povrchu, ale musí být čistý, aby kamínky a různé nečistoty nezničily kolečka.

Náš test freestyle koloběžek vám představuje žebříček těch nejlepších freestyle koloběžek, které naleznete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší herní klávesnice

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Addict Defender 3.0 černá
freestyle kolobezka Addict Defender 3.0 černá
100 %; 3 recenze4 990 Kč
2.Addict Defender 3.0 černo-stříbrná
freestyle kolobezka Addict Defender 3.0 černo-stříbrná
100 %; 1 recenze4 990 Kč
3.Street Surfing Ripper Neo Chrome
freestyle kolobezka Street Surfing Ripper Neo Chrome
90 %; 2 recenze3 890 Kč
4.Street Surfing Ripper Bloody zlatá
freestyle kolobezka Street Surfing Ripper Bloody zlatá
91 %; 10 recenzí2 790 Kč
5.Street Surfing Torpedo Black Core černá
freestyle kolobezka Street Surfing Torpedo Black Core černá
95 %; 43 recenzí1 590 Kč
6.Kruzzel 10286 Triton černá
freestyle kolobezka Kruzzel 10286 Triton černá
-1 390 Kč
7.Master Stunt modrá
freestyle kolobezka Master Stunt modrá
87 %; 17 recenzí1 390 Kč

Jak vybrat tu nejlepší freestyle koloběžku

Parametry, kterých je třeba si při výběru freestyle koloběžky všímat

Mnoho lidí při výběru jakékoli sportovní pomůcky či nástroje zaujímají dva hlavní atributy, kterými jsou cena a kvalita. Na našem trhu se nacházejí freestyle koloběžky v různých cenových hladinách a jsou dostupné v různé kvalitě. Vyznat se a vybrat si mezi všemi těmi modely freestyle koloběžek může být docela náročné. My vám chceme tento výběr usnadnit, a proto jsme za vás provedli analýzu hlavních parametrů, kterých byste si při koupi freestyle koloběžky měli všímat. Ještě předtím, než se rozhodnete pro koupi, zaměřte se hlavně na následující parametry a vlastnosti:

1. Druhy freestyle koloběžek

Freestyle ježdění na koloběžce se v současnosti dostává do většího povědomí. Proto se na českém trhu můžete setkat s několika druhy těchto koloběžek. Mezi ty nejznámější patří následující:

  • Streetové koloběžky – desky a zároveň i řídítka jsou na koloběžce dlouhé a široké, přičemž tvar desky je rovnoměrný a hranatý. Tyto druhy koloběžek jsou větší, jejich hmotnost je také vyšší a jsou mnohem robustnější než modely, které jsou určeny do skateparků
  • Koloběžky pro skateparky – tyto druhy freestyle koloběžek jsou menší a lehčí, díky použitému materiálu (hliníku). Deska na této freestyle koloběžce je užší a kratší, čímž je mnohem flexibilnější pro ježdění
  • Dirtové koloběžky – pro tyto druhy koloběžek jsou charakteristická velká kolečka se vzorkem (která je přímo určena na nezpevněný terén). Jsou ideální pro ježdění náročných terénů, jakými jsou nezpevněný povrch či terén a strmý downhill

2. Výška a šířka řidítek

Nejzákladnějším pravidlem při výběru freestyle koloběžky je zvolit správnou výšku řídítek . Důvodem je, že řídítka na freestyle koloběžce jsou pevná, takže se nedají dodatečně nastavit. Pokud by byly nízké, v takovém případě by se na ní jezdec hrbil a v případě, kdyby byly vyšší, tak by bylo řízení mnohem náročnější.

