Test TOP 7 nejlepších sušiček ovoce/potravin 2024

test susicek ovoce a potravinSušička ovoce je elektronické zařízení, jehož účelem je vysušit ovoce (nebo jinou potravinu) v jeho nitru. Funguje na bázi dehydratovaných potravin uvnitř sušičky za pomoci horkého vzduchu.

Voda uvnitř potravin se vypařuje kvůli koncentraci horkého proudícího vzduchu uvnitř sušičky. Proud tohoto horkého vzduchu tak vynáší veškerou vlhkost ven ze sušičky přes otvory, účinně tak vysušuje různé potraviny uložené v jejím nitru – od ovoce po zeleninu, bylinky, houby a jiné potraviny, které lze odložit na pozdější použití.

Díky dehydratace vodního obsahu těchto potravin se efektivně zabraňuje jejich pozdějšímu zkažení, ke kterému by došlo kvůli přítomnosti vody a bakterií. Nedostatek vody v potravině totiž neumožňuje bakteriím žít a metabolizovat.

Sušičky se tak využívají k přípravě jídel na jejich pozdější použití. Sušené datle, jablka, mango a jiné ovoce jsou často používány k dochucení a vitamínové obohacení bílých jogurtů a jiných pokrmů.

Náš test sušiček ovoce vám představuje žebříček těch nejlepších sušiček ovoce, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší sušičky ovoce

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.G21 Mistral
susicka ovoce G21 Mistral
95 %; 35 recenzí6 990 Kč
2.Eta Vital Air II 2302 90000
susicka ovoce Eta Vital Air II 2302 90000
98 %; 12 recenzí4 990 Kč
3.G21 Breezer
susicka ovoce G21 Breezer
98 %; 74 recenzí4 490 Kč
4.Sencor SFD 7000
susicka ovoce Sencor SFD 7000
96 %; 37 recenzí3 790 Kč
5.Philco PHFD 7067
susicka ovoce Philco PHFD 7067
91 %; 9 recenzí2 490 Kč
6.Sencor SFD 851GR
susicka ovoce Sencor SFD 851GR
91 %; 102 recenzí990 Kč
7.Sencor SFD 750WH
susicka ovoce Sencor SFD 750WH
84 %; 24 recenzí790 Kč

Jak vybrat tu nejlepší sušičku ovoce?

Před samotným výběrem sušičky ovoce, kterou se chystáte koupit, si prohlédněte její důležité parametry, jako jsou:

1. Regulátor teploty

Regulátor teploty umožňuje ovládání teploty proudícího vzduchu. Takový regulátor je praktický, protože zlepšuje, zjednodušuje a zefektivňuje celkové sušení, zatímco snižuje spotřebu zařízení. Různé druhy ovoce (a potravin) se totiž lépe suší při různých teplotách, snižujíce čas a energii potřebnou k vysušení.

susicka-ovoce-suseni-ovoce-v-susicce

Sušení ovoce v sušičce

2. Příkon sušičky

Je důležité vybrat si sušičku s příkonem, který odpovídá vašim požadavkům. Obecně platí: čím menší příkon, tím jednodušší požadavky spotřebitele. Sušičky ovoce s příkonem do 250 wattů jsou sušičky pro nepravidelné a nenáročné potřeby sušení. Pokud však plánujete sušit častěji a ve větších množstvích najednou, je třeba/ doporučuje se sáhnout po výkonnějších a účinnějších sušičkách. Ne vždy platí, že levnější sušička je ta, která ušetří peníze. Pokud jste spotřebitel vyžadující od sušičky sušení větších množství ovoce nepřetržitě po delší dobu, je dobré sáhnout po kvalitnější, která poskytne účinnější přeměnu energie na teplo, což snižuje elektrickou spotřebu. Regulátor teploty ke snížení takové elektrické spotřeby napomáhá tím, že udržuje teplo uvnitř, a tak není zapotřebí mít ohřívač neustále zapnutý.

