Test TOP 5 nejlepších sušiček ovoce/potravin 2024

test susicek ovoce a potravinSušička ovoce je elektronické zařízení, jehož účelem je vysušit ovoce (nebo jinou potravinu) v jeho nitru. Funguje na bázi dehydratovaných potravin uvnitř sušičky za pomoci horkého vzduchu.

Voda uvnitř potravin se vypařuje kvůli koncentraci horkého proudícího vzduchu uvnitř sušičky. Proud tohoto horkého vzduchu tak vynáší veškerou vlhkost ven ze sušičky přes otvory, účinně tak vysušuje různé potraviny uložené v jejím nitru – od ovoce po zeleninu, bylinky, houby a jiné potraviny, které lze odložit na pozdější použití.

Díky dehydratace vodního obsahu těchto potravin se efektivně zabraňuje jejich pozdějšímu zkažení, ke kterému by došlo kvůli přítomnosti vody a bakterií. Nedostatek vody v potravině totiž neumožňuje bakteriím žít a metabolizovat.

Sušičky se tak využívají k přípravě jídel na jejich pozdější použití. Sušené datle, jablka, mango a jiné ovoce jsou často používány k dochucení a vitamínové obohacení bílých jogurtů a jiných pokrmů.

Náš test sušiček ovoce vám představuje žebříček těch nejlepších sušiček ovoce, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

 

Test – TOP5 nejlepší sušičky ovoce

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Concept SO 1020
Sušička ptoravin Concept SO 1020
1 099 Kč
2.G21 Paradiso BIG
Sušička potravin G21 Paradiso BIG
1 599 Kč
3.Concept SO 1060
Sušička potravin Concept SO 1060
1 899 Kč
4.Domo DO 600 S
Sušička potravin Domo DO 600 S
1 789 Kč
5.Domo DO325VD
Sušička potravin Domo DO325VD
1 139 Kč

Jak vybrat tu nejlepší sušičku ovoce?

Před samotným výběrem sušičky ovoce, kterou se chystáte koupit si prohlédněte její důležité parametry, jako jsou:

1. Regulátor teploty

Regulátor teploty umožňuje ovládání teploty proudícího vzduchu. Takový regulátor je praktický, protože zlepšuje, zjednodušuje a zefektivňuje celkové sušení, zatímco snižuje spotřebu zařízení. Různé druhy ovoce (a potravin) se totiž lépe suší při různých teplotách, snižujíc čas a energii potřebnou na vysušení.

2. Příkon sušičky

Je důležité vybrat si sušičku s příkonem, který odpovídá vaším požadavkům. Obecně platí: čím menší příkon, tím jednodušší požadavky spotřebitele. Sušičky ovoce s příkonem do 250 wattů jsou sušičky pro nepravidelné a nenáročné potřeby sušení. Pokud však plánujete sušit častěji a ve větších množstvích najednou, je třeba / doporučuje se sáhnout po výkonnějších a účinnějších sušičkách. Ne vždy platí, že levnější sušička je ta, která ušetří peníze. Pokud jste spotřebitel vyžadující od sušičky sušení větších množství ovoce neustále po delší dobu, je dobré sáhnout po kvalitnější, která poskytne účinnější přeměnu energie na teplo, což snižuje elektrickou spotřebu. Regulátor teploty ke snížení takové elektrické spotřeby napomáhá tím, že udržuje teplo uvnitř, a tak není za potřeby mít ohřívač neustále zapnutý.

3. Časovač

Praktický časovač na sušičkách umožňuje spotřebiteli nastavit čas vypnutí. Dehydratace potravin bohatých na vodu (v případě ovoce a zeleniny je to obecně 80 – 95% celkového obsahu) je dlouhý proces, který trvá hodiny, což z něj dělá úkol z vašeho dne, na který snadno můžete zapomenout. Takový časovač umožní připomenout vám, abyste na své sušené ovoce z času na čas podívali, nebo vás upozorní, že sušení již skončilo. Mnohé domácnosti pouštějí sušičku potravin právě v noci, kdy je důležité dohlížet na tento proces. Časovač a automatický spínač umožní spotřebiteli klidný spánek během toho, jak se jeho potraviny suší v sušičce.

4. Počet misek

Tento parametr opět poukazuje na potřeby spotřebitele. Pokud vyžaduje od sušičky větší jednorázový objem sušených potravin, je třeba zvážit sušičku, jejíž počet misek je vyšší. Čím více misek / plátů, tím větší objem a větší množství potravin uvnitř, tím větší potřebný příkon na úplné a rovnoměrné vysušení. Na typické domácí použití vystačí sušička s 5 či 7 miskami. Pokud má spotřebitel každoročně větší množství ovoce, na trhu je možné najít sušičky se 7 a více miskami, které zlehčují práci a snižují čas i energii potřebnou na vysušení. Sušičky s vyššími počty misek jsou orientovány zejména na profesionální využití.

5. Tvar sušičky

Sušičky přicházejí ve dvou tvarech, na první pohled se může zdát, že na něm až tak nezáleží, ale tvar sušičky ovlivňuje místo ohřívače a tedy proudění horkého vzduchu.
Kulaté sušičky – nejdostupnější sušičky, ohřívač se nachází na spodku což umožňuje vertikální proudění horkého vzduchu. Výsledek je nerovnoměrné vysušení obsahu sušičky a tak případné prokládání horních misek blíže k ohřívači. Mohou obsahovat ventilátor, který napomáhá k rovnoměrnému vysušení. Takové sušičky jsou menší a obecně kompaktnější, levnější a modulární, umožňující vám dokoupit a přidat dodatečné misky podle potřeby.
Hranaté sušičky dražší ergonomičtější sušičky, kterých ohřívač se nachází vzadu, umožňujíc rovnoměrně horizontální proudění vzduchu díky ventilátoru. Jejich využití je jednodušší, protože takovou sušičku stačí naložit a obsah se vysuší rovnoměrněji a efektivněji než u kulatých, kde se může vyskytovat překládání misek. Velikostně jsou větší, vyžadující větší prostor v kuchyni.

6. Hlučnost

Další parametr, na který by si měl spotřebitel dávat pozor, zvláště pokud plánuje noční sušení. Mnohé sušičky totiž obsahují ventilátor, jimi je produkován hluk monotónnejšieho druhu. Je důležité poznamenat, že mnoho sušiček nemá parametr hlučnosti v dB zaznamenán. V takových případech je vhodné pro spotřebitele přečíst si různé recenze.

Co všechno je možné sušit v sušičce ovoce?

V sušičce na ovoce můžete sušit téměř všechno. Přes oblíbené ovoce jako jsou jablka, meruňky, banány ale také například hřiby. Nedoporučuje se sušit velmi vodnaté ovoce například meloun.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.9]

Napsat komentář

Leave the field below empty!