TOP 8 tipů pro rychlejší úklid

jak rychleji ukliditÚklid je pro mnohé lidi velmi nepříjemná a neoblíbená činnost. Abychom však měli v domácnosti čistě, tak úklid, jestli se nám to líbí nebo ne, je nutností. V tomto článku se dozvíte 8 tipů, díky kterým vám nepříjemný úklid půjde mnohem rychleji.

1. Vytvořte si plán

Člověk má spoustu jiné práce, a když přijde na řadu úklid, tak je na tuto činnost málokdy dostatek času. Ve skutečnosti vám však úklid vůbec nemusí dlouho trvat.

Obecně platí, že pokud máte nějaký systém v úklidu, čili máte dopředu vytvořený plán, v takovém případě vám samotný úklid půjde mnohem jednodušší a zároveň i rychleji.

Hlavně se vyvarujete nesmyslného pobíhání po domácnosti, z místnosti do místnosti. Základem je držet se striktně plánu. Když ho budete mít jasně stanoven, stačí jej jen dodržet a úklid vám bude trvat io polovinu času méně.

2. K úklidu je třeba se důkladně připravit

Když už budete mít vytvořený plán úklidu, dalším důležitým krokem je příprava na úklid. Díky tomu ušetříte spoustu času.

Musíte zajistit, aby vám nic nechybělo. To znamená, že je třeba zkontrolovat, zda máte doma k dispozici vše, co budete k úklidu potřebovat – čisticí prostředky, pomůcky a náčiní. Pokud nemáte vše potřebné, nezapomeňte to v předstihu nakoupit, aby se vám nestalo, že během úklidu budete muset odbíhat do obchodu. Pokud by se tak stalo, úklid by vám trval mnohem delší dobu.

3. Uklízejte směrem shora dolů

Abyste dokázali uklidit domácnost co nejrychleji, důležité je začít uklízet směrem shora dolů . To znamená, že je třeba začít od stropu. Pusťte se do ometání pavučin ze stěn a rohů, očistěte prach ze svítidel, svěste a dejte prát záclony. Následně se pusťte do úklidu polic, skříněk, stolů či gaučů a až na závěr se pusťte do podlahy.

Pokud byste začali naopak, čili byste si nejprve vysát a umyli podlahu a následně začnete s úklidem ostatního, tak vám bordel a všechna špína spadne na zem a úklid tím ztratí na efektivitě.

4. Začněte se suchým úklidem, pokračujte mokrým

Dalším důležitým krokem, jak dosáhnout rychlejšího úklidu je začít se suchým úklidem a až následně pokračovat s mokrým. Z toho vyplývá, že na začátek je třeba utírat prach, použít vysavač na vysávání prostor a až na závěr se pustit do mytí koupelen, toalet a vytírání podlah.

5. Zapojte chytré domácí spotřebiče

Nejen urychlit, ale také usnadnit úklid si dokážete díky chytrým domácím spotřebičům. Za zmínku určitě stojí myčka nádobí a robotický vysavač.

Myčka nádobí vás dokáže zbavit některých povinností, díky čemuž umíte ušetřit svůj čas a můžete se tak věnovat jiným úklidovým činnostem. Myčka nádobí si poradí nejen se špinavým nádobím, ale dokáže umýt poličky a nádoby z chladničky, plastové hračky, doplňky z koupelny (držáky na zubní kartáčky a skleničky), různé dekorace nebo misky pro domácí mazlíčky.

Robotický vysavač je perfektním pomocníkem při úklidu, který vám dokáže ušetřit hodiny času. Kromě toho je velkou výhodou, že pracuje sám, bez vaší přítomnosti. Dokáže vysát prach, drobky či chlupy z domácího zvířátka a přitom vůbec nemusíte být doma. Navíc kvalitnější modely robotických vysavačů dokážou kromě vysávání zároveň umýt podlahu, což vám opět dokáže ušetřit spoustu času při úklidu.

6. Úklidové pomůcky mějte neustále po ruce

jak rychleji uklidit2Představte si pokojské kdekoli v penzionu nebo hotelu. Určitě jste si všimli, že když uklízejí, tak mají sebou vozík, ve kterém mají k dispozici všechny čisticí prostředky a pomůcky. Důvod je docela jednoduchý – vozík dokáže ušetřit drahocenný čas. Pokud by měly pokojské po čisticí prostředky a pomůcky neustále chodit do nějaké místnosti, určitě by jim úklid zabral i dvakrát více času, než když použijí vozík, ve kterém je vše na dosah.

Doma nemusíte používat vozík, protože by to nebylo moc praktické. Stačí, když si úklidové pomůcky jako rukavice, houbičky a hadříky vložíte do sáčku nebo do zástěry. Nezapomeňte na pytel, do kterého budete odkládat odpad. Můžete si po klidně strčit za pas kalhot. Čisticí prostředky si vložte například do kbelíku a noste jej s sebou do každé místnosti. Díky tomu umíte ušetřit dostatek času, protože nebudete muset odbíhat do další místnosti pro prostředky, které jsou potřebné k čištění.

7. Čím více rukou, tím lépe

Někteří lidé mají ležérnější úklid a používají přitom jen jednu ruku. To ovšem velmi zpomaluje úklid. Aby byl úklid rychlejší, tak je třeba používat obě ruce současně. Například pokud jednou rukou stříkáte čistící nebo dezinfekční prostředek na povrch, pak druhou můžete zároveň utírat povrch hadříkem. Nebo pokud myjete zrcadlo, tak jednou rukou nastříkejte prostředek na okna a zároveň jej druhou utírejte. Ušetří to opravdu dost času.

Chcete-li mít úklid ještě rychleji za sebou, tak perfektní volbou je zapojit do práce hned několik rukou. Ideální tedy bude, zapojíte-li do úklidu celou rodinu a vytvoříte si z toho pravidelnou činnost. Základem je rozdělit si úkoly (vytvořit si plán, jak je zmíněno v prvním bodě), aby se nestalo, že dva členové domácnosti budou uklízet totéž. Bylo by to neefektivní.

8. Minimalizujte svůj pohyb

Dalším tipem, díky kterému ušetříte čas při úklidu je minimalizování pohybu. To znamená, že když se pusťte do úklidu jedné místnosti, tak v ní setrvejte, dokud nebude celá hotová. Jediné, co je třeba vynechat je vysávání a mytí podlah, které je vhodnější dělat najednou v celém domě či bytě.

Takže pokud se například nacházíte v obýváku, začněte uklízet přesně podle pravidla číslo 3 z tohoto článku. To znamená, že uklízejte směrem shora dolů. Když vše důkladně uklidíte, až v tom případě přejděte do další místnosti a tam pokračujte s úklidem.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!