3. Časovač

Praktický časovač na sušičkách umožňuje spotřebiteli nastavit čas vypnutí. Dehydratace potravin bohatých na vodu (v případě ovoce a zeleniny je to obecně 80 – 95% celkového obsahu) je dlouhý proces, který trvá hodiny, což z něj činí roli z vašeho dne, na kterou snadno můžete zapomenout. Takový časovač umožní připomenout vám, abyste se na své sušené ovoce čas od času podívali, nebo vás upozorní, že sušení již skončilo. Mnohé domácnosti pouštějí sušičku potravin právě v noci, kdy je důležité dohlížet na tento proces. Časovač a automatický spínač umožní spotřebiteli klidný spánek během toho, jak se jeho potraviny suší v sušičce.

4. Počet misek

Tento parametr opět poukazuje na potřeby spotřebitele. Pokud vyžaduje od sušičky větší jednorázový objem sušených potravin, je třeba zvážit sušičku, jejíž počet misek je vyšší. Čím více misek/plátů, tím větší objem a větší množství potravin uvnitř, tím větší potřebný příkon pro úplné a rovnoměrné vysušení. Pro typické domácí použití vystačuje sušička s 5 či 7 miskami. Pokud má spotřebitel každoročně větší množství ovoce, na trhu lze najít sušičky se 7 a více miskami, které zlehčují práci a snižují čas i energii potřebnou k vysušení. Sušičky s vyššími počty misek jsou orientovány zejména na profesionální využití.

suseni jablek v susicce ovoce

Sušení jablek v sušičce ovoce

5. Tvar sušičky

Sušičky přicházejí ve dvou tvarech, na první pohled se může zdát, že na něm až tak nezáleží, ale tvar sušičky ovlivňuje místo ohřívače a tedy proudění horkého vzduchu.

Kulaté sušičky – nejdostupnější sušičky, ohřívač se nachází na spodku což umožňuje vertikální proudění horkého vzduchu. Výsledek je nerovnoměrné vysušení obsahu sušičky a tak případné překládání horních misek blíže ohřívači. Mohou obsahovat ventilátor, který napomáhá k rovnoměrnému vysušení. Takové sušičky jsou menší a obecně kompaktnější, levnější a modulární, umožňující vám dokoupit a přidat dodatečné misky podle potřeby.

Hranaté sušičkydražší ergonomičtější sušičky, jejichž ohřívač se nachází vzadu, umožňující rovnoměrně horizontální proudění vzduchu díky ventilátoru. Jejich využití je jednodušší, jelikož takovou sušičku stačí naložit a obsah se vysuší rovnoměrněji a efektivněji než u kulatých, kde se může vyskytovat překládání misek. Velikostně jsou větší, vyžadující větší prostor v kuchyni.

6. Hlučnost

Další parametr, na který by si měl spotřebitel dávat pozor, zejména plánuje-li noční sušení. Mnohé sušičky totiž obsahují ventilátor, jímž je produkován hluk monotónnějšího druhu. Je důležité poznamenat, že mnoho sušiček nemá parametr hlučnosti v dB zaznamenán. V takových případech je vhodné pro spotřebitele přečíst si různé recenze.

Podívejte se také na článek, kde se dozvíte více o odšťavňovačích + tipy na nákup těch nej -> nejlepší odšťavňovače

7. Hlavní materiál, ze kterého je sušička vyrobena

Při výběru sušičky je důležité podívat se také na to, z jakého hlavního materiálu je sušička vyrobena. Důvodem proč by to uživatele mělo zajímat je to, že právě hlavní části sušičky přicházejí do přímého kontaktu se sušenými potravinami. Aktuálně jsou na trhu dva druhy sušiček, když je dělíme podle výrobního materiálu – plastové a kovové.

suseni pomarancu v susicce ovoce

Sušení pomerančů v sušičce ovoce

Plastová sušička
V případě plastových sušiček je většina přístroje vyrobena z plastu uzpůsobeného pro použití s potravinami.
Hlavní výhodou plastových sušiček je nízká cena, za kterou lze pořídit. Nicméně, jsou o něco náročnější na údržbu, neboť u většiny modelů se jednotlivé misky nemohou dávat do myčky nádobí.