Výška řídítek se určuje podle výšky jezdce. Zde je třeba upozornit, že výška řídítek se neměří od země po vrch řídítek. Měří se od desky až směrem nahoru k řídítkům . Pro lepší představu, když se jezdec postaví na koloběžku, ideální je, aby řídítka sahala po jeho úroveň pasu . Podívejte se na optimální hodnoty výšky řídítek, kterých je třeba si před koupí freestyle koloběžky všímat:

  • jezdec o výšce 100 – 110 cm → výška řídítek 29 – 34 cm
  • jezdec o výšce 110 – 120 cm → výška řídítek 34 – 39 cm
  • jezdec o výšce 120 – 130 cm → výška řídítek 39 – 45 cm
  • jezdec o výšce 130 – 140 cm → výška řídítek 45 – 50 cm
  • jezdec o výšce 140 – 150 cm → výška řídítek 50 – 55 cm
  • jezdec o výšce 150 – 160 cm → výška řídítek 55 – 60 cm
  • jezdec o výšce 160 – 170 cm → výška řídítek 60 – 65 cm
  • jezdec o výšce 170 – 180 cm → výška řídítek 65 – 71 cm
  • jezdec o výšce 180 – 190 cm → výška řídítek 71 – 76 cm
  • jezdec o výšce 190 – 200 cm → výška řídítek 76 – 81 cm

Šířka řídítek by měla odpovídat šířce ramen jezdce. A co se týče tvaru řídítek, tak na našem trhu jsou dostupné freestyle koloběžky, které mají řídítka dvou typů:

  • Řídítka tvarovaná do písmene „T“ (tzv. T-bar) – tento typ řídítek je lehčí a jednodušší na ovládání , je vhodnější pro začínající freestyle jezdce
  • Řídítka tvarovaná do písmene „Y“ (tzv. Y-bar, BMX styl) – tato řídítka jsou pevnější, ale na druhé straně i hůře ovladatelná, proto jsou vhodnější pro zkušeného jezdce

3. Velikost a tvrdost koleček

Kolečka na freestyle koloběžce se skládají ze středu (který je buď plastový nebo hliníkový), polyuretanové pryže a mají předinstalovaná ložiska (velikost otvorů a osičky jsou u každého modelu a výrobci stejné). Plastové středy mají ve srovnání s hliníkovými mnohem menší odolnost a životnost. Jsou určeny pro začátečníky, to znamená, že je naleznete v levnějších modelech freestyle koloběžek. Hliníkové středy mohou být plné, které jsou dostatečně odolné nebo paprskové, které jsou lehčí. (Zdroj: https://www.freestyle-kolobezky.cz )

Obecně platí, že čím větší kolečka má namontované freestyle koloběžka, tím je jízda rychlejší , avšak je hůře ovladatelná. Takže pokud patříte mezi začínající freestyle jezdce, případně se poohlížíte po koloběžce pro dítě, v takovém případě zvolte menší kolečka. Větší kolečka si mohou dovolit zkušení jezdci, kteří mají s koloběžkami zkušenost a touží po rychlejší jízdě.

Co se týče samotného rozměru, tak standardní rozměr koleček na freestyle koloběžce se pohybuje kolem 110 mm. V případě začátečníků je ideální rozměr kolem 100 mm a v případě pokročilých freestyle jezdců se rozměr koleček pohybuje kolem 120 až 125 mm.

Tvrdost koleček je také velmi důležitá, protože ovlivňuje rychlost i kvalitu ježdění. Pokud jsou kolečka tvrdší, jízda na koloběžce je rychlejší. Měkká kolečka jsou pohodlnější, protože dokážou tlumit otřesy.

Pokud si chcete pořídit kvalitní freestyle koloběžku, tak si všímejte dvou hlavních ukazatelů , kterými jsou tvrdost koleček a typy ložisek , které jsou označovány stupnicí ABEC.

Tvrdost koleček se označuje následovně:

  • Měkká guma má označení 86A a níže – kolečka z měkké gumy jsou pomalejší, přilnavější a vhodnější pro začínající jezdce
  • Tvrdá guma má označení 88A a výše – kolečka z tvrdé gumy jsou rychlejší a jsou vhodná pro hladký a rovný terén, který je příznačný pro skateparky a U-rampy

Když má freestyle koloběžka kvalitní ložiska, plynulost a rychlost jízdy je na lepší úrovni. Právě výše zmíněná stupnice ABEC označuje kvalitu ložisek. Označuje se číslicemi od 1 do 9. Kvalitnější freestyle koloběžky jsou vybaveny kolečky s ložisky ABEC 5 a výše.

