Test TOP 7 nejlepších toustovačů (sendvičovačů) – 2024

test-toustovacu-sendvicovacuToustovače, často nazývané také sendvičovače, patří mezi velmi oblíbené nástroje v kuchyni, které nechybí v téměř žádné domácnosti. Jejich ovládání je snadné, příprava jídla rychlá a výsledek vždy chutný. Přestože jde o jednoduchý stroj, je však důležité vědět, že při jeho výběru se setkáte s více parametry a nákup vám mohou ztížit. Připravte se proto na výběr toho nejlepšího toustovače s námi.

K čemu je toustovač vhodný?

Toustovač se nejčastěji používá k přípravě různých druhů pečiva. Poskytuje velmi oblíbené typy jídla, které si můžeme vychutnávat k snídani, obědu, ale také večeři. V dnešní době však na trhu najdete i modely, které si umí pořídit s jakýmkoli jiným.

Moderní toustovače poskytují funkci multifunkčnosti, což znamená, že si v nich umíte kromě pečiva připravit i jiné typy jídel, jako například wafle. Takové modely jsou sice dražší, ale v kuchyni mají mnohem širší využití. 

Náš test toustovačů vám představuje žebříček těch nejlepších toustovačů (sendvičovačů), které naleznete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší toustovače

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Tefal SW 854 D 16
toustovac Tefal SW 854 D 16
2 399 Kč
2.ETA 5151 90000
toustovac ETA 5151 90000
2 199 Kč
3.Eta Sorento 3151
toustovac Eta Sorento 3151
1 699 Kč
4.SENCOR SSM 9940
toustovac SENCOR SSM 9940
1 299 Kč
5.DeLonghi SW12B.BK
toustovac DeLonghi SW12B.BK
1 199 Kč
6.Sencor SSM 4221
toustovac Sencor SSM 4221
399 Kč
7.Sencor SSM 4300SS
toustovac Sencor SSM 4300SS
399 Kč

Jak vybrat ten nejlepší toustovač?

Otázkou však může být, co vše předchází tomu, abyste si koupili správný toustovač. I přesto, že toto zařízení vypadá jednoduše a kompaktně, při jeho výběru musíte znát několik parametrů, na kterých závisí nejen jeho výkon, ale také to, jaký výsledek vám poskytne.

Jednotlivých parametrů na výběr je více. Rozhodně však žádný zbytečně nepřehlédněte. Nemuselo by se vám to vyplatit.

1. Dělení toustovačů

Při výběru se můžete setkat s desítkami různých toustovačů. Ty se dělí podle funkcí, které poskytují, podle značky či dalších parametrů. Zpravidla však toustovače rozdělujeme na dvě základní skupiny a to:

  • Klasické toustovače
  • Multifunkční toustovače

Klasické toustovače

Jedná se o základní a ten nejjednodušší typ, který na trhu najdete. Poskytuje jen možnost přípravy různých druhů pečiva. Nedají se v něm měnit plotýnky a nejčastěji má jen pár funkcí. 

Jedná se o nejlevnější typ toustovačů.

Multifunkční toustovače

Tyto modely vám poskytují široké možnosti využití. Kromě klasické nabídky na pečení pečiva, zde můžete měnit plotýnky a připravovat například waffle či jiné jídlo. Mají mnohem více funkcí. 

Toto vše se však odráží i na jejich ceně. Mohou být o desítky eur dražší než klasické toustovače.

2. Velikost

Pojďme ovšem už na samotné parametry, které je důležité sledovat při výběru. Velikost je úplně prvním a teoreticky nejdůležitějším parametrem. Odvíjí se od velikosti vaší rodiny, popřípadě od toho, jak často tousty a jiná podobná jídla děláte. 

Obecně platí pravidlo, že čím větší rodina, tím větší toustovač by měla mít. V malém modelu byste pro šestičlennou rodinu dělali večeři hodiny.

Toustovače se dále dělí i podle velikosti. Na trhu nejčastěji naleznete: 

  • Toustovače na 2 tousty
  • Toustovače na 4 tousty

Na 2 tousty

Pro představu, dva tousty znamenají čtyři trojúhelníky. Jde však stále jen o dva samotné sendviče. Tento typ je vhodný pro domácnosti složené z jedné až čtyř osob v domácnosti. Větší rodiny by si měly vybírat druhý typ, který na jednu přípravu udělá až osm trojúhelníků. 

