Test TOP 7 nejlepších odšťavňovačů 2024

test odstavnovacuPři výběru odšťavňovačů bychom měli především dbát na to, jak často chci odšťavňovač používat a co s daným odšťavňovačem chystáte odšťavňovat. Z tohoto důvodu je důležité poznat různé druhy odšťavňovačů, jejich různá využití, odlišnosti a jejich parametry, a na konci s nadhledem popřemýšlet nad tím, jaký druh odšťavňovače budete ve skutečnosti potřebovat. Konečná koupě tedy musí vyhovovat vašim požadavkům.

Náš test odšťavňovačů by vám v tomto rozhodování měl pomoci, protože jsme ho vytvořili tak, aby byl co nejvíce přehledný a aby zároveň tento test odšťavňovačů poskytoval objektivní informace, které byly těženy především z uživatelských recenzí. V našem testu odšťavňovačů najdete i žebříček těch nejlepších odšťavňovačů na trhu. Tak si můžete jednotlivé odšťavňovače porovnat velmi rychle a jednoduše.

Absolutně nejlepší odšťavňovač je takový, který zcela ve všech parametrech vyhovuje vašim požadavkům. Určitě neváhejte strávit při výběru odšťavňovačů nějaký ten čas, abyste se ujistili, že právě odšťavňovač, který si kupujete bude pro vás ten nejlepší.

Prohlédněte si žebříček těch nejlepších odšťavňovačů, který se nachází níže. Věříme, že vám náš test odšťavňovačů pomůže ve výběru.

Test – TOP 7 nejlepší odšťavňovače

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Sana Juicer EUJ-828
odstavnovac Sana Juicer EUJ-828
12 990 Kč
2.Concept LO-7065
odstavnovac Concept LO-7065
5 999 Kč
3.Tefal ZC 255 B 38
odstavnovac Tefal ZC 255 B 38
2 799 Kč
4.Braun Multiquick J500
odstavnovac Braun Multiquick J500
2 799 Kč
5.Sencor SSJ 4070
odstavnovac Sencor SSJ 4070
2 499 Kč
6.Sencor SSJ 4041
odstavnovac Sencor SSJ 4041
1 999 Kč
7.Philips HR 1832
odstavnovac Philips HR 1832
1 899 Kč

Jak správně vybrat ten nejlepší odšťavňovač?

  1. Druh odšťavňovače

Na trhu je možné najít až čtyři druhy odšťavňovačů, avšak těmi hlavními a nejčastějšími modely jsou právě dva: odstředivé a hřídelová (také zvané jako šnekové nebo hovorově zvané „šneky“

a) Odstředivé

Tento druh odšťavňovačů šťávu extrahuje z ovoce i zeleniny za pomoci rotujících čepelí. Práce je tak rychlá a hlučná. Šťáva se přefiltruje přes síto, výsledkem je tedy narychlo odstředěno řídká zeleninová, ovocná nebo smíšená šťáva. Kromě plusů, jako například rychlost odšťavňování či nevyžadování předpřípravy ovoce, využívání čepelí na extrahování šťávy má i své nedostatky.

Výhody:

  • Nižší cena
  • Rychlost odšťavňování
  • Nevyžaduje se časově náročná předpříprava ovoce
  • Šťáva je řídké konzistence a je bohatá na vlákniny, což umožňuje dlouhodobější (a tedy efektivnější) vstřebávání vitamínů
  • Pro každodenní rychlé nápoje ze standardního ovoce a zeleniny (jablko, hruška, petrželka, citrusy …) je skvělou volbou

Nevýhody:

  • Hlučnost
  • Šťáva není hustá (někdo může preferovat řidší)
  • Výsledná šťáva rychleji oxiduje z důvodu napěnění pohyby nožů
  • Zdlouhavá a komplikovaná údržba
  • Obecně kratší životnost
  • Kvůli čepelím vyžaduje tvrdé ovoce a zeleninu, o které se nože mohou opřít a proříznout – listy, měkké a malé (bobulovité) ovoce jsou tedy problémem

b) Hřídelové / Šnekové / “ Šnekové “ / Šneci

Odšťavňovače hřídelového typu využívají sofistikovanější (ačkoli pomaleji) metody extrahování šťávy ze zeleniny či ovoce, a to za pomoci rotujících se koleček, které svým vzhledem mohou nejednomu uživateli připomínat hlemýždí ulitu. Díky vyvíjenému tlaku důkladně odšťavní i méně standardní ovoce či zeleninu. Proces odšťavňování, ačkoli důkladný, je podstatně delší. Za to získáte mnohem větší množství šťávy, která je také bohatší na vitamíny a minerály. Problémem však může být nízký obsah vlákniny.

Tento druh odšťavňovačů se liší na horizontální a vertikální, hlavním rozdílem je, že vertikální efektivně vystavují každý druh ovoce, zatímco horizontální mívá problémy s určitými druhy ovoce (lesní, peckovité). Vertikální hřídelový odšťavovač se však snadněji zanese a je složitější na očištění a údržbu.

Výhody:

  • Modely zvyknou mít vyšší životnost i při dlouhodobém a častém využívání
  • Šťáva bohatší na vitamíny a minerály
  • Extrahuje výrazně více šťávy
  • Nemá problém zpracovat listové či měkčí ovoce a zeleniny
  • Tichý chod

Nevýhody:

  • Nedostatek vlákniny, výsledkem čehož je méně účinným vstřebávání vitamínů
  • Dražší než odstředivé
  • Pomalý proces extrahování
  • Je za potřeby předpřipravit zeleninu i ovoce, a to nasekanými na použitelné kousky

c) Další druhy odšťavňovačů

  • Dvouhřídelové odšťavňovače

Tento odšťavňovač využívá dvě hřídele na odšťavnění jakéhokoliv druhu ovoce a zeleniny. Výsledkem je nejefektivnější odšťavnění a šťáva nejbohatší na výživné látky. Problémem těchto odšťavňovačů je časově náročná příprava surovin, jakož i relativně komplexní struktura odšťavňovače, která může zkomplikovat vaši pravidelnou údržbu a čištění.