4. Velikost a tvar desky

Dalším důležitým parametrem při výběru freestyle koloběžky je její deska. Na výběr je délka v rozmezí od 45 do 58 cm a šířka od 10 do 13 cm. Velikost prkna by měla odpovídat velikosti bot jezdce.

Samotný výběr délky desky na freestyle koloběžce může být na první pohled náročný, ale závisí na tom, kde ji chcete používat . Kratší délka desky je vhodnější do skateparku a delší deska je vhodnější pro vození po ulicích.

Co se týče tvaru desky, tak existuje krabicový tvar buď bez ostrých hran nebo s ostrými hranami. Pro freestyle ježdění je vhodný krabicový tvar bez ostrých hran a pro začátečníky je vhodnější ten druhý, tedy s ostrými hranami.

5. Brzda

Freestyle koloběžka je vybavena pouze zadní brzdou , která je většinou vyrobena z oceli. Co se týče typu brzdy, tak rozdělujeme je do dvou skupin:

  • Pružinová brzda – tento typ brzdy je osazen na ose s pružinou a ta má za úkol zvedat brzdu (při vysílení pružiny může brzda vytvářet hluk)
  • Flex brzda – tato brzda je k desce napevno přichycena, u nášlapu brzdí svou pružností ( flexuje )

6. Headset

Headset je hlavové složení, které se nachází v krku desky. Je určeno pro plynulé přetáčení hřídele řízení (vidlice). Rozlišujeme tři druhy hlavového složení:

  • Závitové – toto hlavové složení je základní a nejlevnější a využívá se v levných freestyle koloběžkách
  • Bezzávitové integrované – deska na freestyle koloběžce má připevněné misky pro ložiska, chod je hladký, plynulý a tichý
  • Bezzávitové neintegrované, standardní – deska koloběžky nemá misky pro ložiska, ale jsou součástí headsetu , chod je také hladký, plynulý a tichý

7. Vidlice

Freestyle koloběžky mají na výběr dva druhy vidlic. První jsou ocelové, které jsou těžší a levnější . Druhé jsou hliníkové, které jsou lehčí a kvalitnější a proto jsou pochopitelně i dražší. Vidlice souvisí s kompresním systémem, který je vysvětlen níže

8. Kompresní systém

Kompresní systém slouží k utažení hřídele řízení v desce, respektive vidlice a hlavového složení. Než přejdeme k jednotlivým kompresním systémům, musíme si ujasnit, jaké systémy existují. Na koloběžkách existují dva typy systémů:

  • Závitový systém – nachází se v levnějších koloběžkách, které jsou určeny pro začínající freestyle jezdce. Tento systém je nutno po čase opakovaně dotahovat, v opačném případě přestane vidlice reagovat na jakékoli pohyby řídítek, čímž se nebude natáčet ani samotné kolo. Patří sem závitová vidlice
  • Bezzávitové systémy – jsou odolnější a nevyžadují pravidelné dotahování, protože se tento systém nepovoluje. Spojení mezi vidlicí a řídítky je na vysoké úrovni. Tyto systémy jsou určeny pro kvalitní a dražší freestyle koloběžky. Patří sem systémy ICS, HIC, IHC, SCS

Typy kompresních systémů:

  • Závitová vidlice + objímka – tento kompresní systém patří mezi nejstarší a je využíván při levných freestyle koloběžkách. Mezi výhody patří nízká výrobní cena. Nevýhodou je, že občas je třeba ho dotáhnout.
  • ICS ( Inverted Compression System ) + objímka – v současnosti je tento systém již na ústupu. Jedná se o dlouhý nebo krátký šroub, který má na konci ocelového ježka. Funguje na principu, že se jakoby zakousne do vnitřní části tuby řídítek. Slouží jako fixační bod, přičemž se do něj zašroubuje dlouhý šroub. Tento systém je určen pro hliníková řidítka, protože v případě ocelových se může stát, že sem tam proklouzne.
  • HIC ( Hidden Internal Compression System ) + objímka – ve srovnání s ICS je velkou výhodou stálost spoje, která je mezi vidlicí a řídítky. Montáž a demontáž je velmi jednoduchá. Stačí povolit objímku, složit řídítka, přičemž hlavové složení zůstává utaženo (vhodné pro uskladnění koloběžky do úzkých prostor).
  • IHC ( Inverted Hidden Compression ) + objímka – v tomto případě jsou výhody totožné jako u výše zmíněného systému HIC, avšak tento je menší a používá se na vidlice s menším vnějším průměrem (jedná se o zmenšeninu profesionálního kompresního systému HIC).
  • SCS (Standard Compression System ) – tento kompresní systém patří mezi nejvíce efektivní a navíc při něm není nutné používat objímku. Mezi nejlepší výhody patří vysoká životnost a šetří se hlavové složení (díky větší ploše kompresního systému).