Na 4 tousty

Větší modely poskytují místo až na 4 tousty. Připraví vám tak 8 trojúhelníků. Nad takovým modelem byste měli přemýšlet i tehdy, když k vám chodí často návštěvy a rádi připravujete rychlé večeře nebo jen nějaký snack. 

3. Příkon

Příkon je také velmi důležitý parametr. Odvíjí se od něj to, jaký výkon má daný spotřebič, jak rychle se umí nahřát a jak vám umí připravit vaše jídlo. Ne každý člověk se však v příkonu a v číslech, která se s ním udávají, vyzná.

Tento parametr se udává ve wattech (W) a čím je vyšší, tím je lepší. Samozřejmě k tomu, abyste mohli vybrat vyšší výkon přístroje, musíte vědět, v jakých číslech se přibližně pohybuje. 

Toustovače mají běžný výkon 700-1500 W. Na trhu můžete najít také výkonnější modely. Jedná se však nejčastěji o profesionální nástroje, které se využívají v restauracích, hotelích nebo závodních stravovacích jednotkách. 

Příkon by měl být vysoký zejména tehdy, vybíráte-li si multifunkční toustovač a chcete v něm kromě pečiva dělat i něco jiného. Pro správnou přípravu waflí či vajíček budete potřebovat dostatečnou energii.

Spolu s příkonem však přichází v přímé úměře i vyšší spotřeba elektrické energie. Jelikož toustovač patří mezi menší kuchyňské spotřebiče a jeho používání není na několik hodin, spotřeba by vás nemusela až tak trápit.  

4. Ovládání

Řekněme si upřímně, nejnovější spotřebiče, ať už jde o pračky, sušičky, chladničky nebo toustovače, jsou dnes vytvořeny tak, aby se ovládaly intuitivně a jednoduše. To znamená, že k tomu, abyste přístroj zapnuli, často stačí jen jedno tlačítko. A k tomu, abyste vybrali jeden z programů, zase stačí zmáčknout tlačítko druhé.

Ovládání je intuitivní a rychlé, díky čemuž se s mnoha spotřebiči dělá mnohem lepší než v minulosti. Zvládne to úplně každý, dokonce i začátečník, který nikdy toustovač ještě nepoužíval.

Toustovače mají zpravidla jeden až dva knoflíky. Možnosti ovládání se však liší model od modelu. Některé typy dokonce stačí dát do elektrické energie a automaticky se samy zapnou. Následně, když je chcete vypnout, je stačí od elektrické energie odpojit. Takto fungují nejčastěji klasické typy bez přidaných funkcí. 

Multifunkční typy mají několik možností a programů. Proto často poskytují různé typy manuálního ovládání jako například regulace výkonu, tlačítko pro vypnutí/zapnutí a podobně.

Při výběru je proto důležité, abyste ovládání sledovali. Čím jednodušší bude, tím se vám s přístrojem bude snazší dělat.

5. Tvar toastů

V tomto případě jde pouze o vaše preference a to, jak chcete, aby tousty vypadaly. Většina toustovačů poskytuje klasické tvary jako čtverec a obdélník. Na trhu však umíte najít i další, speciální tvary.

Nejčastěji se však setkáte s:

  • Čtverce a obdélníky
  • Trojúhelníky
  • Lastury
  • Různé
  • Waffle, panini a jiné

Čtverce a obdélníky

Základní tvar, který se nachází na většině klasických toustovačů. Jedná se také o velmi oblíbený tvar, který lidé vyhledávají. Jednoduše se umí překrojit na půlky a poskytnout menší snack.

Trojúhelníky

Trojúhelníky jsou také oblíbené, ale ne tak jako čtverce a obdélníky. Jde totiž o to, že do tohoto tvaru se vejde mnohem méně náplně než do jiných. Vhodné jsou ovšem jako menší snack. 

Lastury

Pro mnohé velmi zajímavý tvar, který vytváří opravdu vzhled lastury. Jeho výhodou je, že sendvičem umíte zaujmout. Na druhé straně, často má široké okraje a málo náplně. 

Různé

Mezi různé se řadí nejčastěji klasické čtvercové tousty, které však mají uprostřed obrázek postavy z pohádky, popřípadě nějaké emoji. Jedná se o velmi oblíbené typy zejména pro rodiny s menšími dětmi. 