Kovová sušička
Kovové sušičky se vyrábí z nerezového kovu.
Výhodou tohoto typu je jejich nenáročná údržba. Většina modelů je totiž uzpůsobena tak, aby se misky sušičky mohly mýt v myčce nádobí. Kromě toho jsou kovové sušičky vhodnější pro sušení většího spektra potravin než ty plastové. Nevýhodou kovových sušiček častokrát bývá jejich vyšší cena.

8. Průhlednost

Při koupi sušičky je důležité zvážit i to, zda chcete model z průhledných nebo neprůhledných materiálů.
V případě průhledných modelů máte po celou dobu sušení potravin dohled nad tím, jak sušení probíhá a co se uvnitř sušičky děje. U těchto modelů tedy nemusíte sušičku skoro vůbec otevírat a způsobovat tak ztráty teploty. Neprůhledné modely se považují za takové, ve kterých sušení probíhá nejpřirozenější možnou cestou. Je totiž všeobecně známo, že působení slunečního záření může způsobit zhoršení kvality potravin, čemuž se však při neprůhledných sušičkách vyhnete. Nevýhodou neprůhledných modelů je ale to, že během sušení nevíte, jak to uvnitř sušičky vypadá. Ke zkontrolování potravin, tak bude zapotřebí častější otevírání sušičky, což pochopitelně způsobí tepelné ztráty.

9. Údržba

Při sušení potravin se jednotlivé pláty/misky sušičky špiní zbytky odpařovaných šťáv a tuků. Před koupí sušičky je proto důležité zjistit si jakou údržbu zařízení bude vyžadovat.
Někteří výrobci přizpůsobují své výrobky mytí v myčkách nádobí, což pro uživatele není obzvláště náročné. Jiní výrobci však mohou k výrobě používat materiály, které do myčky vhodné nejsou, a tudíž je bude třeba mýt ručně. Ruční mytí zabírá o něco více času, což nemusí vyhovovat každému.

10. Přednastavené programy

Některé modely sušiček ovoce jsou již od výroby vybaveny přednastavenými programy, které značně usnadňují jejich obsluhu. Programy jsou nastaveny tak, aby ovoce nebo různé potraviny vysušily, aniž by je uživatel musel neustále kontrolovat. Jednoduše do sušičky vložíte potraviny na vysušení, navolíte správný program a sušička si už sama nastaví vhodnou teplotu vzduchu a čas sušení.
Přednastavené programy však nejsou samozřejmostí u každého typu sušičky. Aby jimi sušička vybavena byla, bude třeba poohlédnout se po vyšší cenové kategorii.

11. Cena

Trh se sušičkami ovoce je v celku rozsáhlý a tudíž lze sehnat sušičky v různých cenových hladinách.
První cenovou kategorií jsou sušičky ovoce do 1000 Kč. Tyto sušičky jsou vhodné pro občasné sušení, například během sezóny. Většinou jsou vybaveny nižším příkonem, a tedy samotné sušení je časově náročnější.

V Česku se často setkáváme se sušičkami s cenou mezi 1000 až 2000 Kč. Tyto modely nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu, ale ve většině případů obsahují jen 4 až 6 misek. Pokud chcete plochu na sušení zvětšit je potřebná další investice.

Sušičky v cenové hladině od 2000 do 5000 Kč jsou již o něco vybavenější a modernější. Tyto modely nabízejí i digitální ovládání a obsahují integrovaný časovač, kterým se sušička ovládá o něco snadněji.

Nejdražší modely sušiček stojí více než 5000 Kč, často se jejich cena šplhá i k 10000 Kč. Integrovaný časovač, přednastavené programy, úprava míchání pachů či větší počet misek jsou u této kategorie sušiček samozřejmostí. Největší výhodou těchto sušiček je, že uživatelům dovolují sušit širokou škálu potravin či dokonce přípravu pokrmů.