Nejvíce využívané z výše uvedených kompresních systémů jsou SCS a ICS.

9. Nosnost

Freestyle koloběžky jsou stabilní a pevné, ale hmotnost jezdce, tedy její nosnost je velmi důležitá. Hlavně kvůli tomu, že samotná nosnost má zásadní vliv na jízdní vlastnosti freestyle koloběžky. Standardní nosnost freestyle koloběžek se pohybuje od 80 až do 100 kg.

10. Pegy a gripy

Pegy a gripy patří mezi příslušenství, které lze samostatně dokoupit ke freestyle koloběžce.

Pegy jsou vlastně nástavce nebo nášlapné plochy , které se uchytávají ke kolečkům a slouží jako opora při skákání a vytváření triků. Toto příslušenství je třeba dokoupit zvlášť. Pokud jste začátečník, nemusíte je hned kupovat, protože je nebudete potřebovat. Jsou určeny spíše pro pokročilejší freestyle jezdce.

Gripy jsou úchytky vyrobené z pěny nebo gumy, které se upevňují na řídítka freestyle koloběžky a slouží k ochraně rukou před puchýři a mozoly. K dispozici jsou dva druhy gripů :

  • gripy měkké – mají na svém povrchy rýhy a jsou pohodlnější
  • gripy tvrdé – jsou mnohem více odolnější, takže mají i vyšší životnost

Na výběr je celá řada barevných kombinací a různých povrchů.

11. Ověřené značky

Freestyle koloběžky jsou na trhu dostupné od mnoha výrobců. Mezi nejznámější a nejkvalitnější značky patří následující:

  • District – tato značka má ve své nabídce freestyle koloběžky pro pokročilé jezdce, jejich cena je sice vyšší, ale kvalita vysoká
  • Ethic – francouzská značka, ve které naleznete širokou nabídku kvalitních freestyle koloběžek v nadstandardním provedení, určených hlavně pro skákání a předvádění triků a otoček
  • Lucky – stylová značka, která působí na trhu již od roku 2008. V její nabídce kromě freestyle koloběžek naleznete také pestrou nabídku náhradních dílů na objednávku
  • MPG – jedná se o australskou značku, kterou založil v roce 2002 Mike Horne. Ve své nabídce má profesionální freestyle koloběžky. Značka se zaměřuje na bezpečnost a komfort
  • Oxelo – tato značka z dílny Decathlon má ve své nabídce koloběžky, brusle a skateboardy. Koloběžky jsou určeny pro začátečníky a středně pokročilé a jsou cenově dostupné pro každého
  • Slamm – britská značka má ve své nabídce kvalitní a stylové freestyle koloběžky. V nabídce naleznete široký výběr pro začínající i pokročilé freestyle jezdce. Koloběžky mají krásný design a jsou dostupné za rozumné ceny.
  • Spartan – rakouská značka, která patří na Slovensku k těm nejprodávanějším. V nabídce naleznete široký výběr koloběžek pro začínající i pokročilé freestyle jezdce
  • Street Surfing – značka pochází z Kalifornie a ve své nabídce má široký výběr freestyle koloběžek, ale také skateboardů, longboardů či pennyboardů

Přečtěte si také: Test elektrických koloběžek

12. Cena, poměr ceny a kvality

Rozhodnete-li se pro koupi freestyle koloběžky, jako první byste si měli stanovit maximální cenu, kterou jste ochotni do ní investovat. V internetových a kamenných obchodech si můžete vybírat z různých cenových kategorií a dostupných značek. Samotná cena za freestyle koloběžku je závislá na tom, z jakých kvalitních dílů je vytvořena. Takže výši ceny určují následující atributy:

  • materiál
  • kvalita koleček
  • typ hlavového složení
  • typ, pevnost, šířka a délka desky
  • vidlice
  • řídítka
  • brzda a způsob jejího uchycení

Kromě výše zmíněných má na cenu vliv i to, zda je koloběžka určena pro začínající jezdce nebo pro pokročilejší. Pochopitelně pro pokročilejší je cena vyšší a pro začínající nižší.