Waffle, panini a jiné

Pokud rádi děláte waffle, ale nechcete si zbytečně kupovat další stroj, pořiďte si toustovač, který vám je udělá. Jedná se o multifunkční stroje, které poskytují možnost vyměnit pečící desku. Stejně je to iu paniny, které potřebují mřížkovou desku.

6. Pečící desky

Samotné pečící desky často rozhodují nejen o tom, jak se jídlo povede, ale také o tom, jak chutná. Materiál, ze kterých jsou desky vyrobeny, je proto důležité při koupi sledovat. Chcete-li, aby byl co nejlepší, měl by mít několik základních vlastností a to:

  • rychlé nahřátí
  • nepřilnavost
  • dobré vedení tepla
  • soudržnost materiálu.

Desky by se měly umět rychle nahřát. A sice tento parametr souvisí is příkonem, často rychlost ovlivňuje samotný typ materiálu. Nesmíme zapomínat ani na to, že aby se tousty dobře dělaly, měly by být nepřilnavé. Jídlo se tak nebude zbytečně zachytávat. Do toustovačů totiž olej nejde. 

Desky sendvičovačů by měly dobře vést teplo, aby na jedné straně toust nepřihořel a na druhé ještě nebyl hotov. A nakonec soudržnost materiálu, která se pojí s tím, že kousky povrchové úpravy či samotného materiálu by se neměly sundávat i s jídlem. Pro člověka by mohly být tyto částečky nebezpečné.

Jaký materiál však vybrat? Na trhu se nejčastěji setkáte s:

  • teflonem
  • nerezem
  • keramikou

Teflon

Teflon je nejoblíbenějším materiálem, který se v dnešní době využívá ve velmi širokém spektru. Je odolný a teplo skvěle vede. Má nízkou přilnavost a skvělou soudržnost. Tím pádem splňuje naprosto všechny parametry, které byste od materiálu měli očekávat. Dokonce má ještě jednu dodatečnou vlastnost, kterou je příjemná cena.

Nevýhodou teflonu je ovšem to, že je poměrně křehký a méně odolný. Tím pádem je zde vysoké riziko poškození. Rozhodně se vyhněte příliš ostrým nástrojům při vytahování nebo vkládání toustů.

Nerez

Používá se velmi málo a nesetkáte se s ním tak často. Důvodem je zejména to, že se nenahřívá tak rychle jako teflon. Na druhé straně jídlo zbytečně nepřipaluje a teplo dobře vede.  

Nerez sice poskytuje nepřilnavost, ale to jen tehdy, když má speciální, tzv. antiadhezní povrchovou úpravu. Bez ní by připekl úplně všechny typy jídla. 

Keramika

Stejně jako nerez, i keramika se v toustovačích objevuje málokdy. Důvodem je, že teflon je skvělý materiál, který má všechny důležité vlastnosti. Zabírá téměř celý trh a je zbytečné vyhledávat jiné materiály. Když se však s keramikou setkáte, nemusíte se bát. Jedná se o poměrně kvalitní povrch, který vodí teplo rovnoměrně a jídlo nepřipaluje.

7. Multifunkčnost

Tuto vlastnost si musíme vzpomenout i samostatně. Jak jsme si výše vzpomněli, toustovače se dělí na klasické a multifunkční. A právě druhý model má parametr multifunkčnosti, tedy možnosti využívat jej pro více typů jídel.

Pokud chcete, jednoduché sendvicovac vhodná pouze pro pečení, klidně přeskočte tento parametr. Nicméně, pokud chcete něco více ze svého přístroje, měli byste určitě sledovat jej.

Multifunkčnost vám umožňuje vyměňovat jednotlivé plotýnky na pečení a připravovat jídla jako například waffle, vajíčka panini, listové těsto, palačinky a mnohé jiné. Ano, modely jsou dražší, ale často se jedná jen o pár eur navíc. Do takového stroje se rozhodně vyplatí investovat.