Příslušenství k sušičce ovoce

Co se týče obsluhy, sušička ovoce je vcelku jednoduchý spotřebič. Uživatel má možnost dokoupit si k ní příslušenství s cílem zvýšit efektivitu sušení nebo spotřeby energie. Jelikož však většina částí je již součástí balení, nejčastěji se dokupují různé druhy misek a plátů.

Doplňkové misky

Dokupování doplňkových misek zvětšuje plochu, na které lze potraviny sušit, čímž se sušička využívá efektivněji.
Doplňkové misky však nelze dokoupit ke všem modelům sušiček, ale pouze k těm, které mají motor umístěný v dolní části spotřebiče. Obecně má většina sušiček ovoce motor umístěný právě na tom místě. Při dokupování takových typů misek je důležité brát v úvahu to, kolik misek doporučuje použít samotný výrobce. Větší množství misek v sušičce může totiž prodloužit dobu sušení ovoce a pokud se jich použije příliš mnoho, udělat celé sušení méně účinným. Hlavně z tohoto důvodu je dobré dodržovat výrobcem doporučený počet misek a v případě, že přece jen potřebujete větší plochu na sušení, pouvažovat nad koupí další sušičky.

Misky s menšími oky

Misky s menšími oky jsou určeny zejména k sušení menších kusů ovoce, zeleniny a bylinek, protože tyto potraviny během sušení ztrácejí značnou část své velikosti a v sušičkách se standardními miskami by mohli propadávat o patro níže.

Dokoupit misky s menšími oky máte možnost v případě kulatých i hranatých sušiček, přičemž některé vyšší modely je obsahují již v základním balení.

Otočný mechanismus
Některé typy sušiček umožňují dokoupit otočný mechanismus, který se stará o lepší cirkulaci a distribuci vzduchu uvnitř sušičky. Tento mechanismus je výhodný zejména z hlediska efektivity, jelikož jeho použitým se zajišťuje rovnoměrnější distribuce horkého vzduchu bez vyšší spotřeby elektrické energie.

Náhradní díly
Stejně jako jakýkoli jiný elektrický spotřebič i sušička ovoce může po nějakou dobu potřebovat výměnu jistých dílů. Nejčastěji jde o misky, které se častým používáním ničí. Pokud potřebujete k sušičce ovoce sehnat náhradní díly, doporučujeme oslovit prodejce, od kterého jste sušičku pořizovali. Vyhnete se tak koupi nepasujících dílů a na nové sériové díly dokonce získáte záruku.

Shrnutí tipů pro výběr a péči o sušičku ovoce

Před samotnou koupí sušičky ovoce je velmi důležité zodpovědět si několik základních otázek. Mezi tyto otázky patří například to, jak často sušičky plánujete využívat, co od ní očekáváte a jakým rozpočtem při jejím nákupu disponujete. Pokud budete mít v těchto věcech jasno, mnohem snáze se budete umět rozhodnout pro ten správný model.
Dalším krokem je podrobné zhodnocení parametrů vámi vybraných modelů. Snažte se přihlédnout k co nejvíce z těch, které jsou zmíněny výše, aby model, který nakonec koupíte, opravdu splňoval svou funkci ve vaší domácnosti. Rovněž se můžete poradit s prodejcem či zástupcem výrobce, kteří se v dané problematice orientují o něco lépe. Se samotnou koupí sušičky ovoce přichází i potřeba alespoň základní údržby spotřebiče. Při údržbě je v první řadě třeba řídit se návodem k použití, a tedy doporučeními samotného výrobce, případně prodejce. Pokud jste již podobný druh sušičky vlastnili, klidně můžete při údržbě čerpat i z vlastních zkušeností. Pro případ reklamace nebo nákupu náhradních dílů je nezbytné uchovat si všechny doklady o koupi zařízení i záruční list.