Užitečné tipy při koupi freestyle koloběžky

Pokud jste se rozhodli pro koupi nové freestyle koloběžky, pak vás bude zajímat, jak si vybrat co nejrozumněji, abyste později nemuseli banovat, že jste zbytečně vyhodili peníze za koloběžku, která nesplňuje všechny vaše nároky a požadavky. Pojďme se tedy podívat na důležité a užitečné tipy, které se vám hodí při výběru vaší nové freestyle koloběžky:

  • Důležitý je věk jezdce a úroveň jízdy – jiné požadavky jsou na freestyle koloběžku, která je vhodná pro začátečníky a děti a rovněž jiné jsou nároky u zkušenějších freestyle jezdců. V závislosti na požadovaných parametrech se bude odvíjet i počáteční investice do koloběžky
  • Prověřte si maximální nosnost – čím má freestyle koloběžka vyšší nosnost, tím déle vydrží. Třeba však brát na vědomí, že při skákání je zatížení na koloběžku několikanásobně vyšší (dva až třikrát výše)
  • Zvolte ideální výšku řídítek – když se jezdec postaví na koloběžku, tak řídítka by měla sahat zhruba po jeho úroveň pasu
  • Dbejte na kvalitu dílů a materiálů – je důležité, aby koloběžka byla vyrobena ze skutečně kvalitních dílů, mezi něž patří kolečka, vidlice, řídítka, deska, brzda…
  • Vybírejte si freestyle koloběžku od známého a ověřeného prodejce

Často kladené dotazy o freestyle koloběžce

Která freestyle koloběžka je lepší? Ocelová nebo hliníková?

Pro začínající freestyle jezdce je vhodnější hliníková koloběžka. Její konstrukce je lehčí a má jednodušší ovládání, díky čemuž jezdci snadno mohou zvládnout různé skoky a triky. Pro pokročilé a profesionální jezdce je vhodnější ocelová koloběžka, která je sice mnohem těžší, ale ve srovnání s hliníkovou více odolnější.

Proč se freestyle koloběžka nedá sundat?

Freestyle koloběžka je určena pro ježdění a předvádění různých triků, otoček či skoků ve skateparku . Pro maximální bezpečnost (aby se při náročnějším používání koloběžka nepovolila) je konstrukce koloběžky pevná, proto se nedá sundat.

Jaká je správná výška řídítek na freestyle koloběžce?

Správná výška řídítek na freestyle koloběžce je velmi důležitá, protože není dodatečně nastavitelná, ale pevně daná. Výšku řídítek není dobré mít příliš nízko a ani příliš vysoko. Ideální výška je, když se jezdec postaví na koloběžku, tak řídítka by měla sahat po jeho úroveň pasu.

Jaká může být délka a šířka desky na freestyle koloběžce?

Freestyle koloběžka může být dlouhá od 45 do 58 cm. Kratší délka desky je vhodná do skateparku a delší deska je vhodnější pro vození po ulicích. Šířka desky na freestyle koloběžce může být od 10 do 13 cm.

Kde koupit kvalitní freestyle koloběžku?

Freestyle koloběžku vybírejte jen u ověřeného prodejce, který má specializovanou prodejnu. Ověřte si, zda poskytuje servis a jakou má dostupnost náhradních dílů. Pokud má prodejce v nabídce možnost vyskládat si vlastní freestyle koloběžku, v takovém případě je to poznávacím znamením, že se jedná o kvalitního prodejce.

Jaký je rozdíl mezi plastovými a kovovými kolečky na freestyle koloběžce?

Plastová kolečka na freestyle koloběžce jsou cenově dostupnější, avšak rychleji se opotřebovávají. Kovová kolečka jsou za vyšší ceny, avšak jsou odolnější a vydrží déle než plastová.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!