8. Důležité funkce, které toustovač musí mít

Toustovače mohou mít různé zajímavé funkce. Mezi ně se nejčastěji řadí:

  • Regulace teploty – díky ní dosáhnete těch nejlepších výsledků při toustování čehokoliv.
  • Možnost čištění v myčce – pokud mohou jít plotýnky do myčky, umí vám ušetřit velké množství práce.
  • Ochrana proti přehřátí – bezpečnost je na prvním místě, a proto by rozhodně neměla být zanedbána.
  • Izolovaná rukojeť – toustovač budete při otevírání chytat, a proto je důležité, aby jeho rukojeť byla izolována a nebyla horká. Předejdete tak popálení.
  • Protiskluzové nožičky – pro větší bezpečnost a snadné používání přístroje, by měl mít protiskluzové nožičky. Bude stabilnější a nebude se zbytečně posouvat ze strany na stranu.
  • Světelná signalizace – k tomu, abyste věděli, kdy je už čas vložit první sendvič do toustovače, by měl mít světelnou signalizaci. Tato funkce se také postará o to, abyste věděli, kdy toast vyměnit za druhý.
  • Spouštěcí tlačítko – jak jsme výše zmínili, mnohé modely se zapínají jen tím, že je připojíte k elektrické energii. Nejlepší však uděláte, pokud vsadíte na model, který má spouštěcí tlačítko. Zapnete ho proto teprve tehdy, když stisknete knoflík.

9.Údržba

Samotná údržba toustovače by neměla být náročná a zdlouhavá. Právě naopak. Když je nástroj multifunkční a desky lze vytahovat, měly by poskytovat možnost mytí v myčce. Celá údržba se vám tím zjednoduší a zrychlí.

Čištění se však odvíjí i od samotného materiálu, ze kterého je toustovač vyroben. Pokud jsou pečící desky z teflonu, který je nepřilnavý, údržba je jednoduchá. Naopak, pokud máte nerez, který není ošetřen speciálním materiálem a je přilnavý, můžete mít při čištění problém.  

Toustovač nečistěte jen zevnitř, ale také zvenčí. Výpary se často usazují na vrchní části, která je potom mastná nebo nepříjemně špinavá.

10. Bezpečnost

Bezpečnost v rámci toustovačů je, stejně jako u jiných spotřebičů, velmi důležitá. Toustovač funguje na základě elektřiny a produkuje teplo, které by mohlo být v případě chybějících bezpečnostních prvků nebezpečné.

Každý jeden toustovač musí mít bezpečnostní prvky, mezi které se řadí zejména pojistka proti přehřátí. Ta ho v nejhorším umí vypnout a tím pádem se nikomu nic nestane.

11. Skladování

Pokud budete toustovač používat pravidelně, každý jeden nebo druhý den, pravděpodobně mu budete muset udělat místo na kuchyňské lince. Mnohé modely toustovačů jsou dnes kompaktní. Nezabírají příliš mnoho místa a vejdou se tak i do menší kuchyně. Nemluvě o stylovém designu, který se vám rozhodně bude hodit ke kuchyňskému zařízení. 

Pokud toustovač nebudete používat tak často, jednoduše mu najděte místo ve skříňce. Klidně ho uložte i svisle, nic se mu nestane.

12. Cena

Ceny toustovačů jsou různé. Odlišují se v závislosti na parametrech, které daný toustovač má, na typu, značky a množství dalšího. Toustovače však obecně můžeme dělit na tři cenové skupiny a to:

  • do 20 € – klasické a jednoduché toustovače, které poskytují jednu jedinou možnost, a to udělat si sendvič. Mají nižší výkon, déle se nahřívají a neposkytují žádná tlačítka pro ovládání nebo regulaci. Vhodné jsou pro rodiny s maximálně dvěma členy.
  • do 40 € – dražší modely, které jsou výkonnější, rychleji se nahřejí a poskytují už nějaké funkce jako například regulace teploty. Na druhé straně, stále neposkytují multifunkčnost.
  • nad 40 € – nejdražší modely, které jsou vhodné pro velké rodiny, mají vysoký výkon, poskytují různé funkce a hlavně, jsou multifunkční.

13.Značka

Značka často ovlivňuje výběr mnoha lidí. Přece jen, při zařizování domácnosti jste se s mnoha značkami spotřebičů setkali. Některé vám byly blízké, jiné pro vás nebyly tak přitažlivé. Pokud máte nějakou v oblibě a v nabídce má sendvičovače, prohlédněte je. Zjistěte, jaké mají parametry a budou-li vypadat dobře, vsaďte na ně.

Na druhé straně, značka není všechno. Mnohé známé značky zvyšují ceny jen kvůli jejich měně. Neplatíte tak jen za to, co výrobek poskytuje, ale také za to, jaké logo na sobě má. Vyhněte se tomu. 