Často kladené dotazy

Co všechno lze sušit v sušičce ovoce?

V sušičce na ovoce můžete sušit téměř všechno. Nejčastěji se suší jablka, meruňky nebo banány. Nedoporučuje se však sušit velmi vodnaté ovoce, jako je meloun.
Některé modely modernější sušiček ovoce jsou také uzpůsobeny k sušení zeleniny, bylinek, koření či hub, což z nich dělá opravdu multifunkční zařízení.

Proč je dobré potraviny sušit?

Sušení potravin patří k nejstarším způsobům úschovy jídla na delší dobu. Během samotného procesu sušení se z potravin ztrácí většina vody, avšak téměř žádné nutriční hodnoty. Nejlepší kvalitu mají a skvěle chutnají právě doma sušené potraviny.

Jaké jsou konkrétní výhody sušení potravin?

Co se týče sušení potravin, v první řadě jde o jednoduchý a finančně nenáročný způsob uchování potravin, které nejsou hned zkonzumovány. Sušení zároveň z potravin neodstraní téměř žádné vitamíny a živiny, ale zmenší prostor potřebný pro uskladnění potravin.

Jaká je ideální teplota pro sušení potravin?

Pokud jde o ideální teplotu sušení potravin v sušičce, směrodatný je hlavně návod ke konkrétnímu modelu, který vlastníte.
Obecně však platí, že pro sušení bylinek a koření je ideální teplota od 35 do 40 °C, v případě ovoce, zeleniny a hub je to 50 až 55 °C au masa se doporučuje teplota kolem 70 °C.

Jak správně nakrájet a naskládat potraviny do sušičky?

Správné nakrájení a pokládání potravin do sušičky závisí na tom, o jakou potravinu nebo její druh jde.
Peckové ovoce se před sušením doporučuje vypeckovat a překrojit minimálně na polovinu, v případě větších kusů i na více částí. Menší ovoce, například švestky, překrajovat nemusíte, stačí je vypeckovat. Pro větší ovoce, zeleninu nebo houby se řiďte pravidlem, že jeden kousek by měl mít velikost od 1,5 do 3 centimetrů.

Při ukládání potravin do sušičky lze jednotlivé kusy potravin dát blízko k sobě. Procesem sušení se jejich objem totiž zmenší, protože ztratí většinu vody.

Míchají se v sušičce ovoce pachy?

Některé modely sušiček jsou vybaveny úpravou proti míchání pachů, díky které se pachy uvnitř sušičky nemíchají.
V případě modelů, které takovou úpravu nemají, může míchání pachů nastat. Při sušení různých druhů podobného ovoce ale nejde o velký problém. Horší je situace, kdy v sušičce plánujete kromě ovoce sušit také například bylinky nebo houby. V tomto případě doporučujeme sáhnout po modely s úpravou proti míchání pachů.

Jak správně uskladnit vysušené ovoce?

Po samotném sušení nechte ovoce přibližně hodinu vychladnout. Čas na chladnutí by ale neměl být příliš dlouhý, neboť ovoce může znovu nasáknout vlhkost.
Sušené ovoce je nejlepší uchovat ve vzduchotěsných nádobách nebo pomocí vakuovaček do sáčků. Nádoby a sáčky pak uložte na tmavé místo, kde není teplota příliš vysoká – ideálem je pokojová teplota. Při vybírání části sušeného ovoce, zbytek znovu pečlivě zabalte.

Má používání sušičky na ovoce nějaká bezpečnostní rizika?

Používání sušiček potravin je obecně jednoduché as malými bezpečnostními riziky. Důležité je, aby sušička byla vybavena pojistkou proti přehřátí, která zajistí to, že v případě příliš vysoké teploty se spotřebič vypne. Tím pádem je uživatel chráněn a spotřebič se nezničí.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 8 Průměrně: 4.9]

Napsat komentář

Leave the field below empty!