Cena je vyšší než u ostatních odšťavňovačů, rychlost extrahování šťávy je nízká.

  • Mechanické odšťavňovače

Mechanické odšťavňovače jsou stará škola, ale z trhu zcela nevymizely. Za pomoci ručního otáčení si dokážete dopřát kvalitní šťávu, jejíž sice bude méně, ale za to na stejné výživové kvalitě jako šťáva pocházející z pomalých hřídelových odšťavňovačů. Čištění takových odšťavňovačů je rychlá a jednoduchá záležitost. Jejich cena je skutečně přijatelná a díky jejich malým rozměrům mohou být jednoduše uloženy.

  1. Frekvence užívání

Jak často plánujete odšťavňovač využívat? Při jakých příležitostech?

TIP: Pokud si chcete každé ráno dopřát čerstvou šťávu, je důležité zohlednit, zda máte čas na to, abyste počkali dokud se ovoce odšťavní přes hřídelový odšťavovač. V případě, že každé ráno spěcháte, pravděpodobně bude lepší sáhnout právě po odstředivém, díky jeho rychlosti se nebudete muset stresovat. Zvláštním problémem je však případná údržba jakož i životnost. Na častější využívání se hodí kvalitnější odšťavňovač (ty hřídelové mají obecně delší životnost), ačkoli to automaticky nemusí znamenat výběr mezi druhy odšťavňovačů. Máme na mysli spíše kvalitnější model nebo značku která je zárukou kvality.

  1. Výkon odšťavňovače

Tento bod velmi úzce souvisí i s prvním bodem a tedy pokud plánujete odšťavňovat velmi často, po velkých dávkách ovoce či zeleniny, určitě se vám vyplatí zakoupit si výkonnější odšťavovač. Měli byste tedy popřemýšlet nad odšťavňovačem s minimálním výkonem alespoň 1000W.

  1. Velikost otvoru pro vkládání ovoce / zeleniny

Tento parametr odšťavňovače může být také důležitý při výběru odšťavňovače. Pokud se vám nechce ovoce, či zeleninu neustále krájet na kousky, měli byste se poohlédnout po odšťavňovačů, které mají větší otvor pro vkládání ovoce / zeleniny.

  1. Náročnost čištění

V případě, že byste si zakoupili odšťavňovač s velkým počtem odnímatelných částí, mohli byste mít při používání hodně práce, např. čištění všech těchto částí může být časově náročné. Pokud však v tomto bodě nevidíte problém, není zde problém pro výběr odšťavňovači, který mě i složitější stavbu.

  1. Hlučnost

Pokud jste člověk, který miluje ranní šťávy, ale nenávidí jakýkoliv hluk, je třeba zohlednit vaše priority. Obecně platí pravidlo: pomalé vystaven = nízká hlučnost, rychlé vystavených = vysoká hlučnost.

TIP: I odstředivé odšťavňovače mohou být relativně tiché, a to využitím nižších stupňů rychlostí. Toto pozměnění rychlostí se však může negativně odrazit na konečné šťávě. Pokud však vstáváte brzy ráno, a čas i rozpočet pro vás není problémem, hřídelové odšťavňovače budou pro vás tou skvělou volbou.

  1. Jiné vlastnosti

Dalšími užitečnými vlastnostmi odšťavňovače by měla být přítomnost protiskluzových nožiček, díky kterým můžete předejít nebezpečným příhodám nebo nepříjemným situacím a následnému čištění. Stejně užitečným přídavkem je stupňování rychlostí odstředivých odšťavňovačů.

Jaký by měl být optimální výkon odšťavňovače?

V případě odstředivých odšťavňovačů obecně platí, že pokud má odšťavovač výkon alespoň 700-1000W, je schopen odšťavnit téměř všechno. Pokud se však jedná o šnekové odšťavňovače, tak tyto odšťavňovače by měli zvládnout odšťavnit ovoce či zeleninu i při nižším výkonu. Odšťavňování ovoce, či zeleniny je zároveň velmi skvělým zdrojem získávání vitamínů, minerálů, či antioxidantů.

Jaké typy odšťavňovačů existují?

Nejčastějším typem odšťavňovačů jsou mechanické (šnekové) a odstředivkové:

– Mechanické (šnekové) – tyto odšťavňovače pracují na mechanickém principu tak, že na základě tzv. šnekového šroubování stlačují šťávu za pomoci obsluhy lidské síly. Jak již z popisu fungování mechanických odšťavňovačů vyplývá, jejich výhoda je v nízké hlučnosti i bez použití elektřiny.

– Odstředivkové – princip těchto odšťavňovačů spočívá v tom, že se ovoce v odšťavňovači nejprve naseká a následně se na základě odstředivé síly oddělí šťáva od celku, která následně steče do zásobníku. Odšťavňovače tohoto typu mají obvykle dost vysoký výkon, proto je možné tak odšťavňovat i tvrdší zeleninu či ovoce.

Pokud plánujete odšťavňovat ovoce jen kvůli výrobě zdravých smoothie nápojů, měli byste se poohlédnout po specializovaném spotřebiči – smoothie mixér.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 9 Průměrně: 4.8]

Napsat komentář

Leave the field below empty!