Mezi velmi oblíbené značky toustovačů se řadí:

  • Tefal – jedna z předních značek, která se zabývá nejen toustovači, ale také řadou dalších přístrojů do domácnosti jako například pánve, hrnce, grily a spoustu dalšího. Výrobky této značky jsou zárukou kvality.
  • ETA – česká značka, která je na našem trhu mimořádně oblíbená. Ve svém portfoliu má výrobky jako například vysavače, kulmy, žehličky a podobně.
  • Bosch – také velmi známá zahraniční značka, kterou si lidé oblíbili zejména díky jejím kvalitním spotřebičům do domácnosti.

14.Design

Je design opravdu tak důležitý při výběru toustovače? Odpověď je ano i ne. Design toustovače byste měli řešit mezi úplně posledními parametry. Neměl by být mezi prvními a nejdůležitějšími. Nijak totiž neovlivňuje to, jaký výkon vám přístroj nabídne nebo co všechno si v něm můžete udělat. 

Na druhé straně, každý z nás touží po stylové kuchyni, která bude dobře vypadat nejen uklizená, ale i tehdy, když v ní budeme něco dělat. Pokud plánujete toustovač používat pravidelně, skoro každý den, bylo by zbytečné, abyste jej skladovali ve skříňce. Pravděpodobně ho budete mít neustále na kuchyňské lince.

Z modelů, které jste si vytřídili podle ostatních parametrů, jako například výkon či velikost, si nyní vytřiďte ty, které jsou stylové a hodily by se vám do kuchyně. Výhodou je, že dnešní modely mají stylový a pěkný design. Hodí se do každé kuchyně a umí působit jako praktický doplněk. 

15. Recenze

Recenze jsou doplňkem, který při výběru můžete využít, ale také nemusíte. Je to na vás. Zkušenosti jiných lidí, kteří daný výrobek používali již před vámi, vám však mohou velmi dobře pomoci.

V recenzích naleznete vlastnosti produktů, které se objevují po určité době používání. Zjistěte tak silné a slabé stránky toustovače, který si plánujete koupit a ujistěte se, že nekupujete něco, co ve skutečnosti ani nechcete.

Často kladené otázky – FAQ

Co všechno lze v toustovači udělat?

Závisí to na tom, jaký model si vyberete. Pokud máte klasický toustovač, uděláte v něm jen pečivo. Ale nezáleží na tom, jaký druh. Klidně si připravte klasické bílé nebo celozrnné. Pokud si však koupíte multifunkční toustovač, můžete v něm dělat kromě pečiva také waffle, lívance, palačinky a spoustu dalšího.


Podle čeho vybírat velikost toustovačů?

Velikost toustovačů závisí zejména na tom, pro kolik členů budete tousty dělat. Pro menší rodiny do čtyř členů úplně postačí menší typ, který udělá na jednou dva tousty, tedy čtyři trojúhelníky.

Pokud však máte rodinu, ve které jsou více než 4 členové, budete potřebovat větší model, který umí udělat najednou 4 sendviče.


Jak se o toustovač starat?

Péče je jednoduchá, není třeba se ničeho bát. O toustovač se staráte tak, že po každém použití jej pořádně vyčistíte. Pokud jdou desky vytáhnout a mohou být čištěny v myčce, dejte je do myčky. Pokud vytáhnout nejdou nebo nejsou vhodné pro mytí v myčce, vyčistěte je ručně.

Nezapomínejte, že toustovač je důležité čistit i zvenčí. Vezměte mokrý hadřík a přejděte po jeho povrchu.


Jaký je nejdůležitější parametr při výběru?

Nejdůležitější parametry při výběru jsou dva. Jedná se o příkon neboli výkon, který toustovač dosahuje, a velikost. Tyto parametry dívejte vždy jako první. Následně se přesuňte na další.


Jaká je spotřeba sendvičovačů?

Spotřeba se odvíjí od samotného modelu a jeho příkonu. Zpravidla platí, že čím vyšší je výkon, tím vyšší je spotřeba. V mnoha případech však toustovače používáme jen v krátké době. Není proto důležité spotřebu sledovat.


Shrnutí

Nakupování toustovače nemusí být tak náročné, pokud víte, jaké parametry a vlastnosti sledovat. Výběr je na vás, ale nikdy nezapomínejte, že příkon spotřebiče, jeho velikost a funkce, které poskytuje, jsou základem. Čím výkonnější bude a čím více funkcí bude mít, tím lépe pro vás a vaši rodinu.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.9]

Napsat komentář

Leave the field below empty!